#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/05/2013 11:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ένταση στο Σύνταγμα για το συσσίτιο της Χρυσής Αυγής

[caption id="attachment_214673" align="alignnone" width="600" caption="φωτο ΕΘΝΟΣ"][/caption]

Νέα επεισόδια μεταξύ μελών της Χρυσής Αυγής και των ΜΑΤ, σημειώθηκαν νωρίτερα σήμερα, στον σταθμό Λαρίσης, όπου είχαν μεταβεί τα μέλη του ακροδεξιού κόμματος, μετά τα πρωινά επεισόδια στο Σύνταγμα.

Τα μέλη της Χρυσής Αυγής, αποφάσισαν να μοιράσουν τα τρόφιμα σε Ελληνες, όπως είχαν προγραμματίσει, στα παλιά γραφεία τους, τα οποία βρίσκονται απέναντι από το παλιό Φρουραρχείο, που είναι σήμερα κοινωνική υπηρεσία του δήμου, όπου συγκεντρώνονται τρόφιμα, ρούχα και άλλα αγαθά για άστεγους.
Όπως έγινε γνωστό από την αστυνομία, εμφανίστηκε εκεί κάποια στιγμή ο δήμαρχος Γ. Καμίνης, ο οποίος πήγε να επισκεφθεί την κοινωνική υπηρεσία του δήμου. Τον είδαν τα μέλη της Χρυσής Αυγής και κινήθηκαν εναντίον του, αλλά τους εμπόδισαν οι δυνάμεις των ΜΑΤ που βρίσκονταν στο σημείο με αποτέλεσμα να γίνουν συγκρούσεις.
Στο κτίριο του δήμου, σύμφωνα με πληροφορίες, κατάφερε να φτάσει ο βουλευτής της Χρυσής Αυγής Γ. Γερμενής, γνωστός και ως Καιάδας, ο οποίος κινήθηκε απειλητικά προς τον κ. Καμίνη. Μέχρι στιγμής, δεν έχει γίνει γνωστό αν έγιναν προσαγωγές από τον τόπο των επεισοδίων.

Νίκη των δημοκρατικών θεσμών, νίκη της δημοκρατίας και της δημοκρατικά εκλεγμένης δημοτικής αρχής, αλλά και της Πολιτείας, χαρακτήρισε ο δήμαρχος Αθηναίων, Γιώργος Καμίνης, τη ματαίωση του «συσσιτίου μίσους», που σχεδίαζε να πραγματοποιήσει σήμερα το πρωί η Χρυσή Αυγή, στην Πλατεία Συντάγματος.
Νωρίτερα, δυνάμεις των ΜΑΤ είχαν ακινητοποιήσει το φορτηγό με τρόφιμα και εμπόδισαν τα μέλη του κόμματος να υλοποιήσουν το μοίρασμα τροφίμων, για το Πάσχα.

Ο κ. Καμίνης με δηλώσεις του επισήμανε την απόφαση του δήμου, με την οποία η Πλατεία Συντάγματος δεν θα χρησιμοποιείται για διανομή αγαθών από οποιονδήποτε προς οποιονδήποτε, ενώ πρόσθεσε ότι «η Χρυσή Αυγή δεν ζήτησε άδεια, εμείς είπαμε ότι δεν θα το επιτρέψουμε και έτσι δεν έγινε η διανομή. Η λογική του τσαμπουκά δεν περνάει».

Επίσης, ανέφερε ότι ο δήμος Αθηναίων διανέμει καθημερινά 9.000 γεύματα, από τα οποία τα 1.000 είναι σε σχολεία και τόνισε ότι «εμείς δεν το διατυμπανίζουμε, δεν κάνουμε σόου σε πλατείες».

Παράλληλα ο κ. Καμίνης μίλησε με τα καλύτερα λόγια για τη συνεργασία με την ΕΛΑΣ, χαρακτηρίζοντας τη συνεργασία του δήμου μαζί της «πολύ καλή» και την αντίδρασή της «άμεση, που απέτρεψε αυτό που επρόκειτο να συμβεί».

Από την πλευρά της, η Χρυσή Αυγή, με ανακοίνωσή της, χαρακτήρισε «παράνομη την απαγόρευση της διανομής τροφίμων».

