#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/09/2010 15:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Έντρομο» το ΠΑΣΟΚ περιμένει τις σημερινές διαδηλώσεις



(Ανταπόκριση απο την Θεσσαλονίκη). Παρά τα δρακόντια μέτρα ασφαλείας και τους εξονυχιστικούς ελέγχους που διενήργησε η αστυνομία και η ασφάλεια σε δημοσιογράφους αλλά και απλούς πολίτες, τελικά  η καμήλα πέρασε από τη τρύπα της βελόνας.

Σε μια συμβολική κίνηση (που θυμίζει τις τελευταίες ημέρες του Μπους στη προεδρία των ΗΠΑ), ο άνδρας, που δήλωσε αργότερα μέλος του Πατριωτικού Μετώπου, πέταξε με δύναμη το παπούτσι του προς τον Γ, Παπανδρέου. Στη συνέχεια η αστυνομία προχώρησε σε μια σειρά από δυναμικές ενέργειες και περικύκλωσε τους διαδηλωτές.

Όλοι τώρα, αναρωτιούνται εάν μετά τις κουκούλες, απαγορευτούν και τα ψιλοτάκουνα...

Η σημερινή ημέρα είναι η μοναδική ευκαιρία που έχει ο λαός να βροντοφωνάξει την αντίθεσή του στις μεθοδεύσεις της τρόικας και των ντόπιων γκαουλάιτερ της . Το ΠΑΣΟΚ κατέφθασε σύσσωμο, πλην έντρομο, στη «συμπρωτεύουσα», προφανώς για να δείξει την ενότητά του, και αφετέρου διότι όπως λένε και οι μεγάλοι μπόσηδες Αμερικάνοι: «There is always safety in numbers…».

Σήμερα λοιπόν, τα μεγάλα συλλαλητήρια των συνδικάτων.Το συλλαλητήριο της ΓΣΕΕ και της ΑΔΕΔΥ θα πραγματοποιηθεί στις 18:00 μπροστά από το άγαλμα του Ελευθερίου Βενιζέλου, ενώ την ίδια ώρα θα πραγματοποιηθούν δύο ξεχωριστές συγκεντρώσεις: Στην Εγνατία θα γίνει η συγκέντρωση του ΣΥΡΙΖΑ, και στην πλατεία Αριστοτέλους η συγκέντρωση του ΠΑΜΕ. Και επειδή ποτέ δεν λείπει ο Μάης απ` τη Σαρακοστή, πριν τις 19:00 θα συγκεντρωθούν στην Καμάρα μέλη του αναρχικού χώρου. Άλλοι, της εξωκοινοβουλευτικής Αριστεράς, θα συγκεντρωθούν στην πλατεία συντριβανίου. Συγκέντρωση διαμαρτυρίας προγραμματίζουν και οι ιδιοκτήτες φορτηγών δημόσιας χρήσης. Ωστόσο το πρόγραμμά τους ακόμη δεν έχει οριστικοποιηθεί. Στις 17:30 θα συγκεντρωθούν στο σιδηροδρομικό σταθμό της Θεσσαλονίκης, εργαζόμενοι στον ΟΣΕ. Όπως προανήγγειλαν, θα πραγματοποιήσουν πορεία και θα ενωθούν με τη πορεία των συνδικάτων στο κέντρο της πόλης.

Μιας πόλης που από το πρωί θυμίζει πόλη υπό κατοχή, ή Βαγδάτη στις πρώτες μέρες της αμερικανικής εισβολής. Αστυνομία παντού, κονβόϊ από λιμουζίνες  επισήμων με τους φάρους αναμμένους, και με εποχούμενους με μαύρα γυαλιά που παραπέμπουν σε μέλη νεοϋορκέζικης φαμίλιας,  να κάνουν κόντρες, μη σεβόμενοι τον ΚΟΚ, συνοδευτικές θηριώδεις συμβατικές μηχανές, χωρίς πινακίδες κυκλοφορίας,  και με αναβάτες που  μάλλον Blackwater θυμίζουν παρά έλληνες αστυνομικούς, και πάει λέγοντας. Το μόνο που λείπει είναι ελεύθεροι σκοπευτές να βαράνε στο ψαχνό. Πάντα αναρωτιόμουν, πως γίνεται και όταν έχουμε επίσημους κλπ. η πόλη να γεμίζει από αστυνομία, και όταν άλλες φορές καλείς περιπολικό διότι σου σπάζουν το αμάξι ή το σπίτι, αυτό κάνει 2-3 ώρες να έρθει λόγω … λειψανδρίας;

