#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/04/2009 14:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έντονη πολιτική αντιπαράθεση για το Βατοπέδι

Νέο πεδίο πολιτικής αντιπαράθεσης άνοιξε η υπόθεση Βατοπαιδίου.

Ο υπουργός Δικαιοσύνης Νικόλαος Δένδιας επέκρινε το ΠΑΣΟΚ για βαρύτατο θεσμικό ατόπημα, με αφορμή την εξής δήλωση του γραμματέα του Εθνικού Συμβουλίου του Κινήματος Γιάννη Ραγκούση στο Mega: «Να μου το θυμηθείτε,... θα έχουμε νέες παραιτήσεις εισαγγελέων, αν δεν έρθει ο φάκελος του Βατοπεδίου στη Βουλή». Η δήλωση του κ. Ραγκούση «σημαίνει μόνο δυο πράγματα: είτε προτροπή είτε απειλή», είπε μεταξύ άλλων ο υπουργός Δικαιοσύνης.

Αμεση ήταν η απάντηση του εκπροσώπου του ΠΑΣΟΚ στον υπουργό Δικαιοσύνης. «Ο πανικός δεν είναι καλός σύμβουλος για τον υπουργό της κυβέρνησης που ευθύνεται για τις χειρότερες στιγμές της Ελληνικής Δικαιοσύνης. Αντί για υπεκφυγές και παραποίηση της αλήθειας, περιμένουμε από τον κ. Δένδια, τις εξηγήσεις και τις κινήσεις του, μετά από το χθεσινό δικαστικό πραξικόπημα», παρατήρησε ο κ. Παπακωνσταντίνου.

Στο μεταξύ, σε έγγραφό του με χθεσινή ημερομηνία προς τον προϊστάμενο της εισαγγελίας εφετών Αθηνών Κυριάκο Καρούτσο ο εισαγγελέας του Αρείου Πάγου Γιώργος Σανιδάς επέστρεψε την δικογραφία εκτιμώντας ότι «ουδέν νεώτερο στοιχείο προέκυψε που να επιβάλλει τη διαβίβαση της δικογραφίας στη Βουλή για την υπόθεση Βατοπεδίου» και προσθέτει: «Κανένας μάρτυρας και κανείς από όσους εξετάστηκαν ως ύποπτοι κατέθεσαν ότι ενήργησαν όπως ενήργησαν ύστερα από πίεση, εντολή, οδηγία ή οποιασδήποτε μορφής παρέμβασης υπουργού ή υφυπουργού ενώ εξάλλου οι αποφάσεις των υπουργών εκδόθηκαν με βάση τις αποφάσεις των γνωμοδοτικών συμβουλίων και των τμημάτων των νομικών συμβουλίων του κράτους».

Ο κ. Καρούτσος δήλωσε σήμερα οτι ο εισαγγελεας του Αρειου Παγου ενηργησε ορθά και μεσα στο πλαισιο του νομου. Ετσι έκρινε και αυτος ειναι ο τελικος κριτης. Ο κ. Καρουτσος αναμενεται την ερχομενη εβδομάδα να ασκήσει ποινικη διωξη κατα ιδιωτων ή μη πολιτικων προσωπων που εμπλεκονται στην υποθεση της Μονης Βτοπεδιου.

Στο θέμα παρενέβη σήμερα και ο πρόεδρος της ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ, Αλέκος Αλαβάνος, εξαπολύοντας δριμύτατη επίθεση στον εισαγγελέα του Αρείου Πάγου Γ. Σανιδά για την απόφασή του να μη στείλει στη Βουλή το φάκελο του Βατοπεδίου.

Ο πρόεδρος της Ένωσης Εισαγγελέων Σωτήρης Μπάγιας δήλωσε οτι «βρισκόμαστε πλεον ενώπιον θεσμικής παρέκκλισης» και πρόσθεσε: «Ο εισαγγελέας του Αρείου Πάγου δεν είναι γενικός εισαγγελέας, άρα δεν δικαιούται να υποκαθιστά και να αντιποιείται το ρόλο και τις αρμοδιότητες οποιουδήποτε άλλου εισαγγελέα, πολύ δε περισσότερο να υποκαθιστά την κρίση και τη συνείδηση κάθε αρμόδιου εισαγγελέα για συγκεκριμένη υπόθεση».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/04/2009 14:42:29

    διόρθωσε τον τίτλο, Ραγκούσης και όχι Ρέππας

  2. daris avatar
    daris 23/04/2009 15:01:28

    Ολα ωραια και καλα.
    Το τρισκαταρατο ΠΑΣΟΚ φερνει την καταστροφη στη χωρα...
    Για τον κ.ΣΑΝΙΔΑ κατι???
    Μουγκα στην στρουγκα!
    "Αν με τις πραξεις του η τις παραληψεις του οδηγηθουμε σε παραγραφη του σκανδαλου του Βατοπεδιου, τοτε η επομενη Βουλη θα πρεπει να τον στειλη κατηγορουμενο για υποθαλψη εγκληματια και παραβαση καθηκοντος".
    Το ειπε στην εκπομπη της Κ. Μακρη και Γ. Χουδαλακη ο Αντωνης Βγοντζας, ηταν ιδιαιτερα επιθετικος και απηυθυνε κι αλλους βαρεις χαρακτηρισμους εναντιον του Γ.Σανιδα, λεγοντας πως με την συμπεριφορα του στραγγαλιζει την ελευθερια των δικαστικων λειτουργων.
    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:Μονο οταν καποιος δεν ειναι βουλευτης μιλαει καθαρα και αντρικια!

  3. silegav avatar
    silegav 23/04/2009 15:05:59

    "Εφάρμοσα ρητές προφορικές εντολές της ηγεσίας του υπουργείου..."
    (Σταματίνα Μαντέλη, τότε προϊσταμένη της Διεύθυνσης Πολιτικής Γης του υπουργείου Γεωργίας)

    Η οποία προφανώς ψεύδεται γιατί δεν μπορεί να ψεύδεται η ηγεσία του υπουργείου...

  4. silegav avatar
    silegav 23/04/2009 15:08:12

    Μετά τους παραιτηθέντες εισαγγελείς Κολιούση-Σωτηροπούλου το ίδιο έργο και από τους Στραγάλη-Σπυροπούλου.

    Γεμίσαμε πασόκους εισαγγελείς...

    Ευτυχώς που υπάρχει ο κος Σανιδάς να προστατεύσει την ανεξαρτησία της δικαιοσύνης.

  5. metaxy mas avatar
    metaxy mas 23/04/2009 17:00:27

    Δεν θεωρειτε παραλογο φιλοι μου τοσοι εισαγγελεις να βρισκουν ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΕΥΘΥΝΕΣ στην υποθεση του Βατοπεδιου και μονο ενας )και μαλιστα ο διορισμενος απο την κυβερνηση) να μην μπορει να το δει?
    Δε θεωρειτε παραλογο φιλοι μου να επεμβαινει, ως μη ωφειλε μαλιστα, ο ιδιος δικαστης ωστε η υποθεση να μη φτασει στη βουλη?
    Στο κατω κατω ακομα και αν δεχθουμε μονο παραπλανηση στους υπουργους(ο ιδιος το ανεφερε), απο τη στιγμη που θιχτηκε το δημοσιο συμφερον και υπηρξε υπεξαιρεση δημοσιου χρηματος γιατι δεν ερευναται η υποθεση?
    Υπαρχει απαντηση?
    Γιατι τοση σιωπη?

  6. dr.thess avatar
    dr.thess 23/04/2009 18:29:18

    ο θεος θα μας καψει που κυνηγανε τον εφραιμ και τον ρουσσοπουλο

  7. babis lazarou avatar
    babis lazarou 23/04/2009 20:51:19

    @silegay ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΜΕ ΠΡΑΣΙΝΟΥΣ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΙΣ. ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΙ ΟΙ ΣΤΟΕΣ.ΜΗΝ ΤΟ ΥΠΟΤΙΜΑΜΕ.Ο ΜΕΓΑΣ ΜΑΓΙΣΤΡΟΣ ΣΥΝΤΟΝΙΖΕΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ . ΟΔΗΓΟΥΝ ΤΗ ΧΩΡΑ ΣΕ ΕΚΛΟΓΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΣΜΟ ΤΥΛΙΓΜΕΝΟ ΣΤΑ ΣΚΑΤΑ . ΤΙ ΝΑ ΘΕΛΟΥΝ ΑΡΑΓΕ? ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΝΕ ΤΟΣΟ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΕΝΑ? ΤΙ ΖΗΤΑΝΕ? ΚΑΛΑ ΟΙ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΙΣ ΟΧΙ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΑΛΛΑ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ. ΟΛΟΙ ΝΑ ΜΑΣ ΣΩΣΟΥΝ ΘΕΛΟΥΝ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?

  8. Factorx avatar
    Factorx 23/04/2009 21:51:01

    Το έγγραφο του Γ. Σανιδά για το φάκελο του Βατοπεδίου

    «Στην υπό κρίση υπόθεση, μετά την ολοκλήρωση της προκαταρκτικής εξετάσεως, ουδέν νεώτερο στοιχείο προέκυψε που να επιβάλλει να αποστούμε από τη διατυπουμένη στην υπ’ αριθμ. πρωτ. 670/22-10-2008 παραγγελία μας θέση.

    »Ειδικότερα, ουδείς μάρτυρας και ουδείς από τους εξετασθέντες ως υπόπτους κατέθεσε ότι ενήργησε, όπως ενήργησε, κατόπιν πιέσεως, εντολής, οδηγίας ή οποιασδήποτε μορφής παρεμβάσεως οποιουδήποτε υπουργού ή υφυπουργού, ενώ εξάλλου οι αποφάσεις των υπουργών εκδόθηκαν με βάση τις αποφάσεις των γνωμοδοτικών συμβουλίων ή τις αποφάσεις τμημάτων του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους.

    »Εικασίες ή αόριστες αναφορές σε υπουργούς, χωρίς να συνοδεύονται από πραγματικά περιστατικά, δεν μπορούν να θεωρηθούν στοιχεία ικανά να πιθανολογήσουν την ύπαρξη ευθύνης υπουργού, που να δικαιολογεί την αποστολή της δικογραφίας στη Βουλή.

    »Ανεξαρτήτως όμως τούτων αποτελεί πασίδηλο γεγονός ότι όλοι οι εξετασθέντες, είτε ως μάρτυρες είτε ως ύποπτοι, κατά τη διάρκεια της προκαταρκτικής εξετάσεως (αλλά και άλλα πρόσωπα πέραν τούτων), έδωσαν καταθέσεις, ενώπιον της συσταθείσας εξεταστικής επιτροπής της Βουλής, οι οποίες μαζί με τα υπόλοιπα στοιχεία δεν κρίθηκαν από τη Βουλή ότι είναι αρκετά για να οδηγήσουν στη σύσταση προανακριτικής επιτροπής.

    »Υπό τα δεδομένα αυτά, δεν είναι επιτρεπτή η αποστολή των, μετά και την ολοκλήρωση της προκαταρκτικής εξετάσεως, συλλεγέντων στοιχείων στη Βουλή.

    »Ευχερώς εξάλλου θα μπορούσε να υποστηριχθεί, ενόψει και του ότι η Βουλή έχει επιληφθεί ήδη της υποθέσεως, ότι αυτό θα αποτελούσε παρέμβαση της δικαστικής εξουσίας στις άλλες δύο λειτουργίες, πράγμα το οποίο όμως, ενόψει της διακρίσεως των εξουσιών, είναι ανεπίτρεπτο».

  9. thanos avatar
    thanos 23/04/2009 21:54:17

    8-babis lazarou

    Εσενα δεν σου εχουν πει, πως δεν ειναι σωστο να γραφει καποιος με κεφαλαια γραμματα? Ασχετα αν συμφωνουν Η' διαφωνουν με αυτα που γραφεις, να εισαι σιγουρος πως ολοι σε βριζουν.

  10. metaxy mas avatar
    metaxy mas 23/04/2009 22:08:15

    factorx κρατησε το αυτο το κειμενο...θα χρειαστει και στο μελλον!
    Εχει ο καιρος γυρισματα οπως λεμε και στην Ελλαδα.
    Και το γραφω αυτο στηριζομενος σε κολοτουμπες που ειναι και το εθνικο σπορ...
    Εχ' άλλου οπως ειπε και ενας "μεγαλος" Ελληνας σε λιγα χρονια ποιος θα τα θυμαται ολα αυτα?