#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/08/2012 19:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ένας τρομοκράτης που ψήφισε ΣΥΡΙΖΑ



Στο λογαριασμό του στο Twitter, ο συλληφθείς για τη ληστεία σε τράπεζα της Πάρου και τη δολοφονία του 53χρονου οδηγού ταξί Δημήτρη Μίχα, Αναστάσιος Θεοφίλου γράφει για το αποτέλεσμα των πρόσφατων εκλογών «δεν είπαμε να κάνουμε επανάσταση. Σύριζα είπαμε να βγάλουμε στις εκλογές γαμώ τον μπελά μου. ούτε γι αυτό δεν είναι ικανός αυτός ο λαός;;;!».

Επίσης προεκλογικά έγραφε:  «στο ερώτημα Τσίπρας ή τανκς λέμε Τσίπρας. στο ερώτημα Τσίπρας ή χάος λέμε χάος!»

Διαβάζουμε επίσης ότι ο ληστής της Πάρου  που μας βγήκε και τρομοκράτης, έχει δύο διαδικτυακούς «φίλους», τους βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ, Ρ. Δούρου και Δ. Στρατούλη.

Προφανώς οι δύο βουλευτές δεν ... φταίνε σε τίποτε να τους θαυμάζει κάποιος άγνωστός του στο διαδίκτυο. Οποιοσδήποτε μπορεί να δηλώνει «φίλος» αλλά απλά να το κάνει γιατί συμφωνεί με τις απόψεις του. Οπότε, σε καμιά περίπτωση δε μπορεί κανείς να συσχετίσει έναν ανόητο «επαναστάτη» που σκοτώνει αθώους ανθρώπους, με τη Δούρου και τον Στρατούλη.

Από τον Ιφικράτη Αμυρά στον Τάσο Θεοφίλου πόση απόσταση υπάρχει;



Ωστόσο, θα πρέπει να θυμηθούμε κάτι που ίσως ξεχάσαμε αν και έχουν περάσει μόλις δύο μήνες. Λίγο πριν από τις εκλογές του Ιουνίου, αποκαλύφθηκε ότι ένας παρ’ ολίγον υποψήφιος του ΣΥΡΙΖΑ, ο περίφημος Ιφικράτης Αμυράς, είχε δηλώσει μέσω τηλεόρασης ότι είναι υπέρ της ένοπλης δράσης. Είχε παρακινήσει μάλιστα τους πολίτες «να πάρουν μαχαίρια, τσεκούρια, πιστόλια και μολότοφ για να «χτυπήσουν» τους κατακτητές – λέγοντας πως δεν εννοούσε να στραφούν οι αριστεροί ενάντια στους δεξιούς(!) αλλά εναντίον του ξένου κατακτητή και διερωτάται «Γιατί αρνείται να πράξει αυτό που έκαναν πάρα πολλοί δεξιοί κατά την διάρκεια της γερμανικής κατοχής στην Ελλάδα, 1941-1944».

Είναι χαρακτηριστικό ότι σε ανοιχτή επιστολή του κ. Αμυρά προς τους ψηφοφόρους της Α’ Αθήνας – όταν αυτός θα συμμετείχε με το ψηφοδέλτιο του ΣΥΡΙΖΑ στις εκλογές της 6ης Μαίου 2012 – κατέληγε ως εξής: «Να μην περάσουν ατουφέκιστοι οι εχθροί της Ελλάδος. Καλό βόλι…». Ήταν δηλαδή υπέρ της θανατικής ποινής όσων ψήφισαν το Μνημόνιο.

Θα θυμάστε τη γραφική φιγούρα του κ. Αμυρά να κερδίσει τα 15 λεπτά της δικής του δημοσιότητας πηγαίνοντας από κανάλι σε κανάλι για να πει τις απόψεις του.

Τότε είχε προκληθεί σάλος, ο ΣΥΡΙΖΑ ορκιζόταν ότι ποτέ δεν τον συμπεριέλαβε σε ψηφοδέλτιο και ότι δεν συντάσσεται με τις απόψεις του Αμυρά.

Όμως, σήμερα, έχει σημασία να θυμηθούμε τις εικόνες εκείνες του στελέχους του ΣΥΡΙΖΑ, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι υπάρχει συλλογική ευθύνη.

Όπως δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι τα τελευταία χρόνια οι περιθωριακές συνιστώσες του ΣΥΡΙΖΑ εμφανίζονται άλλοτε ως οπαδοί του Κουφοντίνα, άλλοτε ως καθοδηγητές αντάρτικου πόλεων, άλλοτε ως προστάτες των κουκουλοφόρων και άλλοτε ως μάρτυρες υπεράσπισης των τρομοκρατών στον Κορυδαλλό:

 Συνιστώσα του ΣΥΡΙΖΑ υπερασπιστής της Υπατίας και της …17Ν!

Στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ απαντούν στις κατηγορίες ότι υπερασπίστηκαν τρομοκράτες

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. εξαρχεας avatar
    εξαρχεας 20/08/2012 19:51:39

    "Από τον Αμυρά στον Θεοφίλου πόση απόσταση υπάρχει; "

    καμία απολύτως,προφανώς ρητορικό ερώτημα.

    • Θth avatar
      Θth @ εξαρχεας 23/08/2012 12:32:27

      -στην Λαμία, πάντα!-...
      Τυμφρηστού 21, να ’ταν, η “Γιάφκα”, (που έδωσε το yahoo) ή πάλι, Τυμφρηστού 1η πάροδος, δεν είναι δυνατόν, αλλά και το προβαλλόμενο -ως εικόνα-, απ’ την ασφάλεια, γωνία Χίου και Παρνασσού, δεν είναι πιθανόν. η “Γιάφκα”, μάλλον, σε μια οδό παράλληλη της “Κύπρου”, στα νότια, -προς Άμπλιανη- είτε Πιερίων, είτε Ολύμπου, είτε Πλαταιών.

