04/01/2009 21:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έντονα ενοχλημένη η Ντόρα με την επίσκεψη Παπούλια

Έντονη ενόχληση στην ηγεσία του υπουργείου Εξωτερικών προκάλεσε η απόφαση του Κάρολου Παπούλια να πάει αύριο στο Αγαθονήσι για τα Θεοφάνεια. Η μετάβασή του εκεί θα εκνευρίσει την Άγκυρα που τους τελευταίους μήνες στέλνει συνεχώς αεροσκάφη να κάνουν υπερπτήσεις σε χαμηλό ύψος «φωτογραφίζοντας» την περιοχή ως γκρίζα. Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας φαίνεται ότι δεν ζήτησε άδεια πριν κάνει γνωστή την πρόθεσή του να πάει στο Αγαθονήσι κι αυτό έχει εκνευρίσει την κ. Μπακογιάννη που συνηθίζει να απαντά δια της σιωπής της στην τουρκική προκλητικότητα στο Αιγαίο. Όταν ανέλαβε το υπουργείο, η Ντόρα ονειρευόταν Χάγη και συνολική διευθέτηση των «διαφορών». Τώρα ονειρεύεται απλώς ύφεση και καλή ατμόσφαιρα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 04/01/2009 21:35:59

    Λίγο ξύδι στην μανταμ ,θα την κάνει καλά και στα κιλά …

  2. ΙΔΕΟΓΡΑΜΜΑ avatar
    ΙΔΕΟΓΡΑΜΜΑ 04/01/2009 21:44:06

    Δεν πειράζει πάντα υπάρχει μια θέση για τη μαντάμ στην τουρκική βουλή. Θα είναι η ένδειξη ευγνωμοσύνης των Τούρκων προς τις άοκνες προσπάθειες της κυρίας για την προαγωγή των τουρκικών θέσεων.

  3. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 04/01/2009 21:46:53

    Εαν ειναι αληθεινη η πληροφορια νομιζω Δημοσθενη οτι το ξυδι δεν αρκει!!!Καποια αλλη ουσια θα ηταν ποιο αποτελεσματικη.Πιστευω να καταλαβες τι εννοω!!!

  4. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 04/01/2009 21:49:16

    "Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας φαίνεται ότι δεν ζήτησε άδεια πριν κάνει γνωστή την πρόθεσή του να πάει στο Αγαθονήσι"

    ...να ζητάμε άδεια για να πάει ο Πρόεδρος της χώρας σε Ελληνικό νησί.
    Αυτή είναι η χώρα του

    -ευχαριστώ την κυβέρνηση των ΗΠΑ
    -"δεν μπορείς να πεις ότι φύσηξε και την πήρε ο αέρας...."
    -ομόφωνη υποστήριξη σχεδίου Ανάν
    -Χάγη και συνολική διευθέτηση των διαφορών

    ...μα εγώ δεν έχω να διευθετήσω καμία διαφορά με κανένα και όποιος έχει διαφορές μαζί μου ή με την χώρα μου ...ας κοπιάσει.
    Αμάν, έλεος με τους επαγγελματίες επίγονους.

  5. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 04/01/2009 21:58:49

    @Skorpios!!! -Το ρετσινόλαδο έχεις στο μυαλό σου μπαγάσα πες το …

  6. Σπύρος avatar
    Σπύρος 04/01/2009 21:59:35

    Η Ντόρα και τό σόϊ της κάποτε εξύβριζε τον Τασσο Παπαδόπουλο.
    Φαινεται ότι κάνει το ίδιο και σήμερα μέ έναν Πολιτικό που τιμά το Αξίωμά του.
    Τελικά τό ΄Εξεστιν Κλαζομενίοις Ασχημονείν΄θάπρεπε νά αλλάξει τήν τωρινή εποχή.
    Και αντί τών Κλαζομενίων νά αναφέρεται το γνωστό ονομα.

  7. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 04/01/2009 22:00:45

    Εχει εξ αλλου τις προδιαγραφες γιαβρουμ χανουμ!

    Κανε βρε Καραμανλη ΥΠΕΞ τον Αντωνη,να δουμε και το πραγματικο προσωπο της μανταμ....

  8. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 04/01/2009 22:10:38

    Ποιο ρετσινολαδο Δημοσθενη??? Το κωνιο το εχεις ακουσει???

  9. Orestios avatar
    Orestios 04/01/2009 22:17:11

    Επιεικής είσαι σκορπιέ.

  10. 2002@2002 avatar
    2002@2002 04/01/2009 22:28:06

    Από ότι φαίνεται η μαντάμ...είναι πολύ τυχερή μέχρι στιγμής

  11. Provocator. avatar
    Provocator. 04/01/2009 22:29:07

    Εννοεις βαζελινη;

  12. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 04/01/2009 22:32:52

    11

    Η Βαζελινη ειναι του Κουβελου!

