01/09/2008 20:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έντονες αντιδράσεις από τη ΝΔ

Ο κ. Θ. Ρουσόπουλος δήλωσε ότι πρόκειται για «εξοργιστικά άθλια απόπειρα του ΠΑΣΟΚ να αμαυρώσει μια απολύτως διαφανή κοινοβουλευτική διαδικασία»

Σκληρή ήταν και η απάντηση των βουλευτών της ΝΔ Λευτέρη Ζαγορίτη (Γραμματέα της ΚΕ της ΝΔ), Γιάννη Τραγάκη (Γενικός Γραμματέα της ΚΟ), Φ. Πατριανάκου (αναπληρώτρια Γενική Γραμματέας της ΚΟ), Κώστα Αγοραστού (βουλευτής Λαρίσης) και Ι. Μπούγα (βουλευτής Φωκίδας), στην καταγγελία του ΠΑΣΟΚ για αλλοίωση του αποτελέσματος της ψηφοφορίας για την αναθεώρηση του Συντάγματος: «Το απόν ΠΑΣΟΚ», υπογραμμίζουν σε ανακοίνωσή τους, «με πρωτοφανείς λαθροχειρίες και με μεθόδους που προκαλούν βάναυσα την κοινή νοημοσύνη, επιχειρεί να ευτελίσει και πάλι την κορυφαία κοινοβουλευτική διαδικασία της Αναθεώρησης του Συντάγματος. Την περιφρόνησε με την απουσία του και την συκοφαντεί με τις εκτός ορίων φαντασιώσεις του».

Ο Πρόεδρος της Βουλής Δ. Σιούφας δήλωσε ότι «η διαδικασία της ψηφοφορίας για τροποποίηση των άρθρων του Συντάγματος στις 27 Μαΐου έγινε κατά άψογο, αδιάβλητο και απόλυτα διαφανή τρόπο…όλα τα ψηφοδέλτια ήταν ονομαστικά προτυπωμένα με καθορισμένη γραμμογράφηση, γεγονός που αποκλείει κάθε δυνατότητα έστω και απλής φωτοτύπησης»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nick avatar
    Nick 01/09/2008 20:50:52

    Έχει σασπένς όλη η υπόθεση.

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/09/2008 20:51:02

    έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στους κυρίους Ρουσόπουλο, Ζαγορίτη και Τραγάκη, ιδίως στον κύριο Τραγάκη που έχει και μουστάκι.

    "Άψογος, αδιάβλητος και διαφανής"...

    Όποως λέμε εργατικός, τίμιος και πολύ άντρας.

    Εγώ είμαι ο κυνικός;

  3. Greek citizen avatar
    Greek citizen 01/09/2008 20:53:54

    Τελειωσε καθε ειδος αξιοπιστιας σε αυτη την κυβερνηση.....τι μενει στην κοινη γνωμη?

  4. Le canard avatar
    Le canard 01/09/2008 21:00:41

    Μόνο στην κυβέρνηση ή συνολικά στο πολιτικό σύστημα. Ο κόσμος (που δεν πρέπει να αγιοποιούμε και ούτε το ακαταλόγιστο έχει) γύρισε από τις διακοπές με πολλές σκοτούρες για την σεπτεμβριανή επέλεαση στην τσέπη του (φροντιστήρια, λογαριασμοί κ.ο.κ.). Οι τρείς λοιπόν, ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, Συν, έπεσαν στις μετρήσεις. Ποιοί ανεβαίνουν; Το λευκό άκυρο και το δεν απαντώ. Αρα, συνολικό αδιέξοδο, ακόμα κι'αν το δικαιολογεί η φθινοπωρινή συγκυρία.

  5. Πέτρος avatar
    Πέτρος 01/09/2008 21:08:03

    Ούτε καν τα ίδια τα μέσα που παραδοσιακά στηρίζουν τέτοιες υποθέσεις "σκανδάλων", δεν πήραν το ρίσκο στην εκκίνηση της τηλεοπτικής χρονιάς να εκτεθούν βασιζόμενοι πάνω στο σαθρό οικοδόμημα που με τόση αγωνία διαφημιζόταν από το πρωί. Ακόμα και ο Πρετεντέρης είπε ότι δεν υπάρχει "κίνητρο" για να γίνει κάτι τέτοιο και αμέσως πέρασαν στο Π.Τσίμα για να ασχοληθούν με κάτι σοβαρότερο όπως ο Καύκασος. Ο Ευαγγελάτος που είναι λίγο πιο μαζόχας όταν βλέπει βίντεο, κόλλησε λίγο περισσότερο αλλά μάλλον από εθισμό και διαστροφή. Νά'ναι καλά ο Ρέππας και ο Πετσάλνικος, τα πρωτοπαλίκαρα του Γιώργου που σηκώνουν τον τηλεοπτικό σταυρό του μαρτυρίου!

