10/10/2008 18:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έντονη φημολογία για τα ταμεία

Οι διαβεβαιώσεις της υπουργού Απασχόλησης Φάνης Πάλλη-Πετραλιά ότι «οι ασφαλιστικοί οργανισμοί έχουν μηδενική έκθεση σε επικίνδυνα -τοξικά- επενδυτικά προϊόντα» και ότι «το κράτος εγγυάται τις συντάξεις και δεν υπάρχει λόγος εκποίησης της περιουσίας των Ταμείων», πυροδότησαν νέο κύκλο φημολογίας.

Σύμφωνα με τις εκτιμήσεις καλά πληροφορημένων πηγών (που μεταφέρουμε με επιφύλαξη) τα ταμεία πρέπει να έχουν χάσει συνολικά από την αγορά δομημένων ομολόγων και άλλων επικίνδυνων προϊόντων γύρω στα 500-600 εκατομμύρια (είχαν επενδύσει συνολικά γύρω στο 1, 2 δις).

Είπαμε, να λένε κι ευχαριστώ σε όσους αποκάλυψαν το σκάνδαλο.

Με την ευκαιρία, επαναλαμβάνουμε: Θα πάει κανείς μέσα;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 10/10/2008 19:07:59

    Σιγά μην πάνε μέσα. Για να πάνε μέσα πρέπει να έχουν γίνει τσακωτοί ή καρφωτοί με λεπτομέρειες (αν και όλο και κάποιος φουκαράς ασφαλισμένος κάτι θα έχει δει)

    Η απάτη των δομημένων είναι τάξη μεγέθους πιο μεμπτή από την ανοησία των τοξικών (ισχύει το επιχείρημα "που ξέρεις βρε ηλίθιε που είναι η Lehman". Ωστόσο θα κάνουν τον τρελλό και τον βλάκα..."δεν ξέρω κύρίε Πρόεδρε, είχα πάει για πιπί εκείνη την ώρα"

    Το μεγάλο πρόβλημα δεν το συζητάνε αλλά σε χρηματιστήρια και μακροχρόνια ομόλογα δεν έιναι το 60-70% του ενεργητικού των ταμείων? Το τι κάνουν τα χρηματιστήρια το έχουμε εμπεδώσει. Τα μακροχρονια ομόλογα? Να σας πω τι κάνουν τα μακροχρόνια ομόλογα...με την πίεση για ρευστότητα σπάνε και πέφτουν...δυστυχώς.

    Αλλά για να λέει η κυρία τάδε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, πάει να πει ότι δεν υπάρχει...

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 10/10/2008 19:15:05

    να διορθωθώ: To 30ετές του Αμερικάνικου δημοσίου έχει τσιμπήσει προς τα πάνω, αλλά αυτό είναι flight to quality.

    Να επερώτηση για τον κύριο Τσίπρα που ενδiαφέρεται για τις κεφαλαιαγορές:

    "Πείτε μας κύριε υπουργέ την ημερήσια mark to market των 10 μεγαλύτερων ταμείων τις τελευταίες 30 μέρες".

    Ουάαα, θα κλείσει η Πλατεία Συντάγματος, και πριν σκεφτεί πως θα το ρωτήσει ο κ. Τσίπρας θα βγει η κ. Αλογοσκούφης να περάσει νομοσχέδιο για την εγγυηση των ταμείων.

    Οι λιρόφιλοι θα τρώνε λίρες και οι υπόλοιποι ομόλογα του Ελληνικού δημοσίου με ρήτρα λέβα, έτσι που πάμε. Βρε πως μπλέξαμε έτσι?

  3. Nick avatar
    Nick 10/10/2008 19:19:10

    Έτσι όπως πάει η Αμερική θα γίνει General Motors.

    Πώς το έλεγαν το σλόγκαν: What is good for GM is good for America (Ό,τι είναι καλό για τη General Motors είναι καλό για την Αμερική).

    Ας το παραφράσουμε λίγο: What is bad for GM is bad for America (Ό,τι είναι καλό για τη General Motors είναι κακό για την Αμερική).

    Σημείωση: Η κατάταξη των ομολόγων της GM είναι junk!

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 10/10/2008 19:29:52

    καλά Nick, έχεις κερδίσει από τις λίρες, τι σε νοιάζει αν φαλιρήσει η GM?

  5. Nick avatar
    Nick 10/10/2008 19:32:46

    Bασικά δεν με νοιάζει καθόλου. Ίσα-ίσα που και οι ίδιοι οι Αμερικανοί θέλουν να καταρρεύσει. Και το θέλουν γιατί χρόνια τώρα ζήταγαν τα Opel στην Αμερικανική αγορά.