  2. Ταξιδιωτης avatar
    Ταξιδιωτης 20/08/2012 20:10:07

    Αυτος συνεληφθει καποιος αλλος την κοπανησε...
    Αναφερομαι στον βαρυποινιτη Μιχαλης Μακρυγιαννη ο οποιος πηρε πενθημερη αδεια απο το συμβουλιο φυλακων της Λαρισας. Αυτος μαζι με τους αδελφους Παλαιοκωστα ειχαν διαπραξει ληστειες τραπεζων.Ενα περιεργο πραγμα στην Ελλαδα δινουν αδειες ενω εχουν δραπετευσει στο παρελθον.Βεβαια εδω εχει γινει ολοκληρη αποδραση του Παλαικωστα με ελικοπτερο που ειναι ακομα πιο υποπτο.
    Το ιδιο που εγινε με τον Μακρυγιαννη εγινε και με τον Μαρινο των πυρηνων της φωτιας που μεχρι τωρα παραμενει αφαντος.
    Ολα αυτα ειναι πολυ σοβαρες υποθεσεις που θα πρεπει η κυβερνηση να αντιμετωπισει.

    • Jimakos avatar
      Jimakos @ Ταξιδιωτης 20/08/2012 20:34:34

      Για γέλια και για κλάματα μαζι είμαστε:
      Μην ξεχνάμε και το Μαζιώτη...
      http://www.tovima.gr/politics/article/?aid=471254

      • ΝΩΝΤΑΣ avatar
        ΝΩΝΤΑΣ @ Jimakos 21/08/2012 11:03:07

        ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΚΟΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΣΥΡΙΖΑ!!! ΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ ΟΜΩΣ ΤΩΝ 13 ΔΙΣ ΤΩΝ ΜΙΣΘΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΣΥΝΤΑΞΕΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΙ. ΜΑΓΚΕΣ ΛΙΓΗ ΣΟΒΑΡΟΤΗΣ ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΕΙ. ΑΛΛΟΙ ΣΑΣ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ. ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!

        • Mario avatar
          Mario @ ΝΩΝΤΑΣ 21/08/2012 14:00:08

          Γεια σου ρε Νώντα που είσαι ξύπνιος! Ολοι κοιμούνται αλλά ο Νώντας άυπνος!

        • εξαρχεας avatar
          εξαρχεας @ ΝΩΝΤΑΣ 21/08/2012 16:42:21

          ποιός νώντας είσαι ? ο στριφτούλης ?

  3. arcane avatar
    arcane 20/08/2012 21:06:49

    “Από τον Αμυρά στον Θεοφίλου πόση απόσταση υπάρχει; ”

    Τεράστια απόσταση, ο Αμυράς είναι φαφλατάς, ο Θεοφίλου από ότι φαίνεται δολοφόνος. Να μην ξεχνάμε τη παροιμία σκυλί που γαυγίζει δεν δαγκώνει. Το γεγονός όμως ότι ο Θεοφίλου διατηρούσε σελίδα στο facebook δείχνει ότι η νεώτερη γενιά τρομοκρατών είναι καλομαθημένα πλουσιόπαιδα που το παίζουν σωτήρες γιατί βαριούνται που ζουν. Αυτό είναι καλό γιατί κάτι τέτοιους τους μαζεύει η αστυνομία εύκολα, όχι σαν τη 17 Νοέμβρη που ξέφευγε 28 χρόνια.

    • Πατωματζής avatar
      Πατωματζής @ arcane 21/08/2012 01:45:01

      Έχει σπουδάσει Θεολογία στο ΑΠΘ.
      Τι διάολο παθαίνουν μερικοί που μπλέκουν με τέτοιες σχολές κι επαγγέλματα....
      Ο Σάββας Ξηρός αγιογράφος....

      Αυτό πάντως που λες "καλομαθημένα πλουσιόπαιδα που το παίζουν σωτήρες γιατί βαριούνται που ζουν" είναι πολύ επικίνδυνο. Διότι τέτοιοι τύποι συμπεριφέρονται όπως λέει κι η παροιμία "δουλειά δεν είχε ο διάολος γ***** τα παιδιά του". Έτσι πέφτουν εύκολα στα δίχτυα της παρανομίας.

      • arcane avatar
        arcane @ Πατωματζής 21/08/2012 05:21:00

        Εξαρτάται αν επέλεξε τη θεολογική ή αν τον έριξε εκεί το σύστημα εισαγωγής στο πανεπιστήμιο. Πάντως μερικοί που είναι πραγματικά κοντά στην εκκλησία έχουν μία ηθική τελειοθηρία που τους κάνει να βλέπουν κάθε πρακτική άσκηση πολιτικής εξυσίας ως βαθύτατα διεφθαρμένη. Αν στους ανθρώπους αυτούς η ηθική υπεροψία υπερβεί την αγάπη προς τον Θεό ή τον φόβο γιά τον Θεό, μπορούν να γίνουν οι ιδανικοί τρομοκράτες. Υπάρχουν και διεθνή παραδείγματα.

        • εξαρχεας avatar
          εξαρχεας @ arcane 22/08/2012 22:32:32

          πάντως αυτά που έγραφε δεν δείχνουν καθόλου άτομο με οποιαδήποτε ηθική αναζήτηση.... μάλλον ένα ψυχοκατεστραμμένο αναρχοκουμμούνι.

  4. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 20/08/2012 22:01:19

    Η σχέση ΣΥΡΙΖΑ τρομοκρατίας είναι δεδομένη. Απλώς άλλοι την ονομάζουν έρωτα, άλλοι πολιτική κάλυψη και άλλη ηθική αυτουργία. Τα πάντα είναι θέμα ερμηνείας.

  5. ιωαννης γραψας avatar
    ιωαννης γραψας 20/08/2012 23:03:11

    δυστυχως στην αγωνια σας για αποπροσανατολισμό μετά τις συνεχείς κ...τούμπες σας, έχετε πέσει πολύ πολύ χαμηλά...κρίμα γιατί υπήρχε σοβαρότης σε αντιπαράθεση απόψεων και ιδεών και οχι κατινίστικα σχόλια στυλ Αδωνι και λοιπών φαιδρών φίλων σας...κατάντια..

