#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/01/2011 22:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ένα χάπι, ένα χάπι να γιατρεύει την «αγάπη»

Τα γυναικεία δάκρυα λειτουργούν ως «αντι-Βιάγκρα»



Τα γυναικεία δάκρυα περιέχουν χημικές ουσίες που «σβήνουν» την ανδρική επιθυμία, σύμφωνα με νέα έρευνα. Μια χημική ουσία που περιέχεται στα δάκρυα των γυναικών φαίνεται πως μειώνει το επίπεδο της ορμόνης τεστοστερόνης και «παγώνει» τη σεξουαλική επιθυμία των ανδρών, σύμφωνα με μια νέα πρωτοποριακή ισραηλινή επιστημονική έρευνα, η οποία για πρώτη φορά δείχνει ότι τα δάκρυα περιέχουν χημικά «σήματα» προς το άλλο φύλο. Αν αυτό όντως συμβαίνει, τότε όταν οι άνθρωποι κλαίνε, δεν εκφράζουν απλώς τα συναισθήματά τους, αλλά στέλνουν και «σήματα» στους άλλους. Έτσι, οι γυναίκες που κλαίνε μπροστά στον άνδρα ή το σύντροφό τους, ίσως γίνονται πιο συμπαθείς, αλλά ταυτόχρονα και λιγότερο ελκυστικές.

Είναι η πιο σημαντική ανακάλυψη στην ιστορία της ανθρωπότητας μετά από αυτή του σάντουιτς.

Κορίτσια να ένα νέο κόλπο. Αν βαριέστε τις αθλοπαιδιές, ρίξτε ένα κλάμα και καθαρίσατε, γιατί αυτό με τον πονοκέφαλο δεν περνάει πια. Να δεις που θα το βγάλουν και σε χάπι.

Ένα χάπι, ένα χάπι να γιατρεύει την «αγάπη».



Η ανακάλυψη μπορεί να ρίξει φως σε ένα παλιό μυστήριο: γιατί οι άνθρωποι χύνουν τόσο συχνά συναισθηματικά δάκρυα, αντίθετα με άλλα ζώα. Επίσης αναμένεται να αναζωπυρώσει την παλαιά επιστημονική διαμάχη κατά πόσο υπάρχουν φερορμόνες στους ανθρώπους, δηλαδή χημικές ουσίες που εκκρίνονται από τον οργανισμό και επηρεάζουν την κοινωνική συμπεριφορά των άλλων.

Το φτύσιμο πάντως επηρεάζει τη συμπεριφορά. Εκτός αν νομίζει κανείς ότι ψιχαλίζει. Δηλαδή αν κλάψει μια διμοιρία ΜΑΤ η διαδήλωση θα είναι ειρηνική; Οι άντρες ερωτεύονται τις «μοιραίες» που τους τσαντίζουν και παντρεύονται τις κλαψιάρες από συμπόνια; Εκτός αν άδει το «άσε με να σ’  αγαπάω» της Λίτσας Διαμάντη και είναι και θεά, οπότε τα συμπεράσματα της μελέτης πάνε περίπατο…

