18/08/2008 02:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ένα μέτρο από τη ζωή του Michael Phelps

Θα ήθελα να κάνω μια δυο επισημάνσεις, ερωτήσεις, όπως και να ναι.

Πρώτον. Πρέπει οι ίδιοι εμείς να αναρωτηθούμε τι θέλουμε . Συμμετοχή σε αθλητικά γεγονότα στην απλή και κυριολεκτική τους διάσταση , δηλαδή αθλητισμός χωρίς βοήθειες και ότι βγει; Ή θεωρούμε ότι όλα αυτά, τα ας πούμε «πανηγύρια», έχουν πολιτική η στρατηγική σημασία και πρέπει να επενδύσουμε για το «καλό της χώρας» με ότι αυτο συνεπάγεται. Οπότε και δεν διαμαρτύρεται κανείς που και οι έλληνες αθλητές τρέχουν χωρίς κόπωση και τερματίζουν με ανοιχτά χέρια σε χαλαρό ρυθμό πρώτοι. Και ότι οι ελληνίδες αθλήτριες μοιάζουν με μπετατζήδες, όπως είπε κάποιος εδώ.

Δεύτερον. Αν τώρα θέλουμε να συζητήσουμε για το τι γίνεται με τους εκεί πρωταγωνιστές μόνο δυο παραδείγματα. Ο Φελπς (πέρα από το αν είναι καλός η κακός τεχνικά κολυμβητής, ή αν τρώει μισό μαγαζί Goodys και το χωνεύει χαλαρά), από ιατρική σκοπιά και μονό θα έλεγα ότι αν δεν ήξερε κάποιος ποιος είναι και τον έβλεπε σε εξωτερικά ιατρεία νοσοκομείου, θα τον οδηγούσε αμέσως σε εξετάσεις και ορμονικό και ακτινολογικό έλεγχο για ακρομεγαλία. Δηλαδή θα τον θεωρούσε ας πούμε σχεδόν ασθενή. Για οποίον θέλει να μάθει, αυτο σημαίνει υπερέκκριση αυξητικής ορμόνης από την υπόφυση…. Η Καμερουνέζα κοπέλα που κέρδισε τον μπετατζή .. συγγνώμη την Δεβετζή, μπορεί όποιος θέλει να ελέγξει στο site της IAAF τις επιδόσεις της στην καριέρα της: 2003 14.92 , 2004 15.35 (χρυσό ), 2005 — , 2006–, 2007–, 2008 15.39 (χρυσό, ΟΡ και δεύτερη καλύτερη επίδοση όλων των εποχών). Έχω την αίσθηση ότι καλύτερη προετοιμασία και από τα αναβολικά είναι η ξεκούραση…..

Τρίτον. Έχει ενδιαφέρον να δει κανείς ότι ενώ σε οποιαδήποτε εταιρεία , οργάνωση δημόσια υπηρεσία κλπ του εξωτερικού υπάρχει διεύθυνση email η «contact us» για οποίον θέλει να απευθυνθεί η να υποβάλει διαμαρτυρία ή παράπονο, η ΔΟΕ στο επίσημο Site της δεν διαθέτει αυτή τη δυνατότητα. Φαίνεται ότι τα χρήματα για το στήσιμο του site δεν έφθαναν για να φτιαχτεί και διεύθυνση επικοινωνίας. Κρίμα, ελπίζουμε στην επόμενη χορηγία η παράλειψη να καλυφθεί…..

Με όλα αυτά δε θέλω να πω κρίμα στους Έλληνες αθλητές και τι αθώα πλάσματα που είναι και πως πιάστηκαν από τις κακές διεθνείς συνωμοσίες. Όλοι πιστεύω ότι γνωρίζαμε και επιλέγαμε να παριστάνουμε τους ανήξερους, ή κάποιοι ας πούμε ότι διαμαρτύρονταν ελαφρά.. Με αυτο το πνεύμα με εκνευρίζει η έκπληκτη τάχα αθωότητα όσων πιάστηκαν με το χέρι στο κουτί με τα γλυκά.

