#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/06/2013 11:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ένα χρόνο μετά: «μην κάνετε λάθος, κερδίσαμε»



Σε κομβικό σημείο βρίσκεται η Πρωθυπουργία Σαμαρά, ένα χρόνο μετά τις εκλογές που ανέδειξαν τη ΝΔ πρώτο κόμμα.

Η παρτίδα σώθηκε, τα δύσκολα ανηφορικά χιλιόμετρα που έπρεπε να διανύσουμε τα «φάγαμε», η δανειοδότηση του κράτους συνεχίστηκε απρόσκοπτα, η χώρα ξαναβρήκε βηματισμό, αξιοπρέπεια, φωνή.

Βεβαίως δεν έλειψαν ποτέ οι «ειδικοί», που προέβλεπαν χρεοκοπία: τον Οκτώβρη, τον Δεκέμβρη, τον Φλεβάρη, πριν ή μετά τις επισκέψεις της τρόικας (των τριών «μάγων» του ΣΥΡΙΖΑ, οι οποίοι δεν μπορεί, κάποια στιγμή θα τους φέρουν και την εξουσία δώρο…)

Η μη επιβεβαίωση των experts της κρίσης, δεν τους αποτρέπει από το να συνεχίζουν να βλέπουν σεισμούς, λιμούς, καταποντισμούς.

Ακαδημαϊκοί σε «νευρική κρίση» που αναδεικνύονται σε χαρτορίχτρες της συμφοράς…

Παράλληλα όμως, η εφαρμογή ενός μη ρεαλιστικού προγράμματος (των αρχάριων του excel) βασίστηκε πάνω σε πρωτόγνωρες θυσίες, ιδίως των μη εχόντων, δημιούργησε μια άνευ προηγούμενου ύφεση και ανεργία, ψαλίδισε ζωές και όνειρα…

Η ανάκαμψη είναι προφανές ότι δεν έρχεται μέσω …ΦΕΚ, τα πρόσωπα στις θέσεις-κλειδιά δεν ήταν πολλές φορές τα ενδεικνυόμενα, η Κυβέρνηση συνεργασίας είχε πολλά προβλήματα: συνεννόησης, κοινών αξιών, προτεραιοτήτων και ασφαλώς σκοπιμοτήτων…

Με σύστημα  4-2-1 δεν διοικείς όχι κράτος, αλλά ούτε ποδοσφαιρική ομάδα.

Το να αλλάξει ο «αλγόριθμος» της τρικομματικής δεν λέει τίποτα, η τομή θα είναι κάθε νέα ανάγκη για στελέχωση, να κρίνεται επί (κατά το δυνατόν) μιας αξιολογικής βάσης, με επικρατούσα την κοινή και όχι την μικροκομματική λογική.

Κομβικό είναι το σημείο της δύσκολης απόφασης για την ΕΡΤ: ο Πρωθυπουργός δείχνει αποφασισμένος να τα βάλει με το «βαθύ κράτος», ενώ Κουβέλης και Βενιζέλος εμφανίζονται ως προστάτες αυτού, σε  ένα ασυνήθιστο αγώνα με τον ΣΥΡΙΖΑ, για το ποιος είναι πιο «συμπονετικός».

Η κρίση που προκλήθηκε λόγω της ΕΡΤ δείχνει ανάγλυφα γιατί οι τολμηρές αποφάσεις πήγαν πίσω, δείχνει ποιοι είναι οι ριζοσπάστες και ποιοι σπεύδουν να  εκφράσουν συμπαράσταση στους προνομιούχους. Όταν απαιτείς ως υπάλληλος σε κρατική εταιρεία να μην έχεις καμία οικονομική επίπτωση, θεωρείς τους λοιπούς «κολίγους» και ως εκ τούτου συμπαράσταση γνήσια λαϊκή δεν θα υπάρξει…

Ένα χρόνο μετά τις εκλογές, η επανάληψη τους δείχνει πιο πιθανή από ποτέ. Άλλωστε όταν θέλεις κάτι πολύ, πρέπει να ρισκάρεις. Οι επαγγελματίες της μικροπολιτικής ομιλούν για απρόβλεπτη, μη αναγκαία κίνηση.

