01/12/2011 10:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έντονη αντίδραση της ΝΔ για την εφεδρεία, τον Πάγκαλο και τον νέο κυβερνητικό εκπρόσωπο

Έντονη ήταν σήμερα η αντίδραση από τη ΝΔ στην εφαρμογή της εργασιακής εφεδρείας, τις δηλώσεις Πάγκαλου για τους αγανακτισμένους, αλλά  και στην απόφαση του εντολοδόχου πρωθυπουργού να ορίσει κυβερνητικό εκπρόσωπο τον προερχόμενο εκ του ΔΟΛ, Παντελή Καψή.

Ο Εκπρόσωπος της Γιάννης Μιχελάκης, δήλωσε ότι η εργασιακή εφεδρεία άρχισε να εφαρμόζεται "με τον τρόπο που τη μεθόδευσε και την ψήφισε η κυβέρνηση Παπανδρέου", δηλαδή με "ανήθικες πολιτικές μεθοδεύσεις" που εγείρουν "τεράστια πολιτικά και ηθικά ζητήματα".

"Ξεκαθαρίζουμε από τώρα ότι οι ανήθικες αυτές κομματικές μεθοδεύσεις δεν γίνονται ανεκτές και θα καταργηθούν" τόνισε ο κ. Μιχελάκης

Πηγές από τη ΝΔ αναφέρουν, εξάλλου, ότι αναμένουν να δουν  πως θα τοποθετηθεί επί του ζητήματος ο νέος κυβερνητικός εκπρόσωπος Παντελής Κάψης, ο οποίος μέσω της αρθρογραφίας του στήριζε την κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ, ενώ την ίδια στιγμή καταφέρονταν  κατά του προέδρου της ΝΔ Αντώνη Σαμαρά.

Οι ίδιες πήγες επισημαίνουν ότι η επιλογή της κυβέρνησης Παπαδήμου να ορίσει τον κ. Κάψη νέο εκπρόσωπο της, είναι κάτι που χαρακτηρίζει την ίδια και όχι τη ΝΔ. Άλλωστε, σημειώνουν οι ίδιες πηγές, η κυβέρνηση Παπαδήμου είναι περιορισμένης και συγκεκριμένης διάρκειας, που σημαίνει ότι τη ΝΔ δεν την ενδιαφέρει το συγκεκριμένο θέμα.

Με αφορμή εξάλλου τις δηλώσεις του Πάγκαλου σε γαλλικό κανάλι για τους αγανακτισμένους, ο Γιάννης Μιχελάκης, έκανε την ακόλουθη δήλωση: «Ο κ. Πάγκαλος ξεπέρασε πλέον και το χειρότερο εαυτό του. Μιλώντας, προχθές, σε γαλλικό κανάλι, εκτόξευσε απίστευτες πεζοδρομιακές ύβρεις σε βάρος των Ελλήνων που διαμαρτύρονται για τις πολιτικές της κυβέρνησης Παπανδρέου.

Επιπλέον, σε συνέντευξή του μίλησε για τις διαμαρτυρίες στην πλατεία Συντάγματος χαρακτηρίζοντας τους αγανακτισμένους “τραμπούκους, αλήτες και κακοποιούς”. Όταν οι άνεργοι, οι χαμηλόμισθοι και οι χαμηλοσυνταξιούχοι διαμαρτυρόμενοι, υβρίζονται χυδαία από έναν αντιπρόεδρο της κυβέρνησης, όταν ο αντιπρόεδρος αυτός εκτοξεύει ακατονόμαστες ύβρεις σε βάρος Ελλήνων πολιτών, τότε, δυστυχώς, το κατάντημά του είναι θλιβερό. Και το τραύμα στη Δημοκρατία και την Πατρίδα μας βαθύτατο».

Σχετικά με την εφεδρεία, ο κ. Μιχελάκης σημείωσε επίσης ότι οι εμπνευστές του σχετικού νόμου αφού εξαίρεσαν από την εφεδρεία, όχι μόνον τους Γενικούς Διευθυντές, αλλά και τους Αναπληρωτές Γενικούς Διευθυντές -θέσεις δηλαδή που δεν αναγνωρίζονται από το δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα- έσπευσαν να καλύψουν τις θέσεις αυτές με υπαλλήλους της αρεσκείας τους.

Επιπλέον, προχώρησαν σε μετατάξεις “ημετέρων” από θέσεις του ευρύτερου Δημόσιου Τομέα που πρόκειται να καταργηθούν, σε θέσεις του στενού Δημόσιου Τομέα που δεν καταργούνται. Ήταν άλλη μια σκανδαλώδης μεθόδευση με την οποία οι υπουργοί του ΠΑΣΟΚ διέσωσαν τους “δικούς τους” από την απόλυση, που οι ίδιοι μεθόδευσαν με τη δήθεν εφεδρεία.