Ο κόσμος από τη μεριά του είναι μουδιασμένος. Εκτός από τις οικογένειες με μωρά παιδιά που βγήκαν να πάρουν τον αέρα τους, και κάποιους «χαμένους» τουρίστες που αναρωτιούνται αν περιμένουμε εισβολή των Τούρκων ή αν προέκυψε στρατιωτική χούντα, οι υπόλοιποι είναι εξαφανισμένοι. Ίσως να προετοιμάζονται για απόψε. Ίσως όμως και να έχουν αποδεχτεί τη μοίρα που μας επιφύλαξε η λαοπρόβλητη ηγεσία του ΠΑΣΟΚ, ως χώρα. Το βράδυ θα ξέρουμε. Έως τότε, υπομονή. Μπόρα είναι θα περάσει. Για την ΔΕΘ μιλάω και τον θίασο που μας προέκυψε, η κατάντια μας μάλλον θα διαρκέσει καιρό…

Strange Attractor

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 11/09/2010 15:43:35

    Λευτεριά στον Αλ Μπάντι και τα παπούτσια του!!!

    Νομίζω ότι ακόμα δεν είδαμε τίποτα, γιατί προέκυψε απρόβλεπτος παράγοντας φίλε και συμπολίτη: οι φορτηγατζήδες...

    Εκαναν αυτό που τόσο καιρό δεν τόλμαγε κανείς: απέκλεισαν το Μακ Παλλάς και οι επίσημοι πάνε ποδαράτο στο Βελλίδειο, υπό τα γιούχα όλων..

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Γιωργος Χ 11/09/2010 15:47:24

      Αλ Μπάντι !!!! καταπληκτικό... χα χα χα.... Έγραψες μεγάλε.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 11/09/2010 15:51:43

        Κοτζάμ Παπουτσής, του ξέφυγε το παπούτσι;

      • bromoskylo avatar
        bromoskylo @ Strange Attractor 11/09/2010 16:20:21

        άξιος!

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 11/09/2010 16:22:30

        Οσάμα Μίστερ Μπιν Λάντεν, της Αλ-Μπάντι!

    • Γιωργος Χ avatar
      Γιωργος Χ @ Γιωργος Χ 11/09/2010 15:55:23

      youtube.com/watch?v=Ze1sx9YR2Ec

      Τιμή και δόξα στους ήρωες

  2. donaE avatar
    donaE 11/09/2010 15:49:16

    Ποτε ο φοβος γινεται θυμος;Οταν τα προιοντα (καθε ειδους) στα ραφια θα μενουν ολα απουλητα τοτε θα δοθει το συνθημα.Τοτε θελει προσοχη.

  3. Enzo avatar
    Enzo 11/09/2010 15:49:44

    Αναρίθμητοι άνθρωποι θα μισήσουν την Νέα Τάξη Πραγμάτων και θα πεθάνουν διαμαρτυρόμενοι εναντίον της.

    H.G. WELLS
    THE NEW WORLD ORDER(1939)

  4. neotera avatar
    neotera 11/09/2010 15:49:48

    Πολύ καλό ! Ειδικά η επισήμανση για τους "συμμάχους" φρουρούς του Οπ-Γκαβ που προσφέρονται πάνω σε μηχανές !

  5. o aneksartitos avatar
    o aneksartitos 11/09/2010 16:08:01

    Nαι,σιγά το έντρομο...
    Λες και θα αναφερθεί κανένας νταβατζής στις διαδηλώσεις..
    Το βράδυ στις 8 θα ακούσουμε κανένα 20λεπτο την ομιλία ΓΑΠ, μετά κανένα 30λεπτο θα τον επαινούν οι Πρεντενέρηδες, Χατζηνικολάκηδες, κ.α., μετά θα ακούσουμε για τις καταστροφές στην Κίνα και για τις ερωτικές περιπετειες Σαρκοζί, και κατά τις 9:15, πριν τα αθλητικά, θα βγει και το μονολεκτικό ανακοινωθέν για "μεμονωμένα επεισόδια" στην συμπρωτεύουσα..
    Αυτό το 1967-1974 λεγόταν χούντα.
    Το 2010 λέγεται δημοκρατία.

