#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/09/2011 14:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έξαλλοι οι βουλευτές της ΝΔ με Παυλόπουλο και Χατζηγάκη



Στα κάγκελα έχουν βγει από το πρωί βουλευτές της ΝΔ με αφορμή τις νέες σημερινές εμφανίσεις σε κανάλια και ραδιόφωνα των συναδέλφων τους Προκόπη Παυλόπουλο και Σωτήρη Χατζηγάκη.

Ο λόγος είναι ότι η Συγγρού ειδοποίησε από χθες το βράδυ όλους τους βουλευτές να περιμένουν να βγεί πρώτα η επίσημη ανακοίνωση του κόμματος για τα μέτρα και μετά να αρχίσουν  τις δηλώσεις οι βουλευτές.

Με εξαίρεση τους δυο προαναφερθέντες βουλευτές όλοι σεβάστηκαν την επιθυμία της ηγεσίας του κόμματος. Όπως μας λένε επίσης ο κ. Παυλόπουλος εμφανίσθηκε σήμερα σε ραδιόφωνα περίπου ως ..."εκπρόσωπος του Σαμαρά", ενώ ο κ. Χατζηγάκης έκανε on line δήλωση στην Βουλή ζητώντας σ’ αυτή την δύσκολη συγκυρία να βάλει πλάτη η ...ΝΔ (όχι δεν του το είπε ο Κ. Μητσοτάκης)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aggelos avatar
    Aggelos 07/09/2011 14:10:47

    καλα αυτοι κανουν μεγαλυτερο προβλημα και απο τον Κυριακο!

    καλα αφου παρακαλανε πρακτικα να τους διωξουν.
    ο Σαμαρας γιατι τους κραταει?

  2. BlueSky avatar
    BlueSky 07/09/2011 14:17:10

    Άντε λοιπόν να τελειώνουμε με τα κομματικά πτώματα του μητσοτακισμού, πράσινα νομιστεράκια!

  3. Tassos avatar
    Tassos 07/09/2011 14:28:46

    Αντώνη αν πιστεύεις ότι αυτοί οι τύποι εκπροσωπούν τίποτε παραπάνω από τον εαυτό τους γελιέσαι. Αν εκπροσωπούσαν θα είχες ...χάσει στις εκλογές για την ηγεσία της ΝΔ. Δυστυχώς οι σημερινοί βουλευτές δεν εκπροσωπούν τίποτα στο κοινωνικό πεδίο. Δεν αντέχει η βάση άλλο τρύπημα, άλλη προδοσία.

  4. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 07/09/2011 14:29:34

    Να δείτε που θα βγει και ο Κυριάκος και θα κατηγορήσει ως... "άτολμη" την απόφαση για την εργασιακή εφεδρεία επειδή δεν απολύει... άμεσα τους ΔΥ, αλλά... "μόνο" μετά από ένα χρόνο!

    Καλά το λέει ο BlueSky πιο πάνω. Στη βράση κολλάει το σίδερο. Πρέπει να διαγραφούν σταλινοπρεπώς, τώρα!

  5. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 07/09/2011 14:30:47

    Μήπως λέω μήπως είναι η ώρα να μιλήσει ο Καραμανλής και να πει αυτά που δεν τόλμησε να πει τότε ; αναφαίροντας πάντα κατά την διάρκεια της ομιλίας του την ιεραρχία του κόμματος , αφού έχει απέναντί του το ΣΑΜΑΡΑ , ΣΤΗΝ ΣΥΝΈΝΤΕΥΞΉ ΤΟΥ ΣΤΟ ΚΤΉΡΙΟ ΤΗΣ ΣΥΓΓΡΟΥ;
    Αλλά να τα πει όλα για ΕΡΓΟΛΑΒΟΥΣ - ΕΚΔΟΤΕΣ ΓΙΑΤΊ ΑΥΤΟΊ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΧΗ
    ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΩΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΡΟΔΟΣΙΏΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΆΛΥΨΗ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥΣ ΤΗ ΒΙΤΡΙΝΑ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ. Άντε να τελειώνουμε.

  6. Orestios avatar
    Orestios 07/09/2011 14:41:07

    Διαγραφή τώρα

  7. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 07/09/2011 15:00:44

    Νομίζω ότι δεν υπάρχει κανένα περιθώριο για τον Πρόεδρο της ΝΔ να μην διαγράψει τον Χατζηγάκη. Είχε πει καθαρά πριν από μερικές μόνον ημέρες ότι "όποιος προωθήσει θεωρίες συναίνεσης, δεν έχει θέση στη ΝΔ".

    Παίζει λοιπόν καθαρά με τον Πρόεδρο της ΝΔ ο Χατζηγάκης.

    Εδώ αυτοεξευτελίζεται ο Αντώνης, μη διαγράφοντάς τον, διότι η ξεκάθαρη προειδοποίηση του Προέδρου αγνοείται. Δεν γίνεται, πρέπει να υποστεί τις συνέπειες της προειδοποίησης.

    Αλλιώς θα ξεσαλώσουν όλοι οι συναινετικοί και θα υπονομεύουν την πολιτική του Προέδρου της ΝΔ.

