#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/01/2011 18:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έντονη ενόχληση στο Μαξίμου για τον κ. Πάγκαλο



Το πρωτοσέλιδο της εφημερίδας Πρώτο Θέμα κάνει λόγο για ρεβεγιόν που έκανε ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης με την οικογένειά του σε σουίτα του ξενοδοχείου King George στο Σύνταγμα. Η συγκεκριμένη σουίτα με όλες τις ανέσεις και τις παροχές αγγίζει τα 5.500 ευρώ τη βραδιά, οπότε μαζί τα έφαγαν και τα ήπιαν ο κ. Πάγκαλος και η κ. Χριστοφάκη με τα παιδιά τους. Οπότε, όταν ο κ. Πάγκαλος έλεγε «μαζί τα φάγαμε» μάλλον καταλάβαμε λάθος. Άλλους εννοούσε.

Και καλά, ας πούμε ότι σε τέτοιες εποχές η χλιδή των πολιτικών θα έπρεπε να είναι πιο περιορισμένη. Ακόμη κι αν έχουν τα εισοδήματα να καλύψουν μια τέτοια ενέργεια, πρέπει να είναι πιο προσεκτικοί όταν κόβουν από μισθωτούς και συνταξιούχους, κι όταν π.χ. ένας γέρος που παίρνει σύνταξη 350 ευρώ από τον ΟΓΑ θα δει τα 5.500 ευρώ σε 1,5 χρόνο.

Αν αληθεύει, όμως, ότι τα τιμολόγια πληρώθηκαν από την οικογένεια Δασκαλαντωνάκη, η οποία έχει και κάποιες οικονομικές διαφορές με το δημόσιο, τότε η υπόθεση σοβαρεύει.

Οι πληροφορίες, πάντως, που έχουμε από το κυβερνητικό στρατόπεδο είναι ότι υπάρχει έντονη ενόχληση για τον κ. Πάγκαλο ο οποίος εκθέτει την κυβέρνηση για ακόμη μια φορά. Κάποιοι, μάλιστα, δεν απέκλειαν το γεγονός να δόθηκε η πληροφορία από κάποιον που θα ήθελε να οδηγήσει τον κ. αντιπρόεδρο στην έξοδο «αναίμακτα». Με ενδιαφέρον αναμένεται πλέον η αντίδραση της κυβέρνησης, αν δηλαδή θα τον καλύψει ο κ. Παπανδρέου μέχρι να τον «φάει», ή αν θα «φαγωθεί» άμεσα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 08/01/2011 19:05:40

    Τώρα ποιός θα γίνει αντιπρόεδρας?
    Ο Ραγκούσης?

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Orestios 08/01/2011 20:23:38

      O Xασαποπουλος.

      ΠΠ

      • Κώστας Σταματάκης avatar
        Κώστας Σταματάκης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/01/2011 23:09:42

        Έχεις απόλυτα δίκιο. Ο άνθρωπος πραγματικά εργάζεται σκληρά στο MEGA για να μας πείσει ότι ο ΓΑΠ και το ΠΑΣΟΚ μοχθούν για το καλό του Έλληνα.

        Ο λαός απαιτεί Αντιπρόεδρος ο Χασαπόπουλος με βοηθό την Βάλια Πετούρη

        • Στέργιος avatar
          Στέργιος @ Κώστας Σταματάκης 09/01/2011 02:43:26

          Τη Βάλια Πετούρη τη φαντάζομαι το 1981 σε προεκλογική συγκέντρωση τού Αντρέα, με πράσινη πλαστική σημαία και αυτοκόλλητο με τον ήλιο κολλημένο στο κούτελο. Αν ανοίξεις την εγκυκλοπαίδεια στο λήμμα "πασοκτσού" θα βρεις τη φωτογραφία της.