Πάνος Ζ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. CORMORAN avatar
    CORMORAN 01/12/2011 11:14:26

    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΞΥΠΝΗΣΑΝ! Αλλα παλι "καλιο αργα.."
    Ολες οι θεσεις ευθυνης στο Δημοσιο (Δντες, τμη/ρχες) που κατειχαν οι αποχωρουντες, καταλαμβανονται απο τους "αναπληρωτες" που ειτε ειχαν ορισει οι ιδιοι, ειτε η ιεραρχια, χωρις καμια αξιολογηση και με διαδικασιες εκτος υπηρεσιακων συμβουλιων...
    Το Δημοσιο αλλωνεται απο τους "κομματικους" και τους "αρεστους" σε μια περιοδο που αυτοι οι ιδιοι στη συνεχεια θα αποφασισουν για τους υπολοιπους (πλεοναζοντες, μεταταξεις, κλπ) ...
    Αμεσα, πρεπει αμεσα η αντικατασταση των αποχωρουντων, να γινει τουλαχιστον μεσω της επετηριδας των προσφατων κρισεων απο τα υπηρεσιακα συμβουλια και στη συνεχεια επαναξιολογηση ολων.

    • Μεσαιος χωρος avatar
      Μεσαιος χωρος @ CORMORAN 02/12/2011 06:40:05

      ετσι ακριβως.η ΝΔ τι κανει?

  2. The Saint avatar
    The Saint 01/12/2011 11:15:23

    To πουλάκι πέταξε κε Μιχελάκη...
    Ειχατε την ευκαιρία σας...

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ The Saint 01/12/2011 22:43:26

      Ποιά ευκαιρία είχαν και έχασαν; Να είσαι συγκεκριμένος. Εδώ δεν λαϊκίζουμε. Δεν είμαστε πασόκοι

      • The Saint avatar
        The Saint @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 01/12/2011 23:49:49

        Oύτε εγώ βεβαίως...
        Δεν μπορώ όμως να γραφω συνεχώς γιά πράγματα που έχουν συζητηθεί ήδη και όχι μιά φορά. Ειναι κουραστικό...

        • The Saint avatar
          The Saint @ The Saint 01/12/2011 23:51:27

          Διάβασε τις πρώτες δύο αράδες του "μητσος καρδιτσα" παρακάτω...

  3. Chris Theocharis avatar
    Chris Theocharis 01/12/2011 11:15:23

    Ο Καψής τους μάρανε; Όλοι οι άλλοι του ΠΑΣΟΚ που δε χάνανε ευκαιρία να καταφέρονται εναντίον του Α.Σ. και της Ν.Δ. πήραν συγχωροχάρτι;

  4. TopGunZ avatar
    TopGunZ 01/12/2011 11:22:42

    Για τον Καψή όμως μας πρήζανε όλοι οι τιμητές από χθες. Επίσης τι πρέπει να κάνει ο Μιχελάκης, κάθε μέρα να βγαίνει στις 5 το απόγευμα σαν μουλάς και να απαριθμεί και να καταγγέλει έναν έναν όλους τους ΠΑΣΟΚους?

  5. μητσος καρδιτσα avatar
    μητσος καρδιτσα 01/12/2011 11:32:24

    απεγνωσμενες κινησεις απο τη νου δου χωρις ουσια. η ουσια ειναι οτι στηριζει μια κυβερνηση επικυνδυνη για τον τοπο. θεμα παραιτησης παγκαλου θα θεσει?
    οχι. θεμα παραιτησης παπακωνσταντινου που αποκαλειφτηκε οτι παραποιησε τα στοιχεια για να μπουμε στο δντ θα θεσει? οχι.
    εκεινη η εξεταστικη για το πως φτασαμε στο μνημονιο θα γινει? πως να γινει οταν μετα τις εκλογες θα συγκυβερνας παλι με το πασοκ. και μη μου πειτε για αυτοδυναμιες και τετοια γιατι θα γελασει και ο καθε πικραμενος.

  6. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 01/12/2011 11:39:30

    Η μπάλα στην εξέδρα!!!!!!!!
    Ενώ η κοινωνία βογκάει(20% ανεργία επίσημη),
    ενώ ψηφίζεται ένας εξοντωτικός προϋπολογισμός για το 2012 με στήριξη και από τη ΝΔ,
    ενώ υπονομεύεται το κύρος των ΕΔ με φήμες για πραξικοπήματα και φιλοχουντικά αισθήματα,
    ενώ παζαρεύεται το όνομα των Σκοπίων,
    ενώ ξεπουλιέται το πετρέλαιο και το αέριο στο Αιγαίο,
    εμείς θα πρέπει να ασχολούμαστε με τα πυροτεχνήματα του κήτους και τις πρασινιές του Παπαδήμου.
    ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΣΥΝΕΝΟΧΟΙ ΣΤΟ ΕΓΚΛΗΜΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  7. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 01/12/2011 11:39:41

    Εδω δεν ταιριαζει το "ε και τι εγινε μωρε ακομη ενας σιγα το πραγμα"αυτο αποτελει προκληση και ελεγχο των αντανακλαστικων της ΝΔ,ε οχι και ο αντι-ΝΔ Καψης εκπροσωπος σε κυβερνηση που στηριζεται και απο σενα Αντωνη ελεος.Εκει παντως που το Μπατσοκ αλωνιζε χρονια με τους διορισμενους-εγκαθετους του, θα κανει τωρα κλειστο παρτυ με το θεμα της εφεδρειας-απολυσης και λεμε για δημοσιο και ΔΕΚΟ.