  13. potamiotis avatar
    potamiotis 04/01/2009 22:45:37

    ΝΑΙ ΑΛΛΑ Ο ΠΑΠΟΥΣ ΚΑΡΟΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙΑ ΚΑΡΑΒΑΝΑ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΕΞΩΤ. ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΗΜΕΡΙΝΟΥΣ ΜΑΪΝΤΑΝΟΥΣ(ΚΩΣΤΑΚΗ-ΓΙΩΡΓΑΚΗ-ΝΤΟΡΟΥΛΑ κλπ)

  14. kanis avatar
    kanis 04/01/2009 23:18:55

    Ενας Πρόεδρος Δημοκρατίας σαν τον Κάρολο Παπούλια, με αποδεδειγμένη την συμβολή του στα Εθνικά μας θέματα, ΑΠΟ ΠΟΤΕ και βάσει ποίου πρωτοκόλλου οφείλει, να μην δυσαρεστήσει μία εκπαιδευόμενη περί των πολιτικών (να μην πω εθνικών θεμάτων)... ανερχόμενη;

  15. kanis avatar
    kanis 04/01/2009 23:51:30

    @15 ...κι εμείς!

  16. tiramola avatar
    tiramola 04/01/2009 23:59:57

    Νομιζω θα πρεπει να ειναι προσεκτικοι στο ΥΠΕΞ διοτι η επισκεψη Παπουλια εγκυμονει κινδυνο προβοκατσιας σε βαρος της χωρας....
    Οι καιροι ειναι περιεργοι...
    Φυσικα μονο ενας Ανδρεας θα ειχε τα @@ να καλεσει το πληρωμα του Κουζνετσοφ στον αγιασμο των υδατων στο Αγαθονησι...

  17. kanis avatar
    kanis 05/01/2009 00:01:51

    Το Αγαθονήσι είναι ελληνικό.
    Τι εννοεί ο προβοκατόρικος ποιητής;

  18. tiramola avatar
    tiramola 05/01/2009 00:05:45

    Δεν υπαρχουν ποιητες εδω kanis!!!!!!
    Εδω υπαρχουν τουρκικα αεροσκαφη που κοβουν βολτες!!!!
    Σκεψου πρωτα και πες της εξυπναδα σου μετα...

  19. kanis avatar
    kanis 05/01/2009 00:07:49

    πάλι σούζα ...δηλαδή;

  20. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 05/01/2009 00:12:09

    tiramola παραδεξου οτι αυτη την φορα αστοχησες.εχει δικαιο νομιζω ο kanis.

  21. tiramola avatar
    tiramola 05/01/2009 00:18:51

    Σκορπιε ο λογος που το εγραψα ειναι για να αναδειξω το ποσο επικυνδινοι ειναι αυτοι που μας κυβερνουν.
    Τα τουρκικα αεροσκαφη κανουν παρτυ το τελευταιο διαστημα.
    Ειδες κανενα διαβημα στην ΕΕ απο το ΥΠΕΞ?
    Ενημερωσαν κανεναν?
    Τι βουβαμαρα ειναι αυτη?
    Αλλα μας εχουν παρασυρει στη μαλακια!
    Δεν μιλαει η Ντορα...να αναλυσουμε τη σιωπη της Ντορας...
    Δεν παιρνει θεση ο Καραμανλης...ε τι να κανουμε αφου και η μη θεση ειναι θεση...

  22. Σπύρος avatar
    Σπύρος 05/01/2009 00:21:17

    Ενώ επι εποχής Σημίτη νοιωθαμε μια σιγουριά και μιά αξιοπρέπεια ρε παιδί μου.
    Μονίμως εθνικά υπερήφανοι..Με Ροζάκη στο Εξωτερικών ζούσαμε ΄μέρες δόξας΄.
    Ε αντίς γιά ζεϊμπεκιές τώρα το ριξαμε στις κουμπαριές....
    Τουλάχιστον ο Παπούλιας κρατάει απο την γενιά τού Καψή..

  23. kanis avatar
    kanis 05/01/2009 00:26:15

    "Τουλάχιστον ο Παπούλιας κρατάει απο την γενιά τού Καψή.."

    να σαι καλά παλληκάρι μου!

  24. tiramola avatar
    tiramola 05/01/2009 00:26:19

    Ασε ρε Σπυρο τωρα το παραμυθι των συγκρισεων...
    Η πραξη του Παπουλια ειναι πραξη εθνικου θαρρους και ενεργεια στηριξης των κατοικων ολων των νησιων.
    Να πηγαιναν και ο Καραμανλης και η Ντορα!

