09/04/2009 15:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έξαλλοι οι έντιμοι του ΠΑΣΟΚ με τον συμψηφισμό

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 09/04/2009 15:28:59

    Όλα στο βωμό της μικροκομματικής σκοπιμότητας. Τό 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο την... παραγραφή.

    Θυμάστε το σύνθημα του 2004; "Τι ΠΑΣΟΚ, τι Δεξιά -όλοι οι σκύλοι μια γενιά"...

  2. ataktos avatar
    ataktos 09/04/2009 16:13:46

    Αυτό το έντιμοι από που σας ήρθε και αναδείχθηκαν ...

  3. Προφήτης avatar
    Προφήτης 09/04/2009 16:18:13

    Ο Βενιζέλος, και πολλοί πασόκοι, συμφωνούν ότι-καλώς ή κακώς- δεν υπάρχουν επαρκή στοιχεία για παραπομπή.
    Γι΄αυτό δεν έκανε μεγάλη φασαρία.

  4. osaperas avatar
    osaperas 09/04/2009 16:20:31

    Ο Βενιζέλος μπορεί να έχει δίκιο σε αυτήν την υπόθεση. Αλλά ποιος μπορεί να έχει εμπιστοσύνη στο Βενιζέλο ακόμη κι εάν έχει δίκιο;

  5. Προφήτης avatar
    Προφήτης 09/04/2009 16:20:54

    "Οι έντιμοι του ΠΑΣΟΚ" ;

    ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ;

    ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ;

    ΜΟΝΟ ΜΕ LSD, ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΙΣΧΥΡΕΣ ΠΑΡΑΙΣΘΗΣΕΙΣ, ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΑΣΟΚΟ ΕΝΤΙΜΟ.

  6. ataktos avatar
    ataktos 09/04/2009 16:41:26

    τα εχει πει ολα ο Ευάγγελος Βενιζέλος από την Πτολεμαϊδα:
    «Οι εκλογές πρέπει να γίνουν για να αλλάξουμε την πολιτική αφετηρία. Όχι γιατί οι εκλογές από μόνες τους και μια νέα κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ από μόνη της συνιστά λύση στα προβλήματα, αλλά γιατί μια νέα κυβέρνηση διαμορφώνει μια νέα αφετηρία. Και βεβαίως όταν λέω νέα αφετηρία δεν εννοώ αφετηρία παλαιάς αντίληψης και κοπής. Χρειαζόμαστε ισχυρή νομιμοποιημένη κυβέρνηση αλλά και μεγάλες συναινέσεις και ευρύτερες συνεργασίες γιατί τα προβλήματα είναι τεράστια και μόνον το πολιτικό σύστημα, μόνον η κυβέρνηση δεν μπορεί να δώσει λύσεις στα προβλήματα αυτά. Χρειάζεται κινητοποίηση της κοινωνίας, κινητοποίηση των παραγωγικών δυνάμεων, κινητοποίηση των πνευματικών δυνάμεων του τόπου, γιατί πρέπει να συγκροτήσουμε ένα ρεύμα ανόρθωσης στη χώρα».

  7. Aurora avatar
    Aurora 09/04/2009 16:47:49

    8. O k. Bενιζελος ειπε τα αυτονοητα δηλ. οσα μεσα απο τα δικα μας μνμ προσπαθησαμε να τους περασουμε και να τους πεισουμε για την επικινδυνοτητα της καταστασης.

  8. ataktos avatar
    ataktos 09/04/2009 16:56:27

    @9-Σωστά μόνο που το εγχείρημα είναι όπως αντιλαμβανόμαστε άλλα και αυτοί πολύ δύσκολο .

  9. stelios avatar
    stelios 09/04/2009 16:59:39

    Ο Βενιζελος οταν ειχε γινει Υ.Δικαιοσυνης,το πρωτο για το οποιο μεριμνησε ηταν η παραγραφη ολων των κακουργηματων απο παρανομες μεταγραφες στα ΑΕΙ,κατεβαζοντας το βαθμο απο κακουργημα και καθιστωντας την παραγραφη 5ετη απο 10ετη.
    Το ΠΑΣΟΚ ειναι η μητρα που δημιουργηθηκε η Διαφθορα στην Ελλαδα,αυτο που βιωνουμε σημερα απο τους Γαλαζιους Τσαρλατανους ειναι η φυσιολογικη εξελιξη μιας κατεστραμενης χωρας.Δυστυχως η αυριανη ημερα δε θαναι καλυτερη,εκτος και αν εχουμε ΕΝΤΕΛΩΣ νεο πολιτικο σκηνικο και πεφτουν με το παραμικρο κεφαλια.

  10. ataktos avatar
    ataktos 09/04/2009 17:04:04

    Άρα λείπει παντελώς η εμπιστοσύνη στους σημερινούς πολιτικούς ..

  11. Aurora avatar
    Aurora 09/04/2009 17:35:26

    Η διαφθορα δεν ειναι φαινομενο των μπλε και πρασινων σημερα, αλλιως θα μιλουσαμε για μια γαλαζοπρασινη διαφθορα.
    Η διαφθορα της Ελληνικης Πολιτικης κουλτουρας εχει τις ριζες της βαθεια στα προΧουντικα χρονια εκει οπου απανταται να ειναι εμφανης ο λικνος της καλλιεργειας αυτου του επικινδυνου παρασιτου, το οποιο σημερα εχει λαβει επικινδυνες διαστασεις.
    Αυτο ομως που εχει σημασια ειναι οτι οι νεες γενιες αντι να το καταπολεμησουν με τα καταλληλα αντιβιωματα ,το καλλιεργησαν με επιμελεια και φροντιδα σε σημειο να εχει φουντωσει σημερα, θετοντας και αυτη την ιδια τους τη ζωη σε κινδυνο.
    Η εποχη αυτη στο πρωτο δεκατο του 21 αι. θυμιζει πολιτικη εποχη Κραξι και Αντρεοττι στην Ιταλια
    με τις πολυποικιλες και δριμυτατες πολιτικες σατυρες στο Ραι ουνο, στο καναλι οπου ολη η Ευρωπη παρακολουθουσε το ανεβοκατεβασμα των επιπολαιων Ρωμαιων στην πολιτικη σκακιερα και γελουσε.
    Αν δεν γινει και δεν εφαρμοστει σημερα στην Ελλαδα η επιχειρηση Μανι Πουλιτι δηλ. Καθαρα Χερια η κατι αλλο παρομοιο θα ειμαστε απο χερι χαμενοι.
    Κανεις ξενος δε θα μας συμπαρασταθει να μας προσφερει χειρα βοηθειας. Κανενας δεν εμπλεκετε για λογους ευνοητους στο πολιτικο γιγνεσθαι μιας δημοκρατικης Ευρ. χωρας.
    Το λακο που σκαψαμε και μονοι μας μπηκαμε θα πρεπει να τον πολεμησουμε και με ολες μας τις δυναμεις να εξελθουμε ανανεωμενοι.
    Διαβαστε αρχαιους Λυρικους ποιητες οπως Τυρταιο, Θεογνη, Σιμωνιδη, Τερπανδρο, Στησιχορο, Αλκμαν να εμπνευστειτε κουραγιο και να ανδρωθειτε.
    Τα λογια περισσευουν οταν οι πραξεις παραμενουν στασιμες.

  12. theo1611 avatar
    theo1611 09/04/2009 18:20:15

    Ο Βενιζέλος δεν έχει επαφή με την πραγματικότητα και κυρίως την "κοινή λογική" του μέσου συμπολίτη μας.

    Έχει την ακαδημαϊκή αλαζονεία της υπεράσπισης της θεωρίας του, ακόμα κι αν αυτή δεν επαληθεύεται στην πράξη.

    Από Θερμοδυναμική, Gibbs, Clausius, Καραθεοδωρή έχει ακούσει?

    Κρίμα και πάλι κρίμα!!!

    ΥΓ:
    Ακούς εκεί ο ανακριτής υπερέβη τις συνταγματικές εξουσίες του γιατί δεν εφήρμοσε τη λέξη(!!!!) αμελλητί, που έμφροντις ο κος Βενιζέλος είχε διατυπώσει?

  13. stelios avatar
    stelios 09/04/2009 18:28:03

    14@
    Διοτι στην τελικη θα χασουμε την ουσια,τα πηρε η οχι ο Υπουργος?
    13@
    Διαφωνω καθετα,μεχρι πριν τα μεσα του'80,το πραγμα ηταν σε λογικα πλαισια,ειδικα οι γυναικες ηταν κατα 9999%οοο αδιαφθορες,σημερα εχουν εκτροχιαστει στην αρπαχτη ΕΚΒΙΑΖΟΝΤΑΣ,οχι απλως δεχομενες δωρακι,εδω πια ψαχνουμε να βρουμε ποιος ειναι τιμιος,οχι το αντιθετο.
    Θυμαμαι σαν τωρα καποιον ονοματι Ραμο,το '79 που ειχε διαρρευσει τα θεματα των Πανελληνιων.
    Ειχε φαει 8 χρονια ΑΚΑΤΕΒΑΤΑ και διαπομπευτηκε πλειστακις απο την Τηλεοραση με χειροπεδες στα χερια.Σημερα 8 χρονια δεν τρως ουτε για βιασμο ανηλικου,τα δε πειθαρχικα που καποτε ηταν ΦΟΒΟΣ και ΤΡΟΜΟΣ καθε δ.υπαλληλου,σημερα ειναι ο κατ'εξοχην μηχνισμος συγκαληψης των ανομιων.

  14. theo1611 avatar
    theo1611 09/04/2009 18:31:42

    @15 stelios

    Ακριβώς!!!. Αντί ως πολιτικός να ενδιαφέρεται για την ουσία, ενδιαφέρεται για τη διαδικασία, που ο ίδιος θέσπισε για να φάει την ουσία!!!

  15. ΑΓΡΑΠΤΑ avatar
    ΑΓΡΑΠΤΑ 09/04/2009 19:05:21

    Αναρωτιεμαι:
    1) Ποσο τιμιοι (με την κυριολεκτικη εννοια) ειναι οι δεξιοι χρηστες του χωρου που ΔΕΝ θελουν την παραπομπη Παυλιδη? Διαβασαν οι κυριοι τη δικογραφια και εβγαλαν και πορισμα?
    2) Γιατι ξαφνικα ολοι οι πολιτικοι εγιναν ΑΤΙΜΟΙ? Μηπως ετσι βολευεται η ΝΔ?
    3) Σε ποιον δεν αρεσει η ιδεα του ανοιγματος ολων των υποθεσεων διαφθορας, ακομα και αν εχουν παραγραφει τυπικα? Μηπως σε αυτους που ετοιμαζαν λογιδρια και καραμελες προ εκλογων?

  16. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 09/04/2009 19:46:30

    Ναι αλλα ποιος θα τους υποχρεωσει να το κανουν,αφου δεν υποχρεουνται;

  17. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 09/04/2009 21:59:03

    Οι έντιμοι του ΠΑΣΟΚ. π.χ. ποιοί είναι αυτοί;

  18. Νικόλας avatar
    Νικόλας 09/04/2009 23:04:57

    “Έξαλλοι οι έντιμοι του ΠΑΣΟΚ με τον συμψηφισμό”.
    Και οι τέσσερις;
    Και τι θέλεις να γίνει φάκτορα; Να χάσει ο κόσμος την εμπιστοσύνη του σε όλα τα κόμματα (ΠΑΣΟΚ, Νέα Δημοκρατία) και να έχουμε καμιά ακυβερνησία στα καλά καθούμενα.
    Και τότε ποιος ακούει τον Πρετεντέρη! Και με το δίκιο του ο άνθρωπος.

  19. ΑΓΡΑΠΤΑ avatar
    ΑΓΡΑΠΤΑ 10/04/2009 07:28:14

    @ 19
    Καλη η ερωτηση.
    Στη δουλεια σου ποιοι και ποσοι ειναι οι εντιμοι?
    Στην αστυνομια?
    Στην εφορια?
    Στην εκκλησια?
    Στη δημοσιογραφια?
    Στην πολεοδομια?
    Στην δικηγορια?
    Αμα βρεις τις απαντησεις σε αυτα που ειναι πιο ευκολα πες μας και για το ΠΑΣΟΚ.

  20. Aurora avatar
    Aurora 10/04/2009 08:01:38

    Σημερα ενιωσα τη μορφωση να με παραμορφωνει, ακουγοντας στο πρωινο του Α τον δημοσιογραφο να απαντα σε ερωτηση ποια ειναι η δημοκρατια
    ΠΩς ΕΙΝΑΙ Η ΜΠΛΕ ΕΠΙΤΑΓΗ ενν. το κομα, που σημερα βρισκεται στην εξουσια.
    Αν ηταν ολες οι επιταγες μπλε τοτε οι τραπεζες θα ητανε θαλασσες.

  21. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 10/04/2009 10:38:05

    Οπως το λες ειναι ΑΓΤΡΑΠΤΑ.
    Δυστυχως τοχουμε ξεφτιλισει σα λαος,και αυτο δεν ξερω που θα μας βγαλει.