04/07/2011 14:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έντονη αντίδραση της ΝΔ στις δηλώσεις Γιούνγκερ περί κυριαρχίας

Σε ό,τι αφορά τις δηλώσεις Γιούνγκερ, θέλω, πρώτα από όλα,  να επαναλάβω τη δήλωση του Προέδρου της Ν.Δ. κ. Αντώνη Σαμαρά (18 Μαΐου 2011)  ότι: «Σύνταγμα, Θεσμοί και Αξιοπρέπεια, επιβάλλουν να υπενθυμίζουμε προς κάθε κατεύθυνση, ότι και Κυβέρνηση υπάρχει και Αντιπολίτευση υπάρχει και η Κοινοβουλευτική Δημοκρατία παραμένει ισχυρή σε αυτόν τον τόπο, που λέγεται Ελλάδα».

Αυτά τόνισε πριν από λίγο ο εκπρόσωπος της ΝΔ Γιάννης Μιχελάκης και επέκρινε  την κυβέρνηση ότι για μια ακόμα φορά κωφεύει: "Σε ό,τι αφορά τη συγκεκριμένη περίπτωση και την αναφορά περί δραστικού περιορισμού της κυριαρχίας των Ελλήνων, την απορρίπτουμε άνευ σχολίων. Και περιμένουμε την αντίδραση της Κυβέρνησης, η οποία, μέχρι στιγμής – και για μια ακόμη φορά- κωφεύει ....Εκτός εάν τη θέση της Κυβέρνησης την εκφράζει ο συνταγματολόγος υπουργός κ. Ανδρέας Λοβέρδος, ο οποίος – όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα του ΣΚΑΪ - σήμερα το πρωί, υπογράμμιζε ότι, ‘’αν οι Έλληνες δεν πάρουν τις αποφάσεις, πρέπει να τις πάρουν κάποιοι άλλοι’’.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 04/07/2011 14:22:20

    Κουτσογιάννης ο τσιφλικάς. Κουτσογιάννης από το Jean – Ιωάννης και το Claudius που στα λατινικά σημαίνει «χωλαίνων», και το Juncker που προέρχεται απο το γερμανικό Junker (von mittelhochdeutsch Juncherre, ,junger Herr, Jungherr') που στην καθ. Γερμανική γλώσσα κυρίαρχα, είναι ταυτισμένο με το «αντιδραστικός γαιοκτήμονας / τσιφλικάς / αντιδραστική αγροτική αρισ
    τοκρατία. Οι γνωστοί Junkers,που στην Ανατ Γερμανία (Πρωσία) υπήρξαν οι οικονομικοί στυλοβάτες του εθνικοσοσιαλιστικού καθεστώτος.

    ΤΗΝ ΟΡΓΗ ΤΩΝ ΝΕΚΡΩΝ ΝΑ ΦΟΒΑΣΤΕ
    ΚΑΙ ΤΩΝ ΒΡΑΧΩΝ Τ' ΑΓΑΛΜΑΤΑ
    Οδ. Ελύτης

    Για τον ¨Σοσιαλισμό¨ του 21ου Αιώνα...

    http://olympiada.files.wordpress.com/2011/07/sosialismo_paleyoyme.jpg?w=300&h=180

  2. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 04/07/2011 14:26:36

    ΤΟ ΩΡΑΙΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ...ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΕΞΑΦΑΝΙΣΘΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΟΡΘΩΝΟΥΝ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΝ ΛΙΛΙΠΟΥΤΕΙΟ ΑΝΑΣΤΗΜΑ ΤΟΥΣ ΣΤΑ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΦΕΡΕΦΩΝΑ ΤΗΣ ΤΡΙΜΕΡΟΥΣ.
    ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΝ ΚΑΜΠΟΣΟ ΣΤΟ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ, ΕΚ ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΟΥΣ, ΚΑΙ ΚΡΙΤΙΚΑΡΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΟΣΟΥΣ ΒΑΖΟΥΝ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥΣ ΣΤΟΝ ΤΟΡΒΑ !
    ΣΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΤΕΣΤΟΣΤΕΡΑΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ, ΑΡΑ ΚΑΙ ΟΙ ΓΕΝΝΑΙΟΨΥΧΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ, ΟΣΟΙ ΑΠΕΜΕΙΝΑΝ ΤΕΛΩΣ ΠΑΝΤΩΝ.
    ΓΙΑ ΣΗΚΩΘΕΙΤΕ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ,
    ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΚΑΙ ΑΝΔΡΕΣ,
    ΜΕ ΟΠΛΑ ΣΤΟΥΣ ΩΜΟΥΣ...