  6. Nick avatar
    Nick 01/09/2008 21:13:45

    Συγγνώμη, ήταν όντως ο Καρχιμάκης πίσω από αυτό;

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/09/2008 21:30:46

    Ποιό βίντεο ανώνυμε 9.06? Ψευδαίσθηση, όνειρο ήταν φθινοπωρινό, δημιούργημα του Καρχιμάκη με Photoshop (ή όποιο μοντάρει βίντεο), συνομωσία των Μασόνων, των Εβραίων κλπ. Όλα καλά. Φταίει ο Καρχιμάκης.

    Next!

  8. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 01/09/2008 21:42:25

    Φοβερη αποκαλυψη! Θα επρεπε να ηταν,αλλα...τοσα και τοσα που βλεπουμε καθημερινα....

  9. arxidialogou avatar
    arxidialogou 01/09/2008 21:45:50

    Καλό χειμώνα!
    Πρεμιέρα σήμερα για τα δελτία ειδήσεων.
    Είχαν Θέμα στο πιάτο,...
    Σύμπτωση;

  10. spikol avatar
    spikol 01/09/2008 21:53:07

    Παιδιά και όσοι από σας θέλετε να το πιστέψετε (το βίντεο) είναι φανερό ότι το κάνετε με δυσκολία. Το ΠΑΣΟΚ απλά ακολουθεί δημοσιογραφικά τερτίπια: Πες το και μετά αστους να αποδείκσουν ότι δεν είναι ελέφαντες.
    Το εκτός γραμμής του Αγοραστού και το χαρτί που βάζει στην τσέπη είναι οι ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ οτι καταλύθηκε το κοινοβούλιο. Ευτυχώς που στις δημοσκοπήσεις ο κόσμος βλέπει τα πράγματαμε διαφορετικό μάτι. Μελετήστε τα ποιοτικά στοιχεία της τελευταίας της GPO και θα καταλάβετε τι εννοώ.

  11. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 01/09/2008 21:54:37

    Για αυτό λένε όλοι ότι το πολιτικό σύστημα της μεταπολίτευσης πλέει τα λοίσθια.
    Δεν σχολιάζω αν έγινε νοθεία, αν δεν έγινε νοθεία ή αν κάποιοι έκαναν τρεις μήνες να το αντιληφθούν, σε μια υπόθεση που και αλήθεια να είναι δεν είναι τίποτα άλλο από την επιβεβαίωση της ρήσης του αείμνηστου κ Αβέρωφ για το μαντρί τα πρόβατα και τον λύκο.
    Αν έγινε κάτι σε μία υπόθεση χωρίς αντίκρυσμα, αφού χρειάζονταν 180 πρόβατα / συγνώμη κουκιά/, δεν καταδεικνύει τίποτα άλλο πέρα από το ποιόν των ατόμων που στέλνει στην Βουλή ο Ελληνικός Λαός (και τρέμω στην σκέψη, αν έγινε παρατυπία, τι γίνεται στα σοβαρά θέματα, αλλά τι λέω, χωρίς να προσπάθεια δημιουργίας άλλοθι για κανένα, ας θυμηθούμε τα έγχρωμα ψηφοδέλτια, τον ...Καλπογιάννη, τους ψήφους σε επιτροπές κλπ).

    Αυτά είναι τα θέματα που μας απασχολούν ή καταδυκνείουν την ικανότητα της κυβέρνησης να διοικεί ή της αντιπολίτευσης να επιθυμεί τη καρέκλα της διοίκησης?
    Πως ψηφίζουν εντός κομματικής γραμμής ή κατά συνείδηση?
    Ξεχάσαμε:

    ΚΟΥΜΠΑΡΟΙ
    ΟΜΟΛΟΓΑ
    ΑΓΟΝΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ / ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ
    ΖΑΧΟΠΟΥΛΟΣ
    SIEMENS
    ΓΕΡΜΑΝΟΣ
    ΟΤΕ
    ΦΩΤΙΕΣ / 80 ΝΕΚΡΟΙ / ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ
    84 ΝΕΚΡΟΙ ΣΕ ΕΡΓΑΤΙΚΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΑΠΟ 01/01/08
    ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΙ ΧΩΡΙΣ ΦΑΡΜΑΚΑ
    ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΕΞΑΘΛΙΩΣΗΣ
    ΜΙΣΘΟΙ ΠΕΙΝΑΣ
    Ι ΜΟΝΗ ΒΑΤΟΠΕΔΙΟΥ
    ΦΟΡΟΕΠΙΔΡΟΜΗ
    ΔΗΜΟΓΡΑΦΙΚΗ ΓΗΡΑΝΣΗ, ΦΑΚΕΛΑΚΙ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ, ΤΡΙΤΟΚΟΣΜΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ, ΛΕΙΨΥΔΡΙΑ, ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ, ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ
    ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΤΕΚΝΑ,
    ΜΑΥΡΑ ΧΡΗΜΑΤΑ / ΤΑΜΕΙΑ

    Τα ξεχάσαμε όλα? ή όλοι ασχολούμαστε με τα μικρά παιχνιδάκια των μικρών ανθρώπων?

    ΥΓ

    Πάντως ότι και να έγινε, οι άνθρωποι

    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΕΞΙΟΙ ΑΛΛΑ ΑΔΕΞΙΟΙ

    ...το αποδεικνύουν καθημερινά, καθώς και η ανικανότητα έχει κάποιο όριο, ενώ η ηλιθιότητα εκτός από ανίκητη είναι και ...αμέτρητη.

    Δικαιώνεται και ο Τατούλης τελικά που τους αποκαλεί ή ηλίθιους ή κλέφτες.

  12. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 01/09/2008 22:16:30

    ΑΑΑ απορίες ενός ηλίθιου:

    1. μήπως ο καταλληλότερος μπορεί να κάνει τον Εφραίμ υπουργό Οικονομικών που είναι και αποτελεσματικότερος?
    2. Ο κ Κοντομηνάς φωνάζει επειδή διώκεται ή κάποιος θέλει να φτιάξει κλινική -αντίπαλο δέος - στο Ωνάσειο?
    3. Ποιος δίνει πρώτα 41.000.000,00 € και μετά τρέχει να προωθήσει την αλλαγή χρήσης?

    ΥΓ

    Ο κ Καθηγητής πρώτα ανακοινώνει τα μέτρα, μετά αντιλαμβάνεται ότι " υπάρχουν ελεύθεροι επαγγελματίες που η απασχόλησή τους στον ιδιωτικό τομέα, υποκρύπτει σχέση μισθωτής εργασίας" και τρέχει για αλλαγές?
    Αυτό πως αποκαλείται? ...Προγραμματισμός

  13. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/09/2008 23:13:05

    χχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ
    factorx:πρέπει να σε σβήσω, αφου έσβησα αυτα στα οποία αναφερεσαι

  14. Factorx avatar
    Factorx 01/09/2008 23:19:28

    Φίλοι μας: δεν εχουμε ουτε το χρόνο, ούτε τις δυνάμεις να σβήνουμε σεξουαλικά και άλλα υπονούμενα. Μπορεί να είναι και έτσι, αλλά τις αγωγες εμείς θα τι φάμε και δεν αξίζει τον κόπο έτσι/Ούτε μας ενδιαφέρουν οι σεξουαλικες προτίμήσεις του καθενός. Κάθε σχετικό σχόλιο θα σβήνεται και με το συμπάθειο. Τελευταία προειδοποίηση

  15. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/09/2008 23:23:00

    εγώ δεν έχω πρόβλημα με σβησίματα, εχω πρόβλημα με τις γκάφες του Γιωργάκη τα τελευταία 4 χρόνια. Πως μπόρεσε να παγιδεύσει τον βοηθό του Παυλίδη ας πούμε... Ή να δίνει ιατρικά πτυχία αστραπή. Και κάθε μέρα που βλέπω όλους αυτούς τους άντρες τι να σου πώ, εμπνέομαι με εθνική υπερηφάνεια Εξπρές Μεσονυκτίου

  16. thanos avatar
    thanos 02/09/2008 08:15:12

    @6.Πέτρος
    September 1st, 2008 at 9:08 pm

    Ακόμα και ο Πρετεντέρης είπε ότι δεν υπάρχει “κίνητρο” για να γίνει κάτι τέτοιο....