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/09/2010 16:10:32

    Σωστός, αλλά δεν ήθελα να τον περάσουν για τον πάλαι ποτέ υπουργό βορείου Ελλάδος του Καραμανλή σίνιορ, κον Μάρτη!

  7. bromoskylo avatar
    bromoskylo 11/09/2010 16:21:33

    Αύριο τα γκάλοπ θα δίνουν 84% στο ΠΑΣΟΚ...

  8. ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ avatar
    ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ 11/09/2010 16:24:46

    ΜΑΥΡΟ ΣΤΟΥΣ ΜΑΥΡΟΓΥΑΛΟΥΡΟΥΣ.ΥΠΟΔΟΧΗ ΜΕ ΑΥΓΑ ΚΑΙ ΝΤΟΜΑΤΕΣ ΣΤΟΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ-ΜΝΗΜΟΣΥΝΟΥ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ!ΟΥΣΤ ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΚΑΙ ΔΟΣΙΛΟΓΟΙ ΑΠΟ ΤΗ ΧΩΡΑ!!

  9. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 11/09/2010 16:31:27

    ΒΡΕ ΠΩΣ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΕΓΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΣΥ ΕΚΕΙ…

    Φάκτορα εάν μπορείς ανέβασε τις δυο σημαντικές φωτογραφίες :

    1. http://fih.gr/images/57_1944_8.jpg

    Πρόκειται για την διαχρονική – επική φωτογραφία – για όλους τους λαούς του κόσμου : Κορίτσια της σχολής καλλών τεχνών , γονατιστά μπροστά στο μνημείο του άγνωστου στρατιώτη , κρατάνε το πανό του ¨ΕΑΜ¨ ( Δεκεμβριανά 1944 ) στο οποίο αναγράφεται :

    ¨ ΟΤΑΝ Ο ΛΑΟΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΙΝΔΥΝΟ ΤΗΣ ΤΥΡΑΝΝΙΑΣ – ΔΙΑΛΕΓΕΙ Η ΤΙΣ ΑΛΛΥΣΙΔΕΣ Η΄ ΤΑ ΟΠΛΑ ¨

    2. http://www.zougla.gr/Image.ashx?fid=232686&w=400&h=300&q=80

    65 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ , σήμερα στην Θεσσαλονίκη , οι ¨μικροαστοί – ιδιοκτήτες¨ αυτοκινητιστές ΚΟΥΒΑΛΑΝΕ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΠΑΝΟ ΠΟΥ ΑΝΑΓΡΑΦΕΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΠΝΕΥΜΑ :

    ¨ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΚΛΕΒΟΥΝ ΤΗ ΖΩΗ – ΔΙΑΛΕΓΕΙΣ Η΄ ΤΗΝ ΥΠΟΤΑΓΗ Η΄ΤΗΝ ΛΑΪΚΗ ΕΞΕΓΕΡΣΗ ¨

    Ποιος θα το περίμενε ;

