06/07/2009 16:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ένταση στις ελληνοτουρκικές σχέσεις



Σκληρή γραμμή υιοθετεί η Τουρκία στα ελληνοτουρκικά, μία εβδομάδα μετά τη συνάντηση Μπακογιάννη-Νταβούτογλου στην Κέρκυρα. Ο διαπραγματευτής της Τουρκίας με την Ε.Ε. Έγκεμεν Μπαγίς εξαπέλυσε χθες προσωπική επίθεση εναντίον της υπουργού Εξωτερικών χαρακτηρίζοντας τις τελευταίες δηλώσεις της (σε συνέντευξη στην «Ημερησία») «εχθρικές και μη σοβαρές». Όπως σχολιάζουν διπλωματικοί κύκλοι, οι δηλώσεις του Τούρκου αξιωματούχου έγιναν στο πρακτορείο Ανατολή με μια ασυνήθιστη ταχύτητα και διαδικασία, που μάλλον αποκαλύπτει ότι στο εξής η τουρκική πλευρά δεν προτίθεται να αφήνει τίποτα αναπάντητο και ασχολίαστο.

 Η υπουργός Εξωτερικών στην συνέντευξή της είχε επισημάνει μεταξύ άλλων ότι «όσο η Τουρκία δεν εφαρμόζει το Πρωτόκολλο της Άγκυρας δεν θα υπάρχει συζήτηση για το άνοιγμα των κεφαλαίων που έχουν παγώσει με την κοινή ευρωπαϊκή απόφαση...».

 «Οι διεθνείς συμφωνίες δεν γίνονται με εξαναγκασμούς από αυτόν που φωνάζει πιο δυνατά», υποστήριξε χ ο Τούρκος αξιωματούχος. «Η Τουρκία δεν έχει ξεκινήσει τις διεθνείς της σχέσεις χάρη στην Ε.Ε. ή με αφορμή την Ε.Ε. (...) Αντίθετα με τους Έλληνες φίλους που έχουν πρώτο και μοναδικό θέμα στην ατζέντα τους το Κυπριακό, στην ατζέντα της Τουρκίας δεν υπάρχει μόνο το Κυπριακό», συνέχισε προκλητικά ο κ. Μπαγίς και εξαπολύοντας προσωπική επίθεση στην κ. Μπακογιάννη πρόσθεσε: «Δεν παίρνουμε στα σοβαρά εχθρικές δηλώσεις οι οποίες γίνονται για να χαϊδέψουν την κοινή γνώμη. Εμάς δεν μας ενδιαφέρουν τέτοιες αξιολογήσεις. Αν θέλουν να μας στείλουν μήνυμα, δεν το λαμβάνουμε με αυτές τις μη σοβαρές δηλώσεις. Τις θεωρούμε ως μενού για εσωτερική κατανάλωση. Εμείς δεν προτιμούμε να στέλνουμε μηνύματα μέσω του Τύπου».

«Το Υπουργείο Εξωτερικών δεν σχολιάζει συναισθηματικά φορτισμένες δηλώσεις, όπως αυτές στις οποίες αναφέρεστε», παρατήρησε από την πλευρά του ο εκπρόσωπος του ΥΠΕΞ Γρ. Δελαβέκουρας, κληθείς να σχολιάσει τις δηλώσεις Μπαγίς. «Σε κάθε περίπτωση, ειδικά ο κ. Μπαγίς, ο οποίος είναι αρμόδιος για τις ενταξιακές διαπραγματεύσεις της χώρας του με την ΕΕ, θα έπρεπε να γνωρίζει όχι μόνο τις υποχρεώσεις που έχει αναλάβει η Τουρκία έναντι της Ένωσης, ως υποψήφια χώρα, αλλά και τη βασική αρχή του διεθνούς δικαίου: οι συμφωνίες πρέπει να τηρούνται», υπογράμμισε ο κ. Δελαβέκουρας.

Σημειώνεται ότι οι δηλώσεις Μπαγίς έρχονται μόλις μία εβδομάδα μετά την προκλητική διασύνδεση από τον ίδιο της επαναλειτουργίας της Θεολογικής Σχολής της Χάλκης με τα δικαιώματα της μουσουλμανικής μειονότητας στη Θράκη, ενώ δήλωσε ευθέως ότι η Τουρκία δεν πρόκειται να εφαρμόσει το πρωτόκολλο επανεισδοχής που έχει υπογράψει με την Ελλάδα

 Διαβάστε τη συνέντευξη της κ. Μπακογιάννη εδώ: http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=15459&subid=2&tag=12730&pubid=12143164

ΣΧΟΛΙΑ

  1. donaE avatar
    donaE 06/07/2009 16:31:51

    'συναισθηματικά φορτισμένες δηλώσεις'...Την πιεζουν την Ντορα,μαλλον πονταρουν στο οτι ειναι γυναικα μηπως και δεν αντεξει.

  2. Βασιλική Σ. avatar
    Βασιλική Σ. 06/07/2009 16:55:07

    Εάν της κάτσει μια "διπλωματική επιτυχία" για να ευφρανθεί το πόπολο θα έχει στο τσεπάκι της την ηγεμονία στην κεντροδεξιά παράταξη. Προς το παρόν τη χτίζει.

    • donaE avatar
      donaE @ Βασιλική Σ. 06/07/2009 16:58:10

      Δεν μπορει να χειριστει τετοιες καταστασεις.Αδικα λες κρατησε τρια ονοματα ανδρων...

      • Βασιλική Σ. avatar
        Βασιλική Σ. @ donaE 06/07/2009 17:02:48

        Έχει επιλεχθεί πάντως ως εν δυνάμει ηγέτης, προφανώς από τους κύκλους εκείνους που δεν θεωρούν απαραίτητες τέτοιες ιδιότητες. Το θέμα είναι τί θα κάνει ο Σαμαράς σε μια τέτοια εξέλιξη... Δεν τον βλέπω να βολεύεται σε θέση Ευάγγελου Βενιζέλου.

  3. ataktos avatar
    ataktos 06/07/2009 17:04:03

    donaE-τι κάνει η ζωή η ριμάδα με έναν αφελή ......και χαζοχαρούμενο ...xaxaxa

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 06/07/2009 18:29:33

    Να προσέχει το καλσόν της μη σκιστεί από τη σκληρή της στάση...

  5. Βασιλική Σ. avatar
    Βασιλική Σ. 06/07/2009 19:05:12

    να προσθέσω και κάτι ακόμη σχετικά με το επώνυμό της. κρατάει το όνομα που έχουν τα παιδιά της και αυτό δείχνει πως κάποιες ιδιότητες που μιλάνε στο θυμικό μας τις έχει. Ας μη ξεχνάμε πως χάρη στις μαργαριταρένιες έγες επιβληθήκαν με το έτσι θέλω αλλότρια ήθη και είμαστε πλέον στο σημείο η μάνα να χρειάζεται να πάει στο δικαστήριο για να έχει το ίδιο επώνυμο με τα παιδιά της. από την πολλή ισότητα το πάθαμε κι αυτό...

  6. donaE avatar
    donaE 06/07/2009 19:20:44

    Βασιλική Σ.
    Η παραδοση τους μαρανε.Αμα σκεφτεται τοσο πολυ τα παιδια της μεχρι λεπτομερειας να μην γινοτανε κ.Κουβελου στο ονομα κολλησε ο σεβασμος?.Τοσες επαγγελματιες κρατανε το πατρικο τους ονομα...Δεν σε αμφισβητω Βασιλικη αλλα δεν μου φαινεται σωστο.Η ΧΕΙΡΑΦΕΤΗΣΗ ειναι πονεμενη ιστορια ιδιως για συζυγους.

  7. Βασιλική Σ. avatar
    Βασιλική Σ. 06/07/2009 19:28:53

    Εμένα αυτό που μ΄ ενδιαφέρει είναι αυτό που επιχείρησε να κάνει ο Χατζηγάκης και πέσαμε όλες να τον φάμε. Να μπορώ να επιλέγω να έχω το επώνυμο των παιδιών μου. Η Μπακογιάννη εάν είχε παντρευθεί τον Κούβελα πριν τον μαργαριταρένιο νόμο θα ήταν κι αυτή αναγκασμένη να πάρει το ονομά του, συνεπώς ούτε το πριν, ούτε το τώρα, ήρθε ο καιρός για αυτοδιάθεση στην πράξη και όχι στα ευχολόγια.

  8. occultist avatar
    occultist 06/07/2009 20:15:22

    Τί δίλλημα ειναι αυτό που μου βάζεις Βασιλική μου? Πρέπει ν΄απευχώμαστε μια “διπλωματική επιτυχία” για να μή έχουμε στο κεφάλι μας την κυρία? Δηλαδή με τον ένα ή τον άλλο τρόπο η οικογένεια αυτή είναι όλεθρος για την χώρα.

  9. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 06/07/2009 20:50:30

    Γιατι εμενα μου εχει κολλησει η ιδεα μηπως ολη αυτη η ιστορια ειναι ενα καλοπαιγμενο 'η κακοπαιγμενο θεατρο, δεν μπορω να καταλαβω. Φταινε οι μεχρι τωρα αριστες σχεσεις της κορης του καθαρματος του '65 με την αλλη πλευρα του Αιγαιου, που, ενδεχομενως, θελει να τη βοηθησει εμμεσως με μια (τεχνητη) ενταση για να αποκτησει τις δυνατοτητες που της χρειαζονται για να μπορεσει να ολοκληρωσει το "εργο" της; Ομολογω οτι δεν μπορω να βρω ακρη, αλλα που θα παει, καπου θα φανει αν ολη αυτη η ιστορια ειναι ενα παιχνιδι 'η οχι - πολλες φορες και τα καλυτερα σχεδια ανατρεπονται απο μια απλη παραλειψη που δεν ειχε υπολογισθει'η και εαν ειχε εντοπισθει, δεν ειχε ληφθη τελικως υπ' οψει.

  10. Χι avatar
    Χι 06/07/2009 21:37:58

    Παίδες, εξαφανίστηκε ο Βάσκο. Είχε εκφράσει φόβους για τη ζωή του. Για να δούμε, θα κοιμηθούν πάλι στο ΥΠΕΞ;

    www.akritas-history-of-makedonia.blogspot.com/2009/07/vasilije-gligorijevic-48.html