20/01/2009 20:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Ένταξη αλλοδαπών στην ΕΛ.ΑΣ.» !

Την ένταξη αλλοδαπών δεύτερης γενιάς στο σώμα της Ελληνικής Αστυνομίας ως μέσο καταπολέμησης του προβλήματος του ρατσισμού προτείνει η Πανελλήνια Ομοσπονδία Αστυνομικών Υπαλλήλων (ΠΟΑΣΥ). Την πρόταση διατυπώνει με δηλώσεις του στην «Κ» ο πρόεδρος της ομοσπονδίας Χρήστος Φωτόπουλος, ο οποίος επισημαίνει ότι οι αλλοδαποί γνωρίζουν πρόσωπα και πράγματα. Μάλιστα τονίζει ότι σχετική εισήγηση έκανε πέρυσι στον αρχηγό της ΕΛ.ΑΣ. ο ομόλογός του της βρετανικής Σκότλαντ Γιαρντ.

«Τα παιδιά των μεταναστών, η λεγόμενη δεύτερη γενιά, φοιτούν στα ελληνικά σχολεία και πανεπιστήμια. Γιατί αποκλείονται από τις αστυνομικές σχολές και άλλες δημόσιες θέσεις; Όσο αρνείται η συντεταγμένη Πολιτεία να αντιμετωπίσει τη νέα πραγματικότητα, θα ελλοχεύουν ρατσιστικά περιστατικά και το ξέσπασμα θα υφίσταται η Ελληνική Αστυνομία ενώ η ευθύνη είναι άλλων», τονίζει. Η ένταξη αλλοδαπών στην Αστυνομία μπορεί να συμβάλλει στην πρόληψη άσχημων καταστάσεων, στην αντιμετώπιση του εγκλήματος και της διαφθοράς, εξηγεί επίσης ο κ. Φωτόπουλος. Οι άνθρωποι αυτοί γνωρίζουν τη νοοτροπία, τις αντιλήψεις και την κουλτούρα των κοινωνιών από τις οποίες προέρχονται. «Γνωρίζουν πρόσωπα και πράγματα».

Το 2004 η ΠΟΑΣΥ σε συνεργασία με το Κέντρο Πληροφόρησης «Αντιγόνη» είχε προχωρήσει σε «Έρευνα Πολυμορφίας στην Ελληνική Αστυνομία». Η πλειοψηφία των αστυνομικών (περίπου 46.000) αποδείχτηκε εξαιρετικά επιφυλακτική απέναντι στην προοπτική ένταξης αλλοδαπών στο σώμα. Παραπάνω από τους μισούς θεωρούσαν αρνητική τη πολυμορφία.

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_100047_16/01/2009_299530

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 20/01/2009 20:52:54

    Πού είναι οι του Ρεσάλτο, το είδαν αυτό;;; Πού είναι ο Παπανικολάου να τρελαθεί, να του γυρίσει η μούρη ανάποδα;!

    Τώρα που κοιτάζω, το είδε φυσικά πριν από μας. Όχι θα του ξέφευγε:

    www,resaltomag.gr/forum/viewtopic.php?p=19558#19558

    Χωρίς πλάκα τώρα, το πράγμα σοβαρεύει. Πρέπει να αντιδράσουμε, δεν πάει άλλο. Να ειπωθούν μερικά πράγματα ανοιχτά. Δεν μας νοιάζει αν γνωρίζουν πρόσωπα και πράγματα, αν χρειάζεται η αστυνομία χαφιέδες ξέρει πώς να τους βρει. Τους χρειάζεται και να τους εντάξει;

    Τι άλλο θα ακούσουμε!

  2. Προφήτης avatar
    Προφήτης 20/01/2009 21:02:03

    Κλασσική αμερικάνικη συνταγή.
    Πρώτη γενιά αστυνομίας : Ιρλανδοί (= σκληροτράχηλοι)
    Μετά, μαύροι, που περιπολούν σε μαύρες συνοικίες.
    Η "πολυπολιτισμική" κοινωνία.

  3. olympiada (male) avatar
    olympiada (male) 20/01/2009 21:16:12

    Σατανικό και ρατσιστικό το σχέδιο.. Να προσλαμβάνουν Αλβανούς για να συλλαμβάνουν Αλβανούς. Το δεύτερο βήμα, η πρόσληψη Οθωμανών επαγγελματιών οπλιτών. Ο Οσάμα, μάλλον την αντιτρομοκρατική κλπ. Μουσάραφ φορ πρέζιντεντ.

  4. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 20/01/2009 21:17:08

    Πιστεύεις ότι είναι το ίδιο Προφήτη; Οι μαύροι στην Αμερική είναι Αμερικανοί, νιώθουν Αμερικανοί. Οι αλλοδαποί εδώ δεν θα νιώθουν Έλληνες. Θα είναι πραιτωριανοί, ακριβώς αυτό που λέει το Ρεσάλτο.

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/01/2009 21:19:19

    μμμ

    και Παπάδες για τους Εφραιμούληδες με ράσο κολλητο να μην μπλέκεται και το όπλο ούτε οι χειροπαίδες!

    Γαμώ τα Υπουργεία σας.


    ΠΠ

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/01/2009 21:21:01

    παίζει και Αστυνόμος Παλεοκώστας και Αστυνόμος Ρωχάμης? ολοι οι ειδικοί χωράνε !

    ΠΠ

  7. www.politonsymaxia.gr avatar
    www.politonsymaxia.gr 20/01/2009 21:25:51

    ειναι πολυ σημαντικη η ηπροταση της Ομοσπονδιας των αστυνομικων να μπορουν να μπαινουν και τα παιδια των αλλοδαπων στην αστυνομια. Δεω ξερω αν ετσι περιοριζουμε το ρατσισμο και το εγκλημα αλλα σιγουρα μπαινει σε εφαπμογη στην πραξη η αρχη της ισονομιασ ωστε να μην υπαρχουν πολιτες Α καιΒ κατηγοριας

  8. olympiada (male) avatar
    olympiada (male) 20/01/2009 21:42:45

    Ναι. Έτσι θα παραμείνουμε όλοι Γ' κατηγορίας.

  9. KaryID avatar
    KaryID 20/01/2009 21:43:12

    Στον στρατό άραγε δεν πρέπει να υπηρετήσουν πρώτα;
    Για να μάθουν να υπερασπίζονται την νέα τους πατρίδα, όχι μόνο για να συλλαμβάνουν, ε;
    Ακριβώς όπως γίνεται στην Αμερική όπου σκοτώνονται όπου τους στέλνει η πατρίδα τους (Αφγανιστάν, Ιράκ, Βιετνάμ, κλπ.).

  10. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 20/01/2009 21:55:01

    αν το κάνουν για να ενταχθούν σαν κανονικοί πολίτες τότε που έιναι το κακό....
    αν ψάχνουμε απλά για ρουφιάνους τότε αλλάζει το ζήτημα....

  11. Προφήτης avatar
    Προφήτης 20/01/2009 21:56:28

    KaryID, έβαλαν κάτι ρωσσοπόντιους μαϊμού, κάτι εγκληματίες που είχαν έλθει με πέτσινα χαρτιά, να υπηρετήσουν 3μηνη θητεία και κόντεψαν να διαλύσουν το στρατό.
    Οπωσδήποτε πρέπει να υπηρετούν. Και να δίνουν εξετάσεις στα Ελληνικά. Και να ορκίζονται πίστη στο Ελληνικό κράτος.
    Αλλά, αυτοί είναι τυχοδιώκτες χωρίς ήθος. Θα σκότωναν τη μάνα και τον πατέρα τους για να πάνε εκδρομή με το ορφανοτροφείο, δεν θα ορκιζόντουσαν ψεύτικα ...
    Ποια πατρίδα ...

  12. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 20/01/2009 21:59:52

    Αντε με το καλό και γιά το κόμμα.

  13. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 20/01/2009 22:00:28

    Βεβαια και τους θελει ο κ. Φωτόπουλος για ρουφιανιά.Γιατί αν είναι ικανοί,που θα είναι φαντάζεστε τι έχει να γίνει στην αξιολόγηση σε βαθμίδες.Τότε θα τους πουν δεν υπηρετήσατε στρατό κ.λ.π,άρα δεν μπορείτε να αναβαθμιστείτε.Δωρον αδωρον λοιπόν.

  14. KaryID avatar
    KaryID 20/01/2009 22:03:21

    ΑΚΡΙΒΩΣ Προφήτη, ευχαριστώ που συνέχισες το νήμα!! Δεν αναφερόμαστε τώρα σε εθνότητες, γενικά μιλάμε, έχουν ούτως ή άλλως δικές τους πατρίδες. Μάνα είναι μόνο μία, και πατρίδα επίσης.

  15. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 20/01/2009 22:08:31

    Μου θυμίζει τα σχέδια επί χάρτου για τα ναρκωτικά.Ετσι λέγανε κάποιοι πολιτικοί πριν από χρόνια να εντάξουν στην εκπαίδευση τους πλέον ικανούς.Τα παιδιά που έχουν απεξαρτηθεί από ουσίες και είναι οι καλύτεροι δάσκαλοι.Ε κάποιοι πήραν τα χρήματα της έρευνας και της ιδέας και συνεχίζουν να καλύπτουν το εμπόριο,οι ξεφτίλες.

  16. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 20/01/2009 22:10:57

    Και κάτι άλλο.Εχω βαρεθεί να ακούω για Αλβανούς.Είναι οι πλέον ενταγμένοι μετανάστες.Δεν ξέρω αν το πιστεύετε,αλλά είναι μπροστά από εμάς.

  17. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 20/01/2009 22:15:43

    Πάντως η είδηση και το θέμα που ανέβασε ο Φακτορας,είναι πολύ προχωρημένο και από τα πιο αξιόλογα για ανάλυση.Αξίζει.

  18. KaryID avatar
    KaryID 20/01/2009 22:17:28

    Ε, δίπλα είναι η πατρίδα τους αυτών. Την φτιάχνουν ωραία σιγά σιγά είκοσι χρόνια τώρα.

  19. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 20/01/2009 22:22:06

    Και μην μενουμε στο συναίσθημα της κοινής γνώμης που σε αυτό ποντάρουν οι πολιτικοί.Ολα είναι κατευθυνόμενα.Θυμόσαστε την είσοδο του κ.τσίπρα στο προεδρικό μέγαρο με την μελαμψή γυναίκα;Ο ΣΥΝ ποντάρει στους μετανάστες.Αν η Ν.Δ το εκμεταλλευτεί,θα υπάρξει συνενοχή των δύο κομμάτων.

