#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/10/2012 21:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ένταλμα σύλληψης του Κ. Βαξεβάνη



Τη σύλληψη του εκδότη του περιοδικού HOTDOC, Κώστα Βαξεβάνη, για το αδίκημα της παραβίασης προσωπικών δεδομένων διέταξε ο εισαγγελέας και ήδη η αστυνομία είναι σε αναζήτηση του δημοσιογράφου. Ο Κ. Βαξεβάνης δημοσίευσε χθες τη λίστα Λαγκάρντ, όπως υποστηρίζει ότι είναι, με τα ονόματα των καταθετών στην ελβετική τράπεζα HSBC.

Οι εξελίξεις είναι ραγδαίες και θα είναι ακόμη πιο σοβαρές διότι ο κ. Βαξεβάνης φέρεται να έχει πάρα πολλά στοιχεία για το καθέναν από αυτούς που βρίσκονται στη λίστα. Δηλαδή ποσά, ημερομηνίες και κινήσεις λογαριασμών, ακόμη και συνομιλίες τους με τους τραπεζίτες στην Ελβετία. Αυτό μένει βέβαια να επιβεβαιωθεί και να διαπιστωθεί αν η λίστα είναι πλαστή ή αληθινή.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΧΑΡΗΣ avatar
    ΧΑΡΗΣ 27/10/2012 21:16:49

    Πρώτη τον μύνησε η ΟΛΓΑ ΤΡΕΜΗ για 3.000.000 ευρώ αλλά πήρε τον μπούλο.
    Λέτε να αρχίζει ο εμφύλιος ή πάλι πρόκειται για πομφόλυγες.
    Αν η Ελλ.αδα δεν ήταν η χώρα που ανθεί η φαιδρά πορτοκαλέα όλα θάταν πιθανά.
    Αλλά φεύ όνειρο ήταν κι αυτό.....

    • kapoios avatar
      kapoios @ ΧΑΡΗΣ 27/10/2012 21:22:37

      εμφυλιος μεταξυ ποιων?

      • ΧΑΡΗΣ avatar
        ΧΑΡΗΣ @ kapoios 27/10/2012 21:30:25

        Δυστυχώς η οργή όταν είναι ανεξέλεγκτη και ο εμφύλιος δεν προσδιορίζεται, αν και αιτίες υπάρχουν αλλά η αφορμή ίσως δοθεί από κεί που δεν το περιμένει κανείς.
        Αντί να συλλάβουν αυτούς που έκρυβαν τη λίστα τόσα χρόνια κυνηγάνε τον μπαξεβάνη.
        ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ το πιό σύντομο ανέκδοτο.....

  2. elen avatar
    elen 27/10/2012 21:17:32

    Αλήτες,
    Αντί για τον Παπακωνσταντίνου,συλλάβανε τον Μπαξεβάνη !
    ΕΥΓΕ !!!

  3. Βασίλης Γκιώνης avatar
    Βασίλης Γκιώνης 27/10/2012 21:19:48

    Ο Βαξεβάνης που δημοσίευσε τη λίστα καταζητείται με σκοπό να συλληφθεί.
    Αυτοί που την έκρυβαν (και την παραποιούσαν) επί διετίας, σουλατσάρουν και πίνουν καφέ στο Κολωνάκι...

    Μετά αναρρωτιόμαστε γιατί πάει η νεολαία στα άκρα (συνιστώσες, Χ.Α)...

    • Λίνα avatar
      Λίνα @ Βασίλης Γκιώνης 28/10/2012 20:44:10

      ...δεν πίνουν καφέ στο Κολωνάκι, συνομιλούν με την Τρόικα και πηγαίνουν στην Αμερική για διαβουλεύσεις επι του πρακτέου. και προσωπικές εξασφαλίσεις.

  4. νικος avatar
    νικος 27/10/2012 21:23:16

    Η λίστα δημοσιεύθηκε σήμερα κι όχι προχθές. Η διαδικασία κινήθηκε αυταπάγγελτα κι οχι κατόπιν μηνυτήριας αναφοράς.

  5. Θανάσης avatar
    Θανάσης 27/10/2012 21:23:32

    Για τους κυρίους Παπακωνσταντίνου,Διώτη,Καπελέρη και Βενιζέλο πότε θα ξυπνήσει η Δικαιοσύνη ? Αλλά εδώ στο Ελλάντα αυτά τα πράγματα είναι πολυτέλειες δυστυχώς δεν θα δούμε ποτέ να περνάν το κατώφλι της φυλακής οι εν λόγω κύριοι.

  6. opa avatar
    opa 27/10/2012 21:26:29

    1. με την κίνηση αυτή το "κράτος" μας δήλωσε επισήμως πως η λίστα είναι η αληθινή.
    2. Χούντα είναι θα περάσει.

  7. ΦΑΝΤΑΣΜΑ avatar
    ΦΑΝΤΑΣΜΑ 27/10/2012 21:30:48

    Η λίστα είναι αληθινή , αρχίζει η μάχη της άρχουσας τάξης .
    ΕΙΝΑΙ ελπιδοφόρο , όπως και να το δεις , άλλωστε και η Γαλλική επανάσταση απο εκεί ξεκίνησε.

  8. unfair avatar
    unfair 27/10/2012 21:37:11

    βέβαια, ο Βαξεβάνης δεν είναι βουλευτής ή υπουργός!
    άσχετο αν είναι αληθινή ή όχι η λίστα!

  9. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 27/10/2012 21:43:59

    Η μεραρχία Λαγκάρντ διέσπασε την γραμμή του μετώπου και κατευθύνεται στα Αθήνας.
    Βάστα Ρούπελ..Κυρ Φώτη καράτα γερά.

  10. AndreasLP avatar
    AndreasLP 27/10/2012 21:48:43

    Μονάχα εμφύλιες συρράξεις προσμένετε; Κάτι καλύτερο δεν οραματίζεστε για το μέλλον του λαού μας; Τόση απελπισία μας γεμίζει το παρόν που λιγοστέψανε τα μέλια και τρώμε τα ψίχουλα...πάλι φταίνε οι εκείθε κι όχι οι δώθε; Υπάρχει πλέον κάτι εκβιαστικότερο από τη διάσωση των πολλών και υποσιτιζόμενων πολιτών; Πόση επιθετική τυρρανία των κοτζαμπάσηδων θα ανεχτούμε μπρε, πόση;...που το παίζουμε και γνώστες των τακτικών των μπιζνεσμεν...τόσα χρόνια εμμονικά και υπερήφανα γκούφηδες πολιτικούς αναδεικνύουμε , τι δεν γίνεται αντιληπτό; Ή τα κάναμε σαλάτα κι αλλάζουμε ρότα είτε είμαστε ούτε για τα μαρούλια...

  11. Διογένης avatar
    Διογένης 27/10/2012 21:50:06

    Ο Γ. Παπανδρέου, μέσα από την προδοτική συμπεριφορά του, έγινε άθελά του η θρυαλλίδα που ξεβράκωσε όλο το σάπιο σύστημα που στήθηκε σταδιακά στην Ελλάδα από την Επανάσταση του 1821 και μετά - επιταχυνόμενα, βέβαια, από το 1974 και μετά. Το πιο αστείο είναι βέβαια ότι ο ίδιος ήταν ό,τι πιο σάπιο υπήρξε ποτέ σε αυτό το σύστημα, όμως η γνώμη που είχε μέσα στην προδοτική παραφροσύνη του ήταν διαφορετική. Γι' αυτό και πυροδότησε την αυτοκαταστροφή του συστήματος. Επειδή νόμιζε ότι αυτός ήταν από τους "καλούς" και θα την γλίτωνε.

    Τώρα το σύστημα που ξεβρακώθηκε δείχνει το αληθινό του πρόσωπο: Το ελληνικό κράτος είναι η συνωμοσία του ψεύδους εις βάρος της αλήθειας. Της ηθικής ενάντια στην ανηθικότητα. Της παρανομίας εις βάρος της ευνομίας. Ο προστάτης όλων των παρανόμων, ο διώκτης όλων των υπολοίπων.