Στο μεταξύ, δικογραφία σχηματίζεται από την αστυνομία για το επεισόδιο που σημειώθηκε το πρωί, στην πλατεία Συντάγματος, όπου είχαν συγκεντρωθεί μέλη της Χρυσής Αυγής, με επικεφαλής τους βουλευτές Ηλ.Κασιδιάρη, Γ. Λαγό και Ηλ. Παναγιώταρο, για να μοιράσουν τρόφιμα.

Η δικογραφία αφορά, σε προπηλακισμούς εξίβρυση και άλλα αδικήματα, από πλευράς των μελών της Χρυσής Αυγής, όταν επενέβησαν οι αστυνομικές δυνάμεις λόγω το ότι δεν υπήρχε άδεια από τον δήμο Αθηναίων, για τη συγκεκριμένη εκδήλωση.
Όπως έγινε γνωστό από την αστυνομία η ένταση δημιουργήθηκε όταν οι αστυνομικές δυνάμεις εμπόδισαν φορτηγό με τρόφιμα να προσεγγίσει την πλατεία, με αποτέλεσμα να αντιδράσουν τα μέλη της Χρυσής Αυγής, ενώ έγινε περιορισμένη χρήση χημικών, προκειμένου να τους απομακρύνουν οι αστυνομικές δυνάμεις.

Yποδεχόμενος τον Αντ. Σαμαρά στο υπουργείο Δημόσιας Τάξης και με αφορμή τα όσα εκτυλίχθηκαν το πρωί στο κέντρο με μέλη της Χρυσής Αυγής, ο Ν. Δένδιας διαμήνυσε ότι «εφαρμόζονται οι εντολές του Πρωθυπουργού για ευνομία στην πλατεία Συντάγματος και παντού».

Ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Σίμος Κεδίκογλου, δήλωσε: «Καταδικάζουμε απερίφραστα την επίθεση εναντίον του δημάρχου Αθηναίων κ. Καμίνη, στον οποίο εκφράζουμε τη συμπαράστασή μας. Οι ακρότητες, ειδικά όταν θύματα είναι μέχρι και αθώα δωδεκάχρονα παιδιά, δεν αρμόζουν στη Δημοκρατία μας».

Tη στάση της ΧΑ καταδίκασε το σύνολο των πολιτικών κομμάτων.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΑΚΩΝ avatar
    ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΑΚΩΝ 02/05/2013 11:11:57

    Ο καμίνης θέλει να κάνει όλους τους Έλληνες χρυσαυγίτες για να απολαμβάνει την πολυπολιτισμική ιδεοληψία με τους λαθρο-φίλους του και τα πολύχρωμα κοθώνια του τόξου. Με κάτι τέτοια δεν θα 'ναι τρίτη η Χ.Α.

  2. Kostas nikolaou avatar
    Kostas nikolaou 02/05/2013 11:19:00

    να μας ζήσεις δήμαρχε
    ντροπή να γίνονται διανομές τροφίμων σε άπορους συμπατριώτες μας και να μαγαρίζεται η πλατεία.
    ας την δώσει καλύτερα για να μαζεύονται οι λαθρο και να κάνουνε παρέλαση οι φτερούδες και τα όργια. Αναβαθμίζεται έτσι σε πλατεία πολιτισμού

  3. Γιώργος avatar
    Γιώργος 02/05/2013 11:58:55

    Καμίνη όταν οι μουσουλμάνοι περιέφεραν τον νεκρό Πακιστανό στους δρόμους της Αθήνας δεν σε πείραζε. Όταν, πάλι, μουσουλμάνοι κατέβηκαν κατά εκατοντάδες στην Ομόνοια και προσευχήθηκαν στον Μωάμεθ, με τις γνωστές πράσινες σημαίες που είχαμε να δούμε επί τουρκοκρατίας, πάλι δεν σε πείραξε. Όταν ΜΚΟ για ψύλλου πήδημα κατεβαίνουν στο κέντρο με καμιά κατοσταριά αλλοδαπούς για να "διαμαρτυρηθούν", και πάλι δεν σε πειράζει. Τώρα θίχτηκαν οι δημοκρατικές σου ευαισθησίες επειδή ο κακός ουγκ χρυσαυγίτης θα μοίραζε όσπρια στην γιαγιά και τον παππού... Μπας και είστε βαλτοί να ανεβάσετε με το ζόρι τα ποσοστά αυτών των τύπων; Με αυτά που κάνεις Καμίνη θα δούμε δήμαρχο Αθηνών τον Κασιδιάρη...