  8. akrovolistis avatar
    akrovolistis 01/12/2011 11:50:22

    Δεν κατάλαβα: "Δεν ενδιαφέρει τη ΝΔ ποιός θα είναι κυβερνητικός εκπρόσωπος και επικεφαλής, ως υπουργός επικρατείας, όλων των μέσων κρατικής-κυβερνητικής προπαγάνδας στο δρόμο για τις εκλογές;" Είμαστε με τα καλά μας; Η είναι τόσο σίγουροι για την αυτοδυναμία κάποιοι στη Συγγρού που το παίζουν και...large προς το ΠΑΣΟΚ. Μάλλον τα έχουν χάσει τελείως... Ξυπνήστε ρεεεε!

  9. βισάλτης avatar
    βισάλτης 01/12/2011 11:53:12

    Αντώνιε στο παιχνίδι της διαπλοκής -παραπληροφόρησης-εντυπώσεων το πασόκ είναι πρωτοπόρος -πρωταθλητής-τροπαιούχος κυπελλούχος..Ποιός είσαι εσύ κύριε που έρχεσαι στα χωράφια τους ;
    Πάρτο χαμπάρι..άν θέλεις να παίξεις το παιχνιδάκι της εύνοιας των μαζών πλησιάζοντας εκδότες μάθε ότι έχουν ήδη γίνει συμφωνίες για να σε παρασύρουν στα ρηχά.
    Καλά δεν το βλέπεις ότι το σύστημα έχει τρομοκρατηθεί και παίζει τα ρέστα του;
    Eργολάβοι,εκδότες,πετρελαιάδες,λαθρέμποροι όλοι εύχονται πόλεμο με τουρκία...άντε ν.ζηλανδία προκειμένου να συνεχίσουν να παρασιτούν ανενόχλητοι.. Εσύ να απαντάς ψύχραιμα με δικαστικές διερευνήσεις -μιας ανεξάρτητης και σε μικρό χρόνο απονομής δικαιοσύνης-και ο λαός καταλαβαίνει -γι αυτό και οι κυκλοφορίες των εφημερίδων φθίνουν-και θα σε υποστηρίξει...μακρυά από παλαιοκομματικούς δικούς σου όπως και με το τωρινό πολιτικό σκηνικό που σβήνει ,άλλως τε σε λίγο θα φαντάζουν απομονωμένοι και καταδιωκόμενοι σαν καταζητούμενοι λεπροί , και όλα θα πάνε καλά...

  10. Lampros avatar
    Lampros 01/12/2011 12:05:47

    στο χωρίο μου αυτα τα λένε "στερνη μου γνώση να σε ειχα πρωτα".
    Απο το 2005 τα ελεγα, και τα λέω και τώρα. Οταν κανεις συμμαχία με Πασόκους βρίσκεσαι μπλεγμένος, ριγμένος, κατηγορούμενος και μαλ*^%ας.
    Καντε δηλώσεις τώρα... κάτι ειναι και αυτό.
    Ωστοσο αυτοί εχουν γλυτώσει -οριστικά- την δίκη για εσχάτη προδοσία.

  11. hdgr avatar
    hdgr 01/12/2011 12:13:20

    Επιτέλους θα μιλήσουμε αντρίκια;
    Τις λεκτικές διαπιστώσεις δεν μπορούμε να τις βαπτίζουμε "έντονη αντίδραση".

    “Ξεκαθαρίζουμε από τώρα ότι οι ανήθικες αυτές κομματικές μεθοδεύσεις δεν γίνονται ανεκτές και θα καταργηθούν” τόνισε ο κ. Μιχελάκης.

    Πότε και πως θα καταργηθούν; Γιατί η ΝΔ δεν το φέρνει στην Βουλή; Γιατί ανέχεται -στηρίζει δια της ψήφου της - στην πράξη ακόμα και τα μνημονιακά μέτρα να εφαρμόζονται με κομματικά κριτήρια;

    Γιατί η ΝΔ δεν ζητά την παραίτηση του Πάγκαλου; (Το ίδιο ισχύει για την αριστερά) . Γιατί δεν φέρνει και αυτό το θέμα στην Βουλή , αναγκάζοντας και τον "πρωθυπουργό" να πάρει θέση;

    Να δείξει ότι δεν σηκώνει μύγα στο σπαθί της , ότι σε οτιδήποτε συμβαίνει είναι εδώ;

    Αντίθετα καθημερινά ο πολίτης βιώνει ότι το Πασοκ είναι εδώ και δεν χαμπαριάζει!

    Τι σημαίνει ότι " επειδή η κυβέρνηση είναι περιορισμένης διάρκειας" η ΝΔ δεν ενδιαφέρεται για τις επιλογές της;

    Το ξαναλέω, η ΝΔ έχει δώσει ψήφο εμπιστοσύνης , και αν κάποια στελέχη κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν τότε δεν ξέρουν που πατούν και που πηγαίνουν.

    Φαίνεται πως κάποιοι νομίζουν πως , αν γίνουν ομοτράπεζοι των θαλασσινών και των αγιορειτών , θα έχουν οφέλη .