    Όχι ότι και ο Βαξεβάνης δεν είναι μέρος αυτού του σάπιου συστήματος. Όμως θέλεις από προσωπική τρέλα, θέλεις επειδή κάποιος από το "σύστημα" επέλεξε, θέλεις επειδή ίσως στον συγκεκριμένο να υπάρχει και κάτι αξιακό μέσα του, θέλεις επειδή κάπιοι τον διάλεξαν για να προωθήσουν την αποσάθρωση του εντόπιου συστήματος, η λίστα δημοσιεύθηκε από αυτόν. Και έχουμε τώρα τη σάπια σημειολογία, αυτοί που θάβανε τις πληροφορίες και διέπρατταν κακουργήματα, που σε άλλη χώρα θα ήταν ήδη στις φυλακής τα σίδερα, ενώ αυτοί που έβγαλαν την αλήθεια που τόσον καιρό κρυβόταν με μαεστρία, καλούνται να μπουν "στης φυλακής τα σίδερα".

    Σαπίλα. Αηδία. Μπόχα. Οι μέρες τους είναι μετρημένες. Δεν ξέρω πώς, αλλά δεν γλιτώνουν. Είναι βέβαιο. Την Ύβρι ακολουθεί η Νέμεσις.

  12. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 27/10/2012 21:55:48

    Αίσχος.
    Φαίνεται πώς η λίστα είναι "αυθεντική Φαλσιανί - Λαγκάρντ".
    Τώρα ζητείται "τρίτη εξουσία" - ανακριτές, εισαγγελείς, δικαστές - που αντιλαμβάνονται και μπορούν να διαχειριστούν μια ακραία "στιγμή έντασης" μεταξύ κοινοβουλευτικής Δημοκρατίας και άρχουσας αστικής τάξης.

    Το θέμα δεν θα μείνει στο απυρόβλητο. Οι πολίτες έχουν νού.
    Άν χρειαστεί, οι πολίτες θα κινηθούν και τότε η "Βαστίλλη" θα πέσει.

    • xmm avatar
      xmm @ Ο Θείος 27/10/2012 22:40:52

      ++

    • Κρίμα & Crime avatar
      Κρίμα & Crime @ Ο Θείος 28/10/2012 01:10:26

      @Φαίνεται πώς η λίστα είναι “αυθεντική Φαλσιανί – Λαγκάρντ” - Οι πολίτες έχουν νού.

      Αγαπητέ Θείε,
      στην λίστα δεν υπάρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ πολιτικός.
      Κι αφού η λίστα, λόγω των ...διωγμών Βαξεβάνη, έπεισε και εσένα ότι είναι γνήσια, ΑΡΑ: οι πολιτικοί μας είναι άσπιλοι (!!!)

      Πολύ καλό για να είναι αληθινό. Οπότε, ψάχνουμε ανάποδα για να βρούμε την αλήθεια. Ή "ποιος ωφελείται".

      Ο συγκεκριμένος, 'σαλιάρης' είναι και όλο γύρω γύρω από κάτι που έχει άλλος αποκαλύψει το πάει στα "ρεπορτάζ" του και, ξαφνικά, ...τελειώνουν. Μπορείς να θυμηθείς κάποια αποκάλυψη Βαξεβάνη; Εγώ, όχι.

      Παρεμπιπτόντως, άλλος ένας τέτοιος δημοσιογραφάρας είχε βγάλει κάτι αποδείξεις πληρωμής του Βαξεβάνη από την ΕΥΠ. Του έκανε μήνυση ο Β. και ο δημοσιογραφάρας συνελήφθη, -κι ήταν και παρασκευοσαββατοκύριακο. Αφού είχε, τότε, εμπιστοσύνη στην δικαιοσύνη ο Β., γιατί δεν έχει και τώρα;

      Παιγνίδια παίζει κι αυτός. Απλά, όλοι αυτοί ανήκουν σε αντιμαχόμενες ομάδες.

      Μην περιμένεις να μάθεις τίποτα από πηγές στην Ελλάδα, πλέον. Τα πάντα θα τα μαθαίνουμε από το εξωτερικό. Εδώ, μόνο λαγοί υπάρχουν, να απαγγέλλουν δελτία τύπου και να ανακοινώνουν διαρροές για να προκαλούν αντιδράσεις στους έξω, ώστε να κόβουν κίνηση τα αφεντικά τους εδώ και να δρουν ανάλογα. Κάτσε να δούμε αν θα έρθει η πρωτότυπη λίστα Λαγκάρντ.

      ΥΓ. Αλήθεια, ποιον είδε στο ταξίδι- αστραπή στις ΗΠΑ ο Βενιζέλος, για τον οποίο ένας Γιακουμής στην δημόσια ΝΕΤ είπε ότι πήγε στις ΗΠΑ να... δει την κόρη του; Τον αναπληρωτή Γενικό Διευθυντή του ΔΝΤ, Ντέιβιντ Λίπτον. Η Λαγκάρντ είναι πρόεδρος εκεί, ε; Και το ΠΑΣΟΚ έχασε 5 στις 10 μονάδες που έπαιρνε στις δημοσκοπήσεις, με την δημοσιοποίηση της κατακράτησης της λίστας από τον Μπένυ. Χμμμ................

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Ο Θείος 28/10/2012 09:09:29

      Σιγα τα αιματα ''Θειο'' !Δεν περιμενα απο σενα τετοιο σχολιο μας εχεις συνηθησει στην σοβαροτητα και εγκυροτητα με τα σχολια σου!Φανταζομαι οτι δεν σου διαφευγει το ''Dura Lex, Sed Lex'' ως κανονα μιας ευνομουμενης κοινωνιας !Σιγα μην στερξει ο λαος σε ''Βαστιλλες'' υποστηριξης του Βαξεβανη και του καθε Βαξεβανη που παιζει αναιασχυντα τον πεμπτοφαλλαγγιτη του ΣΥΡΙΖΑ και τον υποβολεα του Τσιπρα!Ειδαμε τι εκανε ο ποιητης {να μην το ξεχναμε !} Κουρακης με την διαμαρτυρια του στην Θεσσαλονικη που παρ'ολιγο να φαει ξυλο απο τους παρευρισκομενους θεατες της παρελασης των 100 χρονων απο την απελευθερωση της πολης !

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ραβινος 28/10/2012 14:59:04

        Σε "κατάσταση εξαίρεσης" το λατινικόν νομικόν ρητόν δεν ισχύει.
        Τότε ακριβώς ειναι που "παράγεται" νέος νόμος, αλλά νόμος πάλι, ενίοτε πολύ διαφορετικός από τον καταπεσόντα.
        Σμιττιανός δεν είμαι, κάθε άλλο, αλλά κάτι χρήσιμο έμαθα και από τον καρα-δεξιό νομικό Κάρλ Σμίττ.
        Ασφαλώς, όταν η μισή αστική τάξη μιας χώρας έκανε ομαδική "οικονομική λιποταξία" - και αυτό αποκαλύπτεται από έναν Ελβετό κομπιουτερά τραπεζικό - έχουμε "κατάσταση εξαίρεσης" .
        Άν δεν είναι αυτό "κατάσταση εξαίρεσης", τότε τι είναι;

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ραβινος 28/10/2012 15:05:59

        Ο "ποιητής" είναι μάλλον χλεχλές και δραχμόβιος, δεν έχει κότσια για κατεδαφίσεις .
        Οι Βαστίλλες θα γκρεμιστούν από άλλου είδους και υπέρτερες δυνάμεις.
        Σιγά μην σκιαχτούμε από τον "σκληρό νόμο" του Λαναρά, του Τράγκα και του "νόμιμου αλλά μη ηθικού" μεσίτη-πρώην πολιτικού...

  13. DMZ avatar
    DMZ 27/10/2012 22:08:38

    Στο μεταξύ το MEGA ψάχνει δάνειο 12 εκατ.
    Η αποχέτευση έχει αρχίσει και σπάει. Μένει να φανεί αν με Glade μπορείς να το καλύψεις.

  14. Αποδημος Εθνικιστης avatar
    Αποδημος Εθνικιστης 27/10/2012 22:10:24

    ....οι τελευταιοι σπασμοι της περιβοητης "Μεταπολιτευτικης Δημοκρατιας".........

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Αποδημος Εθνικιστης 27/10/2012 22:20:53

      ... οι ισχυρότεροι κλυδωνισμοί της Μεταπολιτευτικής Παράγκας θα έλεγα...
      Ελπίζω να τελειώσει με το γκρέμισμά της συντομότατα ο Πρωθυπουργός. Αρχίζουμε ήδη να αναθαρρεύουμε και να νιώθουμε υπερήφανοι ..

  15. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 27/10/2012 22:18:26

    Κυρίες και κύριοι Σαμαρά, Τσίπρα, Βενιζέλο, Κουβέλη, Καμμένε, Παπαρρήγα, ακούσατε τα νέα;
    Για το καλό όλων, είναι ώρα για “νέα κοινωνική συμφωνία” – new “new Deal” που έλεγε ο γερο-Φράνκλιν.
    Όσοι καταλαβαίνουν άς κάνουν ένα βήμα μπροστά.
    Πάντως, όσοι το σκέφτεστε, μην ξανακάνετε το λάθος του 1944: Μην ξαναπροστατεύσετε τους μαυραγορίτες και "γερο-Λαδάδες".
    Στην "ειρηνική επανάσταση" που μπορεί να έλθει (το τονίζω ειρηνική), αυτή τη φορά, κανείς Σκόμπυ δεν θα έλθει να βοηθήσει τους αστούς.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Ο Θείος 27/10/2012 22:30:56

      Ο Σκόμπυ μια χαρά ήταν και μας έσωσε από τους σταλινικούς κατσαπλιάδες και σφαγείς. Η οικογένειά μου ήταν πάνω στην εμπόλεμη ζώνη στα Δεκεμβριανά και υπέφερε πολύ. Παρά λίγο ο παππούς μου να πάρει σειρά στην πομπή των θυμάτων εων Ελασιτών προς τα Κρώρα. Και ο Σκόμπυ υποστήριξε την νόμιμη κυβέρνηση Γεωργίου Παπανδρέου, μην το ξεχνάμε. Μεταξύ Σκόμπυ και Σιάντου, επιλέγω δαγκωτό Σκόμπυ. Επέστρεψες στα παλαιοκομμουνιστικά σου Θείο;

      • Σικελιανος avatar
        Σικελιανος @ ΒΙΣ 27/10/2012 23:57:15

        ΒΙΣ προσωπικα δεν ειμαι με κανεναν που ευθυνεται αμεσα ή εμμεσα με την δολοφονια Ελληνων συμπατριωτων μας.. τα Δεκεμβριανα ειναι μια μελανη υποθεση της ελληνικης ιστοριας που της αφησε πολλες πληγες , πολλους νεκρους , που γεννησε τον εμφυλιο και διχασε τον ελληνικο λαο (ενας διχασμος που κρατα ακομα και σημερα)...
        καταγομαι απο ανθρωπους που ειχαν απωλειες και απο τις 2 πλευρες... τον πατερα του πατερα μου (που ενω πολεμησε ηρωικα στην Πινδο και μετα οργανωμενος στο ΕΑΜ ειχε εξοχως πατριωτικη δραση απεναντι στον γερμανικο ναζισμο και τον πληρωσε με εξορια αλλα και τον θανατο του οντας ακομα εξοριστος) και απο την μητερα μου που 2 πρωτοι θειοι της σφαγιαστηκαν αγρια απο τους ελασιτες... το τελικο συμπερασμα οτι οι Σκομπυ-δες και οι Τσωρτσιλιδες απο τη μια και τα σταλιναρια απο την αλλη αιματοκυλισαν την Ελλαδα, κατεστρεψαν τον ανθο της, μια ολοκληρη γενια (για να μην πω 2 γενιες) και διελυσε ο,τι ειχε απομεινει ορθιο απο την γερμανικη κατοχη....
        ΒΙΣ εισαι ανθρωπος πατριωτης και το αποδεικνυεις σε πολλα σχολια σου ομως στην ιστορια τα πραγματα δεν ειναι μαυρο-ασπρο... δυστυχως ο Σκομπυ και η παρεα του μονο αιμα και πονο προσεφεραν στον τοπο και εναν ατελειωτο διχασμο.. τα ιδια ισχυουν και για πολλους ζηλωτες του σταλινισμου εκεινης της περιοδου...
        ας ελπιζουμε να μην ζησουμε τετοιες καταστασεις εκ νεου.. ο εμφυλιος σπαραγμος ειναι ο,τι χειροτερο μπορει να συμβει σε μια χωρα..

  16. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 27/10/2012 22:21:50

    Ο κ.Βαξεβάνης με την κίνηση του αυτή θέτει σε κίνδυνο 2000 φυσικά προσώπα και τις οικογενειές τους. Ναι, ναι, έχουν χρήματα στο εξωτερικό. Ε και; Είναι όλα παράνομα; Όχι! Ήταν ανάγκη να μάθει ό κάθε εγκληματίας ποιος έχει χρήματα; Μεγάλη βλακεία του κ.Βαξεβάνη και πολύ σωστά συνελήφθει!

    • Tasos avatar
      Tasos @ H pena tis orghs 27/10/2012 23:24:34

      Οι περιστασιακοί κλέφτες χτυπάν και φεύγουν χωρίς να περιμένουν να δούν αν υπάρχει πολύς ή λίγος πλούτος στο σπίτι-στόχος. Οι επαγγελματίες κλέφτες (οργανωμένο έγκλημα κλπ) που κάνει πρώτα αναγνώριση στόχου, δε περιμένει μια λίστα για να βρεί το θύμα γιατί οι έχοντες λεφτά στην Ελβετία, φροντίζουν και το δείχνουν και με τα σπίτια τους, τα αμάξια τους, το τρόπο που ντύνονται κλπ οπότε όλο και κάτι από αυτά "χτυπάει" στο μάτι του επίδοξου κλέφτη.
      Γενικά όμως ανάμεσα στο μείζον (που είναι η έρευνα για μεγάλη φοροδιαφυγή) και στο ελάσσων (που είναι ο κίνδυνος που περιγράφεις), το μείζον έχει προτεραιότητα. Αν είχε λειτουργήσει 2 χρόνια τώρα το σύστημα όπως έπρεπε και έβγαινε τώρα κατόπιν εορτής ο Χ να δημοσιεύσει τη λίστα τότε θα συμφωνούσα μαζί σου. Εδώ όμως έχουμε οφθαλμοφανή προσπάθεια για κουκούλωμα και η δημοσίευση κάνει περισσότερο καλό παρά κακό γιατί κινεί διαδικασίες έστω και με το ζόρι.

    • ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΟΛΛΑΤΟΣ avatar
      ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΟΛΛΑΤΟΣ @ H pena tis orghs 27/10/2012 23:28:20

      Ακόμη δεν συνελήφθη. Ελπίζω να μην καταπιείς την πένα σου από την οργή σου που ακόμη δεν συνελήφθη.

    • kapar13 avatar
      kapar13 @ H pena tis orghs 28/10/2012 10:10:01

      Ε, αν είναι νόμιμα τα χρήματα δε νομίζω ότι έχουν κάτι να φοβηθούν ή να ντραπούν.
      Η νομοθεσία περί προσωπικών δεδομένων στην Ελλάδα έχει καταντήσει να εξυπηρετεί μόνο τα λαμόγια.
      Εδώ που φτάσαμε ας βγουν όλα και όλων στη φόρα για να δούμε επιτέλους τι γίνεται, ποιος έχει τι και (κυρίως) που τα βρήκε και αν πλήρωσε το φόρο που του αναλογεί.
      Όλα τα άλλα περί απαγωγών είναι εκ του πονηρού. Αρκετά με το κρυφτούλι και τις κουτοπονηριές. Νισάφι.

    • ΦΑΝΤΑΣΜΑ avatar
      ΦΑΝΤΑΣΜΑ @ H pena tis orghs 28/10/2012 10:21:51

      ΕΝΩ οι " καλοί Ελληνες" που βγάζουν αφορολόγητα λεφτά στην Ελλάδα , τροφοδοτούν το ξένο τραπεζικό σύστημα , εις βάρος της οικονομίας μας ( νόμιμα - παράνομα ) , ε ι ν α ι ανθέλληνες - λομπιστες της δραχμής , που περιμένουν στην γωνία να αγοράσουν φτηνά στο μέλλον.

  17. 1821 avatar
    1821 27/10/2012 22:22:21

    Πολύ καλά κάνει η δικαιοσύνη. Να συλληφθεί, να δικαστεί και να σουβλιστεί την ίδια μέρα.

  18. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 27/10/2012 22:24:06

    Ζούμε μία παράνοια ή μου φαίνεται;
    Δηλώσεις Παναγιώταρου, λίστες Λαγκάρντ, συλλήψεις για όσους την έβγαλαν στη φόρα (όχι για όσους την έχασαν....).
    Με τέτοια ωραία ατμόσφαιρα, θα πληρώσουμε τα μαλλιοκέφαλά μας σε φόρους μέσα στο 2013 και ούτε καν θα καταλάβουμε τίποτα. Έκτακτα....
    Μήπως είναι όλα ένα σατανικό σχέδιο της κυβέρνησης για να πληρώσουμε τα χαράτσια μας χαρούμενοι;

  19. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 27/10/2012 22:27:07

    Να υποθέσω ότι η δίκη του Βαξεβάνη θα μεταδοθεί ζωντανά από την ΥΕΝΕΔ.

  20. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 27/10/2012 22:27:10

    Μόνο που τα 2000 φυσικά πρόσωπα και οι οικογενειές τους έθεσαν πιθανότατα επίσης σε κίνδυνο εξαθλίωσης 10.000.000 φυσικά πρόσωπα.
    Για ένα μεγάλο μέρος μάλιστα το πέτυχαν.
    Και αναλογικά (μαζί με τους "ομότεχνούς" τους από τις άλλες χώρες), έθεσαν ίσως σε κίνδυνο την οικονομική σταθερότητα ολόκληρης της Ευρωζώνης.
    Φυσικά δεν πρόβλεψαν και δεν το έκαναν σκόπιμα. Έτσι είναι πάντα η πλεονεξία και λαιμαργία, τυφλή, ανορθολογική, κακόβουλη και τελικά αυτοκαταστροφική.

    • panas avatar
      panas @ Ο Θείος 27/10/2012 22:35:37

      Όχι όλοι. Τα δικά μου χρήματα ήταν νόμιμα. Παλιά ιστορία όμως αυτή. Εγώ έφαγα ήδη τα μισά και τα υπόλοιπα τα πήγα σε άλλη χώρα... Τι να πω;

      Αχ, και να ήμουν σ' αυτή τη λίστα και ας κινδύνευα... :)

      • ΒΑΣΟΣ avatar
        ΒΑΣΟΣ @ panas 28/10/2012 13:28:38

        Πότε τα πήγες; πρίν το 2008;
        Μάλλον οχι γιατί δεν είχες τίποτα να κρύψεις.
        Μετά τα πήγες γιατι φοβήθηκες πτώχευση. Λογικό

  21. DMZ avatar
    DMZ 27/10/2012 22:27:24

    Σωστό. Μάλλον αυτό σκέφτηκαν κι οι Βενιζέλος-Παπακωνσταντίνου. Άσε που ίσως κάποιοι να έμπλεκαν και με το Σ.Δ.Ο.Ε. Ταλαιπωρία!

  22. DMZ avatar
    DMZ 27/10/2012 22:27:24

    Σωστό. Μάλλον αυτό σκέφτηκαν κι οι Βενιζέλος-Παπακωνσταντίνου. Άσε που ίσως κάποιοι να έμπλεκαν και με το Σ.Δ.Ο.Ε. Ταλαιπωρία!

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ DMZ 27/10/2012 22:33:37

      Η άτιμη Λαγκάρντ όλως, ούτε ίχνος ταξικής αλληλεγγύης...
      Πρώην τραπεζουπάλληλος, τι περιμένεις, ο συνδικαλισμός τους κάνει όλους κρυφα κουμμούνια...

  23. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 27/10/2012 22:31:49

    Κώστα τον λένε, όχι Θανάση...
    Θα μου πείς οι παραδόσεις της (όποιας) άρχουσας τάξης σε τούτα εδώ τα χώματα έχουν συνέχεια και δεν ξεχνιούνται εύκολα...
    Τουλάχιστον να ενεργοποιήσουν πιό συγχρονες παραδόσεις: Να μην τον ψήσουν, μόνον να βάλουν το κεφάλι σε κανένα παλούκι, όπως έκαναν στους αντιπάλους τους οι Χίτες...

  24. Βασίλης Γκιώνης avatar
    Βασίλης Γκιώνης 27/10/2012 22:31:59

    Ούτε Σκομπυ να έρθει αλλά ούτε Αλβανοί λιάπηδες ή Βουλγαροσκοπιανοί κομιτατζήδες...

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Βασίλης Γκιώνης 27/10/2012 22:56:53

      Αλλά να μας μείνει ο Λαναράς και ο Τράγκας...

      • Βασίλης Γκιώνης avatar
        Βασίλης Γκιώνης @ Ο Θείος 28/10/2012 01:37:38

        Ωπα Θείε...

        Σου κακοφάνηκε βλέπω όταν είπα οτι θα πρέπει να ξεχάσετε τους παραδοσιακούς συμμάχους σας κομιτατζήδες και κατσαπλιαδολιάπηδες...

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Βασίλης Γκιώνης 28/10/2012 15:08:13

          Γιατί, είναι καλύτεροι οι δικοί σας προστατευόμενοι;
          Άχ μήπως και ο "νόμιμος μη ηθικός" δεν είναι κατσαπλιάς και κομιτατζής (του Κομιτάτου Οικοπεδοφάγων);.

  25. Sthlh Allatos avatar
    Sthlh Allatos 27/10/2012 22:32:27

    Δεν το εννοείς αυτό. Από τη λίστα Λαγκάρντ, περιμένουν οι εγκληματίες του κοινού ποινικού δικαίου να πληροφορηθούν ποιές βίλες εκατομμυριούχων θα διαρρήξουν; Ποιους βιοτέχνες, που παράγουν χαλβά θα απαγάγουν ;
    Τότε, γιατί τέτοια αδικήματα συνέβησαν στο παρελθόν κατά κόρον, χωρίς να έχουν χρειάν της λίστας ;
    Αν ακολουθούσαμε μάλιστα το σκεπτικό σου, τότε δεν θα έπρεπε καν, να δημοσιεύεται και το πόθεν έσχες το πολιτικών προσώπων !!!

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Sthlh Allatos 27/10/2012 22:36:20

      Κάτι ήξερε για τη "λίστα" ο Παλαιοκώστας, αλλοιώς δεν εξηγείται.
      Λές να ήταν και ο Φαλσιανί στη συμμορία;
      Ή να του "έκανε πάσα τον στόχο" η Χανελόρε Κράφτ πρωθυπουργος της Βόρειας Ρηνανίας;

  26. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 27/10/2012 22:37:18

    ΜΠΡΑΒΟ στο Βαξεβάνη.

  27. kostas.k. avatar
    kostas.k. 27/10/2012 22:38:46

    ωχ....άρχισαν τα όργανα?! ...ΟΡΓΑΝΟΝ ! Φέρε ένα καφέ στον κύριο Βαξεβάνη.. ή πιό καλά λίγο πιό αμερικάνικο? (το σενάριο)...ή καλύτερα μήπως να φέρει η Κυβέρνησις -επιτέλους...!- Γερμανό Ανακριτή ?

  28. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 27/10/2012 22:40:51

    Εχεις ξεφύγει ή μου φαίνεται; Αν θέλεις να ανακαλέσεις εμφυλιοπολεμικές καταστάσεις (άνευ λόγου! καθότι δεξιοί-αριστεροί καταγγείλαμε τη σύλληψη Βαξεβάνη), για να προκαλέσεις διχασμό, να σου πω τι έκαναν οι δικοί σου στον Φενεό;
    Ή μήπως νομίζεις ότι ο αριστερός Βαξεβάνης έχει απέναντί του την κακιά Δεξιά στη λίστα; Η λίστα είναι πολύχρωμη και έχει κάθε είδους φρούτο μέσα. Και στο κάτω-κάτω, και καραδεξιοί να ήταν όλοι εκεί μέσα, ποσώς με ενδιέφερε.
    Πρέπει να σου πω ότι είσαι γενικώς απαράδεκτος. Πηγαίνεις κάθε φορά τη συζήτηση αλλού, όταν δεν σε βολεύει, υπεκφεύγεις και τώρα λειτουργείς σαν παλαιοκομμουνιστικό τρολλ....