Περισσότερο όμως, με εκνευρίζει η προσποιητή αθωότητα όσων παριστάνουν τους ηθικούς κήνσορες ενώ αγνοούν και συνάμα προσβάλλουν βάναυσα τη λογική μου, ιδιαίτερα δε όταν όντας και ιατροί (κ. Ζ. Ρογκ) δοξολογούν περιπτώσεις εμφανούς τουλάχιστον ιατρικού ενδιαφέροντος, αν όχι παραϊατρικής ληστείας.

Ανώνυμος

Οι φωτογραφίες είναι από το http://supergigant.blox.pl/2008/08/Jeden-metr-z-zycia-Michaela-Phelpsa.html 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 18/08/2008 07:05:38

    dimosievthikan ta fotoshop tou kiriou Phels
    http://supergigant.blox.pl/2008/08/Jeden-metr-z-zycia-Michaela-Phelpsa.html

  2. ataktos avatar
    ataktos 18/08/2008 07:13:45

    ke epomeni akribia

    http://sportsillustrated.cnn.com/multimedia/photo_gal
    lery/0808/oly.phelps.sequence/content.6.html
    den epise tous aneksartitous sholiastes ,pantos i ""antikimeniki "" DOE ekane to thabma tis !!!

  3. ataktos avatar
    ataktos 18/08/2008 08:13:48

    Ο παραπάνω διάλογος για τα ντοπαρίσματα μου θυμίζω έναν διάλογο ενός ξένου κυρίου με έναν ελληναρά όπου ο ξένος εκφράζοντας τα επιχειρήματα του δέχεται την εξής απάντηση του δικού μας
    «Ναι αλλά εμείς είμαστε απόγονοι τον Ελλήνων
    είμαστε ορθόδοξοι ,
    Έχουμε δημοκρατία
    και κάνουμε τα Μεγαλύτερα δημόσια έργα στην Ευρώπη π.χ. Ρίο –Αντίρριο ,Ολυμπιάδα .Ορυχεία κλπ
    Άιντε βρέστε τώρα άκρη

  4. βασιλης avatar
    βασιλης 18/08/2008 09:40:36

    ΠΟΙΆ ΔΟΕ ΚΑΙ ΠΡΑΣΙΝΑ ΑΓΟΓΑ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΟ ΟΡΙΖΟΥΝ Η NIKE,PUMA,ADIDAS KLP.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΨΑΡΙ ΜΕ ΤΑ 8 ΧΡΥΣΑ ΣΕ 10 ΜΕΡΕΣ ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ ΤΟ ΠΑΡΑΦΥΣΗ ΓΕΓΟΝΟΣ ΑΥΤΟ.

  5. Ζαγκάλο avatar
    Ζαγκάλο 18/08/2008 09:53:34

    Θα πρέπει να καταλάβει και η ΔΟΕ ότι δεν την συμφέρει μακροπρόθεσμα το τωρινό καθεστώς του : "αφήνουμε ντοπαρισμένους όσους μας επιτάσσει το marketing και πιάνουμε όποιον δεν μας κάνει καλό στο business μας..."

    Η ΔΟΕ αν δεν εξασφαλίσει "ίσους" αγώνες για όλες τις χώρες και όλους τους αθλητές σε μερικά χρόνια το προϊόν της δεν θα πουλάει ούτε στη Μποτσουάνα.

    Στο κάτω-κάτω επιτάσσεται από την παγκοσμιοποίηση...

