#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/04/2013 09:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ένας πιτσιρίκος με «βρώμικο μάτι»….



Του Φαήλου Μ. Κρανιδιώτη

Ο ιστολόγος (blogger) «Πιτσιρίκος», κατά κόσμον Ανδρέας Πομόνης, όταν οι διεστραμμένοι φονιάδες έκαψαν τους ανθρώπους στη MARFIN, ανάμεσα τους μια έγκυο κοπέλα, έγραψε τότε: «παιδιά η Μαρφίν ψάχνει για τρεις υπαλλήλους». Μετά την δολοφονική επίθεση στη Βοστώνη έγραψε: «ο Μαραθώνιος είναι επικίνδυνο αγώνισμα». Ναι, ο επιχαίρων που τα έγραψε αυτά τα ειρωνικά, κυνικά και χαβαλετζίδικα κυκλοφοράει ανάμεσα μας. Έχει δυο χέρια και δυο πόδια, γονείς, ίσως και αδέρφια. Είναι κανονικός άνθρωπος κι όχι κάποιο υβρίδιο απ’ το οποίο αφαιρέθηκε το γονίδιο του φιλότιμου και της ανθρωπιάς, αν υπάρχει τέτοιο.

Τ’ όνομα του δεν ήταν κανένα φοβερό μυστικό στα άδυτα του Κρεμλίνου και της παγκόσμιας επανάστασης. Το έγραφε το «Έθνος», ήδη από 22/1/2007, είναι γνωστός στην πιάτσα, αφού έχει γράψει και κείμενα για θεατρική…επιθεώρηση. Βλέπετε, τον καπιταλισμό πολλοί εμίσησαν αλλά τα φράγκα ουδείς. Έχει δουλέψει και στον ΣΚΑΪ, αφήνοντας ενδιαφέρουσες κι ανεξίτηλες αναμνήσεις στους συναδέλφους του. Ε, έτσι όπως έχει γίνει Δελφινάριο ο ΣΥΡΙΖΑ/ΕΚΜ/Βίλα Αμαλία/Σόρος, κατανοητός ο εναγκαλισμός.

Αυτός ο ψυχοπονιάρης λεβέντης, είναι και εκ των συντακτών και συνεκδοτών μηνιαίου αριστερού οικολογικού εγκλήματος, από αυτά που κλαις τα δεντράκια που κοπήκανε για να τυπωθούν, όπου δίνει συνεντεύξεις ο Αλέξης, ο καταληψίας του Λυκείου του. Πως ήταν ο Τσε και το Ράδιο Ρεμπέλδε στη Σιέρρα Μαέστρα; Καμμία σχέση.

Σιγά το θέμα, θα μου πείτε. Άλλη μια ανακυκλωμένη κι ιδιόρρυθμη αριστεράντζα μέσα στις πολλές. Το μισάνθρωπο του πράγματος, η βαρβαρότητα της πολιτικής και κοινωνικής αντίληψης πίσω από τις λέξεις, δεν είναι κάτι καινούργιο. Υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει αυτή η φανατική πολιτική σέχτα, με διάφορες αποχρώσεις, που λοξοκοιτάει με ικανοποίηση, αν δεν γουστάρει ευθέως, την βία και το αίμα, το «αντάρτικο» των άλλων, όποιοι κι αν είναι. Τα τελευταία δε χρόνια υπάρχει και το διαδικτυακό είδος. Κατά φαντασίαν Βελουχιώτηδες, Οπλατζήδες, αλληλέγγυοι των «αγωνιστών» ή αγωνιστών, αντεξουσιαστές με πυτζάμες, παντόφλες και φραπόγαλο δίπλα στο πληκτρολόγιο. Εκδικητές του προλεταριάτου με ipad. Μερικοί που τα κουτσολένε και κουτσογράφουν, τρουπώνουν στο σύστημα, σαν τον φοβερό Κώστα Βουτσά στην γνωστή ταινία, και βγάζουν και λίγο μπαγιόκο για τον επιούσιο.

Ποιο είναι το βασικό τους πρόβλημα, αδέρφια; Θέλουν, βρε παιδί μου, επανάσταση, να κατεδαφιστεί το σύστημα, να την πληρώσουν οι μπάτσοι, τα γουρούνια, οι δολοφόνοι, οι δικαστές, τ’ αφεντικά, οι απεργοσπάστες, οι ιμπεριαλιστές, ξέρω ‘γω οι ..οδοντίατροι, ότι έχει άχτι κι απωθημένο ο καθένας. Η επαναστατική βία όμως, από μολότωφ έως κουμπούρι και βόμβες, είναι ζόρικες δουλειές. Έχουν κινδύνους. Δεν είναι ηλεκτρονικά παίγνια, όπου μετά την κορύφωση και τον virtual θρίαμβο σου, θα σου πει η μαμάκα σου «άντε αγόρι μου, κλείστο, θα στραβωθείς, θα κρυώσει η σουπίτσα σου». Φοβούνται λοιπόν. Θα ‘θελαν αλλά είναι μη δυνάμενοι. Επαναστατικώς Ι5. Οπότε, όταν άλλοι βγουν στ’ αλήθεια στο κλαρί και οι οθόνες γεμίζουν συγκρούσεις σώμα με σώμα, εκρήξεις, καπνούς, συντρίμμια και αίμα, οι «επαναστάτες κλιματιζόμενου δωματίου» ταυτίζονται, πωρώνονται  κι αμολάνε κυνικά αστειάκια, επιχαίρουν για τους αντ’ αυτών. Όταν δε συλληφθούν επ’ αυτοφώρω με την χαιρεκακία στο κούτελο, ένεκα της ιδεληπτικής ακράτειας, οι απολογητές τους, η Κουμουνδούρου και η λοιπή πρωτοπορία του παγκόσμιου, άντε ευρωπαϊκού, κινήματος, αρχίζουν τους συμψηφισμούς, πχ με την …Μανωλάδα και τις κραυγές για το «σπάσιμο» της ανωνυμίας του κυρίου Πομόνη. Κι ας τον ξέραμε τουλάχιστον έξι χρόνια τον «αγωνιστή»! Αυτό λοιπόν, το τελευταίο, η στάση της παρδαλής Αξιωματικής Αντιπολίτευσης είναι το αληθινό πρόβλημα κι όχι τα «τιτιβίσματα» στο χαοτικό διαδίκτυο.

Με τον Πέτρο Τατσόπουλο με χωρίζει άβυσσος στις αντιλήψεις αλλά η ανακλαστική του αντίδραση στην βαρβαρότητα του λεγάμενου είναι αξιέπαινη. Δεν υιοθετεί το «οι δικοί μας έχουν πάντα δίκιο, γιατί είναι αριστεροί και δικοί μας». Όπως κι εγώ δεν θεωρώ πως έχουν δίκιο, επειδή είναι τάχα «δικοί μου», οι αργόσχολοι νεοφιλελεύθεροι ιεροκήρυκες, συνήθως τρεις γενιές τρόφιμοι του κρατικού πρυτανείου, όταν λένε στο λαό να φάει παντεσπάνι.

Τίποτα φρέσκο, καινούργιο κι ελπιδοφόρο δεν υπάρχει σε αυτά τα όχι και τόσο νέα φυντάνια των μέσων κοινωνικής δικτύωσης. Μούχλα κι ολοκληρωτισμό αποπνέουν, ενισχυμένα από την αλαζονεία των ψευδωνύμων. Ποτέ δεν το κατάλαβα. Άνθρωποι που φοβούνται να πουν την άποψη τους με τ’ όνομα τους, δείχνοντας το πρόσωπο τους, θα νικήσουν τον καπιταλισμό, τον ιμπεριαλισμό, θα τα βάλουν έστω με τους δυνατούς (όταν δεν παίρνουν μεροκάματο απ’ αυτούς) ή θα διώξουν την Τρόϊκα; Το πολύ – πολύ να της κάνουν χωρίστρα και πεντικιούρ. Τι τα θες, τι τα γυρεύεις, άμα φοβάσαι να πεις την γνώμη σου επωνύμως, καλύτερα πήγαινε να κουρεύεις χελώνες και να πεταλώνεις πασχαλίτσες. Αλλά μην μας πουλάς άλλη «πρόοδο» κοιτώντας τους ανθρώπους με τόσο βρώμικο μάτι. Έχουν θέση στην κοινωνία οι υπέρμαχοι της παράνομης βίας, οι χλευαστές αθώων νεκρών; Έχουν. Στο περιθώριο. Όχι στην αγκάλη σας, κύριε Τσίπρα…

(Δημοσιεύτηκε στην "Κυριακάτικη Δημοκρατία")

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Υ.Παραπλανημένος avatar
    Υ.Παραπλανημένος 22/04/2013 10:10:42

    Επί τον τύπον των ήλων ..... Εξαιρετικός όπως πάντα. Οι «επαναστάτες κλιματιζόμενου δωματίου»...... :) :)

    • Τακις avatar
      Τακις @ Υ.Παραπλανημένος 22/04/2013 18:11:54

      παλι ο ΣΥΡΙΖΑ..
      Δεν σωζεσαι με τιποτα...

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 22/04/2013 10:14:32

    Δεν θέλουν να κατεδαφιστεί το σύστημα αλλά να γίνουν σύστημα....ως αντικατάσταση και όχι ως εξελικτική διαδικασία.
    Οπότε η επανάσταση στην Ελλάδα, όπως και η ιστορία έχει καταδείξει πλην ελάχιστων εξαιρέσεων, έχει οριοθετεί ανάμεσα στην έδρα της έδρα τους και στην τσέπη τους.

  3. Β.Ν. avatar
    Β.Ν. 22/04/2013 11:13:47

    Πολύ ξεγίμνωμα του Τσίπρα

  4. Karenin avatar
    Karenin 22/04/2013 11:24:26

    Ετσι δυνατά, ένας ενας να ξεμπροστιάζονται οι... υπεύθυνοι για ότι περνάμε σήμερα, και χίλια μπράβο στον Φαήλο που τους αποκαλύπτει και τους βγάζει στην σέντρα.

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Karenin 22/04/2013 14:13:02

      Ο Πιτσιρίκος και ο κάθε πιτσιρίκος μπορεί να μην είναι υπεύθυνος για τα χάλια των οικονομικών, αλλά είναι υπεύθυνος για άλλα πράγματα, εξίσου σημαντικά.