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ΒΙΣ 27/10/2012 22:55:34

      Να τις προλάβω θέλω τις ΣΚΛΗΡΑ ΣΥΓΚΡΟΥΣΙΑΚΕΣ καταστάσεις. Καμμιά σχέση με εμφυλιοπολεμικές, δεν τιθεται κάν τέτοιο ενδεχόμενο παρά μόνον από παράφρονες ή προβοκάτορες. Ούτε η αναμέτρηση "ασυνείδητοι αστοί" εναντίον "λοιπών" είναι ισοδύναμη με την διάκριση ¨αριστεράς" - "δεξιάς".
      Αλλά γενικά, δεν είναι ώρα να μετρηθούμε σε "μαρμαρένια αλώνια".
      Όπως είδες, γράφω για "“ειρηνική επανάσταση” που μπορεί να έλθει (το τονίζω ειρηνική)".
      Προειδοποιώ απλώς, ότι τα πράγματα ειναι σοβαρά. Μην κάνουν καμμιά χαζομάρα να προστατεύσουν κάποιους...
      Το “new Deal” και τον γερο-Φράνκλιν δεν τα είδες;
      Προσωπικά γουστάρω Ρούσβελτ, αντί Σκόμπυ ή Παπανδρέου. Με τους Άλ Καπόνε "μέσα"...

    • Βασίλης Γκιώνης avatar
      Βασίλης Γκιώνης @ ΒΙΣ 28/10/2012 01:45:53

      ΒΙΣ,

      άσε, ο Θείος βρίσκεται ακόμη στο 1989-1991 όπου όλη η Οικουμένη τους έφτυνε κι αυτοί νομίζαν οτι βρέχει....

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Βασίλης Γκιώνης 28/10/2012 15:11:13

        Το "βρώμικο 89", χε χε !
        Λύκου-Ρέζος, Κόσκοτ, "οικισμός Αιξωνή", οέοοο !
        Θα βγούν σιγά σιγά και θα ψάχνονται επίσης πολλοί άλλοι...

  29. Sthlh Allatos avatar
    Sthlh Allatos 27/10/2012 22:44:19

    Θείε, όταν ο Παλαιοκώστας επιδιδόταν στα γνωστά του, τη δεκαετία του 90, ο Φαλσιανί πήγαινε σχολείο ακόμη... :)

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Sthlh Allatos 27/10/2012 22:58:21

      Τότε μήπως η ίδια Λαγκάρντ, τα έχει τα χρονάκια...

      • Sthlh Allatos avatar
        Sthlh Allatos @ Ο Θείος 27/10/2012 23:43:26

        Τα χρονάκια τα έχει σίγουρα. Αλλά θα μπορούσε να έχει πρόσβαση σε τραπεζικά απόρρητα δεδομένα , ως δικηγόρος-διευθύνουσα, δικηγορικού γραφείου με παγκόσμια εμβέλεια (τέτοια θέση είχε ως το 2004) ; Χλωμό το βλέπω...

  30. Νικη avatar
    Νικη 27/10/2012 22:52:57

    Τα ανταλακλαστικα της δικαιοσυνης με "εκλπησουν" εγιναν "ευαισθητα"
    Αραγε ειναι υποκεινουμενα ?
    το θεωρω πολυ υποκριτικο το ενταλμα συλληψης .
    Οταν θα επρεπε ηδη να εχει παρεμβει για να ξεκαθαρισει το ταξιδι της λιστας μεταξυ των διαφορων ....συρταριων
    ΠΟΙΟΙ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΑΡΑΓΕ

  31. dorothea avatar
    dorothea 27/10/2012 22:55:26

    Toν Βαξεβάνη δεν τον έχω σε καμία ιδιαίτερη υπόληψη. Ενας εφφετζής δημοσιογράφος είναι που κάνει τώρα "αντίσταση" επειδή τον "φύγανε" από την κρατική τηλεόραση. Στο βαθμό όμως που η λίστα είναι αληθινή(και έτσι φαίνεται) η δίωξη εναντίον του είναι απαράδεκτη και μόνο την έννοια της δικαιοσύνης δεν εξυπηρετεί. Ντροπή σε όποιον εισαγγελέα την άσκησε κατόπιν αιτήματος των εθνικών...εργολάβων, ντροπή και στον Δένδια που την ανάρτησε στο επίσημο σάιτ της ΕΛΑΣ...

  32. CHRIS avatar
    CHRIS 27/10/2012 22:55:31

    Ποιος είπε πως ψάχναν την λίστα επειδή ήθελαν να την βρούν; Δεν διάβασε καλά το κλίμα ο Βαξεβάνης μου φαίνεται.

  33. Wraia ta leme avatar
    Wraia ta leme 27/10/2012 22:58:42

    Kάπως έτσι θα ξεκινήσει η εξέγερση και θα τους πάει όλους στη θάλασσα. Μα καλά, κανείς στη κυβέρνηση δεν αντιλαμβάνεται ότι αυτή η δίωξη προκαλεί, την ώρα μάλιστα που κυκλοφορούν ελεύθεροι οι "απωλέσαντες" την περιβόητη λίστα; Τόση πιά είναι η δύναμη του εργολάβου και η επρροή που ασκεί στο Μέγαρο Μαξίμου; Δεν έχουν καταλάβει ότι θα φύγουν όλοι μαζί παρέα με Σινούκ;...

  34. 1821 avatar
    1821 27/10/2012 23:00:24

    Γιατί δεν έβρισκε τη λίστα ο Παπακωνσταντίνου....
    Του την έκλεψε ο Βαξεβάνης..

  35. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 27/10/2012 23:15:36

    Αμ γι αυτό λένε πως η Δικαιοσύνη είναι τυφλή. «Ανθρωπίνως» δείχνει συμπάθεια και ανοχή γι αυτόν που την έχασε και τιμωρεί αυτόν που τη βρήκε!

    Κανά δυο τέτοια να κάνει ακόμα και θα χάσουμε εντελώς και τ’ αυγά και τα πασχάλια, όλοι μας.

    Δεν μας άφηναν τουλάχιστον να νοιώσουμε λίγη περηφάνια την αυριανή μέρα, μια και το μόνο που μας έχει μείνει πλέον είναι οι στίχοι «παρηγορία μόνη σου έμενε να λες, περασμένα μεγαλεία και διηγώντας τα να κλαις»!

  36. Tasos avatar
    Tasos 27/10/2012 23:26:16

    Αυτό το γεγονός είναι τρομερή ευκαιρία για τον Σαμαρά.
    Σα να πήγει κάποιος να του σφύριξε πέναλτι από το πουθενά, να του έστεισε και τη μπαλίτσα στα 11 βήματα, να έδιωξε τον τερματοφύλακα και να του λέει "σκόραρε επιτέλους".

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Tasos 27/10/2012 23:35:55

      Καί νά τή στείλει στ' ἀστέρια...

  37. Βασίλης Γκιώνης avatar
    Βασίλης Γκιώνης 27/10/2012 23:32:38

    Ο Βαξεβάνης πού τη βρήκε τη λίστα που υποτίθεται οτι έπρεπε να έχουνε μόνο 4-5 άτομα;;;

    Υπάρχει κάποιος που πιστεύει οτι ο Βαξεβάνης δημοσίευσε τη λίστα (που ποιός ξέρει πως επήλθε στην κατοχή του), εξαιτίας των "δημοσιογραφικών ανησυχιών" που τον χαρακτηρίζουν κι επειδή είναι "ταμένος" να ενημερώνει τον κόσμο...;;;

  38. manolis avatar
    manolis 27/10/2012 23:57:15

    Σαμαρά γκρέμισε την μεταπολιτευτική παράγκα που τόσα χρόνια είχαν στήσει τα λαμόγια και πάρε δίπλα σου νέους-νέες άφθαρτους ,με καθαρά χέρια και ζεστή καρδιά προς τον συνάνθρωπο και θα δεις που θα φτάσουν τα ποσοστά σου στις επόμενες εκλογές--σύντομα μην αργείς και μακριά από τα φθαρμένα υλικά του ΠΑΣΟΚ που ψάχνουν στέγη πολιτική...

  39. mx avatar
    mx 28/10/2012 00:55:15

    ... οτιδήποτε προσδιορίζεται με την λέξη "δημόσιο" στην Ελλάδα βρίσκεται υπό απηνή διωγμό αυτό τον καιρό. Στα πλαίσια αυτά εξυπακούεται ότι αν τα προσωπικά (τραπεζικά) δεδομένα κάποιων ( και όχι όποιων και όποιων) συγκρούονται με την έννοια του δημοσίου συμφέροντος... τόσο το χειρότερο για το δημόσιο συμφέρον.

  40. giorgos avatar
    giorgos 28/10/2012 01:01:43

    Ο Παπακωνσταντινου δηλωσε οτι παρεδωσε τη λιστα εμπιστευτικα σε ανθρωπο του γραφειου του.Δυο παρατηρησεις σ'αυτο.Πρωτο ηταν τοσο εμπιστευτικη η παραδοση που χαθηκε η λιστα και δευτερο ο Βαξεβανης ειναι πολυ πιο εμπιστος απο τους αρμοδιους πολιτικους αφου αυτοι που την ειχαν του την εμπιστευτηκαν και τη δημοσιευσε.

  41. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 28/10/2012 01:10:10

    Κάτω τα ξερά τους κερατάδες φεουδάρχες. Η φεουδαρχία τους θα πέσει. Τα ονόματα των 54000 θέλουμε να δούμε. Και από τις άλλες τράπεζες...Η Ελλάδα θα αλλάξει θέλουν δεν θέλουν...πλησιάζει η ώρα.

  42. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 28/10/2012 01:18:13

    ...και κάτι ακόμη για τους φεουδάρχες: σε λίγο καιρό θα συλλαμβάνονται με διεθνή εντάλματα σύλληψης...τα οποία δεν θα εκδίδονται από τις Ελληνικές αρχές....

  43. Factorx avatar
    Factorx 28/10/2012 01:19:59

    Όταν ο κύριος Βαξεβάνης απολάμβανε την δημοσιότητα των καλοπληρωμένων από το δημόσιο εκπομπών του, ο υποφαινόμενος αποκάλυπτε σε παγκόσμια αποκλειστικότητα τις σχέσεις του Σ. Κόκκαλη με την ΣΤΑΖΙ. Με δεκάδες στοιχεία, ακόμα και τις αναλυτικές εκθέσεις του στο αντίστοιχο τμήμα της ΣΤΑΖΙ για την Ελλάδα με το ψευδώνυμο Rocco. Με αποτέλεσμα να παραπεμφθεί για πρώτη φορά έλληνας μεγαλοεπιχειρηματίας σε δίκη για κατασκοπία η οποία δεν έγινε βεβαίως επειδή όπως αναφώνησε ο κύριος Σημίτης «η δικαιοσύνη κάνει καλά τη δουλεία της». Στο μοναδικό πόνημα που απασχόλησε τον κ. Βαξεβάνη η περίπτωση Κόκκαλη με σκοπό την επικοινωνιακή εκμετάλλευση της φυσικά, ήταν ένα βιβλίο του με τον τίτλο ο «άνθρωπος του τοίχους». Στο οποίο ούτε καν το όνομα «κοκκαλίνος» δεν τολμά να γράψει. Πραγματικά μεγάλη δημοσιογραφία.

    • livas avatar
      livas @ Factorx 28/10/2012 01:28:58

      Ωραία, στο δια ταύτα, ο κ. Βαξεβάνης έπραξε καλώς ή κακώς, γιατί από το σχόλιό σας μόνο πικρία και χολή διακρίνω.

    • Τί να λέμε; avatar
      Τί να λέμε; @ Factorx 28/10/2012 01:43:39

      Δεν έχει σχέση με τα επαγγελματικά σας...είστε και οι δύο άξιοι δημοσιογράφοι...δεν νομίζω κανείς να αμφισβητεί αυτά τα πράγματα...κανείς....δεν έχει σχέση με αναγνωσιμότητες κλπ. αυτά τελειώσαν...όλοι ανανγωρίζουν τον αγώνα σας κύριε factorx εκείνους τους χαλεπούς καιρούς της δεκαετίας του '80 όπου όλα "τά' σκιαζε η φοβέρα και τα πλάκωνε η σκλαβιά"...ας ξεπεράσουμε τους εαυτούς μας....τα γεγονότα μας προσπερνούν ΟΛΟΥΣ...(και δεν υπάρχουν πια δεξιοί και αριστεροί: αυτό το παραμύθι ΤΕΛΕΙΩΣΕ)... όσο αφορά τον Κόκκαλη...θα έρθει και η σειρά του...καθώς τη βιολογία ουδείς την ενίκησε...επίσης, τα εξωτερικά συμφέροντα πλέον είναι πολύ πιο ισχυρά από τα ντόπια φεουδαρχικά συμφέροντα...θα πέσει η φεουδαρχία....τα πετρέλαια και το φυσικό άεριο γάρ....

      • Factorx avatar
        Factorx @ Τί να λέμε; 28/10/2012 06:52:27

        Προφανώς δεν γνωρίζετε το θέμα.

        Όταν δημοσιεύεις ένα υποτιθέμενο-αποκαλυπτικό βιβλίο για τις σχέσεις ΣΤΑΖΙ- Ελλάδας χωρίς να αναφέρεις το όνομα του Κόκκαλη, τη στιγμή που και οι πέτρες το γνωρίζουν, τι σημαίνει;

        Όταν δημοσιεύεις μία λίστα, που όλοι γνωρίζουν από που προέρχεται και γιατί την "έθαψαν" και ξαφνικά αποκαλύπτεται ως διά μαγείας, τι σημαίνει;

        Όσον αφορά τα περί πίκρας... καλή η προσπάθεια

    • parsifal avatar
      parsifal @ Factorx 28/10/2012 10:01:41

      Πές τα για αυτόν που περισσότερο συσκότισε παρά διεφώτισε (το βιβλίο του εννοώ)

    • Afroditi P. avatar
      Afroditi P. @ Factorx 28/10/2012 11:01:03

      Αγόρασα το βιβλίο του Κ. Βαξεβάνη , μαζί με άλλα βιβλία που βρήκα σε έκπτωση, για καλοκαιρινό διάβασμα στις διακοπές.

      Ο κ. Βαξεβάνης έγραψε το βιβλίο ''Ο άνθρωπος του Τείχους'' εν είδει μυθιστορήματος.

      Ελεγε δε , ότι ο εν λόγω πρώην πράκτορας της ΣΤΑΖΙ, και επιτυχημένος επιχειρηματίας, έγινε μετά την πτώση του ανατολικού μπλόκ πολιτικός και δεξί χέρι του πρωθυπουργού.
      Κατόπιν, επειδή και ο ίδιος εκβιαζόταν από μυστικές υπηρεσίες δυτικών κρατών - οι οποίες είχαν πλέον στα χέρια τους όλα τα ονόματα πρακτόρων της ΣΤΑΖΙ -, σκηνοθέτησε την πτώση του τότε πρωθυπουργού και έγινε αυτός πρωθυπουργός. Ετσι, θα εξυπηρετούσε τα συμφέροντα των δυτικών αυτών κρατών.

      Αρα, το μυθιστόρημα δεν αναφέρεται αποκλειστικά στην περίπτωση ''κοκκαλίνου'' .


      Ονόματα βέβαια δεν αναφέρονται στο μυθιστόρημα.

      Φαντάζεστε τι θα γινόταν , αν ανάφερε και ΟΝΟΜΑΤΑ?

      Πάντως, το μυθιστόρημα έχει ενδιαφέρον -πλοκή και διαπλοκή, αγωνία, μυστικές υπηρεσίες, απόπειρες εκφοβισμού και δολοφονίας όσων προσπαθούν να κάνουν αποκαλύψεις, πολιτικούς του ιδίου κόμματος που τη ''φυλάνε'' ο ένας στον άλλο για να βγάλουν τα άπλυτα στη φόρα την ''κατάλληλη'' στιγμή''...

      Μυθιστορήματα, μυθιστορήματα...

      Αλλά - χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση - ας διαβάσουμε και κανένα ελληνικό μυθιστόρημα - τι, μόνο αμερικάνικα και γερμανικά μυθιστορήματα διαπλοκής και κατασκοπείας θα διαβάζουμε ?

      • Factorx avatar
        Factorx @ Afroditi P. 28/10/2012 14:18:57

        Κατ' αρχάς άλλο η αποκαλυπτική δημοσιογραφία κι άλλο τα παραμύθια. Όταν θες να λέγεσαι ρεπόρτερ αποκαλύπτεις την πραγματική εικόνα μίας υπόθεσης, ειδικά όταν αναφέρεσαι σε υποθέσεις όπως της ΣΤΑΖΙ. Επειδή όμως αναρωτιέσαι τι θα γινόταν εάν αποκαλύπτονταν ονόματα, διάβασε τα παρακάτω άρθρα για να δεις ότι ορισμένοι τόλμησαν να τα γράψουν με τεράστιο κόστος τόσο για την καριέρα τους όσο και για την ζωή τους:

        http://www.antinews.gr/2009/10/25/20157/
        http://www.antinews.gr/2009/11/08/22277/
        http://www.antinews.gr/2009/11/09/22526/
        http://www.antinews.gr/2009/11/18/23877/
        http://www.antinews.gr/2009/11/22/24564/
        http://www.antinews.gr/2010/05/29/47771/
        http://www.antinews.gr/2010/06/03/48485/
        http://www.antinews.gr/2011/07/03/110444/
        http://www.antinews.gr/2010/09/04/60347/

        • Factorx avatar
          Factorx @ Factorx 28/10/2012 15:04:19

          Και τελευταίες στην σειρά οι αποκαλύψεις για την υπόθεση ΤΟΡ - Καμπουρογλου - μιζαδόροι του Ακη που θα λυνόταν από το 2004 αν στελέχη της τοτε κυβερνησης της Απογευματινής δεν εδιναν εντολή να απολυθώ!- για αυτό να μην ξανακουσω για κυβερνητικους και αηδιες. Πατριώτες δημοσιογραφοι θα είμαστε μια ζωή για αυτό κάντε μια μικρή ευχή να είμαστε καλα!

  44. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 28/10/2012 02:11:51

    Στο μεταξύ, άλλοι είναι στη λίστα και άλλοι τα κονομάνε χοντρά:
    Ισχύει ότι ο ΓΑΠ λαμβάνει 46.000 ευρώ τον μήνα για τις διαλέξεις στο Χάρβαρντ;
    http://fr.novopress.info/124026/georges-papandreou-une-reconversion-a-46-000-euros-par-mois/
    (στα γαλλικά).

    • pote_tha_kanei_xasteria avatar
      pote_tha_kanei_xasteria @ ΒΙΣ 28/10/2012 09:07:53

      Καλα εσυ πιστευεις οτι θα δωσει καποιος 46,000 σαυτον τον φελο για να κανει διαλεξη?

      • ΒΑΣΟΣ avatar
        ΒΑΣΟΣ @ pote_tha_kanei_xasteria 28/10/2012 13:26:17

        Για δές παρακάτω , και λίγα είναι.
        http://www.hks.harvard.edu/programs/kokkalis/about/message-from-the-founder

  45. axiokratikos avatar
    axiokratikos 28/10/2012 02:18:02

    Απορώ πως μερικοί υπερασπίζονται τους αλήτες που φοροδιαφεύγουν εναντίον όλων των Ελλήνων που ματώνουν οικομικά και αδυνατούν να τα βγάλουν πέρα

  46. Βατάτζης avatar
    Βατάτζης 28/10/2012 03:49:18

    Σήμερα καταλαβαίνω, για ποιο λόγο κάποτε θίχτηκες που είπα ότι ο Στάλιν μας "καθάρισε" το 37-38 από τα τομάρια της Παλαιάς Φρουράς (Γιάγκοντα/Ζηνόβιεφ/Καγκανόβιτς και κυρίως Τρότσκι)..... Και εις άλλα με υγεία!!! Από Σκόμπυ και Μπαρτζώτα, προτιμώ τον Σκόμπυ πάντως...

  47. Βατάτζης avatar
    Βατάτζης 28/10/2012 03:51:56

    Απλά, οι δικαστές ΞΥΠΝΗΣΑΝ επί Σαμαρά και με 24ωρη καθυστέρηση, διέταξαν τη σύλληψη... Εννοείται ότι ο λόγος είναι να πληγεί ο Σαμαράς... Α ρε δεξιοί, αναρωτιέμαι (μετα τις δολοφονίες Μομφεράτου και Αθανασιάδη) τι διάλο μας ποτίζουν από το 85 και μετά....

    • ΧΑΡΗΣ avatar
      ΧΑΡΗΣ @ Βατάτζης 28/10/2012 21:24:41

      Πολύ σικέ παιχνίδι μυρίζει.
      Λέτε νάβαλε το χεράκι του το βαθύ σάπιο παρακράτος του χαχολιστάν...... γιατί μπορεί η αριστεράτζα νάχει πέσει στο 7% αλλά οι μηχανισμοί της λειτουργούν άψογα ακόμη....
      Λέω οκ δημοσιεύθηκε η λίστα και λοιπόν τι έγινε εκτός από τη ..... σύληψη του μπαξεβάνη;;;;;;;;;

  48. alex23 avatar
    alex23 28/10/2012 06:54:22

    δεν ξερουμε αν η διωξη εγινε με το σκεπτικο της διασπορας ψευδων ειδησεων, ουτε αν ειναι ενα μηνυμα απο τους δικαστες οτι δεν θα ανεχτουν κουκουλωμα της υποθεσης της λιστας και πιεζουν κρατωντας εμμεσα το θεμα στον αφρο ή κατι αλλο

    και οντως ειναι πολυ περιεργο το οτι δεν υπαρχουν πολιτικα προσωπα, ειδικα οταν η 'λιστα' δημοσιοποιειτε απο το ανεπισημο περιοδικο του συριζα

    δυστυχως τα πολιτικα προσωπα που χειριστηκαν την λιστα, κρυβονται πισω απο το γραμμα και τη διαδικασια του νομου που τους προστατευει απο το να ασκηθει γρηγορα διωξη εναντιον τους

    και το αστειο ειναι οτι η λιστα της HSBC ειναι η λιστα μιας απο τις πολλες τραπεζες της ελβετιας, και μαλιστα αυτη που εχει μονο τους ονομαστικους λογαριασμους, δηλαδη μιλαμε για ενα πολυ μικρο ποσοστο οσως εχουν βγαλει χρηματα στην ελβετια..

  49. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 28/10/2012 07:13:20

    Αυτά που βλέπουμε τώρα είναι απλές αψιμαχίες ,πριν την κύρια μάχη.
    Προπαρασκευαστικά πυρά .
    Μόλις εμφανιστεί η κύρια δύναμη των 50.000 τότε θα γίνει η διάσπαση του μετώπου.
    Εκτός και αν παραδοθούμε.
    Η Βέρμαχτ πέρασε τον Δούναβη και κατεβαίνει...Ξαναζούμε το 1940..Το ΟΧΙ τους κυρ Φώτη στα οχυρά των συνόρων ,ενώ οι Γερμανοί είχαν φτάσει στη Θεσσαλονίκη...
    Αν δεν συνθηκολογήσουν οι δικοί μας , να διατηρήσουν τα κεκτημένα , θα διαλυθούν κυριολεκτικά.
    Η γκράντε λίστα των Ληστών είναι η κύρια μάχη.Γιατί είναι κρίσιμη και αφορά τις κινήσεις των δραχμοεπαναστατών απο το 2010 και μετά.
    Ο τράγκας στην μεραρχία Λαγκάρντ? Δεν το πιστεύω. Πιστεύω τις δικαιολογίεες του , όπως και όλων των άλλων.

    Ο Θείος έθιξε κάτι σημαντικό που δεν έγινε κατανοητό. Το 1944, η τότε αστική τάξη ,που συνεργάστηκε με τους ναζί ή καλοπερνούσε στο κάιρο,προτίμησε να κάψει την ελλάδα για να μην χάσει ούτε μία χρυσή λίρα και πέρασε αυτούσια απο την προστασία του αετού της βέρμαχτ στον λέοντα των βρεττανών.
    σήμερα ,αυτοί που τόσα χρόνια μας κοροιδεύουν , θέλουν να κρυφτούν και πάλι, μόνο που δυσκολέυονται να βρούν προστάτες.
    Οι γερμανοί αυτοί την φορά έχουν παραλάβει κανονικα το μαγαζί.Αν δοκιμάσουν λοιπόν το ίδιο παιχνίδι οι δικοί μας κοτζαμπάσηδες ,απλά θα διαλυθούμε ως χώρα,δεν υπάρχει σκόμπυ να στείλει στρατά για να σώσουν το τρίγωνο της εξουσίας.

    Έφτασε το βαρομετρικό χαμηλό απο τα δυτικά...Πέφτουν άνθρωποι απο τα σύννεφα.Και ακόμη δεν έφτασε το κανονικό κύμα.
    Ακόμη και αν ο Βαξεβάνης είναι άνθρωπος του συστήματος μικρή σημασία έχει.Το σημαντικό είναι ότι αυτοί που κινήθηκαν αποφάσισαν να χτυπήσουν ,ξέροντας τι θέλουν.Εμείς σαν παραζαλισμένα κοτόπουλα θα υποστούμε τον βομβαρδισμό και τις σειρήνες των στούκας..
    Οι σειρήνες της δραχμής θα πρέπει να σιωπήσουν πριν καν ξεκινήσει η αναμέτρηση.
    Αλλιώς θα σβύσουμε ως χώρα.

  50. tpe avatar
    tpe 28/10/2012 07:22:37

    Μα καλά, τόσο "ζαλισμένοι" είμαστε, για να μην πω τίποτα άλλο...
    Παρανόμησε ή όχι; Αν ο εισαγγελέας λέει πως το έκανε, κακώς δεν έχουν διατάξει τον εντοπισμό του από το Twitter. Η απάντηση του τύπου είναι γελοία... Ο νόμος είναι ΝΟΜΟΣ, ΤΕΛΕΙΑ.

  51. nik avatar
    nik 28/10/2012 08:02:37

    Επειδή κατά πάσα πιθανότητα όλοι αυτοί που έβγαλαν χρήματα στην Ελβετία ή την Βρετανία και αλλού, τα οποία δεν μπορούν να δικαιολογήσουν από το πόθεν έσχες, δεν πρόκειται να πληρώσουν το αναλογούν 45% στην εφορία, θα πρέπει να γίνει μιά ειδική διάταξη νόμου, η οποία θα επιτρέπει σε συνεργασία με τις Ελβετικές αρχές, την είσπραξη των οφειλόμενων φόρων, απευθείας από τους λογαριασμούς των καταθετών αυτών. Έτσι το δημόσιο μπορεί να εισπράξει έως και 2,5 δις. Αρκετά πλήρωσαν οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι.

  52. kapar13 avatar
    kapar13 28/10/2012 09:49:21

    Εγώ πάντως έδωσα 2€ και το πήρα το Hot Doc για να τον ενισχύσω.

  53. βαγόνι avatar
    βαγόνι 28/10/2012 10:00:28

    Τσιμπάμε βλέπω....λίγο Βαξεβάνη,λίγο "αποκαλυπτική" δημοσιογραφία...
    70αριά σχόλια σε μια νύχτα...!
    Μια χαρά θεματογραφία στην αριστερή στήλη...ελάχιστα σχολιάκια!...
    Τώρα το μάθαμε;...κατα παράδοση,προνομιούχες οικογένειες διατηρούσαν
    καταθέσεις στην Ελβετία,ακόμη κι'όταν απαγορεύονταν η "εξαγωγή
    συναλλάγματος",κατα την τρέχουσα διατύπωση της εποχής....
    Σιγά-σιγά ήρθησαν οι περιορισμοί, "δημοκρατικοποιήθηκε" η κερδοφορία,
    νόμιμη ή μή, και έγινε ό,τι έγινε...αυτά συμβαίνουν σε περιφερειακές χώρες
    του καπιταλισμού και μάλιστα σ'αυτές που μπαίνουν σε ζώνες ισχυρών
    νομισμάτων με τον πισινό γυμνό...έτσι είναι: σ΄αυτές τίς συγκυρίες, έχοντες
    πολλά και έχοντες λίγα προσπαθούν να διασώσουν και τα πολλά και τα
    λίγα...και,φυσικά,γίνεται της κακομοίρας...αλλοίμονο,στις χώρες που
    εισέρχονται σε τέτοιους vicious circles...και μετά ακολουθεί η "πλατιά
    ενημέρωση" των μαζών...!
    'Οταν δεν έχεις σοβαρούς ελεγκτικούς μηχανισμούς και θεσμούς καθολικής
    αποδοχής, που θα ξεμπέρδευαν αθόρυβα σε λίγους μήνες, αυτά συμβαίνουν...
    και μετά αρχίζει το νταβαντούρι, το late night show... τσιμπάμε όλοι, εμού
    συμπεριλαμβανομένου, κι'άντε μετά να βρείς ποιά είναι η ουσία, αγαπητοί
    εν Χριστώ αδελφοί!

  54. gEO75 avatar
    gEO75 28/10/2012 11:12:19

    ...και όπως λένε στην χώρα του ΔΝΤ και του ΓΑΠ/ΑΣ: let the shit hit the fan!

  55. ΒΑΣΟΣ avatar
    ΒΑΣΟΣ 28/10/2012 13:13:41

    Βρε παιδιά πείτε μου σοβαρά για ποιό λόγο καποιος βγάζει τα χρηματα του -και μάλιστα τεράστια ποσά- πριν το 2009 στο εξωτερικό σε τράπεζες που εγγυόνται το απόρρητο προς όλες τις αρχες;

    Μεγαλύτερο επιτόκιο;
    Επενδύσεις στη χώρα κατάθεσης;
    Σπουδές;
    Οι εταιρικοί λογαριασμοι που αναφέρονται στη λίστα έχουν δηλωθεί στα ισοζυγια / οικονομικές καταστάσεις τους ;

    Ισως η δημοσίευση ονομάτων (χωρίς ποσά) να κινείται στα όρια της νομιμότητας αλλά γιατί η δικαιοσύνη δεν έπραξετο ίδιο και στη λιστα των καλλιτεχνών που μάλιστα είχε απόλυτα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα (φορολογικές δηλώσεις).

  56. θησεας avatar
    θησεας 28/10/2012 20:36:31

    μπραβο στον Βαξεβανη !! τιμα το επαγγελμα των δημοσιογραφων,ολοι θυμομαστε την επιθεση στον Βενιζελο, κι τις αποπειρες εναντιον του,ΜΠΡΑΒΟ ντροπη στους δικαστες που καλυπτουν τους παπακων/νου κ συλλαμβανουν τον Βαξεβανη!

  57. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 29/10/2012 00:14:39

    1. Η λίστα αφορά μόνο μία από τις τράπεζες του εξωτερικού. Υπάρχουν πολλές άλλες τράπεζες. Και οι ξένοι προφανώς έχουν και άλλα ονόματα.
    2. Αν δεν το έκανε ο Βαξεβάνης θα το έκαναν εφημερίδες του εξωτερικού.
    3. Η Φεουδαρχία θα πέσει "εκ των έξω". Καθώς υφίσταται εδώ και 2-3 χρόνια παγκόσμιος πόλεμος κατά του μαύρου χρήματος. Καθώς το μαύρο χρήμα, πολλές φορές, εμπλέκεται και σε τρομοκρατία...και αυτό δεν θα το αφήσουν έτσι εύκολα οι ξένοι...
    4. Οι Φεουδάρχες έκαναν ένα λάθος: έβγαλαν τα λεφτά τους έξω φοβούμενοι χρεωκοπία. Όσο τα είχαν τα λεφτάκια τους στις ελληνικές τράπεζες οι οποίες είνια συγκοινωνούντα δοχεία με ΝΔ+ΠΑΣΟΚ μια χαρά βολεύονταν...κανείς δεν τους πείραζε...τα πράγματα άλλξαν...
    5.Τα πετρέλαια και το φυσικό αέριο της Ελλάδας δεν θα αφήσουν οι ξένοι να το διαχειρισθούν οι σάιοι...καθώς γνωρίζουν πως κάτι τέτοιο θα μετέτρεπαι τη σάπια Ελληνική Φεουδαρχία σε πολύ ισχυρό παίκτη...θα είχαν μία σάπια κάστα τύπου Νιγηρίας μέσα στην ΕΕ (resource curse)... Και αυτό, δεδομένου της πιθανής εξόρυξης πετρελαίων σε 10-15 χρόνια, οι ξένοι ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΑΦΗΣΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ.
    6. Ίσως δούμε και ΔΙΕΘΝΗ ΕΝΤΑΛΜΑΤΑ ΣΥΛΛΗΨΗΣ Ελλήνων από υπηρεσίες του εξωτερικού...στα πλαίσια της παγκόσμιας καταπολέμησης τη διαφθοράς...αυτό τρέμουν οι Φεουδάρχες...αφού δεν το κάνουν οι Ελληνικές υπηρεσίες θα το κάνουν άλλοι...για πρώτη φορά τα συμφέροντα "εκ των έξω" είναι αντίθετα και πολύ πιο ισχυρά από τα ντόπια πιόνια τους...απλώς διεπίστωσαν, και γι'αυτό έχουν πάρει ανάποδες, πως αυτούς τους οποίους εμπιστεύονταν τόσα χρόνια, τα πιόνια τους, αποδείχτηκαν επικίνδυνοι για τη γεωπολιτική θέση της Ελλάδας...