    Διαφορετική η περίπτωση του Παυλόπουλου, που θα πρέπει να τον καλέσει κατ' ιδίαν ο Πρόεδρος της ΝΔ και να του εξηγήσει ότι τον τιμα μεν, αλλά θα πρέπει να εκτελεί τις εντολές του κόμματος.

    Ο Χατζηγάκης παραβίασε εντολή που έλεγε "όποιος δεν το κάνει, φεύγει", ενώ ο Παυλόπουλος παραβίασε εντολή που δεν περιείχε τέτοια ξεκάθαρη προειδοποίηση.

    Άρα, μπορεί (και πρέπει, κατά τη γνώμη μου) να υπάρξει διαφορετική αντιμετώπιση.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Επώνυμος 07/09/2011 16:01:00

      Κρίμα δεν είναι να διαγράψει τον Χατζηγάκη, τώρα στην αρχή της πολιτικής του καριέρας;
      Άραγε θυμάται κανείς εκείνα τα εκατομμύρια επιδοτήσεις σε αγρότες που ήταν από τις τελευταίες (ψηφοθηρικές) παροχές της κυβέρνησης Καραμανλή, επί υπουργείας Χατζηγάκη;
      Για τον Παυλόπουλο δεν χρειάζεται καμία δήλωση, αρκεί να βγάλει επίσημα η ΝΔ το βιντεάκι (υπάρχει στο youtube) με τις δηλώσεις "ευχαριστούμε τους μετανάστες που μας επέλεξαν, ακόμα και τους παράνομους".....
      Αυτό αρκεί για να τον κάψει και να παραιτηθεί από μόνος του. Δεν θα μας λείψει.

      • Γιώργος Μεσσηνία avatar
        Γιώργος Μεσσηνία @ ΒΙΣ 07/09/2011 16:07:57

        Το ευχαριστήριο που ανέφερες είναι το λιγότερο, πίστεψέ με...
        Τι έγινε με την αντιμετώπιση της γραφειοκρατίας, με τη γιγάντωση της διαφθοράς ειδικά στην τοπική αυτοδιοίκηση, την ανοργανωσιά στη μεταναστευτική πολιτική, την ιστορία με τους εργαζομένους και τις συμβάσεις για μονιμοποίηση στο δημόσιο κλπ... κλπ...
        Ανθρωποφάγοι δεν είμαστε, ούτε αναμάρτητοι, ας ζητούσε συγνώμη από τους έλληνες πολίτες και δεν υπήρχε θέμα.
        Το να βγαίνει αμετανόητος όμως σε μέσα ενμέρωσης ως αυτόκλητος εκπρόσωπος, ε...
        πάει πολύ!

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Επώνυμος 07/09/2011 16:50:50

      Εξάλλου ο Χατζηγάκης ειναι και καμμένο χαρτί στον τόπο του.

  8. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 07/09/2011 15:02:20

    Ο Χατζηγάκης ακόμη ασχολείται με την πολιτική; είχα την αμυδρά εντύπωση ότι ασχολείται με ξενοδοχειακές επιχειρήσεις...ίσως κάνω λάθος..

  9. factorx avatar
    factorx 07/09/2011 15:03:59

    Θέλει ...μεταρρυθμίσεις ο παλαιοκομματικός υπουργός που επί κυβέρνησης Καραμανλή διόριζε αβέρτα κουβέρτα δικούς του στο δημόσιο

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ factorx 07/09/2011 15:07:14

      Γιατί, βρε Φάκτορα; Και η "Αγρογή", μεταρρύθμιση ήταν! Την έφτιαξε για να... αναδιανείμει την αγροτική γη στους κολλήγους. Ούτε ο... Μαρίνος Αντύπας να ήταν!

      • juliet avatar
        juliet @ Αυριανιστής 07/09/2011 16:57:33

        Αυριανιστή μου,δεν γίνετε γιατί θα πρέπει να ήτανε μακρυνός μου συγγενής,και στην οικογένεια δεν υπήρχαν τέτοιου είδους ''χορευταράδες''.