  25. kanis avatar
    kanis 05/01/2009 00:27:55

    Καψή με Ρεπούση , ...δηλαδή!

  26. Ναθ avatar
    Ναθ 05/01/2009 00:28:59

    H οικογενεια συνεχιζει να δινει μαθηματα εθνικης μειοδοσιας και συμπεριφορας κατα την εξωθεν ρηση.

    Πολυ θα ηθελα να της πει δημοσια τι να παει να κανει η ψηλη (στο μποι και μονο.)

  27. Σπύρος avatar
    Σπύρος 05/01/2009 00:29:46

    Ε τότε γιατί κινδυνολογείς για την επίσκεψη τού Παπούλια??
    Kαι οσον αφορά στο ΄παραμύθι΄τών συγκρίσεων ρώτα τον Γκιούλ καλύτερα και ποιές συμφωνίες έχει επικαλεστεί στίς ομιλίες του γιά να θέσει και θέματα πέραν τής Υφαλοκρηπίδας.
    Μιά απλή ανάγνωση τού παλιότερου τύπου θα πείσει γιά το ποιός άνοιξε την όρεξη για τίς Τουρκικές διεκδικήσεις....

  28. Σπύρος avatar
    Σπύρος 05/01/2009 00:30:06

    για 25 τό σχόλιο

  29. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 05/01/2009 00:30:10

    καλα . Σπυρο επι Σημιτη ησουν εκτος Ελλαδος???

  30. kanis avatar
    kanis 05/01/2009 00:30:23

    Η Ντόρα έχει να κάνει ακόμη ψώνια για τις υποχρεώσεις της! Δεν μπορεί να ασχοληθεί!

  31. Σπύρος avatar
    Σπύρος 05/01/2009 00:32:10

    26@
    ο Μπάρμπα Γιάννης ο Καψής πότε ταυτίστηκε μέ τις θέσεις Ρεπούση??
    Eίχε ξεκάθαρα δηλώσει πώς τά ΄άθλια βιβλία δέν διορθώνονται,αλλά αποσύρονται΄.

  32. Σπύρος avatar
    Σπύρος 05/01/2009 00:32:48

    30@ εντός Ελλάδος.

  33. kanis avatar
    kanis 05/01/2009 00:33:55

    @32 ...αυτό λέω! Kapsis vs Repousis!

  34. Σπύρος avatar
    Σπύρος 05/01/2009 00:38:55

    8 Ιουλίου 1997
    Συμφωνία τής Μαδρίτης:
    ' 1) Αμοιβαία δέσμευση για την ειρήνη, την ασφάλεια και τη συνεχή ανάπτυξη σχέσεων καλής γειτονίας.
    2) Σεβασμό της κυριαρχίας της κάθε χώρας.
    3) Σεβασμό των Αρχών του Διεθνούς Δικαίου και των Διεθνών Συνθηκών.
    4) Σεβασμό στα νόμιμα, ζωτικά συμφέροντα και ενδιαφέροντα της κάθε χώρας στο Αιγαίο, τα οποία έχουν μεγάλη σημασία για την ασφάλεια και την εθνική κυριαρχία τους.
    5) Δέσμευση αποφυγής μονομερών ενεργειών στη βάση του αμοιβαίου σεβασμού και της επιθυμίας, ώστε να αποτραπούν συγκρούσεις οφειλόμενες σε παρεξήγηση, και
    6) δέσμευση διευθέτησης των διαφορών τους με ειρηνικά μέσα, στη βάση αμοιβαίας συναίνεσης και χωρίς τη χρήση βίας ή την απειλή βίας».

    To 4 τό έχει επικαλεστεί επανειλημένα η Τουρκία,γιά ευνόητους λόγους....
    Ο Γκιούλ σέ συνέντευξή του στην Καθημερινή τής Κυριακής στίς 24/06/07 εκεί στηρίχτηκε γιά να ΄διευρύνει΄τά ΄Ζωτικά Συμφέροντα τής Χώρας του΄.

  35. Σπύρος avatar
    Σπύρος 05/01/2009 00:39:27

    Kanis@34
    Συγνώμη.

  36. kanis avatar
    kanis 05/01/2009 00:41:44

    I Knew it..no problem!

  37. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 05/01/2009 00:46:40

    Να πούμε με την ευκαιρία και κάτι ακόμα, καθώς η 9.1.2009 είναι κοντά.

    Με την ευκαιρία νά η ευκαιρία λοιπόν, που εχει ο κύριος Παπούλιας. Να καλέσει όλους τους αρχηγούς των εν ενργεία και παρουσία κομμάτων μας και με αντάλλαγμα την παραίτησή του να τους ζητήσει να ομοφωνήσουν στην σύνταξη και ψήφιση 2-3 Νόμων, που να προβλέπουν την καταργηση του ασύλου, την αναβάθμιση των κανόνων ασφαλείας στην εφαμογή και στην τήρησή τους και τον ορθολογικό έλεγχο των ΜΜΕ, ώστε να παύσουν να κυβερνούν αυτά, αντί της εκάστοτε κυβερνήσεως. Πολιτική ασκεί η κυβέρνηση που εκλέγει ο ελληνικός λαός και ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ.

    Δέν πιστεύω να διαφωνεί κανείς ότι, ο χρόνος γιά μία τέτοια κίνηση και έξέλιξη ωρίμασε. Οι πολιτικοί μας όμως είναι το ίδιο ώριμοι;


    ΠΕΛΙΑΣ

  38. kanis avatar
    kanis 05/01/2009 00:52:54

    @ ΠΕΛΙΑΣ

    Τι το συμβολικό έχει η 9.1.2009;
    Νέες φασαρίες...όπως βοά η πόλη; Νέους εκβιασμούς;
    ΠΟΙΩΝ;

  39. monadikos avatar
    monadikos 05/01/2009 00:55:39

    Για μια στιγμή.

    Απο πού φαίεται ότι η Ντόρα έχει ενοχληθεί;

    Μήπως η είδηση αποτελεί μαυρη προπαγάνδα;

    Πουθενά δεν αναφέρεται από που βγαίνει το συμπέρασμα αυτό, για να το ελεγξουν οι αναγνώστες.

  40. kanis avatar
    kanis 05/01/2009 00:57:17

    @40 δεν υπάρχει φωτιά χωρίς καπνό...
    διαρροών εννοείτα!

  41. tiramola avatar
    tiramola 05/01/2009 00:59:34

    Το ασυλο ειναι το προβλημα κυριε Πελια?
    Οταν ο βατοπεδιανος Δουκας κανει διακοπες χριστουγενων σε πολυτελες ξενοδοχειο με 600 ευρω τη βραδια μας φταιει το ασυλο?
    ΔΕΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΜΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΠΟΛΙΤΙΑΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!
    Κανενας θεσμος δεν λειτουργει!
    Δουλεια δεν γινεται πουθενα , γιαυτο την ατζεντα την βαζουν τα ΜΜΕ διοτι οι κυβερνωντες ειναι ανυπαρκτοι στην πραξη αλλα ικανοτατοι στην επικοινωνια.

  42. Orestios avatar
    Orestios 05/01/2009 01:05:06

    @ tiramola
    Καλά βρε tiramola, δεν αμφισβητεί κανείς ότι είναι ακριβό το δωμάτιο. Αλλά για φαντάσου προ 10ετίας περίπου τον Τζουμάκα να κάνει ΤΖΑΚΟΥΖΙ εντός του Υπουργείου!!!!!

  43. kanis avatar
    kanis 05/01/2009 01:05:24

    @tiramola
    Νομίζω ότι λαικίζεις λίγο!

    Τα ΜΜΕ βάζουν ατζέντα των δικών τους κατά περίπτωση ...ενδιαφερόντων.
    Οι κυβερνώντες ασχολούνται με τον ανασχηματισμό και την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ τους επόμενη μέρα.
    Αισίως, έχουμε αξιοπρεπή και πατριώτη Πρόεδρο της Δημοκρατίας.

    Τι άλλο θές;

  44. monadikos avatar
    monadikos 05/01/2009 01:05:50

    @kanis

    Αρα συμφωνείς ότι πολύ πιθανόν να είναι μαύρη προπαγάνδα.

    Factorx, "αιδώς αχρείε".

  45. kanis avatar
    kanis 05/01/2009 01:08:40

    @45 monadikos (;)

    Αυτό κατάλαβες ότι είπα, ή αυτό σε βόλευε;

  46. tiramola avatar
    tiramola 05/01/2009 01:18:25

    Ειδες οτι δεν δουλευει το μυαλο σου Ορεστιε και μας παιρνεις στο λαιμο σου?
    Αν δεν ηξερες οτι ημουν υποστηρικτης του ΓΑΠ θα το εγραφες το μυνηματακι?

    ασε που γραφεις και παραμυθια...

  47. Orestios avatar
    Orestios 05/01/2009 01:24:25

    @ tiramola
    Ξέρω κι άλλα για λαϊκούς ήρωες.
    Επίσης σου συστήνω να ενημερωθείς για τις τιμές των ξενοδοχείων ανά την επικράτεια. Μάλλον ξεχνάς ότι ζούμε στην ακριβότερη χώρα της ΕΕ.

  48. kanis avatar
    kanis 05/01/2009 01:30:28

    @48 orestios
    Περισσότερο ενδιαφέρον έχουν τα διακομματικά ερωτικά! Ιδιαίτερα, όταν καταλήγουν σε τηλεοπτικά δίδυμα...αντιπαραθέσεων κατά συρροή!

  49. Orestios avatar
    Orestios 05/01/2009 01:33:59

    kanis
    Αυτά είναι γνωστά. Τα ανέκδοτα παραμύθια για "μαχητικούς" λαϊκούς ήρωες έχουν πιο πολύ ενδιαφέρον. Πίστεψε με. Το μικρό απόσπασμα που ανέφερα έχει και ερωτικό βραχίονα.

  50. tiramola avatar
    tiramola 05/01/2009 01:35:47

    Δηλαδη αντι στην καλυτερη για αυτον περιπτωση να παει να κρυφτει για την "μαλακια" που εκανε , αυτος ανετος παει διακοπες και εσυ δικαιολογεις το ποσον επειδη ειναι οπως φαινεται μη αναστρεψιμο το γεγονος οτι ειμαστε απο τις ακριβοτερες χωρες της ΕΕ...
    Γιατι Ορεστιε το κανεις αυτο στον εαυτο σου?
    Οι υπολοιποι τι σου φταιμε?

  51. Orestios avatar
    Orestios 05/01/2009 01:38:40

    Λαϊκίζεις tiramola once more.

  52. Σπύρος avatar
    Σπύρος 05/01/2009 01:44:04

    Πάντως η ΄αντίσταση΄με την Συμφωνία τής Μαδρίτης τού Σημίτη πνίγηκε στον ξερόβηχα βλέπω....

  53. kanis avatar
    kanis 05/01/2009 01:46:45

    @orestios
    ..οχι και τόσο γνωστά στο πόπολο. Παράλληλα, τα ΜΜΕ στήνουν χρυσούς θρύλους...και θρυλούμενες αντιπαραθέσεις! Την συνενοχή βέβαια, λίγοι την βλέπουν!

    @tiramola
    follow the money...και θα βρεις για να πεις περισσότερα!

  54. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 05/01/2009 01:56:59

    @ Orestios #48

    Για 5αστερο superior room με θέα Ακρόπολη : 130 euro

    Για junior-suite σε 5αστερο art hotel : 160 euro

    Με 600 τι σκατά έχει ο καριόλης home πισίνα δίπλα στο χιόνι ? Και αν την έχει τι σκατά να την κάνει ο ...

  55. kanis avatar
    kanis 05/01/2009 01:57:30

    @54
    και τα λόμπυ

  56. Factorx avatar
    Factorx 05/01/2009 02:03:11

    @monadikos. Μπήκες μια φορά για να μας βρίσεις; Εχουμε αποδείξει στους αναγνώστες μας οτι σπανίως κάνουμε λάθη ή υπερβολές, στις ειδήσεις. Η είδηση είναι αυτή που γράφουμε. και διάβασε προσεκτικά τις κυρικάτικες για να δεις οτι η φίλη σου χάνει και τους συμμάχους που ειχε.

  57. Orestios avatar
    Orestios 05/01/2009 02:09:37

    @ #55
    Αναλόγως την περίοδο.
    Για δες τις τιμές του ξενοδοχείου (έχει και spa), για το οποίο μιλά ο tiramola. Είναι high season στα βουνά αυτή την περίοδο. Όχι στις πόλεις.
    Anyway, φαίνονται υπερβολικές, αλλά δεν μας δίνεται από τον tiramola μια γεύση για τις διακοπές στελεχών (του ίδιου βεληνεκούς με τον συγκεκριμένο) και άλλων πολιτικών φορέων

  58. monadikos avatar
    monadikos 05/01/2009 02:28:18

    @factorx

    Φαίνεται ότι δεν ήταν λάθος αυτό που είπα. Οϋτε καν εσυ μπήκες στον κόπο να με διαψεύσεις, αναφέροντας απο που αντλείς το συμπέρασμά του τίτλου σου, αλλά μόνο λές διάφορα αποπροσανατολιστικά.

    Απλά επαναλαμβάνω ότι σου είπα. Πρεπει να ξέρεις ότι υπάρχουν και πολλοί που μπορούν να κρίνουν και όχι μόνο τα παπαγαλάκια σου.

  59. kanis avatar
    kanis 05/01/2009 02:36:50

    @59 monadikos (;)
    o κόσμος το χει τούμπανο...

  60. Greco avatar
    Greco 05/01/2009 02:54:47

    μια ενδιαφερουσα αναλυση που δανειζομαι απο αναγνωστη αλλου blog:

    "στα σημεία που θα έκριναν εναν ελληνο-τουρκικό πόλεμο(που όλοι βεβαίως απεύχονται)προσθέτω κ τη δική μου άποψη

    κατα γενική ομολογία,οι περισσότεροι συμφωνούν οτι η ελλάδα γεωστρατηγικά μειονεκτεί.θα προσπαθήσω να το ανασκευάσω

    σε ναυτικό υπερτερεί η ελλάς για την προστασία των νησιών,ακόμα και αν καταλάβει μερικά η τουρκία είναι σχεδόν σίγουρο οτι δεν θα της προσφέρουν τα καθοριστικά πλεονεκτήματα

    τα κέντρα που μπορεί να χτυπήσει η αεροπορία μας ειναι πολύ πιο κοντά(πχ σμύρνη)σε σχέση με αυτά που μπορεί να μας χτυπήσει η τουρκία(θεσσ/νικη)...και αυτό διότι κανένα νησί-ευτυχώς ή δυστυχώς-δεν είναι τόσο ανεπτυγμένο ωστε να αποτελεί βασικό κέντρο....ακόμα σε γενικές γραμμές η αεροπορία μας δείχνει οτι τα πάει καλά απέναντι στους τούρκους

    3)πάμε στη θράκη...εκεί οι περισσότεροι γνώστες στρατιωτικών-και το blog αυτο-έχει επισημάνει ότι είναι σημείο κλειδί.Η ανατολική θράκη είναι μια πεδιάδα όπου γρήγορα οχήματα φτάνουν πολύ γρήγορα στην πόλη...αντίστοιχα και η δυτική,αν όχι και τοσο.ο τουρκικός στρατος υπερτερεί αριθμητικά απτον ελληνικό.Πάντως σε ενδεχόμενη νίκη εδώ, η ελλαδα τελειώνει μια για πάντα με την τουρκία καθως της αποκόβει όλες τις θαλάσσιες οδούς

    απορία:με την κύπρο?γεωγραφικά νομίζω οτι δε μπορεί να βοηθηθεί απτην ελλάδα...το ενιαίο αμυντικό δόγμα δε ξερω αν θα μπορούσε ν εφαρμοστεί χωρις ολισθήματα για την ελλάδα

    αν ποντάρουμε και σε μια ενδεχόμενη βοήθεια απτα μετόπισθεν(κουρδους,αρμένιους)νομίζω οτι είναι ακόμα ενα συν


    δεν προφητεύω τπτ.Απλα αραδιάζω μερικές σκεψεις,πιο πολύ επειδή δεν νομίζω ότι δικαιολογείται τόσο ο φόβος που δείχνουμε προς τη γείτονα"

    αυτα...

  61. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 05/01/2009 08:51:59

    Λές και είχα ενόραση με όσα έγραψα για Παπούλια. Θα κάνω στο Antinews πρώτος την αναφορά στον τραυματισμό του αστυνομικού κοντα στο ΥΠΠΟ απο ομάδα ????? με καλάσνικωφ και με σφαίρες 20 σε αριθμό γύρω στις τρείς τα μεσάνυχτα.

    Άλλη μία φορά στα Εξάρχεια.

    Κύριε Παυλόπουλε,

    δέν κάνεις ούτε για τσομπάνης. Πρώτον εκεί μέσα το παιδί, 21 χρονών, χτυπήθηκε επειδή δέν είχε φορέσει το αλεξίσφαιρο γιλέκο. Πού; μέσα στα Εξάρχεια, που έπρεπε εσύ να περνάς κάθε βράδυ για επιθεώρηση.

    Δεύτερον και βέβαιον. Θέλει ξεκαθάρισμα η περιοχή μαζί με το άσυλο. Όχι με την αστυνομία μόνο. Θα βάλεις υποχρεωτικά και δύο λόχους απο τις ειδικές δυνάμεις. Και θα βρείς μέχρι και όλμους. Και θα συλλάβεις μερικούς και στην ανάγκη θα πυροβολήσεις όχι με τοξικά αλλά με σφαίρες.

    Τρίτον. Το ίδιο και στην Θεσσαλονίκη, όπου όλοι ξέρουμε, πού μαζεύονται και κρύβονται τα όπλα απο Γεωργία, Τσετσενία, Αλβανία και Ου Τσε Κα. Δέν είναι σκόρπια, γιατί σε περίπτωση χησιμοποιήσεώς τους πρέπει να υπάρχει και συντονισμός.

    Άν αυτά δέν είναι σημάδια, τότε ή δεν βλέπεις ή είσαι ο απόλυτος βλάξ. Γιατί μαζί με αυτα και όσα συμβαίνουν γύρω μας εμείς, οι πλέον απλοί πολίτες, βλέπουμε αναταραχές εσω - και εξωκατευθυνόμενες να μας έρχονται. ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ 9.1.2009.

    Τι διάολο ρε Καραμανλή; πόσον καιρό θα χρειασθείς ακόμα για να αποφασίσεις τί θα κάνεις; Δέν αντιλαμβάνεσαι ότι, με αυτούς που έχεις γύρω σου κάνεις την χώρα Τιτανικό; Δέν καταλαβαίνεις ότι, όταν αρχίσει ο ξεσηκωμός και να θέλεις και να έχεις αποφασίσει δέν θα μπορείς να κάνεις εσύ και οι μεγιστάνες σου απολύτως τίποτε;

    Μήν ξεχνάς Κωστάκη το "και γαμώ την Ν.Δ. σου, που δεν μας αφήνει να κάνουμε την δουειά μας" που είπε φωναχτά στις τελευταίες εξεγέρσεις των "νηπιαγωγείων" μας αστυνομικός που κόντευε να καεί απο τα μολότωφ πεσμένος στην άσφαλτο.

    ΠΕΛΙΑΣ

  62. popolaros avatar
    popolaros 05/01/2009 10:40:51

    Ακόμα θυμάμαι την φωτογραφία του γκαντέμη με τους γερμαναράδες, που δημοσίευσε η 'εφημερίδα που έριξε τον καραμανλισμό'.

    Αυτοί και οι παρέες τους, μας δουλεύουν επί 10ετίες...εμείς γιατί τους ξαναφηφίζουμε ;;;

    Απέραντο φρενοκομείο.

  63. Nick avatar
    Nick 05/01/2009 10:54:12

    Στα τέτοια του την έχει γραμμένη.

    Ξεχνάτε πώς αντέδρασε όταν σε επίσημη επίσκεψη στην Αλβανία τον προκάλεσαν Τσάμηδες; Σηκώθηκε και έφυγε!

  64. Nick avatar
    Nick 05/01/2009 10:58:26

    @Greco: Στη κρίση των Ιμίων τα Τουρκικά άρματα στα σύνορα του Έβρου είχαν κολλήσει στη λάσπη. Με μερικές βολές του Ελληνικού Πυροβολικού θα είχαν γίνει μπουρλότο...

  65. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 05/01/2009 11:35:41

    Ρε συ Τιραμόλα, από το λίγο που σε έχω δει εδώ μέσα, πραγματικά σε συμπαθώ και πραγματικά εκτιμώ τη γνώμη σου. Όμως νομίζω ότι αλλοιώνεται η ορθή κρίση σου από τη στρατευμένη υποστήριξη του ΓΑΠ. Δεν είναι έτσι τα πράγματα. Κάποιες φορές μπορεί ένα πρόσωπο να έχει άδικο, κάποιες άλλες δίκιο. Αυτή τη στιγμή, εγώ υποστηρίζω ΚΚ, γιατί νομίζω ότι είναι καλύτερο για τη χώρα μου. Δεν υποστήριζα ΚΚ, μέχρι που είδα τη στάση του στο σχέδιο Ανάν. Τον θεωρούσα έναν ανηψιό και τίποτε άλλο. Η στάση του στο σχέδιο Ανάν τον απέδειξε καλύτερο και πιο πατριώτη από τον ξεπουλημένο θείο του (παρόλο που οι περισσότεροι Νεοδημοκράτες θα είχαν αντίρρηση σε αυτό). Αλλά δεν είμαι νεοδημοκράτης και μπορώ να έχω μια γνώμη αντίθετη με τα νεοδημοκρατικά συμφέροντα και ιδεολογήματα. Αν δω ότι ο ΚΚ δεν υπερασπίζεται τη χώρα μου, τότε θα στραφώ εναντίον του. Δεν τον ψήφισα το 2007, λόγω βιβλίου ιστορίας. Θεωρώ ότι με έγραψε στα παλιά του τα παπούτσια ως πολίτη, όταν του ζητούσα προεκλογικά να αποσύρει το βιβλίο.

    Πρέπει να απαλλαγούμε από την επιρροή που ασκούν στην ευθυκρισία μας οι προσωπικές μας συμπάθειες και αντιπάθειες. Καθώς και η πολιτική μας καταγωγή. Αυτό δεν είναι δυνατόν να συμβεί 100%, αλλά πρέπει να συμβεί σε ποσοστό τουλάχιστον 51%. Να ξέρουμε αν μη τι άλλο ότι η πολιτική ένταξη μπορεί να επηρεάσει την ευθυκρισία μας και να την έχουμε για εχθρό της ορθής μας κρίσης (την πολιτική ένταξη). Να ξέρουμε ότι δεν θα λύσουν τα πρόσωπα τα προβλήματα, αλλά οι σωστές ενέργειές τους. Γιατί εδώ στην Ελλάδα υποστηρίζαμε οι πατριώτες τον Τάσσο; Μας κέρδισε με τη στάση του. Δεν είχαμε λόγο κομματικό υπέρ του ή εναντίον του.

    Πρέπει να αντιληφθούμε ότι στη σημερινή Ελλάδα το μέτωπο είναι πατριώτες vs. ξεπουλημένοι. Υπάρχουν πολλοί που ακολουθούν τους ξεπουλημένους, αλλά αυτοί δεν είναι εχθροί μας. Υπάρχουν όμως και αυτοί που συνειδητά έχουν ξεπουλήσει την Ελλάδα. Αυτοί είναι εχθροί της χώρας και ως τέτοιοι πρέπει να αντιμετωπίζονται. Τέτοια π.χ. είναι η Ντόρα. Τέτοιος είναι ο Σημίτης. Ο ΓΑΠ δεν είναι αναγκαστικά τέτοιος, αλλά έχει ακολουθήσει πολιτικές ξεπουλημένες κατά κόρον στο παρελθόν. Ο Βενιζέλος πάντως, αν και συμμάχησε - λάθος του - με το Σημιτικό ΠΑΣΟΚ για να γίνει αρχηγός, είναι πολύ πιο πατριώτης και αν ήταν σήμερα στο τιμόνι του ΠΑΣΟΚ θα υπήρχε μια πατριωτική εναλλακτική έναντι του ΚΚ. Όσο αυτή δεν υπάρχει είναι καθήκον μας να στηρίξουμε τις συνθήκες που θα την ευνοήσουν (την πατριωτική εναλλακτική).

  66. DAN avatar
    DAN 05/01/2009 11:42:56

    Και για όποιον δεν κατάλαβε γιατί γίνονται οι προβοκάτσιες με τους πυροβολισμούς εναντίον των αστυνομικών, ας διαβάσει το ποστ του ΠΕΛΙΑ στο 62...

  67. Rogue avatar
    Rogue 05/01/2009 12:34:25

    Από πότε το υπουργείο εξωτερικών έχει αρμοδιότητα για το Αγαθονήσι;

    Μήπως από τότε που πήγε η περίφημη ΥΠΕΞ μας να δει τα προβλήματα των μουσουλμάνων της Θράκης; Λέω, αντι του υπουργού εσωτερικών που θα ήταν αρμοδιότερος μήπως; Κωστάκη, μήπως να αφήσεις τα σάντουιτς και να επαναπροσδιορίσεις πρώτα στη συνείδησή σου και μετά στα νεοταξιακά στελεχάκια σου τί απομένει πλέον από την Ελλάδα; Για ξύπνα λιγάκι....

  68. Σαος avatar
    Σαος 05/01/2009 13:30:02

    Εδώ στέλνει συλλυπητήρια για τους νεκρούς Τούρκους στρατιώτες που μάχονται κατά των Κούρδων επαναστατών, στο Αγαθονήσι θα "κολλούσε"; Φανταστείτε εάν ζούσε κατά την Ελληνική Επανάσταση του 1821 το τι συλλυπητήριο θα είχε στείλει στους Τούρκους και πόσο εύκολα θα είχε αφορίσει την Ελληνική Επανάσταση και τους Έλληνες για την αποτρόπαια πράξη τους, δηλαδή την διεκδίκηση της ελευθερίας τους...

    Περαστικά σου Ντόρα, ούτε για καθαρίστρια στο Μαξίμου δεν κάνεις, πόσο μάλλον για Υπ.Εξ. ή για μελλοντική Πρωθυπουργός!

  69. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 05/01/2009 17:11:19

    Τὀν Παποὐλια τὀν καμαρὠνω γιατἰ μἀς βγἀζει ασπροπρὀσωπους εμἀς τοὐς Ηπειρὠτες.Αλλἀ τὀ ὀνομα Κἀρολος τἰ τὀ ἠθελε;Εμεἰς στἠν Ηπειρο δἰνουμε κυρἰως αρχαἰα ονὀματα.
    Τὠρα γιἀ τἠν Ντὀρα,θἐλω τὀν Σαμαρἀ στὀ ΥΠΕΞ,νἀ δὠ τἀ μοὐτρα της ,καἰ τἰ στὀν κὀσμο.
    Ο Πελἰας γρἀφει πολὐ σωστἀ,καἰ καταλαβαἰνω πολὐ καλἀ τἰ γρἀφει.