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Γιώργος 02/05/2013 12:11:25

      Μην πω για τους Αφρικανούς που το Σάββατο που μας πέρασε έπλεναν τα ρούχα τους στην πλατεία Αμερικής και έκαναν μπάνιο στα μικρά παιδιά τους... Είναι πανέμορφο θέαμα που θα προσελκύσει πολλούς τουρίστες...

      • helios avatar
        helios @ Γιώργος 02/05/2013 13:17:15

        Τα "άπλυτα" της Πλατείας Αμερικής
        Σε πλυσταριό έχουν μετατρέψει την Πλατεία Αμερικής οι εκατοντάδες Άφρικανοί που έχουν κατακλύσει την περιοχή. Έκπληκτοι οι περαστικοί αντίκρυσαν το περασμένο Σάββατο τους τριτοκοσμικούς να πλένουν τα ρούχα τους μέσα σε κουβάδες και στη συνέχεια να κάνουν μπάνιο τα παιδιά τους με νερό που κουβαλούσαν σε πλαστικά δοχεία. Οι δε θάμνοι και τα δένδρα της πλατείας χρησίμευσαν για το άπλωμα των ρούχων. Όπως έλεγαν περίοικοι τελευταία έχει αυξηθεί ο αριθμός των Αφρικανών που κοιμούνται σε παγκάκια και στις εισόδους πολυκατοικιών αφού οι ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων που έμεναν μέχρι πρόσφατα τους έδιωξαν γιατί δεν πληρώνουν τα ενοίκια και τους λογαριασμούς των ΔΚΕΟ. Μερικοί, πάντως, βρήκαν καταφύγιο σε σπίτια συμπατριωτών τους με αποτέλεσμα να διαμένουν 10-15 άτομα σε υπόγεια των 40 τ.μ. Όσο για τις συνθήκες υγιεινής παραπέμπουν στην χωματερή των Ανω Λιοσίων, αφού στον ίδιο χώρο που κοιμούνται συνήθως, στρωματσάδα, τρώνε, πίνουν, κάνουν τις φυσικές ανάγκες ή εκδίδονται. Η λύση για το πρόβλημα είναι σύμφωνα με κατοίκους της πλατείας που ...άλλαξε ήπειρο και έχει αποκτήσει χρώμα Αφρικής, η άμεση απέλαση όσων δεν έχουν κατάλυμα και εργασία. Μας ακούει ο κ. Δένδιας;

        • B.Q avatar
          B.Q @ helios 02/05/2013 18:05:07

          Όχι. Δε μας ακούει. Είναι απασχολημένος με τους επικίνδυνους...τρομοκράτες που έχουν λημέρι στις σκουριές της Χαλικιδικής.

  4. B.Q avatar
    B.Q 02/05/2013 12:52:27

    Στην προκειμένη περίπτωση, ο φασισμός βρίσκεται στην υποκριτική Νεοταξίτικη, λακέδικη συμπεριφορά, αυτού του άχρηστου ζωντόβολου που προσποιείται το δήμαρχο της Αθήνας. Θέλει να ...κρύψει την εικόνα της εξαθλίωσης των Ελλήνων και εμποδίζει τη δωρεάν προσφορά τροφίμων σ΄αυτούς. Η Χ.Α, οι μεθοδεύσεις, το ήθος, το ύφος και το επίπεδο των εκφραστών της μπορεί να μας είναι απεχθή, αλλά το ίδιο πια αηδιαστικοί είναι κι οι λαθρολάγνοι χαμερπείς φασίστες, που στέκονται απέναντί της. Δύο χυδαίες όψεις, του ίδιου νομίσματος.

