21/08/2008 16:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ένα ηρωικό και πένθιμο άσμα από το Μαξίμου

«Ή θα σωθεί η παρτίδα ή θα βουλιάξουμε όλοι μαζί. Όποιος διαφωνεί ας ακολουθήσει τον δρόμο του και αναλάβει τις ευθύνες του, αλλά μετά ας απολογηθεί στους ψηφοφόρους» είναι σύμφωνα με το σημερινό ΒΗΜΑ η άποψη που επικρατεί στο Μαξίμου. Ο κ. Καραμανλής φέρεται επίσης να αδιαφορεί για το πολιτικό κόστος, να γράφει στα παλιά του τα παπούτσια τους «γαλάζιους» αντάρτες που ζητούν αλλαγή οικονομικής πολιτικής και να ρίχνει το γάντι. «Ας με ρίξουν εκμυστηρεύθηκε πρόσφατα- ίσως και με δόση υπερβολής- σε συνομιλητή του, θέλοντας να δείξει την αποφασιστικότητά του στη νέα πολιτική γραμμή στην οποία θα κινηθεί» προσθέτει η εφημερίδα.

Ποια θα είναι αυτή η «νέα πολιτική γραμμή»; Τίποτα άλλο από την αναπαλαίωση σε μια πιο σκληρή εκδοχή της γνωστής φορομπηχτικής πολιτικής που βαφτίστηκε «μεταρρυθμίσεις». «Ο Πρωθυπουργός λένε συνομιλητές του έχει πειστεί για την ανάγκη λήψης νέων μέτρων, έχει κάνει την επιλογή του και πλέον φέρει στο ακέραιο την ευθύνη των εξελίξεων, είτε θετικές είτε αρνητικές θα είναι αυτές…Η εκτίμησή του είναι ότι δεν υπάρχουν άλλα περιθώρια για να ληφθούν μέτρα διαφορετικής φιλοσοφίας, ούτε να ακολουθηθεί άλλη πολιτική.. τα επώδυνα μέτρα θα επιβληθούν με στόχο να «σωθεί η παρτίδα», όπως λέει χαρακτηριστικά κορυφαίος υπουργός»

Τι μπορεί να σημαίνουν αυτά τα μελοδραματικά, ηρωικά και ολίγον …πένθιμα;

Πρώτον: Περικυκλωμένος από σκάνδαλα και ανίκανους υπουργούς ο κ. Καραμανλής επιλέγει μια ηρωική έξοδο, τύπου Μητσοτάκη το 1993. Προκαλεί λοιπόν τους «αντάρτες» (4-5) και τα «κέντρα» που όπως πιστεύει βρίσκονται πίσω του να τον ρίξουν. Για να βγει μετά και να πει, όπως και ο Επίτιμος, ότι «τον έριξαν τα συμφέροντα, ντόπια και ξένα».

Δεύτερον: Δοκιμάζει τα νεύρα των ανταρτών διαμηνύοντας ότι στηρίζει τον Αλογοσκούφη και τη λήψη νέων μέτρων, όπως άλλωστε εισηγήθηκαν προσφάτως στο Μαξίμου και κορυφαίοι επιχειρηματικοί όμιλοι.

Τρίτον: Εν όψει της ψήφισης κρίσιμων νομοσχεδίων, το Μαξίμου διαμηνύει στους αντάρτες (κάτι που κάνει εδώ και ημέρες και ο κ. Ζαγορίτης από τη Ρηγίλλης) ότι δεν θα ανεχθεί άλλα αντάρτικα.

Τέταρτον: Σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες ο κ. Καραμανλής επιθυμεί να εξαντλήσει την τετραετία και να παιχθούν μετά τις ευρωεκλογές τα όποια παιχνίδια διαδοχής.