    Όμως ¨έβγαλε βρώμα η ιστορία ότι ξοφλήσαμε …¨

    http://www.youtube.com/watch?v=7LDKt8D4ka0&feature=related

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/09/2010 17:35:33

    Κάποτε, όχι πολύ παλιά, τα πράγματα ήταν ξεκάθαρα. Η δεξιά ήταν η «επάρατη», οι κομμουνιστές ήταν οι «προδότες», και το ΠΑΣΟΚ ήταν το «μέλλον του τόπου». Απλά πράγματα. Κατανοητά. Στη νεολαία είχαμε κάτι παρεμφερές. Οι «φλώροι» ήταν στην ΟΝΝΕΔ, οι «αγωνιστές» με τα μούσια και τα τζάκετ στο ΕΚΚΕ και στον Ρήγα, και οι κομμουνίστριες ήταν ωραία μωρά, αλλά ρε παιδί μου, δεν ξύριζαν τις μασχάλες τους. Άσε που την έβρισκαν με αντάρτικα αντί να ακούνε Μαριάνα Τόλη.
    Ο κόσμος μας ήταν τακτοποιημένος. Για όλα τα δεινά έφταιγε η ΝΔ, μιας και η δεξιά παράταξη κυβερνούσε ανέκαθεν, και το ΠΑΣΟΚ θα έλυνε όλα τα προβλήματα ευθύς μόλις του το επέτρεπαν οι σκοτεινές διεθνείς δυνάμεις που κυβερνούν τους λαούς. Θα μας έβγαζε από το ΝΑΤΟ και την ΕΟΚ, θα έδιωχνε κλοτσηδόν τους Αμερικάνους, θα έφερνε πακτωλό επενδύσεων από τους Άραβες φίλους μας, και όλα θα ήταν μια χαρά. Ταρατατζούμ!
    Ώσπου ήρθε το `81 και ανέλαβε το ΠΑΣΟΚ τη διακυβέρνηση της χώρας. Σε χρόνο ρεκόρ εξαφανίστηκαν τα αμπέχονα, τα ζιβάγκο και οι μαλλούρες, και έσκασαν μύτη ο Κατσιφάρας, ο Κατσανέβας, ο Κουλούρης, και το λοιπό συναπάντημα. Όλα καλά και όλα ωραία. Μέχρι που έπεσε το πρώτο σοσιαλιστικό ξύλο από τα ΜΑΤ, και ήρθε ο κόσμος ανάποδα. Η πρώτη κρυάδα. Τραμπάκουλο πάθανε μερικοί, συνηθισμένοι να βρίσκονται επί χρόνια από την πίσω μεριά του κλόμπ. Τι έγινε αδέλφια; Και για να μη τα πολυλογούμε, ούτε από το ΝΑΤΟ φύγαμε ούτε από την ΕΟΚ, ούτε καν διώξαμε τα Αμερικανάκια. Οι δε Άραβες, μας έβαλαν μάλιστα και κάτι μπόμπες (Πάτρα), έκαναν κάτι αεροπειρατείες, εν ολίγοις μας ξεφτίλισαν διεθνώς αντί να μας βοηθήσουν, που το φυσούσαμε και δεν κρύωνε. Προφανώς με λάθος Άραβες πήγαμε και κάναμε σχέσεις. Οι καλοί Άραβες, εκείνοι με τα λεφτά, Σαουδική Αραβία κλπ. μας είχαν γραμμένους κανονικά. Πάπαλα δηλαδή το όραμα. Όμως από δημοκρατία… πλέρια.
    Με αυτά και με αυτά, και με μια μικρή μεσολάβηση του Μητσοτάκη (μπρρρρ…..), ήρθε το σοσιαλιστικό γλυκό και έδεσε. Καζίνα, χρηματιστήρια, οφσόρ, εξοπλισμοί, φούσκες, σκάνδαλα, και πάει λέγοντας. Μια από τα ίδια δηλαδή. Και έμεινε ο απλός κοσμάκης να αναρωτιέται για το πότε τελικά θα έρθει η αλλαγή; Γιατί του την κρύβουν;
    Και φτάνουμε στα σημερινά, όπου έχουμε στα πολιτικά μας κάτι ανάλογο μιας αναστροφής των πόλων της γης. Με πρόσχημα τη κρίση, μας έφεραν την υψηλή επιτήρηση του ΔΝΤ, και μας έβαλαν τα δυο πόδια σε ένα σοσιαλιστικό παπούτσι. Κάθε μέρα που περνάει, επιβάλλονται και εφαρμόζονται μέτρα που ακόμη και η κομαντατούρ επί κατοχής να προσπαθούσε, δύσκολα θα της έβγαιναν. Θα υπήρχε μια κάποια διαμαρτυρία. Φόροι, μειώσεις μισθών και παροχών, ακρίβεια, ξανά φόροι, ανεργία, λουκέτα, απολύσεις δημοσίων υπαλλήλων, καταργήσεις δημοσίων υπηρεσιών, ιδιωτικοποιήσεις, φόροι ξανά, μηδενική ανάπτυξη, διόγκωση χρεών…. Ζούμε δηλαδή το όνειρο του Μάνου. Την ουτοπία του Ανδριανόπουλου. Και όλα αυτά με σοσιαλιστική κυβέρνηση. Δηλαδή, αν μας κυβερνούσε ο Παττακός, με σύμβουλο του τον Λεπέν, ποια θα ήταν η διαφορά; Αναρωτιέμαι. Όλα αυτά μου θυμίζουν το σύνθημα που είδα γραμμένο σε τοίχο και τρελάθηκα: «Τόση δημοκρατία έχουμε να δούμε από την εποχή της χούντας», πλέρια.
    Και το κουφό; Εθιστήκαμε στα πάνω κάτω και δεν αντιδρούμε. Και όχι μόνο αυτό, υπάρχουν Πασόκοι που χαίρονται για τα σκληρά αντιλαϊκά μέτρα, διότι «τα αξίζουμε, είναι απαραίτητα, και μόνο έτσι θα στρώσουμε!». Για να μη θυμηθώ και την γνωστή οικογένεια, προαιώνια εχθρό του Παπανδρεϊσμού, που σήμερα συντάσσεται πλέον πλήρως μαζί του. Για το καλό μας.
    Εδώ αρμόζει το: Γύρνα τον κόσμο ανάποδα να δεις το ψέμα αλήθεια….