  6. YiannisM avatar
    YiannisM 18/08/2008 10:33:53

    ΦάκτοραΧ πιστεύω ότι δεν βάζεις το θέμα στην σωστή του βάση.
    Τα αθλητικό θέαμα είναι και αυτό μια δουλειά που αφήνει σ' αυτούς που ασχολούνται αρκετά λεφτουδάκια και αναγνωριση την οποία εξαργυρώνουν στο μέλλον.
    Αυτά περί ολυμπισμού και αθηλτικού ιδεώδους κλπ είναι παπαριές και το ξέρουν όλοι, παράγοντες, αθλητές, γονείς αλλά και οι φίλαθλοι.
    Όλα στήνονται από τις εταιρείες και έχουν σαν σκοπό να βλέπει ο κόσμος αυτό το θέαμα και να γίνεται και ο σχετικός τζίρος.
    Κανένας γονιός δεν σπρώχνει σήμερα το παιδί του στον πρωταθλητισμό για την φανέλλα αλλά για να τακτοποιηθεί οικονομικά και επαγγελματικά.
    Το παιχνίδι, όπως και να το κάνουμε, είναι απλό, και εμείς ως γνήσιοι απόγονοι των Σπαρτιατών το ξέρουμε από χρόνια, μπορείς να κλέψεις αρκεί να μην σε πιάσουν.
    Τα πουλάκια μας τα πήρανε χαμπάρι, και το 04 που τους την είχαν στημένη και παίζανε κρυφτούλι με την επιτροπή αλλά και φέτος που νόμιζαν ότι επειδή τους ελέγξανε 500 φορές θα την γλυτώνανε, άσε που κάνανε προετοιμασία στην Κίνα!!
    Απαράδεκτα πράγματα..
    Είναι τουλάχιστον αδικαιολόγητοι να λένε ότι τους φταίει το σύστημα..

  7. ataktos avatar
    ataktos 18/08/2008 10:37:25

    βασιλη ,Ζαγκαλο -μην πιστευεται σε ονειρα .Εδω οι δικοι μας "πολιτικοι" τυπου Μπουλης ,ΓΑΠ ,Αλεκα ,Καρα..και τα παρασηναφεια μας δουλευουν κανονικα ,οι "κεφαλιουχοι" μας Βαρδινογιανιδες ,Λατσιδες,Κοκαλιαριδες ,Βρενοπουλοι ,ΒΗΜΑ ,Μπομπολαδες ,κλπ μας δουλευουν κανονικα
    πως θα γινει με την πεφωτιση του θΕΟΥ
    ΕΙΔΑΤΑΙ καμια οργανομενη αντιδραση
    μια τουφεκια Ξαρχακος -1 δευτερ.
    μια τουφεκια εκει -1 δευτερ.
    μας εμαθαν στην κουτοπονιρια και μπαμπεσια ???

  8. ataktos avatar
    ataktos 18/08/2008 10:47:57

    αυτα βλεπει οι νεολαια μας και τα εγραψε ολα !!!!
    αυτα βλεπουν οι "Μπαρμπαδες" του "κεφαλαιου μας" και βγαζουν 17 % τσιπρα ,Οικολογοι Πρασινοι για χαζους μην τους εχουμε .
    Την "δουλεια" τους εμαθαν αριστα!!

  9. ataktos avatar
    ataktos 18/08/2008 11:12:45

    και as sas poume noumera
    to hriso metalio mas kostizi 190.000 Euro
    to asimi 140.000
    to halkino 110 .000
    sto Amerika antistiha
    to hriso 25.000 Euro
    ara ta 7 "hrisa"tou Fels den tous kostizoun oso ena diko? mas
    lete na leo mbourdes ??

  10. Jiovani avatar
    Jiovani 18/08/2008 11:17:57

    Πάλι σχόλιο για το ίδιο θέμα με την ίδια "στόχευση";

  11. ataktos avatar
    ataktos 18/08/2008 11:19:03

    ta parapano legonte sta ikonomika ameso kostos
    se avto prosthetoume to legomeno eksoteriko kostos
    dil .diorismos sto strato ,astinomia ,sintaksi
    patoulidio gimnastirio klp
    ainte tora bgalte proipologismo
    to DDR itan nipiagogio gia mas !!!

  12. ataktos avatar
    ataktos 18/08/2008 11:24:20

    Jiovani -pes mas ti diki sou stohevsi .
    meta tosa hronia na mas tin pis epitelous !!

  13. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 18/08/2008 11:29:49

    8 ataktos

    Τα ποσα που γραφεις ειναι απο το κρατος.Τα πολλα λεφτα πεφτουν απο τις χορηγιες.Π.Χ Φελπς 1.500.000 απο την εταιρεια μαγιο! Και επεται συνεχεια...
    Η δε Καμερουνεζα δεν ξεκουρασθηκε. Ειχε τσακωθει με την Αθλητικη ηγεσια της χωρας της, και στο τσακ δεν τερματισε (ασχημα μετα απο διενεξη σε τετοιες χωρες) την καρριερα της.
    Αν εχετε δει βιντεακι της προετοιμασιας απο μικρα παιδια στην Κινα,μελλοντικων πρωταθλητων θα φριξετε!!!
    Με τον Φελπς-και τον καθε σωματοτυπικα ανωμαλο-το εγκλημα ειναι ειδεχθες καθως υπαρχει προγραμματισμος και εκπονηση σχεδειου μακρας διαρκειας.
    Βεβαια η νεα ταξη που εχει αλλαξει ριζικα τις αξιες της νεολαιας φερει ακεραια την ευθυνη...

  14. ataktos avatar
    ataktos 18/08/2008 11:56:15

    kala oute Ο Χαζος του χωριου pou les oute tipota tetia apla skeptomenos anthropos!!!
    omos ti na protoprolabis na grapsis!!!
    Den ides simera ton trelo psomiadi sto Skay pou oute o filtatos mas filos Berikios den prolabene na brahikiklosi .
    Opos lei ke i parimia ""to skato os pio elafri bgenike epiplei stin epifania ""

  15. Χρήστος avatar
    Χρήστος 18/08/2008 12:33:37

    Κουίζ: Τι είναι "η μάσκα" στον αθλητισμό, που χρησιμοποιείται, πόσο κοστίζει και τι προσφέρει; Ψάξτε αυτό το θέμα και θα καταλάβετε πως γίνεται να είσαι ¨καθαρός" στους 16 ελέγχους (αλήθειθα πόσοι από αυτούς ήταν ξαφνικοί;)και στον 17ο να σε στέλνουν άκλαυτο.
    Α, να μην το ξεχάσω. "Η μάσκα" έχει και ημερομηνία λήξης....

  16. Προβοκάτορας avatar
    Προβοκάτορας 18/08/2008 17:44:57

    Οι επιδόσεις που γίνονται σε αυτούς τους Ολυμπιακούς Αγώνες κραυγάζουν από μακριά ότι έχουν εισαχθεί νέες ντόπες, συγνώμη «διατροφικά συμπληρώματα».
    Τώρα στο ερώτημα γιατί πιάνουν ντοπέ τους δικούς μας αθλητές τον ένα μετά τον άλλο η απάντηση είναι απλή.
    Διότι αντί να αγοράσουν τα «διατροφικά συμπληρώματα» από τους επίσημους προμηθευτές, αγοράζουν, λόγω τσιγγουνιάς, από παραμάγαζα κι επιπλέον το παίζουν και μάγκες (Αλήθεια θυμάστε τις αρλούμπες της κυρίας Χαλκιά το 2004 περί πρωταθλητισμού που είναι στο DNA των Ελλήνων και κατώτερων φυλών;)

  17. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 18/08/2008 19:56:28

    http://olympia.gr/2008/08/18/greek-olympic-com/
    diabaste ke kai ta ala

  18. mpa-νταλάρας avatar
    mpa-νταλάρας 18/08/2008 20:28:38

    bre ...
    oi idioi oi servoi den to paradexthkan?

    eseis ti rolo barate?

    akalesto synhgoro?

  19. Kraepelin avatar
    Kraepelin 18/08/2008 21:16:08

    Τους έτσουξαν οι ντόπιες ντόπες και αγωνιούν να τους βγάλουν όλους σκάρτους. Αντί να αγωνιούν πώς θα γίνουμε καλύτεροι, ο πόνος τους είναι να πείσουν τους εαυτούς τους ότι οι άλλοι είναι ακόμα χειρότεροι.

  20. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 18/08/2008 22:46:54

    Γράφεις «Έχω την αίσθηση ότι καλύτερη προετοιμασία και από τα αναβολικά είναι η ξεκούραση…..»

    Μάλλον δεν παρακολουθείς πολύ στενά αθλητικούς αγώνες και ειδικά στίβο. Όσο πιο αραιά εμφανίζεται ένας αθλητής σε διεθνείς αγώνες, τόσο πιο ισχυρή ένδειξη ότι παίρνει αναβολικά.

    Θυμάμαι που ρωτούσα φίλο μου ειδήμονα στα περί στίβου, «γιατί ο Κεντέρης πάει μόνο σε Ολυμπιάδες, παγκόσμια και 1-2 το πολύ αγώνες το χρόνο;», και μου απαντούσε πιθανότατα κάνει εντατική προπόνηση με ουσίες, ώστε να πιάσει το μάξιμουμ όταν "πρέπει" και ώστε να μην τον πιάνουν όταν "δεν πρέπει".

    Αυτά για το διάστημα 2000-2004, εννοείται. Πριν το ρεζιλίκι.

    Γιατί τα αναβολικά δεν είναι μόνο για τους αγώνες, είναι και για την προπόνηση.

    Όσο για την άποψη του φίλου μου για τις επιτυχίες μας, επαναλαμβάνω προ του 2004 οι κουβέντες μας, μου έλεγε ότι «απλά, ανακαλύψαμε και εμείς τη λεγόμενη "επιστημονική ντόπα", που την παίρνεις και δε σε πιάνουν, και έχουμε κι εμείς επιτυχίες». Φαίνεται ότι από το 2004 και μετά, μας πήραν χαμπάρι και οι ουσίες μας δεν περνάνε πια, και ανιχνεύονται κανονικότατα. Ενώ κάποιοι άλλοι συνέχισαν την «επιστήμη», και βρίσκονται πάλι ένα βήμα μπροστά από τα «μηχανάκια»...

  21. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 19/08/2008 01:02:56

    Stin Elvetiki gallofoni efimerida Le Temps-sovari-grafei o Halsall (proin pagkosmios protathlitis kolymvissis) kai ta eipe eektenestata stin TV oti einai anthropinos adynaton afta ta record na ginan *kathara*!
    Exigisse de oti oi eidikes neou typou stoles tis Speedo tous dinoun 4 me 5 dekata voitheia ana 100m alla edo ta record spane me 1 eos 4(!) defterolepta kai miso lepto meta ton termatismon dinoun synentefxi les ka pinoun frappé...

  22. ΦΙΛΙΠΠΟΣ Γ avatar
    ΦΙΛΙΠΠΟΣ Γ 19/08/2008 12:52:03

    ΟΙ ΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.
    ΟΧΙ ΧΡΥΣΑ ΟΧΑ ΑΡΓΥΡΑ ΟΧΙ ΤΣΙΓΚΙΝΑ ΜΕΤΤΑΛΙΑ.
    ΕΛΙΤΣΑ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ.
    ΕΧΟΥΜΕ ΑΡ****Α ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟ?
    ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΠΑΡΑΔΩΣΑΜΕ ΤΟ "ΠΝΕΥΜΑ" ΚΑΙ ΤΟ "ΙΔΕΩΔΕΣ"
    ΣΕ ΜΑΡΚΕΤΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΞΕΝΟΥΣ ΝΑ ΤΟ ΜΑΝΑΤΖΑΡΟΥΝ?
    ΝΤΡΟΠΗ...