Ένα - ένα τα κάστρα στα οποία ήθελε να στηριχθεί ο Τσίπρας καταρρέουν
19/12/2014 07:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ένα - ένα τα κάστρα στα οποία ήθελε να στηριχθεί ο Τσίπρας καταρρέουν

Τι θα κάνει η κυβέρνηση Τσίπρα; Χωρίς πετρέλαιο από τα συντρόφια της Μπολιβιαριανής επανάστασης; Χωρίς το παράδειγμα της Αργεντινής και χωρίς τα ρούβλια του «ξανθού» σωτήρα πώς θα πορευτούν στην αρένα των αγορών;

Πρώτα ήταν το παράδειγμα προς μίμηση που είχε αναφέρει στη Βουλή, η Αργεντινή. Με το ζόρι κρατιέται στη ζωή και με πολύ κόπο δε βγαίνουν ξανά στους δρόμους οι κατσαρόλες.

Την Πέμπτη η Fitch υποβάθμιση και τη Βενεζουέλα λέγοντας μάλιστα ότι είναι στα πρόθυρα χρεοκοπίας λόγω τιμών του πετρελαίου. Ο καημένος ο Νικόλα Μαδούρο, ο φίλος του ΣΥΡΙΖΑ είναι έτοιμος να κάνει καμιά αιματοχυσία για να ξεχάσει ο κόσμος την πίκρα του.

Και τέλος, ήρθε και η Ρωσία να αποτελειώσει τον σοσιαλιστικό παράδεισο του κ. Τσίπρα. Το «ξανθό γένος» όχι μόνο δε θα μας σώσει αλλά αντίθετα είναι έτοιμο και να μας πουλήσει. Πάει χαμένη και η ελπίδα του συντρόφου Τόλιου του ΣΥΡΙΖΑ που πρότεινε να πάμε να δανειστούμε καμιά 30αριά δις από τη Ρωσία. Η οικονομία της κατάρρευσε και ο Πούτιν χθες προανήγγειλε σκληρή λιτότητα για τουλάχιστον δύο χρόνια ενώ το ρούβλι έχει κατρακυλήσει. Ελπίζουμε οι σύντροφοι του ΣΥΡΙΖΑ να μη θέλουν να πάρουμε το δάνειο σε ρούβλια.

Κι έτσι, τι θα κάνει η κυβέρνηση Τσίπρα; Χωρίς πετρέλαιο από τα συντρόφια της Μπολιβιαριανής επανάστασης; Χωρίς το παράδειγμα της Αργεντινής και χωρίς τα ρούβλια του «ξανθού» σωτήρα πώς θα πορευτούν στην αρένα των αγορών;

Ειδικά για την περίπτωση του Πούτιν καλό είναι να παραδειγματιστούν κι άλλοι φιλορώσοι. Μόλις ο «τσάρος» έκλεισε συμφωνία με τον Σουλτάνο Ερντογάν ξέχασε δεσμούς, φιλίες, κοινές θρησκείες. «Μακεδονία» αποκάλεσε τα Σκόπια και Βόρεια Κύπρο τα Κατεχόμενα, ξεχωρίζοντάς τα από το ελεύθερο κράτος της Νότιας Κύπρου. Έτσι για να μαθαίνουμε τι σημαίνει διπλωματία, γεωπολιτικά συμφέροντα και αλλαγές σχέσεων ανάλογα με τα συμφέροντα των ισχυρών.

Περιμένουμε με αγωνία, πάντως, την τοποθέτηση των «υπουργών Εξωτερικών» του ΣΥΡΙΖΑ και ειδικά της παντογνώστριας Ρένας Δούρου που είχε κάνει ανοίγματα και στους συνεχιστές της Μπολιβαριανής επανάστασης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 19/12/2014 09:09:40

    Πονάνε ωρέ τα παλληκάρια ? Μωρέ δεν πονάνε αλλά καλού κακού ας κόψουμε τις μακακίες του λαγού με το λιοντάρι που θα μαμήσει θα δείρει και θα το βάλει να χορέψει, γιατί έρχεται κατά πάνω μας. Κάπως έτσι μάλλον σκέφτηκε ο αλέξης και τα είπε στους εξαποδώ, στους εδώ ιθαγενείς θα αναλάβει ο Λαφαζάνης να μοιράσει ζαχαρωτά, γλυκά και εύγεστα. Θα το ευχαριστηθούμε πάντως το τρίτο μνημόνιο...Είναι διαφορετικό να στο επιβάλει η τρόικα και άλλο να το προτείνει μια επαναστατική κυβέρνηση της αριστεράς. Τα δάνεια του ΔΝΤ θα πληρωθούν στο ακέραιο, ούτε σκέψη για κούρεμα είπε ο σκληρός της υπόθεσης αλέξης..Χέστηκαν από φόβο οι αγορές. Τα δάνεια της ΕΚΤ δεν μπορούν να κουρευτούν, αλλά θα επιμηκυνθούν.. Εδώ άρχισαν πιά τρέμουν...Η επιμήκυνση θυμίζει σεξιστικά σχόλια και λούφαξαν στις καρέκλες τους.. Λες να αρχίσει και τέτοια μετά τον χορό της κοιλιάς και τα νταούλια? Μετά έβγαλε και το υπερόπλο....Θα ζητήσουμε από τα κράτη μέλη να κουρευτούν τα δάνεια που μας έδωσαν...Δηλαδή θα πούμε στους Λετονούς, Σλοβάκους κλπ που ζούν με μισθούς τρείς φορές κάτω από τους δικούς μας , να μας χαρίσουν όσα τους χρωστάμε και να μας δανείσουν μετά νέα...Αυτή η απειλή ήταν το τελειωτικό χτύπημα..Αρχίσαν να πέφτουν κάτω όλοι...Από τα γέλια φυσικά. Όμως ο σκληρός αλέξης συνέχισε αμείλικτος...Προσέξτε καλά άκαρδοι τοκογλύφοι...Δεν θα κάνουμε μονομερείς ενέργειες , δεν διακινδυνεύουμε την θέση μας στο ευρώ...Οσο και να μας πιέσουν σκληρά στο τέλος θα υποχωρήσουν και θα πετύχουμε... Μαζί σου παλληκάρι βροντοφώναξαν οι αγορές...Αειντε τώρα να σύρεις τον χορό ,να υπογράψεις την νέα σύμβαση και εμείς εδώ είμαστε... Στην αρχή φάνηκαν σαν αστεία όλα αυτά, κάποιος σαν τον μικρό Οδυσσέα θα τα έγραψε σκέφτηκα...Δεν ήταν φάρσα. Ήταν η συνέντευξη του Αλέξη, η χθεσινή στα ξένα πρακτορεία. Κάνουν προσπάθειες σκληρές είναι αλήθεια να ξεφύγουν αλλά η μοίρα τους είναι προδιαγεγραμμένη....Το πρόγραμμα του τσίρκου έχει ολοκληρωθεί...Στη σκηνή θα μπουν οι ακροβάτες με τις επικίνδυνες τούμπες στον αέρα χωρίς δίχτυ...Το πλήθος παραληρεί...Οι κλόουν χύνουν μαύρο δάκρυ για την χαμένη τιμή της αριστεράς και αποσύρονται. Τουλάχιστον γλύτωσαν την πίσσα με τα πούπουλα.

    • ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ avatar
      ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ @ ορεσείβιος 19/12/2014 09:25:49

      Αυτή η παραμύθα με τους καλούς Σλοβάκους και Τσέχους που έχουν κάνει το σκατό τους παξιμάδι για να μας δανείσουν να τα τρώμε στα μπουζούκια πρέπει κάποια στιγμή να τελειώνει. Οι μόνοι που ενδιαφέρονται για τους καημένους λαούς είστε εσείς. Αν ενδιαφέρονταν οι κυβερνήσεις τους δεν θα δανειζόντουσαν για να σώσουν τις τράπεζες τους. Δεν θα μετακυλούσαν το χρέος στους πολίτες τους. Απλά θα το κούρευαν και θα μοιραζόντουσαν την χασούρα. Τώρα θα το κουρεύσουν και θα φάνε όλη την χασούρα. Λες και τα έδωσαν από την τσέπη τους. Όλες οι κυβερνήσεις το ίδιο σκέφτονται.