        • spiros avatar
          spiros @ juliet 07/09/2011 19:54:11

          Για την ιστορία την ΑΓΡΟΓΗ την κληρονόμησαν από το ΠΑΣΟΚ. Κατά τα άλλα συμφωνώ

  10. Σπύρος Δούκας avatar
    Σπύρος Δούκας 07/09/2011 15:20:19

    Γειά σας,
    Οι κ. Παυλόπουλος και Χατζηγάκης, υπήρξαν βουλευτές των κυβερνήσεων Καραμανλή.
    Ο κ. Παυλόπουλος, μου είναι πολύ συμπαθής από τις περιγραφές φίλων μου φοιτητών του, υπήρξε ένας από τους ελάχιστους, που εμπιστεύθηκε απολύτως ο κ. Καραμανλής.
    Του παραχώρησε το Υπουργείο Εσωτερικών καθ' όλη την διάρκεια των Κυβερνήσεων του. Τα αποτελέσματα της θητείας του στη μάχη κατά της γραφειοκρατείας ήταν ανύπαρκτα. Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και συναλλάσομαι συχνά με Δημόσιες Υπηρεσίες. Η δημόσια διοίκηση επί των ημερών του, παρέμεινε ίδια με αυτήν που είχαν δημιουργήσει οι κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ. Εξέθεσε τον Καραμανλή για την εμπιστοσύνη και την φιλία που του έδειξε.
    Προσωπικά πιστεύω ότι ο κ. Παυλόπουλος και ο κ. Αλογοσκούφης ήταν τα δύο τραγικά σφάλματα του κ. Καραμανλή. Υπήρξαν και οι δύο απολύτως αναποτελεσματικοί και αποτυχημένοι ως Υπουργοί.
    Όταν θα κρίνουν οι πρωην Υπουργοί τις ενέργειες και τις προτάσεις άλλων πολιτικών, να μην ξεχνάνε καθόλου το δικό τους έργο.
    Εμείς, οι ψηφοφόροι, δεν το ξεχνάμε.
    Ευχαριστώ.

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ Σπύρος Δούκας 07/09/2011 15:51:05

      Το ότι κάποιος είναι καλός καθηγητής, δεν σημαίνει κατ' ανάγκη ότι μπορεί να είναι καλός πολιτικός, ή ακόμη περισσότερο καλός υπουργός. Μη ξεχνάς ότι ο καθηγητής είναι πρώτα και κύρια δάσκαλος, ενώ ο υπουργός πρέπει να είναι ηγέτης και το λιγότερο διοικητής. Μάνατζερ αν θέλεις.
      Συνήθως οι καθηγητές δεν είναι καλοί πολιτικοί και μάλιστα είναι πολύ κακοί υπουργοί. Τα παραδείγματα πολλά. Χριστοδουλάκης, Αλογοσκούφης, Παυλόπουλος, Βανιζέλος κλπ.

      • Σπύρος Δούκας avatar
        Σπύρος Δούκας @ Αρματιστής 07/09/2011 16:00:17

        Δεν κατάλαβα που είναι η διαφωνία;

        • Αρματιστής avatar
          Αρματιστής @ Σπύρος Δούκας 07/09/2011 19:43:34

          Συμφωνία είναι. Καμιά διαφωνία.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Σπύρος Δούκας 07/09/2011 16:04:30

      Το ωραίο είναι ότι από όσους θήτευσαν στα οικονομικά υπουργεία επί ΝΔ, κάηκε περισσότερο από όλους ο Πέτρος Δούκας, λόγω της (ανύπαρκτης) συμμετοχής του στο (ανύπαρκτο) τιτανοτεράστιο σκάνδαλο Βατοπεδίου....(αφού έτσι απεφάνθη ο τεράστιος δημοσιογράφος Κώστας Βαξεβάνης, έτσι προφανώς θα είναι....).

      • juliet avatar
        juliet @ ΒΙΣ 07/09/2011 17:02:02

        Ο Δούκας ίσως ήτανε ο μόνος τεχνοκράτης που ήξερε ,το Βατοπέδι ήτανε το μέσο για να πετύχουνε τον στόχο που ήτανε η περιθωριοποίησή του.

    • Απορία avatar
      Απορία @ Σπύρος Δούκας 07/09/2011 16:08:01

      Μπα η κύρια συνεισφορά και παρακαταθήκη του ήταν αυτή:
      h--p://www.youtube.com/watch?v=kGFEPZas0wk

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Σπύρος Δούκας 07/09/2011 17:00:54

      Σ΄αυτό αγαπητέ δεν φταίει ο Παυλόπουλος.
      Οταν κεντρική εντολή (ιδιαιτέρως από την εποχή Μητσοτάκη) ήταν να επιδιώκεται συναίνεση με τους πρασινοφρουρούς εντός του υπουργείου κι όταν σχεδόν το 80% των υπαλλήλων των κάθε είδους υπουργείων ήταν διορισμοί του Πασοκ, ότι και να έκανεπάλι τοιχο θα συναντούσε μπροστά του.
      Θυμάμαι κάποτε σ΄ενα υπουργείο -επί Μητσοτάκη- κάποιος υπουργός της ΝΔ είχε βάλει στοίχημα να δεί πόσοι μη πασοκ ήταν στο υπουργείο, η έρευνα έδωσε τον αριθμό 8!
      Αφού κανένας και ποτέ ως κυβέρνηση της αποδώ μεριάς -που λέει κι ο Πασαλάρης- δεν ζήτησε να δεί πώς έγιναν τόσεες χιλιάδες προσλήψεις επί πασοκ, πώς καθαρίστριες δρούσαν ως γενικοί διευθυντές στα υπουργεία επειδή ήσαν κομματικοί εγκάθετοι, αλλά αντιθέτως ήρθαν και μονιμοποίησαν ορισμένους απ΄αυτούς, ε, από εκεί και πέρα τί να πείς.
      Πιστεύω ο πρόεδρος της ΝΔ όταν έρθει στην εξουσία να είναι δίκαιος μεν, αλλά αυστηρός προς αυτούς που κατάντησαν τη χώρα σ΄αυτό το
      σημείο.