  20. tony avatar
    tony 20/01/2009 22:29:15

    Ναι. Έτσι θα παραμείνουμε όλοι Γ’ κατηγορίας
    ε και τι έγινε?

  21. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 20/01/2009 22:40:53

    Ωραίοι είστε μερικοι.Και μετά λέτε "αμερικανάκια" τους αμερικανούς. Αλλά τα αμερικανάκια έβγαλαν έναν μαυρο πρώτης γενιάς πρόεδρο, εσείς ούτε στην αστυνομία θέλετε τους αλλοδαπούς!!(αν θα έπρεπε να εχουμε επαναπροωθήσει τους γονείς τους όταν ήρθαν είναι άλλο θέμα. τώρα τα παιδιά τους ζουν και θα ζήσουν εδω. Δημοκραταρες μου

  22. fantomas avatar
    fantomas 20/01/2009 22:42:46

    ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ.
    ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΘΑ ΕΙΜΟΥΝ ΥΠΕΡ ΜΙΑΣ ΤΕΤΟΙΑΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ.
    ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ ΘΑ ΜΠΩΡΟΥΣΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΑ ΕΠΩΝΥΜΑ ΔΥΟ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΩΝ ΑΛΛΟΔΑΠΩΝ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ ΤΗΣ Ε.Α ΕΑΝ ΔΕΝ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΤΟΥΣ ΚΥΝΔΙΝΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΦΩΡΑ ΤΩΝ ΕΠΩΝΥΜΩΝ ΤΟΥΣ.
    ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΗ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΤΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ!! ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ Ο ΑΛΕΞΗΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΕΙ!!!

  23. Νικόλας avatar
    Νικόλας 20/01/2009 22:43:37

    Είναι απόλυτα λογική πρόταση. Δύο ελπίδες έχει για βελτίωση η Ελληνική αστυνομία: τον συνδικαλισμό και τις πανελλήνιες εξετάσεις για την εισαγωγή στις σχολές. Επιτέλους σήμερα οι νέοι αστυνομικοί δεν έχουν ηλίθιες φάτσες λόγω πανελληνίων. Η πρόταση αυτή των συνδικαλιστών σημαίνει πως έχουν επαφή με την Ελληνική κοινωνία.
    Μακάρι!

  24. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 20/01/2009 22:51:07

    Προς Νικόλα.Συγνώμη αλλα δεν έχουν καμμια επαφη με την ελληνική κοινωνία.Πηγαίνουν στη σχολή για τη δημόσια ένταξη.Το δημόσιο,με όλη τη σημασία της ένοιας.Αλλά απαντώ και στον Φαντομά.Ν.Δ και ΣΥΝ θα βγαλλουν πλειοψηφία με λίγο ακόμα ψαξιμο.Οι αλλοδαποί είναι όλο το παιχνίδι,και το χει καταλάβει η Ν.Δ.Ποντάρει σε αυτούς και αν τάξει και κάτι στο ΣΥΝ,τελείωσε.Δεν υπάρχει συναίσθημα.Ολα είναι υπολογισμένα.

  25. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 20/01/2009 22:57:03

    Ελπιζω να μην το λες για μενα.Παντως μπηκες με χιουμορ ανωνυμε.

  26. Eichmann avatar
    Eichmann 20/01/2009 23:07:02

    Το ότι έβγαλε η Αμερική αράπη για πρόεδρο δεν σημαίνει τίποτα. Το να έχουμε όμως Ρωσοπόντιους τσαντάκηδες και Τσετσένους μαχαιροβγάλτες για μπάτσους σημαίνει πολλά. Δεν είμαστε έτοιμοι αλλά ούτε και αυτοί κάνουν για αυτή τη δουλειά. Θα έχουμε απλά πολύ δουλειά για το Εσωτερικών Υποθέσεων...
    Πάντως να ξέρετε όσοι το αγνοείτε ότι την όποια κυβέρνηση απ`το 1996 και μετά την βγάζουν Τσετσένοι, Γεωργιανοί κλπ. που τους φέρνουν τα κόμματα, τους δίνουν το ψηφοδέλτιο και μετά κάνουν τα στραβά μάτια για το αν αυτοί θα μείνουν παράνομα. Δυστυχώς έτσι είναι. Το ΠΑΣΟΚ αλλά και η ΝΔ το έκαναν αθρόα, εξ` ου και το ότι δεν αναφέρεται από κανέναν.

  27. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 20/01/2009 23:07:22

    Προς Φαντομά.Οταν λες ότι υπάρχουν 2 εξαιρετικοί αλλοδαποί αξιωματικοί της Ε.Α ενοείς από την Αλβανία,Από την Β.Ηπειρο που έχουν κιολας βαφτιστεί από κανέναν επώνυμο;

  28. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 20/01/2009 23:07:46

    και τι πα να πει ψαχνουν για ρουφιάνους? ακόμα με τα μετα-χουντικα σύνδρομα είστε? οι συμμορίες των αλλοδαπών γίνονται πολύ σκληρές. διακινούν ναρκωτικά ,όπλα, γυναίκες. θα σας πείραζε να χτυπηθουν-όσο γίνεται να χτυπηθουν?

  29. rs avatar
    rs 20/01/2009 23:08:40

    Τελικά σε πολλά blogs μαζεύονται πολλοί...πικραμένοι κάθε είδους, που γενικά οι απόψεις τους κυμαίνονται μεταξύ του κυνικού και της πρόκλησης.
    Το συγκεκριμένο blog είναι το πιό αξιόλογο απο πλευράς θεμάτων και σχολιασμού.
    Αλλά ρε παιδιά, τι απίθανοι τύποι είναι όλοι αυτοί με τους Εβραίους, τους αλλοδαπούς, οι ...εθνικά αδικημένοι, οι ανασκολπιστές της ιστορίας (μόνο αυτοί κατέχουν την αλήθεια)και εσχάτως οι υποστηρικτές του Σαμαρά (!!!).
    Ήταν παρόμοιο και το κοινό του ΑΝΤΙ; Να αρχίσω ν΄ανησυχώ;
    Και κάτι σχετικό με το θέμα.
    Ήμουν στην Γερμανία όταν μπήκε ο πρώτος Τούρκος στην αστυνομία. Τελικά δεν έγινε τίποτε από όλα όσα έλεγαν και εκεί οι αντίστοιχοι που κινδυνολογούσαν.
    Το εάν άλλαξε κάτι στην αστυνομία; Δεν νομίζω. Είναι τέτοιοι οι μηχανισμοί που δεν αλλάζουν με τίποτε.Απλώς "βαβούρα" να γίνεται.

  30. fantomas avatar
    fantomas 20/01/2009 23:12:03

    duckk23@lavabit.com

    ΠΟΥΝΤΩ? ΠΟΥΝΤΩ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙ?
    ΨΑΞΕ! ΨΑΞΕ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ!!!!

    ΜΑΣΑΕΙ, Η ΚΑΤΣΙΚΑ ΤΑΡΑΜΑ?
    ΣΠΙΝΙΑΡΙ, Η ΓΑΤΑ ΣΤΟ ΓΙΑΟΥΡΤΙ?

    ΦΥΛΑΚΙΑ ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ!!

  31. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 20/01/2009 23:17:18

    Οι Τούρκοι στη Γερμανία είναι από τότε που πήγαν και οι Ελληνες.Ενταγμένοι στο σύστημα γιατί υπήρχε μηχανισμός.Πάντως με άφησες μαλάκα με την άποψή σου.Καληνύχτα σε όλους.και εγώ πιστεύω ότι κινδυνολογούν στην Ελλάδα.Γιατί θέλουν να εφαρμόσουν τη μεθοδολογία τους.Και τους πολίτες τους χορεύουν στο ταψί.

  32. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 20/01/2009 23:27:53

    Ανωνυμε μην προκαλεις.Υπαρχουν και κάποιοι που είναι κατά της ιδιοκτησίας.Καληνυχτα σου.

  33. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 20/01/2009 23:43:34

    Μην κάνετε το κλασικό λάθος που κάνουν πολλοί να συγκρίνουν τη μεταναστευτική εμπειρία στην Αμερική με τις χώρες της Ευρώπης. Στην Αμερική είναι ΟΛΟΙ μετανάστες από κάποια χώρα. Οι ιθαγενείς (οι "Ινδιάνοι"), οι native Americans όπως ονομάζονται σήμερα, είναι μια κατηγορία αποκομμένη σχεδόν από τον αμερικανικό δημόσιο βίο.

    Μόνον εκεί (ή σε άλλες χώρες που φτιάχτηκαν από μετανάστες, π.χ. Αυστραλία) θα δούμε Έλληνες να έχουν δημόσια αξιώματα. Αυτό δεν συμβαίνει ιδιαίτερα στην Ευρώπη, π.χ. στη Γερμανία, όπου για να κατακτήσει κάποιος ένα αξίωμα πρέπει να έχει "γερμανοποιηθεί" σε βαθμό τέτοιο ώστε να μπορεί να περνιέται πάνω-κάτω για Γερμανός. Το ίδιο και στο Βέλγιο, στη Σουηδία και αλλού.

    Δεν είναι λοιπόν επιτυχής η σύγκριση. Οι κοινωνίες της Ευρώπης έχουν παλαιότητα και βάθος διαφορετικού είδους από τα έθνη μεταναστών. Ειδικά μια ακόμη παλαιότερη κοινωνία από τη μέση Ευρωπαϊκή, είναι λογικό να έχει ορισμένες δυσχέρειες στο να αποδεχθεί για "δικούς της" ανθρώπους που δεν είναι διατεθειμένοι να νιώσουν τόσο δικοί της. Στην Αμερική δεν υπάρχει πρόβλημα να αγαπάει κανείς την "πατρίδα καταγωγής", να το πούμε έτσι χονδρικά, το ίδιο ή περισσότερο από την Αμερική, διότι το ίδιο κάνουν όλοι, όλοι έχουν κάτι να θυμούνται από την απέναντι μεριά του Ατλαντικού. Ο Ομπάμα την Κένυα, οι δικοί μας την Ελλάδα, οι Ιρλανδοί την Ιρλανδία κλπ. Οπότε δεν υπάρχει θέμα ενσωμάτωσης ή διαφορετικότητας. Όλοι στα ίδια είναι.

