#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/04/2010 21:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ένα δισεκατομμύριο για τον Σόρος και άλλους κερδοσκόπους

25 hedge fund managers, συμπεριλαμβανομένου του Τζωρτζ Σόρος έβαλαν στην τσέπη ένα δισεκατομμυριάκι κατά μέσο όρο

 Θα πρέπει να λυπόμαστε  τα ταλαίπωρα τα διευθυντικά στελέχη των μεγάλων εταιριών, που λόγω της οικονομικής ύφεσης υποφέρουν. Η μέση αποζημίωση των υψηλών κεφαλών των μεγαλύτερων εισηγμένων στο αμερικανικό χρηματιστήριο εταιριών, έχει πέσει στα μόλις $9.53 εκατομμύρια. Πτώση που αγγίζει το 15% σε σχέση με τις περσινές τους απολαβές. Μερικά όμως στελέχη τα πήγαν καλύτερα από άλλα. Ο διευθύνων σύμβουλος της Oracle  Larry Ellsion έσπασε το φετινό ρεκόρ, λαμβάνοντας περίπου $85 εκατομμύρια σε μισθούς και κέρδη. Τα νούμερα αυτά δημοσιοποιήθηκαν μέσα σε ένα κλίμα που κάθε άλλο παρά φιλικό είναι για τις τεράστιες απολαβές των διευθυντικών στελεχών εταιριών που έχουν διασωθεί οικονομικά μέσω κρατικών επιδοτήσεων και χορηγήσεων.

Ένας μάνατζερ μιας εταιρίας διαχείρισης hedge funds, o οποίος και ποντάρισε στη διάσωση του αμερικανικού τραπεζικού συστήματος εκ μέρους των φορολογουμένων, κέρδισε το ποσό ρεκόρ των £2 δισ. πέρυσι. Και ενώ οι απλοί επενδυτές απώλεσαν  ουκ ολίγα λόγω των πεσμένων επιτοκίων και των μειωμένων καταθέσεων, ο εν λόγω μάνατζερ ονόματι David Tepper βγήκε νικητής από το χρηματιστηριακό κρας,  μαντεύοντας σωστά πως η αμερικανική κυβέρνηση δεν θα άφηνε τις τράπεζες να καταρρεύσουν. Αρνούμενος να πιστέψει ότι οι τράπεζες θα κλείσουν ή θα κρατικοποιηθούν, ο Tepper στοιχημάτισε τεράστια ποσά στην ανάκαμψή τους, και φυσικά κέρδισε. Όπως άλλωστε δήλωσε: «Αυτοί που διατηρούν τη ψυχραιμία τους όταν οι άλλοι πανικοβάλλονται, συνήθως τα πάνε καλά». Ο Tepper, πρώην υψηλόβαθμο στέλεχος της Goldman Sachs, που σήμερα διευθύνει την εταιρία Appaloosa  Management, δεν ήταν ο μόνος που βγήκε κερδισμένος από τη κρίση. Ο κερδοσκόπος George Soros τα πήγε εξίσου καλά, κερδίζοντας κάτι παραπάνω από δυο δισεκατομμύρια λίρες.

Πολλοί είχαν καταφέρει να βγάλουν πολλά χρήματα στα καλά χρόνια που προηγήθηκαν της κρίσης, αλλά μετά έπεσαν απότομα. Αρκετοί αναλυτές είχαν εκτιμήσει πως η οικονομική κρίση θα αναγκάσει πολλές εταιρίες hedge funds να κλείσουν, αν και οι ίδιες χρεώνουν υψηλά ποσά και υποτίθεται ότι προστατεύουν τους επίλεκτους πελάτες τους από τις φυσιολογικές χρηματιστηριακές κάμψεις. Παρόλα αυτά, οι κορυφαίοι 25 μάνατζερς βγήκαν αλώβητοι από τη κρίση, μοιράζοντας μεταξύ τους κέρδη της τάξης των £16.5 δισεκατομμυρίων. Κάποιοι άλλοι όμως δεν στάθηκαν τόσο τυχεροί. Πήραν λιγότερα ρίσκα, και μετά αγωνίστηκαν σκληρά προκειμένου να δουν κέρδη. «Κάποιοι μπορούν και κάποιοι δεν μπορούν…», λέει η Sandy Gross που εργάζεται ως κυνηγός ταλέντων για λογαριασμό  των κορυφαίων εταιριών hedge funds, «Αυτοί οι τύποι είναι η εξαίρεση. Μιλάμε για τους κορυφαίους ανθρώπους στις κορυφαίες εταιρίες…».

Αγνοώντας τη κατάρρευση της Lehman Brothers, αλλά και τις πτωχεύσεις άλλων εταιριών και ομίλων, ο Tepper φορτώθηκε με μετοχές τραπεζών στα τέλη του 2008 και στις αρχές του 2009, όταν η αγορά ήταν στα χειρότερά της. Το αμερικανικό υπουργείο Οικονομικών συμμετείχε στις επενδύσεις, αγοράζοντας τραπεζικές μετοχές ώστε να σταθεροποιήσει τους ισολογισμούς τους, ενώ έκτοτε πούλησε τις μετοχές βγάζοντας πελώρια κέρδη. Ο 52χρονος Tepper διαχειρίζεται περίπου £8 για λογαριασμό των πελατών του και ειδικεύεται στην εξαγορά εταιριών που βρίσκονται στα κόκκινα. Στάθηκε ιδιαίτερα τυχερός αγοράζοντας την American International Group, τον ασφαλιστικό γίγαντα που τελικά διασώθηκε από την αμερικανική κυβέρνηση.

Ο John Paulson, τέταρτος στη σειρά αυτών που κερδίζουν τα περισσότερα, ήταν ένας από αυτούς που βγήκε κερδισμένος από την κρίση. Στοιχημάτισε εναντίον των sub prime mortgages σε μια εποχή που ακόμη και οι ανταγωνιστές του δεν ήξεραν τι ακριβώς είναι αυτά τα προϊόντα. Στη συνέχεια στοιχημάτισε ποσά εναντίον των τραπεζών, ενώ λίγο αργότερα αγόρασε τις μετοχές τους με χαμηλή τιμή, σκοράροντας γερά.

 Daily Mail, Reuters.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. LEON avatar
    LEON 06/04/2010 22:25:42

    Ως πότε θά τούς αφήνουμε νά παίζουν τίς ζωές μας σρήν Monopoly ???

  2. Orestios avatar
    Orestios 06/04/2010 22:45:05

    Οι άνθρωποι αυτοί ψάχνουν ευκαιρίες. Ποιοί τους δίνουν τέτοιες ευκαιρίες εντός της χώρας? Ειδικά μέσα στην περίοδο του Πάσχα?
    Κάποιοι εγχώριοι συνεργοί υπάρχουν. Και τα έχουν κάνει μούσκεμα.

  3. paratiritis2000 avatar
    paratiritis2000 06/04/2010 23:00:01

    Αν αυτός ο "κύριος" την ειχε κανει αυτη τη δουλεια εναντιων του Ισραηλ (αδύνατον, θα μου πεις γιατι ελκει ουγροεβραϊκή καταγωγή και τον γνωρίζει το σινάφι του) τωρα θα κρυβοταν απο την Μοσαντ.
    Αν την είχε κάνει εναντίων των Ρώσων τώρα το πτώμα του θα φωσφόριζε στο σκοτάδι κάποιας έρημης αποβάθρας.
    Την έκανε στην Ελλάδα όπου οι ιθαγενείς που την κατοικούν είναι περισσότεροι απασχολημένοι με το να τρώγονται μεταξύ τους και με το να κοιτούν αποχαυνωμένοι ποιό πολιτικό ίνδαλμα τους θα πριμοδοτήσει περισσότερο τη ποσόστωση της αλλοδαπής ψήφου κατά επιταγή του ΙΔΙΟΥ του κλέφτη που αναφέρεται στο άρθρο που ρήμαξε την Ελληνική οικονομία μαζι με άλλους.

  4. paratiritis2000 avatar
    paratiritis2000 07/04/2010 00:15:19

    Αντι λοιπον να ειμαστε μια ζωη εμεις με το προβλημα, εμεις με την ασθενη οικονομια, εμεις με τους κερδοσκοπους εναντιων μας, με τους κακους συμαχους, επειδη ειμαστε μια μικρη χωρα και μπλά μλπα μπλα! Ας βαλουμε κατω το μυαλο μας να σκεφτουμε τι θα επρεπε να κανουμε, γιατι μπορουσαμε, ΜΠΟΡΟΥΜΕ και ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ πολλα.
    Ενα μικρο παραδειγμα θα πω.
    Συνδεση εξωτερικου χρεους με γεωπολιτικους παραγοντες της περιοχης.

    Υποθεση εργασιας:
    Εχουμε ας πουμε το Ισραηλ. Το οποιο συν τις αλλοις ειναι το εθνικιστικο alter ego πολλων διεθνων τραπεζιτων, ενεκα καταγωγης τους, η ενεκα αυτοπροσδιορισμου τους φυλετικου και ψυχολογικου.
    Το Ισραηλ εχει πυρηνικα. Απο εκει πηγαζει και η δυναμη του εκτος απο το lobby του το AIPAC στην Αμερικη.
    Το Ισραηλ ειναι μικρη χωρα. Πολλη μικρη χωρα. Δηλαδη μια ΜΟΝΟ συστοιχια S300 κι ακομα καλυτερα S400 ας πουμε, εγκατεστημένη εκτός του εδάφους του και εκτός των χωρικών του υδάτων καλυπτει την περιοχη του απο ακρη σ'ακρη. Μπορει να μη φτανει ο αριθμος βληματων μιας ΜΟΝΟ συστοιχιας για οποια αποτροπη αλλα προσπαθω να δωσω μια εντυπωση το ποσο μικρο ειναι εδαφικα.
    Τι εννοω οταν λεω αποτροπη.
    Αρκετοι ειχαν πει κατα τα γεγονοτα της κρισεως στη Κυπρο με τους S300 οτι το Ισραηλ ηταν ο κυριος παικτης που πιεσε να μην εγκατασταθουν στην Κυπρο αυτα τα συστηματα γιατι σε περιπτωση που το Ισραηλ εμπαινε σε κοκκινο συναγερμο και ηταν ετοιμο να εκοξευσει τα πυρηνικα του, που παρεπιπτωντος οπως το ιδιο δηλωσε, στοχευουν τις μεγαλυτερες πρωτευουσες στην Ευρωπη, Καυκασο και Μεση Ανατολη, ΜΟΝΟ τα συστηματα της Κυπρου ειχαν τη δυνατοτητα να καταριψουν μεγαλο μερος αυτων των κεφαλων, αν η Κυπρος τους εκανε σαμποταζ. Αυτο ηταν μια υποθεση εργασιας που κατα τη γνωστη ψυχοπαθολογια του Ισραηλ να βλεπει παντου εχθρους ηταν δυνατο κατ'αυτους να ισχυει.