Οι ερευνητές του Τμήματος Νευροβιολογίας του Ινστιτούτου Επιστημών Weizmann, υπό τον καθηγητή Νόαμ Σομπέλ, που δημοσίευσαν τη σχετική μελέτη στο περιοδικό “Science”, σύμφωνα με το πρακτορείο Ρόιτερ, το “Nature”, τους «Τάιμς της Νέας Υόρκης», τη «Γκάρντιαν» και την «Τέλεγκραφ», μελέτησαν για πρώτη φορά την επίπτωση που έχει στους άνδρες η οσμή των δακρύων των γυναικών, τα οποία οι επιστήμονες είχαν συλλέξει λίγο πριν, καθώς οι γυναίκες έκλαιγαν βλέποντας λυπητερές ταινίες. Διαπιστώθηκε ότι τα δάκρυα περιέχουν μια ουσία που «κατεβάζει» την ανδρική σεξουαλική επιθυμία, μια ανακάλυψη που μπορεί να βοηθήσει τους επιστήμονες να λύσουν το μυστήριο γιατί οι άνθρωποι κλαίνε, όταν είναι λυπημένοι ή αγχωμένοι. Σε μερικά ζώα έχει αποδειχτεί ότι τα (σχετικά σπάνια) δάκρυα περιέχουν χημικές ουσίες που αποτελούν «σήματα», τα οποία επηρεάζουν τη συμπεριφορά των άλλων ζώων, κυρίως μειώνοντας την επιθετικότητά τους. Φαίνεται πως κάτι ανάλογο συμβαίνει και στους άνδρες, οι οποίοι, εξαιτίας των δακρύων, νιώθουν μικρότερη επιθετικότητα και αυτό, με τη σειρά του, επηρεάζει αρνητικά τη σεξουαλική επιθυμία τους.



Πρόκειται για την επιστημονική δικαίωση των μπρουτάλ ανδρών, των «μαμάω και δέρνω». Ο ίδιος μηχανισμός είναι. Την επόμενη που θα ακούσετε να λέει «που πήγαν οι άντρες», στείλτε της τη μελέτη σε pdf .  Για αυτό το καλύτερο σεξ είναι μετά από καυγά. Όσο πιο σκυλοκαυγάς, τόσο το καλύτερο. Τσάντισε τον και λίγο χρυσή μου, να δεις αναπτέρωση ηθικού. Ψιθύρισε του στο αυτί «μνημόνιο» να δεις για πότε θα εκτιναχθεί η λίμπιντο στο «κομοδίνο».

Οι επιστήμονες ως τώρα πίστευαν ότι το κλάμα φέρνει αποτέλεσμα απλώς ως οπτικό «σήμα» προς τον άλλο, αλλά τώρα φαίνεται πως περιέχει και μια χημική διάσταση. Ο έλεγχος του εγκεφάλου των ανδρών εθελοντών μέσω λειτουργικής μαγνητικής τομογραφίας έδειξε ότι, αφού μύρισαν τα γυναικεία δάκρυα, μειώθηκε η δραστηριότητα στις περιοχές εκείνες που σχετίζονται με τις σεξουαλικές ορμές, όπως στον υποθάλαμο.

Πρόκειται για μια τεράστια κατάκτηση του φύλου. Ναι, υπάρχει ανδρικός  εγκέφαλος και λειτουργεί, πέρα από το μόνιμο σήμα για σεξ, με μία ή και δύο αιθέριες υπάρξεις. Ενώ προβλέπω να αναπτύσσεται και νέο βίτσιο. Ο δακρυολάγνος, ο οποίος θα προσπαθεί να σταθεί στο ύψος του, μετά την κατανάλωση μικρής ποσότητας  γυναικείων δακρύων…

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Kennan avatar
    Kennan 08/01/2011 23:12:41

    Πως λέμε μαμάτε με κι ας κλαίω…

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Kennan 08/01/2011 23:22:10

      Εδώ σου λέει ότι είναι μη με μαμάτε γιατί κλαίω. Τι να πεις...

  2. factorx avatar
    factorx 08/01/2011 23:39:10

    Ποιός απο το σαιτ ήταν χθες αγκαλιά με καλλίπυγο καλλιτέχνιδα σε παραλιακό οίκο απωλείας; Όλα τα βλεπω

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ factorx 08/01/2011 23:43:19

      Ο Ροδινός αποκλείεται. Κοιμάται 11 η ώρα. Είναι μεγάλος άνθρωπος.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Strange Attractor 08/01/2011 23:45:28

        Stange,
        Μη τσιμπάς οι μεγάλοι σαν και του λόγου σου ώρα καλή έχουν αϋπνίες!
        Οι μικροί κοιμούνται νωρίς!

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ Κώστας Ροδινός 08/01/2011 23:47:53

          Τελευταία φορά που πήγα σε οίκο απωλείας, μεσουρανούσε η Τζένη Βάνου!

