02/01/2009 16:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ένταση με την Τουρκία. Στο Αγαθονήσι ο Παπούλιας

Διπλωματική απάντηση στις εντεινόμενες τουρκικές προκλήσεις στο Αιγαίο θεωρείται η επίσκεψη του Προέδρου της Δημοκρατίας , Κάρολου Παπούλια, στο  Αγαθονήσι για τον εορτασμό των Θεοφανείων, την Τρίτη 6 Ιανουαρίου.

Έπειτα από πρόσκληση του υφυπουργού Εμπορικής Ναυτιλίας Π. Καμμένου και συνεννόηση με την στρατιωτική ηγεσία του Πενταγώνου, ο κ. Παπούλιας αποφάσισε να παραβρεθεί στην τελετή αγιασμού των υδάτων στο Αγαθονήσι, με σκοπό να τονώσει και την ψυχολογία των κατοίκων του ακριτικού νησιού. Το ακριτικό νησί των 158 κατοίκων απέχει μόνο 8 ναυτικά μίλια από τις μικρασιατικές ακτές και τους τελευταίους μήνες βομβαρδίζεται εικονικά από την Τουρκία τουλάχιστον μια φορά το μήνα.

Χαρακτηριστικές και οι δηλώσεις του κ. Παπούλια στη δεξίωση των Ενόπλων Δυνάμεων το βράδυ της Τετάρτης: «Έχουμε ένα δύστροπο γείτονα και πρέπει να είμαστε πάντοτε έτοιμοι να αντιμετωπίσουμε την οποιαδήποτε απειλή»

Η κλιμάκωση των προκλήσεων της Άγκυρας,  με τις νέες μορφές που χρησιμοποίησε τις τελευταίες εβδομάδες του 2008 για να εκδηλώσει τις αμφισβητήσεις και τις διεκδικήσεις της στο Αιγαίο, προκαλούν έντονο  προβληματισμό και ανησυχία στην Αθήνα. Χαρακτηριστικό των προκλήσεων είναι και το εξής επεισόδιο: Την προπαραμονή της Πρωτοχρονιάς όσο και την προηγουμένη των Χριστουγέννων, η τουρκική αεράμυνα κάλεσε, μέσω ασυρμάτου, ελληνικά ελικόπτερα που μετέφεραν από τη Λέρο στο Φαρμακονήσι στρατιώτες για αλλαγή βάρδιας στο φυλάκιο να εγκαταλείψουν την περιοχή, διότι, όπως ισχυρίστηκαν, πετούσαν σε χώρο υπό τουρκική ευθύνη (!). Μάλιστα, προχώρησαν και στην απειλή ότι θα ακολουθήσει αναχαίτιση από F-16 αν δεν απομακρυνθούν!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Vass avatar
    Vass 02/01/2009 16:45:23

    Τη φράση "Η κλιμάκωση των προκλήσεων της Άγκυρας, ..... προκαλούν έντονο προβληματισμό και ανησυχία στην Αθήνα", έχω συχαθεί να την ακούω. Έχει γίνει χειρότερο κλισέ από τα γνωστά περί εγκέλαδου, ακρίβειας της αγοράς, μάχη με τον θάνατο. Έλεος κι αυτό δεν αφορά τη συγκεκριμένη ανάρτηση.

  2. Factorx avatar
    Factorx 02/01/2009 16:58:54

    Όπως το λες. Αλλά εμείς πρέπει να κάνουμε την ανάρτηση γιατί το εθνικό συμφέρον υπερισχύει όλων των άλλων

  3. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 02/01/2009 17:26:38

    Μήπως η Τουρκία ζήλεψε την πολιτική του Ισραήλ στην Γάζα; Και τί θα γίνονταν, αν κατεβάζαμε ένα τουρκικό φάντομ στα ψυχρά νερά του Αιγαίου; Θα έκαναν πόλεμο;

    'Ε! άς τον κάνουν επι τέλους, μπάς και σφίξουν και οι κώλοι. Οι δικοί μας φυσικά, που δουλειά δέν εχουν και με κάθε ευκαιρία πυρπολούν. Όχι τους Τούρκους. Πού τέτοιο πράγμα. Τους Ελληνες και το σπίτι τους πυρπολούν.

