#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/10/2013 15:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ένας στους τρεις Έλληνες πιστεύει ότι «μας ψεκάζουν»!!!

ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΨΕΚΑΣΜΕΝΩΝ!



Η περίφημη θεωρία περί… ψεκασμού των Ελλήνων είχε για πολύ καιρό ταυτιστεί με τους Ανεξάρτητους Έλληνες. Ωστόσο, μια δημοσκόπηση έρχεται να ανατρέψει τα πάντα και να δείξει ποιοι πραγματικά πιστεύουν ότι κάποιες μυστικές υπηρεσίες μας ψεκάζουν, προφανώς για να κοιμόμαστε και να μην αντιδρούμε στα Μνημόνια και σε όσα μας επιβάλλουν.

Σύμφωνα, λοιπόν, με τη δημοσκόπηση της Metron Analysis για το ΕΘΝΟΣστο ερώτημα «ορισμένοι πιστεύουν ότι μας ψεκάζουν. Συμφωνείτε ή διαφωνείτε με την άποψη αυτή;» 1 στους 3 Έλληνες το πιστεύει!. Συγκεκριμένα: το 33,3% συμφωνεί με το ότι γίνονται ρίψεις χημικών, το 58,4% διαφωνεί και το 9%... δεν ξέρει/δεν απαντά.

Από το 33,3% όσων πιστεύουν στην εν λόγω θεωρία το 10,6% ψηφίζει ΝΔ, το 19,2% ΣΥΡΙΖΑ, το 1,9% ΠΑΣΟΚ, το 6,1% ΑΝΕΛ, το  15,3% ΧΑ, το 2,1% ΔΗΜΑΡ, το 3,9% ΚΚΕ, το 2,8% Οικολόγους Πράσινους, το 2,5% άλλο, το 28,4% άκυρο/λευκό/κανένα, ενώ το 7,2% είναι αναποφάσιστοι.

Δηλαδή δύο στους 10 Συριζαίους κι ένας στους 10 Νεοδημοκράτες το πιστεύουν πράγματι ενώ υπάρχει και το 15% των Χρυσυαγιτών. Και καλά, να πούμε ότι οι ψηφοφόροι της ΝΔ είναι συντηρητικοί, πιστεύουν πιο εύκολα στις θεωρίες συνωμοσίας. Οι… αριστεροί, οι προοδευτικοί που θα αλλάξουν τον κόσμο πώς το πιστεύουν; Μήπως νομίζουν ότι πράγματι μας ψεκάζουν διότι δεν τους κάνουμε τη χάρη να τους ψηφίζουμε;

Οι γυναίκες φαίνεται ότι είναι αυτές που πιστεύουν τη θεωρία συνωμοσίας περί ψεκασμού αφού το 39% αυτών δηλώνει ξεκάθαρα ότι συμφωνεί ότι μας ψεκάζουν με αέρια. Η συγκεκριμένη θεωρία κάνει... θραύση, επίσης στις νεαρές ηλικίες (18-24), στους αγρότες και στους εργάτες και σε άτομα κατώτερης και μέσης εκπαίδευσης.

Κι αφού διαβάσουμε τα παραπάνω, ας αναρωτηθούμε τελικά μήπως φταίμε εμείς για το χάλι που περνάμε. Διότι αν εν έτει 2013 υπάρχει ένα 33% των πολιτών που πιστεύει τέτοιες θεωρίες τότε ο Θεός και η επιστήμη σηκώνουν τα χέρια ψηλά. Δε μας σώζει τίποτε από την κατατρακύλα, μορφωτική, ηθική, κοινωνική και πολιτική. Πάμε… βουρ για το γκρεμό. Αλλά μήπως δε θα βρεθούν κάποιοι να πουν ότι «αυτοκτονούμε» γιατί μας ψεκάζουν με κάποιο ειδικό αέριο;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Άσχετος avatar
    Άσχετος 13/10/2013 16:04:21

    Καταλαβαίνετε τώρα γιατί δεν υπάρχει ελπίς;;

  2. Λ.Λ avatar
    Λ.Λ 13/10/2013 18:04:08

    Γιατί αυτοί που το πιστεύουν, ψεκασμένοι δεν είναι; Αλήθεια λένε.

  3. George avatar
    George 13/10/2013 18:37:24

    "Δε μας σώζει τίποτε από την κατατρακύλα, μορφωτική, ηθική, κοινωνική και πολιτική" Πρωθύστερο σχήμα. Πρώτα γίνονται αυτά και μετά η κοινωνία "νοιώθει" ψεκασμένη.

  4. Τσατσόνι Γαβρόνι avatar
    Τσατσόνι Γαβρόνι 13/10/2013 19:13:32

    Απ' το 33% το 19.2% ψηφίζει ΣΥΡΙΖΑ; Χρίζεται επομένως αυτοδικαίως το κόμμα των αεροψεκασμένων. Άδικα τα άκουγε ο Καμμένος τόσα χρόνια.

    • dim avatar
      dim @ Τσατσόνι Γαβρόνι 14/10/2013 00:40:40

      Δεν είναι έτσι. Το 19,2% του 33,3% ψηφίζει Σύριζα. Δηλαδή στους 100 Έλληνες, 6,4 Έλληνες που ψήφισαν Σύριζα πιστεύουν ότι μας ψεκάζουν. Δηλαδή οι 6,4 στους 27 που ψήφισαν Σύριζα, δηλαδή το 23,7% των ψηφοφόρων του Σύριζα πιστεύουν ότι μας ψεκάζουν. Αντίστοιχα, το 72,8% των ατόμων που ψηφίζουν ΧΑ πιστεύουν ότι μας ψεκάζουν (λογικό, αφού έχουν άι κιού ραδικιού όσοι στηρίζουν ναζιστές και εγκληματικές οργανώσεις) ενώ το αντίστοιχο ποσοστό στους ψηφοφόρους της ΝΔ είναι 11,7% και των ΑΝΕΛ 29,1%

      Άρα τα μετάλλια αεροψεκασμού πάνε: το χρυσό στους ΧΑ με 73%, αργυρό οι ΑΝΕΛ με 29%, και χάλκινο οι του Σύριζα με 24%

  5. τασούλης avatar
    τασούλης 13/10/2013 19:16:24

    αφού μας ψεκάζουν.

    • Αλκίνοος avatar
      Αλκίνοος @ τασούλης 13/10/2013 20:22:08

      Αλήθεια; Κι εγώ έτσι νομίζω. Όλοι γύρω μου ψεκασμένοι είναι

  6. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 13/10/2013 20:17:59

    Μακάρι να μην μας ψεκάζουν.
    Αν όμως μας ψέκαζαν ποιος είναι το κορόϊδο;

    Προφανώς, οι πιο εύπιστοι, πιο αισιόδοξοι και πιο "σοβαροί¨ από τους συμπολίτες μας. Αυτοί που πιστεύουν ότι τίποτα κακό δεν μπορεί να μας βρει παρά την θέλησή μας. Αυτοί που έχουν μεγάλη εμπιστοσύνη σε κυβερνήσεις και υπερεθνικούς οργανισμούς.

  7. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 13/10/2013 20:27:28

    Τι θα πει "1 στους 3 Έλληνες το πιστεύουν"! Ρωτήσανε και τα 10 εκατομ. για να ξέρουν; Από την άλλη, οι σίγουροι ψεκασμένοι είναι οι της ΧΑ! Άντε και του (τ)ΣΥΡΙΖΑ...

  8. roadrunner avatar
    roadrunner 13/10/2013 20:32:48

    Aν μας ψέκαζαν με χημικά, για να μην αντιδρούμε,
    που σημαίνει ότι η δράση αυτών των χημικών,
    είναι στο Κεντρικό Νευρικό Σύστημα τότε, για προφανείς λόγους,
    θα αμβλύνονταν και τα αντανακλαστικά και τα επιθετικά ένστικτα των λοιπών ζώων, που κατοικούν στη χώρα μας.
    Ρωτάω λοιπόν, το εξής απλό:
    Πόσοι, από το 33% των Ελλήνων, που πιστεύουν στη θεωρία των ψεκασμών, τολμάει να εισβάλει χωρίς φόβο,
    σε αυλή με ένα ψεκασμένο πιτμπουλ ή ένα ψεκασμένο μπουλντόγκ,
    ή έστω ένα γερμανικό ποιμενικό, (που λογικά θα έχει μειωμένη αντανακλαστική αντίδραση, ανάλογα με τους ψεκασμένους πολίτες της περιοχής του);

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ roadrunner 13/10/2013 21:36:09

      Που πήγες και το σκέφτηκες!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • George avatar
      George @ roadrunner 13/10/2013 22:02:25

      Αν κρίνω από τον δικό μου γερμανικό ποιμενικό μάλλον η χημική ουσία που ρίχνουν αντιδρά ανάποδα σε κάποιους οργανισμούς. Εδώ κοντεύουμε να μην βγαίνουμε εμείς στην αυλή μας! Επιπλέον ο συγκεκριμένος με το που θα δει μετανάστη στο χιλιόμετρο, φεύγει σφαίρα για να του την πέσει. Αν ήταν άνθρωπος θα ήταν πυρηνάρχης στη ΧΑ. Συνοψίζοντας ο ψεκασμός καποιούς τους κάνει πράους πολυπολιτισμικούς και ψηφίζουν συριζα, ενώ κάποιους επιθετικούς φασίστες και ψηφίζουν ΧΑ. Γι' αυτό και αυτά τα ποσοστά στα συγκεκριμένα κόμματα. Αλλο επιχείρημα? :-)

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ George 14/10/2013 01:45:46

        Ε όχι και πράοι οι «πολυπολιτισμικοί»! :)

  9. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 13/10/2013 21:42:43

    Μακάρι νά μᾶς ψέκαζαν.
    Μέ ἀέριο φιλότιμου...

  10. Chris avatar
    Chris 13/10/2013 21:54:46

    Συγνώμη αλλά κι εσείς δεν πάτε πίσω στον τρόπο που ερμηνεύετε τα νούμερα από την 3η στην 4η παράγραφο και εξηγούμαι:
    (33% * 19.2%) / 30% = 20% ψηφοφόρων ΣΥΡΙΖΑ (το πετύχατε κατά τύχη)
    (33% * 10%) / 30% = 10% ψηφοφόρων ΝΔ (το πετύχατε κατά τύχη)
    (33% * 15.3%) / 7% = 66% ψηφοφόρων ΧΑ (δεν το πετύχατε)
    Πάνω κάτω όλα αυτά, διότι στα εκλογικά ποσοστά δεν μετρούσαν τα λευκά κλπ.

    • dim avatar
      dim @ Chris 14/10/2013 01:33:59

      Έτσι όπως τα λες είναι Chris. Και εγώ το έγραψα πιο πάνω, πριν δω το δικό σου σχόλιο, και βγάζω πάνω κάτω παρόμοια ποσοστά με τα δικά σου. Πρωταθλητές αεροψεκασμού οι ΧΑ (73% το βγάζω εγώ περίπου), αργυρό μετάλλιο στους ΑΝΕΛ (29%) και χάλκινο στους Συριζαίους (24%)

  11. roadrunner avatar
    roadrunner 13/10/2013 22:05:19

    Περιδιαβαίνω και παρατηρώ, όπως κάθε roadrunner.

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ roadrunner 13/10/2013 22:24:03

      Ναι αλλα το κογιότ (Wile E. Coyote) γιατί δεν μπορεί ποτέ να σε πιάσει? Γιατί είναι ψεκασμένο!!!!!

      Ιδού η επιστημονική απόδειξη!

  12. Χάρης Χ. avatar
    Χάρης Χ. 13/10/2013 22:54:48

    Για ψεκασμό από αέρος δεν γνωρίζω, αλλά από Αλαφουζόλ και Μπομπολόλυμα τη δόση μας την παίρνουμε κανονικά καθημερινά.

  13. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 14/10/2013 01:24:09

    αυτοί οι ψηφοφόροι του σύριζα είναι απίστευτοι!!!!!!! Το 2009 ψήφιζαν "λεφτά υπάρχουν" και τώρα πιστεύουν πιο πολύ απ'όλους (η ΧΑ εξαιρείται καθώς είναι το άλλο άκρο) τους άλλους (ακόμα και πιο πολύ από τους ανέλ!!!) ότι μας ψεκάζουν!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  14. πολίτης avatar
    πολίτης 14/10/2013 01:55:57

    Γιατί απορείτε;
    Ο "ψεκασμός" είναι η μόνη λογική εξήγηση για τον πρωτοφανή στα χρονικά ραγιαδισμό μας.
    Η εναλλακτική μας είναι εκείνη του πλέον μακάκα λαού του πλανήτη.
    Και η δεύτερη εναλλακτική μας είναι εκείνη του εκ φύσεως δωσίλογου.
    Οι δυο εναλλακτικές έχουν και συνώνυμα όπως: ρεαλιστής, υπομονετικός, λογικός, αξιοθαύμαστα καρτερικός, αποφασισμένος να μείνει πάσει θυσία στο ευρώ και πάει λέγοντας.

  15. Γιώργης Α. avatar
    Γιώργης Α. 14/10/2013 09:06:16

    Μα είναι αυταπόδεικτο ότι μας ψεκάζουν. δεν εξηγείται αλλιώς η χαλαρότητα και η ατολμία των άλλων όταν μου μειώνουν το εφάπαξ. Μα δεν κάνει κανείς τίποτα; Έχει καταστραφεί η ζωή μου πια. Δεν μπορώ να χαρώ τίποτα. Ξεσηκωθείτε ρε! ξυπνάτε! με φορολογούν κάθε μέρα και περισσότερο. Κάντε κάτι. Γιατί είστε άπραγοι. Με λιώνουν καθημερινά. Δεν έχω να πλερώσω ακούτε! Βγήτε στο δρόμο σας παρακαλώ. Μη με κάνετε να σκεφτώ ότι υπάρχει περίπτωση να φταίω εγώ. Αφού εγώ έκανα ακριβώς οτι μου είπε η μαμά μου, ημουνα ήσυχος , καλός και κοίταζα τη δουλειά μου. Πφ.... τελείωσε, μας ελέγχουν οι νεφελίμ είναι προφανές. Αλλά θα έρεθει η ώρα ναι... αλλά αυριο όχι σήμερα , έχει φατμαγκιούλ απόψε.

  16. Ο Ηνίοχος avatar
    Ο Ηνίοχος 14/10/2013 21:49:59

    Το πρόβλημα με τον κόσμο είναι ότι οι ηλίθιοι είναι βέβαιοι για όλα
    ενώ οι ευφυείς είναι γεμάτοι αμφιβολίες.
    Κάτι που άλλωστε το μαρτυρούν και οι "κάλτσες".

  17. rolling stone avatar
    rolling stone 14/10/2013 22:42:24

    πολυ στημενα γκαλοπ ρε παιδια...
    ημαρτον, σε υπαναπτυκτους εχουν την αισθηση οτι απευθυνονται.
    ''Διότι αν εν έτει 2013 υπάρχει ένα 33% των πολιτών που πιστεύει τέτοιες θεωρίες τότε ο Θεός και η επιστήμη σηκώνουν τα χέρια ψηλά. Δε μας σώζει τίποτε από την κατατρακύλα, μορφωτική, ηθική, κοινωνική και πολιτική. Πάμε… βουρ για το γκρεμό''
    πρωτον ειναι κρυπτοφασισμος αυτο που αφηνεις να εννοηθει, οτι δε σωνομαστε επειδη καποιοι ''ελεεινοι αμορφωτοι'' πιστευουν τους αεροψεκασμους, αυτοι φταινε για την υποταγη της κοινωνιας σε μνημονια, μααστριχτ κλπ στην εξαθλιωση και καταθλιψη του μεσου πολιτη και δευτερον το σωστο ερωτημα που δε κρυβει δολο επρεπε να ηταν το εξης '' πιστευετε γινονται αεροψεκασμοι ή οχι?''.........το ερωτημα κρυβει πιθανο δολο ετσι οπως γινετε. ωστε να κρυψεις μια πραγματικοτητα και να απαξιωσεις πραγματα που ισως τελικα και να συμβαινουν.
    Κριμα, γιατι προφανως δεν ειναι ετσι οπως παρουσιαζονται αυτα τα θεματα.

  18. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 15/10/2013 00:00:07

    Καλά αυτοί οι 2 στους τρεις είναι τόσο κόπανοι που πιστεύουν ότι δεν μας ψεκάζουν;