        • against New World order avatar
          against New World order @ Κώστας Σταματάκης 09/01/2011 04:10:20

          και την Μακρή του alter αλήθεια που είναι αυτή; πήγε διακοπές και δεν έχει γυρίσει πίσω;

  2. Άναυδος avatar
    Άναυδος 08/01/2011 19:15:46

    Δεν ξέρω τι αληθεύει ή όχι από αυτά, καθότι και το άρθρο δεν τα αναφέρει κατηγορηματικά και με στοιχεία, αλλά ένα είναι σίγουρο παιδιά.

    Δεν εννοείτε να καταλάβετε τι σημαίνει η λέξη "εξουσία", με όποιο πολίτευμα και αν την έχει κάποιος.
    Όπως και, ο πολύς κόσμος δεν καταλαβαίνει οτι η λέξη "ψήφος" σημαίνει "λευκή επιταγή εξουσίας", ασχέτως τι αναφερόταν στα προεκλογικά φυλάδια πριν τις εκλογές.

  3. kiki avatar
    kiki 08/01/2011 19:19:09

    Στον ΕΠΕΝΔΥΤΗ γραφει σημερα οτι διορισε 100 κοπριτισες σιγουρα αυτο αεροσυνοδους, οταν ηταν υπουργος Μεταφορων κατοπιν απαιτησεως της Μιμικος.Υπαρχει και το ΦΕΚ, και η υπογραφη του.
    Τωρα να πουμε την αληθεια, αυτος ο ανθρωπος να τον πουμε , που βρηκε τοσα λεφτα, η θεια Αγλαια μονο δεν φτανει.
    Ξερω οτι ειναι εξυπνος, αλλα η χυδαιοτητα του και ο κυνισμος του υπερβαινει τις αντοχες της αισθητικης μας.
    Δεν ηταν και απο πλουσια οικογενεια. Που τα βρηκε?
    Μια σκεψη ειναι, οτι για καθε αδρα αμοιβομενο κοπριτη που διοριζε επαιρνε μιζα.να θυμησουμε τους φιλους του που διορισε, Οικονομακο, Δημαδη ,καθηγητης σαν τον ιδιο στο Παρισι, δηλαδη τριχες, εχω αναφερθει τι ειδους καθηγητες ηταν αυτοι.Και αλλους πολλους που μεχρι σημερα φερουν τον τιτλο του πρεσβη.
    Αλλα βασικα, ειναι θεμα αισθητικης, ειναι χυδαιος και δηθεν δημοσιογραφος συζυγος το ιδιο.

    • ΝΑΥΤΗΣ avatar
      ΝΑΥΤΗΣ @ kiki 08/01/2011 21:02:57

      Ενας πραγματικά έξυπνος άνθρωπος, θα φυλαγόταν από τις κακοτοπιές, όσο και ανάλγητος να είναι. Αλλωστε θα μπορούσε κάποιος να μου πεί που φάνηκε η ευφυία του ? Από πιό πόστο έδωσε δείγματα ευφυούς πολιτικού ? Εκτός κι αν μπερδεύουμε τον έξυπνο με τον ξύπνιο και τον πονηρό...

    • anonymous avatar
      anonymous @ kiki 08/01/2011 21:14:23

      Ξερω οτι ειναι εξυπνος,

      Δεν είναι έξυπνος κορίτσι μου γλυκό. Του αναθέτουν να βγάλει εις πέρας μια αποστολή. Η μέθοδός του είναι να τα κάνει όλα πουτάνα και μετά έρχεται ο από μηχανής θεός να δώσει λύση.

      Βέβαια πασόκος είναι, ήθος πασόκου έχει, τι να περιμένεις από αυτόν;

  4. sauraki avatar
    sauraki 08/01/2011 19:25:27

    Πολύ γέλιο με αυτήν την κυβέρνηση. Γιώργο please κρατά Πάγκαλο. Το έχουμε ανάγκη. Θέλω να δω και ειδήσεις Ελλήνων δημοσιογράφων στις 8 να δω πως θα βγάλουν τον πρωθυπουργό καθαρό για να λιποθυμήσω από τα γέλια.

  5. sintonistis avatar
    sintonistis 08/01/2011 19:27:51

    ενοχληθηκαν ...πολυ????

  6. Misha avatar
    Misha 08/01/2011 19:39:09

    40% αύξηση στο εισιτηριο του ΜΕΤΡΟ ανακοίνωσε ο έτερος μέγας σοσιαλήσταρχος και κάργα αριστερός Βουγιας !

    40%!!!!

    και ο άθλιος Hippo cenyaticus , κατά Στάθη, ξοδεύει σε μια βραδιά επίδομα ανεργίας ενός έτους!!!

    • anonymous avatar
      anonymous @ Misha 08/01/2011 21:09:52

      Εγώ μένω Κυψέλη. το τρόλεϊ για να με πάει στο κέντρο χρειάζεται 30 λεπτά+η αναμονή στη στάση. Με τα πόδια το κάνω επίσης 30 λεπτά. Όσο το εισιτήριο είχε 0,50 λεπτών έπαιρνα το τρόλεϊ πότε πότε. Τώρα που έχει ένα Ευρώ πάω με τα πόδια. Όταν θα πάει 1,20 δε θα τους δίνω μία. Προτιμώ να βάλω άλλο τόσο και να πάρω ταξί.

      Μόνο στο μετρό αξίζει να πληρώνεις.

      Επίσης τα 45 Ευρώ που πήγαν την κάρτα είναι πολλά. Τόσο κοστίζουν οι κάρτες σε άλλες Ευρωπαϊκές πόλεις με συγκοινωνίες της προκοπής.

  7. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 08/01/2011 19:46:37

    Ο άνθρωπος έκλεισε σουίτα, για να χωρέσουμε όλοι.
    Δεν πήγατε και γκρινιάζετε από πάνω.
    Πάλι αναγκάστηκε να τα φάει πάλι όλα μόνος του.

  8. ivan avatar
    ivan 08/01/2011 19:49:22

    Ο Ντόλιος στα χνάρια του Πάγκαλου .... "Γ. Ντόλιος: «Να πεις στο μαλακισμένο να σηκώνεται όταν χαιρετά τον υπουργό του»"

    http://alexpolisonline.blogspot.com/2011/01/blog-post_4218.html

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/01/2011 20:27:30

    Εψαχναν τη Θοδωρα κει επεσαν στο Θοδωρα !!...
    Μηπως να παει για μουφτης ο ακατανομαστος?????
    Αλλαχ Αλλαχ δε φωναξε ο Ερντογαν στις κορδελες και γελουσε γεματος χαρα ο δικος μας???

    Ελα Αλλαχ και παρε το Θοδωρα για μουφτησιμο.

    ΠΠ

  10. Αγρινιώτης avatar
    Αγρινιώτης 08/01/2011 20:34:50

    Οι λαλίστατοι " δημοσιογραφάρες" , οι οποίοι με υπερβάλλοντα ζήλο ....'.ξέσκισαν' τον Μαγγίνα πριν λίγα χρόνια, διαρρηγνύοντας τα σοσιαλιστικά ιμάτιά των προ του εγκλήματος του τότε Υπουργού να δατηρεί Ινδούς χωρίς να τους πληρώνει ΙΚΑ, πού είναι τώρα? Έχασαν τη φωνή τους ? Γιατί δεν τολμούν να ξεμπροστιάσουν αυτόν τον υβριστή ???????

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Αγρινιώτης 08/01/2011 22:04:14

      Τον έχουν φάτσα κάρτα στο πρωτοσέλιδο, τι άλλο θέλεις δηλαδή;

  11. Αγρινιώτης avatar
    Αγρινιώτης 08/01/2011 22:27:18

    Με τόσα που έχει κανει ( να θυμηθούμε Ιμια, Οτσαλαν, πισίνες, διορισμούς, κ.ο.κ, το να βγαίνει από πάνω να βρίζει σαν Μαλτέζος ναύυτης, ειναι η απόλυτη ξετσιπωσιά !
    Δεν θάπρεπε να πιεστεί σε παραίτηση ????? Δεν υπάρχει κάπιος να του τραβήξει το αυτί, να του ρήξει μια κλωτσιά στα οπίσθια και να τελειώνουμε με αυτό το βδέλυγμα ???????

  12. ΚΑΡΜΠΟΝΑΡΟΣ avatar
    ΚΑΡΜΠΟΝΑΡΟΣ 08/01/2011 22:43:39

    Σηκώστε αύριο τις μπάρες στα διόδια,κάτω η χούντα των εργολάβων φίλων του αντιπρόεδρου, εγγονού του ΔΙΚΤΑΤΟΡΑ..

  13. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/01/2011 22:45:43

    Ιφιγένεια εν Ταύροις

    • kiki avatar
      kiki @ archaeopteryx 08/01/2011 22:58:44

      Ε οχι και Ιφιγενεια η Ορκα δολοφονος.
      Απο το λιπος του ξερεις ποσοι Λαπωνες μπορουν να τραφουν, και να ζεσταθουν.

  14. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 09/01/2011 00:47:03

    Προς τι τόση κατακραυγή; Ο άνθρωπος ανεβίωσε την αμιγή Αθηναϊκή παράδοσιν των Δειπνοσοφιστών. ´Ισως εν τέλει έχομε παρεξηγήσει τον δειπνοσοφιστήν αντιπρόεδρον της κυβερνήσεως. Ίσως δε είναι ήδη φιλόσοφος μεταξύ συνδειπνούντων σοφιστών. Μήπως ενσαρκώνει και το πλατωνικόν πρότυπο του Φιλοσόφου-Άρχοντος; Χμ... Υπάρχει μία λεπτομέρεια: οι φιλόσοφοι-άρχοντες της πλατωνικής Πολιτείας προήρχοντο εκ της τάξεως των Φυλάκων, ήτοι των Στρατιωτικών, όπως θα ηδυνάμεθα σήμερον να είπωμεν...

    Ε, ρε δύσκολα που τους έβαλε ο Πλάτωνας τους φιλοσόφους και τους στρατιωτικούς! Οι μεν πρώτοι να μην είναι σαπιοκοιλιάδες, και οι δεύτεροι να έχουν φιλοσοφική παιδεία.

    "Που πήγαν οι μέρες, που πήγαν οι μήνες που πήγαν τα χρόνια.
    Φωτιά στα Χαυτεία, καπνιά στην Αιόλου βρωμιά στην Ομόνοια.
    .....
    Μονάχα πληβείοι με μάτια θλιμμένα χτυπάνε καρτέλες.
    Στον άθλιο μισθό τους σφιχτά κολλημένοι σαν στρείδια σαν βδέλλες.
    Για ένα δυάρι, για λίγη βενζίνα για μιά φασολάδα.

    Πώς τα κανες έτσι τα μαύρα παιδιά σου Ελλάδα Ελλάδα."

    Νίκος Γκάτσος-Δήμος Μούτσης:
    ht*p://www.youtube.com/watch?v=A7yL0ExWkdA

    • νεφέλη avatar
      νεφέλη @ Professor Moriarty 09/01/2011 01:07:33

      Έγκλημα και τιμωρία

      Στίχοι: Νίκος Γκάτσος
      Μουσική: Μάνος Χατζιδάκις
      Πρώτη εκτέλεση: Μανώλης Μητσιάς


      Άκου δυο λόγια και θυμήσου με Μαρία
      θα στο πω στρωτά και καθαρά
      πάντα το έγκλημα φέρνει τιμωρία
      αν δεν κρατήσεις στη ζωή σου μια σειρά

      Όσο βουλιάζεις μες στη παρανομία
      μη ζητάς ελάφρυνση ποινής
      μία σου - μία σου - μία σου και μία
      έτσι πληρώνει και πληρώνεται κανείς

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ Professor Moriarty 09/01/2011 01:36:13

      "άναψε φωτιά, δωσ' μου ένα τσιγάρο,
      κάψε τα χλωρά, μαζί με τα ξερά..."

