#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/05/2008 00:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έντεκα ερωτήματα για την Siemens αναζητούν απάντηση


 


Θέτουμε ορισμένα ερωτήματα για την ελληνική πτυχή του σκανδάλου της Siemens και ελπίζουμε ότι θα συναντήσουμε αφενός ευήκοα ώτα στη Δικαιοσύνη και αφετέρου την κοινή λογική των πολιτών.


1.            Χρηματοδοτούσε συστηματικά η Siemens Hellas εκλογικά κέντρα πολιτικών και μάλιστα, πρώην υπουργών, των ΝΔ-ΠΑΣΟΚ; Έστελνε σε αυτά για να τοποθετήσουν ηλεκτρονικά και ηλεκτρικά συστήματα τεχνικούς της; Ποιο σημερινό στέλεχος της εταιρείας ήταν αρμόδιο γι’ αυτές τις δουλειές; Βέβαια, αυτά είναι πταίσματα, διότι οι χοντρές μίζες σίγουρα δεν πήγαιναν σε … εκλογικά κέντρα.


2.            Ποιος πολιτικός της ΝΔ στην αρχή της δεκαετίας του 1990 είπε στη Siemens ότι δεν πήρε τα χρήματα που του είχε υποσχεθεί η εταιρεία για μεγάλη δουλειά που θα κλεινόταν τότε; Λέγεται ότι τα χρήματα είχαν δοθεί στο ταμείο του κόμματος, αλλά ο πολιτικός ζήτησε να μπουν στο δικό του ταμείο. Έτσι, η Siemens πλήρωσε για δεύτερη φορά.


3.            Ποιοι πολιτικοί και συγγενείς τους είχαν μεταφερθεί σε κοσμικό νησί των Κυκλάδων με ιπτάμενο μέσον, το οποίο ανήκε σε Γερμανό, ο οποίος φέρεται να είναι ένας από τους σημαντικότερους «εγκεφάλους» της Siemens και της Siemens Hellas σε όλες τις μεγάλες «δουλειές» της εταιρείας;


4.            Ποιος πολιτικός –ίσως ο μόνος- είχε το «θάρρος» (!) να επισκέπτεται στο σπίτι του στην Εκάλη πρωτοκλασάτο παράγοντα της Siemens Hellas που απομακρύνθηκε από την εταιρεία, με αφορμή το ξεκαθάρισμα που γίνεται, λόγω του σκανδάλου;


5.            Οι συγγενείς ποίων υπουργών των κυβερνήσεων Σημίτη, εργάζονταν –προφανώς τυχαία- στη Siemens Hellas; Ποίοι πολιτικοί του ΠΑΣΟΚ «παρηλαύνανε» από τα γραφεία της Siemens; Το έκαναν άραγε για να αναζητήσουν  εκλογική πελατεία, μεταξύ των χιλιάδων εργαζομένων της εταιρείας;


6.            Ποιες οι σχέσεις πρώην στελέχους της Siemens Hellas, με μεγάλο οικονομικό παράγοντα του τόπου; Πως ωφελήθηκε ο δεύτερος στο έργο του «Αττικού Τηλεπικοινωνιακού Δακτυλίου»; Βλάφτηκε η Siemens και ο ΟΤΕ από αυτό; Ποίοι άλλοι ενεπλάκησαν στην  υπόθεση του «δακτυλίου»; Να σημειωθεί πως ο πρώτος, εκτός της βίλας που έχει στην Κηφισιά (διαθέσιμη και η διεύθυνση), διαθέτει και βίλα στις Σπέτσες. Προφανώς, όλα αυτά δικαιολογούνται από το μισθό που έπαιρνε.