    • Μεσαιος χωρος avatar
      Μεσαιος χωρος @ Σπύρος Δούκας 07/09/2011 20:51:37

      βασικος μετοχος ,η πρωτη μεγαλη ηττα του καραμανλη στη μαχη κατα της διαπλοκης ,υπευνος ο πακης.

      • Μεσαιος χωρος avatar
        Μεσαιος χωρος @ Μεσαιος χωρος 07/09/2011 20:55:15

        @σ.δουκα

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ Σπύρος Δούκας 12/09/2011 10:10:32

      Καλός καθηγητής για το φοιτητικό σύστημα της Ελλάδας, είναι αυτός που υποχωρεί σε όσα παραγγέλουν οι φοιτητικές παρατάξεις.... Αν υπήρχε αξιολόγηση σωστή και λειτουργία πανεπιστημίων όπως στο εξωτερικό, νάστε σίγουροι ότι τον τίτλο του καθηγητή δεν θα είχαν όλοι αυτοί οι μπουρδολόγοι της μεταπολίτευσης... Όσο για το ψηφοφόροι που δεν ξεχνούν, ο ψηφοφόρος που δεν χρεώνει ανικανότητα στο κόμμα που κάποια στιγμή στήριξε και αυτό τον ξεπούλησε, με ευθύνη του αρχηγού πάντα, και συνεχίζει να το ψηφίζει μάλλον είναι οπαδός like ΠΑΟ, ΟΣΦΠ Ηρακλής κλπ κλπ...

  11. Σωτήρης Γκ. avatar
    Σωτήρης Γκ. 07/09/2011 15:20:35

    Αυτούς βλέπει ο κόσμος που δυσπιστεί ακόμα προς τη Νέα Δημοκρατία. Ίσως πρέπει να βγαίνει από το γραφείο τύπου του κόμματος ότι εκφράζουν προσωπικές απόψεις. Μια δυο ή θα κάνουν τουμπεκί ή θα φύγουν. Μας κούρασαν... έλεος!

  12. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 07/09/2011 15:36:04

    ΄
    Πότε θα καταλάβει επιτέλους ο Σαμαράς πως κάθε φορά που βγαίνει στο γυαλί ο "Πάκης" , πέφτει δυό μονάδες η Ν.Δ?

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ ΣΤΕΛΙΟΣ 07/09/2011 17:02:28

      Η αλήθεια είναι ότι και ο Σταϊκούρας, τα ίδια κάνει.....

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 07/09/2011 22:10:41

        Την ίδια αίσθηση έχω κι εγώ...

  13. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 07/09/2011 15:39:58

    Ατάραχος ο παυλόπουλος...
    Δε πα να λέει ό, τι θέλει ο Σαμαράς, αυτός εκεί...
    το βιολί του!

  14. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 07/09/2011 15:58:13

    Ο Σαμαράς θα πρέπει να αποφασίσει. Ή θα πάρει σβήστρα και θα σβήσει κάποια καλόπαιδα, ή θα τον σβήσουν αυτά. Ένας ηγέτης δεν πρέπει να έχει φίλους και αναστολές. Είναι πολύ απλό.... και όποιος δεν μπορεί να το ακολουθήσει, γράφεται στην ιστορία ως μικρός.

    Και τα καλόπαιδα είναι αρκετά. Και σαν πολιτικοί είναι λίγοι. Το μόνο τους προσόν, είναι ένας λόγος χωρίς γωνίες, ήρεμος, πράος, καλούλης.

  15. deldio avatar
    deldio 07/09/2011 16:03:17

    Ρε παιδιά τί το παλεύετε: Θέλει η πο....να να κρυφτεί και η χαρά δεν την αφήνει. Τη μία είναι ο Χατζηδάκης, την άλλη ο Αρούλης που βάζει τη ΝΔ να συναινέσει στην παιδεία (από τη Μύκονο!) και στην Υπουργό Φωτοτυπίας και γι' αυτό σήμερα η ΝΔ κάνει τον Κινέζο για τα σχολεία που θα ανοίξουν χωρίς βιβλία και δασκάλους, την τρίτη είναι ο Κυριάκος με τον μπαμπά του, την τέταρτη είναι ο Χατζηγάκης, μετά είναι η Έλσα που ψηφίζει το μεσοπρόθεσμο και οι αντάρτες, κάντε τη ρημάδα τη συννενόηση ή συγκυβέρνηση ή συνενοχή ή συνεταιριλίκι με το ΠΑΣΟΚ ή ΚΑΝΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ και ξεκαθαρίστε τη θέση σας. Αφήστε τους κομπογιαννιτισμούς, τις παρόλες και τα μισόλογα διότι θα τα βρείτε και εσείς μπροστά σας όπως βρήκε και το ΠΑΣΟΚ το "λεφτά υπάρχουν".

    • Μεσαιος χωρος avatar
      Μεσαιος χωρος @ deldio 07/09/2011 21:59:00

      χωστα μεγαλε

  16. φωνη avatar
    φωνη 07/09/2011 16:06:02

    Δε θα μας φανεί καθόλου άδικο, ούτε θα συγκινηθούμε (ότ)αν δε θα τους βάλει ούτε στα ψηφοδέλτια.