    ΠΕΛΙΑΣ

  4. Δημήτριος εν Ιωαννίνοις avatar
    Δημήτριος εν Ιωαννίνοις 02/01/2009 18:42:38

    Καλή Χρονιά σε όλους!

    Σε άλλο μέτωπο, εκείνο των "γνωστών-αγνώστων-πυρπολητών", έχουμε ύφεση προς το παρόν...
    Θυμάστε εκείνο το σχετικό άρθρο της Applebaum στην Washington Post;

    Η Ελλ. Πρεσβεία έστειλε απαντητική επιστολή και δημοσιεύεται εδώ:
    http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2008/12/29/AR2008122901992.html


    Δημήτριος εν Ιωαννίνοις

  5. Krisi avatar
    Krisi 02/01/2009 19:01:28

    Η ιστορία επαναλαμβάνεται ως φάρσα


    Το 1973 είχαμε Πολυτεχνείο-πτώση Παπαδόπουλου άνοδο Ιωαννίδη-εισβολή στη Κύπρο και στο βάθος ο πόλεμος του Γιόμ Κιπούρ και η ακυβερνησία στις ΗΠΑ με το Νίξον να φεύγει και τον...Φόρντ να έρχεται


    Μια γενιά αργότερα έχουμε τα "Δεκεμβριανά του 2008" απο κουκουλοφόρους χωρίς κοινωνικά αιτήματα..και χωρίς ηγήτορες

    την προσπάθεια πτώσης του Καραμανλή για να έρθει...μάλλον η Ντόρα και όχι ο Γθωργάκης και αντι΄για Κύπρο το μενού έχει Αιγαίο..

    Ααα ξέχασα αντί ενός μεγαλειώδους πολέμου με αρματομαχίες τύπου '73 έχουμε επίθεση με Φ-16 και Απάτσι εναντίον Παλαιστινίων με ρουκέτες του Β' Παγκοσμίου πολέμου...


    Τέλος ο Μπούς φεύγει ο Ομπάμα έρχεται, μπρρρ...


    Τελικά ο Μαρξ είχε δίκιο!

    Μόνο που αυτή τη φορά θα πέσει τρελιό γέλιο...μείνετε στις οθόνες σας και δείτε πως θα πάρουν δουλειά "Οι νεκροθάφτες των Αυτοκρατοριών"... τα φτυάρια έχουν ακονίστεί και έχουν δοθεί στα κατάλληλα χέρια...άρε Μάρξ τι χάνεις!!!

  6. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 02/01/2009 19:29:33

    Είναι σίγουρο ότι θα τον αφήσουν τον Πρόεδρο να πάει στο νησί ;

  7. Σαος avatar
    Σαος 02/01/2009 20:18:23

    Να δεις οι τούρκοι πως θα πάνε στο Αγαθονήσι...Πετώντας!

  8. ataktos avatar
    ataktos 02/01/2009 20:19:55

    Όλη την ζωή του αγαθούλης το έπαιζε ,τώρα στο αγαθονησι τον έστειλαν ???χα χα χα

  9. Xase avatar
    Xase 02/01/2009 20:28:39

    @3
    Συμφωνω απολυτα μαζι σου. Αν ριξουμε ενα τι θα γινει.; Τοχουν παρακανει και τελος τελος η ανεχεια μπορει να φανει σαν αδυναμια.

    @8 ατακτε
    Δεν ειναι ετσι οπως τα λες. Τον εχω γνωρισει προσωπικα και δεν ειναι ουτε αγαθουλης ουτε λαπας. Απλα ειναι ανθρωπος που δεν φτανει ευκολα στα ακρα. Και νομιζω κανει και καλα την δουλεια του αν και ποτε δεν ειχα καποια σχεση με το κομμα του ουτε θα εχω στο μελλον.

