#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/11/2012 13:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ένα το νομοσχέδιο, οριστικά και αμετάκλητα



Οριστικά και αμετάκλητα, κλείνει η κυβέρνηση το θέμα της κατάθεσης περισσότερων του ενός νομοσχεδίων, όπως ζητά η ΔΗΜΑΡ για τα εργασιακά. Το πρωί ο Γ. Στουρνάρας είχε συνάντηση με τον Αντώνη Σαμαρά με σκοπό το συντονισμό των δράσεων για την κατάθεση και ψήφιση του πολυνομοσχεδίου. Ο κ. Στουρνάρας δήλωσε «αρκετά αισιόδοξος», ότι τελικά τα μέτρα θα περάσουν από τη Βουλή επισημαίνοντας πως «δεν υπάρχει περιθώριο για κατάθεση ξεχωριστών νομοσχεδίων», κάτι το οποίο έχει ζητήσει η ΔΗΜΑΡ,.

Μάλιστα ο υπουργός Οικονομικών επισήμανε ότι «μετά το ελληνικό κοινοβούλιο ψηφίζουν και άλλα κοινοβούλια για την εκταμίευση» και προφανώς δεν υπάρχει πλέον καθόλου χρόνος για καθυστερήσεις.

Ολόκληρος ο διάλογος του κ. Στουρνάρα με τους δημοσιογράφους:

Δημοσιογράφος: Ποιο ήταν το περιεχόμενο της συνάντησής σας με τον Πρωθυπουργό;

Ιωάννης Στουρνάρας: Θέματα συντονισμού ενόψει της κατάθεσης του πολυνομοσχεδίου.

Δημοσιογράφος: Τον ενημερώσατε για την τηλεδιάσκεψη του Eurogroup;

Ιωάννης Στουρνάρας: Βέβαια.

Δημοσιογράφος: Είστε αισιόδοξος για την επόμενη εβδομάδα;

Ιωάννης Στουρνάρας: Είμαι αρκετά αισιόδοξος, ναι.

Δημοσιογράφος: Πάμε για μία ψήφιση κανονικά την επόμενη εβδομάδα;

Ιωάννης Στουρνάρας: Ναι. Βέβαια. Και μην ξεχνάτε ότι μετά από το Ελληνικό Κοινοβούλιο θα ψηφίσουν και Κοινοβούλια και αρκετών άλλων χωρών για την εκταμίευση. Άρα πρέπει να είμαστε πάρα πολύ προσεκτικοί.

Δημοσιογράφος: Περιμένουμε σύσκεψη αρχηγών μέσα στο Σαββατοκύριακο;

Ιωάννης Στουρνάρας: Δεν το γνωρίζω.

Δημοσιογράφος: Υπάρχει επικοινωνία του Πρωθυπουργού με τους άλλους αρχηγούς;

Ιωάννης Στουρνάρας: Βεβαίως, υπάρχει.

Δημοσιογράφος: Υπάρχει κάποια πρόοδος, βλέπετε;

Ιωάννης Στουρνάρας: Φαντάζομαι πως ναι.

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δρυς avatar
    Δρυς 02/11/2012 13:34:34

    Το να ξαναφέρνουν το νομοσχέδιο στη Βουλή μπας και ψηφιστούνε τα άρθρα που δε ψηφίστηκαν ξεχωριστά, είναι ύμνος στη Δημοκρατία. (Ξανά και ξανά μέχρι να μας βγει το "ναι").

    • Αντίθεσις avatar
      Αντίθεσις @ Δρυς 02/11/2012 22:01:03

      Ακολουθούν τα ίχνη άλλων μεγαλύτερων διδαξάντων: Ενθυμείσθε μήπως τα επανειλλημένα δημοψηφίσματα σε κάποιες ευρωπαϊκές χώρες για την ψήφιση (ή ακριβέστερα μέχρι την υπερψήφιση) του ευρωσυντάγματος; Η δημοκρατία στα καλύτερα της...

  2. Κώστας Ε. Χριστοδούλου avatar
    Κώστας Ε. Χριστοδούλου 02/11/2012 14:00:35

    Καλή Δύναμη καί στούς δύο σας .........

  3. avanti avatar
    avanti 02/11/2012 14:02:41

    Καλά, μην το λέτε και νομοσχέδιο, πείτε το απλά αρμαγεδώνα, γιατί επί της ουσίας αυτό είναι, 9 δις μέτρα μόνο το 2013! Ερε δουλειές οι νεκροθάφτες.

  4. Inno avatar
    Inno 02/11/2012 15:42:41

    Ενα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή...

    • dm avatar
      dm @ Inno 02/11/2012 16:03:01

      σωστα την ανοιξη θα εχουμε και τα μετρα των 4.6 δις....

  5. nikos avatar
    nikos 02/11/2012 15:46:23

    Η τακτική του Σαμαρα με αρέσει. Ετσι θα ξεφτελιστουν όλοι μαζί χωρίς διαχωρισμούς και κρυφτό ( απόντες, στο καφενείο της βουλής, ναι στο ένα - ίσως στο άλλο- παρών στο τρίτο)
    Ισως η πιο θετική ενέργεια του πρωθυπουργού ως τώρα.

    • kapar13 avatar
      kapar13 @ nikos 02/11/2012 19:58:56

      Επίσης, για ακόμη μεγαλύτερη συνέπεια, θα μπορούσε να καταργηθεί για καμιά τετραετία (ή και παραπάνω βρε αδερφέ) η βουλή και να πούμε ότι αφού μία κυβέρνηση πήρε ψήφο εμπιστοσύνης τεκμαίρεται ότι περνάνε όλα...
      Καλά κρασιά καρντάσι...

  6. dim avatar
    dim 02/11/2012 17:33:31

    Με τη δραχμή να δεις πόση δουλειά θα έχουνε...

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ dim 02/11/2012 18:42:51

      !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  7. partyman avatar
    partyman 02/11/2012 17:52:15

    "..η πιο θετική?"

    ενδιαφέρον άποψη δεν λέω, να το κοιτάξεις όμως φίλε!

    αυτό δεν είναι απλά ένα νομοσχέδιο..είναι Σούπερ-Σάντυ.. θα τα σαρώσει όλα (τα εναπομείναντα). Τώρα που το βλέπεις εσύ κάτι θετικό σε όλο αυτό..

  8. Enzo avatar
    Enzo 02/11/2012 21:26:02

    Εριστικοι γίνονται , σαν να θέλουν να πέσουν .

  9. Enzo avatar
    Enzo 02/11/2012 23:15:42

    Δύο παππούδες μιλάνε στο καφενείο:
    - Βρε Κώστα, για το λένε “Μεσοπρόθεσμο” το πρόγραμμα;
    - Διότι οι μισθοί και οι συντάξεις φτάνουν μέχρι τα μέσα του μήνα!