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Strange Attractor 08/01/2011 23:51:10

            Μη μου πείς οτι το "Αγόρι μου" το έγραψαν για σένα;

        • danaos avatar
          danaos @ Κώστας Ροδινός 08/01/2011 23:50:34

          Σσσσς θα βγάλω βρώμες!

          • Strange Attractor avatar
            Strange Attractor @ danaos 08/01/2011 23:52:44

            Δαναέ, άστους να νομίζουν ότι είμαι άνω των 30.
            Προκαλεί σεβασμό.

          • danaos avatar
            danaos @ Strange Attractor 08/01/2011 23:55:00

            Και τι τον θες το σεβασμό στο sex;

          • Strange Attractor avatar
            Strange Attractor @ danaos 08/01/2011 23:56:16

            Θέλω να με σέβονται το πρωί...

          • danaos avatar
            danaos @ danaos 08/01/2011 23:58:49

            Μεγάλε έγραψες :)

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ factorx 09/01/2011 11:17:30

      Τα ίσια ανάποδα τα βλέπω όπου πάω...

  3. νεφέλη avatar
    νεφέλη 08/01/2011 23:40:35

    Υπάρχει κι άλλη παλαιότερη μελέτη, που λέει, ότι, όταν οι γυναίκες κλαίνε, τους αυξάνονται τα ποσοστά τεστοστερόνης (ή άλλως της ανδρικής ορμόνης). Της ορμόνης που τις βοηθάει, να 'λυσάνε ', ώστε να ξεπεράσουν το στρες.
    Οπόταν, μήπως στην αναζήτηση του "μπρουτάλ", ουσιαστικά επανερχόμαστε στα αρχαιοελληνικά υπεραισθησιακά υπερπρότυπα;

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ νεφέλη 08/01/2011 23:49:54

      Η Μάρθα Βούρτση κάτι ήξερε δηλαδή;

      • νεφέλη avatar
        νεφέλη @ Strange Attractor 08/01/2011 23:55:23

        Η Λάσκαρη στον Κατήφορο...ίσως;

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ νεφέλη 08/01/2011 23:57:31

          Κι η Ρούλα Βροχοπούλου στον ανήφορο.

          • νεφέλη avatar
            νεφέλη @ Strange Attractor 09/01/2011 00:11:23

            Καλύτερη η (σωστή) Ματσούκα από τις κούκλες...

  4. φωτεινη avatar
    φωτεινη 08/01/2011 23:51:15

    και to sadomaso πως το εξηγειτε;

    • factorx avatar
      factorx @ φωτεινη 08/01/2011 23:53:12

      Φωτεινή, τσ τσ τσσσσ

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ φωτεινη 08/01/2011 23:55:51

      Ψηφοφόροι του Πάγκαλου?

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ φωτεινη 09/01/2011 11:20:22

      Το σάιτ ΄κάνει μόνο ρεπορτάζ Μαζω. Στο sado χωλαίνει

  5. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 08/01/2011 23:59:30

    Μικρέ Οδυσσεύ έλεος! Από τους Financial Times και την αναδιάρθρωση χρεών, συνεργάτης της Δρ Ρουθ για την ανόρθωση της libido!
    Είπαμε πολυμήχανος αλλά έχει ξεπεράσει κάθε όριο!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 09/01/2011 00:01:24

      Γιάννη,
      Κωλύομαι να μαρτυρήσω!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Γιάννης Φαίλτωρ 09/01/2011 00:02:08

      Έχει κουντουρντίσει τελευταία ο μικρός.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Strange Attractor 09/01/2011 00:05:29

        Strange από που είσαι;
        Τι λέξη αυτή την έλεγε η γιαγιά μου!

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ Κώστας Ροδινός 09/01/2011 00:07:25

          Κατά μια έννοια, είμαστε όλοι μας Θρακιώτες τζάνουμ μ`! (πρόσφυγες)

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Strange Attractor 09/01/2011 00:09:59

            Χαίρομαι!