Πέμπτον: Αν παρόλα αυτά υπάρξει προσφυγή σε εκλογές και η ΝΔ δεν εξασφαλίσει την αυτοδυναμία, ο κ. Καραμανλής θα αποχωρήσει. «Δεν θα κάτσω εγώ να παζαρεύω με τον Καρατζαφέρη και τους άλλους», μας λένε ότι είπε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aθανάσιος Ι. avatar
    Aθανάσιος Ι. 21/08/2008 17:29:42

    Factorx – Έτσι ακριβός τα είπε το παιδί μας ,και έτσι το μετέφερε σε εμάς ο Ντερμπεντέρης μπράβο στα παΐδια μας .
    Λες να είναι αλήθεια ;;;

  2. ο νοών....νοείτω avatar
    ο νοών....νοείτω 21/08/2008 17:49:28

    Ωραία λοιπόν.
    Ο Αυτοκράτορας απανταχού των μεταρυθμίσεων προς όφελος της πατρίδας, αφού αφουγκράστηκε την κοινωνία, "σκέφθηκε", "συσκέφθηκε" και το "ξανασκέφθηκε", αποφάσισε πως είναι τόσο μεγάλου διαμετρήματος πολιτικός "νούς" που η μόνη λύση για τους υπηκόους του είναι αυτό που αυτός αποφάσισε. Κάλεσε δε το σύνολο των υπαλλήλων του να αποδεχτούν και να εφαρμόσουν τις εντολές του αλλιώς θα κινδυνέψει σοβαρά η σχέση τους με την Αυτοκρατορία όχι από τον ίδιο αλλά από τους υπήκόους τους που θα διακρίνουν το "μέγεθος" του διαμετρήματος αλλά και του αναστήματός του.
    Αλλά και εάν βρεθεί κάποιος υπάλληλος που θα τον έχει καταλάβει η αν-νοησία και θα γίνει αφορμή να αποχωρήσει από τον θρόνο γιατί θα έχει αμφισβητηθεί το κύρος της σκέψης και του λόγου του τότε θα κάνει το αυτονόητο. Θα σταθεί μακριά από όλος και από όλα για να ζήσει την μοναξιά της μεγαλοφυίας του.
    ΥΓ. Κάτι μου θυμίζει αυτό. Μάλλον θα είναι η συνέχεια κάποιας πολύ επιτυχημένης ταινίας.

  3. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 21/08/2008 18:24:44

    Γερασα? Ισως...Δεν πιστευω ομως οτι τα υπαρχοντα πολιτικα σχηματα εχουν μελλον.

    Ελα ομως που τα σχηματα απαρτιζονται απο ατομα και ελαχιστα ειναι-σε ολα τα κομματα- που θα τα προσλαμβανα στην επιχειρηση μου...Εσεις?

    Ο Φορντ(της αυτοκινητοβιομηχανιας) ελεγε καθε μερα στους υπαλληλους του, Δεν ειμαι εγω ο εργοδοτης σας.Οι πελατες μας ειναι...

    Οι πολιτικοι μας δεν εχουν ουτε την οξυνοια να το καταλαβουν ουτε την τσιπα να το νοιωσουν...

  4. takis avatar
    takis 21/08/2008 18:24:52

    Από κεκτημένη ταχύτητα στην πρώτη σειρά διάβασα "Ή θα σωθεί η πατρίδα" και μετά το ξαναδιάβασα...

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 21/08/2008 19:17:00

    με συγχωρείτε, αλλά ποιός τους διάλεξε του ανίκανους? (όχι έγώ). Ωρα είναι να ηρωποιήσουμε τον ΚΚ τον Β' επειδή έχει περιτριγυριστεί από το τίποτα και την μετριότητα.

    Για να πούμε του στραβού το δίκιο, σίγουρα είναι γλυκειά η καρέκλα και η μάσα και οι υπερεσιακές μερσεντές, αλλά είναι εξαιρετικά δύσκολοι καιροί για πρίγκηπες, και ελπίζω να μην μπει κανένας σοβαρός πολιτικός στον πειρασμό να καθήσει σε ηλεκτρική καρέκλα, ας πούμε ΥπΟικ, μέρες που έρχονται. Πολιτική αυτοκτονία.

    Μην τους κάνετε την χάρη να τους παραιτήσετε, αφήστε τους εκεί που είναι, τιμωρία.

  6. thanos avatar
    thanos 21/08/2008 19:42:10

    Μαλιστα κυριοι...ετσι πηρε τις ιστορικες αποφασεις ο "ολα στο φως" μετα απο πολυωρες συζητησεις μεταξυ "Γυρου και κοκορετσιου" στο τριγωνικο τραπεζι εχοντας απεναντι του την χειρουργο ιατρο και τον Μεξικανο φιλο του.

