#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/12/2011 19:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

'Ένα αποκαλυπτικό άρθρο του κ. Παπαχελά τα εξηγεί ΟΛΑ !!!



Διαβάζουμε, μεταξύ άλλων, στο σημερινό κύριο άρθρο του κ. Αλέξη Παπαχελά στην "Καθημερινή", με τίτλο "Ιστορία ενός άρθρου".

"...Ο λόγος για το άρθρο του τέως Προέδρου της Δημοκρατίας Κωνσταντίνου Στεφανόπουλου, το οποίο δημοσίευσε «Η Καθημερινή» την Κυριακή.

Να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Την περασμένη Παρασκευή επέστρεψα σπίτι μου αργά, θεωρώντας ότι έχει κλείσει το κυριακάτικο φύλλο. Λίγο μετά τηλεφώνησε ένας αρχισυντάκτης της εφημερίδας για να με ειδοποιήσει πως ο τέως Πρόεδρος της Δημοκρατίας με αναζητούσε.

Με τον κ. Στεφανόπουλο δεν είχα ποτέ στενή προσωπική σχέση. Μια φορά μόνο μού έκανε την τιμή, πριν έλθει στην Ελλάδα ο τότε πρόεδρος των ΗΠΑ Μπιλ Κλίντον, να μου διαβάσει το σχέδιο της ομιλίας που θα εκφωνούσε στο επίσημο δείπνο προς τιμήν του. Ηταν, αν θυμάστε, μια σκληρή ομιλία που έθετε τα βασικά εθνικά ζητήματα της πατρίδας μας και ζητούσε τη στήριξη της Ουάσιγκτον.

Εν πάση περιπτώσει, του τηλεφώνησα. Μου εξήγησε, με τον λιτό, κοφτό τρόπο που εκφράζεται, ότι είχε ένα άρθρο που ήθελε να δώσει στην «Κ» και το οποίο θα ήθελε να δημοσιευθεί την Κυριακή. «Θα σας το στείλω αύριο το πρωί» μου είπε, αλλά του εξήγησα πως το Σάββατο το πρωί θα ήταν αργά. «Ξέρετε δεν έχω τρόπο να σας το στείλω τώρα», ήταν η απάντηση. Αλλά επειδή δεν έχουμε ακόμη ξεχάσει τι θα πει δημοσιογραφικό πείσμα τον ρώτησα αν μπορούσα να περάσω από το σπίτι του, έστω και εκείνη την ώρα, να το πάρω. ..."

Πρόκειται για ένα εκπληκτικό όσο και αποκαλυπτικό άρθρο.

Τι μας λέει ο κ. Παπαχελάς με άλλα λόγια; Ότι πριν από χρόνια, όταν δεν ήταν καν διευθυντής της Καθημερινής, ο Πρόεδρος της Ελληνικής Δημοκρατίας τον αναζήτησε για να του διαβάσει (!!!) την επίσημη ομιλία του προς τιμήν του Προέδρου των ΗΠΑ (!!!!)

Αδυνατούμε, στην κυριολεξία, να κατανοήσουμε τους λόγους για τους οποίους ένας Πρόεδρος της Ελληνικής Δημοκρατίας αισθάνθηκε την ανάγκη να διαβάσει την ομιλία του ο κ. Παπαχελάς, αν είναι αλήθεια φυσικά αυτά που αναφέρει το άρθρο.

Αδυνατούμε...

Κτυπάμε μόνο το κεφάλι μας στον τοίχο, αλλά δεν σπάει....ούτε ο τοίχος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 13/12/2011 20:01:13

    Σας λέει τίποτα η Τριμερής και η Μπίλντεμπεργκ που ανήκει ο περί ου ο λόγος λειτουργός της ενημέρωσης;

    • ΤΙΜΑΙΟΣ avatar
      ΤΙΜΑΙΟΣ @ Γεώργιος Τ. 14/12/2011 00:00:54

      Ας μην ξεχναμε και το ΙΣΤΑΜΕ

  2. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 13/12/2011 20:04:22

    Δεν έχετε αντιληφθεί μου φαίνεται το μέγεθος του Alexis...
    ΥΓ: Στα μέρη μου, τους ανθρώπους που προσπαθούν να δημιουργούν εντύπωση τέτοιου είδους, τους λέμε ''φλογέρες καλαμίσιες''...ήχος ψεύτικος, ύφος πομπώδες...

  3. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 13/12/2011 20:11:27

    Ο τ. ΠτΔ Κωνσταντίνος Στεφανόπουλος είναι προφανώς βαρύτατα εκτεθειμένος από την αποκάλυψη του κ. Παπαχελά, και πλέον έχει ηθική υποχρέωση πρώτον να επιβεβαιώσει ή να διαψεύσει τα όσα γράφει ο μέτοχος και διευθυντής της Καθημερινής και δεύτερον (εάν τα επαληθεύσει) να δικαιολογήσει τη στάση του (ο ίδιος ο Παπαχελάς πάντως φροντίζει η δικαιολογία της φιλικής σχέσης να πάει περίπατο).