    • fe avatar
      fe @ B.Q 02/05/2013 13:23:36

      τα σεβη μου

  5. Στέργιος avatar
    Στέργιος 02/05/2013 13:02:48

    Αν και δεν είμαι κομμουνιστής, θα συμφωνήσω ΠΛΗΡΩΣ με το ΚΚΕ ότι η Χρυσή Αυγή είναι το δεκανίκι δημοκρατικότητας τού συστήματος. Αν ήθελε η Χρυσή Αυγή θα μπορούσε να διοργανώσει συσσίτιο μόνο για Έλληνες πολίτες στα γραφεία της, ή να νοικιάσει μια ταβέρνα. Τότε δεν θα μπορούσε κανείς να της πει τίποτα, γιατί "σπίτι μου είμαι, ό,τι θέλω κάνω".
    Αλλά ΚΑΙ η Χρυσή Αυγή ήθελε να επιδειχτεί, να πολώσει και να προκαλέσει, ΚΑΙ ο Καμίνης, ο αποτυχημένος Δήμαρχος και φοβισμένος Αμερικανός χαρτογιακάς που υποστηρίζει τα Μνημόνια, ήθελε να φανεί προς τα έξω σαν "δημοκρατικός" και "με ευαισθησίες".

  6. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 02/05/2013 13:03:48

    Ούτε η κακόγουστη θεατρική παράσταση της ΧΑ, (για την οποία ήξερε τι επρόκειτο να γίνει και να το εκμεταλλευτεί ), αλλά ούτε και το χάλι των λαθρο , επιτρέπονται . Απλή και συστηματική εφαρμογή των νόμων , εκ μέρους της πολιτείας , προς όλες τις κατευθύνσεις . Τίποτε άλλο . Οσο για το ποιός είναι ο Καμίνης , εσείς οι Αθηναίοι γνωρίζατε . Ως δήμαρχος , δεν θα μπορούσε να διαφέρει.

    • Σπορέας avatar
      Σπορέας @ Diamond Angel 02/05/2013 15:18:43

      Ένας από τους νόμους, για τους οποίους ζητάς πιστή εφαρμογή, είναι και ο νόμος Ραγκούση.
      Επιμένεις ?

      • Diamond Angel avatar
        Diamond Angel @ Σπορέας 02/05/2013 16:49:33

        Στην τήρηση των νόμων εκ μέρους της πολιτείας , όσον αφορά τη μέριμνα για την τάξη, την ευνομία και την ασφάλεια του πληθυσμού . Νομίζω ότι είναι σαφές .

  7. aris. aold avatar
    aris. aold 02/05/2013 13:12:08

    Κάποιοι βιάζονται να κάνουν τον κασιδιαρη δήμαρχο από ότι φαίνεται.

    Θα έχει πλάκα αν η νσ στηρίξει καμινη στο όνομα της ανάσχεσης του φασισμου

  8. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 02/05/2013 13:22:19

    O υμνητής του "υπέροχα σατανικού Πάνα" και ο συγγραφέας του σπαρταριστού βιβλίου "Η απολογία ενός εθνικού" Μιχαλολιάκος μοιράζει αρνιά στην μεγαλύτερη χριστιανική γιορτή. Πιο υποκριτής πεθαίνεις...
    Βέβαια αμά είσαι ψηφοφόρος του Καιάδα όλα επιτρέπονται.
    Η ΧΑ θα ήθελε να αποτελέσει το αντίπαλο δέος του Καμίνη.
    Αλλά μόνο στα μάτια αφελών γίνεται αυτό. Γιατί η οργανωση του Μιχαλολιάκου θα παραμείνει ένας εσμός αλητών, δειλών και ο ίδιος ένας εθνοπροδότης υμνητής του Χίτλερ.

    • akenaton avatar
      akenaton @ Κώστας ΜΠ 02/05/2013 21:04:46

      Μπράβο για το σχόλιο το οποίο προσυπογράφω αυτούσιο. Όσοι (κι εδώ μέσα) κάνουν την "παλαβή" και πως δεν καταλαβαίνουν ή παριστάνουν τις χωριατοπούλες που μόλις ήρθαν στην "πρωτεύουσα" και δεν ξέρουν πολλά από Δημοκρατία, Κοινοβουλευτισμό και Τοπική Αυτοδιοίκηση προτείνω να το διαβάσουν μπας και αντιληφθούν τι ακριβώς αντιπαρατίθεται μπροστά στα μάτια μας, με εμάς όλους που φέρουμε την ιδιότητα του ελεύθερου και δημοκρατικού πολίτη αυτής της χώρας. .

    • Επισκέπτης avatar
      Επισκέπτης @ Κώστας ΜΠ 03/05/2013 12:55:19

      Δηλαδή, εσένα σε ενοχλεί που θα φάνε αρνί του υμνητή του “υπέροχα σατανικού Πάνα” και δεν σε ενοχλεί ότι θα μείνουν νηστικοί, αν δεν το φάνε; Η υποκρισία στο αποκορύφωμά της, αλλά δεν πειράζει, διότι είναι επίκαιρος ο φαρισαϊσμός.

