07/12/2008 03:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ένταση στην Αθήνα και άλλες πόλεις

[youtube 6WlqzjsW4wk&eurl] 

Ώρα με την ώρα η ατμόσφαιρα στην Αθήνα βαραίνει. Συνεργάτες μας που βρίσκονται επί τόπου μας μεταδίδουν τηλεφωνικά ότι στην Ακαδημίας (Προπύλαια) άρχισαν να στήνονται τα πρώτα οδοφράγματα, ενώ μεγάλες δυνάμεις των ΜΑΤ και αστυνομικών έχουν αποκλείσει όλες τις προσβάσεις προς τα Εξάρχεια. Το Πολυτεχνείο μάλλον έχει ήδη καταληφθεί και νεαροί αντιεξουσιαστές έχουν βάλει φωτιές σε κάδους απορριμμάτων και πετάνε πέτρες και βόμβες μολότοφ εναντίον των αστυνομικών. Στην Πατησίων καίγονται αυτοκίνητα και τα επεισόδια κλιμακώνονται συνεχώς.

Η κατάσταση βέβαια είναι περίεργη. Από την μια μεριά τα μπλόκα των αστυνομικών και οι δυνάμεις των …Εξαρχείων να ετοιμάζονται να συγκρουσθούν και από την άλλη οι ανύποπτοι που διασκέδαζαν στα μπαράκια της Λέκκα και της Ερμού να βγαίνουν αμέριμνοι και να πέφτουν σε …επαναστατική κατάσταση.

Νωρίτερα περίπου 3000 άτομα, όχι μόνο από τον αντιεξουσιαστικό χώρο συγκεντρώθηκαν στην περιοχή γύρω από το Πολυτεχνείο και ξεκίνησαν πορεία, η οποία διασπάστηκε και κομμάτιά της κινήθηκαν εναντίον των αστυνομικών δυνάμεων. Ένα μεγάλο κομμάτι της πορείας πολιόρκησε μια διμοιρία στην οδό Σόλωνος, ενώ στη διασταύρωση Χαριλάου Τρικούπη και Βαλτετσίου στήθηκαν οδοφράγματα, άναψαν φωτιές και οι αστυνομικοί απάντησαν με χημικά και δακρυγόνα.

Παράλληλα, επεισόδια ξέσπασαν και στην Θεσσαλονίκη, όπου ομάδα 150 κουκουλοφόρων επιτέθηκε με βόμβες μολότοφ στο αστυνομικό τμήμα του Λευκού Πύργου, καθώς επίσης και σε Γιάννενα και Χανιά. Επεισόδια και συγκεντρώσεις και στην Κομοτηνή, τη Μυτιλήνη, την Πάτρα, και το Ηράκλειο.

[youtube Wgkbzn9decI&eurl]

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Factorx avatar
    Factorx 07/12/2008 03:35:41

    Γιατί ρε φίλε, ιδιοκτησία σου ειναι το you tube;

    Σε πείραξε που έχουμε την καλύτερη κάλυψη μέχρι στιγμής λόγω των αναγνωστών μας;

  2. Factorx avatar
    Factorx 07/12/2008 03:41:53

    Έβγαλα τα βίντεο γιατί δεν γουστάρω να με ζαλίζουν τέτοιες ώρες διαφοροί περίεργοι που τους ενδαιφέρει το μπλογκάκι τους και οχι η ενμηέρωση τυου κόσμου

  3. Νικόλας avatar
    Νικόλας 07/12/2008 03:45:56

    Φάκτορα, γιατί κατεβάζεις τα βίντεο; Αυτός που τα έβαλε του youtube δεν το έκανε για να τα κρύψει ούτε για να κατοχυρώσει δικαιώματα.

  4. Factorx avatar
    Factorx 07/12/2008 03:52:29

    Λάθος αντίδραση Νικόλας, αλλά είπα να μην αρχίσουν να χαλάνε τη συζήτηση και την ενημέρωση, οι συνήθεις

  5. KaryID avatar
    KaryID 07/12/2008 03:53:42

    έδωσα και εγώ για το ραδιόφωνο του άλφα να ακούνε που είχε συνεχή ανταπόκριση

  6. plax avatar
    plax 07/12/2008 03:55:25

    σκοτωθηκε ενα παιδι.ξεσηκωθηκε τοσος κοσμος σε τοσες πολεις και εσεις ασχολειστε με καλυτερες καλυψεις βιντεκια αποκλειστικοτητες και ποιος εγραψε πρωτος τι και που.θλιβεροι ειστε.και δεν καταλαβα τι ζορι τραβας ρε φακτορα αν καποιους τους ενδιαφερει το μπλογκακι τους?απο ποτε εχεις κοντρα με αλλα μπλογκακια?νομιζα οτι τα καταδικαζες αυτα.
    αν εισαι δημοσιογραφος γραψε επωνυμα.τι καραγκιοζιλικια ειναι αυτα.ακους εκει 'σε πειραξει που εχουμε καλυτερη καλυψη λογω των αναγνωστων μας'..οσο για τους δαιμονιους ανωνυμους ουδεν σχολιο.
    τριτη δημοτικου?τεταρτη?χλωμο..