  10. ataktos avatar
    ataktos 02/01/2009 20:40:52

    Xase -Δεν έχω την τιμή να Τον έχω γνωρίσει προσωπικά!!!!
    Από τότε που αλληλογραφούμε ούτε εμείς εδώ το πήγαμε ποτέ στα άκρα ποτέ .Αλλά βλέπεις πρόεδροι δεν έχουμε προταθεί (Τουλάχιστον εγώ ποτέ επεδίωξα ).

  11. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 02/01/2009 20:44:59

    Προσωπικά είμαι της γνώμη ότι αυτή η επίδειξη πολιτικής αποφασιστικότητας θα αποθαρρύνει σοβαρά την Τουρκία. Ως γνωστόν, ο Τούρκος όπου δει αποφασιστικότητα υποχωρεί. Να πήγαινε και στα Ίμια ο Πρόεδρος!

  12. M avatar
    M 02/01/2009 20:48:50

    Εγώ πάντως νομίζω ότι ο Παπούλιας είναι η καλύτερη επιλογή που έχει κάνει ο Καραμανλής. Σε όλα τα επίπεδα. Και σε επίπεδο πολιτικής, και προσώπων.


    Με τους δικούς τους μπορεί να μην του βγαίνουν και πολύ καλά τα πλάνα... (Τραγάκης.... Ωχ Παναγιά Δέσποινα!!! .... κλπ ....) αλλά στον Παπούλια, αν και από άλλο κομματικό χώρο, έπεσε διάνοια.

    Είναι ο καλύτερος ΠτΔ μέχρι στιγμής.

    Μετά από ό,τι ακούγεται οι επιλογές περιορίζονται γύρω από: Κωνσταντόπουλο, Σιούφα, Καραμανλή ή ... Jeanne d' Atsalovits.


    (ΥΓ: Αχαχαχαχαχα άκου Atsalovits!!! Πού πάτε και τα βρίσκετε)

  13. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 02/01/2009 20:59:34

    @12

    Υπάρχει και ο Αναστάσιος Πεπονής, στρατηγική εφεδρεία. Αν τυχόν η υγεία του Παπούλια δεν του επιτρέπει δεύτερη θητεία.

    Από τη μια Γιωργάκης, Ντόρα και Σημίτης για ΠτΔ, από την άλλη Κωστάκης, Παπούλιας και ίσως Βενιζέλος μετά από νέα ήττα Γιωργάκη. Πραγματιά δεν έχω δίλημμα στο να στηρίξω Κωστάκη στις επόμενες εκλογές (αν και δεν το έκανα στις προηγούμενες). Χωρίς συναισθηματισμούς και τα συναφή. Δεν με αφορούν οι συναισθηματισμοί, υλοποιώ την άποψή μου για το καλό της χώρας μου.

  14. Κ.ΤΣΑΠΑΡΑΣ avatar
    Κ.ΤΣΑΠΑΡΑΣ 03/01/2009 00:53:11

    O Καραμανλης έχει μελετήσει τις κινησεις του Ανδρεά.Πολιτική συναινεση υπάρχει.Μπορεί να έχουμε ένα Γενάρη 2009 αντιστοιχο του Μάρτη 1987 για "ζέσταμα".Οι φίλοι μας φοβούνται τους πιλότους μας, μη το ξεχνάτε.

  15. KaryID avatar
    KaryID 03/01/2009 11:48:12

    Η καλοπροαίρεση και η πολλή συγκαταβατικότητα από ένα σημείο και μετά εκτός από ηλίθιες είναι και ύποπτες.

  16. Σπύρος avatar
    Σπύρος 03/01/2009 16:13:23

    Η παρουσία τού Παπούλια τιμά το Προεδρικό Αξίωμα..
    Ε,τώρα εαν σέ μερικούς ενδοτικούς δέν αρέσει ,Ξύδι χρονιάρες μέρες...