    Είναι βαθειά γελασμένοι. Ας κατέβουν να δουν πως ζει και τι λέει ο "κοσμάκης" που κατά τα φαινόμενα τον έχουν ξεχάσει.

    • Lampros avatar
      Lampros @ hdgr 01/12/2011 12:18:30

      +10000000000

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ hdgr 01/12/2011 14:36:44

      RESPECT 10' !!!!

  12. skpt avatar
    skpt 01/12/2011 12:22:08

    Θα περίμενα κάποτε, επιτέλους , να .."ξεκολλήσουν" κάποιοι κοντόφθαλμοι από αυτή την αφελή καραμέλα περί συγκυβερνήσεως και άλλα κουρουφέξαλλα. Καταλάβετε επιτέλους ότι οΣαμαράς δεν είχε άλλη επιλογή, διότι μόνο ένας ανόητος δεν θα μποροούσε να δεί την εξόφθαλμη παγίδα που του είχαν στημένη, προκειμένου να του φορτώσουν την πτωχευση και την έξοδο από το eurο. Και μόνο ένας κακοπροαίρετος δεν βλέπει ότι ο Σαμαράς με κρύα καρδιά και με το ζόρι μετέχει όσο μετέχει και δεν φλέπει την ώρα πότε να το.....σκορπήσει!

  13. Περιπτερας avatar
    Περιπτερας 01/12/2011 12:28:30

    Η Ιστορία θα γράψει ότι η ΝΔ στήριξε την κυβέρνηση των Παπαδημιου, Παπακωνσταντίνου, Καψή, Διαμαντοπούλου, Μπενυ, Παπουτσή, Άδωνη και του εκπληκτικού αλλά και ογκόλιθου της πολιτικής Πάγκαλου για να σωθεί η χώρα βεβαίως βεβαίως!!!!

  14. karenin avatar
    karenin 01/12/2011 12:48:57

    Ο διορισμός του Π. Καψή είναι ξεδιάντροπο φτύσιμο στα μουτρα όλης της κοινωνίας. Το σύστημα στέλνει θρασύτατο μήνυμα ότι για αυτούς δεν θα αλλάξει τίποτα. Ο λογαριασμός και τα δεινά στον λαό, οι ιδιοι όπως ηταν, προσποιούμενοι ότι τίποτα το σοβαρό δεν συνέβη, θέλουν και επιμένουν να απολαμβάνουν ανενόχλητοι τα προνόμια της εξουσιας.
    Οσο για την ΝΔ, είναι φανερό ότι απογαλακτίζεται με γρήγορους ρυθμούς απο την πατριωτική λαική δεξιά, και ενσωματώνεται στους κανόνες του παιγνιδιού. Μάταια ο Κ.Ρ, ο Φάκτορας περιμένουν να βγεί καπνός απο την Συγγρού. Καπνός βέβαια βγαίνει, αλλά τα μηνύματα είναι για την άλλη πλευρά. Αλλά όσο ο Α.Σ. θα γίνεται κατανοητός και αρεστός στους απο εκεί,
    τόσο θα ξεκόβει και θα απομακρύνεται απο την λαική θέληση.

    • Ιξίων avatar
      Ιξίων @ karenin 01/12/2011 13:13:59

      Πέστα λεβέντη μου.

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ karenin 01/12/2011 14:37:52

      Επικροτω !

    • Ν.Γ. avatar
      Ν.Γ. @ karenin 01/12/2011 15:56:37

      Έτσι ακριβώς!

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ karenin 01/12/2011 22:48:50

      Δεν συμφωνώ. Όλα θα κριθούν όταν η ΝΔ γίνει κυβέρνηση. Αν γίνουν αυτά που λές θα φανεί τότε. Κατά τ' άλλα, είναι εμφανές ότι σας παίρνει εύκολα από κάτω. Υπομονή και επιμονή χρειάζεται. Μην ξεχνάμε ότι ο Σαμαράς με την κοινοβουλευτική δύναμη της ΝΔ δεν μπορούσε να επιβάλει μόνος του εκλογές. Ξεκολλάτε επιτέλους από την καραμέλα αυτή. Αν η γιαγιά μου είχε ρόδες θα ήταν πατίνι.

  15. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 01/12/2011 12:54:27

    Μετά την απομάκρυνσιν εκ του ταμείου ουδέν λάθος αναγνωρίζεται.

    Αυτά που δεν θα τολμούσε ο ΓΑΠ, θα τα κάνει ανενδοίαστα αυτή η κυβέρνηση.

    Άτοποι οι πρόωροι πανηγυρισμοί για “απομάκρυνση” του ΓΑΠ. Την έκπτωση από το πρωθυπουργικό αξίωμα του ΓΑΠ δεν την πέτυχαν οι χειρισμοί της ΝΔ, αλλά η βούληση του γερμανο-γαλλικού άξονα σε συνέργεια με το βαθύ πασόκ της διαπλοκής. Το βαθύ πασοκ που γνωρίζει πώς και πότε να μεταλλάσσεται από αναχρονιστικό σε εκσυγχρονιστικό, και αντιστρόφως. Η ΝΔ το μόνο που κατάφερε ήταν να αυτοκαταργηθεί ως αξιωματική αντιπολίτευση και ως αδιαμφισβήτητος νικητής των εκλογών. Τώρα αμφισβητείται και η διεξαγωγή των εκλογών.