    Δεν τους βλέπω να διεκδικούν τη ψήφο της βάσης με τη συμπεριφορά τους άλλωστε.

  17. maria gouma avatar
    maria gouma 07/09/2011 16:21:20

    Ο κόσμος καίγεται....μαρία

    • juliet avatar
      juliet @ maria gouma 07/09/2011 16:54:33

      Με αυτά και αυτά ,άντε να πείσεις τον κόσμο ότι δεν είναι όλοι ΙΔΙΟΙ.
      Με το που βγαίνουν είναι σαν να κτίζεις στην άμμο.Παρτε το χαμπάρι γραμμάτια τους βάζουνε και ξεπληρώνουνε!!!!!

  18. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 07/09/2011 16:58:12

    Ολα τα λεφτά η γύφτικη κομπανία του Ακτορα,μιλάμε για τρελό κέφι.....

    • juliet avatar
      juliet @ Dee Jay Stelios 07/09/2011 17:05:18

      Ποιός είναι ο ποιό όμορφος ο πρώτος ή ο τελευταίος,παρατήρησες του ενός τσέπη γέρνει προς τα δεξιά και του άλλου προς τα αριστερά ,αυτό θα πει ισορροπία.

      • Dee Jay Stelios avatar
        Dee Jay Stelios @ juliet 07/09/2011 17:28:10

        Γεμάτες οι τσέπες αλλά αφού αλλάξε την όψη της χώρας ο Πήγασος χαλάλι μπρε.Δεν πρόσεξες όμως το υπέρδιπλο σεντόνι που πατάνε τα παιδιά,δώστους πράσινο και πάρτους την ψυχή....

        • juliet avatar
          juliet @ Dee Jay Stelios 07/09/2011 17:37:04

          Εγω το κατάλαβα ,άλλος κοιμότανε, για την πράσινη ανάπτυξη και το σεντόνι το υπερδιπλό το πράσινο,μπρε!!!!!!αλλά στο κεφάλι ο γαλάζιος ουρανός !

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Dee Jay Stelios 07/09/2011 17:29:17

      Χα,χα,χα,χα.........Εγραψες!!!!!!!!

  19. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 07/09/2011 17:26:35

    Είπα, να σταματήσουμε τις γκρίνιες γιατί ο κίνδυνος είναι ένας , οι αδίστακτοι και άθλιοι κυβερνώντες. Είπα ,να κυττάξουμε να στηρίξουμε τον Πρόεδρο χωρίς πολλά -πολλά γιατί δεν έχουμε ,στην παρούσα συγκυρία ,αυτή τη πολυτέλεια. Είπα, να κάνουμε υπομονή και να τους μαυρίσουμε όταν έρθει η ώρα.Αλλά και η υπομονή έχει τα όριά της!Κάθε μέρα βγαίνει και ένας από δαύτους να μας δείξει την ασημαντότητά του! Πρόεδρε, πριονίζουν το σανίδι που πατάς. Είναι μικροί και λίγοι, πρέπει να τους κάνεις να καταλάβουν τη διαφορά! Διαγραφή εδώ και τώρα!

  20. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 07/09/2011 17:29:56

    ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΝΑΡΑ. κανενας στα ψηφοδελτια απο τα λαγομενα φιλελευθερα ντορακια. πιστευω να καταλαβες ποση ζημια κανουν στο κομμα αυτοι οι ελεεινοι τυποι που κατεστρεψαν την παραταξη. φαντασου να γινεις πρωθυπουργος και να εχεις ολους αυτους τους τελειωμενους να σε εκβιαζουν. δε χρειαζεται να τους διαγραψεις τωρα,γιατι αν τους διαγραψεις θα τους δωσεις αξια. η λυση ειναι μια . εξαφανησε τους απο την παραταξη.

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ mhtsos karditsa 07/09/2011 17:33:57

      Και με την εξαφάνιση τους συμφωνώ!!

    • Μεσαιος χωρος avatar
      Μεσαιος χωρος @ mhtsos karditsa 07/09/2011 21:55:19

      10000000000000000000

  21. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 07/09/2011 17:44:51

    Με ευρεία συναίνεση ΠΑΣΟΚ Αριστεράς ΝΔ ψηφίστηκε σήμερα η τροπολογία για την ανέγερση τζαμιού σε χώρο του Πολεμικού Ναυτικού στο κέντρο της Αθήνας, στον Αρχαίο Βοτανικό.

    Η αρχική ιδέα ήταν της κας Γιαννάκου από την προηγούμενη θητεία της επί ΝΔ.

    ΤΙ ΤΙΣ ΘΕΛΕΤΕ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ;...

