#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/11/2009 20:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ένας οικογενειακός φίλος κάνει δημοσκοπήσεις για τη Ντόρα



Έπεσαν οι μάσκες στον Τύπο της Θεσσαλονίκης 

 

Ο «Αγγελιοφόρος» του Αλέκου Μπακατσέλου τάχθηκε στο πλευρό της Ντόρας Μπακογιάννη και μάλιστα έναν μάλλον χοντροκομμένο τρόπο: Παρουσιάζοντας μία δημοσκόπηση που δίνει προβάδισμα στην κ. Μπακογιάννη, αλλά εμφανίζοντας σοβαρά κενά, τόσο στη μεθολογία που ακολουθήθηκε, όσο και στα δεδομένα που λήφθηκαν υπόψη.

Φυσικά, κανέναν δεν εξέπληξε η στάση της εφημερίδας και του γνωστού επιχειρηματία. Ο κ. Μπακατσέλος είναι στενός φίλος της οικογένειας Μητσοτάκη. Ηταν πρόεδρος της ΔΕ της ΝΔ Θεσσαλονίκης επί Μητσοτάκη, ο οποίος ως πρωθυπουργός τον είχε διορίσει και πρόεδρο της ΔΕΘ. Ο μεγαλύτερος αδελφός της οικογένειας Μπακατσέλου ήταν μαζί με τον Κ. Μητσοτάκη και εκπρόσωπος του κόμματός του στη Θεσσαλονίκη πριν ακόμη από τη χούντα, ενώ μαζί οι δυο τους προσχώρησαν στη ΝΔ του Κων. Καραμανλή κατά την περίφημη «διεύρυνση» του 1978. Είναι επίσης πολύ γνωστό ότι η Ντόρα, όπως και ο πατέρας της παρακάθονται σε ευρεία φιλικά δείπνα στο σπίτι του κ. Μπακατσέλου, κάθε φορά που έρχονται στη Θεσσαλονίκη.

Η ενθουσιώδης υποστήριξη λοιπόν ήταν θέμα χρόνου. Ωστόσο, ο τρόπος της παροχής της κάπως… μπάζει. Δηλαδή μοιάζει να ετοιμάστηκε μία δημοσκόπηση στην οποία φανερά προηγείται η Ντόρα, καθώς το δείγμα των ερωτώμενων δεν είναι ψηφοφόροι της ΝΔ! Δηλαδή, κλήθηκαν να απαντήσουν κάποιοι για το ποιον προτιμούν για πρόεδρο ενός κόμματος το οποίο δεν ψήφισαν, δεν υποστηρίζουν και δεν θα υποστηρίξουν, συνεπώς για έναν χώρο που ενδεχομένως δεν τους ενδιαφέρει και πολύ…

Το ζήτημα είναι να ρωτάς ως δημοσκόπος αυτούς που πραγματικά ενδιαφέρονται για τα τεκταινόμενα στη ΝΔ. Και ακόμη περισσότερο αυτούς που δηλώνουν ή ισχυρίζονται ότι θα πάνε να γραφτούν στο κόμμα για να ψηφίσουν. Εκεί παίζεται το παιχνίδι… Το ζήτημα είναι ότι εάν επιλέγεις να μην ρωτήσεις αυτά αλλά κάποια άλλα τότε κάπου το πας…

Οπότε η πρακτική σημασία μίας τέτοιας δημοσκόπησης είναι μάλλον μικρή. Ή για να το πούμε καλύτερα, το μόνο στόχο που είχε ήταν να δημιουργήσει ένα ωραίο και βολικό για την Ντόρα και τους υποστηρικτές της, πρωτοσέλιδο…


Νίκος, Θεσσαλονίκη

 ΣΣ:  περιμένω νέα ανταπόκριση με

 1. τη διασύνδεση με τον Βενιζέλο μέσω της οικογένειας Μπακατσέλου και

2. κάτι πετρέλαια, ένα εμπάργκο και τα Σκόπια

 factorx

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Vachus avatar
    Vachus 02/11/2009 21:16:35

    Ο Μπένι είναι παντρεμένος με την κόρη του Μπακατσέλου.

    • EIΠΑ... avatar
      EIΠΑ... @ Vachus 03/11/2009 03:57:25

      Λαθος ο Μπενι ειναι παντρεμενος με την αδερφη Δημ.Μπακατσελου τωρινου προεδρου της ΗΕLEXPO ΔΕΘ.

      Αλλος Μπακατσελος ειναι αυτος αλλα απο το ιδιο σοι.

      • Kώστας Θ. avatar
        Kώστας Θ. @ EIΠΑ... 03/11/2009 08:24:04

        Mας φάγανε oι οικογένειες..
        Δεν γίνεται να μη βολευτεί κάθε μέλος της..

  2. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 02/11/2009 21:22:07

    Δεν γίνονται τέτοια πράγματα στην Ελλάδα, θα φάτε την Ντόρα στην μάπα και θα πείτε και ένα τραγούδι.

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ «Κασσάνδρα» 03/11/2009 00:14:38

      Δεν το πιστεύω Κασσάνδρα!! Η βάση της Ν.Δ. την οποία έχουν απαξιώσει και εξεφτελίσει, δεν νομίζω να μασσάει κουτόχορτο!!!

  3. julia avatar
    julia 02/11/2009 22:37:05

    Α ολα και ολα... η οικογενεια ειναι large με τους υποτακτικους ...ο κ. Μπακατσελος προεδρος τηε ΔΕΘ, ο κ. Λαγουδακης- χρονια μετα την Βολβη- προεδρος της ΟΝΝΕΔ...δεν τσιγγουνευονται

    • EIΠΑ... avatar
      EIΠΑ... @ julia 03/11/2009 04:00:00

      Μην μπερδευτετε τον αλεκο μπακατσελο(ΠΥΡΑΜΙΣ, ΜΙΕLE AGGELIOFOROS,EGNATIA TRAPEZA ΚΤΛ) με τον δημητρη. δεν ειναι αδερφια.ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΑ ΞΑΔΕΡΦΙΑ.

  4. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 03/11/2009 00:07:32

    Η νικη Σαμαρα θα ειναι η δημοκρατικη απαντηση του λαου μας στην παρεουλα διαπλοκης-SIEMENS-ΒΑΡΩΝΩΝ-ανεπαγγελτων γονων τυπου Καλατζακου-Βαρβιτσιωτη-Εβερτ κλπ και λοιπων αργοσχολους που τρωνε πινουν και παιζουν τα ρεστα τους για να βγει η Ντορα και να συνεχισουν ανενοχλητοι το φαγοποτι. Τη Μακεδονια μας την εχουν γραμμενη. Το ιδιο και την Ελλαδα. Ο νεοδημοκρατης ξυπνησε και θα τους στειλει σπιτι τους πακετο ολους αυτους τους κηφηνες..

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ ΓΙΑΝΝΗΣ 03/11/2009 00:24:51

      Μακάρι Γιάννη. Μένει να το δούμε!

  5. αρχισαμε avatar
    αρχισαμε 03/11/2009 00:28:58

    ΤΟ ...δινει ρεσιταλ στο MEGA.
    Τον ειχαμε ΥΠΕΘΑ τοσα χρονια...
    Ευτυχως που ποτε δεν ψηφισα Δεξια και δη τυπους σαν τον Μεϊμαρακη...
    Και να σκεφτειτε πως καποιοι τον περναν για ...ξυπνιο.
    Βρωμια και δυσωδια...

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ αρχισαμε 03/11/2009 00:45:56

      Επρεπε να βλεπατε αποψε Χατζηνικολαου. Αφηνιασμενος, μονο αφρους απο το στομα δεν εβγαζε καθε φορα που του κατηγορουσαν την αυτοκρατειρα. Πρετεντερης ακομη πιο γλυωδης. Αηδιασαμε πια..

  6. politisp avatar
    politisp 03/11/2009 02:43:15

    Τελικά υπάρχουν και πιθανότητες να μην υπάρχει άλλη υποψηφιότητα, εκτός μόνο απο της Ντόρας;

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ politisp 03/11/2009 02:52:32

      Μα νομίζω αυτός είναι και ο ευσεβής πόθος όσων ευελπισθούν η Δεξηά να μην ξαναπάρει κεφάλι στα επόμενα είκοσι χρόνια...!
      (εξαιρώ τον έρμο τον Τιραμόλα που ήρθε κι έγραψε με τη καρδιά του κι αυτός για το τι πραγματικά μπορεί ν΄ απειλήσει το ΠΑΣΟΚ!, αντί να βάλει το χεράκι του να πάρει το μαγαζί η κόρη και να το αράξει στο 30% και πολύ λέω, αλλά μάλλον κανένα αριστερό του γονίδιο θα του βγάζει αυτά τα ειλικρινή και τ΄ άδολα...!)

  7. ΠΕΤΡΟΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ 03/11/2009 03:09:11

    ΠΑΣ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΟΤΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΣΕ 2-3 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΠΟΛΥ, ΑΝ ΕΚΛΕΓΕΙ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ Ν.Δ. ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ;

    ΑΝ ΕΚΛΕΓΕΙ Η ΝΤΟΡΑ!! Η ΧΑΡΑ ΤΩΝ ΠΑΣΟΚΩΝ!!!!