    Η ΝΔ υιοθέτησε dominated strategy που δεν οδηγεί με καμία λογική ανάλυση ούτε καν σε ισορροπία (nash equilibrium). Αλλά δεν χρειάζεται να καταφεύγουμε σε επιστημονικοφανή φρασεολογία για να δώσουμε τάχα κύρος στα λεγόμενά μας. Η ωμή πραγματικότητα μιλά από μόνη της.

    Για να δικαιολογήσουν κάποιοι την συνθηκολόγηση της ΝΔ την ως “νίκη”, έστω και πύρρειο, ή ακόμη ως αξιοπρεπή “ισοπαλία”, καταφεύγουν σε εικονική πραγματικότητα. Η απλή πραγματικότητα όμως μιλά από μόνη της. Το να λες ότι αυτή η κυβέρνηση είναι μη-συγκυβέρνηση, είναι σα να θέλεις να κρύψεις τον ελέφαντα με ένα χαρτομάντιλο. Δυστυχώς ο κος Καψής εκπροσωπεί και τον κο Αβραμόπουλο, τον κο Δήμα και δεν υπάρχει τρόπος να είναι και ο σκύλος χορτάτος και η πίτα ακέραια.

    Η ΝΔ συνθηκολόγησε μπροστά στο αιφνιδιαστικό blitzkrieg που εξαπολύθηκε από τον “άξονα” μετά το πυροτέχνημα του δημοψηφίσματος. Αποδείχθηκε ότι δεν ήταν “σαν έτοιμη από καιρό” για την κρίσιμη στιγμή. Οι, κατά τα άλλα, άνετοι και μαξιμαλιστές στα λόγια σύμβουλοι εισηγήθηκαν αναδίπλωση και συνθηκολόγηση.

    Επίσης, δεν υπάρχει και δυνατότητα για την ΝΔ να ρίξει αυτή την συγκυβέρνηση. Και ίσως θα ήταν ακόμη μεγαλύτερο λάθος να προσπαθήσει να διορθώσει το λάθος με μία σπασμωδική υπαναχώρηση. Ας αναλάβει την ευθύνη και τις συνέπειες αυτού που αποφάσισε και ας προσπαθήσει να χαράξει με προσοχή, λογισμό και περισσότερο θάρρος μία νέα μεσοπρόθεσμη πολιτική λαμβάνοντας υπόψη τα νέα δεδομένα.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Professor Moriarty 01/12/2011 22:52:14

      Ποιό λάθος έκανε ο Σαμαράς να καταλάβουμε; Δεν έκανε λάθος ρε παιδιά. Μην μπερδεύουμε την επιθυμία μας να ανοίξει η γής και να καταπιεί το ΠΑΣΟκ με την πραγματικότητα. Ο Σαμαράς, το επαναλαμβάνουμε, δεν μπορούσε στις 6/11/2011 να επιβάλει εκλογές. Δεν γινόταν, πώς το λένε;

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 02/12/2011 00:04:30

        Το αν γινόταν ή όχι, θα μπορούσαμε να το πούμε μόνο αν δεν είχε υπάρξει η συμφωνία στην κυβέρνηση Παπαδήμιου. Από τη στιγμή που υπήρξε, δυστυχώς δεν θα το μάθουμε ποτέ.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Professor Moriarty 02/12/2011 00:01:47

      Τι θα μπορούσε να εμπεριέχει αυτή η "νέα, μεσοπρόθεσμη πολιτική"; Γιατί, προσωπικά πιστεύω ότι ποτέ δεν είναι αργά. Άλλωστε από το σχηματισμό της κυβέρνησης συνενοχής έχουν περάσει μόνο 20 μέρες, και αφορμές οι πασόκοι δίνουν δεκάδες κάθε μέρα, τις οποίες μπορεί να χρησιμοποιήσει -αν θέλει- η ΝΔ για να τα βροντήξει.

  16. αηνέρμος avatar
    αηνέρμος 01/12/2011 14:40:54

    Δεν καταλάβατε γιατί καθυστερούσε ο διορισμός του κυβερνητικού εκπροσώπου γιατί δεν μπορούσε να λείπει από την κυβέρνηση το συγκρότημα Λαμπράκη (το οποίο κυβερνάει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο τη χώρα από το 1974 και διαμόρφωνε την κοινή γνώμη σύμφωνα με τα συμφέροντά του). Είναι ένας ξεδιάντροπος διορισμός αυτός. Ποιός πιστεύει τώρα ότι κυβερνάει ο Παπαδήμος ΚΑΝΕΝΑΣ,αλλού και από άλλους λαμβάνονται οι αποφάσεις.