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ ιωαννης γραψας 20/08/2012 23:27:59

      σας ενοχλεί πολύ ο Άδωνις κ. γράψα...;

      • ΝΩΝΤΑΣ avatar
        ΝΩΝΤΑΣ @ vardarskian 21/08/2012 11:05:46

        ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΑΔΩΝΗ ΜΙΛΑΤΕ, ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΤΗΣ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΑΣ; ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΗ ΑΥΤΟΣ; ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΤΗΝ Ν.Δ. Ή ΕΦΥΓΕ ΑΠΟ ΚΕΙ;

  6. vardarskian avatar
    vardarskian 20/08/2012 23:27:01

    "Προφανώς οι δύο βουλευτές δεν … φταίνε σε τίποτε να τους θαυμάζει κάποιος άγνωστός του στο διαδίκτυο"

    Το facebook δεν είναι twitter να έχεις "followers" που ίσως δεν γνωρίζεις. Στο facebook ξέρεις πολύ καλά ποιος σου κάνει αίτημα φιλίας. Γνωρίζεις τις απόψεις, τα πιστεύω, τη φάτσα κι είναι επιλογή σου να προσθέσεις κάποιον στους φίλους σου. Και η Δούρου και ο Στρατούλης πάτησαν ΝΑΙ όταν τους απεύθυνε αίτημα φιλίας το μπουμπούκι. Ο οποίος μια χαρά εκδηλωτικός ήταν από όσα μέσα "δικτύωσης¨ή blog του διέθετε το διαδίκτυο.

  7. livas avatar
    livas 20/08/2012 23:38:13

    "Οι τρομοκράτες ανταποδίδουν τον ανομολόγητο έρωτα Συνιστωσών του ΣΥΡΙΖΑ"
    Η μικροπολιτική με όρους ξεκατινιάσματος...
    Εύγε...
    Μήπως, κάποτε πολιτική, με όρους δημοκρατικού διαλόγου, αντιπαράθεση ουσίας σε αυτό το ρημαδοτόπο;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ livas 21/08/2012 00:03:19

      Τι ακριβως εννοεις για αντιπαραθεση ουσιας;
      Nα δημαγωγεις για μηνες για καποιο φανταστικο φασιστικο και ακροδεξιο κινδυνο ενω ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ;
      Αυτη ειναι η αντιπαραθεση ουσιας;

    • εξαρχεας avatar
      εξαρχεας @ livas 23/08/2012 16:01:24

      όσο για το "ρημαδότοπο" , προσπαθήσατε πολύ αλλά τώρα είναι ακριβώς αυτό και κάτι παραπάνω.

  8. sakis avatar
    sakis 20/08/2012 23:56:00

    Τι θα γινόταν αν είχε στο facebook την Βούλα Παπαχρήστου;
    η αν είχε τον Άδωνη ή τον Κασιδιάρη;Τι θα γινόταν αν στα κείμενα του έγραφε ιστορίες για το πως βιώνουν οι Έλληνες την γκετοποίηση ή πως έχει καταντήσει η παλιά του γειτονιά;
    τι θα γινόταν αν έγραφε για την εγκληματικότητα των λαθρομεταναστών;
    Τι θα γινόταν αν έγραφε πως στις εκλογές οι Έλληνες θα έπρεπε να είχαν ψηφίσει Χρυσή Αυγή; η αν έλεγε πως προτιμούσε Σαμαρά;Ο Γ παγκόσμιος θα γινόταν.
    ΣΚΑΙ, MEGA και λοιποί θα έκαναν πάρτι..."ενημέρωσης"!...ο Ευαγγελάτος θα είχε κατεβασει όλο το προφιλ και τα κείμενα του "τρομοκράτη" και θα τα παρουσίαζε σε συνέχειες από το έγκυρο (sic) newsit!Η αριστερά σύσσωμη θα ζητούσε να μετανοήσουμε όλοι ανεξαιρέτως και να τραγουδήσουμε και από 5 φορές τη "διεθνή" με υψωμένη την αριστερή γροθιά για να τους εξευμενίσουμε...όλοι αυτοί οι δήθεν ανεξάρτητοι σχολιαστές των ραδιοφώνων και των καναλιών θα φώναζαν και θα λυσομανούσαν για τον κίνδυνο που έρχετε και τα αυγά του φιδιού που μεγαλώνουνΟι Λαζόπουλοι και Κανάκηδες θα γυρνούσαν εσπευσμενα από τις διακοπές τους για να κάνουν εκπομπή και να βοηθήσουν απέναντι στην απειλή...οι εκπρόσωποι των πακιστανικών κοινοτήτων μαζί με τους ευαίσθητους επαγγελματίες αντιρατσιστές θα καταγγέλνανε την αστυνομική βαρβαρότητα! και θα καλούσαν την ύπατη αρμοστεία μιας και ευκαιρία δοθείσης θα ανακάλυπταν μερικές εκατονταδες ακόμη ρατσιστικές επιθέσεις ...
    θα μας έσκιζαν στην ενημέρωση!!! ενώ τώρα είδατε τι ησυχία έχει...

    • Πατωματζής avatar
      Πατωματζής @ sakis 21/08/2012 03:49:56

      Και λίγα έγραψες αγαπητέ.
      Μετά ας μην απορεί ο κοσμάκης γιατί οι μουσουλμάνοι μας απειλούν και με τζιχάντ μέσα στη χώρα μας!
      Δώσε θάρρος στο λαθρομετανάστη και θα σε γ****** κάτω από το κρεββάτι.

      Καλό ξημέρωμα να βρει τούτον τόπο.

    • Mario avatar
      Mario @ sakis 21/08/2012 14:07:10

      Ετσι ακριβώς!

  9. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 21/08/2012 00:04:38

    O Δενδιας καλο ειναι να φερει νομο με επιβαρυντικη οχι τη "ρατσιστικη" δραση αλλά την αντιεξουσιαστικη.Αυτη στοιχιζει ζωες.

  10. χανια avatar
    χανια 21/08/2012 00:10:54

    Λυπαμαι αλλα το συγκεκριμενο κειμενο ειναι το λιγοτερο αστοχο.Στο κοσμο του διαδικτυου των εκατονταδων ή και χιλιαδων αγνωστων ''φιλων'' ή followers δεν μπορουν να γινουν τετοιοι συνειρμοι

  11. Jimakos avatar
    Jimakos 21/08/2012 00:34:56

    Θέλει ο ΣΥΡΙΖΑ να κρυφτεί και το facebook δεν τον αφήνει! Το ωραίο είναι που χρόνια τώρα κραυγάζουν οτι δεν εχουν σχέση με τους κουκουλοφόρους αναρχικούς! Έλα όμως που έχουν οι αναρχικοί με τους τρομοκράτες και οι τελευταίοι ψηφίζουν δαγκωτό ΣΥΡΙΖΑ...

  12. xp avatar
    xp 21/08/2012 02:07:34

    Ο Αμυράς είχε πάρει συνέντευξη με πολλούς .Και δεξιούς (πχ Αθηναίο/Φαήλο) ! Το τι είπε μετά και τον κάλεσε ο εισαγγελέας δεν το γνωρίζω. Δεν νομίζω ότι εχει σχέση με την τρομοκρατία όμως.

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ xp 21/08/2012 12:16:42

      Μπα,καθόλου
      h*p://www.youtube.com/watch?v=tLdUsANz1W4

  13. chrisss avatar
    chrisss 21/08/2012 02:14:25

    Είναι πάρα πολύ απλά τα πράγματα..ο εν λόγω αναρχοσυριζοδολοφόνος είναι ένας άνθρωπος με δεδηλωμένες πολιτικές απόψεις και με διαβόητη πολιτική( έστω και παράνομη) δράση ....δεν μπορεί κανένας συριζα να μας απαγορέψει να σκεφτόμαστε και να συνδέουμε τα προφανή..ο χώρος σας κύριοι ζέχνει από τέτοια ανθρωποειδή..αυτή είναι η αλήθεια...

  14. Αθηνά-Μαρία avatar
    Αθηνά-Μαρία 21/08/2012 03:50:39

    Κανείς δεν θα καταγγείλει το σοκαριστικό κείμενο πού υπογράφουν οι Αντεξουσιαστές όπου εκτός όλων των άλλων βεβηλώνει την μνήμη ενός νεκρού ; (της Πάρου). Κοτζάμ Σοφοκλής έγραψε την Αντιγόνη όπου αναφέρεται στο σεβασμό σε νεκρό και εμείς οι Νεοέλληνες το περνάμε ντούκου; Ονειδος. Σε όλους μας.

    • Γιώργος1 avatar
      Γιώργος1 @ Αθηνά-Μαρία 21/08/2012 09:51:12

      Δεν είναι η πρώτη φορά. Τα ίδια λένε και για τους πιλότους μας στο Αιγαίο όταν αυτοί πεθαίνουν πάνω στο καθήκον, αλλά και για τους αστυνομικούς. Και μιλάμε για χυδαίους, απάνθρωπους χαρακτηρισμούς. Και όλα αυτά σε server πανεπιστημίου...

      • Αθηνά-Μαρία avatar
        Αθηνά-Μαρία @ Γιώργος1 21/08/2012 10:53:32

        αλήθεια;δεν έχω δεί τέτοια δήλωση γιά τους πιλότους μας...ευτυχώς γιά μένα γιατί δεν θα γλύτωνα το εγκεφαλικό.
        Κατά τα άλλα ,εγκληματίες λέμε την Χ.Α.

        • Lichnee avatar
          Lichnee @ Αθηνά-Μαρία 21/08/2012 12:21:22

          Δεν έχω όρεξη να βουτήξω μεσημεριάτικα στο βόθρο τους να "ψαρέψω" κάτι από εκεί,αλλά αν θέλεις κοίτα το.Το indymedia βρίθει από βρισιές για τους πιλότους μας.

          • Αθηνά-Μαρία avatar
            Αθηνά-Μαρία @ Lichnee 21/08/2012 16:36:21

            Lichnee, ευχαριστώ πού με ωθείς στο εγκεφαλικό...

  15. εξαρχεας avatar
    εξαρχεας 21/08/2012 07:07:38

    το κόμμα των δολοφόνων , των εμπρηστών και των ληστών πρέπει να τεθεί εκτός νόμου. Η δημοκρατία δεν πρέπει να αυτοκτονήσει.

    • niknikopol avatar
      niknikopol @ εξαρχεας 21/08/2012 13:21:00

      εντελώς δημοκρατικά, έτσι????

  16. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 21/08/2012 10:03:38

    Ένας τρομοκράτης που ψήφισε Σύριζα; Γιατί δεν λέτε "ένας από τους δεκάδες τρομοκράτες που ψήφισαν Σύριζα"; Μυστική είναι η σχέση του Σύριζα με τον "χώρο"; Ο κόσμος τό' χει τούμπανο. Διαβάστε πάντως τους "Δαιμονισμένους" του Ντοστογιέφσκυ. Διαβάζοντας τις "εξομολογήσεις" του Θεοφίλου, μου θύμισαν ντοστογιεφσκική προσωπικότητα. Μακάρι ο Θεός να τον κάνει να ανανήψει, είναι κρίμα να μείνει κλεισμένος μέσα σε ένα μηδενιστικό δολοφονικό μίσος για τα πάντα... Το θέμα είναι, για εμένα, ποιοι έχουν την ηθική ευθύνη που έχουν ενσταλάξει μέσα στην ελληνική κοινωνιά τόσο θανατηφόρο μηδενισμό. Και εδώ οι τεράστιες ευθύνες πέφτουν στην αριστερή διανόηση.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ΒΙΣ 21/08/2012 11:33:54

      Εξαιρετική η παρατήρηση για τους "Δαιμονισμένους". Είναι συμπυκνωμένη σε μυθιστόρημα η ιστορία του Ρωσικου αναρχομηδενισμού, με την ανυπέρβλητη ψυχολογική παρατήρηση και εμβάθυνση του Ντοστογιέφσκι.
      Ο μυθιστορηματικός Πιότρ Βερχοβένσκι είναι ο πραγματικός Σεργκέι Γκενάντιεβιτς Νετσάγιεφ.
      h**p://www.tovima.gr/politics/article/?aid=346374
      Χαρακτηριστικό ότι ο Νετσάγιεφ θεωρούσε τις γυναίκες «εργαλεία» των προσωπικών του "επαναστατικών" φιλοδοξιών.
      Ο μεγάλος Ρώσος φιλόσοφος Μπερντιάγεφ ήταν πεπεισμένος πως «ο μηδενισμός ήταν ένα ιδιόμορφο θρησκευτικό φαινόμενο».
      Το ρεύμα του «μηδενισμού» είχε ξεπηδήσει μέσα από τους αποκαλούμενους «Ναρόντνικους», με κύριους εκπροσώπους τον Τσερνισέφσκι και τον Ντομπρολιούμποφ. Ο Τσερνισέφσκι υπήρξε συγγραφέας ενός ουτοπιστικού μυθιστορήματος με τον τίτλο «Τι να κάνουμε;» – τίτλο που θα ξαναχρησιμοποιήσει αργότερα ο Λένιν.

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Ο Θείος 21/08/2012 23:27:05

        Καλή παρατήρηση

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ΒΙΣ 21/08/2012 11:42:51

      Επειδή εκτιμώ πολύ την Ντοστογιεφσκική ψυχολογική παρατήρηση και εμβάθυνση στα πολιτικά φαινόμενα, ενδιαφέρουσα βρίσκω την προσέγγιση του Στέλιου Ράμφου για τον νεοελληνικό μηδενισμό και τις αναλογίες του με τον Ρωσικό της εποχής Ντοστογιέφσκι (βλ συνέντευξη στην Βίκυ Φλέσσα κτλ).
      "Πρέπει να δώσουμε μορφή στο συναίσθημα αντί να είναι ένα αιώνιο ξεχειλωμένο θέλω, ποθώ, αγαπάω, προσδοκώ".
      «Ελευθερία χωρίς ευθύνη και προσπάθεια είναι μια τραβεστί ελευθερία, είναι ψέμα».
      Βλ. και αυτό:
      h**p://www.anixneuseis.gr/?p=6310

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Ο Θείος 22/08/2012 10:02:07

        Η προσέγγιση του Ράμφου στον νεοελληνικό μηδενισμό απέχει πόρρω από από την ανάλογη προσέγγιση του Ντοστογιέφσκυ στον ρωσικό μηδενισμό. Ο Ράμφος είναι ο αριστερίστικος μηδενισμός από την ανάποδη, πιστεύει πως αν η Ελλάδα εκπροτεσταντιστεί, κατά κάποιο τρόπο, ή έστω εκλατινιστεί, θα γίνει ο εκσυγχρονιστικός επίγειος παράδεισος που ο ίδιος έχει στο μυαλό του. Απόλυτα επιφανειακή και ισοπεδωτική προσέγγιση. Ο μαρξιστικός ντετερμινισμός από την ανάποδη (μαρξιστής, άλλωστε, υπήρξε ο Ράμφος, προτού το γυρίσει πρόσκαιρα στη Νεορθοδοξία, για να καταλήξει θαυμαστής του Ακινάτη).
        Ο Ράμφος ταυτίζεται στην πραγματικότητα με τον πατέρα του τρομοκράτη Βερχοβένσκυ (των "Δαιμονισμένων"), τον φιλελεύθερο και κάπως αστείο δυτικομανή διανοούμενο (που μιλάει γαλλικά στους αγρότες, πάνω στο κάρο!). Στους "Δαιμονισμένους" ο Ντοστογιέφσκυ κατηγορεί καθαρά τους φιλελεύθερους-εκσυγχρονιστές διαννοούμενους (στους οποίους εσχάτως ανήκει και ο Ράμφος, ο γκουρού της ελληνικής μεταμαρξιστικής φιλελεύθερης Αριστεράς), ότι με την ιδεολογία τους άνοιξαν τον δρόμο στον μηδενισμό της αριστερίστικης βίας.

  17. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 21/08/2012 10:33:18

    Μια ορισμένη Ελλάδα βρίσκεται ακόμη στην "ωραία" δεκαετία του 1970.
    Οικονομικά, πολιτικά, κοινωνικά και "εγκεφαλικά".
    Θυμάστε τι ντερμπεντέρης ήταν ο Αντρέας Μπάαντερ και πως έφτιαξε την RAF; Ληστεύοντας πρώτα σουπερμάρκετ και μετά τράπεζες.
    Μαζί με τον οριστικό μαρασμό του παλιού κομματικού συστηματος, θα πεθάνει και ο αναρχομηδενισμός, "αριστερός" και "δεξιός".
    Εν τω μεταξύ θα ζήσουμε καταστάσεις ρόκ, με Κατσαρόλες της Φωτιάς και Τσίγκινα Αυγά.
    Το παλιό δυσκολευεται να πεθάνει ησυχα. Το καινούργιο δεν έχει ακόμη γεννηθεί. Είμαστε καταμεσίς στην εποχή των τεράτων (Γκράμσι).

  18. Θησειώτης avatar
    Θησειώτης 21/08/2012 10:34:33

    Το κόμμα των κατ' εξακολούθηση δολοφόνων (σύριζα) ή έστω οι ακραίες παραφυάδες-συνιστώσες του, να τεθούν εκτός νόμου άμεσα.

    • costas avatar
      costas @ Θησειώτης 21/08/2012 12:47:36

      Μη φας, έχουμε γλάρο.

      • εξαρχεας avatar
        εξαρχεας @ costas 21/08/2012 22:44:45

        o συριζα είναι πολύ μακράν εκτός δημοκρατικού πλαισίου, άσχετο αν η ελληνική δημοκρατία είναι παράλυτη και δεν μπορεί να αντιδράση.

        αν ο λαός κάνει το λάθος και τους υπερψηφίσει στις εκλογές , οι εκλογές αυτές θα είναι οι τελευταίες δημοκρατικές για πάααααααρα πολλά χρόνια.

        • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
          ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ εξαρχεας 21/08/2012 23:27:46

          Ετσι είναι

        • costas avatar
          costas @ εξαρχεας 22/08/2012 05:47:32

          Όλη η ελληνική πολιτική σκηνή είναι εκτός δημοκρατικού πλαισίου. Σε ποια άλλη αναπτυγμένη χώρα υπάρχει νόμος περί ευθύνης υπουργών;

          Σε όλες τις ευρωπαϊκές χώρες υπάρχουν θεσμοί που είναι πάνω από την εκτελεστική εξουσία. Εδώ έχουμε έναν Πρόεδρο της δημοκρατίας χωρίς ουσιαστικές εξουσίες κι από εκεί και πέρα το χάος. Ούτε συνταγματικά δικαστήρια ούτε τίποτα. Η εκάστοτε κυβέρνηση κόβει και ράβει κατά το δοκούν.

          Αν δεν σε πειράζουν αυτά αλλά σε πειράζει ο Σύριζα τότε μάλλον έχεις περίεργη αντίληψη του τι εστί δημοκρατία.

          • εξαρχεας avatar
            εξαρχεας @ costas 22/08/2012 18:37:30

            αναφέρομαι στο ότι ο σύριζα αποδέχεται και εγκρίνει και υιοθετεί και σε δεδομένη ιστορική συγκυρία, είμαι σίγουρος, δεν θα έχει κανέναν ενδοιασμό να χρησιμοποιήσει βία για να επιβάλει τις απόψεις του, που για μένα , δεν είναι τίποτε άλλο παρά η εγκαθίδρυση κομμουνιστικής δικτατορίας τύπου Χόνεκερ Τσαουσέσκου και παρομοίων.

            άλλωστε ,δειλά-δειλά και έμμεσα προς το παρόν, το έχουν πει και οι ίδιοι.

            η υποστήριξή τους προς τις ομάδες των δολοφόνων έχει ήδη δημιουργήσει σιωπηρές διασπάσεις. θυμίζω την δήλωση Δαμανάκη ότι "στο θέμα της τρομοκρατίας ο συν δεν μίλησε ποτέ καθαρά".

  19. qqq avatar
    qqq 21/08/2012 12:03:33

    παντως το να λετε οτι οσυριζα ειναι το κομμα των τρομοκρατων μαλλον καλο κανει στο συριζα., ισως ξεχνατε οτι ετσι λεγατε και το πασοκ αλλα και για τον ιδιο τον α.π και κερδιζε σε ολες τις εκλογες[σχεδον]

    • εξαρχεας avatar
      εξαρχεας @ qqq 22/08/2012 18:24:37

      ή καλό τούς κάνει, ή κακό τους κάνει , αύτη είναι η αλήθεια , σ΄αρέσει , δε σ΄αρέσει.

      • costas avatar
        costas @ εξαρχεας 22/08/2012 19:50:43

        Για να 'χουν φτάσει στο 30% μάλλον δεν τους κάνει και πολύ κακό ε;

        Αλλά αυτό είναι και το πρόβλημα τελικά. Πως επειδή ο Σαμαράς καταλαβαίνει πως με τα μέτρα και τη συνεχιζόμενη λιτότητα κινδυνεύει να δει τον Τσίπρα πρωθυπουργό σκέφτηκε πως ο μόνος τρόπος να μειώσει τον Σύριζα είναι η συκοφαντία. Κι επειδή η συκοφαντία δεν μπορεί να γίνει από το επίσημο κόμμα έχουν αναλάβει την εργολαβία οι πάσης φύσεως καλοθελητές.

        Όλα αυτά βέβαια θα έχουν μηδενικό αποτέλεσμα. Σε μια κοινωνία που έχει προ πολλού αποδεχτεί τη βία, κάτι για το οποίο φέρει τεράστια ευθύνη το δίδυμο Πασόκ-ΝΔ, οι κατηγορίες περί δήθεν σχέσεων κόμματος με τρομοκρατία δεν ευαισθητοποιούν κανέναν. Οπότε άδικα το κουράζετε παιδιά.

        • εξαρχεας avatar
          εξαρχεας @ costas 22/08/2012 21:11:28

          η λέξη "δήθεν" στην προτελευταία φράση σαφέστατα είναι περιττή.

          Προσωπικά δεν μού είναι καθόλου κόπος.

          Αν, ο μη γένοιτο, ο σύριζας υφαρπάσει την εξουσία, όλοι αυτοί που τώρα αδημονούν να γίνουμε Βενεζουέλα της Ευρώπης θα το μετανιώσουν πικρά ,όσο και όλοι οι άλλοι.

          Θυμίζω μόνο τη φράση του Μίσιου " ευτυχώς νικηθήκαμε σύντροφοι" .

          • costas avatar
            costas @ εξαρχεας 22/08/2012 22:39:17

            Ενώ τώρα που κυβερνάει ο Σαμαράς θα γίνουμε η Γερμανία της νότιας Ευρώπης. Ειδικά μετά τα μέτρα των 11.5 δις, που μπορεί να είναι και 14 τελικά, θα γευτούμε τα ουρί του παραδείσου. Εκείνη δε η πολυθρύλητη ανάπτυξη που αποτελούσε προεκλογική σημαία της Ν.Δ. ακόμα δεν έχουμε καταλάβει πως θα έρθει. Θα είναι μάλλον σαν την πράσινη ανάπτυξη του ΓΑΠ.

            Αν έρθει ο Σύριζας στην εξουσία όλοι αυτοί που κλέβανε τόσα χρόνια θα πάνε φυλακή. Γιατί είναι προφανές πως με ΝΔ και Πασόκ δεν τιμωρείται ποτέ κανείς και για τίποτα. Αυτό, όσοι δεν είναι φανατισμένοι, το 'χουν καταλάβει προ πολλού. Και γι αυτό ψηφίζουν αριστερά, όπως κάποτε ψήφισαν τον Καραμανλή τον νεώτερο που υποσχόταν διαφάνεια και τα έκανε σκ@τ@.

  20. άγρυπνη avatar
    άγρυπνη 21/08/2012 12:29:37

    Οι τρομοκράτες νιχιλιστές του 19 αιώνα είχαν τον δικό τους κώδικα τιμής[με την ποιότητα του ρεύματος του ρομαντισμού της εποχής].Να αυτοκτονούν μετά την τρομοκρατική τους ενέργεια που είχε θύματα.O tempora!O mores!

  21. costas avatar
    costas 21/08/2012 12:46:51

    Έτσι πάει, οι τρομοκράτες ψηφίζουν Σύριζα και οι απατεώνες Πασόκ-ΝΔ.

    Τι ωραία που είναι τα στερεότυπα!

  22. Lampros avatar
    Lampros 21/08/2012 15:00:36

    εμενα πάντως δεν μου το βγαζετε απο το μυαλό πως απο την αρχή οι συντροφοί του ηξεραν τι εχει κανει.
    Αν θυμαστε (δυστυχως δεν μπορω να βρω link) ειχε γραφετεί πως ο ταξιτζής ήταν χρυσαυγίτης, ή κατι τέτοιο τελος πάντων

    • costas avatar
      costas @ Lampros 21/08/2012 21:06:33

      Αχ τι ωραία που είναι η προπαγάνδα της Χ.Α. Ναι βέβαια, να πούμε πως ο ταξιτζής ήταν χρυσαυγίτης ώστε να φανεί πως οι οπαδοί του κόμματος είναι παλικάρια που δεν φοβούνται να τα βάλουν ακόμα και με ληστές προς όφελος του κοινωνικού συνόλου. Να μας φύγει ρε παιδάκι μου η ρετσινιά του τραμπούκου. Πατριώτες κι άνθρωποι του μεροκάμματου είμαστε που στην ανάγκη θα θυσιαστούμε κιόλας για το καλό της κοινωνίας.

      Έξοχο.

      • Lampros avatar
        Lampros @ costas 22/08/2012 09:33:51

        μαλλον φιλε δεν καταλαβες τι θέλω να πω, και ειρωνευεσαι κιολας.
        Λέω οτι ηξεραν οι τσιριζαιοι πως ο δικος τους έκανε την μ@λα@κ(*& και έσπευσαν να κατηγορήσουν το θύμα ώς χρυσαυγιτη, ως τραμπουκο κοκ, ότι δηλαδη καλα έπαθε λιγο πολύ ο ταξιτζής

        • costas avatar
          costas @ Lampros 22/08/2012 10:58:58

          Κι αυτά τα κατάλαβες γιατί έχεις δικό σου άνθρωπο στην Κουμουνδούρου;

          Και μετά μου λες πως σε ειρωνεύομαι. Αυτή είναι η παραπολιτική σε όλο της το μεγαλείο. Φήμες και απόψεις που καταλήγουν να θεωρούνται ειδήσεις και δεδομένα.

          Από που δηλαδή προκύπτει *σαφής* σχέση του συγκεκριμένου με τον Σύριζα; Άλλο τι νομίζουμε πως ισχύει κι άλλο τι ξέρουμε.

  23. ΔΤ avatar
    ΔΤ 21/08/2012 15:07:15

    εν το μεταξύ όλοι ασχολούνται με το "πρόβλημα" των παιδιών αυτών και κανείς δε σχολιάζει ότι τα παιδιά αυτά είναι αποτέλεσμα τις σαπίλας που κυκλοφορεί ανάμεσα μας.

    • costas avatar
      costas @ ΔΤ 21/08/2012 21:12:39

      Ε βέβαια, γιατί αν πούμε κάτι τέτοιο μετά θα πρέπει να ψάξουμε τα αίτια της σαπίλας. Και που θα καταλήξουμε; Στο Πασόκ-ΝΔ που κυβερνούσε τόσα χρόνια και νομιμοποίησε την αυθαιρεσία, η οποία με τη σειρά της έφερε τη βία.

      Γιατί όταν δεν τιμωρείς αυτόν που κλέβει το δημόσιο, ο πιτσιρικάς μετά καταλαβαίνει πως μπορεί να κάνει ό,τι θέλει κι ορισμένοι που είναι ελαφρώς βλαμμένοι σαν τον συγκεκριμένο θεωρούν πως το να ληστεύεις τράπεζες δεν έχει και τίποτα το μεμπτό, εκδίκηση στο σύστημα κάνεις. Και γι αυτό οι σημερινοί εικοσάρηδες έχουν τη βία πολύ εύκολη. Γιατί έχουν γαλουχηθεί σε μια κοινωνία όπου ισχύει ο νόμος της ζούγκλας. Όποιος έχει το μεγαλύτερο αυτοκίνητο μπορεί να κάνει ό,τι θέλει στο δρόμο και φυσικά να παρκάρει όπου του γουστάρει.

      Αυτά είναι ψιλά γράμματα για τους δεξιούς. Και για τους πασόκους επίσης, αλλά αυτοί προσπαθούν να συνέλθουν από το σοκ της οριστικής απώλειας της εξουσίας-αυτό που θα πάθει κι η ΝΔ σε κάνα χρόνο έτσι όπως το πάει.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ costas 22/08/2012 11:20:21

        Η Δεξιά ξέρεις γιατί ευθύνεται; Ευθύνεται επειδή, μετά τη Μεταπολίτευση, όταν η Αριστερά ενέσπειρε παντού την ιδεολογία της παρανομίας και εξίσωσε τη δημοκρατία με την αναρχία, δεν κατήγγειλε τον τυχοδιωκτισμό της Αριστεράς και δεν φρόντισε να απαντήσει στις έκνομες ενέργειές της με την εφαρμογή του νόμου.
        Η μεταπολιτευτική Ελλάδα διαπλάσθηκε σύσσωμη από την αριστερή ιδεολογία, στη βλαχο-βαλκανική της εκδοχή. Οπότε, οι σημερινοί 20ρηδες που κατηγορείς, από την Αριστερά διαπλάστηκαν, αφού αριστερή ήταν παντού η περιρέουσα ατμόσφαιρα, ακόμα και αν η οικογένεια τυπικά ψήφιζε ΝΔ. Και επιμένω να λέω ότι παιδιά προερχόμενα από αριστερές οικογένειες έχουν μεγαλύτερη ροπή προς την παραβατικότητα και τον μηδενισμό από ό,τι παιδιά προερχόμενα από συντηρητικές οικογένειες. Από το περιβάλλον μου και τους γνωστούς μου, αυτή την εμπειρία έχω αποκομίσει.

        • εξαρχεας avatar
          εξαρχεας @ ΒΙΣ 22/08/2012 18:22:45

          συμφωνώ α π ο λ ύ τ ω ς

        • costas avatar
          costas @ ΒΙΣ 22/08/2012 19:54:24

          Αυτό το παραμύθι το λέτε πολύ συχνά οι δεξιοί, κι όχι μόνο. Πως γίνεται να κυβερνά 40 χρόνια Πασόκ-ΝΔ και να φταίει για την ασυδοσία η αριστερά; Έχετε κοντή μνήμη μάλλον και ξεχνάτε τις χιλιάδες λοβιτούρες που έγιναν από στελέχη των δύο κομμάτων εξουσίας. Ή το αμίμητο περί ηθικής και νόμου που είχε εκστομίσει ο Βουλγαράκης.

          Δυστυχώς για εσάς, δεν είμαστε όλοι ηλίθιοι να τρώμε αυτή την προπαγάνδα.

  24. εξαρχεας avatar
    εξαρχεας 23/08/2012 04:16:17

    εγώ απλώς ελπίζω ότι έστω και την τελευταία στιγμή η πλειοψηφία των πολιτών θα σκεφτεί λογικά και δεν θα οδηγήσει την χώρα σε άλμα στο κενό.

  25. ΤΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ avatar
    ΤΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ 23/08/2012 11:26:20

    Δεν είναι λίγοι αυτοί που εξεπλάγησαν από την κακοποιό δραστηριότητα των αναρχοκομμουνιστών στην Πάρο (ληστεία μετά φόνου). Πρόκειται συνήθως για ανυπόπτους τηλεθεατάς, που τις τελευταίες δεκαετίες έχουν γαλουχηθεί με το διαβόητο «ήθος της αριστεράς», τον «αγνό ιδεαλισμό των αριστερών» και με ανάλογες τηλεοπτικές προπαγανδιστικές παρόλες.
    Ωστόσο, η Ιστορία γράφει ότι η ληστοσυμμορίτικη δράση ήταν πάντοτε αναπόσπαστο τμήμα της γενικοτέρας δραστηριότητος των Κ.Κ.! Ο Λένιν, συνέγραψε το 1902 το βιβλίο «Τι να κάνουμε», με θέμα την λειτουργία του κόμματος. Το πόνημα αυτό δεν απευθυνόταν γενικώς στον λαό, παρά μόνον στα κομματικά στελέχη. Εκεί, λοιπόν, ο Λένιν ετόνισε την αναγκαιότητα της υπάρξεως των επαγγελματικών στελεχών, των λεγομένων «επαγγελματιών κομμουνιστών». Έγραφε: «Δώστε μου μια οργάνωση επαναστατών και ανατρέπουμε την Ρωσσία. Θέλουμε ανθρώπους που να αφιερώνουν στην επανάσταση όλη τους τη ζωή κι όχι μόνο τα ελεύθερα βράδια τους. Η σπονδυλική στήλη του κόμματος συγκροτείται από πρόσωπα τα οποία: (α) δεν έχουν καμία άλλη βιοποριστική απασχόληση, αλλά επάγγελμά τους είναι η επανάσταση, δηλαδή η συνεχής κομματική δραστηριότητα για την ανατροπή του πολιτικού και κοινωνικού καθεστώτος, (β) ζουν δαπάναις του κόμματος και οφείλουν τυφλή υποταγή σ’ αυτό, (γ) εκπαιδεύονται σε όλες τις μεθόδους επαναστατικής δραστηριότητος…»
    Εδώ, όμως, προέκυψε το ερώτημα: από πού θα εύρισκε το κόμμα τους οικονομικούς πόρους, για να πληρώνει κάθε μήνα την στρατιά των υπαλλήλων του, χώρια τα υπόλοιπα έξοδα για γραφεία, εκδόσεις, προπαγάνδα κ.λπ.; Ο Λένιν, φανατικός οπαδός της αρχής «ο σκοπός αγιάζει τα μέσα», τα είχε μελετήσει όλα κι είχε έτοιμη την λύση του οικονομικού προβλήματος: σύσταση ειδικής ολιγομελούς ομάδος (συμμορίας), αποτελούμενης από έμπειρα, δοκιμασμένα και απολύτως έμπιστα στελέχη, υπό την αυστηρά εποπτεία του ιδίου, και υπό συνθήκες απολύτου μυστικότητος ακόμη κι από τα υψηλόβαθμα στελέχη του κόμματος, που θα πραγματοποιεί από τρομοκρατικές επιθέσεις μέχρι ληστείες και… προικοθηρίες! Στην ειδική αυτή συμμορία των ληστοτρομοκρατών, πρωταγωνιστικό ρόλο είχε ο Στάλιν!
    Η πιο ξακουστή, πολύνεκρη και προσοδοφόρα ληστρική επιδρομή της συμμορίας του Στάλιν (τότε «Κόμπα»), έγινε το 1907, στο κέντρο της Τιφλίδος εις βάρος χρηματαποστολής της κρατικής τραπέζης. Η ληστεία αυτή («απαλλοτρίωση» στην κομματική γλώσσα), ήταν πολύ παρακινδυνευμένη και κόστισε δεκάδες ζωές αστυνομικών της συνοδείας των χρημάτων, αλλά και απλών περαστικών από το σημείο πολιτών (84 το σύνολο!), οι οποίες εθεωρήθησαν «παράπλευρες απώλειες». Ωστόσο, σε μια άλλη εξίσου αιματηρή ληστεία, κατά πάσαν πιθανότητα σ’ αυτήν που έγινε στο λιμάνι του Μπακού, πάνω στο ατμόπλοιο «Νικόλαος Ι», ο Στάλιν τραυματίστηκε από πυροβολισμό αστυνομικού στο αριστερό του χέρι, και του έμεινε μόνιμα μια μικρή αναπηρία, εξ’ αιτίας της οποίας απηλλάγη από τις στρατιωτικές του υποχρεώσεις. Ανάλογες ομάδες ληστών είχαν συγκροτήσει και τα υπόλοιπα αριστερά κόμματα της Ρωσσίας, στις αρχές του 20ου αιώνος.