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ αλλενάκι 07/09/2011 18:05:32

      Μην στενοχωριέσαι για τέτοια πράγματα αλλενάκι, για ένα και μόνο απλό λόγο...
      Ο Χριστός είναι αληθινός και οι πράξεις των ανθρώπων μάταιες, μάταιες θα είναι φυσικά και οι προσδοκίες τους.
      Από την ανοησία τους προσφέρουν υπηρεσίες που δεν θα ήθελαν και να διαβάσεις για το θαύμα της Παναγίας στο κέντρο του μουσουλμανισμού, σε έναν Σύριο επιχειρηματία και τη γυναίκα του.
      Ο Θεός είναι μεγάλος και δεν ανησυχώ, ας ανησυχήσουν όσοι πουλάνε εκδούλευση εκεί που την πουλάνε.
      Και καλό θα ήταν να μελετήσουν τον "Φτωχό Άγιο" ένα υπέροχο διήγημα του Παπαδιαμάντη και να αναρωτηθούν σε ποιο πρόσωπο θα έβαζαν τον εαυτό τους.
      Πάντως όχι στου βοσκού...

      • juliet avatar
        juliet @ Γιώργος Μεσσηνία 07/09/2011 18:41:18

        ''Και ανέπνεε την αύραν την εσπερινήν την οποίαν θα της έφερεν ο μπάτης,αμιγή απο μολύσματα και απο αναθυμιάσεις ανθρωπίνων δεινών και αθλιοτήτων''.....
        Παπαδιαμάντης- Βαρδιανός στα Σπόρκα.

        • Γιώργος Μεσσηνία avatar
          Γιώργος Μεσσηνία @ juliet 07/09/2011 20:14:54

          Να σαι καλά juliet ωραίο το απόσπασμα.
          +1

          • juliet avatar
            juliet @ Γιώργος Μεσσηνία 07/09/2011 20:56:24

            Kαλησπέρα!!!!

          • ΕΥΑ avatar
            ΕΥΑ @ Γιώργος Μεσσηνία 07/09/2011 22:12:14

            Από τα υπέροχα κι απίστευτα συγκινητικά του Παπαδιαμάντη...

  22. nickname@taleftaiparhoun.gap avatar
    nickname@taleftaiparhoun.gap 07/09/2011 17:58:14

    ...φουκαριάρα μαιμού και γερασμένη! όπως λέει ο Δ.Σαββόπουλος, Αν δεν καθαρίσεις τώρα προεκλογικά το κόμμα από αυτούς τους τύπους , νέους και γέρους , τότε τι να την κάνεις την αυτοδυναμία !
    Αυτοί που βοήθησαν με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο να φτάσει η χώρα εδώ που βρισκόμαστε ή εκεί που την παρέλαβε ο ΓΑΠ δεν δικαιούνται δια να ομιλούν, πολύ δε περισσότερο να ξερογλείφωνται για υπουργεία ! ξεκαθαρισε τις λίστες να ανασάνουμε και εμείς που δεν θέλουμε να τους βλέπουμε και να τους ακούμε!!!!!

    • Μεσαιος χωρος avatar
      Μεσαιος χωρος @ nickname@taleftaiparhoun.gap 07/09/2011 20:58:14

      ονοματα και διευθυνσεις

  23. nick avatar
    nick 07/09/2011 18:12:52

    Αντώνη Σαμαρά, ήδη καθυστέρησε πολύ η διαγραφή...

    Πριν λίγες μέρες δήλωσες ότι όποιος ξαναεπαναφέρει τα περί συναίνεσης με την κυβέρνηση του μνημονίου είναι ξένος προς τη ΝΔ.

    Μας ζήτησες να σου έχουμε εμπιστοσύνη. Και σου έχουμε, σε στηρίζουμε με όλες μας τις δυνάμεις. Αν δεν υπάρξει διαγραφή έρχεται σε πλήρη αντίθεση η πρόσφατη δήλωσή σου με τις πράξεις σου. Ή μήπως νομίζεις ότι αυτά θα σταματήσουν; Αν δεν υπάρξουν διαγραφές κάθε μέρα θα βγαίνει κάποιος από τη συμμαχία των προθύμων και της υπονόμευσης για να κάνει ζημιά στην παράταξη...

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ nick 07/09/2011 18:18:47

      +1

  24. GRAEKUS avatar
    GRAEKUS 07/09/2011 18:32:27

    Έξαλλοι οι βουλευτές της ΝΔ;
    Oh mon dieu!
    Σιγά μη σκίσουν και κανένα καλσόν!

  25. Halandri avatar
    Halandri 07/09/2011 18:52:49

    Aν όχι τώρα , διαγραφή τότε πότε? Τι φοβάται ο Σαμαράς? Το επικοινωνιακό?

    • Μεσαιος χωρος avatar
      Μεσαιος χωρος @ Halandri 07/09/2011 21:56:55

      1000000000000000000000

  26. Γιωργος Ασημένιος avatar
    Γιωργος Ασημένιος 07/09/2011 19:10:25

    ηηηλ

  27. Μάρκος avatar
    Μάρκος 07/09/2011 19:15:05

    Εδώ είναι ο Γιαννόπουλος υπεύθυνος του τομέα Υγείας, ο Σπηλιωτόπουλος του τομέα Παιδείας και η...Πυργιώτη στα του Τύπου ρε παιδιά....σιγά μην πειράξει τον Πάκη...

  28. Γενίτσαρος Πανεπιστημίου avatar
    Γενίτσαρος Πανεπιστημίου 07/09/2011 19:38:57

    Να διαγραφούν και οι δύο!