  17. giorgos avatar
    giorgos 01/12/2011 15:44:17

    προτεινω σε πολλους απο εδω μεσα να απεχουν απο τις εκλογες να ξαναβγει το πασοκ να μπορουν να κανουν σκληρη αντιπολιτευση απο τη μια και υπονομευση της οποιας ηγεσιας της νδ απο την αλλη.φαινεται οτι αυτο τους ηδονιζει.δεν εξηγειται αλλιως η συνεχης γκρινια.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ giorgos 01/12/2011 22:57:26

      Πές τα χρυσόστομε

  18. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 01/12/2011 16:00:55

    Είναι κι αυτό μία υπόθεση προς διερεύνηση. Εννοώ το κατά πόσον ήταν προμελετημένη σε βάθος η εξαγγελία του δημοψηφίσματος από πλευράς ΓΑΠ για να προακαλέσει την απόλυσή του από την ομάδα της Φρανκφούρτης και τα υπόλοιπα διαδραματισθέντα.

    Εγώ εξακολουθών να πιστεύω ότι εδώ έδρασε, τηρουμένων των αναλογιών, η εγελιανή "πανουργία του Λόγου". Σε άλλα στόχευε, αλλά η πράξη του είχε άλλα επακόλουθα τα οποία αδυνατούσε να προβλέψει. Πάντως το σύστημα-πασόκ εκ των υστέρων εκμεταλλεύτηκε επιδέξια την κατάσταση.

    Διαφωνώ στα περί "αστικής τάξης" η οποία έχει συγκεκριμένη πολιτική εκπροσώπηση. Στην Ελλάδα έπαψε να υπάρχει εδώ και καιρό η όποια "αστική τάξη" υπήρχε μέχρι το '80. Μιλάμε για έναν πολύ συγκεκριμένο σύμφυρμα πολιτικής νομενκλατούρας, διαπλεκομένων με το κράτος "επιχειρηματιών" (που όλως "τυχαιως" ευρίσκονται να είναι ενίοτε και υπεργολάβοι γερμανικών ή γαλλικών συμφερόντων) και οι γνωστοί μανδαρίνοι συνδικαλιστές με κάποια δημοσιοϋπαλληλική "αριστοκρατία", και last but not least οι άρχοντες των ΜΜΕ. Αυτά θυμίζουν μερισσότερο ολιγάρχες μετασοβιετικής "δημοκρατίας", και ιδιότυπη μαφιοκρατία, παρά αστική τάξη, έστω και σε έσχατη παρακμή.

  19. factorx avatar
    factorx 01/12/2011 21:34:57

    Για «φαντασιώσεις» της ΝΔ κάνει λόγο το υπουργείο Διοικητικής Μεταρρύθμισης απαντώντας στις καταγγελίες του Γ. Μιχελάκη για κομματικές μεθοδεύσεις όσον αφορά στην εφαρμογή της εργασιακής εφεδρείας.
    «Είναι κρίμα για την ΝΔ και τον εκπρόσωπό της να παριστάνουν την αντιπολίτευση στον εαυτό τους, νομίζοντας ότι με ψέματα θα συλλέξουν ψήφους ανθρώπων, που θίγονται από το μέτρο της εφεδρείας», αναφέρει η ανακοίνωση του υπουργείου, ξεκαθαρίζοντας ότι κανείς δεν εξαιρείται, εφ' όσον έχει συμπληρώσει συγκεκριμένη ηλικία και συγκεκριμένα χρόνια υπηρεσίας.
    «Ούτε "ημέτεροι", ούτε "υμέτεροι", ούτε μετατασσόμενοι, ούτε οποιοσδήποτε άλλος μπορεί να την αποφύγει. Τα κριτήρια είναι αντικειμενικά και εφαρμόζονται αυτόματα», υπογραμμίζει η ηγεσία του υπουργείου, επισημαίνοντας ότι η εφαρμογή του νόμου είναι «απρόσωπη και αμερόληπτη».
    Διευκρινίζει παράλληλα ότι οι επιλογές Γενικών Διευθυντών και αναπληρωτών, έχουν γίνει όπως ο νόμος προβλέπει «σε ανύποπτο χρόνο, που δεν είχε καμιά σχέση με τον χρόνο ψήφισης του νόμου για την εφεδρεία».
    «Οποιαδήποτε σχετική σύνδεση είναι κακόβουλη. Η εξαίρεση από την εφεδρεία αφορά μόνο στους Γενικούς Διευθυντές και μόνον αναπληρωτές, που, πριν την ψήφιση του νόμου, είχαν οριστεί και ασκούσαν ήδη καθήκοντα Γενικού Διευθυντή», προσθέτει η ανακοίνωση, καταλήγοντας: «δυστυχώς, με άγνοια νόμων, με λογικές ακροβασίες και με χονδροειδή ψέματα δεν μπορείς να έχεις απαίτηση να κυβερνήσεις, γίνεσαι επικίνδυνος».
    Η ανακοίνωση του υπουργείου Διοικητικής Μεταρρύθμισης, προκάλεσε την έντονη αντίδραση του Γ. Μιχελάκη.
    «Οι Έλληνες ξέρουν πολύ καλά ποιοι είναι επικίνδυνοι και ποιοι όχι. Σε κάθε περίπτωση κάνει τεράστιο λάθος ο κ. Ρέππας, εάν νομίζει πως μπορεί να μεταθέσει τις ευθύνες της κυβέρνησης Παπανδρέου σε οποιουσδήποτε άλλους», αντέτεινε ο εκπρόσωπος της ΝΔ.
    Επανέλαβε επίσης ότι το ΠΑΣΟΚ αφού παραβίασε τους νόμους που ψήφισε έκανε παράνομες προσλήψεις, οι οποίες όπως είπε, «είναι μια από τις αιτίες για τα πρόσθετα επώδυνα μέτρα και τις απολύσεις που μόνοι τους αποφάσισαν, μόνοι τους ψήφισαν και μόνοι τους εκτελούν με το μανδύα της δήθεν εργασιακής εφεδρείας».
    Ο εκπρόσωπος της ΝΔ κατηγορεί τον αρμόδιο υπουργό ότι ομολογεί ότι γίνονται εξαιρέσεις και ότι οι εξαιρέσεις αφορούν αυτούς που οι ίδιοι είχαν επιλέξει, παραπέμποντας στη φράση της ανακοίνωσης του υπουργείου ότι «η εξαίρεση από την εφεδρεία αφορά μόνο στους Γενικούς Διευθυντές και μόνον αναπληρωτές που πριν την ψήφιση του νόμου είχαν οριστεί».
    «Από την εφεδρεία με βάση το δικό τους νόμο- εξαιρούνται και πολλοί άλλοι. Όπως, για παράδειγμα, πολλοί από εκείνους που υπηρετούσαν σε φορείς που καταργούνται ή συγχωνεύονται, αλλά μετατάχθηκαν σε άλλους φορείς. Είναι άλλη μια μεθόδευση με την οποία φρόντισαν να διασώσουν δικούς τους», προσθέτει.
    «Οι αδικίες που υπερασπίζεται ο κ. Ρέππας, είτε αφορούν τις παράνομες προσλήψεις, είτε την εφεδρεία, είτε ο,τιδήποτε άλλο είχαν μεθοδεύσει, δεν γίνονται δεκτές», καταλήγει.
    Στο θέμα παρενέβη και ο υπουργός Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων, Μ. Βορίδης, με δηλώσεις του στο ραδιοφωνικό σταθμό Βήμα Fm, απορρίπτοντας τους ισχυρισμούς του εκπροσώπου της ΝΔ περί κομματικών μεθοδεύσεων.
    «Στη δική μου αντίληψη δεν έχει υποπέσει κάτι τέτοιο. Τελεία», ανέφερε χαρακτηριστικά. Σημείωσε επίσης ότι το έργο που έχει να εκτελέσει ο ίδιος ως υπουργός της κυβέρνησης δεν είναι να αναθεωρήσει, όπως είπε, το σύνολο της πολιτικής των δύο προηγούμενων ετών. «Επειδή η εφεδρεία είναι οριζόντιο μέτρο, λέω ότι έχει συγκεκριμένες επιπτώσεις στα μέσα μεταφοράς», πρόσθεσε.