    S.A.

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Strange Attractor 11/09/2010 17:52:09

      Εξαιρετικό.

      Θραξ Αναρμόδιος

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Θραξ Αναρμόδιος 11/09/2010 17:56:00

        Κι`από δημοκρατία; Πλέρια!

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Strange Attractor 11/09/2010 17:57:33

      Συνοπτικό, περιεκτικό, σαφές. Η μεταπολίτευση σε είκοσι αράδες. Εύγε Strange!

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Γιάννης Φαίλτωρ 11/09/2010 18:05:54

        Νάστε καλά αμφότεροι. Παρεμπιπτόντως, σαν να πήρε το μάτι μου σήμερα τον Θράκα στη Προξένου Κορομηλά, να πίνει καφέ... ξυπόλητος! Τι έγινε θράκα, τους φοβήθηκες;

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Γιάννης Φαίλτωρ 11/09/2010 18:26:50

        Σας αφήνω.
        Πάω στις συγκεντρώσεις.
        Ελπίζω να μη φάω κάνα δακρυγόνο στο κεφάλι.

        Θραξ Αναρμόδιος

    • ataktos avatar
      ataktos @ Strange Attractor 11/09/2010 18:16:55

      S.A. ....μην τα λες όλα μαζί .. άσε κάτι και για το βράδυ .. είναι γκαστρωμένοι ..και τα παιδιά του λαου ... για υπερορίες ψοφάνε ... χειμώνας έρχεται ..τα πετρέλαια και το ρεύμα πάνε κατακόρυφα πάνω .. εδώ βρέχει ασταμάτητα

    • Dyer avatar
      Dyer @ Strange Attractor 11/09/2010 18:20:38

      «τα αξίζουμε, είναι απαραίτητα, και μόνο έτσι θα στρώσουμε!».
      Τώρα έχουμε αμερικανοτσολιάδες !

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Strange Attractor 11/09/2010 21:40:24

      Το κλειδί σε όλα αυτά, Strange Attractor, είναι αυτό που έγραψες: ότι ούτε η Kommandatur δεν θα πέρναγε τέτοια μέτρα, γιατί ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ.

      Σήμερα πέρασα λιγάκι από το Golden Hall, να αλλάξω κάτι που μου έφεραν. Λαϊκό προσκύνημα γινόταν, έσπευσαν οι αφηνιασμένοι καταναλωτές του φθινοπώρου. (Ανάμεσά τους διέκρινα και τον Πορτοσάλτε, προφανώς στα λημέρια του.) Καταλαβαίνεις τώρα γιατί ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ;

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αυριανιστής 11/09/2010 21:46:02

        Έχουν απόλυτο δίκιο όσοι το λένε αυτό. Στις χώρες του "υπαρκτού" σοσιαλισμού έφεραν την επανάσταση τα άδεια ράφια. Εξ αντιδιαστολής, στη χώρα του υπαρκτού υπερκαταναλωτισμού, την επανάσταση μπορούν να φέρουν μόνο τα ανέγγιχτα ράφια.