  29. tak avatar
    tak 07/09/2011 19:52:06

    ΑΝΤΩΝΗ, ΠΟΣΕΣ ΥΠΟΧΩΡΗΣΕΙΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΚΟΜΑ; ΘΑ ΘΥΜΑΣΑΙ ΑΣΦΑΛΩΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΠΑΠΠΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΑΦΛΑΤΑ... ΣΥΝΕΠΩΣ; ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΧΑΡΙΖΕΣΑΙ;

  30. Grivas avatar
    Grivas 07/09/2011 20:15:43

    Γιατί τους κρατάει ο Σαμαράς και δεν τους διώχνει.

    Σπάω το κεφάλι μου αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν τους διαγράφει ο πρόεδρος.

    Να αρχίσω να πιστεύω οτι δεν είναι στο χέρι του να τους διώξει?

    Ποιός βλέπει άλλη εξήγηση για το "κόψε-ράψε" του Παυλόπουλου μέσα στο κόμμα?

  31. sereos avatar
    sereos 07/09/2011 21:19:43

    μην ασχολείστε με πολιτικά πτώματα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • Orestios avatar
      Orestios @ sereos 07/09/2011 22:10:39

      Τα πτώματα τα θάβεις, δεν τα αφήνεις να βρωμίζουν στον χώρο

  32. ierofantis avatar
    ierofantis 07/09/2011 22:24:55

    Καλές οι διαγραφές, αλλά η κοινοβουλευτική ομάδα είναι ήδη λειψή και το μέγεθος και το πλήθος της μετρά, ειδικά σε μια εποχή που η κατεδαφιστική κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ διαλύει τα πάντα.

    Η Αξιωματική Αντιπολίτευση χρειάζεται κρίσιμο μέγεθος πλήθους κοινοβουλευτικής ομάδας ώστε να επηρεάσει τις εξελίξεις και να σταθεί εμπόδιο στην υπερψήφιση ύποπτων και σκληρών νομοσχεδίων.

    Τη στιγμή που η κοινοβουλευτική ομάδα του ΠΑΣΟΚ έχει ανέβει στα κέγκελα και είναι έτοιμη να φυλλορροήσει, δεν προσφέρεις απλόχερα στήριγμα σε αυτή, με τη διαγραφή τριών βουλευτών που μπορούν κάλλιστα να αναπληρώσουν τις όποιες κοινοβουλευτικές απώλειες του ΠΑΣΟΚ στους επόμενους μήνες παρέχοντας στήριξη στην Κυβέρνηση.

    Επείδή όμως υπάρχει οργή και είναι κατανοητή, θα σας κάνω μια πρόταση.

    Όλοι όσοι ψηφίζετε στις εκλογικές περιφέρειες των κυρίων αυτών, να θυμηθείτε τις σημερινές λάβρες δηλώσεις σας, όταν συντόμως θα κληθείτε στην κάλπη.

    Πρώτα να προσέλθετε να ασκήσετε το εκλογικό σας ΔΙΚΑΙΩΜΑ και εν συνεχεία να τιμωρήσετε δια της ψήφου σας.

    Τότε θα δείτε αποτέλεσμα.

    Και θα έχετε την ηθική ικανοποίηση ότι εσείς ήσασταν αυτός που καθάρισε την παράταξη...

    • AB avatar
      AB @ ierofantis 07/09/2011 22:45:35

      +1000000000000000000000000000000

  33. Χριστινα avatar
    Χριστινα 07/09/2011 23:28:11

    δεν χρειάζεται να τους διαγράψει ο Σαμαράς τους εχουμε ''γραμμένους'' όλοι εμείς!

  34. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 08/09/2011 00:33:27

    Κακομοίρα Ελλάδα τι σε περιμένει ακόμα...
    Από ποιούς ακόμα θα τρέχουμε για να σωθούμε σε λίγο ...
    Και μετά περιμένουμε σωτηρία, και μας φταίνε οι ξένοι !

  35. ΑΜΟΡΓΟΣ avatar
    ΑΜΟΡΓΟΣ 08/09/2011 01:05:31

    ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΔΕ ΒΓΗΚΕ ΧΑΜΕΝΟ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΕΝΟ ΤΑ ΠΕΠΡΑΓΜΕΝΑ ΤΟΥ ΣΗΜΙΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ 2004-9.ΟΣΟΙ ΛΕΓΑΜΕ ΤΟΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΧΑΝΕΙ ΟΣΟ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΣΤΗ ΤV Ο ΑΝΩΜΕΡΙΤΗΣ,Ο ΡΕΠΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΙΠΑ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΙΑ ΣΦΑΛΛΑΜΕ.
    ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟ ΓΙΑ ΤΗ ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΤΟ ΔΙΑΛΥΕΙΣ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΑΣ ΑΠ'ΤΗΝΑΡΧΗ.ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΔΕ ΖΗΤΑΣ ΣΥΓΝΩΜΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΦΙΑΛΤΕΣ.
    Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΑΥΤΗ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΡΡΟΗ ΣΟΥ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΑΞΙΟΛΟΓΟ ΤΜΗΜΑ ΨΗΦΟΦΟΡΩΝ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΤΟ ΔΗΜΟΣΚΟΠΙΚΟ ΚΟΛΛΗΜΑ ΤΗΣ Ν.Δ.