    Δεν είναι το ίδιο εύκολο να θεωρήσει πατρίδα του τη χώρα μας ένας ξένος. Όσοι είναι εδώ "αυτόχθονες", ας το πούμε έτσι, έχουν μία πατρίδα. Όποιος έρχεται εδώ από αλλού, μπορεί να ξεχάσει τελείως την πατρίδα του και να γίνει Έλληνας. Όμως μπορεί και όχι. Το θέμα με τον Οδυσσέα Τσενάι δεν ήταν αν είχε δικαίωμα να σηκώσει τη σημαία. Το θέμα ήταν αν ένιωθε Έλληνας. Η απάντηση εκεί ήταν όχι, σύμφωνα με τη μαρτυρία του ίδιου. Καλώς να έρθει, καλώς να αριστεύσει, καλώς να εργαστεί, όμως αφού το παιδί ήταν Αλβανός, γιατί τέτοια πρεμούρα με τη σημαία; Δεν έχω τέτοιο κόλλημα εγώ ντε και καλά να μη σήκωνε τη σημαία, ωστόσο από τη στιγμή που γι' αυτόν η σημαία ήταν το σύμβολο ενός ξένου κράτους, στο οποίο βέβαια ζει, αλλά όχι (ακόμη) η δική του πατρίδα, τότε γιατί αυτή η πρεμούρα;

    Δεν είναι κακό να νιώθει κανείς "άλλος" από την εντόπια εθνικότητα. Το κακό είναι αυτό να θέλεις να το διαγράψεις και να το εξομοιώσεις. Δεν εξομοιώνεται, δεν είναι το ίδιο. Στοιχειώδες ένστικτο συλλογικής αυτοσυντήρησης επιβάλλει ένα ελάχιστο κοινό παρονομαστή συμβίωσης πλειοψηφικά, ως προς αυτός που αποκαλούμε κοινή εθνικότητα. Συμβάλει στη συνοχή των κοινωνιών και ακόμη και στην κατανόηση των πολιτισμών πολύ περισσότερο από ό,τι ο πολυπολιτισμικός αχταρμάς.

    Επειδή μεταξύ των εθνών υπάρχουν πάντοτε προβλήματα σε συλλογικό επίπεδο και επειδή, παρά την επιθυμία των αντιεθνικιστών, δεν είναι πιθανόν να καταργηθούν τα έθνη στο ορατό μέλλον, στοιχειώδης αυτοσυντήρηση (και πάλι) επιβάλλει στα σώματα ασφαλείας να είναι μόνον μέλη της εθνικής ομάδας που συγκροτεί κυρίαρχα το εκάστοτε κράτος. Ποτέ δεν ξέρεις τι ξημερώνει αύριο, για το λόγο αυτό θέλει προσοχή να κρατήσεις τις ένοπλες δυνάμεις σου και τα σώματα ασφαλείας μόνον με μέλη της δικής σου εθνικής ομάδας, καθαρά και μόνον για λόγους αυτοσυντήρησης σε περίπτωση που γίνει μια "στραβή".

    Αν οι ξένοι που έρχονται σιγά σιγά αποφασίσουν ελεύθερα και φυσιολογικά να γίνουν μέλη της πατρίδας που τους υποδέχτηκε, αυτό πρέπει να είναι εφικτό για τον καθένα και επιθυμητό για εμάς τους υπόλοιπους. Αυτό όμως σημαίνει ότι ο Αλβανός θα πρέπει να γίνει Έλληνας και να μην είναι πια Αλβανός. Αν γίνει π.χ. αύριο ένας πόλεμος Ελλάδας-Αλβανίας, με ποιον θα πολεμήσει; Θα στείλει πολεμικές πληροφορίες απέναντι; Θα ανήκει στο ελληνικό έθνος ή στο αλβανικό, με μια κμουβέντα; Να μην πούμε πόλεμος, να πούμε ποδοσφαιρικό αγώνα. Κατά βάθος θα είναι με κάποια ομάδα. Με ποια; Εκεί είναι και η επιλογή. Την κάνει η καρδιά περισσότερο παρά η λογική, αλλά πάντως την κάνει.

    Ο αντιεθνικισμός παραβλέπει τελείως την απολύτως ανθρώπινη και φυσιολογική τάση να έχει ο άνθρωπος πατρίδα. Κακώς, διότι απλώς είναι εκτός πραγματικότητας.

  34. Eichmann avatar
    Eichmann 20/01/2009 23:54:06

    Μόνο οι Γεωργιανοί ντετεκτιβ μας λείπουν για να πήξει ο πατσάς.
    Αυτοί θα ληστεύουν μέσα από τα περιπολικά.

  35. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 20/01/2009 23:58:47

    Είπα καληνύχτα αλλά με τέτοιο κείμενο σαν του επώνυμου δεν με πιάνει ύπνος.Δηλαδή η Αμερική είναι πιο δημοκρατική χώρα απόλες.

  36. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 21/01/2009 00:04:36

    Όχι δημοκρατική. Απλώς διαφορετική. Έχουμε διαφορετικό nation building procedure εκεί. Αν υπηρετήσει στρατιωτική θητεία, παρά το ότι είσαι αμερικανός πολίτης, και δεν έχει γεννηθεί εκεί, υπάρχουν περιορισμοί σε σχέση με το πού μπορεί να σε στείλει να πολεμήσεις. Αν δεν ζήσεις στην Αμερική για τουλάχιστον πέντε χρόνια και δεν έχεις γεννηθεί εκεί (αλλά είσαι υπήκοος από τους γονείς σου), τότε τα παιδιά σου δεν μπορούν να πάρουν απευθείας υπηκοότητα από σένα, αλλά θα πάρουν από τους γονείς σου, αν οι γονείς σου είναι υπήκοοι. Τι σημαίνει αυτό; Ότι επειδή είναι έθνος μεταναστών και το ξέρουν, σου λέει, αν φύγει ο άλλος κάποια στιγμή τα παιδιά του θα σταματήσουν να "νιώθουν Αμερικανοί". Ενώ εμείς φοβόμαστε πολύ λιγότερο μήπως μας συμβεί αυτό, διότι έχουμε άλλο ψυχολογικό - κοινωνιολογικό μηχανιμό ένταξης στο έθνος.

    Το συμπέρασμα είναι ότι δεν υπάρχουν αξιολογικές θέσεις ("καλύτερα" ή "χειρότερα" ή "δημοκρατικότερα", υπάρχουν μόνον διαπιστώσεις σχετικά με το πώς βλέπει το κάθε έθνος τον εαυτό του σε σχέση με το ίδιο και σε σχέση με τα άλλα.

  37. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 21/01/2009 00:20:22

    Προτιμω να ακουω Τζιμακο Πανουση,.

  38. Αρβανίτης avatar
    Αρβανίτης 21/01/2009 00:38:53

    Ηρεμήστε πατριώτες υπάρχουν μέρη που το 30% είναι Αλβανοί σε λίγο θα βγάλουμε δικό μας δήμαρχο για την ΕΛΑΣ θα μιλάμε τώρα ρίχτε μια ματιά στην Τροιζηνοία τι γίνεται...

  39. ... avatar
    ... 21/01/2009 01:10:53

    Επώνυμε, οι Νεοέλληνες, από ποιες φυλές προέρχονται;
    Έχουμε καμία σχέση με Αρβανίτες ή όχι; Με Σλαβικές άλλες φυλές; Με Τούρκους; Μπαα ε;

    Όσο για το άλλο, που λες ότι στην Ευρώπη δεν παίρνουν δημόσια αξιώματα οι μετανάστες, για κοίτα την κυβέρνηση της Γαλλίας και πες μας τι βρήκες.

  40. ... avatar
    ... 21/01/2009 01:18:50

    "Αν γίνει π.χ. αύριο ένας πόλεμος Ελλάδας-Αλβανίας, με ποιον θα πολεμήσει; Θα στείλει πολεμικές πληροφορίες απέναντι;"

    Οι Έλληνες του Βελγίου, της Αμερικής, της Γερμανίας τι θα κάνουν;

  41. thanos avatar
    thanos 21/01/2009 01:37:15

    Ειναι πολυ θετικο, οταν μπει σε σωστες βασεις.Ελληναρες,ξερολες δεν ξερετε ποσοι ελληνες Β και Γ γενιας ειναι σε σωματα ασφαλειας σε χωρες που ζουνε,οχι μονο σαν οπλιτες αλλα σε θεσεις κλειδια.

  42. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 21/01/2009 02:02:52

    Πολύ κοινωνιολογία έπεσε επωνυμε. ημουν και είμαι υπέρ της επαναπροωθησης των μεταναστων. αυτή την μαζική εικσβολή κάποτε ίσως την πληρωσουμε αφου ως ανίκανοι τους αφησαμε να έρθουν
    Αλλά δεν θα κάνουμε τα παιδια τους στρατηγούς. απλους μπατσους είπαμε.

  43. Decay avatar
    Decay 21/01/2009 06:07:58

    @ 45 τρια πουλακια καθονταν,

    Γεωργιανούς μπάτσους...
    Τί ωραία φάμπρικα που θα στήσουμε...

    @ 43 ...,

    Τί έγιναν οι Ιάπωνες των ΗΠΑ στον Β Παγκόσμοι πόλεμο? Μήπως ήταν όλοι υπο επιτήρηση?

  44. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 21/01/2009 06:20:01

    Τρεις τελίτσες, συγγνώμη, αλλά δεν διαβάζεις τι γράφω. Έχεις την εντύπωση ότι οι άνθρωποι αυτοί δεν έχουν γαλλοποιηθεί πλήρως; Νιώθει καθόλου Έλληνας ο Σαρκοζί ή καθόλου Ούγγρος; Όπως δεν νιώθει Άγγλος ο Έβερτ. Έχει περάσει από διαδικασία πλήρους "γαλλοποίησης" όποιος είναι αυτή τη στιγμή στην κυβέρνηση. Η Υπουργός δικαιοσύνης της Γαλλίας είναι πρώην Μαροκινή, όμως είδες ότι έχει μια προσωπική ζωή που δεν μοιάζει καθόλου με Μαροκινής. Είναι πλήρως Γαλλοποιημένη.

    Δεν τίθεται λοιπόν θέμα καταγωγής. Αυτή η τάση να διαστρεβλώνεις τα λεγόμενα του άλλου όταν θέλεις καλά και ντε να τον βγάλεις κάτι διαφορετικό για να τον χτυπήσεις είναι γνωστή και δεν πιάνει. Επειδή δεν γουστάρουμε και δεν θα πούμε "ναι" στα σχέδιά σας δεν σημαίνει ότι είμαστε ρατσιστές. Πάρτε το απόφαση ότι το να βάλετε "αλλοδαπούς" στα σώματα ασφαλείας είναι εγκληματικό. Αν γίνουν πρώτα Έλληνες, ναι.