      • michal avatar
        michal @ Αυριανιστής 11/09/2010 21:53:22

        Dhladh gia na ikanopoihsete ta antipoliteutika sas apw8hmena, prepei na peinasei o kosmos. Kai ustera leme gia to KKE, faiokokkinoi fasistes.

  11. anonymous avatar
    anonymous 11/09/2010 18:13:58

    Δεν πρόκειται να γίνει τίποτε διότι τον κόσμο του τον έχει καλοταϊσμένο.
    Ακούστε τι έμαθα. Ο πατέρας μιας γνωστής μου είναι απόστρατος αλλά ΠΑΣΟΚος. Είχε αποσυρθεί εις τας εξοχάς μετά της συμβίας. Τα Πασόκια λοιπόν του βρήκανε δουλειά, επιστρέφει μετά της συμβίας εις το κλεινόν άστυ και θα παίρνει 2 μισθούς τώρα.

    • ataktos avatar
      ataktos @ anonymous 11/09/2010 18:28:11

      anonymous -καλά ο κόσμος όπως ..το λες είναι .. αλλά σήμερα τον ΜΕΓΆΛΟ ΓΙΩΡΓΟ τον πιασει ..η γαστρεντερίτιδα .. τότε να δουν οι δημοσιογραφοί του αυριο ..κακατσια...

  12. gatos avatar
    gatos 11/09/2010 18:27:51

    Έχουμε αποδεχτεί την μοίρα μας, δεν γίνεται τίποτα. Θα τους φάμε στην μάπα για καιρό ακόμα και θα μας αποτελειώσουν δυστυχώς. Έχω την εντύπωση ότι εμείς σε κάποια ιστολόγια εκφράζουμε την επιθυμία μας να ξεκουμπιστούν, αλλά όλα δείχνουν ότι ο λαός είναι και μουδιασμένος αλλά και η προπαγάνδα τους περνάει.
    Άντε το πολύ πολύ στην Θεσσαλονίκη να γίνουν οι συνηθισμένες συγκεντρώσεις και κάποιες ταραχές, μετά αυτό το ξέσπασμα όλοι τα κεφάλια μέσα περιμένοντας μπας και βγει κανένας σωτήρας. Σωτήρας δεν υπάρχει αν δεν πάρουμε δυναμικά και διαρκώς πρωτοβουλίες γαι κινήσεις ανατροπής και ΤΙΜΩΡΙΑΣ τους.
    Άντε να βρεθεί και κανένας σωτήρας, αν ο λαός μετά δεν πάρει σοβαρές πρωτοβουλίες για να ανατραπούν όλα τα σάπια, αλλά και ελέγχου των εξουσιών θα έχουμε μια πάλι από τα ίδια με άλλα πρόσωπα.
    Μακάρι να κάνω λάθος και η ανατροπή να έρθει το συντομότερο αν και θάπρεπε να είχε έρθει.
    Παρακαλώ να έχω λάθος.

  13. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/09/2010 19:41:54

    Το γλυκό τώρα δένει για τα καλά:
    "Πονοκέφαλο προκαλεί στις αρχές και ενδεχόμενη πορεία φιλάθλων του ΠΑΟΚ προς την έκθεση μετά τη λήξη του αγώνα Αστέρας Τρίπολης - ΠΑΟΚ".
    Χα χα χα...

    • ataktos avatar
      ataktos @ Strange Attractor 11/09/2010 19:48:27

      χιχχι

  14. tzager avatar
    tzager 11/09/2010 19:48:47

    Ναι, ναι αυτή τη στιγμή στην Πλ. Αριστοτέλους έχει δεν έχει καμιά κατοσταριά διαδηλωτές. Στα γύρω καφέ έχει περισσότερο κόσμο..!

    Αντιμνημονιακός χαμός...

    • michal avatar
      michal @ tzager 11/09/2010 21:54:12

      Mia plateia anti-mnhmoniakh summaxia.