      • pan avatar
        pan @ ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ 19/12/2014 09:45:15

        παραμυθα ξεπαραμυθα τα λεφτα τα εχουν δωσει ,μετην θεληση τους η οχι , και περιμενουν καποια στιγμη να τα παρουν πισω.ποιος θα το κουρεψει;εμας μαλλον θα κουρεψουν και μαλιστα αγρια

      • ορεσείβιος avatar
        ορεσείβιος @ ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ 19/12/2014 10:00:06

        Δεν τα λέω εγώ φίλε μου...Ο αλέξης τα λέει. Τα δάνεια μας είναι διμερή, δεν είναι της ευρωπαικής ένωσης.. Αν θέλουμε να αγνοούμε την πραγματικότητα , κακό του κεφαλιού της...Στο τέλος θα νικήσουμε.. Είναι μια άποψη και αυτή.. Σεβαστή μεν αλλά δεν παύει να είναι αστεία για τους εξαποδώ . Στα καφενεία μας μπορεί να σταθεί ,αλλά λεφτά δεν μοιράζουν τα καφενεία. Όλα τα κράτη της ευροζώνης ,ανάλογα με το ποσοστό που τους αναλογεί μας έδωσαν ,με διμερείς συμφωνίες ψηφισμένες από τα κοινοβούλια τους ευρώ που τα ίδια πήραν από την ευρωπαική κεντρική τράπεζα ή τις αγορές ως δικό τους δάνειο.

        • Λάμπρος Γεωργίου avatar
          Λάμπρος Γεωργίου @ ορεσείβιος 19/12/2014 10:28:49

          Oμως φίλε ορεσείβιε δεν μας λες ΟΛΗ την ΑΛΗΘΕΙΑ. Θα ξέρεις υποθέτω οτι αυτά τα "φτωχά" σαν εμάς κράτη με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που περιγράφεις , έχουν παλαιότερα λάβει δάνεια απο την ΕΚΤ στα οποία βάλαμε και εμείς το ποσοστό μας απο τα δανεικά που είχαμε, γι αυτό και οι πολιτικοί τοις "σφάζονται" να μπούν στην Ε.Ζ. κι ας είναι φτωχότερα απο την Ελλάδα. Αλλοιώς, με βάση το συλλογισμό σου, το κάνουν για να δανείσουν εμάς που είαστε μάγκες... Ετσι τώρα κατα μέσο όρο ΟΛΑ τα κράτη της Ε.Ζ. έχουν μεγαλύτερο ή ισο χρέος με την Ελλάδα.

  2. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 19/12/2014 09:31:57

    Η μόνη μη δυτική πηγή χρήματος - και μεγάλη - είναι η Κίνα.Τα υπόλοιπα "στηρίγματα" ήσαν από την αρχή σαθρά.Αλλά βέβαια οι Κινέζοι δεν κινούνται ιδεολογικά πια με το κόκκινο βιβλιαράκι αλλά επιχειρηματικά.

    • Ρεαλιστης avatar
      Ρεαλιστης @ ψυχραιμια 19/12/2014 10:32:11

      Κανετε μεγαλο λαθος. Η Κινα σημερα εχει χαμηλα εργατικα και φτηνα προιοντα χειριστης ποιοτητας. Δεν εχει πρωτες υλες. Αν θελησει η Αμερικη , η Κινα βουλιαξε σε μια ημερα. Εδω βουλιαζει η Ρωσια που ειναι παμπλουτη σε φυσικους πορους.

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ ψυχραιμια 19/12/2014 11:41:46

      ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΚΙΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ 500.000.000 ΑΘΡΩΠΟΙ,ΠΙΟ ΜΕΣΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ 900.000.000 ΑΚΟΜΗ ΠΟΥ ΖΟΥΝ ΜΕ ΕΝΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΡΥΖΙ . ΜΗΝ ΕΧΕΤΕ ΑΥΤΑΠΑΤΕΣ.

  3. pythagorean avatar
    pythagorean 19/12/2014 10:41:45

    Ο "τσάρος" όχι μόνο δεν εγκατέλειψε την Ελλάδα, αλλά σχεδιάζει να φέρει τον South Stream στην πόρτα μας, στον Έβρο, αντί της Βουλγαρίας (η οποία για ακόμα μια φορά στη σύγχρονη ιστορία της παίζει βρώμικο παιχνίδι).
    Κατά το σχέδιο, αέριο τεράστιου ετήσιου όγκου των 63bcm θα είναι διαθέσιμο για τον TAP, καθιστώντας τη Βόρεια Ελλάδα σημαντική ενεργειακή πύλη της Νότιας Ευρώπης. Καθώς ο θρακικός South Strteam θα είναι της Gazprom, δεν θα εξαρτώμαστε από τον τουρκικό TANAP που υποτίθεται ότι θα τροφοδοτούσε τον TAP με αζέρικο αέριο.

  4. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 19/12/2014 11:01:41

    Τον αδίκησα τον Αλέξη... Πριν λίγο διάβασα ότι εδήλωσε ακόμη το εξής καταπληκτικό, προφανώς για να διαλυθεί κάθε ίχνος παρεξήγησης.. Κανείς δεν είπε ότι πρέπει να κουρευτούν τα δάνεια που μας έδωσαν οι ιδιώτες... Ακούστηκε ποτέ τέτοια απαράδεκτη φράση , ήθελε κανείς να κουρέψει το χρέος των κερδοσκόπων? Πιπέρι στο στόμα θα μας βάλει...Εξ άλλου και ο σύντροφος Λαφαζάνης κάτι τέτοιο λέει απλά εμείς δεν μπορούμε να το αντιληφθούμε.. Ποιο τσίρκο, έχουμε να δούμε επιθεώρηση της παλιάς καλής εποχής...Ολοι στη σκηνή...Το πρωί είχαμε το συνταρακτικό ντουέτο λαζόπουλου - χαικάλη...Πως ο γύφτος θέλησε να με δωροδοκίσει με 3,000,000 ευρώ.. Αλλά ο άτιμος δεν μου είπε το όνομα του.. Ευγενική συμμετοχή, Παπαδάκης και ο μέγας Σκουρλέτης...Το γελοίον σκοτώνει, κάποιος πρέπει να τους το θυμίζει...Δεν θα φτάσουμε μέχρι τις εκλογές..Θα έχουν διαλυθεί εν μέσω γελώτων οι επαναστάτες..Που να αναλάβουν κιόλας τις διαπραγματεύσεις.... Εκτός και αν αυτό είναι το υπερόπλο της διαπραγμάτευσης...Θα τους πεθάνουμε στα γέλια με τα όσα τους λέμε και μετά θα μας χαρίσουν όχι τα παλιά αλλά και άλλα τόσα. Που θα βρούν τόσο διασκεδαστικούς γελωτοποιούς...

    • GregA avatar
      GregA @ ορεσείβιος 19/12/2014 11:32:27

      Ορεσείβιε, πολύ ελαφρά τη καρδία προσεγγίζεις τα θέματα που είναι πολύ σοβαρότερα απ΄ όσο νομίζεις. Το πρόβλημα με τα δάνεια της Ελλάδας είναι πολύ κρίσιμο για το μέλλον της χώρας και των παιδιών μας. Το τρέχον χρέος είναι βιώσιμο εαν τρέχουμε για καμιά πενηνταριά χρόνια με ρυθμούς ανάπτυξης Κίνας ταυτόχρονα με συνεχώς πλεονασματικούς προϋπολογισμούς. Οι δε "φίλοι δανεσιτές" δεν μας έδωσαν τα χρήματα, που παρά το τραγικό PSI αύξησαν το χρέος (εδώ σε θέλω μάστορα), για τη ψυχή της γιαγιάς τους, αλλά για να σώσουν το ΕΥΡΩ και κυρίως τα ευαγή τους ιδρύματα που αποκαλούν τράπεζες. Το ότι μετακύλησαν τα δάνεια στους πολίτες τους είναι αποκλειστικά δική τους απόφαση, όπως και η βενιζέλεια πρωτοβουλία να μετακυλήσει το PSI στους Έλληνες πολίτες διαλύοντας πανεπιτήμια, νοσοκομεία, τράπεζες ομολογιούχους κλπ. Το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι του Έλληνα ούτε του κάθε ευρωπαίου πολίτη, αλλά εκείνων που επέβαλλαν ανεφάρμοστες πολιτικές βασισμένες σε χίμαιρες. Εκείνων που σήμερα τόσο στην Ελλάδα όσο και στις Βρυξέλλες μας κουνούν το δάκτυλο επτακτικά.

      • ορεσείβιος avatar
        ορεσείβιος @ GregA 19/12/2014 11:38:37

        Οι τσιριζαίοι τα αντιμετωπίζουν ελαφρά ,μάλλον αλαφροίσκιωτα και τώρα που σφίγγουν τα γάλατα αρχίζουν να ομολογούν τη σκληρή πραγματικότητα.. Όταν από τα νταούλια και τις αγορές που θα χορεύουν και θα κουρεύουν ,πάς στο ,ποιος μακάκας σας λέει τέτοια πράγματα , το πράγμα καταντά κωμικό... Το πρόβλημα είναι δικό μας, εμείς χρειαζόμαστε δανεικά και μετρητά, όχι οι γερμανοί. Τα υπόλοιπα είναι για την λαική απογευματινή επιθεώρηση, χαικάλη-σκουρλέτη-λαζόπουλου....

  5. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 19/12/2014 12:17:18

    Μετά τα νταούλια του τσίπρα ,να και τα βιολιά... "Δεν θα πάρουμε κανένα μέτρο μονομερές...Θα σεβαστούμε τις συμφωνίες με τους δανειστές....." Μα ποιος ηλίθιος μιλούσε για σκίσιμο των μνημονίων για απεχθές χρέος, για κούρεμα μια παρασκευή βράδυ ένα Σάββατο πρωί... Να πως γίνεται η πραγματική διαπραγμάτευση...Και μόνο που κινδυνεύουμε να πάμε σε εκλογές. Βέβαια αυτά είναι τα αρχικά της ορχήστρας. Ακόμη δεν μπήκαν τα τρομπόνια τα βαριά και τα κοντραμπάσα...Εκεί να δείς χορό... Α ρε κατακαυμένε Αλέξη...Ούτε κατάλαβες ,ούτε θα καταλάβεις ...Όπως το έλεγε ο σύντροφος ο Λάκης, μπήκε βγήκε δεν κατάλαβα τίποτα. από χορό όμως?...Θα σκίσουμε χασέδες, πιά μνημόνια... Να δώ τον Σκουρλέτη να μας ανακοινώνει την υπογραφή του μνημονίου και τίποτε άλλο... Αμ είχε δίκιο ο λαός που ελεγε την παροιμία, εκεί που κρεμούν οι καπεταναίοι τ΄αρματα κρεμούν οι γυφτοι τα νταούλια.

    • karenin avatar
      karenin @ ορεσείβιος 19/12/2014 12:47:29

      Oύτε εργολαβία να ειχες αναλάβει σήμερα...

    • karenin avatar
      karenin @ ορεσείβιος 19/12/2014 12:56:14

      Εχει καταλάβει κανένας γιατι χαμογελάει και χαίρεται σήμερα ο ορεσείβιος;

      • ορεσείβιος avatar
        ορεσείβιος @ karenin 19/12/2014 14:55:27

        Διάβασα τις συνεντεύξεις τσίπρα και ΚΑΤΡΟΥΓΚΑΛΟΥ...Ενθουσιάστηκα και είπα να μοιραστώ την χαρά μου.. Κακό είναι? Εσείς δηλαδή δεν χαίρεσται που η επανάσταση πάει καλά και ξεδιαλύνει τα πράγματα..

        • karenin avatar
          karenin @ ορεσείβιος 19/12/2014 15:27:05

          Μπάα όχι, μεστην τρελή χαρά όπως εσύ, δεν είμαι όχι.

    • Naruto avatar
      Naruto @ ορεσείβιος 19/12/2014 12:58:55

      Ενα σχετικό ανέκδοτο . Καθώς περπατάει ο ελέφαντας στην ζούγκλα , με το δεξί του πόδι πατά μια μυρμιγκοφωλιά και την κάνει λιώμα .Πετάγονται έξω όσα μυρμίγκια γλύτωσαν και βρίζουν τον ελέφαντα , ηλίθιε, βλάκα , στραβωμάρα . Νευριάζει ο ελέφαντας και πατά την φωλιά και με το άλλο πόδι ,γλυτώνουν ελάχιστα και ενα απο αυτά φτάνει στον λαιμό του ελέφαντα . Τότε ενα μυρμιγκι απο κάτω φωνάζει ,πνίξτον Αλέξη πνίξτον .