  20. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 01/12/2011 21:50:15

    Eκεινο που δεν εχεις καταλαβει ειναι οτι οι "συντηρητικοι" συμπολιτες αηδιαζουν με αυτους που εσυ θεωρεις αστους και δεν εχουν καμμια διαθεση να τους υπερασπισθουν.
    Αυτο ομως δεν σημαινει οτι θα ελθουν μαζι σου καθως εσυ επιδιωκεις ενα συστημα που παρομοιους "αστους" παραγει.
    Και για να μη λεμε ονοματα "αστοι" πρακτορες της Σταζι και της KGB που φτιαχτηκαν δημοσιευοντας προκηρυξεις της 17Ν και ροκανιζοντας δημοσιο χρημα επι ΠΑΣΟΚ δεν υπαρχουν.Μαφιοζοι τυπου Χοντορκοφσκι ειναι.
    Το ποτε θα καταλαβετε οτι το ΠΑΣΟΚ δεν ηταν τιποτε αλλο απο ενα δημοκρατικο ΚΚΕ (και γιαυτο καλυτερο) δεν το ξερω.

  21. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 01/12/2011 22:29:57

    Eντονη αντιδραση φυσικα δεν υπαρχει.Εντονη αντιδραση θα ηταν ειτε φευγει ο δολανθρωπος απο την κυβερνηση ειτε φευγουμε εμεις.

  22. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 01/12/2011 22:55:50

    Η αμέσως καλύτερη λύση του Σαμαρά ήταν να "παραιτήσει" τον Παπανδρέου και να δεχτεί μια μεταβατική μικρής διάρκειας κυβέρνηση.

    Προς Φάκτωρα: Νομίζω ότι έχουμε αφήσει να αναπαράγεται η μπούρδα ότι ο Σαμαράς έκανε δήθεν λάθος που δέχτηκε την μεταβατική κυβέρνηση, όταν είναι ξεκάθαρο ότι δεν μπορούσε να κάνει αλλιώς χωρίς να θίξει το εθνικό συμφέρον. Η εναλλακτική του επιλογή θα ήταν αντίθετη με το συμφέρον της χώρας και θα ήταν ια μετάλλαξη της κεντροδεξιάς παράταξης σε μπλε ΚΚΕ.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 02/12/2011 00:07:52