    Εμεις σημερα ως Ελλαδα φτασαμε στην ατιμωτικη κατασταση να μας κοροϊδεύουν ως και οι Γερμανοι, οι ανθρωποι που πριν απο 60 χρονια ρημαζαν τη χωρα μας κατ το Β'ΠΠ, λέγωντας οτι αν δεν μπορούμε να ξεπληρώσουμε εξωτερικο μας χρέος, "ας πουλήσουμε και μερικά νησιά αφού έχουμε πολλά" κι αν δεν φτασουν κι αυτα, ας πουλησουμε και την Ακροπολη.
    Σκεφτωμαι λοιπον εγω, ως πονηρος Ελλην, και οχι ως ευνουχισμενος διεθνιστης να διακατεχωμαι απο μυριαδες συνδρομα ενοχης και υπαρξιακα κομπλεξ, αλλα ρεαλιστικα και με εμφανη τη διαθεση να επιβιώσω ως ειδος, οτι υπαρχει και ΑΝΤΙΠΑΛΟ ΔΕΟΣ απο τον αξονα Ισραηλ, Τουρκιας Αμερικης, Βουλγαριας, Αλβανιας.
    Αν ειναι λοιπον το θεμα για την ιδιοκτησια μερικων βραχονησιδων ή ποσοστου επι των εδαφων μου, επισημαινω οτι και η Κυπρος ειναι Ελλαδα, και μαλιστα με ποιο Ελληνικα @@ απο τα δικα μας ως φαινεται, αφου εκει κατεχουν εδαφικα ποσοστα ΚΑΙ Τουρκοι ΚΑΙ Αγγλοι, βραχονησιδες και ποσοστα επι του εδαφους μπορω να βρω αρκετα ωστε ΜΕ ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΣΥΜΦΩΝΙΕΣ να μην παραχωρησω την ουσιαστικη κυριοτητα τους στο ΑΝΤΙΠΑΛΟ ΔΕΟΣ ΟΠΩΣ ΡΩΣΙΑ και αλλοι π.χ. αλλα να φαινομαι οτι το καθεστως ιδιοκτησιας στρατηγικων σημειων εχει κατα καποιο τροπο παραχωρηθει στο ΑΝΤΙΠΑΛΟ ΔΕΟΣ το οποιο νομιμοποιειται κατοπιν δικης μου μυστικης συγκαταβασης να κανει οτι θελει σε αυτο το ποσοστο που του παραχωρηθηκε, χωρις φυσικα εγω ο ΠΟΝΗΡΟΣ ΕΛΛΗΝ να εχω ευθυνη για την αλλαγη κυριαρχιας γιατι χμμ..τα ειχα βαλει π.χ. στο χρηματιστηριο και τα χασα LOL ή οτι άλλο απιθανο σχεδιο αλλα ΝΟΜΟΤΥΠΟ ειχε κατεβασει το μυαλο μας για να ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ ΩΣ ΧΩΡΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΓΕΩΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΡΙΣΗ στη περιοχη μας ΑΛΛ και να διαφυλαξω την εδαφικη οικονομικη μου ακεραιοτητα για πολλες δεκαετιες.

    ΞΕΤΕΡΕ ΤΙ ΘΑ ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ τοτε στην περιπτωση που ο "μεθυσμένος" της περιοχης ΕΓΩ Ο ΠΟΝΗΡΟΣ ΕΛΛΗΝ, ολισθαινα οικονομικα στο να αλλαξει χερια το ιδιοκτησιακο καθεστως των στρατηγικων σημειων που ειχα εγω ο ιδιος ορισει με μυστικες συμφωνιες με το ΑΝΤΙΠΑΛΟ ΔΕΟΣ?
    ΘΑ ΕΤΡΕΧΕ ΟΛΟ ΤΟ ΔΙΕΥΘΥΝΤΑΡΙΟ ΚΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΡΑΒΙΝΑΡΙΟ ειδικα το σκληροπυρηνικο του Ισραηλ και το AIPAC ΝΑ ΣΤΗΡΙΞΕΙ ΕΚΕΙΝΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΕΛΕΙΜΑΤΑ ΜΟΥ μην τυχον και πεσουν στα χερια του ΑΝΤΙΠΑΛΟΥ ΔΕΟΥΣ και υποστει ισχυρο πληγμα η ικανοτητα αποτροπης της αγαπημενης τους χωρας!

    Ας βλεπαμε τοτε αν κανενας Σορος τολμουσε να αγγιξει την οικονομια σου κυριε ΠΟΝΗΡΕ ΕΛΛΗΝ!
    Δεν θα αναφερθω σαν αντιστιξη στα γελια παραδειγματα π.χ. βουλευτων του ΛΑΟΣ, που απο Τουρκοφαγοι και εθνικαραδες μας προεκυψαν τζούλιες του Ισραηλ μάλιστα να τους πληρωνω εγω ο Ελλην 6.500 κολλαριστα ευρα το μηνα. Συν ολα τα αλλα τα κωλλαριστα τους. :P

    Ενα παραδειγμα εδωσα! Πολυ απλοϊκό και οχι τόσο ακριβές ως προς τις γεωπολιτκες του παραμετρους. Μια απλη υποθεση εργασιας. Μπορουσαν και μπορουν ομως να προκυπtουν χιλιαδες ωφελιμα παραδειγματα με μυριαδες αλλες επιλογες και στρατηγικες. Εδω μας δουλευει ενας Ερντογαν με το δηθεν μπραντεφερ Κοσμικου Ισλαμικου Κρατους Κοσμικου Στρατιωτικου. Και τα δυο ΕΚΤΡΩΜΑΤΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΠΟΛΙΤΙΚΑ. Κι ομως 80.000.000 κι αλλο τοσο εμεις συνεχιζουμε να τσιμπαμε στο δολωμα.
    ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΚΥΨΟΥΝ ΠΟΤΕ ΩΦΕΛΙΜΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΟΜΩΣ αν εγω λειτουργω σκεπτωμενεος ως να ειμαι ΗΔΗ ο χαμενος, ΗΔΗ ο ραγιας, χωρις καν να εχω δωσει τη μαχη να νομιζω οτι ειμαι ο χαμενος εξ αρχης!

  5. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 07/04/2010 00:55:50

    Ο κύριος Σόρος είχε έρθει αμέσως μετά τις εκλογές και τη νίκη του Πασοκ και συναντήθηκε με τον Γιωργάκη....Στις πόσες μονάδες ήταν τότε το spread;Μήπως 140;Πόσες μονάδες εκτινάχθηκε το προσεχές της συνάντησης διάστημα;Μήπως στις 400 μονάδες;Αυτά για να καταλάβετε ποιοί έφαγαν τα λεφτά σας.Α,και στις επόμενες εκλογές ελπίζω να ψηφίσει τους απατεώνες όχι το 44%,αλλά το 60%.Έτσι γιατί στον Έλληνα αρέσει η κοροιδία και η απάτη.Πάμε όλοι για την πράσινη εξαπάτηση(συγγνώμη ανάπτυξη ήθελα να πώ)

  6. paratiritis2000 avatar
    paratiritis2000 07/04/2010 01:51:28

    Γι'αυτα γκαριζω κι εγω και πηρα φορα μες'τα blogs απο τοτε που εμαθα την επισκεψη του Τζώρτζ "the kraken" Σορος στον εκλεκτο του το Γκιωργκος.

    Η Πράσινη εξαπάτηση...

    Η οικοδομή...η "ατμομηχανή" της Ελληνικής οικονομίας..
    Αλμπανια style. Μονο εκει και και σε παρομοια κρατη η οικοδομη καταξιωνεται ως "ατμομηχανη".

    Τωρα ομως που η "ατμομηχανη" αγκομαχαει, ασε που βολευε και τους ακομη "αστεγους" της αλλοδαπης ψηφου, μη τυχον και ξανα-μεταναστευσουν και γλιτωσουμε, ανακαλυφθηκε η Πρασινη αναπτυξη, ενα εγχειρημα που πολυ θα εκπλαγω αν δεν καταληξει να ειναι απλα ενα πασαλειμα της κακιας ωρας στο ηδη γκριζο και μουχλιασμενο πεδιο της κτηματαγορας. Αυτο υποτιθεται οτι θα κανει την "ατμομηχανη" της Ελληνικης οικονομιας να ξαναξεκινησει.
    Ελεος! Τι αμαρτιες πληρωνουμε!

    The Kraken:
    http://www.youtube.com/watch?v=Rmbg6KQQOIs

  7. χανιμπαλ avatar
    χανιμπαλ 07/04/2010 01:52:49

    >που παρεπιπτωντος οπως το ιδιο δηλωσε, στοχευουν τις μεγαλυτερες πρωτευουσες στην Ευρωπη, Καυκασο και Μεση Ανατολη

    παρεπιπτωντος= ούτε με ενεργητικόσεξ από φιλόλογο δε σβήνεται αυτό!


    αναλυταρά, έχεις δει εκτοξεύσεις πυραύλων στο σινεμά; ε το ίδιο είναι και στην πραγματικότητα. κύλινδροι με μια μυτούλα (κώνο). που έχουν ένα βεληνεκές που απλώνεται κυκλικά.
    έτσι λοιπόν θεωρητικά όσοι είναι στο βεληνεκές είναι στόχοι.

    δεν είναι σαν το μ1.. στρίψτε δεξιά, στρίψτε αριστερά!

  8. χανιμπαλ avatar
    χανιμπαλ 07/04/2010 01:56:53

    >Αν αυτός ο “κύριος” την ειχε κανει αυτη τη δουλεια εναντιων του Ισραηλ (αδύνατον, θα μου πεις γιατι ελκει ουγροεβραϊκή καταγωγή και τον γνωρίζει το σινάφι του) τωρα θα κρυβοταν απο την Μοσαντ.
    Αν την είχε κάνει εναντίων των Ρώσων τώρα το πτώμα του θα φωσφόριζε στο σκοτάδι κάποιας έρημης αποβάθρας.

    την έκανε στην άπω ανατολή (σιγκαπούρη, κορέα, μακάο κλπ) και τους τα πήρε όλα. έμειναν στην ιστορία σαν οι ασιατικές χάρτινες τίγρεις!

    και δεν τον κθάρισε η τσάινατάουν!

    κι έδωσε και δώρα σέρβερς στο αθενσιντυμεντιαοργκ!

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ χανιμπαλ 07/04/2010 12:16:47

      Δεν είναι ακριβώς έτσι. Για τις χώρες που αναφέρεις προέκυψε ζήτημα αρχές 97 (;). Βέβαια ξεχνάς τη Μαλαισία και το Χονγκ Κονγκ αναρωτιέμαι γιατί.

      Μήπως γιατί το 97 ο ακατονόμαστος άφησε τα πούπουλα του στο χρηματιστήριο του Χονγκ Κονγκ. Ή μήπως επειδή ο Μαχαθίρ (Μαλαισία) έβαλε έλεγχο στις αλλαγές συναλάγματος του κόπηκε η φόρα. Ειδικά ο τελευταίος όταν είπε κάποιες αλήθειες που δεν αρέσουνε πέσανε όλοι να τον φάνε μιλώντας για αντισημιτισμό ;-)

  9. guest avatar
    guest 07/04/2010 03:27:23

    αν είναι όλοι έτσι όπως φαίνονται στη φωτο, τότε το health case system της USA για το οποίο τρέχει οΜπαμα (mister Obama I mean) θα πάει καλά...
    αυτοί είναι όλοι με το ένα πόδι... για να ξεκινήσουν το άλλο ταξίδι, αυτό χωρίς επιστροφή... :p

  10. guest avatar
    guest 07/04/2010 03:33:31

    pantws an diname stous germanous kamia braxonisida konta sti tourkia, isws na allazan gnwmi gia polla...
    kai gia tis parabiaseis...(8a parabiazan germaniko xwro)
    kai gia tous metanastes...(8a metanasteuan sti germania, oxi oti den exei pollous tourkous, tous opoious den tous 8elei kiollas, alla 8a apoktisei kai alles e8nikotites...)
    kai i ellada 8a gleitwne me ta dimosionomika tis...
    eksallou exei i germania exei mpei gia ta kala stin ellada (des OTE, SIMENS ktl)
    opote ti psuxi exoun merikes braxonisudes??? eksallou polles amfisbutountai kiollas...