  9. ALEXANDROS avatar
    ALEXANDROS 02/05/2013 14:01:25

    Μόνο στην Open Society Foundations του...Φιλάνθρωπου Soros, επιτρέπει ο δήμαρχος Καμίνης να ασχολείται με φιλάνθρωπιες...και μόνο για λαθρομετανάστες!!!

  10. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 02/05/2013 14:10:22

    Δεν πειράζει, ο κουμπουροφόρος Καιάδας μπορεί να μην κατάφερε να σπάσει στο ξύλο τον Καμίνη, κατάφερε όμως να δείρει το 12χρονο κοριτσάκι. Αποστολή εξετελέσθη, το βράδυ θα μπορεί να τραγουδάει μέταλ όλο περηφάνεια.

    • MAYRO XABIARI avatar
      MAYRO XABIARI @ MAYRO XABIARI 02/05/2013 14:16:35

      Γουστάρω το κοντάρι της σημαίας που κρατάει ο χρυσαυγίτης της φωτογραφίας. Μιλάμε αυτό θα αντέχει σε 12 μποφόρ τυφώνα.

    • Scarface avatar
      Scarface @ MAYRO XABIARI 02/05/2013 15:43:46

      Την εκθεση για τις κακωσεις του κοριτσιου θα την κανει ο ιδιος ιατροδικαστης που ειχε κανει και για το Στρατουλη?

      • dim avatar
        dim @ Scarface 02/05/2013 23:10:05

        Χρειάζεσαι την έκθεση ενός ιατροδικαστή για να καταλάβεις ότι οι Χρυσαυγίτες (όπως και το άλλο άκρο των ακροαριστερών) είναι άτομα που τρέφονται μέσα από το μίσος, το ρατσισμό, τη βία ??

  11. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 02/05/2013 14:31:33

    Γι' αὐτό τόν ''πάω'' τόν Καμίνη.
    Σκληρός καί ἀποφασιστικός ἐκεῖ πού πρέπει...

    • B.Q avatar
      B.Q @ Κυθήριος Τ. 02/05/2013 18:07:37

      ...Μιλάμε για άντρα τώρα! Όχι γι αστεία....

  12. ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ avatar
    ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ 02/05/2013 14:55:28

    Είναι όπως τα κοντάρια που κρατάγανε οι κνίτες με τις κόκκινες σημαίες στην περιφρούρηση των ναυτεργατών στ0ν Πειραιά πέρυσι.

  13. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 02/05/2013 15:50:38

    ΑΝΕΚΔΙΗΓΗΤΟΣ ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΜΙΚΡΩΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΩΝ ΕΚΘΕΤΕΙ ΟΤΙ ΚΑΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΑΜΑΡΑ ΚΑΙ ΔΙΝΕΙ ΠΟΝΤΟΥΣ ΣΤΑ ΑΚΡΑ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΦΑΣΙΣΤΙΚΑ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΙΕΤΑΡΙΣΤΕΡΑ. ΝΑ ΣΕ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΘΗΝΑΙΟΙ............ΚΑΙ ΣΤΡΩΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΓΙΑ ΔΗΜΑΡΧΟ ΚΑΣΙΔΙΑΡΗ ΜΕ ΚΑΝΑ 60%. ΠΟΛΥ ΓΕΛΕΙΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ....................

  14. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 02/05/2013 15:51:29

    H ΧΑ πέτυχε το σκοπό της , αρωγός στην προσπάθειά της και ο αξιοθρήνητος Δήμαρχος !
    Μετά από τα γεγονότα , παρατηρώ ότι κάθε τι που λέγεται εναντίον της ΧΑ, γυρίζει σε βάρος των εχθρών της!
    Δεν είναι εύκολο πράγμα να πείσεις έναν πεινασμένο και εξαθλιωμένο, να μην παραλάβει το φαγητό του για λόγους ....ορθής πολιτικής!
    Αποδεικνύεται περίτρανα ότι η ΧΑ είναι Δημιούργημα αλλά και τρέφεται και ενδυναμώνει, από τη βλακώδη αλλά και επικίνδυνη αντεθνική προπαγάνδα των σύγχρονων ψευτοκουλτουράριδων αριστεριστών!!