7.            Ο κύριος «Taxis» πως απέκτησε βίλες στην Κηφισιά (διαθέσιμη η διεύθυνση), στην Αντίπαρο, στη Σαντορίνη, και σε άλλα κοσμικά μέρη;


8.            Πως απέκτησε πρωτοκλασάτο στέλεχος της Siemens Hellas ένα από τα μεγαλύτερα σπίτια στην Τήνο; Και κάτι, προφανώς τυχαίο: Η σύζυγός του συνεδέετο –και ίσως εξακολουθεί να συνδέεται- στενά με την πρώην σύζυγο γνωστής πολιτικής οικογένειας. Επίσης τυχαίο είναι ότι η πρώτη δουλεύει σε μεγάλο γερμανικό φορέα και η δεύτερη ήταν υφισταμένη της πρώτης;


9.            Υπήρχαν ή όχι παράγοντες των κυβερνήσεων ΠΑΣΟΚ που πίεζαν τον ΟΤΕ για την παραλαβή σκάρτου συστήματος, λίγο πριν από τους Ολυμπιακούς; Γιατί η ΝΔ αρνήθηκε να το παραλάβει; Ποιος από τους Έλληνες εμπλεκόμενους στο σκάνδαλο της Siemens - και πρώην στέλεχος της εταιρείας - ήθελε να γίνει η δουλειά; Να βοηθήσουμε: Το πρόσωπο αυτό διαχειρίστηκε δεκάδες εκατομμυρίων ευρώ από τα «μαύρα ταμεία» της Siemens.


10.        Την παραπάνω «δουλειά» την έκανε εταιρεία, την οποία είχε στήσει η Siemens Hellas (διαθέσιμη η ονομασία της). Σε αυτήν νευραλγικό ρόλο έπαιζε ο κύριος «μαύρο ταμείο» στην Ελλάδα. Αυτό ήταν μια συνήθης πρακτική της Siemens, η οποία άλλωστε είχε πολλές τέτοιες εταιρείες και στη χώρα μας. Το ερώτημα είναι το εξής: Τα έπαιρνε η Siemens τα λεφτά από τις δουλειές που έκαναν αυτές οι εταιρείες,  ή τα τσέπωναν κάποια από τα πρώην στελέχη της Siemens Hellas; Ουσιαστικά δηλαδή, τα ίδια της τα στελέχη «ροκάνιζαν» τη Siemens. Άραγε, δούλευαν και για κάποιους Έλληνες διαπλεκόμενους;


11.        Στο ίδιο πλαίσιο με το προηγούμενο: Κάποιες από τις βίλες που έχουν άνθρωποι της Siemens Hellas σε Κηφισιά-Εκάλη, ήταν «δώρα» για παράγοντες του ΟΤΕ και άλλους κρατικούς παράγοντες σε άλλους χώρους όπου έπαιρνε έργα η εταιρεία; Μήπως τελικώς, τα στελέχη της Siemens Hellas τις έβαλαν  στο χέρι, πείθοντας την γερμανική, μητρική Siemens, ότι αυτές οι οικίες προορίζονταν για τους «εξαγορασμένους»;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 03/05/2008 00:20:28

    Απαντα και καμιά ερώτηση!!!
    :P :D
    .

  2. Vass avatar
    Vass 03/05/2008 01:16:32

    Αγαπητέ Φάκτορα,
    Με τέτοια πληροφόρηση θα πίστευα ότι έβγαινες μαζί με τον τύπο που μοίραζε λεφτά και κρατούσες σημειώσεις στο μπλοκάκι σου.
    Καλά τα ερωτήματα, συνήθως έχουν περισσότερη σημασία. Οι εμπλεκόμενοι θα βγουν από το καβούκι τους ή η κουβέντα δεν τους αφορά;

  3. Προφήτης avatar
    Προφήτης 03/05/2008 01:31:09

    Μπορώ να απαντήσω στο ..12ο ερώτημα :"ποιος πολιτικός θα πάει φυλακή ;". Κανένας.

    Νομίζω έχουμε ξαναγράψει την πρακτική.
    Πας στο Μπελίζε με γεμάτη βαλίτσα. Καλείς έναν ξύπνιο ντόπιο δικηγόρο και τού τη δείχνεις, χωρίς να τού δείξεις το πραγματικό σου διαβατήριο.
    Επιστρέφει με ένα πραγματικό, απόλυτα νόμιμο, διαβατήριο με ψεύτικο όνομα και τη φωτογραφία σου.
    Με το διαβατήριο αυτό ανοίγεις απόλυτα νόμιμους τραπεζικούς λογαριασμούς, σε οποιοδήποτε φορολογικό παράδεισο, και διενεργείς απόλυτα νόμιμες μη ανιχνεύσιμες συναλλαγές.
    Χαίρετε.
    Μήπως νομίζετε ότι κατέθεσε κανένας έμπορος όπλων ποτέ μετρητά σε ονομαστικό λογαριασμό του Λάκη Μποχατζόπουλου;

  4. Προφήτης avatar
    Προφήτης 03/05/2008 01:37:44

    Συνέχεια :
    Κι αν βρεθεί ο Jean MacPhee ή ο Gerard Rodriguez να μάς γράψουν.

  5. Sergios avatar
    Sergios 03/05/2008 09:30:25

    ΠΟΙΑ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΙΚΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΛΕΚΟΜΕΝΑ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΟΜΜΑ ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΑΠΌ ΤΗ ΜΙΖΕΝΣ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΔΟΘΕΙ;

  6. συνταξιούχος avatar
    συνταξιούχος 03/05/2008 10:26:59

    εμεις εχουμε δημοκρατια ΟΧΙ οπως Ιταλια !!!

  7. Le canard avatar
    Le canard 03/05/2008 10:38:34

    Anonymous Says: Διαβάζοντας τα έντεκα ερωτήματα είναι μετά να μη γίνουμε όλοι Χουντικοί…???


    Μεγάλε, αυτά τα "επιχειρήματα" είναι του κώλου και δεν δείχνουν τον παραμικρό προβληματισμό για όσα συνέβαιναν και συμβαίνουν γύρω μας. Εν πάση περιπτώσει, ο χειρότερος πολιτικός είναι καλύτερος απο τον καλύτερο λοχία. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια, ότι η Πολιτική πρέπει να μείνει στο χαμηλό επίπεδο που βρίσκεται, στην απαξίωση και να είναι υποταγμένο όργανο της οικονομικής ελίτ. Οποιος θέλει πάντως, "φωστήρες" ας ψάξει προς κατεύθυνση Κορυδαλλού. Αν έχει μείνει κι'εκεί τίποτε.

  8. exon avatar
    exon 03/05/2008 11:46:45

    στα σημεια 9/10 το συστημα λεγοταν inmis (καμμια σχεση με sms) και η εταιρεια metropolis.
    αλλα και γι αυτο επεσαν μιζες στον οτε και συγκεκριμενα στη δ/νση επενδυσεων και αλλου....

  9. Le canard avatar
    Le canard 03/05/2008 18:42:35

    Προς Anonymous 12: 'Η παντελώς άσχετος με το σκάνδαλο Ζημενς είσαι ή απλός προβοκατοράκος.

  10. Le canard avatar
    Le canard 03/05/2008 18:44:11

    Προς Anonymous 10: Γεγονότα όσα αναφέρεις. Αυτά όμως, δεν δικαιολογούν "επιχειρήματα" περί χουντικών που ανέφερες προηγουμένως.

  11. Le canard avatar
    Le canard 03/05/2008 18:45:40

    Προς exon: Βγάζει μάτι ότι είναι το ΙΝΜΙΣ

  12. Spyros avatar
    Spyros 03/05/2008 20:22:49

    Προς Anonymous 10:Ενταξει περιπου οπως τα λες ειναι,αλλα τι θα πρεπει να κανουμε τωρα?
    Να ψαξουμε για τιποτα λοχιες?Δεν θα ηταν προτιμοτερο να στελναμε την χοντρη κυρια του σοσιαλιστη ηγετη στον εισαγγελεα?Ετσι δεν λειτουργουν οι δημοκρατιες?Τι?Δεν εχουμε δημοκρατια?Δεν εχουμε ανεξαρτητη δικαιοσυνη?Πεφτω απο τα συννεφα!!!

  13. IGNATIOS avatar
    IGNATIOS 03/05/2008 20:34:45

    O TAXIS Έχει σχέση με το TAXIS του υπουργείου οικονομικών ?????