    Όσο για όσους Έλληνες έχουν θέσεις-κλειδιά σε σώματα ασφαλείας σε Βέλγιο κλπ., πού να ξέρω τι θα κάνει ο καθένας τους. Γιατί δεν τους ρωτάς να σου πουν. Αν παραμένουν ελληνικής συνείδησης, τότε κακώς (για τη χώρα τους) τους έβαλαν σε θέσεις κλειδιά. Είδαμε πώς την πάτησαν και οι Αμερικανοί με τον δικό μας τον Λάλα και κάθε τρεις και λίγο πιάνουν κατασκόπους του Ισραήλ - δεν τους φέρονται βέβαια όπως φέρθηκαν στον Λάλα.

    Όταν έρχεσαι σε μια ξένη χώρα και αποφασίζεις να μείνεις μόνιμα, πρέπει να το πάρεις απόφαση ότι σιγά σιγά θα αποβάλεις την εθνική σου ένταξη στη χώρα καταγωγής σου. Αυτό είναι μια φυσιολογική διεργασία που δεν θα την επιβάλει κανείς, ούτε θα την εξαναγκάσει, ούτε θα την επιταχύνει. Είναι δυνατόν ένας τέταρτης γενιάς πολίτης να έχει εθνική συνείδηση της παλιάς καταγωγής του; Λιγάκι δύσκολο, δεν είναι όμως αδύνατον. Αν ακόμη την έχει, τότε το κράτος υποδοχής δεν μπορεί να τον εντάσσει σε θέσεις τέτοιου είδους, απλά πράγματα. Από την άλλη, μπορεί να αλλάξει εθνική συνείδηση και σε λίγα μόνον χρόνια. Είναι ατομικό θέμα του καθενός.

    Το ζητούμενο είναι ως συλλογικότητες να βασιζόμαστε στην πραγματικότητα. Και το να θέλουμε να βάλουμε αλλοδαπούς στα σώματα ασφαλείας δεν είναι ούτε αντιρατσιστικό ούτε αντιεθνικιστικό. Είναι απλώς εκτός πραγματικότητας και γι' αυτό εγκληματικό.

    Όσο για την αρχαία Αθήνα, εκεί είχαν Σκύθες δούλους για μπάτσους που δεν ήταν εξουσία και ήταν και όλη η κοινωνία μονίμως στα όπλα, όλοι οι ενήλικες, οπότε δεν υπήρχε θέμα να πάρουν το πάνω χέρι οι δούλοι. Καμία σύγκριση. Αυτή η διαστρέβλωση των ιστορικών γεγονότων για την υπηρέτηση σκοπιμοτήτων είναι πραγματικά εξοργιστική.

  45. Decay avatar
    Decay 21/01/2009 07:58:53

    @ Επώνυμε, βλέπεις οτι με δυό τρείς βλακειούλες σε αναγκάζει να απαντήσεις με σεντόνι.
    Μετά, θα επαναλάβει τις "αντιρατσιστικές" βλακειούλες...

  46. olympiada (male) avatar
    olympiada (male) 21/01/2009 08:30:38

    @decay: καλό! είναι σύστημα για να εξοντώνουν τους Έλληνες πατριώτες. Κάπως έτσι εξόντωσαν και την ΟΑΚΚΕ

  47. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 21/01/2009 08:53:23

    Decay, αν αυτός δεν κουράζεται να διαβάζει, ούτε εγώ κουράζομαι να γράφω. Να δούμε ποιος θα κουραστεί πρώτος.

    Το πρόβλημά μου είναι όταν υπάρχουν παράλληλοι μονόλογοι. Στη μια φορά μπορείς να πεις ότι δεν σε διάβασε καλά. Ε, εντάξει, καμιά φορά όλοι βιαζόμαστε, δεν χάλασε ο κόσμος. Από τη δεύτερη και πέρα όμως αρχίζει να είναι ύποπτος για προβοκάτορας. Εκεί πρέπει να τον καταγγείλεις, χωρίς να υπάρχει θέμα να μην αποδέχεσαι, τάχα, την αντίθετη γνώμη. Ποια αντίθετη γνώμη; Αφού συζητάς. Αν δεις και δεν συμφωνείτε, κρατάτε τη διαφωνία σας. Αλλά το πιπίλισμα μιας καραμέλας δεν είναι φυσιολογικό, είτε προέρχεται από εσωτερική διάθεση αυτού που γράφει, είτε από συγκεκριμένη σκοπιμότητα.

  48. Decay avatar
    Decay 21/01/2009 09:14:44

    @ Επώνυμε,

    Έχεις την εντύπωση οτι διαβάζει?
    Απλώς γράφει...

  49. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 21/01/2009 09:18:17

    @46 Decay Says:
    Γεωργιανούς μπάτσους…
    Τί ωραία φάμπρικα που θα στήσουμε

    -- γεωργιανούς μπατσους!!! Αυτό κι αν είναι πλαστογράφηση εθνικότητας και ιστορίας.
    Στην αστυνομία θα μπορούσαν να μπουν παιδιά γεωργιανών ομογενών. των πολυβασανισμένων ποντίων από την τουρκικη και σοβιετική εξουσία , αν έχεις ακουστα..Ανθρωποι που κράτησαν πολλά από την εθνικότητα τους μέσα τους παρά τις διώξεις

  50. Eichmann avatar
    Eichmann 21/01/2009 09:28:24

    @47 η καταγωγή του Εβερτ είναι από τους Βαυαρούς που ήρθαν με τον Όθωνα. Καμία σχέση με Αγγλία. Όσο για την ΕΛ.ΑΣ, μόνο οι Τσετσένοι της λείπουν. Ας προσέχουμε κάτι τέτοια διότι σε καμία περίπτωση δεν είμαστε ΗΠΑ. Ούτε καν Βολιβία....

  51. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 21/01/2009 09:32:10

    Φαντάζεσαι να μπουν αλβανοί στην αστυνομία και οι Χρυσαυγίτες να τους κάνουν ΝΤΟΥ μαζί με τους αναρχικούς ωραία αλλαγή

  52. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 21/01/2009 10:27:37

    Τι πα να πει "ρουφιανους" ρε φιλε;Τους πληροφοριοδοτες εννοεις,που υπαρχουν παντου και υπηρχαν παντα,για να μπορει να κανει η καθε Αστυνομια τη δουλεια της;
    Δηλαδη,ουτε αυτοι σ αρεσουνε,ουτε τις καμερες τις θελεις,γιατι φαινεται οτι δεν εχεις φωτογενεια,πως να γινει δηλαδη;Πως θα κανουμε τη δουλεια;
    Η μηπως τελικα,αυτο θελεις;Να μη μπορει η Αστυνομια,να κανει τη δουλεια της,να πιανει τους κακους δηλαδη;
    Μηπως τελικα,ειμαστε ολοι παρανομοι,και γι αυτο φοβομαστε Αστυνομια και τα σχετικα,η μηπως πρεπει να παμε ολοι στον ψυχιατρο;

  53. Τεο. avatar
    Τεο. 21/01/2009 10:51:36

    Αρχισαν τα οργανα παλι με τα σχόλια,που δεν περνανε.
    Κανε κατι αφεντικο.

  54. πανέξυπνη avatar
    πανέξυπνη 21/01/2009 11:14:00

    Μάλλον οι γραμμές φταίνε, κι εγώ έχω πρόβλημα.

  55. ... avatar
    ... 21/01/2009 11:49:15

    Διαβάζω Επώνυμε και λοιποί. Ούτε προβοκάτορας είμαι, λυπάμαι. Απλά ρωτάω. Ποιος θα καθορίσει αν ο άλλος νοιώθει Έλληνας; Θα βγάζουμε πιστοποιητικά;

    Επίσης, το να μην νοιώθει κανείς Έλληνας, είναι μια αμφίδρομη διαδικασία. Μπορεί εσωτερικά ο ίδιος να νοιώθει έτσι, αλλά μπορεί και η κοινωνία να τον κάνει να νοιώσει κατ' αυτόν τον τρόπο. Υπενθυμίζοντάς του συνεχώς ότι είναι Αλβανός. Ή μπήπως δεν έχετε δει ποτέ τέτοια φαινόμενα; Θυμίσου ένα σύνθημα, "δεν θα γίνεις Έλληνας ποτέ, ΑΛβανέ, Αλβανέ".

    Το ρητό δίπλα σ'ότι δάσκαλο καθήσεις, τέτοια γράμματα θα μάθεις ισχύει και εδώ. Στην Ελλάδα, οι μετανάστες και οι πρόσφυγες θα είναι "χειρότεροι" από τους μετανάστες, ίδιας καταγωγής, πχ της Αγγλίας ή της Ισπανίας, γιατί οι Έλληνες πολίτες είναι "χειρότεροι". Σε αυτό δεν μας φταίνε οι μετανάστες, αλλά εμείς. Αυτό αφορά αυτούς που έρχονται από χώρες όπως Πακιστάν, Ιράκ κ.λπ.

    Μετανάστες από Αλβανία έχουν ενταχθεί, όσοι τα κατάφεραν, πλήρως και σε λίγο καιρό θα είναι δυναμικότατο κομμάτι της ελληνικής κοινωνίας, ιδίως στον οικονομικό τομέα.

    Άτακτε, είμαι περίεργος να ακούσω την γνώμη σου.

  56. ... avatar
    ... 21/01/2009 11:58:19

    Κάτι ακόμα, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει οι δεξιοί να κοιτάζουν πρώτα την σύγκρουση, και όχι την συνύπαρξη. Γιατί δεν γίνεται να συνυπάρξεις με τον άλλον, και θες να τον βγάλεις από την μέση; Δεν καταλαβαίνω, γιατί ο "Αλβανός", που πληρώνει φόρους, δεν μπορεί να έχει τα ίδια δικαιώματα με τον Έλληνα. Τόσο απλά.

  57. Προφήτης avatar
    Προφήτης 21/01/2009 12:03:28

    Επώνυμε, δεν είχα δει το @4. Πιστεύω ακριβώς ό,τι γράφεις στο @34.
    Αυτό που επεσήμανα, όχι αναλυτικά, είναι ότι κάνουμε ΜΗΧΑΝΙΣΤΙΚΗ μεταφορά λύσεων, χωρίς να εκτιμούμε τις ισχύουσες κοινωνικές παραμέτρους.
    Άλλο όλοι μετανάστες, άλλο μετανάστες 10ετίας-15ετίας, που κοίταζαν με "μισό μάτι" τους ιθαγενείς.
    Άλλο επίσης το απαραίτητο κύκλωμα ρουφιάνων, όλες οι αστυνομίες λειτουργούν έτσι, και άλλο εισάγω αλλοδαπό στοιχείο (πιθανά ουτσεκά, κοσσοβάρο κλπ) στον μηχανισμό ασφαλείας του κράτους, να μπορεί να αποκτήσει πρόσβαση στους σχεδιασμούς έκτακτης ανάγκης κ.α.