  7. KaryID avatar
    KaryID 07/12/2008 03:59:00

    Ορισμένοι από μας τώρα γνωρίζουμε το μέσο αυτό και πρώτη φορά συμμετέχουμε σε αυτή τη διαδραστική διαδικασία, τόσο άμεσα σε χρόνο μηδέν, εγώ δεν κοιμήθηκα όλη τη νύχτα να διαβάζω για το παιδί, και νοιώθουμε περήφανοι αν μπορέσαμε να ενημερώσουμε κάπως, με πολύ προσοχή βέβαια σε ότι ακούμε και μεταδίδουμε.

  8. Factorx avatar
    Factorx 07/12/2008 04:03:01

    @plax: εσύ τι ζόρι τραβάς; Απάντησα επειδή κάποιος πήγε να κάνει αυτό που κάνεις εσύ τώρα. να αποπρποσανατολίσει τη συζήτηση. Κι αν αυτό που γράφεις κατάλαβες για εμάς, λυπάμε. Η συζήτηση τέρμα γι αυτό το ζήτημα. Αν έχεις να πεις κάτι για τα επισόδια καλοδεχούμενος.

  9. plax avatar
    plax 07/12/2008 04:13:39

    αυτο το ζορι τραβηξα ρε φακτορα.περιμενω να μαθω και μαλιστα απο το δικο σου το μπλογκ και βλεπω την κουβεντα να χανεται.εχω αλλη γνωμη για εσας κ για υτο στα εχωσα.μακαρι να μπορουσα και εγω να ενημερωσω αλλα ειμαι μακρυα απο τις εξελιξεις.να ενημερωθω περιμενω.
    για τα επεισοδια αυτο που φοβαμαι ειναι ο τροπος που για μια ακομη φορα θα παρουσιαστουν απο τα μεσα.με σχολιασμους απο baby-πλευρηδες.κουραγιο στα παιδια που αγωνιζονται στα κεντρα.

  10. Σταμάτης avatar
    Σταμάτης 07/12/2008 11:00:59

    Οι ανακοινώσεις ΣΥΝ, ΠΑΣΟΚ εμετικές. Οι “αντιεξουσιαστές” δεν έχουν ποτέ ευθύνες; Η οικογένεια του δεν έχει ευθύνες; Οι μεγαλύτεροι που τον στρατολόγησαν δεν έχουν ευθύνες; Μπράβο στον αστυφύλακα που εφάρμοσε τον νόμο!

  11. tony avatar
    tony 07/12/2008 12:22:37

    Ρε παιδιά το θύμα δεν είχε όνομα? Για ποιο λόγο ποιος κράτησε κρυφό το όνομα του τελευταίου ανθρώπου που πέθανε για τα πιστεύω του στη χώρα μας?
    Δεν έχει καμιά σημασία αν συμφωνώ η διαφωνώ με τα πιστεύω του αφού πέθανε για αυτά είναι ήρωας.
    Δεν είναι τραγικό εάν το πιστεύω μου είναι λάθος
    αυτό που στα αλήθεια είναι τραγικό είναι να μην έχω πιστεύω.

  12. KaryID avatar
    KaryID 07/12/2008 12:40:59

    υπάρχει το όνομά του, το είπαν, ψάξε στα blog και εδώ το είπαν

  13. ioannis mpampalis avatar
    ioannis mpampalis 07/12/2008 18:58:03

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΣΤΑΜΑΤΗ
    ΞΥΠΝΗΣΤΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!

  14. ioannis mpampalis avatar
    ioannis mpampalis 08/12/2008 08:38:14

    κριμα ….κριμα ενα παιδακι στον βωμο της κομματικης παλης …ας κλαψουμε ολοι μας τωρα πανω του και μεθαυριο παμε για αλλα…νοιωθω πολυ ντροπηηηηηηηηηηη!!!!!! το θυμα βρεθηκε παντα ετσι γινεται και παντα ειναι νεα τα θυματα ας τρεξουν τωρα δεξιοι αριστεροι να κλαψουν να βρισουν και οτι κανουν σε ολες αυτες τις περιπτωσεις… το παιδακι χαθηκεεεεεεεε κριμααααααα δεν θα ξαναμιλησω γι αυτο το παιδι θα το κρυψω βαθια μεσα μου και θα προσπαθησω να το θυμαμαι …να το θυμαμαι …κριμααααααααα

    σημερα σιωπηηηηηηηηη μετα απο το ψυχοραγισμα αυτου του μικρου ...να μην ξεχασουμε πως φτασαμε εδω