  14. PETROS avatar
    PETROS 03/05/2008 21:26:42

    MALON O TYPOS TO EHI PIASI TO THEMA KAPOS ETSI EHOUN TA PRAGMATA KATO APO TO TRAPEZI EHI PESI HRIMA ME TI SESULA

  15. Factorx avatar
    Factorx 03/05/2008 21:35:55

    1. Προς τους "ανώνυμους" καλοθελητές που απαιτούν τώρα ονόματα: Σιγά - σιγά γίνεται η αγουρίδα μέλι. Και η ενόχλησή σας αποδεικνύει οτι βαδίζουμε σε καλό δρόμο.
    2.Γιατί δεν σας προκάλεσαν την ίδια ανησυχία τα αποκαλυπτικά σεντόνια διάφορων εφημερίδων για δευτεροκλασάτους μιζαδόρους;
    3. Ο TAXIS είναι ψευδώνυμο

  16. ΜΟΥΡΓΟΣ avatar
    ΜΟΥΡΓΟΣ 03/05/2008 22:35:08

    Ο ΣΑΜΟΣ Ο ΤΑΧΙΣ Ο ΝΙΚΟΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΣΗΜΕΝΣ ΤΟΥ 98 ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ 98 ΚΑΙ ΜΕΤΑ Ο ΜΙΧΑΛΗΣ Ο ΑΛΕΚΟΣ ΚΑΙ Ο ΠΡΟΟΔΡΟΜΟΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΤΕΛΙΚΑ Η ΣΗΜΕΝΣ ΤΟΥΣ ΔΙΚΑΟΛΟΓΕΙ ΤΑ ΔΙΣ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΤΟΥΣ
    ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΤΗΣ ΠΑΡΟΥ ΤΗΣ ΑΝΤΙΠΑΡΟΥ ΤΩΝ ΣΠΕΤΣΩΝ(life and style) ΤΗΣ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ ΤΗΣ ΤΗΝΟΥ ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΞΕΧΑΣΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΝΤΕΝΗ ΤΟΝ ΤΡΟΜΕΡΟ ΕΧΩ ΚΑΙ ΚΟΤΕΡΟ ΠΑΜΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ?????
    ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΥΡΙΟΙ?
    ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΟΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑΤΕ ΟΥΤΕ 2ΑΡΙ ΣΤΟΥΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΥΣ
    ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΤΗΣ ΣΗΜΕΝΣ ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΣΑΣ ΔΟΥΛΕΥΑΝΕ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΤΕ ΝΑ ΜΕΙΝΕΤΕ ΑΝΕΡΓΟΙ

  17. Le canard avatar
    Le canard 03/05/2008 23:04:12

    ΜΟΥΡΓΟΣ: "ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΤΗΣ ΣΗΜΕΝΣ ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΣΑΣ ΔΟΥΛΕΥΑΝΕ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΤΕ ΝΑ ΜΕΙΝΕΤΕ ΑΝΕΡΓΟΙ".

    Εδώ μπαίνει ένα πολύ μεγάλο ζήτημα. Ολη η σκανδαλολογία (ανεξερτήτως εάν πρέπει να βγούν στην επιφάνεια τα πάντα γύρω από το σκάνδαλο) βλάπτει την Ζημενς Ελλας και τους 3-4 χιλιάδες εργαζόμενούς της. Θυμάμει, το 2004, όταν βγήκε η ΝΔ κυβέρνηση και κάποιοι φοβούνταν ότι ο Καραμανλής που ήταν έτοιμος να κατατροπώσει στη μάχη του Μπαϊρακτάρη τους νταβατζήδες, θα στίχωχνε τον Κόκκαλη. Τότε έλεγαν ότι θα καταστραφεί η Ιντρακόμ, μιά εταιρεία με χιλιάδες εργαζόμενους, πρωτοποριακή στην Ελλάδα και μπροστά στην τεχνολογία. Γιατί δεν εκφράζουν οι ίδιοι καλοθελητές σήμερα την ίδια ανησυχία για την Ζήμενς Ελλας, η οποία, στο κάτω κάτω της γραφής είναι τεχνολογικά πολύ πιο μπροστά από την Ιντρακόμ.