    Αλλά μην ψάχνουμε παντού συνωμότες : αλυσιδωτό αποτέλεσμα τεμπελιάς, αρπακολλισμού, κοντόφθαλμης θεώρησης, και τέλος συμφερόντων αυτών που ευημερούν από την εργασία αλλοδαπών είναι.
    Αφού δεν οργανώνεται σοβαρό σώμα ελέγχου των συνόρων (με τις εγγενείς αδυναμίες φύλαξης χιλιάδων χιλιομέτρων) για να μετριασθεί η ανεξέλεγκτη είσοδος, πλημμυρίζουμε αλλοδαπό στοιχείο.
    Αφού πλημμυρίζουμε, κάπως πρέπει, υποτίθεται, να αστυνομευθεί.
    Αφού δεν οργανώνεται σοβαρή υπηρεσία εσωτερικού ελέγχου, σού λέει, "τι να κάνουμε ;, πρέπει να μαθαίνουμε τι γίνεται στο αλλοδαπό στοιχείο, για να εξιχνιάζουμε μικροϋποθέσεις που έχουν αντίκτυπο στην κοινή γνώμη".
    Αφού δεν μπορούμε να έχουμε εμείς διεισδυτικότητα στο αλλοδαπό στοιχείο ας εντάξουμε επίσημα στον μηχανισμό ασφαλείας μισθοδοτούμενους ρουφιάνους.
    Ας χρησιμοποιήσουμε τον "γενιτσαρισμό", υπέρ μας

    Υπάρχει και η αντίληψη ότι η Ελλάδα δεν κινδυνεύει από τον αλβανικό εθνικισμό.

    Η ύπαρξη 2,5-3 εκατ. μεταναστών αποτελεί πραγματικότητα. Κάτι πρέπει να γίνει. Εδώ που έφθασε, η μόνη λύση είναι η απορρόφηση της νέας γενιάς, παιδιών 10-15 χρ., που δεν θέλει να ακούει για επιστροφή σε Αλβανία και αλλού.
    Έλληνες δεν θα αισθάνονται απόλυτα, αλλά και οι δικές τους αρχικές εθνικές ταυτότητας ατονούν.

  58. Eichmann avatar
    Eichmann 21/01/2009 12:24:59

    Δεν είμαστε ρατσιστές. Ίσα ίσα που πιστευουμε ως Έλληνες ότι οι Αλβανοί είναι οι καλύτεροι φίλοι του ανθρώπου.
    Αμφιβάλλει κανείς;
    Ξέρετε πολλούς Ελληνάρες που θα έδιναν την αδελφή τους σε Αλβανό γαμπρό (ακόμη και μπάτσο;)

  59. KaryID avatar
    KaryID 21/01/2009 12:30:36

    @Τρεις τελίτσες:
    Δεν είναι θέμα αριστεράς-δεξιάς, ούτε πολύ περισσότερο θέμα φόρων. Δεν διαμορφώνεται κανενός είδους συνείδηση καταβάλλοντας φόρους.
    Αντιστρέφω το ερώτημα: γιατί να απαρνηθεί κάποιος την καταγωγή του, την πατρίδα του; Γιατί να θέλει να γίνει με το ζόρι Έλληνας ή Αμερικάνος ή Γάλλος ή Αλβανός ή κάτι που ενδεχομένως δεν το αισθάνεται;
    Οι δύο πατρίδες στα σύνορά μας, Αλβανία και Βουλγαρία προόδευσαν και χάρις στους μετανάστες τους και τους εύχομαι να συνεχίσουν να προοδεύουν. Να γίνουν μεγάλες.
    Η μία πατρίδα είναι στον προθάλαμο της ΕΕ, η άλλη ήδη μέλος της ΕΕ. Ενισχύονται είκοσι χρόνια ΚΑΙ από τη συνεχή εισροή μεταναστευτικών κεφαλαίων από την Ελλάδα και από αλλού. Στα πλαίσια της ΕΕ κινούνται ελεύθερα.
    Τι καλείται η Ελλάδα να αποδείξει, δεν κατάλαβα;

  60. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 21/01/2009 12:37:52

    Τρεις τελίτσες, μην ξεκινάς ότι ο άλλος είναι "δεξιός". Αν βάζεις ταμπέλες με το καλημέρα είναι πιο δύσκολο να κάνεις συζήτηση. Ας μην είμαστε απόλυτοι με κανέναν, όταν μάλιστα δεν τον ξέρουμε.

    Αυτό που λες "να έχουν τα ίδια δικαιώματα", είναι μια απάτη του αντιρατσισμού. Καταρχάς, έχουν όλα τα δικαιώματα συμμετοχής στην οικονομική ζωή, όταν είναι νόμιμοι. Δεν έχουν τα δικαιώματα του υπηκόου. Αυτό είναι λογικό, γιατί δεν υπάρχει μια παγκόσμια συλλογική οργάνωση και οι άνθρωποι είναι χωρισμένοι σε διαφορετικές συλλογικότητες, στα κράτη, που πάλι είναι προσανατολισμένα στο χωρισμό σε έθνη. Δεν είναι απόλυτος αυτός ο διαχωρισμός, αλλά κατά βάση ισχύει.

    Όταν είσαι στο κράτος του οποίου είσαι υπήκοος, είσαι πολιτης (δεν είναι και πολύ εύηχη η λέξη υπήκοος), τότε είσαι στο δικό σου κράτος. Όταν πας αλλού τότε είσαι σε ξένο κράτος. Έχεις τα ίδια δικαιώματα όταν είσαι σπίτι σου και σε ένα ξένο σπίτι; Όχι βέβαια. Στο σπίτι σου κάνεις ότι θέλεις και δεν μπορεί να σε διώξει κανένας. Στο ξένο σπίτι κάνεις μόνον αυτά που σε αφήνει ο ιδιοκτήτης. Με αυτή ακριβώς τη λογική, στη χώρα σου διαμένεις ελεύθερα, στην ξένη χώρα μόνον αν σε δέχονται. Στην Ε.Ε. είπαμε να ανοίξουμε ο ένας τα σπίτια μας στον άλλον και να δεχόμαστε ο ένας τον άλλον ελεύθερα. Αυτό βασίζεται στό ότι έχουμε ένα περίπου παρόμοιο επίπεδο διαβίωσης, έχουμε δηλαδή ο καθένας "ενα αξιοπρεπές σπίτι" και δεν θέλουμε ντε και καλά να πάμε στο σπίτι του άλλου.

    Μπορείς εσύ να ανοίξεις την πόρτα του σπιτιού σου και να πεις "εεεε, περάστε κόσμε, όποιος δεν έχει δικό του σπίτι, ή όποιος δεν του αρέσει το σπίτι του, να έρθει να μείνει εδώ"; Προφανώς και δεν το έχεις κάνει. Αν το έχεις κάνει θα είσαι ο μόνος. Με την ίδια λογική δεν μπορούμε να ανοίξουμε τα σύνορά μας να μπούνε όλοι όσοι θέλουν να μεταναστεύσουν από τις χώρες τους, γιατί αυτοί οι άνθρωποι, καλώς ή κακώς, είναι υπερβολικά μεγάλος αριθμός για να έρθουν, να ζήσουν, να δουλέψουν. Είναι ακριβώς η ίδια λογική που εσύ δεν ανοίγεις το σπίτι σου για να μπει όποιος θέλει. Έχουμε κάνει στις χώρες μας κοινούς θεσμούς, κοινό ταμείο, κοινό σπίτι εν πάση περιπτώσει, και δεν χωράει να μπαίνει όποιος θέλει, τηρουμένων των αναλογιών.

    Όταν έρθει, είτε επειδή θα μας το ζητήσει αυτός, είτε επειδή θα του το ζητήσουμε εμείς, πρέπει να φερθεί όπως θα φερθεί ο ξένος στο ξένο σπίτι. Να κοιτάξει να το σεβαστεί και μάλιστα περισσότερο από τον ιδιοκτήτη. Ο ιδιοκτήτης μπορεί να απλώσει τις ποδάρες του πάνω στο τραπέζι, ο φιλοξενούμενος όχι, θα τον κοιτάξουν πολύ περίεργα αν το κάνει. Αν μάλιστα με το που θα μπει αρχίσει "γιατί να μην έχω κι εγώ τα ίδια δικαιώματα με τον ιδιοκτήτη", ο ιδιοκτήτης θα στραβομουτσουνιάσει, έτσι δεν είναι; Να μην πούμε, θα τον πετάξει κατευθείαν έξω. Δεν έχει και μεγάλη διαφορά αν δεν το λέει ο ίδιος και το λένε κάποιοι συνιδιοκτήτες του σπιτιού. Η ίδια οργή είναι που γεμίζει τους υπόλοιπους συνιδιοκτήτες του σπιτιού και δεν θέλουν μετά τους φιλοξενούμενους στη χώρα και βγαίνουν μετά τα οργισμένα γκάλλοπ σε ποσοστό 85% να φύγουν πάραυτα οι λαθρομετανάστες.

    Καλά θα ήταν να είχαμε μια παγκόσμια κοινωνία, αλλά από τη στιγμή που δεν έχουμε και είμαστε χωρισμένοι σε έθνη και κράτη, το να θες να έχουν "ίδια δικαιώματα οι ξένοι" είναι κάτι όχι μόνον ουτοπικό, αλλά και επικίνδυνο, γιατί οι άλλοι συνιδιοκτήτες του σπιτιού σου, οι λοιποί πολίτες της χώρας σου, δεν θέλουν να έχουν οι ξένοι τα ίδια δικαιώματα και έχουν κάθε δικαίωμα να το θέλουν αυτό χωρίς να είναι ρατσιστές. Απλώς θέλουν κουμάντο στο σπίτι τους. Είναι λογικό και είναι ανθρώπινο. Άμα τους λες και ρατσιστές από πάνω, κάποια στιγμή αυτό θα γυρίσει σε μια βουβή οργή που θα είναι πολύ επικίνδυνη όταν ξεσπάσει.

    Καλά θα ήταν και να μην υπήρχε καθόλου ιδιοκτησία και να ήταν όλα τα πράγματα κοινά. Να ήταν όλα τα σπίτια ολονών και να μην υπήρχαν διαφορές και να πήγαινε ο καθένας να μείνει σε όποιο σπίτι θέλει. Δεν είναι όμως έτσι και, ενώ το καταλαβαίνουμε αυτό ότι είναι αδύνατον να συμβεί, όμως σε επίπεδο κράτους, χώρας, λέμε "να μπαίνουν όλοι οι ξένοι ελεύθερα και να έχουν τα ίδια δικαιώματα με τους Έλληνες".

    Πρόκειται για μία τεραστίου μεγέθους απάτη, που όσο περνάει ο καιρός τόσο πείθομαι ότι είναι οργανωμένη και εκπορεύεται από την ανάγκη του μεγάλου κεφαλαίου για φθηνή εργατική δύναμη. Τόσο πείθομαι δηλαδή ότι πρέπει να έχει δίκιο το Ρεσάλτο που κάποτε το θεωρούσα υπερβολικό να βλέπει παντού τη Νέα Τάξη. Μάλλον όμως τελικά έχει δίκιο. Δεν εξηγείται αλλιώς η τεράστια έκταση της ιδεολογικής τρομοκρατίας υπέρ των "καημένων των ξένων".

  61. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 21/01/2009 12:45:03

    Η ενσωμάτωση Προφήτη είναι αναπόφευκτη. Αλλά πρέπει να τους γίνει συνείδηση ότι είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν σε όλη τους την έκταση για να έχουν ίδια δικαιώματα. Αν οι αντιρατσιστές θέλουν να τους τα δώσουν χωρίς να ενσωματωθούν πλήρως, χωρίς να γίνουν δηλαδή πρώτα Έλληνες, τότε αυτό είναι λάθος. Αυτό είναι δηλαδή όλο το λάθος.

    Το σύνθημα "δεν θα γίνεις Έλληνας ποτέ" το βρίσκω προσωπικά τελείως λάθος. Δεν μπορεί να ταυτίζουμε όλη την υγιή αντίδραση κατά του αντιρατσισμού με ένα σύνθημα που είπαν κάποιοι που ξεσπούν απλώς την οργή τους κατά του αντιρατσισμού.

    Και τέλος, σε αυτό που λες "πώς θα το διαπιστώσουμε", τρόποι υπάρχουν. Καταρχάς, μπορείς να ρωτήσεις τον ίδιο. Αν ο ίδιος πει δεν είμαι πια Αλβανός, είμαι Έλληνας και μόνο Έλληνας είμαι και θέλω να είμαι, τότε μπορείς να το θεωρήσεις αυτό μια πρώτη σημαντική αρχή. Μένει μόνον να αξιολογήσεις την ειλικρίνεια της δήλωσης. Αλλά δεν ξέρω πολλούς που θα απαρνιούνταν έτσι εύκολα την πατρίδα τους. Αν πρόσεξες παραπάνω είπα για τον Οδυσσέα Τσενάι. Το παιδί ποτέ δεν αρνήθηκε ότι "είναι Αλβανός". Τι να ψάξουμε λοιπόν άλλο; Αν οι ίδιοι τους δεν το δέχονται ότι είναι Έλληνες, τα υπόλοιπα περιττεύουν. Χρειάζεται να το ψάξεις μόνον όταν θέλεις να διερευνήσεις την ειλικρίνεια της δήλωσης. Και υπάρχουν τρόποι. Από μια απλή κουβέντα το καταλαβαίνεις. Γι' αυτό και οι πολιτογραφήσεις περνάνε από ειδική επιτροπή που τοςυ κρίνει σε γνώση της ελληνικής ιστορίας κλπ. Δεν είναι μάθημα να το περάσεις απλώς, να πάρεις τη βάση, είναι η στάση σου και η αντιμετώπισή σου απέναντι στην κοινή ιστορία, που πρέπει να έχει γίνει και δική σου ιστορία.

  62. Decay avatar
    Decay 21/01/2009 12:50:56

    @ 58, 59 ...

    Ποιος θα καθορίσει αν ο κάθε Τούρκος η Αλβανός νοιώθει Έλληνας; Θα βγάζουμε πιστοποιητικά;
    Όχι βέβαια, απλά να ετοιμαστούμε για τα πρώτα Ισλαμιστικά αλα Ερντογάν κόμματα...

    Και επειδή "τόσο απλά" δεν καταλαβαίνεις, γιατί ο “Αλβανός”, που πληρώνει φόρους, δεν μπορεί να έχει τα ίδια δικαιώματα με τον Έλληνα, πρέπει να μάθεις ότι συμβαίνει αυτό επειδή δεν έχει τις ίδιες υποχρεώσεις...
    Εγώ έχω τα ίδια δικαιώματα με τον οποιοδήποτε ξένο όταν βρίσκομαι στην χώρα του?
    Όποια παπαριά και να κάνει εδώ ο κάθε αλλοδαπός, μπορεί να επιστρέψει στην χώρα του και δέν τρέχει τίποτε.
    ο Έλληνας σε ποιά χώρα θα επιστρέψει?

    Και μιά και μιλάμε για αλλοδαπούς μπάτσους, γιατί να μήν έχουμε ΚΑΙ αλλοδαπούς πολιτικούς?
    Ο Σαακασβίλι για παράδειγμα είναι εξαίρετος...
    Και υπόδειγμα ήθους...
    Ο Μπερίσα ας πούμε θα μπορούσε να είναι πρόεδρος της χώρας σου έτσι δεν είναι?
    Και τελικά δέν μας είπες, ποιάς παιδείας είναι κοινωνοί οι αλλοδαποί φίλοι σου?
    Της Ελληνικής?

  63. LeProvocateur avatar
    LeProvocateur 21/01/2009 13:27:45

    Καλά τα περί ουτοπικής κοινωνίας χωρίς ιδιοκτησία κλπ. Αλλά; Θυμίζω ότι όταν πήγαν οι πρώτοι άποικοι στην Αμερική έπαθαν πλάκα οι ινδιάνοι που τους έβλεπαν να στηνουν κώλο για ένα χωράφι. Οι ίδιοι επί χιλιετίες δεν γνώριζαν την έννοια της ιδιωτικής γής καθότι νομάδες. Θεωρούσαν παράλογο να υπάρχει ιδιόκτητη έκταση όπως ίσως θεωρούμε εμείς παράλογο ιδιόκτητο ουρανό. Αποτέλεσμα; Οι Αμερικάνοι τους διέλυσαν και τους εξαφάνισαν σχεδόν ολοσχερώς.
    Ξέρω θα τα διορθώσει ο Μπάμιας. Καλά όνειρα.
    Εν πάσει περιπτώσειαπό τι ξέρω στο Σύνταγμά μας προβλέπεται και υπηκοότητα και ιθαγένεια για δημόσιες θέσεις. Κάνω λάθος; Αλλιώς θα είχαμε γεμίσει Πορτογάλους, Ιρλανδούς κ.ά δημ. υπαλήλους.

  64. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 21/01/2009 13:44:08

    Να με συγχωρείτε αλλά από τη στιγμή που δεν υπάρχει συγκεκριμένη μεταναστευτική πολιτική της απλής λογικής : "τόσοι είμαστε , τόσους αντέχουμε" δεν μπορεί να υπάρξει και διαχείριση .

    Βεβαία αν αναλογιστούμε ποιος είναι αυτός που προσπαθεί να διαχειριστεί την κατάσταση (δεν εννοώ κόμμα αλλά κράτος γενικώς) θα πρέπει να αρχίσουμε όλοι να κλαίμε .

    Άποψή μου πάντως είναι πως για να αποκτήσει ένας μετανάστης ίσα δικαιώματα δεν είναι απαραίτητο να έχει αλλαξοπιστήσει εθνικά αλλά να έχει τα απαραίτητα "στοιχεία" (υλικά ή συναισθηματικά) που θα τον κάνουν να μην τον συμφέρει να μην αλλαξοπιστήσει .

    Η ουσία είναι τι προσφέρεις . Και η Αμερική προσφέρει στους μετανάστες της και ευκαιρίες και ελπίδα και ισχύ αν είναι τυχεροί . Η Ελλάδα από την άλλη δεν προσφέρει τίποτα όσων αφορά το συμφέρον του μετανάστη παρά μόνο την δεδομένη ανάγκη της να τον "ξεζουμίσει" .

    Βέβαια συμφωνώ ότι οι συγκρίσεις δεν τίθενται προς αντιγραφή μοντέλων αλλά είναι διδακτικές .

    Ανθρωπολογικά πάντως αν ο μετανάστης πειστεί πως η χώρα που τον φιλοξενεί είναι ανοιχτή την αγαπά και την τιμά όπως ο ιθαγενής της .

  65. Eichmann avatar
    Eichmann 21/01/2009 16:06:20

    Πολιτισμικό επίπεδο Ελλάδας: Τσαλίκης, Πλούταρχος, Θώδη, Σαρρή και όταν θέλουμε να λεγόμαστε ποιοτικοί τα σπάμε στον Ρέμμο. Όταν ο Ρουβάς χαρακτηρίζεται Μόρισον!!! και ο Γονίδης ροκ!! Βρε για 51η πολιτεία των ΗΠΑ είμαστε μπας και δουμε φως. (Και δρόμους επίσης)

  66. Αurora avatar
    Αurora 21/01/2009 16:59:23

    70. Καποιο αλλο κρατος/ ονομα και μη χωριο/ ζητησε μεσα στη 10ετια του 80 να γινει το 51ο της Αμερικης και πηρε τον πουλο

  67. Eichmann avatar
    Eichmann 21/01/2009 17:21:04

    Εμάς θα μας δεχτούν γιατί στηρίζουμε την ....Χαμάς!

  68. tony avatar
    tony 21/01/2009 18:06:49

    Χρειαζόμαστε μετανάστες για νά δουλεύουν.Εμείς πρέπει να θεσμοθετήσουμε να μας φέρνει το δημόσιο το μισθό στό σπίτι?Βέβαια πρέπει να κάνουμε και οτι δεν τους θέλουμε.Μόνο μην αποφασίσουν καμιά μέρα να μας διώξουν εμάς,γιατί τότε θά μάθουμε μια καινούρια αλήθεια.
    Χάσαμε μας νίκησαν είναι καλύτεροι.Και το πρόβλημα δεν είναι πως είναι αυτοί,το πρόβλημα είναι πως είμαστε εμείς.

  69. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 21/01/2009 18:40:19

    Μα απο κει που δεν το περιμεναμε θα μας ελθει.Γιατι αρχισαμε τις εξυπναδες,του τυπου, ενα συντομο ανεκδοτο,Αλβανος τουριστας και αλλα και αλλα...και τωρα βλεπουμε με απορια,με θαυμασμο, αλλα και μερικοι, και με φθονο,οτι οι Αλβανοι εχουν αγορασει ενα σωρο ιδιοκτησιες,ενω πολλοι Ελληνες,δεν εχουν κανει τιποτα.
    Και τα παιδια τους,κι ιδιως τα κοριτσια,εχουν φοβερες επιδοσεις στο Σχολειο,ενω παρα πολλα καμαρια,δικα μας,δεν ξερουν να γραψουν ουτε τ ονομα τους.
    Θα δουνε πολλα τα ματια μας ακομα.

  70. ataktos avatar
    ataktos 21/01/2009 18:55:14

    kala pisteboume se havmata se touton ton topo . Afou avti ke i ali kivernisi den anagnorizi tin ellinikotita ton ellinon sto eksoteriko na psifizoun tha paroun ksenous ne avtous pou diafori edo elegan tous psifoforous tous ,Avto idi ehoun kani edo ke hronia tora mas douleboun ke kathomaste emis ke pali pipilizoume tis makakies tous .sizitisi na ginete ...krima ton hrono ke tin ilektroniki mnimi sto factorx to PC

  71. Eichmann avatar
    Eichmann 21/01/2009 18:55:31

    Έρχεται η δικαίωση του Φαλμεράιερ. Ο τύπος απλά ήταν 100 χρόνια μπροστά όταν τα έλεγε.

  72. Eichmann avatar
    Eichmann 21/01/2009 19:54:53

    @77 Αυτό ακριβώς έλεγε και ο Φαλμεράιερ (αν διάβασες τον οριτζιναλ) και τρελλάθηκαν οι Ελληνάρες έκτοτε.

  73. ... avatar
    ... 22/01/2009 00:14:46

    Εγώ δεν μίλησα καθόλου για θέματα λαθρομετανάστευσης, δεν έχω καταλήξει ακόμα. Οπότε, σε παρακαλώ να μην βάζεις λόγια στο στόμα μου.

    Το ποστ αφορά την ένταξη μεταναστών δεύτερης γενιάς. Δεκτόν, πάντως, ότι μπορεί ο πατέρας του να ήταν λαθρομετανάστης. Αφού όμως, δεν τον έδιωξες τόσο καιρό, δεν μπορείς να πεις στα παιδιά του, αφού έχουν κάνει σχολείο εδώ, έχουν ζήσει τόσα χρόνια εδώ, να τους πεις μετά, λυπάμαι αλλά δεν έχετε τα ίδια δικαιώματα. Λυπάμαι και για τους φόρους που πληρώνατε. Δεν σας διώχνω όμως, γιατί μου είστε χρήσιμοι σε αυτή την κατάσταση, μισό-νόμιμη, καθώς δεν μπορείτε να διεκδικήσετε αποτελεσματικά τα αιτήματά σας και έτσι σας εκμεταλλεύομαι καλύτερα.

    Συμφωνώ, ότι η ελληνική υπηκόοτητα πρέπει να δίνεται στα παιδιά μεταναστών δεύτερης γενιάς. Επώνυμε, εσύ τι λες για αυτό;

    Συμφωνώ επίσης με τον greekpoliticalreview σε ό,τι γράφει, ειδικά στην τελευταία του παράγραφο.

    Το παράδειγμά σου με το σπίτι δεν στέκει. Τι πάει να πει κάνω κουμάντο; Είναι άλλο να υπάρχουν νόμοι, και άλλο να υπάρχει εκμετάλλευση. Σου φαίνεται λογικό να είναι τα παιδιά 18 χρόνια στην Ελλάδα, να μην τους δίνουν υπηκοότητα, και μετά το σχολείο να τους λένε τρέχα γύρευε.

    Αυτό που με ενοχλεί περισσότερο, είναι ότι διάφοροι υποκριτές που μιλάνε για τους νόμους με τόση πίστη, τόσο καιρό όμως δεν τους ενοχλούσαν τα φτηνά εργατικά χέρια. Τον είχαν τον Αλβανό, χωρίς να σηκώνει κεφάλι. Ο Αλβανός μάζεψε λεφτά, ενώ εσύ καλέ μου Έλληνα χάλαγες συνεχώς. Μήπως έχει κι αυτό την σημασία του;

    Και ακόμα δύο ερωτήσεις. Είσαι ρατσιστής; Και αν ναι με ποια έννοια; Ελπίζω όχι με την ευρέως διαδεδομένη. Η δεύτερη είναι, έκανα λάθος όταν σε είπα δεξιό; Δεν το έβγαλα από το μυαλό μου, αυτό έχω διαπιστώσει όσο καιρό σε διαβάζω στο αντί. Δεξιός, Καραμανλικός, που διαβάζει politis-gr και δεν καταλαβαίνει ότι είναι προπαγανδιστικό το συγκεκριμμένο μπλογκ. Σε αυτά που πέφτω έξω;

  74. ... avatar
    ... 22/01/2009 00:17:08

    Στην προτελευταία παράγραφο, επειδή δεν είναι καλογραμμένη εννοώ, ότι τόσο καιρό δεν μας πείραζε που έμπαινε όποιος ήθελε από τα σύνορα γιατί είχαμε φτηνά χέρια. Τώρα που θα δουλεύουμε για Αλβανούς μας ενοχλεί. Μας ενοχλεί που ξεπερνούν τα Ελληνόπουλα. Καθαρός κομπλεξισμός.

  75. Orbitaldecay avatar
    Orbitaldecay 22/01/2009 01:42:01

    @ 76 78 Eichmann,

    Πάρε τον πούλο του Φαλμεράιερ...

  76. KaryID avatar
    KaryID 22/01/2009 08:52:41

    @... τρεις τελίτσες: ΑΝ είσαι Έλληνας, πιστεύω ότι δεν αγνοείς ούτε παραγνωρίζεις την ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΗ και σκληρή πορεία του ελληνικού λαού από το 1940, όταν ΚΑΘΗΜΑΓΜΕΝΟΣ και ΑΠΟΔΕΚΑΤΙΣΜΕΝΟΣ από τους Γερμανούς και τους λοιπούς συγγενείς στην περιοχή κατόρθωσε στις μέρες μας να αγγίξει ένα ΖΗΛΕΥΤΟ σημείο ανάπτυξης, ώστε να μπορεί να απασχολεί, να τρέφει, να μορφώνει, να παντρεύει και να νοικοκυρεύει και να αποκαθιστά επαγγελματικά τόσους μετανάστες, όπως μόνος σου παραδέχεσαι.
    Αν πάλι ΔΕΝ είσαι Έλληνας, φρόντισε να μάθεις περισσότερα πράγματα για τη χώρα, την οποία επέλεξες εσύ ή οι γονείς σου να ζήσεις και να προκόψεις.
    Εγώ απλά θα σου θυμίσω ότι "ΞΕΧΑΣΕΣ" μια "ασήμαντη" λεπτομέρεια: από την Ελλάδα, η οποία κατά σένα "δεν δουλεύει", οι Αλβανοί μετανάστες στέλνουν ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ στη χώρα τους 20 εκατομμύρια ευρώ για να φτιάξουν μια μεγάλη Αλβανία (εκτός αυτών που ξοδεύουν μέσα στην ίδια μας τη χώρα για τη διαβίωσή τους).
    Εκτός αν κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια, διότι φίλε μου, οι Έλληνες που γνωρίζω εγώ και είναι πάρα μα πάρα πολλοί ... δουλεύουν 15 ώρες την ημέρα.
    Εντάξει;

  77. ... avatar
    ... 22/01/2009 13:47:14

    Κι άλλες χώρες βγήκαν αποδεκατισμένες από τον παγκόσμιο πόλεμο και αναπτύχθηκαν πολύ περισσότερο από την Ελληνική, γιατί δεν είχαν εμφύλιο και προδοτικές κυβερνήσεις. Κι η Γερμανία ήταν κατεστραμμένη, και όμως κατάφερε να ορθοποδήσει χάρη στους μετανάστες από τις διάφορες χώρες.

    KaryID διαβάζεις τι γράφω; Εγώ δεν είπα ότι οι Έλληνες δεν δουλεύουν, εγώ είπα ότι ξοδεύουν, και πολλές φορές περισσότερα απ'ότι έχουν. Οι μετανάστες, κυρίως Αλβανοί, από τη στιγμή που ήρθαν στην Ελλάδα, έκαναν το σκατό τους παξιμάδι, αποταμίευσαν και σε λίγο καιρό θα ξεπεράσουν, αναλογικά, τους Έλληνες, στην οικονομική δραστηριότητα. Σου φαίνεται κάτι παράλογο σε αυτά που γράφω;

    Για τα 20 εκατ. που λες, δεν έχω ακούσει. Μπορείς να μου πεις πηγή να ενημερωθώ; Άσχετα, με την εγκυρότητα, το θεωρείς μεγάλο ποσό;

    Και έτσι για να σε προβοκάρω λίγο, οι Έλληνες της Σμύρνης, στέλναν χρήματα στην Ελλάδα για να επιτύχει το όραμα της Magna Grecia;

    Για να τελειώνουμε, δεν νομίζω ότι λέω κάτι περίεργο. Πρώτα απ'όλα, να δίνεται ελληνική υπηκόοτητα στα παιδιά που γεννιούνται στην Ελλάδα, και έχουν ζήσει τουλάχιστον 10 χρόνια( ίσως και λιγότερα, αλλά δεν χρειάζεται) εδώ. Και η υπηκόοτητα θα πρέπει να τους δίνει τα ίδια δικαιώματα με τους Έλληνες.

    Αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι η αδιαφορία και η εκμεταλλεύση. Τον Καστίγιο ήταν έτοιμη η ΕΠΟ να τον κάνει Έλληνα. Αυτό δεν θα ενοχλούσε κανένα. Ούτε μας ενοχλούσε όταν παίρναν μετάλλια οι αθλητές μας. Ούε για τον Τζόλε. Οι "απλοί" μετανάστες όμως, όχι. Δεν έχουν τα ίδια δικαιώματα. Πρέπει να ζουν στην αβεβαιότητα.

    Α και να μην το ξεχάσω. Έλληνας είμαι.

  78. Eichmann avatar
    Eichmann 22/01/2009 16:24:02

    prove it

  79. KaryID avatar
    KaryID 22/01/2009 16:26:12

    @... :
    Από τα λεγόμενά σου είναι φανερό ότι παραδέχεσαι ότι προόδευσαν στην Ελλάδα. Το γεγονός της γειτνίασης των δύο χωρών λειτούργησε ιδιαίτερα θετικά.
    Επίσης παραδέχεσαι ότι είναι ελεύθεροι να στέλνουν τα χρήματά τους σε μια πατρίδα ΠΟΥ ΑΓΑΠΟΥΝ (ακριβώς όπως έκαναν και οι Έλληνες της Σμύρνης για τη Magna Grecia λοιπόν).
    Επομένως τι καλείται η πατρίδα μου και πατρίδα σου να αποδείξει; Ποιος παραπονιέται;
    Είναι στον προθάλαμο της ΕΕ (πήραν έγκριση για προ-ενταξιακές διαπραγματεύσεις) και τα θέματα της υπηκοότητας θα λυθούν αυτόματα.
    Θα είναι εντελώς πια ελεύθεροι να κυκλοφορούν, να διαμένουν και να εργάζονται σαν πολίτες κάτοικοι χώρας-μέλους της ΕΕ (αυτής που θα διαλέξουν με την ελεύθερη θέλησή τους)(έτσι έγινε με την επίσης γειτονική Βουλγαρία.)
    Το ποιος αγαπά ή όχι την Ελλάδα πως θες να το ξέρω;
    Τα συνειδησιακά ζητήματα και διλήμματα λύνονται στην πράξη, όχι με δηλώσεις του Νόμου 105.
    Οι υπηκοότητες θα έλθουν και αυτές με το καλό και σύμφωνα με τους νόμους και το ελληνικό κράτος από ότι γνωρίζουμε είναι φιλικά διακείμενο προς το μεταναστευτικό ΚΥΜΑ (παρόλο που πλέον το σύστημα έχει γονατίσει από το φορτίο).