  15. Φρέσκα Κουλούρια avatar
    Φρέσκα Κουλούρια 02/05/2013 16:00:02

    Δεν καταλαβαίνω
    αφενός το γιατί ο δήμαρχος αλλά και ο οποιοσδήποτε άλλος να ενοχλούνται από την διανομή τροφίμων μιας πολιτικής παράταξης που εκπροσωπείται στην βουλή (δεν νομίζω να εμποδίζει και κανένας όποιον άλλον θέλει να μοιράσει τρόφιμα στους λαθρό άμα κάνει κέφι)
    και αφετέρου το γιατί η χρυσή αυγή δεν μοιράζει τα τρόφιμα στα γραφεία της.

    Ηλιθιότητες.

    Όποιος θέλει να μοιράσει τρόφιμα τα μοιράζει όπου κάνει κέφι.
    Δικά του είναι, με δικά του λεφτά τα αγόρασε, όπου θέλει τα δίνει.
    Αν δηλαδή εγώ είχα 100.000,00 € για να αγοράσω τρόφιμα και να τα μοιράζω μόνον στους καταγόμενους από την Κρήτη συμπατριώτες μου θα είχε ο οποιοσδήποτε το δικαίωμα να μου το απαγορεψει;
    Ακόμα και αν ήθελα δηλαδή να είμαι υποψήφιος στις επόμενες εκλογές και το έκανα για ψηφοθηρία.
    Και τι έγινε;
    Εδώ για δεκαετίες όλα τα κόμματα (και του Καμίνη το κόμμα) μοίραζαν αντί για αρνιά θέσεις στο δημόσιο και κανένας δεν θίχτηκε, τώρα με τα αρνιά της χρυσής αυτής τους έπιασαν όλους οι ευαισθησίες;

    Τι υποκρισία!

    Ταιριάζει με τις μέρες που διανύουμε.

  16. kat avatar
    kat 02/05/2013 16:15:37

    Ακριβώς...

  17. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 02/05/2013 18:06:58

    Καλα... ευκολο στο μιλητο, αλλα στη πραξη... ? Τιγκα τα κρατητηρια, οι φυλακες και τα Στρατοπεδα απο τους χιλιαδες Λαθρο. Οι δε χωρες προελευσης τους, δεχονται 5 στους 100. Για πες τι θα τους κανουμε? Καθε 3 και λιγο, μπαινουν σε μια βαρκα απ τη Τουρκια τη βουλιαζουν και υποχρεωτικα (αφου δεν μπορει να του αφησεις να πνιγουν) τους μαζευεις στην Ελλαδα. Η Τουρκια δεν τους δεχεται πισω. Τι μπορει να κανει το Κρατος? ( το οποιο πρωτος εγω το κατηγορω σε πολλα, αλλα οχι σε ολα)

    • maverick avatar
      maverick @ Μικρασιάτης 03/05/2013 00:13:43

      Για τα Κράτη δεν υπάρχουν αδιέξοδα, μόνο ανικανότητα ή εσκεμμένες παραλήψεις. Η Ιταλία, από το 1997 απελαύνει - επαναπατρίζει και αεροπορικώς κάθε εβδομάδα 250 άτομα, τουλάχιστον. Όλα τα άλλα είναι "προφάσεις εν αμαρτία" αναλογιζόμενοι τη σπατάλη των περιορισμένων πόρων, για την αντιμετώπιση, υποτίθεται της λαθρομετανάστευσης και των δυσανάλογων αποτελεσμάτων. Για όλες τις άλλες δημόσιες Υπηρεσίες καθορίζονται στόχοι, προκειμένου όπως ισχυρίζονται οι κρατούντες να υπάρχει αξιοκρατία, στη προκειμένη περίπτωση, της λαθρομετανάστευσης ούτε να το σκεφθούν δεν τολμούν. Γιατί άραγε, θα έλεγε κάποιος, αφελώς σκεπτόμενος!!!