Η εξουσία είναι το μέσο για να αλλάξει η χώρα, δεν είναι αυτοσκοπός.

Ο λαός θα ανταμείψει στην κάλπη τον ηγέτη που δεν φοβάται, αυτόν που δεν συμβιβάζεται με τα κακώς κείμενα, δεν αλλάζει όραμα και στόχους.

Τα όνειρα εκδικούνται, αλλά υπάρχουν κι άλλα πολλά που μένουν ανεκπλήρωτα.

Μόνο και μόνο για αυτά θα υπάρξει επόμενη μέρα.

Με ή χωρίς εκλογές…

Κι αν κάποιοι ψάχνουν το πρόσημο του πρώτου έτους διακυβέρνησης Σαμαρά, η ατάκα είναι επίκαιρη όσο ποτέ: «μην κάνετε λάθος, κερδίσαμε…»

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Διογένης avatar
    Διογένης 17/06/2013 11:49:57

    Βενιζέλος και Κουβέλης είναι σε lose-lose situation. Είτε υποχωρήσουν έναντι του Σαμαρά, είτε πάνε σε εκλογές, θα βγουν χαμένοι.

    Αν πάνε σε εκλογές, διασώζουν κάποια αξιοπρέπεια, εάν μείνουν στην κυβέρνηση, διασώζουν μερικούς μήνες ακόμη κυβερνητικής κουτάλας (ή περισσότερο από μήνες;). Τι θα βαρύνει περισσότερο;

    Υπάρχει και κάτι ακόμη: Εάν πάνε σε εκλογές και ξαναεκλεγεί πρώτο κόμμα η ΝΔ (όπως όλα δείχνουν) χωρίς αυτοδυναμία (στην καλύτερη για αυτούς περίπτωση), με δεδομένο ότι εξαιρούνται των κυβερνητικών συνεργασιών Χ.Α. και ΚΚΕ, πιθανότατα να είναι και πάλι υποχρεωμένοι να συνεργαστούν με το πρώτο κόμμα (ΝΔ) για τον σχηματισμό κυβέρνησης, διότι αλλιώς δεν θα γίνεται κυβέρνηση.

    Πώς όμως τότε θα έλθουν σε μια κυβέρνηση και πάλι υπό τον Σαμαρά;

    Το αδιέξοδό τους είναι, συνεπώς, πολύ μεγάλο.

    Εάν έχουν λίγη τσίπα, θα πρέπει πάντως να πάνε σε εκλογές. Εάν δεν έχουν καθόλου, θα κάνουν την μεγαλοπρεπή κωλοτούμπα και θα προτιμήσουν λίγη νομή της εξουσίας ακόμη - όση προλάβουν!

    Να τολμήσουμε πρόβλεψη;

    • Βασίλης Παπαχρήστος avatar
      Βασίλης Παπαχρήστος @ Διογένης 17/06/2013 13:13:41

      Eδώ που τα φέρανε τα πράγματα Βενιζέλος-Κουβέλης,κωλοτούμπα ΔΕΝ μπορούν να κάνουν Διογένη.Θα με θυμηθείς..

    • AZ avatar
      AZ @ Διογένης 17/06/2013 15:52:28

      Ωραιο σχεδιο αλλα ξεχασατε κατι.
      Εαν γινουν εκλογες μπορει να μην μπουν καν στη βουλη ΠΑΣΟΚ και ΔΗΜΑΡ.
      Πυρρειος νικη δηλαδη της ΝΔ.
      Σε αυτη την περιπτωση η μονη λυση θα ειναι η οικουμενικη κυβερνηση.
      Και τοτε τελειωνει το 4-2-1 οριστικα.
      Αρα στη ΝΔ πρεπει να αποφασισουν εαν θελουν να χασουν το 4-2-1 ή να συγκυβερνησουν με το ΚΚΕ και τον ΣΥΡΙΖΑ

    • airman avatar
      airman @ Διογένης 17/06/2013 18:14:23

      Ο Πρόεδρος ''κάνει χαρτί''! Ξέρει που, πως και τι θα μοιράσει!
      Ο καθένας θα λάβει ότι αξίζει και άμα δεν του φτάνει ας πάει να το ζητήσει από αλλού. Μόνο που αν το ζητήσει από το λαό, τότε δεν θα πάρει τίποτα. Κι αυτό το γνωρίζουν πολύ καλά!
      Εκτός κι αν δεν το ζητήσει από το λαό, οπότε θα έχουμε γλέντια! Και ποιος θα σύρει τότε το χορό;

  2. Θόδωρος 17.06.2012 avatar
    Θόδωρος 17.06.2012 17/06/2013 12:08:33

    Πιστεύω βιάζεσαι, Μικρε Οδυσσέα.