    ΥΓ: συνήθως μεταναστεύουμε για να ζήσουμε ήρεμα και όμορφα σε μια χώρα που παρέχει περισσότερα εφόδια από τη δική μας τη δεδομένη χρονική στιγμή.
    Και αφού έφερες το παράδειγμα από την νεότερη ελληνική ιστορία, μήπως να μην υποτιμούμε το πόσο αγωνίστηκε ο ελληνικός λαός από τον εμφύλιο και μετά για να ορθοποδήσει; Μέσα από την 70χρονη ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΗ αυτή πορεία μπόρεσαν και άλλοι ίσως πιο αδικημένοι στη χώρα τους λαοί και ήρθαν κοντά μας και ΥΠΟΣΤΗΡΙΧΘΗΚΑΝ σε μια ταχεία ανάπτυξη.

    Και για να μείνουμε στην ουσία του ποστ: οι Έλληνες πριν προσληφθούν σε οποιαδήποτε δημόσια υπηρεσία ή στην αστυνομία έχουν υπηρετήσει τη θητεία τους στον Ελληνικό στρατό και έχουν ορκιστεί πίστη στην πατρίδα τους.
    Και για να σε προβοκάρω λίγο με τη σειρά μου: 100 η αλεπού, 110 τα αλεπουδάκια;

    Αυτά προς το παρόν από εμένα (τα στοιχεία για τα 20 εκ. ήταν πριν από δυο τρία χρόνια μάλλον, ασφαλώς είναι περισσότερα στο μεταξύ, ψάξε σε οικονομικές εφημερίδες, στοιχεία και από την Μπανκ οφ Αλμπάνια εδώ επίσης μπορείς να βρεις).

  80. Eichmann avatar
    Eichmann 22/01/2009 17:08:27

    Όχι μόνο αυτό αλλά κοστίζει και πολύ λιγότερο η τελετή.

  81. ... avatar
    ... 23/01/2009 16:15:31

    KaryID,
    Συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, ελπίζω να την δεις πάντως.
    Δεν διαφωνώ ότι σαφώς και τα πράγματα είναι καλύτερα απ'ότι στην Αλβανία. Πολύ καλύτερα. Σε αυτό που διαφωνώ είναι η αντιμετώπιση την οποία συναντούν στην καθημερινή ζωή τους, είτε είναι πρώτης γενιάς είτε δεύτερης.

    Δεν είναι πολύ ωραίο( για να το πω κομψά), να σου υπενθυμίζουν καθημερινά ότι δεν είσαι Έλληνας, και ότι δεν πρέπει να νοιώθεις καν Έλληνας, γιατί δεν έχεις αυτό το δικαίωμα.

    Την ίδια αντιμετώπιση έχουν και από το κράτος που δεν τους δίνει ελληνική υπηκόοτητα, παρ'ότι έχουν συμπληρώσει τον απαιτούμενο χρόνο στην Ελλάδα. Αλλά θα μου πεις που εφαρμόζονται οι νόμοι, για να εφαρμόστουν και σε αυτή την περίπτωση. Ζητάμε από τους ξένους να σέβονται τους νόμους, ενώ οι (περισσότεροι) Έλληνες δεν τους σέβονται. Αυτό είναι που μου την δίνει στα νεύρα, και φαντάζομαι ότι σου την δίνει κι εσένα.

    Η ερώτησή μου για τα 20 εκατ. ήταν κυρίως για να μου δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες. Δηλαδή, πόσοι δίνουν και πόσα ο καθένας. Έχει διαφορά δηλαδή, αν δίνουν 1.000.000 ή 100.000 ή 10.000 Αλβανοί.

    Το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι δεν έχουν καμία όρεξη να γυρίσουν ποτέ στην Αλβανία. Οπότε γιατί να μην τους αφήσουμε να ενταχθούν πλήρως στην Ελλάδα; Εάν αγαπήσουν τη χώρα, τότε δεν θα φύγουν ποτέ από εδώ. ( Βέβαια, εδώ οι μισοί Έλληνες μισούν τους άλλους μισούς, και ζητάμε από τους μετανάστες να τους αγαπάνε όλους. Τρομερό παράδοξο).

    Εννοείται πως για να έχουν ίδια δικαιώματα, θα πρέπει να έχουν ίδιες υποχρεώσεις. Ρώτα όμως ποιος δεν έχει πρόβλημα να πάει ο "Αλβανός" στον στρατό. Εδώ στην αστυνομία λέμε και γίνεται χαμός. Εγώ θα έλεγα, εφ'όσον υπάρξουν αντιδράσεις για τον στρατό, να υπηρετούν εναλλακτική κοινωνική θητεία.

  82. KaryID avatar
    KaryID 23/01/2009 18:49:52

    ...: για τα 20 εκ. δεν έχω άλλα στοιχεία, έχει γραφτεί πάντως, δεν ξέρω ακριβώς πόσοι είναι στην Ελλάδα.
    Πιστεύω συμφωνούμε στο ότι ο χρόνος ήδη αρχίζει και δίνει τις λύσεις. Η ΕΕ θα λύσει ακομα περισσότερα ελπίζω.
    Η πρότασή σου για εναλλακτική κοινωνική θητεία έχει νόημα (είναι του στιλ Ομπάμα στις γειτονιές των μαύρων), όμως εξαρτώνται πολλά και από τις σχέσεις μεταξύ των δύο χωρών και τις εξαρτήσεις ή τις επιρροές τους.
    Η πρόσληψη στην αστυνομία είναι κατά τη γνώμη μου πολύ πιο ριψοκίνδυνη από την θητεία με τις σημερινές συνθήκες.
    Όποιοι νέοι παίρνουν υπηκοότητα οπωσδήποτε πρέπει υπηρετήσουν αμέσως και ίσως σε μονάδες στρατιωτικές όπου θα "δοκιμάζονται σκληρά για το φρόνημα", αν μπορώ να το εκφράσω έτσι. Είχα διαβάσει (ίσως Επενδυτής, ίσως Αξία, αλλά ψάξτο) μια μελέτη ότι οι περισσότεροι Αλβανοί (που μένουν στην Αλβανία, όχι οι εδώ) αισθάνονται πολιτισμικά, σε κοινωνικό βασικό επίπεδο δηλαδή, πιο κοντά στην Τουρκία, και χωρίς με αυτό να θέλω να υπονοήσω κάτι περισσότερο.
    Αυτά από μένα, σ' ευχαριστώ που με διάβασες.

  83. ... avatar
    ... 24/01/2009 12:23:05

    Καλημέρα KaryID,
    Για να κλείσω, έγραψες αυτό που φοβάμαι να γίνει. <>.

    Καταλαβαίνω ότι το έγραψες πολύ πιο ωμά απ'ότι ήθελες, η ουσία παραμένει όμως ίδια. Οι πρακτικές ελέγχου συνείδησης ενός ατόμου είναι επικίνδυνες, συνήθως καταπιεστικές και ανελεύθερες.

    Δες και τι γίνεται με τους αντιρρησίες συνείδησης, που τους παιρνάνε από επιτροπή για να εξακριβώσουν αν είναι όντως αντιρρησίες.

    Κι εγώ, σε ευχαριστώ για την κουβέντα.

  84. KaryID avatar
    KaryID 24/01/2009 12:30:19

    @... καλημέρα: στα λόγια μου είσαι για το φρόνημα όπως το αποκαλώ εγώ, ή τους αντιρρησίες συνείδησης όπως το αποκαλείς εσύ. Δεν εμφυτεύεται τεχνητά, ούτε αγοράζεται με ένσημα, ούτε και ελέγχεται.
    Όταν θα πέσουν ταυτόχρονα τα σύνορα σε όλο τον κόσμο με αποκλειστικό σκοπό την ευημερία των λαών τότε μπορούμε να μιλάμε για ιδανικές καταστάσεις. Προς το παρόν ας φυλάξουμε τα δικά μας τα αφύλαχτα σύνορα, μακριά από σειρήνες που μάς καλούν σε προσωπικό επίπεδο.

  85. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 25/01/2009 21:37:52

    Πού να καταλάβει ο τρεις τελείτσες πόσο αυτοκαταστροφική είναι η λογική του. Πείθονται από αγαπισμούς και ηθικισμούς και "να είμαστε καλοί" και δεν βλέπουν το σοβαρό κοινωνιολογικό θέμα που δημιουργείται. Λέει ότι θα είχαν όλοι πρόβλημα με το να πάνε οι Αλβανοί στο στρατό. Αυτός δεν θα είχε;! Αναρωτήθηκε γιατί θα είχαν όλοι πρόβλημα με το να πάνε οι Αλβανοί στο στρατό; Φταίνε αυτοί που έχουν το πρόβλημα ή μήπως είναι μια φυσιολογική κοινωνιολογική διεργασία, αυτό που λέμε με άλλα λόγια "εθνική συνείδηση"; Για σκέψου μήπως υπάρχουν κι όλα αυτά τρεις τελείτσες και στην πράξη ανατρέπουν τη φιλολογία σου.

  86. Μ.Σ. avatar
    Μ.Σ. 30/01/2009 21:03:25

    Τελικα.. !!!!ειμαστε η χωρα του ρατσισμου, παρτε το χαμπαρι.......!!!

  87. Μ.Σ. avatar
    Μ.Σ. 30/01/2009 21:11:05

    Και όλα αυτά γιατί υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να μπουν οι αλλοδαποί στην ΕΛ.ΑΣ, που για να γίνει αυτό πρέπει να αλλάξει η νομοθεσία για τις προσλήψεις (που δεν το πιστεύω ούτε στο 1/ 1000000000. Καληνύχτα σας ''ΡΑΤΣΙΣΤΕΣ''.