    • maverick avatar
      maverick @ Μικρασιάτης 03/05/2013 09:43:03

      Για τα Κράτη δεν υπάρχουν αδιέξοδα, μόνο ανικανότητα ή εσκεμμένες παραλήψεις στις χώρες παρωδία. Η Ιταλία, από το 1997 απελαύνει - επαναπατρίζει και αεροπορικώς κάθε εβδομάδα 250 άτομα, τουλάχιστον. Όλα τα άλλα είναι "προφάσεις εν αμαρτία" αναλογιζόμενοι τη σπατάλη των περιορισμένων πόρων, για την αντιμετώπιση, υποτίθεται της λαθρομετανάστευσης και των δυσανάλογων αποτελεσμάτων. Για όλες τις άλλες δημόσιες Υπηρεσίες καθορίζονται στόχοι, προκειμένου όπως ισχυρίζονται οι κρατούντες να υπάρχει χρηστή διοίκηση, αξιολόγηση και αξιοκρατία, στη προκειμένη περίπτωση, της λαθρομετανάστευσης ούτε να το σκεφθούν δεν τολμούν. Γιατί άραγε, θα έλεγε κάποιος, αφελώς σκεπτόμενος!!!

  18. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 02/05/2013 18:08:53

    Ο Καμινης πρεπει να ειναι ο χειροτερος αυτοδιοικητικος στην Ελλαδα τα τελευταια 40 χρονια...

  19. kiki64 avatar
    kiki64 02/05/2013 18:55:38

    Δεν είμαι με την χρυσή αυγή, αλλά δεν μπορώ να μην το πω τώρα.
    Αν εγώ γουστάρω με τα δικά μου τα λεφτά (εννοείται!!) να κάνω μια δωρεά ποιανού του πέφτει λόγος σε ποιόν θα την κάνω. Εγώ γουστάρω να την κάνω σε όποιον η προγιαγιά του ήταν Υδροχόος, η σε όποιον το όνομα του κουμπάρου του αρχίζει απόΓάμμα. Ο Καμίνης η 'οποιος άλλος τι λόγο έχει σ'αυτό?
    Και ας αφήσουμε ότι το έκαναν στην πλατεία. Εδώ κάθε μέρα σε οποιοδήποτε δημόσιο χώρο κάνει ο καθένας ότι θέλει. Αυτό τους πείραξε?
    Δεν έχουν μάλλον καταλάβει πως απλά ότι κάνουν δυναμώνει την Χ.Α.
    Και ξεχάστε τις δημοσκοπήσεις. Πολλοί από το τηλέφωνο κωλώνουν να πουν ότι θα ψηφίσουν Χ.Α. Πίσω από το παραβάν όμως????

    • MAYRO XABIARI avatar
      MAYRO XABIARI @ kiki64 02/05/2013 20:51:03

      Δημόσια εκδήλωση-πανηγυράκι ρατσισμού είναι (πέρα απο ψηφοθηρικό παιχνίδι στην πλάτη των μη εχόντων). Να την κάνουν σε δικό τους χώρο, ο ρατσισμός είναι παράνομος, δικαίωμα της δημοτικής αρχής να το απαγορεύσει.

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ MAYRO XABIARI 02/05/2013 20:56:26

        Από που προκύπτει ο ρατσισμός; Δικά τους είναι τα τρόφιμα, όπου θέλουν τα δίνουν. Θα τρελαθούμε τελείως;

        • MAYRO XABIARI avatar
          MAYRO XABIARI @ Γιώργος 03/05/2013 01:41:30

          Όταν δίνεις τρόφιμα σε όποιον πεινάει, τα δίνεις σε ΟΠΟΙΟΝ πεινάει. Δεν ζητάς ταυτότητα και φρονήματα και δεν το διαφημίζεις: "Διανομή ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΛΛΗΝΕΣ" στο κεντρικότερο σημείο της Ελλάδας (λες και θα τολμούσε να παρουσιαστεί Πακιστανός στους Χρυσαυγιτες ακόμη κι αν δεν βροντοφώναζαν την προϋπόθεση της βοήθειας).
          Σαν να έκανε συσσίτιο η εκκλησία και να ζητούσε να βαπτισθούν πρώτα οι αλλόδοξοι, σαν να μοίραζε βοήθεια η Πρόνοια και να ζητούσε φορολογική ενημερότητα...

          • Θησειώτης avatar
            Θησειώτης @ MAYRO XABIARI 09/05/2013 13:30:12

            Είσαι αλλού γι' αλλού. Καλά κρασιά....

  20. Κίτσουλας avatar