      Σε ρώτησε και κάποιος χθες -με αφορμή τη φράση σου ότι "θα θιγόταν το εθνικό συμφέρον", αλλά δεν απάντησες. Να επαναλάβω την ερώτηση, λοιπόν: άρα, αν και το Φεβρουάριο το "εθνικό συμφέρον" -όπως το εννοούν εκβιαστικά οι πασόκοι και οι ευρωναζί, βεβαίως βεβαίως...- πρόκειται να "θιγεί", τότε να τις ξεχάσουμε τις εκλογές; Μέχρι αυτό να "πάψει" να "θίγεται";

      • Τιγράνης avatar
        Τιγράνης @ Αυριανιστής 02/12/2011 00:45:35

        Οι εκλογές δεν αποτελούν άθυρμα κανενός πολιτικάντη βουτυρομπεμπέ. Από τη στιγμή που υπάρχει πασίδηλη αναντιστοιχία λαού και, όχι απλώς κυβέρνησης, αλλά ολόκληρης της βουλής (συμπεριλαμβανομένου και μέρους της ΝΔ ασφαλώς), οι εκλογές αποτελούν πια όρο sine qua non για την επιβίωση της ίδιας της έννοιας της Δημοκρατίας στον τόπο.

  23. NONOS avatar
    NONOS 01/12/2011 23:04:21

    Σαν πολυ νερο στο (μπλε) κρασί μας δεν εβαλες ρε Αντωνη, ε οχι κι ο Καψής ο ορισμός του Πασόκου κυβερνητικός εκπρόσωπος μιας κυβερνησης δοτής ( η εξουσία αυτης της κυβερνησεως ειναι δοτη απο τα κομματα που τη στηρίζουν) νισαφι πια με τις υποχωρησεις και τον πολιτικο πολιτισμο.Εδω ο αλλος ο αντιπρόεδρος εβρισε το πανελληνιον εις Παρισίους και δε ραισε ρουθούνι ξυπνηστε εκει στη Συγγρού αρχιστε τις συγκρούσεις με το κατεστημενο πητε αληθειες μη φοβαστε ο κοσμακης βλεπει και κρίνει και προπαντως μην αναγορευεται τον Παπαδημο σε εθνοσωτηρα θα σας γυρισει μπουμερακ και δε θα το μαζευετε αυτος μπηκε για να ξεπληθουν ολα τα σφαλματα του ΠΑΣΟΚ και του ΓΑΠ και να φανουν καθαροι -γαλα στις εκλογες εδω ο μεγας ΓΑΠ συγκαλει και ατυπα υπουργικα προ του κανονικου και εμεις κοιταζουμε σα τη γελαδα που περνα το τραινο........μηπως τελικα ο Καμένος εχει δικιο λεω μηπως δωστε τους να καταλαβουν οτι ξοφλησαν ειναι προσορινοι θα ληξουν καποια μερα παντως στο θεμα του Καψη επρεπε ο Αντωνης να βαλλει βετο εκτος κι αν ειναι κατι αλλο (υιός Ψυχαρη λεω εγω ο αφελής) οποτε παμε γι'αλλα ,αλλα στις εκλογες μετρανε και τα ρεστα μας...................

  24. NONOS avatar
    NONOS 01/12/2011 23:24:20

    Έγκλημα της ΝΔ η εμπιστοσύνη στο «καθεστώς ΠΑΣΟΚ»…αυτους τους δινεις χειραψια και μετρας τα δαχτυλα σου μετα,ο λυκος το τομαρι το αλλαζει το χουι ομως με τιποτα χτυπα μεγαλε Μιχελακη αλυπητα οσο μπορεις εισαι ο μονος που τους ποναει......... χτυπα απ το πρωι μεχρι βαθειας νυκτός κι αν θελεις και μια συμβουλη απο ανθρωπο σχετικο περι τα επικοινωνιακα "οποια κρυφα γκαστρωνεται φανερα γενναει" αληθεια και μονο αληθεια στο λαό για να παρουμε αυτοδυναμία.

  25. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 02/12/2011 01:26:42

    Αυτή την "φιλοφρόνηση" ότι θα καταλήξω "ζαχαριαδικός" ομολογώ ότι αδυνατώ να την καταλάβω. Μάλλον εσύ εξελίσσεσαι σε "μοριαρτικό", χα-χα!

    Να συμφωνήσω ότι το 1880 υπήρχε περισσότερη ελληνική αστική τάξη από ότι το 1980, οπότε και κάπου εκεί χάνονται τα τελευταία ίχνη της μαζί με το τελευταίο αυτοδύναμο ελληνικό κεφάλαιο.

    ΥΓ. Ζούμε στην χώρα όπου πριν μερικές δεκαετίες συντηρητικός πολιτικός λέγεται ότι πλάκωσε στις φάπες την βασιλομήτορα διότι είχε την συνήθεια να ασχολείται περισσότερο με την πολιτική και λιγότερο με τα του οίκου της. Δυστυχώς αυτό το θάρρος, ή θράσος αν θέλεις, λείπει σήμερα από τους πολιτικούς ηγέτες τις στιγμές που απαιτείται.

  26. μακεδωνασ avatar
    μακεδωνασ 02/12/2011 14:24:59

    παιδια να σας ψηφισω για να παρετε αυτοδυναμια.Αλλα με το βατοπαιδι τι εγινε.με τις παρακολουθησεις τηλεφωνων τι εγινε .με τους πακιστανους τι εγινε.