  36. Bloody_Ophelia avatar
    Bloody_Ophelia 08/09/2011 08:55:56

    Δεν πάει να ξεχρεώσει πρώτα τους καναπέδες της συζύγου του; κι αν του μένει χρόνος, ας κάνει και υποδειξεις..

  37. Σίμος avatar
    Σίμος 08/09/2011 10:08:37

    Τ έχω πει επανειλημένα οτι ο Σαμαράς πρέπει όχι να διώξει αλλά να ξεβρωμίσει (αυτός είναι ο σωστός όρος) το κόμμα της ΝΔ από όλους όσους έπαιξαν σημαντικό ρόλο και συνδεονται με τις κυβερνήσεις Καραμανλή.
    Όπως και η παρουσία της Ντόρας, η παρουσία τους μόνο κακό κάνει. Δεν καταλαβαίνει ο παυλόπουλος και ο χατζηγάκης ότι όταν τους βλέπει ο κόσμος φτιάχνεται το ίδιο όπως όταν βλέπει άτομα του πασοκ. Κύριε χατζηγάκη είσθε έλληνας ή όχι; Αν ναι τότε πως ζητάτε από τον αρχηγό σας να συνεργασθεί με αυτούς που συνειδητά καταστρέφουν την Ελλάδα. Και δεύτερον ποιος σε εξουσιοδότησε εσένα να ενεργείς κόντρα στην θέληση του ελληνικού λαού. Ρώτησες τον ελληνικό λαό αν θέλει συναινεση; Συνεχίζεις να τον έχεις γραμμένο εκεί που τον είχες συνέχεια; κ Χατζηγάκη όσοι εισηγούνται συναίνεση είναι κόντρα στο λαικό αίσθημα και στην αμυδρή ελπίδα που έχει καλλιεργήσει στον κόσμο το οχι του Σαμαρά. εύχομαι ο Ελληνικός λαός και ο λαός της ΝΔ να σας επιφυλάξει την τύχη της Ντόρας για να καταλάβετε ορισμένοι στην ΝΔ ότι η σημαία μας είναι πάνω από οτιδήποτε ακόμη και από αυτήν της ΕΕ. Υπάρχει ακόμη χρόνος να βρείτε στέγη στο Πασοκ αφού εκεί ταιριάζετε. Προτείνω να πάτε στο ΠΑΣΟΚ και καθαρίστε την ΝΔ. Αιντε μην μας χαλάτε την μέρα συνέχεια. Εξαφανισθείτε τουλάχιστον από την δημόσιότητα.Ποιος είσαι εσύ που θα πεις τον Σαμαρά τι θα κάνει.
    Λίγο φιλότιμο δεν βλάπτει.

  38. Σωτήρης Γκ. avatar
    Σωτήρης Γκ. 08/09/2011 12:24:09

    Δεν ήταν απαραίτητα κακό η συναίνεση στο νόμο για τα Α.Ε.Ι.. Ίσως να ήταν και θετικό, άλλο όμως η ψήφιση ενός νόμου που θεωρείς ότι είναι στη σωστή κατεύθυνση και άλλο η στάση σου γενικότερα. Εγώ για παράδειγμα στη συγκεκριμένη περίπτωση είπα καλώς έγινε αηδίασα όμως όταν είδα τον Άρη στη βουλή να είναι έτοιμος να χορέψει και να μιλάει για νίκη των δυνάμεων της υπευθυνότητας βάζοντας μέσα και το ΠΑΣΟΚ και τα εξαπτέρυγα απολαμβάνοντας το χειροκρότημα των βουλευτών. Το χειροκρότημα της κοινωνίας ας επιζητήσει γιατί αυτό θα του λείψει στο τέλος.

  39. tasos avatar
    tasos 08/09/2011 12:52:27

    δεν ειναι τυχαιο οτι οι 4 χωρες που σηκωνουν το βαρος των μεταναστων βρισκονται σε αυτην την κατασταση ΕΛΛΑΔΑ-ΙΤΑΛΙΑ-ΙΣΠΑΝΙΑ-ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
    ποτε θα το καταλαβουν να απαιτησουμε εμεις αυτην την φορα ενεργα την συνεισφορα των τροικανων γιατι το δικαιουμαστε και οχι μονο να ψηφιζουμε νομοσχεδια για τους μεταναστες και την ανεγερση τζαμιων ελεος!!!!!!!!!!!!!1

  40. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 08/09/2011 15:56:13

    Η ΜΗ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΧΑΤΖΗΓΑΚΗ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΒΟΛΗ ΣΤΟ ΑΠΛΟ ,ΑΝΩΝΥΜΟ
    ΚΑΙ ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΗ ΑΓΩΝΙΣΤΗ ΤΗΣ ΒΑΣΗΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΤΗΣ ΝΕΑΣ
    ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ.