16/11/2009 22:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ένα ενδιαφέρον δείπνο στο σπίτι του Αμερικανού πρέσβη

Ένα περίεργο, αλλά ιδιαιτέρως ενδιαφέρον δείπνο, φαίνεται πως έγινε, σύμφωνα με πληροφορίες, στην αρχή της περασμένης εβδομάδος στην οικία του αμερικανού πρέσβη στην Αθήνα, κ. Ντάνιελ Σπέκχαρντ. Το κύριο θέμα του δείπνου εργασίας, ήταν το Αφγανιστάν (δευτερευόντως το Ιράκ) και ο ρόλος που μπορεί να παίξει η Ελλάδα. Ως γνωστόν, οι αμερικανοί ζητούν αύξηση της εμπλοκής της χώρας μας στο Αφγανιστάν και αποστολή μεγαλύτερου αριθμού ελληνικών δυνάμεων εκεί. Κατά τις ίδιες διπλωματικές πηγές, στην οικία του πρέσβη, εκτός της συζύγου του, ήταν γνωστός Ελληνας μεγαλοεπιχειρηματίας, ο οποίος δραστηριοποιείται στις μεταφορές με πλοία, αλλά και στο χώρο των τουριστικών επενδύσεων. Το πλέον ενδιαφέρον είναι ότι στη συνάντηση παραβρέθηκε πρώην αμερικανός πρέσβης στην Αθήνα, ο οποίος, όσο ήταν στη χώρα μας καλλιέργησε τη φήμη του διπλωμάτη που κρατάει μετριοπαθή στάση απέναντι στην Ελλάδα. Σήμερα υπηρετεί σε πόστο-φωτιά στη Μ.Ανατολή. Εξίσου σημαντικό είναι ότι στο δείπνο φέρεται να παραβρέθηκε και γνωστή κυρία, υψηλόβαθμη δημόσιος υπάλληλος, πρώην σύζυγος Ελληνα πολιτικού που διεζεύχθη με τον τελευταίο επεισοδιακά. Ερωτήματα βεβαίως, γεννά τόσο η παρουσία της συγκεκριμένης κυρίας εκεί (αραγε ήταν η "εκπρόσωπος" της χώρας μας ή άλλης "δύναμης";), όσο και η ίδια η σύνθεση του τραπεζιού του δείπνου.  Πόσο μάλλον, εάν πράγματι το θέμα ήταν το Αφγανιστάν. Να σημειωθεί πως δεν υπήρχε η παραμικρή παρουσία Ελληνα πολιτικού ή υπουργού, πρώην και νυν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 16/11/2009 23:00:25

    Καμιά δουλειά δεν έχουμε εκεί.

  2. Χαζος του χωριου avatar
    Χαζος του χωριου 16/11/2009 23:21:21

    Ολοι οι πολιτικοι μας μακρυα απο την καυτη πατατα....! Μακαρι και η Ελλαδα να μεινει μακρυα....

    Καποια μερα ολες αυτες -οι παραπλευρες απωλειες-θα γυρισουν μπουμεραγκ στον δυτικο,τρομαρα μας,πολιτικο...

    Οπου υπαρχει πετρελαιο,ανακαλυπτουμε τρομοκρατες....

  3. parsifal avatar
    parsifal 16/11/2009 23:53:43

    Σοφά επραξε ο Βενιζέλος και απέφυγε την μετακίνηση του ΤΕΣΑΦ, οιωνεί εμπλοκή σε επιχειρήσεις...Δεν είμεθα για τέτοια ! Αυτά είναι για σοβαρά κράτη, με επαγγελματίες στρατιωτικούς και πάλι μετράτε τεμάχια απο αμερικανούς, βρεττανούς, 10 Γάλλους, Ιταλούς κλπ. Βρωμάει η δουλειά, φανταστήτε να πάνε σε επιχειρήσεις οι ξυπόλητοι οι δικοί μας χωρίς αντιναρκικά οχήματα, με μαγγιές και "ελληνική πατέντα" και αλλες μπούρδες που καταλήγουν σε Ιμια και σε διάτρητο Αιγαίο...

  4. Le canard avatar
    Le canard 17/11/2009 00:04:34

    Είναι η γνωστή κυρία "την πέφτουμε παντού" που παλαιότερα είχε βγεί ότι την "έπεσε" και σε πρέσβη; Είναι το γνωστόν γύναιον που δεν έφαγε τόσες όσες έπρεπε για να βάλει μυαλό; Είναι η "δημόσιος υπάλληλος" που διαχειρίζεται την δημόσια περιουσία μας ωσάν να ηταν ιδιωτική; Τελικά, για ποιούς δουλεύει; Για την Ελλάδα ή άλλους κει κατω στη Μ.Ανατολή; Πολύ σημασία, θα μου πείτε, δίνω σε τσόκαρα, ε;

  5. Le canard avatar
    Le canard 17/11/2009 00:06:07

    Ο επιχειρηματίας, έτσι όπως τον περιγράφετε, μου θυμίζει εντονότατα εκείνον, για τον οποίον δούλευε ο άλλοτε αμερικάνος πρέσβης στην Αθήνα, Τόμας Μίλερ, και το αδερφάκι του ΓΑΠ.

  6. Σαος avatar
    Σαος 17/11/2009 09:25:07

    Ναι, να εμπλακούμε στο Αφγανιστάν και μετά να γεμίσει η Ελλάδα με καμικάζι αφγανούς! Δεν ξέρω αν έχουν καταλάβει μερικά "κοράκια", αλλά η Ελλάδα έχει γεμίσει μουτζαχεντίν έτοιμους για όλα!

  7. Lomvardos avatar
    Lomvardos 17/11/2009 12:44:07

    Ειναι φανερό πως μιλάτε για την κυρία Τομαή - Κωνσταντοπούλου, που βλέπει τώρα γεματη ικανοπίηση να έρχεται ο Σαμαράς στη ΝΔ, ο άνθρωποσ που την τοποθέτησε στο ΥΠΕΞ, σε περίοδο διακοπών Αυγούστου κι αφού ακύρωσε τδυο διαγωνισμούς!Μα η κυρία τη σχέση της με τον.. αμερικάνο τη φώναζε στους διαδρόμους του υπουργείου. Δεν την έκρυψε. Ήλπιζε να τη βοηθήσει σε περεταίρω ανέλιξη!

    • Factorx avatar
      Factorx @ Lomvardos 17/11/2009 12:56:16

      Δεν μιλάμε γι αυτήν. Και αν μιλούσαμε δεν θα το αποκαλύπταμε. Μην λες όμως ανοησίες για την εποχή που ο Σαμαράς ήταν στο ΥΠΕΞ γιατι έκανα τόρε ρεπορτάζ υπουργείου Εξωτερικών και τα ξέρω απ΄ έξω. Η κυρία πιου λες ηταν στην γωνια και ψαχνόταν.

  8. ΜΠΑΜΠΗΣ  ΛΑΛΙΔΗΣ avatar
    ΜΠΑΜΠΗΣ ΛΑΛΙΔΗΣ 17/11/2009 22:58:57

    factorx: τώρα με συγχωρείς; να μάς κάνουν αγωγή θές, ή τον χαζό κάνεις; Μόνο εσύ τα ξέρεις αυτα; Καλά λοιπόν σε έχω σε μοντερεσιον

  9. ΜΠΑΜΠΗΣ  ΛΑΛΙΔΗΣ avatar
    ΜΠΑΜΠΗΣ ΛΑΛΙΔΗΣ 17/11/2009 23:40:20

    ΓΡΑΨΕ ΑΚΥΡΟΝ. ΤΟ ΔΙΣ ΕΞΑΜΑΡΤΕΙΝ ΟΥΚ ΑΝΔΡΟΣ ΣΟΦΟΥ.

  10. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 18/11/2009 15:46:11

    @factorx
    Τι βλεπουν τα χρυσα μου ματακια;
    Εχω δει γυφτοσκοπιανους να διεκδικουν το ονομα της Μακεδονιας.Εχω δει σεχτες της πλακας να διεκδικουν το ονομα της ΟΠΛΑ,και τοσα αλλα.Αλλα να διεκδικειται και το ονομα ΛΑΛΙΔΗΣ δεν το περιμενα.
    Ημαρτον.

  11. Factorx avatar
    Factorx 18/11/2009 15:58:55

    δεν είσαι εσύ;