      "Έπεσε η κυβέρνηση τι θα γίνει τώρα,
      βλέπω αναρχία μες στη χώρα.
      Κλείσε το παράθυρο σφράγισε την πόρτα
      τίποτα δεν είναι σαν και πρώτα.

      Έπεσε η κυβέρνηση σάλεψε η τάξη
      ποιό πουλί για πάντα έχει πετάξει.
      Όλα γύρω αλλάζουνε σήμανε η καμπάνα
      τα παιδιά γυρεύουν άλλη μάνα.

      Έπεσε η κυβέρνηση χορεύουν σ' όλες τις γωνιές
      και οι καινούριοι άρχοντες παίζουνε το λαγούτο. Έπεσε η κυβέρνηση κι απ' τις απάνω γειτονιές τρέχουν να προλάβουνε το πανηγύρι ετούτο."

      h*tp://mp3espagna.com/ipLMjvHLPLM/%CE%9C%CE%B1%CE%BD%CF%8E%CE%BB%CE%B7%CF%82-%CE%9C%CE%B7%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%AC%CF%82-%CE%AD%CF%80%CE%B5%CF%83%CE%B5-%CE%B7-%CE%BA%CF%85%CE%B2%CE%AD%CF%81%CE%BD%CE%B7/

  15. kinesis avatar
    kinesis 09/01/2011 01:27:56

    Η πολιτική εξουσία στη χώρα μας δείχνει, χρόνια τώρα, ότι, δεν πτοείται. Συνεχίζει ακάθεκτη στη προσωπική της ανάδειξης και πλουτισμό. Και σε αυτή την περίπτωση, γιατί πιστεύεται ότι θα γίνει κάτι διαφορετικό με τον Αντιπρόεδρο της Κυβέρνησης; Αν υπήρχε ευθυξία, απλά δεν θα ήταν κάν βουλευτής, με την ιστορία που σέρνει (Οτσαλάν, Ίμια τουλάχιστον).

  16. zackii avatar
    zackii 09/01/2011 11:45:43

    Ακούτε το Θέμο? Το dvd νάναι καλά. Αυτός την έχει δέσει τη γαιδούρα του

  17. η Dimi avatar
    η Dimi 09/01/2011 13:36:12

    Η νεο-Οθωμανική Ρόμπα η Τυρκουάζ και η Τοξίνη «Μαζί τα Φάγαμε», είναι οι δύο όψεις του ιδίου «Εκ των Εσω» Προδοτικού νομίσματος της σημερινής κυβερνητικής Ανυπαρξίας.

    Και οι δύο, επαίσχυντα θλιβερά ανθρωπάρια. Απάτριδες, μισέλληνες, μοιραίοι, λαοπλάνοι, παραληρούντες. Και οι δύο, άκρως επικίνδυνα ανιστόρητοι, άτεγκτοι, ανάλγητοι, προσβλητικοί, πιόνια της νεο-Αταξίας.

    Και οι δύο, ένθερμοι φιλότουρκοι, υποτακτικοί. Και οι δύο εκφυλισμένοι καταστροφείς, Αρμαγεδώνες. Και οι δύο, αποδόμοι, μετατροπείς της Ελλάδας, σε απέραντο ισλαμαμπάντ.

    Και οι δύο, Ανεπιθύμητοι, Αργυρώνητοι, Δωσίλογοι, Εσχατοι Προδότες.

    Και οι δυό, χωρίς νερό* πάπιες. Που ΔΕΝ έχουν θέση καμιά, στη «Χώρα των Αετών».
    * Το νερό, κάνει τον Κύκνο.

    «Ενα Εθνος, μπορεί να επιβιώσει με τους ανόητους και με τους ματαιόδοξους ακόμα. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ όμως να επιβιώσει, με τους «Εκ των Εσω», Προδότες.

    Οι εκτός τοιχών εχθροί, είναι λιγότερο επικίνδυνοι. Επειδή αυτοί, είναι αναγνωρίσιμοι και κρατούν την σημαία τους, ανοικτή.

    Ομως, οι «Εκ των Εσω» Προδότες, κινούνται ελεύθερα «εντός» των τοιχών. Ομιλούν, πονηρά ψελλίζοντες στους κυβερνητικούς διαδρόμους. Οι «Εκ των Εσω» Προδότες ξεγελούν, επειδή δεν εμφανίζονται ως Προδότες. Εχουν το ίδιο πρόσωπο, φορούν την ίδια ενδυμασία και ομιλούν την ίδια γλώσσα, με αυτή των Θυμάτων τους.

    Στοχεύουν τα «αβαθή», τα βαθειά ριζωμένα στις καρδιές των ανθρώπων.

    Σαπίζουν τη Ψυχή του Εθνους. Εργάζονται στο σκοτάδι, μυστικά και μεθοδικά, γιά τη κατάρρευση των Πυλώνων της Πόλεως. Μολύνουν το Σώμα της Πολιτικής, έτσι ώστε αυτό, να είναι αδύναμο πλέον, ν’αντισταθεί. Οι εγκληματίες, είναι λιγότερο θανάσιμοι από τους «Εκ των Εσω» Προδότες».

    Αυτά τα προφητικά (σε απόδοση) είπε ο Κικέρων, το 42 π.Χ.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ η Dimi 09/01/2011 13:41:36

      http://www.youtube.com/watch?v=xXeDUy6Csyo

      ΠΠ

  18. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/01/2011 13:45:55

    - Είστε κιβερπής και χαμέβδηλος, μαλακογνώμων στομίλος, ονοπαντοφλίπαρσος και παίκτωρ πουλακίου!!!
    - κιβερπής και χαμέβδηλος!!!

    ΠΠ

  19. η Dimi avatar
    η Dimi 09/01/2011 17:42:38

    «.. Λοιπόν, γιά να τελειώνουμε, Αλή. Χάλασέ με. Γιατί, αν δεν με χαλάσεις εσύ, θα σε χαλάσω εγώ!» είπε ο Αγραφιώτης αλυσοδεμένος, ο ευκίνητος με τους «αστραπηβόλλους οφθαλμούς», ο ατρόμητος αρματωλός και κλέφτης, «ο πολέμαρχος και παντός ανδρείου ανδρειότερος», «η μάστιγα των τουρκαλβανών του αλή-πασά», Αντώνης Κατσαντώνης, απευθυνόμενος στον σκύλο-βεζύρη των Ιωαννίνων.

    Ο οποίος, απαίτησε από τον Αντώνη να τον προσκυνήσει και να του αποκαλύψει που κρύβει τους πολεμικούς θησαυρούς του. Ο Αντώνης, αγέρωχα αρνήθηκε. Και τότε, ο σκύλος ο μανιακός, ο αφιονισμένος, διέταξε να τσακίσουν τον Αντώνη και τον αδελφό του, θρυψαλιάζοντας τους με τα σφυριά, όλα τα κόκκαλά τους. Η παράδοση λέει ότι, την ώρα του μαρτυρίου του, ο Αντώνης Κατσαντώνης τραγουδούσε Τραγούδια της Λευτεριάς!

    «Μαυρίζουν πάλι τα βουνά μαυρίζουνε κι οι κάμποι
    κι οι ρεματιές αχολογάν
    τι νάν' ο αχός που ακούγεται;

    Ο Κατσαντώνης πολεμά με τους τουρκαρβανιτάδες.
    Χίλιους σκοτώνει στο βουνό και χίλιους μεσ' στον κάμπο.
    Τρία μπαϊράκια άρπαξε κι όλον τον τσαμπχανέ τους
    και σαν τα γίδια φεύγουνε σαν πρόβατα σκορπάνε.»
    ~Δημοτικό Τραγούδι

    «Πολλά ντουφέκια πέφτουνε στα Βραγγιανά στη Ράχη.
    Ο Νικοθέος κι ο Βεληγκέκας, αντάμα πολεμάνε.
    Στέλνουνε βούλα και γραφή σ' όλους τους Αγραφιώτες
    χαμπέρι να τους στείλουνε για τους Κατσαντωναίους.

    Κι ο Κατσαντώνης έφτασε με όλα του τ' ασκέρια.
    Χαϊντούτη: πιάσε τ' Αγραφα, Κονόμα τα πετρέλια
    ο Ζαχαράκης κι ο Μακρής να πιάσουν τα γιοφύρια.
    Του Βεληγκέκα πιάσανε όλα του τα καρτέρια.

    Κι ο Κατσαντώνης χούγιαξε και λέει στο Βεληγκέκα.
    Που πας ρε κερατά Βελή, σαν την παλιογελάδα;
    «Δεν είν' εδώ τα Γιάννενα, δεν είν' εδώ ραϊάδες,
    για να τους ψένεις σαν τραγιά, σαν τα παχειά κριάρια,
    εδώ 'ναι λόγγοι και βουνά και κλέφτικα τουφέκια.

    Τρία τουφέκια τώδωκαν, τα τρί - αράδ - αράδα,
    Τόνα τον πήρε ξώδερμα και τ' άλλο στο κεφάλι
    το τρίτο το φαρμακερό τον πήρε στην καρδιά του.
    Το στόμα αίμα γιόμισε, τα χείλη του φαρμάκι.»
    ~ O θάνατος του Βεληγκέκα

    Ναι! Αν σήμερα αναπνεύουμε και μιλάμε ελεύθερα στην Ελλάδα, αυτό το οφείλουμε σε μιά χούφτα ΑΝΔΡΩΝ ΓΕΝΝΑΙΩΝ, ΑΓΡΑΜΜΑΤΩΝ. Που έδωσαν το αίμα και τη ζωή τους και χάρισαν στην Ελλάδα, την Ελευθερία! Την Ελευθερία, που απαιτεί αχαμνά Τεράστια. Και Θάρρος και Δύναμη και Τόλμη. Επειδή ο Ελληνισμός, είναι Ιδέα και Τουφεκιά. Κι ο Ελληνισμός, Ποτέ μα Ποτέ! ΔΕΝ πεθαίνει. Να το Θυμούνται καλά αυτό, οι ανιστόρητοι ευνούχοι της οσφυοκαμψίας. Που σπεύδουν, οι αργυρώνητοι, ν’αλώσουν «Εκ των Εσω» την Ελλάδα και να την προσφέρουν «δώρο στο πιάτο» του παν-ισλαμιστή παν-οθωμανιστή σουλτάνου ερντογάν, σήμερα.

    Τα ευωδιαστά, τα πνιγμένα στο πράσινο και τα κρυστάλλινα νερά (λόγω ορεινού ανάγλυφου) καθηλωτικά «Αγραφα» βουνά, πήραν τ’όνομά τους από το γεγονός ότι η τουρκιά δεν μπόρεσε ποτέ! να υποδουλώσει την περιοχή αυτή. Γι’αυτό, και δεν την περιέλαβε στα φορολογικά κητάπια, σ’αντίθεση με τα Γραμμένα των Ιωαννίνων. Σε απλά Ελληνικά δηλαδή, οι Ελεύθεροι Αγραφιώτες, έγραψαν στ’αχαμνά τους τη τουρκιά, που δεν είδε ποτέ απ’αυτούς, ούτε γρόσι φόρο...

  20. nemesis avatar
    nemesis 09/01/2011 21:00:01

    '' διότι -φανατικά πεισμένοι ότι είναι Έλληνες-''....αρα ,αυτος τί ειναι;;;;

    ΑΡΒΑΝΙΤΙΚΑ-ΑΛΒΑΝΙΚΑ(Θ.ΠΑΓΚΑΛΟΣ)

    Θεόδωρος Πάγκαλος, ένας αρβανίτης απαντάει!

    Για το πόσο μοιάζουν τα αρβανίτικα με τα αλβανικά δεν θα ήθελα να πω την άποψή μου, αν και ένας αδερφικός μου φίλος κατάγεται από τον τόπο σου, την Μάνδρα Αττικής, και συνεπώς γνωρίζω την απάντηση από πρώτο χέρι. Την απάντηση μου έδωσε ένας αρβανίτης, ο Θεόδωρος Πάγκαλος, στην παρουσίαση του βιβλίου "Αρβανίτικα Τραγούδια" του Θανάση Μοραΐτη. Διαβάστε αυτά που λέει έξω από τα δόντια για άλλη μια φορά ο έλληνας πολιτικός: "Εμείς που γεννηθήκαμε σε σπίτια όπου η γιαγιά μας μιλούσε αυτή τη γλώσσα, γνωρίζουμε ότι δεν είναι -όπως λένε οι εθναμύντορες σήμερα- ελληνικά με λίγες ξένες λέξεις. Είναι αλβανικά κανονικά του 14ου αιώνα. Αυτό το πιστοποιούν εξάλλου και οι σημερινοί μορφωμένοι μετανάστες Αλβανοί, οι οποίοι, όταν πηγαίνουν στα Μεσόγεια, λένε "μα εσείς μιλάτε αρχαία αλβανικά". Κι αυτό είναι πολύ γνωστό από γλωσσολογική άποψη, διότι αυτοί οι Αρβανίτες του 14ου αιώνα που ήλθαν στα νότια της Βαλκανικής μέσα στα πλαίσια της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας, είδαν τη γλώσσα τους -το ιδίωμά τους- να εξελίσσεται στα ελληνικά, στην πιο σύνθετη και πιο εμπεριστατωμένη γλώσσα, και ό,τι παρέμεινε μέχρι την εποχή μας στο λεξιλόγιό τους ήταν αυτό το παλιό ιδίωμα, το οποίο μιλάγανε τόσους αιώνες πριν στην περιοχή.

    Αυτή είναι κάπως σαν μια χαμένη πατρίδα για μας, γιατί είναι ένας ολόκληρος πολιτισμός, τον οποίο χάνουμε, όχι βέβαια κάτω από καμιά καταπίεση, γιατί κανείς δεν μας καταπίεζε. Ποιος άλλωστε θα καταπίεζε τους Αρβανίτες στην Ελλάδα; Οι Αρβανίτες ηγούνται της Ελλάδας. Συνήθως τα επαγγέλματα που ασκούν είναι πρωθυπουργοί, στρατηγοί, ναύαρχοι, κ.λπ. Και είναι και ιδιοκτήτες της πρωτεύουσας, επομένως πλούτισαν από τη μεγάλη αξία που έλαβαν τα χωράφια τους ως οικόπεδα.

    Αλλά οι ίδιοι εφόνευσαν το παρελθόν τους, διότι -φανατικά πεισμένοι ότι είναι Έλληνες- με τη βοήθεια των γλωσσαμυντόρων και των δασκάλων εγκατέλειψαν και εξαφάνισαν το γλωσσικό αυτό ιδίωμα, το οποίο πια κανείς δεν μιλάει, τουλάχιστον από την ηλικία μου και κάτω".

    http://ellines-albanoi.blogspot.com/2010/01/blog-post_9303.html

  21. zackii avatar
    zackii 09/01/2011 21:18:52

    Οι Τούρκοι είναι φίλοι μας...κατά το οι Γερμανοί είναι φίλοι μας