  15. kiki avatar
    kiki 11/09/2010 20:14:09

    @ Στρανγε Αττραψτορ,
    καλο,καλο και πλερια δημοκρατια που την εχω φαει κατα κουτελα απο την εποχη του αντρεα,που πρωτα με ρωταγανε οταν πηγαινα σε δουλεια τι κομμα ειμαι και μετα οταν ρωταγα τι δουλεια ειχαν οι πεποιθησεις μου με την εργασια ,ηταν τιποτα τιποτα,και αυτο στην αντιπροσωπεια της ΕΟΚ τοτε.
    Ειχαμε και για μια μεγαλη περιοδο τον Τομπρα σε συνακροαση στο τηλεφωνο,μεχρι που στις αρχες Αυγουστου,ελεγα στο τηλεφωνο,τωρα παμε διακοπες και θα λειψουμε ενα μηνα για να μην κουραζονται.ΠΛΕΡΙΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
    Αλλα κανεις ενα λαθος γιατι δεν εισαι του χωρου.ΟΙ Ρηγιτισες,ηταν ομορφες,και ξυριζοντουσαν,και τρεχαν τα σαλια,των αντιπαλων.Οι κνιτισες ηταν καγκελα ,αλλα απο οτι εχω δει διορθωθηκαν.Εντολη του γραμματεα Φαρακου ηταν τοτε προς τους κνιτες οχι,σχεσεις με μελη αλλου κομματος και κυριως τους αναθεωρητες,οχι σεξουαλικες σχεσεις πριν το γαμο,και με μη μελη του κομματος.Ξερεις ποσοι κνιτες παντρευτηκαν τοτε εξ αναγκης.Αυτα για την ιστορια.
    Το τσιπουρο ειπαμε καλο και στην Μανη.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ kiki 11/09/2010 20:24:15

      kiki says: -Αλλα κανεις ενα λαθος γιατι δεν εισαι του χωρου-

      Έχεις δίκιο. Τότε ήμουνα φρικιό. "Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερο σκυλί, παρά 40 χρόνια σκυλάκι με λουρί." "Τον κνίτη κι αν τον πλένεις το σαπούνι σου χαλάς" και άλλα τέτοια επαναστατικά!!!!

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ kiki 11/09/2010 21:37:25

      Συμφωνώ με την προλαλήσασα συντρόφισσα Κική και τις σοβαρές πολιτικές επισημάνσεις της σχετικά με τις Ρηγίτισσες και τις Κνίτισσες του καιρού εκείνου.

      Θραξ Αναρμόδιος

  16. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 11/09/2010 20:20:45

    Τον Νοεμβρη λεω ΟΧΙ στο ΜΝΗΝΟΝΙΟ, ΟΧΙ στους υποστηρικτες του,ΟΧΙ στην υποτελεια.

  17. kiki avatar
    kiki 11/09/2010 20:37:06

    @ Strange Attractor,
    Και εγω η κακομοιρα μονο για τρεις μερες καταφερα να ειμαι μελος του εσωτερικου,μετα με διαγραψανε.Ουτε για μια βδομαδα δεν τα καταφερα.
    Δεν βαριεσαι δεν εχασα και τιποτα,μπορω και με καθαρη συνειδηση να βριζω τους ΚυρκοΚουβεληδες και τις Ρεπουσηδες,τιμη μου που αυτοι με διαγραψανε.
    Αλλα οι ρηγιτισσες κουκλες και δεν θελω αντιρησεις επ αυτου.

  18. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/09/2010 20:55:58

    Όπως πληροφορούμαι, η Λεωφόρος Στρατού που οδηγεί στο Βελίδειο, έχει αποκλειστεί από τριπλή σειρά κιγκλιδωμάτων, 3-4 διμοιρίες ΜΑΤ, και στο μέσο του δρόμου έχουν βάλει εκείνα τα πλαστικά που γεμίζουν με νερό. Αν είχαν και αστυνομικά σκυλιά θα τα αμολούσαν.
    Ούτε για λουκάνικα και μπύρα δεν μπορείς να πλησιάσεις τη ΔΕΘ.

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Strange Attractor 11/09/2010 22:12:18

      @Strange Attractor

      Ουφ! ξεποδαριάστηκα σήμερα. Μόλις τώρα γύρισα πίσω. Πήγα στην αρχή με το ΠΑΜΕ και μετά με Εργατικό Κέντρο στις πορείες. Τελικά φτάσαμε στην πλατεία της ΧΑΝΘ μπροστά στην ΔΕΘ. Σε όλο το μήκος της Τσιμισκή τα ΜΑΤ είχαν κάνει σάντουϊτς το μπλοκ των αναρχικών. Δηλαδή στα πεζοδρόμια οι διμοιρίες και στο οδόστρωμα το μπλοκ των αναρχικών.

      Μεταξύ Μουσείου και ΔΕΘ, πηγαίνοντας προς Βελίδειο, η Λεωφόρος Στρατού ήταν κλεισμένη με δύο σειρές από κιγκλιδώματα, δεμένα με συρματόσκοινο πέρα πέρα. Στη μέση των δύο σειρών είχαν βάλει δυο στήλες με δυο τεράστιες ζαρντινιέρες η κάθε μία. Αμέσως μετά τα κιγκλιδώματα είχαν μια σειρά από αυτά τα τεράστια πλαστικά που τα γεμίζουν νερό. ΤΕΙΧΟΣ πραγματικό. Μόνο με ερπυστριοφόρο το πέρναγες.

      30 μέτρα μετά από τα κιγκλιδώματα ήταν 3-4 διμοιρίες ΜΑΤ και κλούβες που έκλειναν πέρα ως πέρα τον δρόμο.

      Πάνω στο τείχος αυτό των δύο κιγκλιδωμάτων έσπαγαν όλα τα μπλοκ και των 2 πορειών. Μερικοί προσπάθησαν να το γκρεμίσουν αλλά στάθηκε αδύνατο. Κανείς δεν είχε φέρει κόφτη μαζί του, ούτε καν οι του ΟΣΕ, που φώναζαν και τα πιο ευρηματικά συνθήματα, και το συρματόσκοινο ήταν γερό και χοντρό.

      Εν γένει παρέλασαν πολλές "φυλές της πόλης". Τρίτεκνοι και πολύτεκνοι, ΟΣΕ-τζήδες, του Ταμιευτηρίου, σχολές, σπουδαστές, φοιτητές, και βέβαια οι γνωστοί με τις μαύρες μπλούζες. Κρατούσα κι εγώ ένα πανώ με την επιγραφή "Οργισμένοι Δημοκράτες Σχολιαστές του Antinews" ώστε να έχουμε κι εμείς μια αντιπροσώπευση.

      Ο "κυρίαρχος λαός" φώναξε διάφορα κόσμια συνθήματα, όπως το "κουφάλες, κουφάλες, έρχονται κρεμάλες", ώστε να μην μείνει καμμία αμφιβολία για τις προθέσεις του. Εν τέλει από το φώναξε φώναξε ο "κυρίαρχος λαός" βράχνιασε και αποφάσισε να πιει ένα καφεδάκι στον Πύργο του ΟΤΕ, εντός της ΔΕΘ, όπου είχε πληροφορίες πως εκείνη τη στιγμή έπινε τον καφέ του και ο πρωθυπουργός με το λάπτοπ του. Δυστυχώς τα ΜΑΤ είχαν διαφορετική γνώμη. Για τον καφέ του λαού.

      Ενας μάλιστα απρόσεχτος ΜΑΤ-ατζής, που προφανώς για να περάσει η ώρα του έπαιζε με ένα σιωνιστικό δακρυγόνο ως μπεγλέρι, του γλύστρισε από το χέρι, το δακρυγόνο και όλοι βάλαμε τα κλάμματα, αποφασίζοντας πως δεν ήταν γραφτό να γευτούμε τον καφέ μας παρέα με τον πρωθυπουργό σήμερα.

      Θραξ Αναρμόδιος

  19. ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ avatar
    ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 11/09/2010 21:19:31

    ΔΕΝ ΣΤΟΧΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΑ ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ.
    ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΜΠΡΟΣΘΟΦΥΛΑΚΗ ΤΗΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΑΣΤΙΚΗΣ ΕΛΙΤ.
    ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΑΣΤΟΙ.
    ΤΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ Ο ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΚΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΤΩΝ ΚΟΜΜΑΤΩΝ ΤΟΥΣ;
    ΘΕΛΩ ΤΟΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΤΑΓΟ.

  20. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 11/09/2010 21:34:22

    Το 1967-74 λεγόταν Γεωργαλάς. Το 2010 λέγεται Καψής.

  21. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 11/09/2010 21:44:28

    Μάλλον έχουν μπουκάρει όλοι στα "Βομβίδια". Τα Θερινά Ανάκτορα μπορούν να περιμένουν.