  5. Ρηνα avatar
    Ρηνα 22/04/2013 11:31:15

    Φαηλε ξερεις τι μου εφερε στο μυαλο η αναρτηση σου;
    Η μανα μου εζησε στο πετσι της τον πολεμο του 40 και μετα τον εμφυλιο. Αρκετα χρονια μετα που πια διαπαιδαγωγουσε εμας -τα παιδια της- συνηθιζε να μας διηγειται ιστοριες γνωστων και συγγενων, πως προχωρησαν και πως κατεληξαν στη ζωη τους, παντα σε συναρτηση με το πως ειχαν συμπεριφερθει στις ταραγμενες εκεινες εποχες. Λοιπον κανεις που ειχε αδικησει δεν γλιτωσε, μπορει να γλιτωσε τη ζωη του αλλα την εζησε μιζερα η αρρωστος, η με παιδια με σοβαρα προβληματα, παμπολλες ιστοριες που η μονιμη επωδος στο τελος ηταν: υπαρχει Θεια δικη, το αδικο δεν ευλογειται....
    Απο τοτε αρχισα και γω να παρακολουθω ζωες, ασημαντες και σημαντικες, κρυφες απο τα ματια της δημοσιοτητος αλλα και εκτεθειμενες σ αυτη. Η ρηση αυτη τις περισσοτερες φορες εκπληρωνοταν. Ηταν βεβαια και μερικες φορες που οχι. Την απορια μου αυτη μου την ελυσε ενας πνευματικος πριν λιγα χρονια:
    Αυτοι που δεν ξεπληρωνουν τιποτα σ αυτη τη ζωη να τους λυπασαι πιο πολυ απο τους αλλους γιατι ολα θα τα ξεπληρωθουν στην αλλη...
    Θα μου πεις τι καθομαι και σου λεω τωρα σ ενα θεμα φαινομενικα ασχετο. Κι ομως στα χρονια που ζουμε, της διαφθορας, του ανειπωτου εγωϊσμου, της ατομικης καλοπερασης. της αδικιας και της αδιαφοριας για τα παντα πλην του εγω μας, ολοι οι νουνεχεις ομολογουν πως εχεται η ωρα να ξεχωρισει η ηρα απο το σταρι....Οι παροικουντες και μελετωντες βλεπουν οτι το "φαινομενο" αυτο εξακολουθει και πιστευω για παντα.
    Ετσι πες αυτο που εχεις να πεις για τους διαφορους "πιτσιρικους" "γερους" και "μεσοκοπους", κανε εσυ το καθηκον σου χωρις να σε τυπτει η συνειδηση σου και ασε τα υπολοιπα Αλλου. Ευτυχως για μας ΠΑΝΤΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ, μπορει να ξεχναει-που λεει κι ο λαος μας- αλλα δεν λησμοναει. Και αυτο ισχυει για ολους και για ολα.......

  6. B.Q avatar
    B.Q 22/04/2013 11:34:55

    Για την Ιστορία, παραθέτω το άρθρο του Πιτσιρίκου που ....ενόχλησε τον Τατσόπουλο :18 Ιαν, ’12
    Πότε θα μάθουμε τα ονόματα των δημοσιογράφων που λαδώνονταν από τη Siemens; Ποιοι είναι οι δημοσιογράφοι που είναι στο payroll του ΔΝΤ, ώστε να προωθούν τις μνημονιακές θέσεις; Ποιοι είναι οι δημοσιογράφοι που είναι στο payroll πολιτικών, πολυεθνικών, πρεσβειών και άλλων;
    Για κάποιο λόγο που δεν γνωρίζω, αυτή η συζήτηση έχει σταματήσει. Αν και ο πρώην υπουργός του ΠΑΣΟΚ Χρίστος Βερελής είχε δηλώσει δημόσια πως η Siemens δεν είχε στο μισθολόγιό της μόνο πολιτικούς αλλά και δημοσιογράφους, δεν υπάρχει καμία εξέλιξη στο θέμα.
    Σήμερα, πολλοί δημοσιογράφοι χάνουν τις δουλειές τους και υπάρχει επίκληση της αλληλεγγύης, (: Αλληλεγγύη σε ποιους δημοσιογράφους και για ποιο λόγο;). Ναι, αλληλεγγύη, αλλά σε ποιους; Στα παπαγαλάκια της Siemens, του ΔΝΤ και της Ντόρας; Ε, όχι! Ας μάθουμε πρώτα ποιοι ήταν στο payroll –ήταν εκατοντάδες-, ώστε να δείξουμε την αλληλεγγύη μας στους υπόλοιπους.
    Περιέργως, ούτε οι δημοσιογράφοι επιδεικνύουν ιδιαίτερη προθυμία να αποκαλυφτούν τα ονόματα των συναδέλφων τους που ήταν στο payroll. Ακόμα ένα μεγάλο λάθος για ένα επάγγελμα που άξιζε τους καλύτερους.
    Με την ευκαιρία, δεν είναι μόνο οι δημοσιογράφοι που είναι –και ήταν – στο payroll.
    Στο payroll πολιτικών, μεγαλοεπιχειρηματιών και λοιπών είναι και συγγραφείς.
    Δεν πιστεύει κανείς, βέβαια, πως όλοι αυτοί οι σύγχρονοι Έλληνες συγγραφείς τάσσονται αναφανδόν υπέρ της εκάστοτε κυβέρνησης επειδή το πιστεύουν.
    Ούτε πιστεύει κανείς πως αυτή η σιωπή που έχει πλακώσει στον «πνευματικό κόσμο» -μετά τη χρεοκοπία της χώρας- είναι τυχαία.
    Ο «πνευματικός κόσμος» της Ελλάδας είναι βαθύτατα υλικός. Και βαθύτατα εξαγορασμένος. Για την ακρίβεια, ξεπουλημένος.
    Επίσης, δεν πιστεύει κανείς πως οι Έλληνες συγγραφείς –με κάποιες ελάχιστες εξαιρέσεις- ζουν από τις πωλήσεις των βιβλίων τους. Εδώ γελάμε. Δυνατά.
    Ποιοι είναι αυτοί οι Έλληνες συγγραφείς που είναι στο payroll; Θα τους δείτε στα κανάλιαδίπλα σε κομψευόμενους «αριστερούς» δημοσιογράφους που ξεκίνησαν από το ΚΚΕ και τον Ριζοσπάστη και έκαναν εισοδισμό στα ΜΜΕ των νταβατζήδων για να ανατρέψουν το σύστημα από μέσα, ( Πρώην ΚΚΕδες/Μαρξιστές και νυν δημοσκόποι, σύμβουλοι πολιτικών & διαμορφωτές γνώμης…).''

    Υ.Γ : Και τι έγινε που μάθαμε το όνομα του κ. Ανδρέα Πομόνη; Απορώ γιατί τόση πολλή φασαρία!! Καθημερινά προσβάλλουν τη νοημοσύνη, την αισθητική, την ευαισθησία και την ηθική μας τόσοι και τόσοι μαρκουτσοφόροι ''δημοσιογράφοι'', τόσοι ατάλαντοι εξαγορασμένοι αδιάντροποι γραφιάδες, τόσα γαλαζοπρασινοκοκκινοκίτρινα παπαγαλοκαραγκιοζάκια που χορεύουν ξέφρενα πάνω στη βρώμικη μοκέτα του πολιτικού συστήματος αντάμα κι αγκαλιά με τους φαιδρούς πολιτικάντηδες, που πια έχουμε πάθει ανοσία!!
    Ας μην υποκρινόμαστε και τους φωταγωγούμε ...επιλεκτικά. Πρόκειται περί αηδιαστικού εσμού, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων. Ας κρώζουνε όλοι ελεύθερα λοιπόν, χωρίς να ...ενοχλούμαστε όταν παραφέρονται και ...θίγουν αγαπημένους μας!!!
    Καιρός να μάθουμε να ξεχωρίζουμε τ΄αηδόνι απ΄το κοράκι !!

    • Αμφιβολία avatar
      Αμφιβολία @ B.Q 22/04/2013 14:38:38

      Βαθιά υπόκλιση, Βασίλισσα!

      Τα αυτονόητα είναι και τα πιο ακατανόητα στην κομματική τακτική

  7. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 22/04/2013 12:52:00

    Φαήλο απεικονίζεις την αρρώστια της κοινωνίας μας. Και τέτοια φυντάνια πιτσιρίκοι πρέπει να απομονωθούν απο τους σοβαρούς αυτής της κοινωνίας. Μπράβο.

  8. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 22/04/2013 13:04:13

    Δεν πιστεύω να πιστεύετε και εσείς βασίλισσα ότι όλοι αυτοί οι μπλόγκερ ζούν μόνο απο τα σχόλια τους.
    Τα οποία είναι και επιεικώς απαράδεκτα έως αποκρουστικά μερικές φορές (Μαρφίν).
    Ούτε προφανώς δικαιολογείτε τις επιλεκτικές ευαισθησίες διαφόρων μπλόγκερ και ιντερνετανθρώπων που θίγεται η ευαισθησία και ο ανθρωπισμός τους επιλεκτικά, απο σχόλια και σχολιαστές.
    .
    Κατά τα άλλα ,καιρός να μεγαλώσουν οι διάφοροι "πιτσιρίκοι" που θέλουν και να μας κυβερνήσουν..

  9. Geros avatar
    Geros 22/04/2013 13:12:18

    Ακόμα μια φορά δημιουργείτε σε άρθρο σας ένα δίπολο , ακροαριστεροί από την μια και νεοφιλελεύθεροι από την άλλη και εσείς κάθεστε δήθεν αναπαυτικά στην μέση.
    Για ακόμα μια φορά και εγώ με την σειρά μου θα σας πω ότι ΤΟ ΔΙΠΟΛΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΣΤΟ, ΓΕΝΝΗΜΑ ΤΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ , ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ! Πως αλλιώς να το πούμε για να το καταλάβετε δηλαδή? Είναι σαν να λέει κανείς ότι υπάρχει ένα δίπολο φονταμενταλισμού με τους ταλιμπάν από την μια και τον Σύλλογο φίλων βιβλίου από την άλλη!

    Επειδή υποθέτω ότι έχετε φόρτο εργασίας και δεν προλαβαίνετε να διαβάσετε θα προσπαθήσω επιγραμματικά να σας δείξω την πλάνη που έχετε ενστερνιστεί.

    1. Η κομουνιστική κοσμοθεωρία πιστεύει στην ΣΤΕΡΗΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΑΠΟ ΤΑ ΑΤΟΜΙΚΑ ΤΟΥ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ. Δεν μπορεί να παράγει , να εμπορευθεί , να συνδικαλισθεί και στην πράξη δεν μπορεί να πάει ούτε στην τουαλέτα χωρίς την έγκριση του κράτους. Αντίποδας αυτού θα ήταν μια θεωρία που τα αφήνει όλα αυτά απολύτως ελεύθερα , Ο ΝΕΟΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ. Δεν υπάρχει ΕΝΑΣ νεοφιλελεύθερος οικονομολόγος που να μην πιστεύει στον ρυθμιστικό ρόλο του κράτους.
    2. Η κομμουνιστική κοσμοθεωρία είναι αυτό που λέει και η λέξη ΚΟΣΜΟΘΕΩΡΙΑ , συμπεριλαμβάνει πολύ περισσότερα πράγματα από απλά οικονομικά μέτρα (για αυτό και κατέληξαν να φακελώνουν από τις σεξουαλικές επιδόσεις μέχρι και τις διατροφικές προτιμήσεις των κατοίκων τους). Στον αντίποδα θα έπρεπε να βρίσκετε μια άλλη κοσμοθεωρία , ο νεοφιλελευθερισμός όμως ΔΕΝ είναι κοσμοθεωρία , είναι μια οικονομική θεωρία απλά , τίποτα περισσότερο.
    3. Ο κομουνισμός πιστεύει ότι με την έλευση του επέρχεται το τέλος της ιστορίας , είναι ΑΠΟΚΑΛΥΨΙΑΚΗ ΠΙΣΤΗ ΣΕ ΕΠΙΓΕΙΟ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ δηλαδή. Στον αντίποδα θα έπρεπε να είναι μια άλλη αποκαλυψιακή πιστη , ο νεοφιλελευθερισμός όμως είναι μια θεωρία που δεν ευαγγελίζεται τίποτα τέτοιο , είναι επιστημονική θεωρία πλήρης ατελειών και κανείς νεοφιλελεύθερος δεν είπε ότι θα σώσει τον κόσμο.
    4. Ο κομμουνισμός δημιούργησε ένα τεράστιο παγκόσμιο δίκτυο στην προσπάθεια να επικρατήσει. Κόμματα , Διεθνείς , κομματικές νεολαίες , επαναστατικά κινήματα, ελεγχόμενα συνδικάτα, μυστικές υπηρεσίες, ινστρούκτορες , κομισάριοι και το κακό συναπάντημα. Ο νεοφιλελευθερισμός δεν μπορεί να στέκεται στον αντίποδα μια τέτοιας τεράστιας κινητοποίησης μιας και δεν έχει να επιδείξει ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ. Μερικοί πανεπιστημιακοί γράψαν μερικά βιβλία και μερικοί (μετρημένοι στα δάχτυλα των χεριών) πολιτικοί τα τελευταία 40 χρόνια τα βρήκαν ενδιαφέροντα και προσπάθησαν ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΙΚΑ να τα εφαρμόσουν , τίποτα άλλο.
    5. Ο κομμουνισμός στην προσπάθεια του να επικρατήσει στοίχισε στην ανθρωπότητα ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΞΗΝΤΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΝΕΚΡΟΥΣ. Ο νεοφιλελευθερισμός δεν προσπάθησε καν να επικρατήσει ποτέ και πουθενά μιας και δεν έχει τέτοιες βλέψεις , το μόνο που του προσάπτουν είναι μια συνάντηση σαρανταπέντε λεπτών του Friedman με τον Pinochet!
    Επαναλαμβάνω ΕΞΗΝΤΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΝΕΚΡΟΙ συγκρίνονται με μια σαρανταπέντε λεπτών συνάντηση με έναν δικτάτορα!! (όσα θαυμαστικά να βάλω λίγα είναι)

    Αν όλα αυτά σας κάνουν ακόμα να νομίζετε ότι υπάρχουν δυο άκρα που το ένα είναι η επαναστατική αριστερά και το άλλο ο νεοφιλελευθερισμός τι να πω? Θα σηκώσω τα χέρια ...

    • Orgilos avatar
      Orgilos @ Geros 22/04/2013 17:10:59

      Ο νεοφιλελευθερισμός έχει κοστίσει πάμπολλους νεκρούς ιδίως στις χώρες του «αναπτυσσόμενου» κόσμου. Δικτάτορες τοποθετημένοι απ' ευθείας από τις ΗΠΑ οι οποίοι το πρώτο πράγμα το οποίο κάνουν σε αυτές τις χώρες είναι να ιδιωτικοποιήσουν τις βασικές πλουτοπαραγωγικές πηγές του κράτους λεηλατώντας τον πλούτο τους. Η δικτατορία της Χιλής είναι το πιο τρανταχτό παράδειγμα και φυσικά ο νεοφιλελευθερισμός δεν εκπροσωπείται από τον Φρίντμαν. Υπήρχε ένα ολόκληρο σύστημα με γραμμή κρούσης της ΗΠΑ το οποίο στήριζε τον Πινοσέτ. Ο Φρίντμαν ήταν απλώς η ιδεολογική εμπροσθοφυλακή αυτού του συστήματος και προφανώς άλλοι είχαν τα εκτελεστικά καθήκοντα. Θα συμφωνήσω με τον Φαήλο ότι νεοφιλελευθερισμός και κομμουνισμός είναι παντελώς ξένα προς εμάς και πρέπει κάποια στιγμή να απαλλαγούμε και από τα δύο.

      • Geros avatar
        Geros @ Orgilos 22/04/2013 19:25:11

        Το να πιστεύετε σε μπαμπούλες και νεράιδες είναι δικό σας πρόβλημα αγαπητέ , αν θέλετε να πιστέψουμε και εμείς θέλουμε μερικές αποδείξεις , δεν νομίζετε? Ποιες ακριβώς δικτατορίες εννοείτε και για ποιους νεκρούς μιλάτε? Γιατί ο ένας δικτάτορας που άκουγε τι έχει να πει ο Friedman είναι υποχείριο του Friedman και οι δεκάδες δικτάτορες που άκουγαν αυτά που είχε να πει ο Keynes δεν ήταν δικά του υποχείρια? Ακόμα χειρότερα οι εκατοντάδες δικτάτορες και μαζικοί δολοφόνοι που ορκίζονταν στον Marx γιατί δεν του προσάπτονται? Παρα μόνο λέμε ότι δήθεν τον παρανόησαν?

        • Orgilos avatar
          Orgilos @ Geros 22/04/2013 19:41:31

          Άλλα λόγια ν'αγαπιώμαστε.

          Τελικά εσείς οι φιλελέρες είστε χειρότεροι ταλιμπάν από τους κομμουνιστές. Ταλιμπάν κατ' ευθείαν βγαλμένοι από το Deree.

          Επειδή εδώ πέρα μάλλον δεν σας χωράει πολύ ο τόπος, σας προτείνω να πάτε στη φυσική πατρίδα σας όπου υποθέτω σας περιμένει λαμπρή καριέρα. Είστε ανταγωνιστικοί εσείς, θα τα βγάλετε πέρα.

          • Geros avatar
            Geros @ Orgilos 22/04/2013 20:37:01

            Τι έγινε? Ψάξαμε να βρούμε τις περίφημες νεοφιλελεύθερες δικτατορίες και δεν βρήκαμε τίποτα? Ξαναρωτάω : αναφέρατε πάμπολλους νεκρούς και τοποθετημένους νεοφιλελεύθερους δικτάτορες , έχετε κάποιο άλλο όνομα εκτός του Pinochet? Ναι ή όχι? Όσο αφορά την Χιλή έχω να σας πω ότι καμία από τις κεντροαριστερές κυβερνήσεις της δεν ανέτρεψαν τις μεταρρυθμίσεις στην οικονομία. Γιατί άραγε? Μήπως επειδή αντίθετα από αυτά που που μαθαίνετε στο καφενείο η Χιλή όσο αφορά τα οικονομικά είναι παράδειγμα προς μίμηση? Τέλος έχω να σας πω ότι την φράση "άλλα λόγια να αγαπιόμαστε" να την πείτε στην γυναίκα σας και τα παιδιά σας που πρέπει να σας ανέχονται , όχι σε εμένα. Σε εμένα ΜΟΝΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ , αλλιώς ΜΟΚΟ.

          • ΠΗΛΕΑΣ avatar
            ΠΗΛΕΑΣ @ Geros 23/04/2013 16:53:12

            Το βιβλίο της Klein, "Το δόγμα του σόκ" το έχετε ακούσει; Διαβάστε το, δεν είναι τυχαία ένα από τα δημοφιλέστερα του καιρού μας. Θα μάθετε και όσα σας λείπουν για τους νεοφιλελεύθερους δικτάτορες (που μερικοί, εμφανίζονται και σαν "δημοκρατικοί" -ο Γιέλτσιν, ας πούμε, με τα "δημοκρατικά" τανκς, μπροστά στην Δούμα).

            Οι νεοφιλελεύθεροι θεωρητικοί δεν μπορούν παρά να συνιστούν και "ολίγον" κρατικό ρυθμιστικό ρόλο, γιατί χωρίς αυτόν και με την αγορά δογματικά ασύδοτη, κινδυνεύουν να τους συγχέουμε με υπαλλήλους πολυεθνικών. Άλλωστε, χωρίς κράτος, ποιός θα ανοίγει δρόμο στην "αόρατη χείρα" των θεωριών τους (και ποιός θα κλείνει τον δρόμο στις ορατές χείρες, που θα επιδιώκουν να πάρουν πίσω τα δια της ανάγκης κλεμμένα);

            Ο εντυπωσιακός κος Φρήντμαν, λογικά, έπρεπε να είχε εγκαταλειφθεί ήδη, στις αρχές του 21ου αιώνα, μετά την κατάρρευση των θεωριών του σε πρακτικό επίπεδο, για διάφορους λόγους -στην Ελλάδα, πχ, η "αόρατη χειρ" δεν "δουλεύει", γιατί η αγορά είναι "ρηχή" και ο ανταγωνισμός ανεπαρκής. Έλα, όμως, που ο νεοφιλελευθερισμός βολεύει την παγκοσμιοποίηση και -πάνω απ'όλα- την διαπλοκή!

          • Geros avatar
            Geros @ ΠΗΛΕΑΣ 24/04/2013 07:46:53

            Ήταν αναπόφευκτο , κάθε φορά εμφανίζεται ως δήθεν αντίλογος ή το βιβλίο της Naomi Klein ή καμιά κριτική στον νεοφιλελευθερισμό από μέλη του κινήματος των .... Ζαπατίστας.
            Την έχω διαβάσει την ... βίβλο σας αγαπητέ , το βιβλίο της Naomi Klein όσο δημοφιλές και να είναι δεν παύει να είναι λίβελος στα όρια της συκοφαντικής δυσφήμισης , τα γεγονότα που αναφέρει είναι από εντελώς ψευδή ως τραβηγμένα από τα μαλλιά στην καλύτερη. Είναι ο Κώδικας Davinci για αριστερούς , μόνο που στον Κώδικα Davinci οι αναγνώστες ξέραν ότι διάβαζαν μυθοπλασία , στο Δόγμα του σοκ οι περισσότεροι δυστυχώς νόμιζαν ότι διάβαζαν "δημοσιογραφική έρευνα".
            Σκέφτηκα να σας παραθέσω link στα οποία σοβαροί επιστήμονες καταρρίπτουν το συνωμοσιολογικό παραλήρημα του βιβλίου αλλά μετά σκέφτηκα : "αφού θέλει να πιστέψει ο χριστιανός θα πιστέψει. Έτσι είναι οι συνωμοσιολόγοι , αν τους πεις ότι κάποιος τα λέει αντίθετα από αυτό που πιστεύουν απλά θα τον κάνουν μέρος της συνωμοσίας και αυτόν".

          • ΠΗΛΕΑΣ avatar
            ΠΗΛΕΑΣ @ Geros 24/04/2013 16:32:24

            Δικαίωμά σας να πιστεύετε ότι θέλετε, ακόμα και για σημαντικά κείμενα -που, ως και σεις, παραδέχομαι ότι κάνει, κάποτε, "τραβηγμένες" ερμηνείες, αλλά, σε γενικές γραμμές, βρίσκει στόχο.
            Για τις άλλες μου παρατηρήσεις δεν απαντήσατε. Και, ευρισκόμενοι στο "μάτι" μιας εφαρμογής νεοφιλελεύθερης πολιτικής, πρέπει γι'αυτά να νοιαζόμαστε πιό πολύ. Μια Ελλάδα σαν την Σιγκαπούρη, που λάμπει μεν, αλλά δεν ανήκει στους πολίτες της, μου είναι αποκρουστική. Τι λέτε, κατα κει δεν μας πάει ο Φρηντμανισμός;

          • B.Q avatar
            B.Q @ Geros 23/04/2013 16:57:45

            @ Geros : Ωρέ παππού, ΚΟΥΡΑΣΑΤΕ πια!!! Έχει και η Νεοφιλελευθερολαγνεία όρια. Για σας δεν έχει εεεε;;;; :-)

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Orgilos 22/04/2013 21:46:05

            Αχαχαχαχαχα! Το Deree "σκότωσε"...

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Geros 22/04/2013 21:57:52

      Έχει πολύ ενδιαφέρον το γεγονός πως κάθε φορά που θα ρίξω μια κλωτσιά στην ανθρωποφαγική γελοιότητα του νεοφιλελευθερισμού θίγεσαι προσωπικά.
      Προφανώς συγχέεις τον φιλελευθερισμό με τον νεοφιλελευθερισμό.
      Τα αποτελέσματα του δεύτερου είναι εξαθλιωτικά σε όλο τον τρίτο κόσμο και κόντεψαν να τινάξουν στον αέρα και τον δικό τους κόσμο με την δήθεν "αυτορρύθμιση" της αγοράς, την παγκοσμιοποίηση, την ασυδοσία των κερδοσκόπων.
      Έχω βαρεθεί να μου κάνετε μερικοί σχόλια για πράγματα που δεν είπα. Αν με διαβάζεις γενικότερα, φαντάζομαι ότι ξέρεις πως ο τελευταίος που χρειάζεται μαθήματα για την ψευτοθρησκεία του μαρξισμού και την βαρβαρότητα της εφαρμογής της είμαι εγώ.
      Ο πραγμαστικός κόσμος είναι όπως τον περιγράφω. Αν εσύ έχεις τόση κάψα; με τον Φρήντμαν και θίγεσαι προσωπικώς, τι να πω; Γούστα είναι αυτά. Κάθε πράγμα έχει τον πελάτη του ...

      • Geros avatar
        Geros @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 22/04/2013 23:06:30

        Σηκώνω τα χέρια , παραιτούμαι από κάθε προσπάθεια να σας πείσω ότι ο δράκος του παραμυθιού σας είναι ανύπαρκτος.
        Το ότι δήθεν θίγομαι κάθε φορά προσωπικά για τον Friedman είναι αναληθές , αν εσάς σας πούνε ότι η Merkel δημιούργησε την τρύπα του όζοντος και πείτε ότι αυτό δεν ισχύει σας κάνει λάτρη της συγκεκριμένης κυρίας? Προς Hayek γέρνει η δική μου συμπάθεια και όχι προς Friedman.
        Και να μην ξεχάσω , την παγκοσμιοποίηση αγαπητέ δεν την έφερε ο νεοφιλελευθερισμός , όπως δεν έφερε (για να σας προλάβω) και το τσουνάμι στην νοτιοανατολική Ασία , την γρίπη των πουλερικών , αλλά ούτε και τον υποβιβασμό της ΑΕΚ!

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Geros 23/04/2013 01:03:01

          Καλά, ό,τι πεις.

  10. qwerty avatar
    qwerty 22/04/2013 14:10:08

    τουλάχιστον αυτός, 3 της μαρφίν και 3 της βοστώνης. εσύ πως αντέχεις τις 3.000+ αυτοκτονίες?

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ qwerty 22/04/2013 20:57:37

      Που κολλάει αυτό ρε άνθρωπε; Ποιος σου είπε ότι ο Φαήλος και ο καθένας εδώ μέσα κάνει χιούμορ με τις αυτοκτονίες ή ότι δεν νοιάζεται γι'αυτές; Έχετε μπλέξει τα μπούτια σας μερικοί.

    • Geros avatar
      Geros @ qwerty 22/04/2013 21:00:12

      Το νούμερο 3.000 είναι απόλυτα γέννημα της φαντασίας αγαπητέ. Στην Ελλάδα πριν την κρίση αυτοκτονούσαν γύρω στα 350 άτομα τον χρόνο , μετά την κρίση έχουμε μια αύξηση γύρω στο 20%. Αυτό σημαίνει ότι οι θάνατοι που μπορείτε (χωρίς καμία απόδειξη φυσικά) υποθετικά να επιρρίψετε στην κρίση είναι γύρω στα 250 άτομα. Ο μύθος των 3.000 ανθρώπων που σκότωσε το .... μνημόνιο (λες και αν δεν είχαμε μνημόνιο δεν θα φτωχαίναμε) νομίζω ότι εσκεμμένα δημιουργήθηκε από την αντιπολίτευση. Λέω εσκεμμένα γιατί και βλάκας να είσαι καταλαβαίνεις ότι η αστυνομία μετράει ως "περιστατικά αυτοκτονιών" ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΟΠΕΙΡΕΣ. Σε αυτή την παρανόηση στηρίχθηκε ο μύθος , κάποιος μέτρησε τις απόπειρες σαν νεκρούς.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ qwerty 22/04/2013 21:47:50

      "Κι εσείς γιατί δέρνετε τους μαύρους;"

    • ΑΚΤΗΜΩΝ avatar
      ΑΚΤΗΜΩΝ @ qwerty 23/04/2013 15:20:06

      Ασε που ξεχασε και τους μαυρους....

  11. Γιώργος avatar
    Γιώργος 22/04/2013 14:14:04

    Όπως πάντα απολαυστικός!

  12. zame avatar
    zame 22/04/2013 14:27:58

    ελα ντε..και τι έγινε που μάθαμε το όνομα του κ. Ανδρέα Πομόνη ?

    ..!!! υπαρχει Θεια δικη, & το αδικο ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν ευλογειται!!!

    επισης ΑΥΤΟ το- ευστοχοτατο- !!!
    (Ο «πνευματικός κόσμος» της Ελλάδας είναι βαθύτατα υλικός.
    Και βαθύτατα εξαγορασμένος. Για την ακρίβεια, ξεπουλημένος.)
    Θεωρω πως ειναι μια μεγαλη -προσκληση-προκληση..αποδείξεως τουναντίον

  13. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 22/04/2013 16:25:35

    Για ακομα μια φορα ενα εξοχο κειμενο. Ευχαριστουμε τον Φ.Κ.

  14. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 22/04/2013 16:36:03

    Τι είχες Γιάννη, τι είχα πάντα!

    • ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
      ΑΓΡΟΤΗΣ @ Δημήτρης 22/04/2013 22:34:28

      ....δυο μέτρα και δυο σταθμά.

  15. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 22/04/2013 17:52:26

    " Τα τελευταία δε χρόνια υπάρχει και το διαδικτυακό είδος. Κατά φαντασίαν Βελουχιώτηδες, Οπλατζήδες, αλληλέγγυοι των «αγωνιστών» ή αγωνιστών, αντεξουσιαστές με πυτζάμες, παντόφλες και φραπόγαλο δίπλα στο πληκτρολόγιο. Εκδικητές του προλεταριάτου με ipad." Φοβερη περιγραφη. Μπραβο. Τις τελευταιες ημερες στοχοποιηθηκε ο Δενδιας απο τους Βελουχιωτηδες του διαδικτυου γιατι ειχε σαν νομικος, πελατη στην Κερκυρα με υπερακτιες εταιριες. Και παντου αναγραφουν νομιμο και ηθικο. Το οτι η Ζωη Κ. ειχε και εχει πελατες βιαστες και μαλιστα εχει κατηγορηθει και η ιδια για καθυστερησεις στην εκδικαση της υποθεσης , κανενας απο τον θιασο του ΣΥΡΙΖΑ δεν ειπε τιποτα αν ειναι ηθικο , τιμιο η νομιμο.
    Οσον αφορα οτι αναγραφτηκε το ονομα του , τι να πουν (και γνωριζω 2-3) μερικοι που το ονομα τους δημοσιευτηκε απο τον Μπαξεβανη στη λιστα Λαγκαρντ. 100% Νομιμα και ηθικα εβγαλαν τα λεφτα τους , ειχαν ολα τα απαραιτητα δικαιολογητικα και τα χρηματα δηλωμενα απο τα εισοδηματα.
    Το ονομα τους ομως δημοσιευτηκε και πιθανον να στοχοποιουνται απο καποιους επαναστατες γονους Β. Προαστειων εξαιτιας ενος δημοσιογραφου που δεν σεβαστηκε τα προσωπικα δεδομενα αλλα εσβησε το ονομα του φιλου του επιχειρηματια. Απλως ο εμπαθης δημοσιογραφισκος ανηκει στον ΣΥΡΙΖΑ ......

  16. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 22/04/2013 19:48:26

    Σε ολη αυτη την ιστορια εκεινο που δεν καταλαβα είναι με ποια λογικη,εστω αριστερη της οποιασδηποτε αριστερας οι Τσετσενοι ισλαμιστες θαωρηθηκαν αριστεροι για να χαιρεται καποιος με τις βομβες της Βοστωνης.
    Στο κατω κατω οι Τσετσενοι στον πολεμο πηγαν με τους Γερμανους και ο Σταλιν τους εξορισε στη Σιβηρια.Μετα την πτωση του κομμουνισμου εγιναν γνωστοι για βομβες σε θεατρα της Μοσχας και τη σφαγη του δημοτικου σχολειου στο Μπεσλαν.
    Καποιοι απο αυτους μεταναστευσαν στις ΗΠΑ και συνεχισαν εκει το εργο τους.
    Αδυνατω να καταλαβω γιατι ενας Ελληνας αριστερος της οποιαδηποτε τασης της αριστερας μπορει να συμπαθει τους Τσετσενους.

    • Vee avatar
      Vee @ ψυχραιμια 23/04/2013 01:40:34

      Γιατί ο Έλληνας αριστερός ζει ακόμη στη εποχή του ψυχρού πολέμου. (Εκτός αν ψηφίζει ΚΚΕ, οπότε ζει στο 1917.)

  17. Jiannis avatar
    Jiannis 22/04/2013 21:57:36

    60 εκατομμύρια νεκρούς παγκόσμιος από το κομμουνισμό είναι ακόμα πολύ ευνοϊκός αριθμός. Κάπου στα 110.000.0000 νεκρούς πάνε στον λογαριασμό τουs Με 160.000.000 όλα τα έθνη και καθεστώτα στον κόσμο. Δηλαδή ο Κομμουνισμός ευθύνεται για κάπου 70% ΌΛΟΝ τον νεκρών Παγκόσμιος!
    (h**p://www.hawaii.edu/powerkills/COM.ART.HTM, /Ερευνα του Prof Rudolf Rummel)
    Στην Ελλάδα μετά από 40 Χρονια πλύση εγκεφαλου νοσταλγούν κάποιοι ακόμα Κομμουνισμό, Σοσιαλισμό και Σαχλαμάρες

  18. tasosvag avatar
    tasosvag 22/04/2013 22:52:44

    Ενα ανέκδοτο αφιερωμένο στην ηγεσία και στα στελέχη του ΠΑΣΟΚ (Φώφη και βουλευτές) που τους ντρόπιασε ο Τσοχατζόπουλος
    http://ionath.blogspot.gr/2013/04/blog-post_7075.html

  19. tasosvag avatar
    tasosvag 22/04/2013 22:55:08

    Τελικά έχεις πολύ μεγάλο πρόβλημα από έναν πιτσιρίκο

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ tasosvag 23/04/2013 01:01:36

      Εγώ; Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις; Μάλλον ο πιτσιρίκος έχει πρόβλημα με τον εαυτό του, το χώμα που πατάει, τους ανθρώπους κι άλλα πολλά.

  20. Ελλην-1821 avatar
    Ελλην-1821 23/04/2013 17:01:13

    Ο ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ δημοκρατης οταν εγραψα μια αρνητικη κριτικη στο blog του με διεγραψε με βρισια.

  21. zame avatar
    zame 23/04/2013 18:17:23

    τα γυαλιά τού πιτσιρίκου δεν ειναι της Google ετσι..?
    είναι προσαρμοστικά για το περιβάλλον ?

  22. Bohemian avatar
    Bohemian 23/04/2013 20:41:42

    Καλά όλα αυτά, πες μας όμως, θα πάρει ο Μελισσανίδης την ΑΕΚαρα;

    • Μπαρμπαθωμας avatar
      Μπαρμπαθωμας @ Bohemian 23/04/2013 22:38:25

      Αμα παρει τον ΟΠΑΠ μαλλον δεν θα μπορει να ειναι και ιδιοκτητης ΠΑΕ.

  23. αντικομματοσκυλος avatar
    αντικομματοσκυλος 19/10/2013 20:37:38

    Το τιποτα που ειπε τιποτα.....