    Οι διεθνείς εταιρικές εξελίξεις της Ζήμενς αυξάνουν την υποψία ότι η Ζημενς Ελλας κινδυνεύει να γίνει εξιλαστήριο θύμα. Α, και βέβαια, από την δραστική συρρίκνωσή της ή και το κλείσιμό της κάποιοι ξένοι και ντόπιοι επιχειρηματίες θα βγούν κερδισμένοι.

    Να αποδοθούν ατόφιες οι ευθύνες εκεί που πρέπει και να βγούν στη δημοσιότητα όλα τα στοιχεία για την πολιτικο-οικονομική διαπλοκή. Οχι όμως, να χαρίσουμε έτσι έύκολα τη Ζημενς Ελλας και να σπρώξουμε τους εργαζόμενούς της στην στρατιά των ανέργων.

  18. Gianni avatar
    Gianni 03/05/2008 23:08:28

    Ο ΜΟΥΡΓΟΣ μάλλον ξέρει αρκετά. Στο προηγούμενο δημοσίευμά σας “Ζήμενς: Πολύ θόρυβος για δευτεροκλασάτους” (May 3rd, 2008), έγραψε, μεταξύ άλλων, στο σχόλιό του:"ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΑΙΤΕΡΑΚΙ ΠΟΥ ΑΠΟ Τ0 1988 ΠΑΙΖΑΝΕ ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΑΚΙΑ ΣΤΟΝ ΟΤΕ
    ΚΑΙ ΑΠΕΚΛΕΙΣΑΝ ΟΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΘΑ ΤΟΛΜΟΥΣΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΚΑΤΩΦΛΙ ΤΟΥ ΟΤΕ
    ΜΕ ΤΙΣ ΕΥΛΟΓΙΕΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΔΙΑΦΘΟΡΗΣ…ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΤΟΥ Κ.ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ 90-93
    ΕΧΩ ΚΑΙ ΚΟΤΕΡΟ ΠΑΜΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ?"

    "Μούργο" θέτεις μια πολύ ενδιαφέρουσα πτυχή. Δεν μας φωτίζεις λίγο παραπάνω;

  19. s avatar
    s 03/05/2008 23:47:12

    ΟΤΑΝ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ (ΣΤΗΝ ΠΛΟΙΟΨΟΙΦΙΑ ΤΟΥ) ΣΥΝΟΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΧΤΕΙ ΟΤΙ
    ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΣ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΜΠΟΡΙΟ (ΚΛΕΨΙΜΟ) ΤΟΤΕ ΚΑΙ
    ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΗΓΕΣΙΕΣ
    ΠΟΥ ΤΟΝ ΚΥΒΕΡΝΑΝΕ ΘΑ ΤΗΣ ΑΠΟΔΕΧΕΤΕ.(ΟΠΩΣ ΣΗΜΕΡΑ)

  20. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/05/2008 07:35:37

    fctorx βαδίζεις σε καλό δρόμο, ελπίζω να μην σταματήσεις. Μόνο δύο ερωτήσεις μπορώ να απαντήσω...

  21. exon avatar
    exon 04/05/2008 09:42:10

    οπως και στην περιπτωση του ελληνικού δημοσίου, έτσι και στην περίπτωση της σημενς ελλας - η διαφθορά είχε ποτίσει και τα χαμηλά κλιμάκια και οχι μόνο τα μεσαία και ψηλά.
    Και τους 4 χιλιάδες εργαζόμενους που τους είδατε? ένα ένα τα τμήματα της εταιρείας αποκόβεται και πωλήται ούτως ή άλλως - μόνο ο Διονύσης του C4I και η Τζοάνα της SIS έχουν ακροβολιστεί. Στα κεντρικά κυκλοφορούν αργόσχολοι και φαντάσματα του ένδοξου παρελθόντος (τότε που η 17Ν τους έριχνε ρουκέτες)

  22. MOURGOS avatar
    MOURGOS 04/05/2008 11:46:20

    ΕΧΟΝ ΕΧΕΣ ΔΙΚΙΟ
    ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΠΟΙΑ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΣΗΜΕΝΣ ΕΛΛΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΔΟΞΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ
    ΚΑΙ Ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝ ΧΡΕΗ ΠΡΟΕΔΡΟΣ 3 ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΠΙ ΜΙΧΑΛΗ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟ
    ΑΥΤΟΣ ΧΑΜΠΑΡΙ ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΝΕ
    ΔΕΝ ΥΠΕΓΡΑΦΕ
    ΔΕΝ ΕΓΝΩΡΙΖΕ
    Η ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΟΤΕ ΕΙΧΕ ΑΡΧΙΚΟ ΤΙΜΗΜΑ 225 ΔΙΣ ΔΡΧ
    Η ΣΗΜΕΝΣ ΛΑΔΩΣΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ
    Η ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ ΜΕ ΤΗΝ ΙΝΤΡΑΚΟΜ ΞΕΠΕΡΑΣΕ ΤΑ 300 ΔΙΣ
    Η ΙΝΤΡΑΚΟΜ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΛΑΔΩΣΕ
    ΟΜΩΣ ΡΩΤΗΣΤΕ ΚΕ ΤΟΝ ΤΟΤΕ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΠΡΟΜΗΘΕΙΩΝ ΤΟΥ ΟΤΕ 1997 ΤΟΝ ΘΡΥΛΙΚΟ ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗ ...ΑΤΟ ΓΙΑΤΙ ΤΡΑΒΑΓΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΠΑΙΑΝΙΑ ΜΕΡΙΑ.....

  23. MOURGOS avatar
    MOURGOS 04/05/2008 12:04:31

    Ποιος πολιτικός –ίσως ο μόνος- είχε το «θάρρος» (!) να επισκέπτεται στο σπίτι του στην Εκάλη πρωτοκλασάτο παράγοντα της Siemens Hellas που απομακρύνθηκε από την εταιρεία, με αφορμή το ξεκαθάρισμα που γίνεται, λόγω του σκανδάλου
    ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΙΑ??????????
    ΑΠΟ ΙΔΡΥΜΑΤΑ ΠΩΣ ΤΑ ΠΗΓΑΜΕ?

  24. MOURGOS avatar
    MOURGOS 04/05/2008 12:10:40

    ΑΛΗΘΕΥΕΙ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΑΜΗΛΟΒΑΘΜΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΗΣΗΣ ΤΗΣ ΣΗΜΕΝΣ ΑΕ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΣΤΕΛΕΧΟΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΝΥΧΤΑ ΕΙΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗΝ ΤΩΝ ΥΠΗΡΕΣΩΝ ΤΟΥ (ΑΔΑΠΑΝΩΣ ΠΑΝΤΑ) ΣΕ ΙΔΡΥΜΑ ΠΟΥ ΒΑΡΥΤΑΤΟΥ ΟΝΟΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΗΣ
    ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΑΡΑΠΕΜΠΕΙ ΣΕ ΓΝΩΣΤΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΣΤΗ ΤΗΣ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ ΤΟΥ 80
    ΑΝΤΑ ΝΑ ΒΗΘΗΣΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ
    ΑΠΟ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΠΡΩΗΝ ΠΟΚ.....