  3. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 04/07/2011 14:40:05

    ΜΠΡΑΒΟ στον κύριο Μιχελάκη και στην Ν.Δ. ΤΩΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ''ΠΟΛΕΜΟΣ'' ,ΑΥΡΙΟ είναι πολύ αργά. Όλη η Ν.Δ. πρέπει να βγεί στούς δρόμους με πρώτο τον ΣΑΜΑΡΑ. Δεν υπάρχει περιθώριο ΥΠΑΝΑΧΩΡΗΣΗΣ, ούτε καλής διάθεσης με παγκοσμιοποιητές .

    • Κυνηγός avatar
      Κυνηγός @ ΣΠΥΡΟΣ 04/07/2011 15:11:19

      Tι ώρα;; Γιατί τους παίρνω και μιλάν...

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ ΣΠΥΡΟΣ 04/07/2011 22:49:54

      Αχ καημένη μου γιαγιά με ρουλεμάν πως μοιάζεις...

  4. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 04/07/2011 14:44:24

    ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΟΥΝ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΞΕΡΞΗ,ΤΩΝ ΑΒΑΡΩΝ, ΤΩΝ ΣΛΑΒΩΝ, ΤΟΥ ΑΤΤΙΛΑ, ΤΟΥ ΑΛΑΡΙΧΟΥ,ΚΑΙ ΤΟΣΩΝ ΑΛΛΩΝ ,ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΙΤΑΛΟΓΕΡΜΑΝΩΝ ΣΤΟ '40, ΠΟΥ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΛΕΓΑΝ ΜΕ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΙΕΦΕΡΑΝ ΟΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ. ΤΟΤΕ ΥΠΗΡΧΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ.. ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΚ... ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΛΛΑ ΕΙΧΑΝ ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΑΝΤΕΔΡΑΣΑΝ
    ΚΑΙ ΝΙΚΗΣΑΝ!! ΤΩΡΑ;

  5. spiros avatar
    spiros 04/07/2011 14:45:50

    Λίαν χλιαρή αντίδραση . Το ΠΑΣΟΚ δεν υπάρχει ; Ας αναφερθεί με ερώτημα. Υπάρχει κυβέρνηση να υπερασπιστεί τα Ελληνικά συμφέροντα ;

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ spiros 04/07/2011 22:37:19

      Τί ήθελες να πει; Ότι πρέπει να πεθάνει πάραυτα; Ασε τα κλισέ

  6. Προφήτης avatar
    Προφήτης 04/07/2011 14:49:08

    Η θεσμικότητα σε καιρούς κατάργησης των θεσμών είναι ατελέσφορη

  7. nick avatar
    nick 04/07/2011 14:52:17

    ένα "ντροπή σας κ. Γιούνκερ και κ. Παπανδρέου" θα ήταν αρκετό και πιο εύστοχο...

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ nick 04/07/2011 22:38:46

      "Ντροπή σας κύριε Παπανδρεόυ που δεν απαντάτε στις απαράδεκτες δηλώσεις Γιούνκερ", θα ήταν πιστεύω πιο ενεδεδειγμένο να ειπωθεί

  8. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 04/07/2011 14:56:30

    Οι δηλωσεις του Γιουνγκερ και καθε Γιουνγκερ μονο τυχαιες δεν ειναι.
    Μην ξεχναμε τα ιδια μας ειπε και ο ΓΑΠ και ο ΛΟΒ και η πρωην καπροεδρος της απο δω μεριας,Μπενακη,σε ανυποπτο χρονο.
    Μεχρι το Σαββατο προσωπικα ειχα πολλους ενδοιασμους για την συνεχιση της χωρας να ειναι μελος της EU και να εξαρταται απο το ΔΝΤ,οταν ομως τιθεται διλημμα εθνικης κυριαρχιας και παραχωρησης της αξιοπρεπειας μου σαυτα τα κεντρα,τοτε η απαντηση ειναι αναγκαστικα μια,επιστροφη στη δραχμη.
    Καλυτερα φτωχοτερος εως φτωχος παρα παριας και ζητουλας σαυτα τα καθικια.

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ NIK THE GR 04/07/2011 20:12:02

      Πολύ σωστά.
      Δυστυχώς όμως κάποιοι ξεχνούν (ηθελημένα), ότι η Ελλάδα με δραχμή πορεύτηκε 170 χρόνια και ότι 8 χρόνια με ευρώ ήταν αρκετά για να χρεοκοπήσουμε. Και όχι μόνο αυτό, αλλά να έχουμε χάσει και τη κυριαρχία μας.