          • Strange Attractor avatar
            Strange Attractor @ Κώστας Ροδινός 09/01/2011 00:11:20

            Μάσαλαχ....

    • danaos avatar
      danaos @ Γιάννης Φαίλτωρ 09/01/2011 00:02:26

      Ο Strange να δεις Γιάννη!Που να στα λέω!

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ danaos 09/01/2011 00:04:12

        Δαναέ μη μαρτυράς διότι θα τους πως ότι ο μουστάκιας πίσω δεξιά στη φωτό, εκείνος ο ανήμπορος, είσαι εσύ!

        • danaos avatar
          danaos @ Strange Attractor 09/01/2011 00:06:38

          Και συ ο φωτογράφος!!!!!!!!!!!!!!1

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ danaos 09/01/2011 00:04:45

        Τι γίνεται στη συπμρωτεύουσα Δαναέ? Μήπως πρέπει να επέμβει το πειθαρχικό Αθηνών?

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 09/01/2011 00:06:51

          Αν πάει το Πειθαρχικό, θα το ρίξουν στο Θερμαϊκό!
          Ασε μη πιάσει καμιά πνευμονία ο Φάκτορας!

          • danaos avatar
            danaos @ Κώστας Ροδινός 09/01/2011 00:09:17

            Πνευμονία όχι,μόλυνση σίγουρα!

          • Strange Attractor avatar
            Strange Attractor @ danaos 09/01/2011 00:10:36

            Κάπου διάβασα ότι στις τρεις γυναίκες που πέφτουν στον Θερμαϊκό, οι δυο μένουν έγκυες!

        • danaos avatar
          danaos @ Γιάννης Φαίλτωρ 09/01/2011 00:07:43

          Μα η Θεσσαλονίκη είναι ερωτική πόλη!Πως να τους μαζέψω!

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ danaos 09/01/2011 00:13:08

            Κούρεμα με την ψιλή και τιμωρία να γράψουν 100 φορές "Πάνω από τρία καραφάκια πειράζει στο κεφάλι".

          • danaos avatar
            danaos @ Γιάννης Φαίλτωρ 09/01/2011 00:14:43

            Τα τρία ίσον κανένα!Άκου με που σου λέω!

        • danaos avatar
          danaos @ Γιάννης Φαίλτωρ 09/01/2011 00:12:56

          Αυτοί Γιάννη θα απειθαρχήσουν και το πειθαρχικό!

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 09/01/2011 11:37:25

      Γιάννη σε ευχαριστώ που με επαναφέρεις στην τάξη, αλλά η μελέτη έχει το ενδιαφέρον της. Μιλάμε για αναδιάρθρωση των διαπροσωπικών και διαστροφικών σχέσεων...

  6. φωτεινη avatar
    φωτεινη 09/01/2011 00:01:52

    ααα...εσυ ετοιμαζεσαι για καταληψη.πρωι;

  7. φωτεινη avatar
    φωτεινη 09/01/2011 00:05:21

    μπα αυτοι δεν μπορουν.δεν εχουν δυνατοτητα αναπαραγωγης,ευτυχως.κατι σαν τα μουλαρια.

  8. Mikros Exerevnitis avatar
    Mikros Exerevnitis 09/01/2011 00:27:43

    Συγνώμη που διακόπτω τις φαντασιώσεις σας, αλλά για δείτε τι γράφει το
    http://www.kourdistoportocali.com/default.aspx?pageid=4368


    Σύμφωνα με πληροφορίες σε περίπτωση που δεν είναι πολιτικό πρόσωπο ο εκπρόσωπος-ακούγονται τα ονόματα του Μάξιμου Χαρακόπουλου και του Στυλιανίδη-, ο Αρβανιτόπουλος προτείνει μετ΄ επιτάσεως, στον Σαμαρά τους εξής 4 δημοσιογράφους: Tους Γιώργο Κύρτσο –στο πρόσωπο του οποίου ο Σωκράτης Κόκκαλης και η Νίκη Τζαβέλλα βλέπουν ένα καλό φίλο. Ο Κύρτσος είναι εκείνος που εξαπέλυε μύδρους κατά του Καραμανλή και επί της δικής του διεύθυνσης ο «Ελεύθερος Τύπος» άρχισε να χάνει έδαφος.- τον Γιώργο Κουβαρά, τον Μπάμπη Κούτρα και τον Μανώλη Κοττάκη.

    • factorx avatar
      factorx @ Mikros Exerevnitis 09/01/2011 00:31:41

      Ρε μεγάλε, γιατί μας ξενερώνεις τώρα;

  9. xenios avatar
    xenios 09/01/2011 09:50:29

    Δηλαδή τώρα μετά τον πονοκέφαλο, θα κλαίνε κιόλας;
    Λέει τίποτα το άρθρο για τα ανδρικά δάκρυα; :-)

  10. usound avatar
    usound 09/01/2011 14:21:00

    Α,γι αυτό οι έμπειρες δεν δακρύζουν στα χαστούκια; Φοβούνται την πτώση που θ' ακολουθήσει;;

  11. evie avatar
    evie 09/01/2011 14:25:41

    Οι έμπειρες ανταποδίδουν :)

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ evie 09/01/2011 16:06:14

      Σε αισθήματα?

      • evie avatar
        evie @ Μικρός Οδυσσέας 09/01/2011 17:26:09

        Στις προκλήσεις.

  12. ΜΠΛΟΥΜ avatar
    ΜΠΛΟΥΜ 09/01/2011 15:00:55

    Κι αν κλαις απ τη χαρά σου τι γίνεται;

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ ΜΠΛΟΥΜ 09/01/2011 16:18:53

      Άλλη χαρά δεν έχει

  13. hollystone avatar
    hollystone 09/01/2011 16:38:41

    Μα δεν θα δακρύσω πια για σένα...

  14. φωτεινη avatar
    φωτεινη 09/01/2011 17:29:24

    σκληροι αντρες.

  15. ΜΠΛΟΥΜ avatar
    ΜΠΛΟΥΜ 09/01/2011 17:54:34

    Μπα...όχι άλλη, απ την ίδια.

  16. Ερατώ avatar
    Ερατώ 09/01/2011 18:20:55

    Τις περισσότερες φορές τα δάκρυα των γυναικών είναι χαστούκια που δεν μπορούν να εναποθέσουν απαλά ή δυναμικά στα ακανθώδη ή μη μάγουλα των ανδρών.

    Μάλλον οι συγκεκριμένοι και άλλοι ερευνητές έχουν άλλου είδους προβλήματα και το έριξαν στην έρευνα. Πάντα κάποιος άλλος φταίει για τις δικές μας ανεπάρκειες.

    Όσο γι αυτό
    «Η ανακάλυψη μπορεί να ρίξει φως σε ένα παλιό μυστήριο: γιατί οι άνθρωποι χύνουν τόσο συχνά συναισθηματικά δάκρυα, αντίθετα με άλλα ζώα.»

    Η ανακάλυψη μπορεί να πάει στα «σκουπίδια» και για έναν απλό λόγο. Τα άλλα ζώα δεν δακρύζουν, τουλάχιστον με την ίδια έννοια που δακρύζουν οι άνθρωποι. Δακρύζουν μόνον σε περίπτωση φλεγμονής στους δακρυικούς πόρους.

    Κλείνοντας θα προσθέσω ότι είχαν μια σκασίλα οι γυναίκες για το τι προκαλούν στους άνδρες τα δάκρυά τους.

    Κι αν διάφοροι ερευνητές και πολλοί άλλοι άνδρες είχαν το κεφάλι τους στους ώμους κι όχι αλλού θα έκαναν άλλου είδους έρευνες, πιο χρήσιμες για την ανθρωπότητα κι όχι αυτές.