  25. romantiki avatar
    romantiki 04/05/2008 13:32:01

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ…ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΜΟΥΡΓΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΟΣΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΠΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΚΑΤΙ…
    ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΑΛΛΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΣΤΟ 2008 ΠΟΥ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥΛΗΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΑΓΜΕΝΑ ΣΤΟ ΧΡΗΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΝ ΝΑ ΦΕΡΟΥΝ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ??? ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΦΑΓΑΝΕ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΓΕΛΑΝΕ ΜΑΖΙ ΜΑΣ…ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΙΣ ΚΥΡΙΕΣ ΤΟΥΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΞΑΦΝΙΚΑ ΓΙΝΑΝΕ ΚΥΡΙΕΣ ΚΑΙ ΜΑΘΑΝΕ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΝΑ ΠΛΕΝΕΣΑΙ ΜΕ ΣΑΠΟΥΝΙ ΚΑΙ ΝΑ ΦΟΡΑΣ ΕΝΑ ΦΟΡΕΜΑ ΤΗΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ…ΦΑΓΑΝΕ ΦΑΓΑΝΕ ΦΑΓΑΝ…ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΣΕΓΓΟΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΠΡΟΣ[ΑΘΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ…ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΗΡΩΕΣ ΚΑΙ ΑΓΩΝΙΣΤΕΣ…???? ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΜΙΣΘΟ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ…ΗΡΩΕΣ ΚΑΙ ΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΥΠΗΡΞΑΝ ΚΑΠΟΤΕ…ΑΝΘΡΩΟΙ ΠΟΥ ΥΠΕΦΕΡΑΝ ΠΟΥ ΠΟΝΕΣΑΝ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΤΟΥΣ ΦΤΩΧΟΙ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑΝ ΜΙΣΘΟ ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ ΤΗΝ ΘΥΣΙΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ…ΔΥΣΚΟΛΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΓΙΑ ΗΡΩΕΣ ΛΟΙΠΟΝ…ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΘΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΑΥΤΗ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΚΑΙ Η ΚΑΘΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΟ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ…ΟΛΟΙ ΦΤΑΙΝΕ…ΘΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΝ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΑΠΟΔΩΣΟΥΝ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΣΩΣΤΟ Η ΠΑΛΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΓΓΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΝ ΚΛΕΦΤΩΝ …ΘΑ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΘΑΥΜΑΖΟΥΜΕ ΣΑΝ ΤΗΝ ΕΛΙΤ ΤΗΣ ΣΗΜΕΡΙΝΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ…ΜΟΥΡΓΕ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ…ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΝΑ ΒΡΩΜΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ…ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ…ΔΥΣΤΥΧΩΣ…
    ΑΝΟΙΞΤΕ ΤΟ ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ ΛΟΙΠΟΝ…ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ…ΚΑΝΤΕ ΤΟ… ΒΓΑΛΤΕ ΣΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΚΛΕΦΤΕΣ ΚΑΙ ΑΦΗΣΤΕ ΕΜΑΣ ΤΑ ΝΕΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΣΤΕ…

  26. romantiki avatar
    romantiki 04/05/2008 13:32:58

    MOYRGE MIN VOITHAS ALLO...ASTO KALYTERA!!!!
    GIATI SE AYTI TI ZWI TIN PLIRWNOYN KATI TYPOI SAN EMAS...

  27. ΜΟΥΡΓΟΣ avatar
    ΜΟΥΡΓΟΣ 04/05/2008 13:50:45

    ΕΥΓΕ ΣΤΗ ΡΟΜΑΝΤΙΚΗ Η ΣΤΟΝ ΡΟΜΑΝΤΙΚΟ
    ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΑΝ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑΣ ΚΛΑΤΑΡΕΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΞΕΜΠΡΟΣΤΙΑΣΩ
    ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΠΟΥΡΔΟΛΟΓΙΕΣ
    ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΕΙΠΑΜΕ ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ
    ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΥΡΙΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ
    ΚΟΥΙΖ
    ΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΥΡΙΟΥΣ ΤΗΣ ΣΗΜΕΝΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΜΟΥΤΣΟΥΝΑ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟΓΡΑΦΙΑ ΑΓΙΟΥ ΣΕ ΚΟΣΜΙΚΟ ΝΗΣΙ?
    Ο ΝΙΚΗΤΗΣ ΚΕΡΔΙΖΕΙ 2ΗΜΕΡΗ ΔΙΑΜΟΝΗ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΑΡΟ

  28. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 05/05/2008 02:50:28

    "Ρομαντική", ψυχούλα, ο "Μούργος" φαίνεται πολύ θυμωμένος και ενημερωμένος. Είναι σε φάση, πλέον, που δεν μασάει, ...ΔΑΓΚΩΝΕΙ!
    Ετοιμάσου, α-δέσποτε φίλε, γιατί ο εισαγγελέας δεν πρόκειται να κάνει τίποτα. Καλή δύναμη! Και να περνάς από δω να μας λες κανά νέο...