    1. Αν γίνουν εκλογές και δεν υπάρξει αυτοδυναμία, τι γίνεται? Θα πεις: "Ελλ. Λαέ, αυτό ήθελες, λούσου τα τώρα!" Μα θα βγούμε όλοι εμείς και θα καταφερθούμε εναντίον του ΑΣ: "Καλά, για μια κ@#$οΕΡΤ τα τίναξες όλα στον αέρα!"

    Και μην έχεις καμιά αμφιβολία, ότι ΠΑΣΟΚ, ΔΗΜΑΡ και ΣΥΡΙΖΑ θα σχηματίσουν Κεντροαριστερή κυβέρνηση!
    Αφού "γλυφτούν" οι Πασοκοδημαριτες στους παλιούς συντρόφους τους: "Και τι να κάναμε, κινδύνευε η χώρα, εμείς ποτέ δεν τους πήγαμε τους Δεξιούς, από ανάγκη το κάναμε, είδατε με την ΕΡΤ χτυπήσαμε το χέρι και δεν πέρασε!" Τέλος πάντων, θα τα βρουν, αφού πάλι θα είμαστε του θανατά μετά από εκλογές.

    2 ..................(δυστυχώς δεν έχω χρόνο να γράψω κι άλλα).

    Μην παρασύρεστε όμως! Δεν πας σε εκλογές με 27% ανεργία, το 'χω ξαναπεί και το ξανατονίζω.

    ΟΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΓΙΔΑ ΤΩΡΑ!

    • AZ avatar
      AZ @ Θόδωρος 17.06.2012 17/06/2013 15:53:41

      Το να βρεθουν μετα τις εκλογες στη Βουλη ΠΑΣΟΚ και κυριως η ΔΗΜΑΡ θα ειναι θαυμα

      • Θόδωρος 17.06.2012 avatar
        Θόδωρος 17.06.2012 @ AZ 17/06/2013 17:26:35

        Αν "αντισταθούν" και υπερασπιστούν τους ΔΥ? Μέσα είναι, μην το συζητάτε.. Στην Ελλάδα ζούμε και ξέρουμε από αυτά..

        • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
          Συριζαλβανία του Χότζα @ Θόδωρος 17.06.2012 18/06/2013 02:51:41

          Νομίζω θα είναι πιο ασφαλείς οι ΔΥ αν ψηφίσουν Τσίπρα, παρά Βενιζέλο ή Κουβέλη.

  3. Εν πολέμω avatar
    Εν πολέμω 17/06/2013 12:20:14

    Πρόχειρη, επιφανειακή και πολύ ''εύκολη'' ερμηνεία των γεγονότων...
    Τόσο απλοϊκή, που δε μπορεί ν΄αποτυπώνει την αλήθεια.
    Τα κομμάτια του παζλ που εμάς μας λείπουν και μας οδηγούν συνεχώς σε εικασίες και σ΄εσφαλμένες υποθέσεις, εκείνος τα έχει όλα μπροστά του και αναλόγως, αποφασίζει. Όσο ο χρόνος κυλά, τόσο και βεβαιώνομαι πως έχει πλήρη επίγνωση του στόχου και απόλυτη συνείδηση του τρόπου.....

  4. sofia or8h avatar
    sofia or8h 17/06/2013 12:30:28

    Πολύ εσφαλμένη άποψη έχετε,αλλά να σας πώ και Λάζαρος να ήταν ο Βενιζέλος δεν θα μπορούσε να ξανααναστηθεί ,γιατί τα θαύματα γίνονται μόνο μια φορά!