  7. Africa avatar
    Africa 21/08/2008 20:01:31

    Αυτη η κυβερνηση ειναι το κατι αλλο....θεωρει τους Ελληνες πολιτες...ηλιθιους, μα δεν καταλαβαινουν τιποτα απο τις αλλαγες που γινονται! Που ζει ο Καραμανλης?
    Φωνη αγωνιας απο Ελληνα του Εξωτερικου.

  8. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 21/08/2008 20:22:32

    ...μετά πήρε μια σόδα για να χωνέψει και συνέχισε ακάθεκτος, για άλλο τραπέζι.

    Σοβαρά? Ιστορικές αποφάσεις? Εγώ φταίω πάλι για: κουμπάρους-ομόλογα-Ζαχόπουλο-στρατηγό άνεμο-περιβάλλον-μίζες-νταβατζήδες-ΟΤΕ-ΓΕΡΜΑΝΟΣ-άγονες γραμμές-οικονομική κατάσταση κλπ

    Αξιαγάπητε και Αξιοσέβαστε κ Πρωθυπουργέ:

    1. " το δυνατό μας χαρτί είναι η Οικονομία" θυμάστε ποιος το απήγγειλε? Αν όχι ρωτήστε τον αρμόδιο υπουργό που εσείς έχετε τοποθετήσει για: απογραφή-αναπροσαρμογή ΑΕΠ-προβλέψεις / μεγέθη στις οποίες βασίστηκε ο προϋπολογισμός του 2008. Ο κ καθηγητής ξέρει
    2. "όλα στο φως" φαντάζομαι ότι καθυστερούμε τόσο χρόνο να δούμε φως εξαιτίας του ...ενεργειακού ελλείμματος της ΔΕΗ
    3. θυμάστε τους τρίτεκνους? ξέρω δεν σας αφορά, εξάλλου έχετε δύο παιδιά
    4. θυμάστε τι εξαγγέλθηκε το 2003 - 2004? "νταβατζήδες - αξιοκρατία - επανίδρυση κλπ" ε ακριβώς αυτό: οι νταβατζήδες παίρνουν τις δουλειές, οι Ζαχόπουλοι διοικούν και η Δικαιοσύνη ρίχνει άπλετο φως.
    5.κενά στην υγεία, πυροπαθείς ( κάναμε όμως συνέδριο στα καμμένα), οικονομική ανέχεια κλπ
    6.η παιδεία πάντως πηγαίνει περίφημα, το αποδεικνύει η πορεία της χειρούργου ιατρού

    ΥΓ

    αλήθεια κ Πρωθυπουργέ με όλο το δικαίωμα που μου δίνει το γεγονός ότι σας ψήφισα το 2000 - 2004 -2007 μπορείτε να μου απαντήσετε σε ορισμένα ερωτήματα πχ τι σημαίνει : Υπουργικό Συμβούλιο, Πολιτική Ευθύνη, Παραίτηση, Απόδοση Ευθυνών κλπ, γιατί τέσσερα χρόνια τώρα η τσίκνα του Μπαιρακτάρη έχει θολώσει την ατμόσφαιρα και έχουν ....ξεχαστεί.Αέρα βρεεεεεεεεεεεε.....

    Όντως ΚΚ ο Β

  9. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 22/08/2008 08:10:06

    Το εγκυρότατο ΠΑΡΟΝ, όπου αρθρογραφεί το Υπουργείο Προπαγάνδας, σημείωσε επιγραμματικά την Κυριακή δια λογαριασμό του Καραμανλή.
    "Ή αυτοδυναμία ή φεύγω".
    Βεβαίως ουδείς αμφιβάλλει με πρώτο και καλλύτερο το ίδιο το ΠΑΡΟΝ, ότι στις επόμενες εκλογές δεν θα υπάρξει αυτοδυναμία του πρώτου κόμματος.
    Οι δημοσκοπήσεις ισχυρίζονται οτι πρώτο κόμμα θα είναι η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 22/08/2008 09:04:42

    μην μιλάτε για κώλους ή για μεταξωτά βρακιά γιατί θα βγούν στο δρόμο χωρίς κοστούμια...

  11. maquis avatar