      Ντροπή και αίσχος στους άθλιους που μας οδήγησαν σε αυτή τη κατάσταση.

  9. nick avatar
    nick 04/07/2011 14:56:41

    γιατί παρόλο που το είπε τότε - και ήταν όντως ντροπή εκείνη η δήλωση - εκείνη η κυβέρνηση δεν παρέδωσε εθνική κυριαρχία σε διεθνείς τοκογλύφους. Έπρεπε να έρθουν ετούτοι εδώ για να το καταφέρουν αυτό. Και δε μπορείς να εξισώνεις μια δήλωση, με τις πράξεις τούτων εδώ. Άλλος σου έφερε το Μνημόνιο Μνήμων...

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/07/2011 15:04:37

    ΝΑ ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΟΥΝ τον Εφαρμοστιικο !!!
    Για οποιον η αξιοποιηση Ακινητων ειναι το ιδιο με το ΤΑΜΕΙΟ ΕΛΛΑΔΑ Α.Ε.
    εχω να τον ενημερωσω οτι ειναι ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΗΣ και ΟΧΙ Βουλευτης !

    Ο Γιουνκερ ο Κατσαβραχα Μανατζερ κανει τη δουλεια του !!!

    ΕΜΕΙΣ ???

    ΠΠ

  11. Aris avatar
    Aris 04/07/2011 15:06:48

    Για ακόμα μία φορά οι δηλώσεις Μιχελάκη μοιάζουν περισσότερο με χάδι... Το θέμα έχει σκάσει από χθες τέτοια ώρα και μετά από 24 ώρες γίνονται απλά 2 δηλωσούλες, λες και μιλάμε για την διάσωση της καρέτα-καρέτα... Όπως φαίνεται η εθνική κυριαρχία της Ελλάδας έχει λιγότερη σημασία από τη συμπαθή χελώνα...

  12. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 04/07/2011 15:08:23

    Τρωμε της κοτρονιες και κανουμε τον Μπαμπη.

  13. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 04/07/2011 15:11:16

    Δηλ. Μνήμων
    δεν έπρεπε να κάνει δήλωση ο Μιχελάκης; Μετά θα την ΄΄έπεφταν ΄΄όλοι στη ΝΔ για συμφωνία ξεπουλήματος..κι επειδή δεν πρέπει να ξεχνάμε, με αυτή τώρα τη δήλωση, μπορούμε να ελέγχουμε..
    Επίσης, με δήλωσή της η ΝΔ, τάχθηκε κι εναντίον των απολύσεων καταλογίζοντας σκοπιμότητα στην απόκρυψή τους κατά την ψήφιση του μεσοπρόθεσμου.

    • Μνημων avatar
      Μνημων @ ΕΥΑ 05/07/2011 16:06:30

      Ευα μου αν αναφερεσαι σε εμενα δεν εχω εκφρασει αποψη επι του δημοσιευματος αλλα μια και μου διδεται η ευκαιρια ας την ειπω .Ο μονος ο οποιος δηκαιουται να διαμαρτυρεται για ολο το μπαχαλο ειναι ο ΣΑΜΑΡΑΣ διοτι ηταν απων απο την ορκομωσια ΠΑΠΟΥΛΙΑ και κατα την εκφωνηση του "πανηγυρικου'' απο την ΜΠΕΝΑΚΗ .Τωρα για την τριτη οικογενεια υπαρχουν η υποθεση ΜΕΡΤΕΝ η πρωτογενης παραιτηση απο τις πολεμικες αποζημιωσεις και τελευταια η γαργαρες στα σκανδαλα που θα διερευνουσε η Ν.Δ. μετα την νικη της το 2004 τα οποια δεν διερευνησε αλλα πιθανον συνεχισε την διαπλοκη.Φιλικοτατα Μνημων.

  14. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/07/2011 15:25:57

    Μην ξεχνατε οτι το ΓΑΠ ζητησε την Τεχνικη Βοηθεια απο τον Μπαροζο !!

    " Τέλος, ο πέμπτος άξονας θα πρέπει να αφορά μια πρωτοβουλία των
    αρμοδίων Υπουργείων της Ελληνικής Κυβέρνησης για τη διαμόρφωση Συμφώνων Μεταφοράς Τεχνογνωσίας με Κράτη – Μέλη και με την Ευρωπαϊκή Επιτροπή.
    Η προετοιμασία των συμφώνων αυτών βρίσκεται ήδη στο στάδιο της επεξεργασίας και φιλοδοξούμε να αποτελέσει βασικό τμήμα του προγράμματος τεχνικής βοήθειας, το οποίο πρέπει να είναι ιδιαίτερα ευέλικτο, ώστε να έχουμε απτά αποτελέσματα στην εμβάθυνση των διακρατικών οικονομικών σχέσεων και άμεσα πρακτικά αποτελέσματα για την Ελληνική οικονομία. "

    Το "ζητησε" ΕΓΩ το βαζω σε εισαγωγικα !!!
    ΤΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΓΡΑΠΤΩΣ !!!!.... δλδ Ελληνας Πρωθυπουργος να Ζητα ΓΥΨΟ !!! τι να κανει ο ΓΥΨΑΔΟΡΟΣ ?? να μην "πουλησει"???

    Μην ξεχνατε επισης οτι και το ΔΑΝΕΙΟ το Ζητησαμε με Επιστολη Μας !!!!

    Ετσι γινονται οι σωστες και risk free δουλειες !!!!

    Τωρα το εαν εχει την Νομιμοποιηση το ΓΑΠ να ζητα ΓΡΑΠΤΩΣ οτι του πουν, αυτο ειναι ενα αλλο ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ !!

    Αρκει να ΞΥΠΝΗΣΕΙ αυτος που κοιμαται !... εγω θα κανω το ξυπνητηρι !!
    δεν κουραζομαι... με ποναει η Παρτιδα ...

    ΠΠ

  15. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 04/07/2011 15:31:39

    ΤΙ ΛΕΕΙ ΤΩΡΑ ΤΟ "ΑΞΙΟΠΡΟΣΕΚΤΟ",(ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΜΟΝΟΝ ΑΞΙΟΠΡΟΣΕΚΤΟ ΕΙΠΑ), ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΤΗΣ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ; ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΠΕΦΑΝΘΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΣΥΣΤΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΙΓΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ!
    ΩΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΝΟΜΟΤΑΓΗΣ ΠΟΛΙΤΗΣ ΑΠΑΙΤΩ(!!) Η ΤΟ Σ.Ε ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΛΛΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ,Η ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΕΥΘΕΩΣ ΣΤΑ ΘΕΣΜΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΓΙΟΥΓΚΕΡ!! ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΜΕΙΝΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΘΕΣΜΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!!

  16. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 04/07/2011 16:05:10

    Εκτός από τον πρόεδρο της Ελληνικής Δημοκρατίας, υπάρχει άλλος εγγυητής του Πολιτεύματος, του Συντάγματος και της Εθνικής Κυριαρχίας? Στα αυριανά εκτελεστικά αποσπάσματα, βλέπω να στήνονται στον τοίχο ΚΑΙ Στρατηγοί. Α ρε καημένοι! Το ξεφτυλίσατε το τιμημένο Ελληνικό χακί... Πάντως κοιμόμαστε ήσυχοι σαν τα ...πουλάκια, γνωρίζοντας ότι μας φυλάτε ...εσείς...

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ ΙΩΝΑΣ 04/07/2011 20:15:02

      Τώρα εσύ τι θέλεις; Να κατεβάσουν οι στρατηγοί το στρατό;
      Μάλλον δεν είμαστε καλά.

  17. Βεντούζα avatar
    Βεντούζα 04/07/2011 17:08:58

    Τόσο έντονη η αντίδραση που οι Αντιπρόεδροι δεν έφαγαν μεσημεριανό...

  18. EPICOUROS avatar
    EPICOUROS 04/07/2011 17:22:53

    ΟΙ ΛΟΧΑΓΟΙ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΤΟΙΜΑΖΟΥΝ ΤΑ ΤΑΝΚΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΤΟ ΜΠΟΥΔΕΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΗΣΟΥΝ ΣΤΑ 6 ΜΕΤΡΑ ΤΟΥΣ ΤΣΟΛΑΚΟΓΛΟΥ.

  19. Νικηφoρος Φωκας avatar
    Νικηφoρος Φωκας 04/07/2011 17:55:56

    Μια δηλωση του Αντωνη οτι 'μολις βγουμε ακυρωνουμε το μνημονιο και ολα τα μεσομεκροπροθεσμα και επαναδιαπραγματευομαστε σε ΑΛΛΗ ΒΑΣΗ εξ'αρχης ' φτανει για να χασει τον υπνο του ο θρασυδειλος Γιουνγκερ.... καθως και οι εγχωριοι ενδοτικοι τζουρζεδες του πασοκ... και αυτο τεχνικα γινεται,,,

    Δεν θα εβλαπτε και μια υποσημειωση 'ΟΤΙ Η ΠΡΩΤΗ ΠΡΑΞΗ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΤΗΣ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ' για να σφιξουν και λιγο οι γερμανικοι κωλοι... και ας μας κανουν μουτρα οι διεθνεις τοκογλυφοι και τα ευρωπαικα τσιρακια τους που καμωνονται τους 'πολιτικους'......