    Αυτο ρε φιλε μου πολυ μου αρεσε,ειδικα αυτο το "ακομα και ο Πρετεντερης"..θα εχεις κανενα χρονο νομιζω να δεις νεα απο το "MEGA" η' κανω λαθος?

  17. Στελιος avatar
    Στελιος 02/09/2008 11:16:53

    Πως δεν υπαρχει κινητρο ρε παιδια. Σε μια κυβερνηση 151 βουλευτων, ειναι ενθαρρυντικο να μην πιανει σε ψηφοφορια στη βουλη ουτε το 151 (ασχετως αν απαιτουνται 180 ψηφοι)? Την ιδια εντυπωση δινει στην κοινη γνωμη το 135 με το 151 σε μια κοινοβουλευτικη ψηφοφορια?

    Ο Πρεντετερης ως τι αναφερεται?
    Ως αξιοτιμος και εντιμος πολιτης? 'Η ως πιστος στο "λειτουργημα" που ασκει?

    Υπαρχει μειζον ζητημα. Δεν ειναι νοοτροπια υγειης δημοκρατιας αυτα. Δεν υπαρχει σκεπτικο που να λεει
    "Ε αφου δεν επηρεαζε και τι εγινε που γελοιοποιουν τη Βουλη και τις διαδικασιες της"
    Για μενα ειναι αρρωστο το να σκεφτομαστε ετσι.

  18. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 02/09/2008 13:52:54

    -Α, ΡΕ, ΚΑΚΟΜΟΙΡΗ ΑΝΙΚΑΝΕ! "ΠΕΤΑΜΕΝΕ"!! ΧΑΜΕΝΕ!!!

    Είχε ξαναγίνει το ίδιο "σκηνικό" με τον Σταύρου, σε μια επιτροπή της Βουλής. "Σύμπτωσις επαναλαμβανομένη παύει να είναι σύμπτωσις". Η πλαστογραφία, η παραχάραξη και η απατεωνιά κυβερνάει τη χώρα, μέσω της Βουλής. Καθέτως και οριζοντίως, διακομματικά και διαχρονικά. Το παράδειγμα που διαχέεται στην κοινωνία είναι: "ΑΠΙΑΣΤΟΣ ΚΛΕΦΤΗΣ ΚΑΘΑΡΟΣ ΝΟΙΚΟΚΥΡΗΣ".

    Ακόμα εσύ, ρε, κακόμοιρε, με τον σταυρό στο χέρι πας; Κοίτα, ρε, βλάκα, τον ευθυτενή Τραγάκη με το μουστακάκι. Μπορεί να είσαι πιο χαζός απ' αυτόν; Εσύ, ρε, αγαθοβιόλη έντιμε, θα πας μπροστά, ή ο ...ταχυδακτυλουργός Αγοραστός; Σαν τον Πλευράκο μού φαίνεται είσαι και την άλλη "ψυχανεμισμένη" του ΣΥΡΙΖΑ, που τους κλέβουν μπρος στα μάτια τους. Τα παιδιά σου, ρε, απαράδεκτε, δεν τα σκέφτεσαι; Δεν είδες τι έκανε ο γενναιότατος κι ατσαλακωτότατος Παυλίδαρος για την προίκα της κόρης του; Σύνελθε, αγόρι μου, γιατί με "δημοκρατικές διαδικασίες", "ισονομίες, ισοπολιτείες, ισηγορίες" και "εθνικές υπερηφάνιες", σε βλέπω στα γεράματα να καταλήγεις ...σχολιαστής στο τότε ANTI WEBLOG!

    Αυτά είναι της πείνας! Ένα είναι το "Δόγμα" που διέπει το πνεύμα των "Πατέρων" της Βουλής και μαρτυρείται ξεκάθαρα με τις "Πράξεις" τους: "ΑΡΠΑΞΕ ΝΑ ΦΑΣ ΚΑΙ ΚΛΕΨΕ ΝΑ 'ΧΕΙΣ", -ρε, άχριστε! Άμα δεν μπορείς, ε, παραδέξου το, ξεκουβάλα, άδειασέ μας τη γωνιά και άντε στο λάκο με τους ανίκανους, τους πεταμένους, τους χαμένους. Μη μας χαλάς το πάρτυ. "Δε θέλουμε χαμένους στη γιορτή μας"!..

    ΥΓ. Τι σημαίνει, ρε, φούστη μου, ..."Πατρωνία";