  4. manos avatar
    manos 13/12/2011 20:12:11

    Τα έχουν κάνει απάνω τους με τις εκλογές.
    Σήμερα, Ραγκούσης, Λοβέρδος, Διαμαντοπούλου, και Μόσιαλος, συμφωνούν ότι δεν είναι λύση οι εκλογές στο πρόβλημα που αντιμετωπίζει η χώρα.
    Δεν μας λένε ποιός μας έφερε εδώ όμως.
    Α ξέχασα. Ο Καραμανλής φταίει πάλι. Το ότι οι πασόκοι κυβερνάγανε επί 20 χρόνια δεν λέει κάτι.
    Ολα τα κακά έγιναν από το 2004 έως το 2009.
    Κάντε ρε εκλογές αν είστε μάγκες. Να σας πω εγώ πόσα απίδια βάνει ο σάκος.

  5. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 13/12/2011 20:17:22

    Γιατι αδυνατειτε;
    Ο προεδρος ηθελε να βγαλει ενα λογο που να εχει καποιο αποτελεσμα.Γιατι να μη συμβουλευθει καποιον που εχει κανει στην Αμερικη και ξερει τη χωρα ωστε να του πει ποιο επιχειρημα πιανει και ποιο δεν πιανει.
    Τι παρανοια ειναι αυτη;Και εγω να ειχα συνομιλιες και να εβγαζα λογο με Αμερικανο προεδρο θα ζητουσα τη συμβουλη καποιου που ξερει τη χωρα .
    Σε ποιον θα απευθυνθω;Στον Τραγκα;

    • factorx avatar
      factorx @ ψυχραιμια 13/12/2011 20:24:29

      Με συγχωρείς, Ψυχραιμία, αλλά κάνεις τον χαζό, ε;
      ΔΙΠΛΩΜΑΤΕΣ δεν έχει η χώρα;
      Διπλωματικό γραφείο δεν έχει η Προεδρία;

      • anonymous avatar
        anonymous @ factorx 13/12/2011 20:42:25

        Ο Ψυχραιμία πάντα κάνει το χαζό ειδικά όταν στριμώχνεται. Ρίχνει την πομφόλυγα και μόλις τον αντικρούσεις αμολάει μελάνι και γίνεται καπνός.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ anonymous 14/12/2011 09:25:58

          Aπλως εχω και αλλες δουλειες και δεν μπορω να ειμαι πανω στο πληκτρολογιο να απαντω.
          Φυσικα και υπαρχουν διπλωματες πουλεει ο Φακτορας αλλα και η γνωμη ενος που εχει ζησει στην Αμερικη χρησιμη ειναι.
          Και εν τελει τον θυμαστε αυτο το λογο;
          Ειχε μεταδοθει απο την τηλεοραση.Δεν υπαρχει ουτε ενας που να ειχε μεινει δυσαρεστημενος.Ολοι τοτε επαινεσαν το Στεφανοπουλο για οσα ειπε στον Κλιντον - στο λογο που συμβουλευθηκε οπως φαινεται τον Παπαχελα.

          • Φρίξος Γιαννιός avatar
            Φρίξος Γιαννιός @ ψυχραιμια 16/12/2011 08:01:42

            Ξεχνάς φίλε ότι αυτά είναι θέματα της εξωτερικής πολιτικής μίας χώρας και αυτές οι διεργασίες είναι αυστηρά κρατικές και πρέπει να παραμένουν σε επίπεδο κρατικής εξωτερικής πολιτικής και δεν μπορεί να τα μοιράζεσαι με κάποιον ιδιώτη ή κάποιον που προέρχεται από μέσα ιδιωτικής πρωτοβουλίας. Εκτός και εάν πιστεύεις ότι το κράτος επαφίεται σε διαδικασίες μη προβλεπόμενες ( κοινώς μπαχαλοειδείς). Αλλά από όλη τη διεργασία αυτό που γίνεται φανερό είναι ο ιδιαίτερος ρόλος του κ. Παπαχελά σε εξωθεσμικό επίπεδο!

    • anonymous avatar
      anonymous @ ψυχραιμια 13/12/2011 20:51:47

      Επειδή κάνεις το χαζό θα σου πω ότι ο Στεφανόπουλος ήταν χρόνια στο κουρμπέτι και στο πλαίσιο της διπλωματικής αβρότητας θεώρησε καλό να κάνει διαρροή προς την άλλη πλευρά για να μην την καταλάβει εξαπίνης. Ήξερε λοιπόν ποιον κάλεσε να του διαβάσει το λόγο και γιατί.