    Αλλού είναι το θέμα. Μην τα ΑΑΑ Ομόλογα των ΗΠΑ γίνουν και αυτά junk.

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 10/10/2008 19:39:33

    Καλά είσαι πρωτοπορειακός...Η αμερικανοί θέλουν να φαλιρήσει η GM? Σε πιά πολιτεία ζούνε?

    Τα Opel είναι ...GM

    Αν πιστεύεις ότι θα πέσουν τα ΑΑΑ πούλα πούλα πούλα.

  7. Nick avatar
    Nick 10/10/2008 19:42:21

    Μόνο που τα Opel δεν εισάγονται στις ΗΠΑ. Εκεί έχουν τα Saturn...

    Κάτσε διάβασε σε φορουμ αυτοκινήτων τι γνώμη έχουν για τη GM και τη UAW (Union of Automotive Workers).

  8. t avatar
    t 10/10/2008 19:49:32

    H Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς σήμερα αποφάσισε την απαγόρευση των ανοικτών πωλήσεων (short selling) μέχρι την 31η Οκτωβρίου.

  9. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 10/10/2008 20:12:04

    @archaeopteryx-Φαντάσου να αποχωρίσουν μαζικά οι μετανάστες αλβανοί στην πατρίδα τους με τα ασφαλιστικά τους βιβλιάρια και καταθέσεις τι πρόκειται να γίνει

  10. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 10/10/2008 20:14:33

    Δύο ειδήσεις που αλίευσα από το διαδίκτυο αφιερωμένες στην κα Φάνη Πάλλη Πετραλιά και στις δηλώσεις της:

    1. Το ταμείο για το εφάπαξ των δημοσίων υπαλλήλων, έχει 32,000,000 αποθεματικό ενώ οι αιτήσεις φθάνουν τα 500,000,000 (ενώθηκε με το αντίστοιχο των δημοτικών υπαλλήλων και μετά ...βλέπουμε).

    2. 80 συνταξιούχοι έχουν πεθάνει χωρίς να τους έχει καταβληθεί, ενώ έχουν βγει σε σύνταξη πάνω από 1 χρόνο.

    3. Το ΤΕΑΔΥ πριν την ενοποίηση κατέβαλλε μέσα σε ένα τρίμηνο τις απολαβές, ενώ τώρα εκκρεμούν από τον Ιούνιο...(από 01/10/08 που έγινε η ενοποίηση δεν υπάρχει πχ διασύνδεση με το ΙΝΤΕΡΝΕΤ και τα αρχεία έχουν στοιβαχτεί σε ντάνες για ....επεξεργασία στο Σύνταγμα)


    ΥΓ

    Βέβαια οι αδαής διοικήσεις και οι ανίδεοι διοικητές ευθύνονται για τα ομόλογα (κατά κ Αλογοσκούφη)....

  11. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 10/10/2008 20:33:33

    (Πάντως, ο Εφραίμ, ο πνευματιστής και πνευματικός, έκανε το θαύμα του, -ο μέγιστος μεγιστάνας. Άλλαξε η ατζέντα, θα ξεχασθεί το νερό που έγινε "φιλέτα")

  12. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 10/10/2008 20:50:10

    η σύνταξη σε ομολογα δημοσίου με ρήτρα λέβα λεκ τι έχουν δεν ξέρω και οι κόρες μας παραδουλέυτρες στα Τίρανα...Να κάτι να σεκφτόμαστε. Επί 10 και χρόνια κάνουν κάθε σκατοδουλειά, έχουν γίνει νοικοκύρηδες...

  13. Le canard avatar
    Le canard 10/10/2008 20:53:32

    Αν εξατάσεις κανείς τα "προϊόντα" στα οποία επενδύθηκαν τα λεφτά των Ταμείων τώρα, έχουν όλα πέσει δραματικά. Τα Ταμεία εκτιμάται ότι έχουν χάσει τουλάχιστον τα μισά λεφτά τους. Τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα απ'ότι με το σκάνδαλο των ομολόγων.

  14. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 10/10/2008 21:00:46

    Archaeopteryx- το μόνο επάγγελμα που δεν έκαναν ήταν του ηλεκτροτεχνίτη –διότι το φοβούνταν .

  15. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 11/10/2008 04:23:21

    Ωραια εκφραση...Τα ταμεια...Ολη την γλυκα της αμαρτιας εχουν μεσα τους!