    • AZ avatar
      AZ @ sofia or8h 17/06/2013 15:56:36

      Πολυ σωστο, περιμενει να ξαναβρει ο Σαμαρας Βενιζελο & Κουβελη στη Βουλη για να τους εχει υποταγμενα πιονια. Θα τοους βρει ομως εκει η θα τους στειλει ο λαος στο σπιτι τους.

  5. Δημητριος avatar
    Δημητριος 17/06/2013 12:42:52

    "Ο λαός θα ανταμείψει στην κάλπη τον ηγέτη που δεν φοβάται, αυτόν που δεν συμβιβάζεται με τα κακώς κείμενα, δεν αλλάζει όραμα και στόχους."
    Ο λαος θα ανταμειψει αυτον που θα τον διορισει στο δημοσιο, θα του μοιρασει συνταξεις,επιδοματα και επιδοτησεις, θα του νομιμοποιησει το αυθαιρετο, θα τον εξαιρεσει απο οιονδηποτε δυσαρεστο νομο, θα τον μεταταξει κλπ
    Δηλαδη σε ολα οσα τον συνηθισε η εκαστοτε εξουσια απο τη δεκαετια του '60 και μετα.

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Δημητριος 17/06/2013 14:58:59

      Με μία διαφορά : τότε και λεφτά και θέσεις και ελευθερία εκμαυλισμού συνειδήσεων υπήρχαν , τώρα δεν υπάρχουν και αυτοί που σου δανείζουν για να ζήσεις , έχουν απαιτήσεις και όρους . Ο λαός καλείται να σηνειδητοποιήσει ότι, έτσι όπως είχε μάθει , τελείωσε . Δεν πάει άλλο γιατί απλούστατα, επήλθε το αδιέξοδο στο οποίο σε φέρνει πάντα το λάθος . `Η θα επιβιώσει επιλέγοντας τον δρόμο των αλλαγών και του νέου, ή θα αυτοκαταστραφεί εμμένοντας στο παλιό και σάπιο. Το τι θα επιλέξει , αυτό τώρα θα φανεί ....

      • Diamond Angel avatar
        Diamond Angel @ Diamond Angel 17/06/2013 15:03:04

        * συνειδητοποιήσει

      • Δημητριος avatar
        Δημητριος @ Diamond Angel 17/06/2013 18:51:05

        @Diamond Angel : απολυτως συμφωνοι, αλλα , οπως λεει και το ανεκδοτο, "οι κοτες ξερουν οτι δεν ειμαι καλαμποκι" ?

  6. dim avatar
    dim 17/06/2013 12:53:38

    Ο κόσμος ξύπνησε... Απαιτεί πράξεις, και όχι λόγια και υποσχέσεις... Αυτή η κίνηση Σαμαρά, δείχνει ότι είναι αποφασισμένος με ΠΡΑΞΕΙΣ, και όχι με συνθήματα και λόγια, να τα αλλάξει όλα, ξεκινώντας και συμβολικά αλλά και λόγω μεγέθους διαφθοράς και πελατοκρατίας από την ΕΡΤ (όταν το ΠΑΣΟΚ παίρνει στις συνδικαλιστικές εκλογές της ΕΡΤ 80% και η ΝΔ 6%, αυτό τα λέει όλα)...

    Τώρα αν εσύ βγάζεις συμπερασμα ότι ένας πρωθυπουργός που κάνει το αυτονόητο, και κάνει πράξη αυτά που λέει, για μεταρρυθμίσεις, για σπάσιμο των παθογενειών που μας έφεραν εδω κλπ κλπ κλπ, στην ουσία έχει τάσεις αυτοκτονίας, τότε το πρόβλημα το έχεις εσύ (ο λαός), και όχι ο πρωθυπουργός...

    Διότι αν ο λαός δεν επιβραβεύσει την αποφασιστικότητα και τη τόλμη, αλλά αντίθετα μειώσει τα ποσοστά αυτουνού που τόλμησε και αυξήσει τα ποσοστά του αντιπάλου όπως λες, τότε απλά δεν έχουμε κανένα μέλλον ως λαός, και αυτό είναι πρόβλημα και τάση "αυτοκτονίας" δικιά μας, και όχι του πρωθυπουργού... Ο λαός κρίνει, αποφασίζει, και είναι μετά και υπεύθυνος για τις συνέπειες των επιλογών του... Επειδή όμως οπως είπα και στην αρχή, ο κόσμος (σε αντίθεση με εσένα) έχει ξυπνήσει πια, θα δεις ότι θα επιβραβεύσει αυτόν που τόλμησε να τα βάλει με τους βολεμένους και τους διεφθαρμένους "πελάτες" και κινήθηκε με αποφασιστικότητα, και δεν έμεινε μόνο στα λόγια...

    • AZ avatar
      AZ @ dim 17/06/2013 15:58:42

      υπαρχουν ομως και οι εξαπατημενοι απο το ΠΑΣΟΚ και κυριως την ΔΗΜΑΡ που πιστεψαν αυτα που τους ελεγαν προεκλογικα και τωρα θα πανε τρεχοντας στο ΣΥΡΙΖΑ

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ AZ 17/06/2013 17:58:42

        Τα γκάλοπ θα το είχαν δείξει περίτρανα μετά το Α εξάμηνο από τις εκλογές. Ίσα-ίσα που και να έγινε αυτό ισοφαρίστηκε από όσους έφυγαν τρέχοντας από το σύριζα επειδή στηρίζει συνεχώς μπαχαλάκηδες, τουρκοσκοπιανούς εθνικιστές, ληστές και τρομοκράτες.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ dim 17/06/2013 17:57:11

      Ακριβώς! Πλέον η ευθύνη στα κεφάλια μας ως λαός για ότι πάθουμε. Και ήδη έχουμε ευθύνες που αφήσαμε το Σαμαρά να συγκυβερνά με Κουβέλη και Μπένι επειδή θέλαμε να δείξουμε στις κάλπες την οργή μας. Οι παρορμητισμοί ΠΑΝΤΑ πληρώνονται. Και πιο πολύ όταν μιλάμε για την πατρίδα που -υποτίθεται- την αγαπάμε και εμπιστευόμαστε Καμμένους, Τσίπρες και ΧΑ να βοηθήσουν...

  7. Διογένης avatar
    Διογένης 17/06/2013 13:00:02

    Αν βγει η ΝΔ πρώτο κόμμα, δεν βγαίνουν τα κουκιά για κυβέρνηση χωρίς τη ΝΔ, επειδή η Χ.Α. που θα έχει περί τους 30 βουλευτές θα είναι εκτός συνεργασιών και πιθανότατα και το ΚΚΕ. Αν η ΝΔ έχει πάλι - συντηρητικά ομιλούντες - περί τους 130 βουλευτές, τότε οι άλλοι θα έχουν όλοι μαζί 140 και αν 15 από αυτούς είναι ΚΚΕ, μένουν 125. Δεν κάνουν κυβέρνηση ούτε με 125, ούτε με 140.

    • Θόδωρος 17.06.2012 avatar
      Θόδωρος 17.06.2012 @ Διογένης 17/06/2013 17:23:55

      Κι αν δεν βγει 1η η ΝΔ και βγει ο Σύριζα??

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Θόδωρος 17.06.2012 17/06/2013 17:54:23

        Με τα αν ζούμε, άρα γιατί βιάζεσαι να πεις πως είναι κακό; Υπομονή.

  8. Βούλα Ελευθεριάδου avatar
    Βούλα Ελευθεριάδου 17/06/2013 14:24:48

    ελπίζω τα όνειρά μας να μην μείνουν ανεκπλήρωτα Μ.Ο

  9. King can be moved to another square ... avatar
    King can be moved to another square ... 17/06/2013 14:31:15

    ''Με σύστημα 4-2-1 δεν διοικείς όχι κράτος, αλλά ούτε ποδοσφαιρική ομάδα.''
    Σε μία πρόταση, όλα....

  10. Hawk avatar
    Hawk 17/06/2013 14:47:34

    Με την βιωσιμότητα του χρέους ξέρουμε κάτι σχετικό, γιατί έχει ανηφορίσει προς τα 311 δις και ανεβαίνει με ταχύτητα.... για τα άλλα όλα τα είπαμε... και τα ξαναείπαμε.

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ Hawk 18/06/2013 02:54:50

      OSI και τα 50 δις της ανακεφαλαιοποιήσης των τραπεζών στον ESM

  11. The Departed avatar