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ ΠΕΤΡΟΣ 03/11/2009 03:10:25

      ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΛΥΣΣΑΞΕΙ ΤΑ "Μ.Μ.Ε."

  8. EIΠΑ... avatar
    EIΠΑ... 03/11/2009 04:04:06

    ΧΜ...αραγες ποια απο αυτες τις εταιρειες επι μητσοτακη πηρε αναθεση προμηθειας απο το στρατο...για κατσαρολες?

    ξερεις κανεις να μας πει?

  9. Υ. avatar
    Υ. 03/11/2009 07:00:14

    Ο Αλέκος Μπακατσέλος, εκτός από κατσρόλες κλπ (πιο πάνω), είναι και πρόεδρος στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης, όπου μέλος είναι, ο άλλος πρόεδρος στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, Λαμπράκης.

    Είμαστε μια μεγάλη, ωραία οικογένεια

  10. trellakias avatar
    trellakias 03/11/2009 09:48:46

    Ο Σαμαράς ΔΕΝ θα βγει αρχηγός της Ν.Δ. ΣΙΓΟΥΡΑ. Οι λόγοι είναι απλοί:
    1. Δεν είναι αρεστός στις Η.Π.Α. που η ντόρα είναι η κατά το 50% η φωνή τους, και δεν ρισκάρουν για δεύτερη φορά αρχηγό στο δεύτερο κόμμα εξουσίας άνθρωπο που δεν είναι δικό τους. Είναι επιτυχία το δύο στα δύο για την διπλωματία τους.
    2.Όταν όλοι οι βαρόνοι του κόμματος είναι με την θυγατέρα, έχοντας την νοοτροπία του γερασμένου κολωνακίου, και της "ελίτ" που δεν ασχολείτε με τα κελεύσματα της βάσης αλλά την νοοτροπία των παλαιών στελεχών της ΝΔ που η βάση είναι τίποτα.
    3. Όλα τα συμφέροντα (εκδοτικά, Δ. Έργα, οικονομικοί παράγοντες) θέλουν την Κυρία για αρχηγό αφού γνωρίζουν από την υπόθεση SIEMENS για παράδειγμα πια είναι η θέση της, είναι με λίγα λόγια δηλαδή μέλος του συστήματος διαπλοκής διαφοράς που είναι κυρίαρχο στην Ελληνική κοινωνία σήμερα.
    4.Έχοντας τα γονίδια του Μητσοτάκη μέσα της ξέρει καλά πως να επιβιώνει και πως καλά να δημιουργεί ίντριγκα, αυλή, παραμάγαζα έχοντας το χαμόγελο (μπρ....) του πατέρα της στο στόμα.
    5.Στον πανικό της γιατί τα πράγματα τα περίμενε πιο εύκολα έβαλε τα μαντρόσκυλα της να φωνάξουν, να δαγκώσουν, γιατί σαν τον Jefrey είναι "ταγμένη" στον μεγάλο σκοπό να μας "κυβερνήσει" σαν απόγονος των οικογενειών που "βασιλεύουν" την εξουσία από την κατοχή του 40 και μετά. Έχει δηλαδή τους μηχανισμούς αυτούς που πρέπει.
    Για τους παραπάνω λόγους αξίζει όλοι εμείς ανεξαρτήτος πιστεύω, να ψηφίσουμε τον Σαμαρά μήπως και κάνουμε την μεγαλύτερη ανατροπή της μεταπολίτευσης, και να διώξουμε και τα δύο αμερικανάκια, το ένα τώρα και το άλλο το αργότερω σε 4 χρόνια!!!!!!

    • tiramola avatar
      tiramola @ trellakias 03/11/2009 10:17:01

      Τρελλάκια άσε τα παραμύθια περί Αμερικανικού παράγοντα και νταβατζήδων , τα δύο στα δύο , τους λόγους και τους παραλόγους...
      ΕΣΥ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ!
      Τον Παπανδρέου τον εξέλεξε η βάση του ΠΑΣΟΚ και οι πολίτες τον εξέλεξαν πρωθυπουργό όπως πιθανόν θα γίνει στο μέλλον και με τον Σαμαρά.
      Εκτός και αν εσύ είσαι ο μοναδικός Έλληνας που βλέπει στο παρασκήνιο...
      Αυτό το life style "πατριώτης" είναι της πλάκας και ξεπερασμένο και μάλλον κακό κάνει στην προσπάθεια Σαμαρά...

      • zimiaris avatar
        zimiaris @ tiramola 03/11/2009 10:45:38

        Τόσα (λίγα) καταλαβαίνεις, τόσα λές.

      • trellakias avatar
        trellakias @ tiramola 03/11/2009 15:05:03

        Βρε καλώς τον! Φιλαράκι η ερώτηση μου είναι πολύ απλή: Εαν είχες μια επιχείρηση θα έπαιρνες για υπάλληλο το αφεντικό σου ?
        Βρε ούτε για τα γαλιά με το καλάμι δεν θα τον έπαιρνες και μην κρύβεσαι!
        Τώρα πως εσύ δεν ξέρεις για την PAX-AMERICANA που υπάρχει στον πλανήτη εντύπωση μου κάνει! Τον Jefrey τον "εξέλεξε" το επώνυμο του και η κληρονομιά που είχε από τον πατέρα του και ΚΑΝΕΝΑΣ άλλος.
        Δεν διεκδικώ κανένα προνόμιο όρασης του παρασκηνίου αλλά δεν είμαι και μέλος του κοπαδιού που ως πρόβατο κοιτώ την βιτρίνα της πράσινης ανάπτυξης!
        Το πιο κάνει κακό στην προσπάθεια του Σαμαρά δεν ξέρω, εσύ μιλάς ως ο γνωστός ΠΡΑΣΙΝΟΦΡΟΥΡΟΣ που ενδιαφέρεται για την μακροημέρευση της δυναστείας Παπανδρέου-Jefrey στην εξουσία ή ως σκεφτόμενος Έλληνας που σε νοιάζει αν η αξιωματική αντιπολίτευση παίξει τον συνταγματικό ρόλο της?

        ΥΓ. Έχεις ακούσει για τα "χαμένα" αποτελέσματα των εκλογών του 1985 που ο Κουτσόγιωργας δεν έδωσε ποτέ στην δημοσιότητα? Έχεις ακούσει τίποτα για κυβερνήσεις που ανεβαίνουν και πέφτουν από εντολές του Πλανητάρχη σύμφωνα με τα συμφέροντα του?

  11. anagnostis avatar
    anagnostis 04/11/2009 01:35:26

    Διαβάζω και ξαναδιαβάζω τη δημοσκόπηση του Αγγελιοφόρου της Κυριακής και άκρη δεν βγάζω… Λέει ότι η εταιρία δημοσκοπήσεων που την διενήργησε, ρώτησε 1580 άτομα. Αλλά δεν λέει ότι το δείγμα ήταν σταθμισμένο. Λέει επίσης ότι από αυτούς οι 1000 δήλωσαν ότι ψήφισαν ΝΔ στις προηγούμενες εκλογές. Πώς γίνεται αυτό; Πού έκανε τα τηλέφωνα η εταιρία; Σε οργανώσεις της ΝΔ; Η ΝΔ στη βόρεια Ελλάδα πήρε κατά μέσο όρο 35%. Άρα, εάν το δείγμα ήταν σταθμισμένο, οι ψηφοφόροι της ΝΔ δεν θα έπρεπε να ξεπερνούν τους 500.
    Καταλαβαίνω ότι η δημοσκόπηση θα είχε μεγάλη αξία εάν γινόταν μόνο σε ψηφοφόρους της ΝΔ. Τότε θα βλέπαμε το πώς διαμορφώνεται το κλίμα στη βάση. Αλλά, η συγκεκριμένη δημοσκόπηση ρώτησε και 580 ψηφοφόρους άλλων κομμάτων. Αλήθεια, τι σημασία θα είχε για τη διαδικασία και τις εντυπώσεις να ξέραμε ποιον προτιμούν για πρόεδρο της ΝΔ όσοι δεν έχουν σχέση με τη ΝΔ;
    Οπότε ή θα έκαναν μια δημοσκόπηση για το πώς «περπατάν» οι τέσσερις υποψήφιοι γενικά στην κοινωνία, ή πώς τους αποδέχεται η βάση της ΝΔ. Ενδιάμεση κατάσταση δεν εξηγείται και δεν προσφέρεται για κανένα συμπέρασμα…
    Το ερώτημα που με απασχολεί επίσης είναι άλλο: Με το δεδομένο ότι πολλοί γνωρίζουν τις καλές σχέσεις του συγκροτήματος του Αγγελιοφόρου με την κ. Μπακογιάννη, γιατί δεν προτιμήθηκε μία δημοσκόπηση που θα έδινε ξεκάθαρα συμπεράσματα;