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Νικηφoρος Φωκας 04/07/2011 18:18:11

      Σωστός! Καί ὁ ἈΓΙΟΣ θέλει φοβέρα!

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Νικηφoρος Φωκας 04/07/2011 22:42:04

      Για να γίνει πιστευτός να πει ότι θα διεκδικήσει την αποζημίωση που προέρχεται από το κατοχικό δάνειο για το οποίο υπάρχει και έγγραφη σύμβαση οπότε δεν μπορεί να αμφισβητηθεί. Για τα υπόλοιπα να επιφυλαχθεί

  20. stefanos avatar
    stefanos 04/07/2011 19:14:42

    Το νέο Γουδή μετά βεβαιότητας έρχεται. Οι προδότες της ελληνικής ιδέας και της εθνικής μας αξιοπρέπειας πρέπει να τιμωρηθούν.Το αίμα των προγόνων μας που θυσιάστηκαν για αυτό το κομμάτι γης βράζει και ζητά εκδίκηση. Ζητείται Ελπις και ο Θεός να βάλει το χέρι του. Τα σχέδια των σιωνιστών της Νέας Ταξης Πραγμάτων και της Παγκόσμιας Διακυβέρνησης θα αποτύχουν στη Χώρα της Ορθοδοξίας ,των Ηρώων και των Μαρτύρων.

  21. ierofantis avatar
    ierofantis 04/07/2011 19:33:47

    Όταν κυβέρνηση δεν υπάρχει για να απαντήσει στις προσβλητικές και απαράδεκτες δηλώσεις Γιούνκερ, το ρόλο της εκπροσώπησης της χώρας αναμένεται ευλόγως να αναληφθεί από την Αξιωματική Αντιπολίτευση.

    Και όταν αυτός που κάνει τις άθλιες αυτές δηλώσεις, δεν είναι ο οποιοσδήποτε, αλλά ο Πρόεδρος του Γιούρογκρουπ και Πρωθυπουργός μιας χώρας, θεσμικά υποχρεούται να απαντήσει για λογαριασμό της χώρας (αφού ο Πρόεδρος, ο Πρωθυπουργός και ο Πρόεδρος της Βουλής κάνουν γαργάρες), ο Αρχηγός της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης και όχι ο εκπρόσωπος τύπου του κόμματος.

    Αν δεν υπήρχε δε στη δήλωση Μιχελάκη αυτό το "την απορριπτουμε χωρίς σχόλιο", θα έλεγα ότι μάλλον η δήλωση της ΝΔ ήταν εντελώς άνευρη και κυρίως για τα μάτια του κόσμου.

    Δεν ξέρω τι γίνεται στη Συγγρού, αλλά με την πίεση στον κόσμο να αυξάνεται και με τις ειρωνείες και τα πικρόχολα σχόλια και από επίσημα χείλη στις Βρυξέλλες να πληθαίνουν, πολύ φοβάμαι ότι αν δεν πάρουν μπρος σύντομα, θα το χάσετε το κορμί, πατριώτες...

    Υ.Σ. όπου "κορμί", βλέπε εκλογικό σώμα.

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ ierofantis 04/07/2011 20:17:41

      Απόλυτα σωστός.
      Δυστυχώς όμως, η ΝΔ εξετάζει την όλη κατάσταση καθάρα από τη τεχνοκρατική της πλευρά.

  22. thanasis avatar
    thanasis 04/07/2011 21:29:25

    Η ΕΘΝΙΚΗ ΥΠΟΣ ΤΑΣΗ ΔΕΝ ΠΑΖΑΡΕΥΕΤΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ
    ΑΥΤΗ ΚΕΡΔΗΘΗΚΕ ΜΕ ΠΟΤΑΜΟΥΣ ΑΠΟ ΔΑΚΡΥΑ,
    ΘΕΛΕΙ ΝΕΚΡΟΥΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΘΗ ΚΑΙ
    ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΑΦΟΠΛΑΚΑ ΤΩΝ ΕΘΕΛΟΔΟΥΛΩΝ
    ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΣΥΝΤΡΟΦΩΝ ΤΟΥΣ ΣΤΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ
    ΜΕΣΑ ΜΑΖΙΚΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ

  23. Λιζα Αλεξίου avatar