      • somis avatar
        somis @ anonymous 13/12/2011 21:14:02

        @ ανώνυμος 8:51 .. έτσι είναι.
        Ψυχραιμία μου, συνέχισε : ξέρουμε τόσα χρόνια το θυμικό του Φάκτορα (με τα καλά του και τα κακά του).

      • Φρίξος Γιαννιός avatar
        Φρίξος Γιαννιός @ anonymous 16/12/2011 08:04:30

        αυτό ακριβώς αποδεικνύει και του λόγου το αληθές

    • Xρήστος avatar
      Xρήστος @ ψυχραιμια 14/12/2011 12:21:59

      Καλύτερα να ρώταγε απευθείας τον πρεσβευτή, που έστελνε reports (τα διαβάσαμε με αγαλλίαση στο Wikileaks!), με διθυράμβους για τον Alexis!
      Καλά παιδάκια, όλα τους...
      (είναι δυνατόν να φαίνεται φυσιολογικός ο "συμβουλευτικός" ρόλος ενός τέτοιου ανθρώπου, σε κοτζάμ πρόεδρο; φαίνεται ότι οι ανοχές κάποιων γιγαντώθηκαν!)

    • nikos avatar
      nikos @ ψυχραιμια 19/12/2011 03:01:14

      Δεν εχει δηλαδη συμβουλους ο Προεδρος της Ελληνικης Δημοκρατιας και μαλιστα γνωστες της αγγλικης γλωσσας και της αμερικανικης πραγματικοτητας.........Μαλιστα......Και επρεπε να ρωτησει τον Παπαχελα.......Μαλιστα.......

      Οτι του φανει του λολοστεφανη........

  6. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 13/12/2011 20:34:20

    Ψυχραιμια,ψυχραιμα
    Δηλαδη σ ολη την προεδρεια της δημοκρατιας δεν υπηρχε καποιος αμερικανοθρεμενος και ετρεξε στον Παπαχελα να τον κοουτσαρει,ε οχι παραπαει για ναναι αληθινο,μηπως γνωριζε οτι το παλληκαρι θα τα μετεφερε χαρτι και καλαμαρι για ναναι προετοιμασμενος ο Κλιντονας?

  7. ΝΙΚΗ avatar
    ΝΙΚΗ 13/12/2011 20:45:48

    Το μόνο που θέλω να πιστεύω είναι ότι δεν είναι αλήθεια αυτό που αναφέρει το άρθρο, γιατί αν είναι τότε τι μπορεί να πει κανείς;; εμείς κοιμόμαστε και οι τύχες μας δουλεύουν;; και ποιος είναι αυτός ο Alexis τελικα;!!!

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΝΙΚΗ 13/12/2011 20:53:28

      ψάξε για το ομοσπονδιακό αδίκημα ...

      • ΝΙΚΗ avatar
        ΝΙΚΗ @ anonymous 13/12/2011 21:11:08

        Anonymous ευχαριστώ, το βρήκα!! εντάξει, δε χωράει σχόλιο...

      • Φίλος avatar
        Φίλος @ anonymous 13/12/2011 21:31:53

        http://www.antinews.gr/2011/03/11/90463/

  8. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 13/12/2011 22:33:40

    Τον θυμάστε τον τιραμόλα (του εν αντιπολιτεύσει ΠΑΣΟΚ πριν από 2-3 χρόνια); Ο ψυχραιμία είναι ο τιραμόλα του νεοφιλελευθερισμού.

  9. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 13/12/2011 22:34:56

    Τὸ "ἀδυνατοῦμε" εἶναι ρητορικὸ σχῆμα, ἔτσι; Γιατί ἐγὼ σᾶς ἔχω συνηθίσει τετραπέρατους, ὄχι ΓΑΠοειδείς...

    Πάντως, ὅσοι συμπίνουμε καφὲ (ἔστω μέσῳ σκάηπ) γιὰ κάποιον περίεργο λόγο δὲν "ἀδυνατοῦν" καθόλου. Θά'ναι τίποτα συνωμοσιολόγοι!

    Ἄχ, τέτοια τοῦ κάνετε, ἀνάβει, κορώνει καὶ μετὰ ξεθυμαίνει σὲ συνεντεύξεις τῶν Νέων Φακέλων, σὲ "ὁμαδικὲς ψυχοθεραπεῖες" (Alexis ἔφη).

    ΥΓ: Ὅποιος διαβάσει τὸ νέο βιβλίο, τὴν αὐτοβιογραφία τοῦ Β. Μαρκεζίνη, θὰ καταλάβει ὅτι ὑπάρχει ἀκόμα σοβαρὴ ἀστικὴ τάξη στὴν (/ἀπὸ τὴν) Ἑλλάδα. Τόσο ἀξιόλογη, γιατί, μὰ γιατί νά'ναι μεταπρατική...

  10. Bibilis avatar
    Bibilis 13/12/2011 22:39:22

    Σωστός !!!

  11. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 13/12/2011 22:39:50

    Ψυχραιμία,
    νὰ συμβουλευτῶ τὸν Γερουλάνο γιὰ τὸν λόγο μὲ τὸν ὁποῖον θὰ ἐπιτεθῶ στὸν ΓΑΠ;

  12. Bibilis avatar
    Bibilis 13/12/2011 22:41:39

    Εγώ να δεχτώ ότι και ο Παπαχελάς έχει δίκιο και ο Στεφανόπουλος εχει δίκιο. Μήπως λόγω trilateral ο ΠτΔ έπρεπε να "πάρει έγκριση" ?

  13. Μάρκος avatar
    Μάρκος 13/12/2011 22:53:10

    Ο μόνος που είναι αρμόδιος να εγκρίνει μια ομιλία του ΠτΔ είναι η Κυβέρνηση, βάσει του Συντάγματος. Δεν μπορεί να γράψει ό,τι θέλει ο ΠτΔ και να το εκφωνήσει, αν δεν το εγκρίνει η Κυβέρνηση. Βέβαια, το Σύνταγμα το έκανε από τότε κουρέλι το ΠΑΣΟΚ κι ο Στεφανόπουλος μαζί, αλλά και πάλι, είναι αδιανόητο να θέλει να συμβουλευτεί τον Alexis. Εκτός κι αν όντως, ήθελε απλά να προϊδεάσει τις ΗΠΑ.

  14. GIANNHS9 avatar
    GIANNHS9 13/12/2011 23:48:55

    Προς τι οι απορίες; Δεν θυμόσαστε ή σας έχετε χάσει επεισόδια; Ρίξτε μια ματιά ! !


    http://www.rotary-athinai.org/Epeteios75.htm#Stefan

    Κάτω από την σχετική «φωτο» θα βρείτε την λεζάντα : Ὁ Κύριος Πρόεδρος, γνώστης τῶν ροταριανῶν, καρφιτσώνει μέ χαρά καί χωρίς βοήθειαν τό σῆμα τοῦ Ἐπιτίμου Προέδρου.

    ΥΣ: συγνώμη, αλλά το σχετικό φωτο-υλικό δεν ανεβαίνει στο μήνυμα

  15. Wraia ta leme avatar
    Wraia ta leme 14/12/2011 00:56:28

    Aς πρόσεχε ο Στεφανόπουλος που ήθελε να δώσει την...βαρυσήμαντη γνώμη του στην Καθημερινή. Τον έδωσε στη ψύχρα ο Παπαχελάς . Διαβασε τον λόγο του πρώτα στον Alexis για να τον εγκρίνει. Δεν τον έδινε στην αμερικανική πρεσβεία απευθείας; Διευθυντή εφημερίδας, υποψήφιο λογοκριτή του Στέητ Ντιπάρτμεντ, πρώτη φορά ακούω.

  16. StarPowerNone avatar
    StarPowerNone 14/12/2011 01:07:58

    Θα ήθελα πολύ να ήξερα πόσο προσεκτικά διαβάζετε τα άρθρα του κυρίου Παπαχελά.
    Και ένα θα ήθελα να σας ρωτήσω ευφυέστατοι αναγνώστες αυτού του παμμέγιστου δημοσιογράφου…
    Αν στο άρθρο του ο γίγας της διανόησης, πρώην Πρόεδρος της Ελληνικής Δημοκρατίας… απαιτούσε να γίνουν άμεσα εκλογές… (λέμε τώρα…)

    Θα πήγαινε, χάριν της δημοσιογραφικής δεοντολογίας, να το παραλάβει ο κ. Παπαχελάς;

    Θα το δημοσίευε πρωτοσέλιδο στην Καθημερινή της Κυριακής;

    Αυτά θα έπρεπε να τον ρωτάτε και όχι για την προσφώνηση του Στεφανόπουλου στον Κλίντον…

    Εντάξει τον κτύπησε μια βαριά δόση έπαρσης και οίησης, εσάς τι σας πειράζει;

    Ο άνθρωπος είναι διευθυντής μεγάλης εφημερίδας, γενικός γραμματέας στο ΕΛΙΑΜΕΠ, συχνός προσκεκλημένος στις συνεδρίες της Λέσχης Β., μέλος της Τριμερούς Επιτροπής (Trilateral Commission), να μην παινευτεί λιγάκι; Πρωθυπουργούς διορίζει και συντηρεί… δηλαδή ξέρετε κάποιον πιο σπουδαίο σ’ αυτή τη χώρα;

  17. Χρήστος Ξαγοράρης avatar
    Χρήστος Ξαγοράρης 18/12/2011 18:17:32

    Εγώ έχω να κάνω μια σημαντική παρατήρηση: