#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/01/2010 11:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ένας ξεχασμένος ήρωας: Μανώλης Μπικάκης

 



Κανένας Δάσκαλος ή ιστορικός δεν μίλησε ποτέ στους μαθητές του γι αυτόν… Κανένας ποιητής δεν αφιέρωσε λίγη απo τη σοφία του για κάποιες αράδες από λέξεις…έστω για ένα τραγούδι.

Σε ολάκερη την Ελλάδα, μήτε στην ιδιαίτερη πατρίδα του την Κρήτη, δεν υπήρξε ποτέ κάποιος δρόμος που να χωρέσει το όνομά του…

Εμμανουήλ Μπικάκης, ένας μεγάλος, σύγχρονος εθνικός Ήρωας Πολέμου,που κρύψανε οι άνανδροι, για να μην φαίνεται τόσο ανυπόφορη η ανανδρία τους…

http://teachers-limnou.blogspot.com/2010/01/blog-post_30.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. strategy avatar
    strategy 30/01/2010 11:57:55

    Αν ήταν αντάρτης κάποιας λατινοαμερικανικής χώρας φυσικά και θα ήταν πασίγνωστος.
    Ο Μανώλης Μπικάκης της Α΄ Μοίρας Καταδρομών μετέβη στη Κύπρο με τα Νoratlas της Πολεμικής Αεροπορίας ("Επιχείρηση Νίκη"). Κατέστρεψε 6 τουρκικά άρματα μάχης Μ-48Α2 με ένα ΠΑΟ των 90χλστ. (Πυροβόλο Ανευ Οπισθοδρομήσεως) υπερασπιζόμενος τη Λευκωσία μαζί με το συνάδελφό του καταδρομέα Μπιχανάκη. Με τα δύο βλήματα που του απέμειναν, ισοπέδωσε τον δεύτερο όροφο και το ισόγειο της Σχολής Αυξεντίου, όταν με την διόπτρα του παρατήρησε ότι δεκάδες Τούρκοι έτρεξαν εκεί να καλυφθούν από τα πυρά της Α΄ Μοίρας. Παρέμεινε τέσσερις μέρες χωρίς τροφή, πολεμώντας με ένα πολυβόλο που βρήκε πεταμένο στον διπλανό λόφο, και έχοντας δίπλα του τη φωτογραφία της Ελένης που τον περίμενε στη Κρήτη.
    Προτάθηκε από το διοικητή του για το Χρυσό Αριστείο Ανδρείας αλλά η Πολιτεία τον ξέχασε, όπως και όλους όσους πολέμησαν στη Κύπρο. Σκοτώθηκε το 1994 σε τροχαίο ατύχημα.

    Φωτογραφίες εδώ: http://kostasmavroskoufis.blogspot.com/2009/07/1974_9677.html

  2. G R avatar
    G R 30/01/2010 13:48:31

    geia sou re Maniolo.HROAS.

  3. tony avatar
    tony 30/01/2010 15:09:11

    Ο Άγνωστος στρατιώτης.Το μεγαλύτερο ιερό των Ελλήνων.Πιθανόν να προτίμησε να παραμείνει άγνωστος.Δεν πολέμησε για λεφτά δεν πολέμησε για δόξα πολέμησε για το ιερό και πήγε σε αυτό.Άγνωστος.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ tony 31/01/2010 00:21:34

      Δες κι`αυτό http://www.antinews.gr/?p=9671

  4. apis avatar
    apis 30/01/2010 16:43:21

    Αθάνατος.

  5. Jasmin avatar
    Jasmin 30/01/2010 17:39:04

    Αν δεν υπήρχε ο Μανώλης Μπικάκης ή κάποιοι σαν και αυτόν
    θα ήμασταν ήδη κομμάτι της Νέας Οθωμανικής Αυτοκρατορίας.
    Βέβαια, θα προσαρτηθούμε προσεχώς και αμαχητί.
    Με το ψήφισμα ενός νομοσχεδίου.
    Ευτυχώς, για μας τους φλώρους, οι νεκροί δεν σηκώνονται από τον τάφο τους. Διότι θα μας κυνηγούσαν με κλωτσομπούνια από τους Κλέφτες και τους Αρματωλούς του '21 μέχρι οι Ήρωες σε καιρό ειρήνης- πιλότοι μας.
    Γιατί τα ονόματά τους, εμείς οι φλώροι
    που ειρηνικά θα παραδώσουμε την Πατρίδα μας,
    μπορεί να τα ξεχνάμε.
    Το αίμα τους όμως το έχουμε ήδη
    στα μαλθακά και αταλαιπώρητα χέρια μας.

    • remali avatar
      remali @ Jasmin 30/01/2010 18:18:29

      ο σταθμαρχης βαζει δυσκολα φαινεται Jasmin !
      ζορια τραβας πολλα ζορια!!
      προσπαθεις να κρυψεις το καπελακι
      αλλα ειναι συρραμενο στο πετσι

    • Σαψάλης avatar
      Σαψάλης @ Jasmin 30/01/2010 18:26:42

      Jasmin σε ψαχνουν να δωσεις τα φώτα σου στην ανάρτηση για τους οπαδούς του Άρη, αν ειναι κρυφο-μακαμπί και τα τοιαύτα. Που είσαι; Κρύβεσαι;

    • Tasos avatar
      Tasos @ Jasmin 30/01/2010 18:43:21

      Φαντάζομαι ότι φλώρους θα λέγανε και οι παλιότεροι τους Κολοκοτρώνη, Μακρυγιάννη, Παπαφλέσσα κλπ. Οταν έρθει η ώρα που δένει το ατσάλι τότε θα δούμε από τί είμαστε φτιαγμένοι. Από ζυμάρι ή σίδερο.

    • Jasmin avatar
      Jasmin @ Jasmin 30/01/2010 18:49:46

      Τασος,
      ξαναδιάβασε πρώτα τί έγραψα και τα λέμε.
      Ο Κολοκοτρώνης και οι άλλοι πολέμησαν.
      Και με πράξεις απέδειξαν ότι ήταν Ήρωες.
      Εμείς οι σημερινοί, είμαστε φλώροι.
      Αποδεδειγμένα φλώροι, διότι εκλέγουμε αυτούς που εκλέγουμε.
      Και αν περάσει το νομοσχέδιο για την
      απόδοση ιθαγένειας τότε δε θα είμαστε μόνο φλώροι
      αλλά βδελύγματα της Ελληνικής Ιστορίας
      και εθνικοί μειοδότες.

    • man8os avatar
      man8os @ Jasmin 30/01/2010 18:51:12

      Μαλλον η προτελευταια γενια των Ελληνων...

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ Jasmin 30/01/2010 18:54:52

      Tάσο το ζητούμενο είναι άλλο... να σου γίνει συνείδηση πώς είσαι φλώρος! πώς όλοι είμαστε φλώροι:
      όχι το: άει στον κόρακα γίναμε, είμαστε πλέον κάφροι, ξυπνήστε ρε!
      όχι φυσικά!
      αλλά το: είσαι φλώρος, είσαι φλώρος, είσαι φλώρος!!!
      -(μπαϊλντισμένος), δεν αντέχω άλλο, ναι, το δέχομαι, είμαι φλώρος!
      με εννόησες φαντάζομαι...

    • Jasmin avatar
      Jasmin @ Jasmin 30/01/2010 18:59:05

      Μάνθο,
      Θα προσπαθήσουμε όπως πάντα.
      Αυτή τη φορά περισσότερο.
      Και να έχεις Πίστη.
      Είμαστε Έλληνες και τα έχουμε καταφέρει και σε χειρότερα.

    • man8os avatar
      man8os @ Jasmin 30/01/2010 19:01:47

      Απεναντι σε δυσκολους καιρους, κατεκτημενοι υπο του βαρβαρου εισβολεα, τα καταφεραμε.
      Απεναντι σε δυσκολους καιρους, πιστευοντας τον βαρβαρο βασιλια, θα τα καταφερουμε?

    • katerina avatar
      katerina @ Jasmin 30/01/2010 19:04:01

      Μπράβο B.K.Σ.πες τα! Αυτό είναι το στοίχημα
      γιατί άλλωστε έχουν εξαφανιστεί τα θετικά πρότυπα και κυριαρχούν κάτι επανεξαργυρώσιμες επιταγές φτηνιάρικων και ανεγκέφαλων «επαναστατών»

  6. Λάκωνας avatar
    Λάκωνας 30/01/2010 18:17:42

    κάποτε ήμουν περήφανος που γεννήθηκα Έλληνας...

    πλέον η περηφάνια μου νεκραναστένεται όταν μαθαίνω για κααααάποιον Μπικάκη,για καααααάποιον Σολωμού,για καααααάποιον Ηλιάκη για κααααάποιον Ισαάκ κ μόλις αρχίσουν τα δελτία των 8 επιστρέφει πάραυτα στο νεκροντούλαπο που μου φορτώσανε μαζί με ένα απολυτήριο κ μια ταυτότητα που με ονόμαζε ελληνάκο ΥΠΗκοο

  7. Αρράκις الراقص avatar
    Αρράκις الراقص 30/01/2010 18:59:36

    Αθάνατος!
    Και ήταν ένα απλό παιδί, ένας από εμάς:
    http://img46.imageshack.us/img46/9066/bikakis.jpg

  8. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 30/01/2010 19:11:52

    ΦΑΚΤΟΡΑ σταμάτα να γράφεις βλακείες ,έχουμε σοβαρότερα θέματα να ασχοληθούμε ,δεν πήρες χαμπάρι ότι χώρησε η ΜΕΝΕΓΑΚΗ ,για ποιόν ΜΠΙΚΑΚΗ μας γράφεις ,τουλάχιστον να είχε κάψει καμιά ΕΛΛΗΝΙΚΗ σημαία ,να είχε κάψει κάνα αυτοκίνητο η ένα μαγαζί ,να του δίναμε σημασία ,άκου εκεί πολέμησε για την ΕΛΛΑΔΑ τι θέλεις τώρα να μας βάλεις την ρετσινιά του ΠΑΤΡΙΩΤΗ

  9. Winston avatar
    Winston 30/01/2010 20:44:43

    Μπικάκης νομίζω οτι λέγεται και ο διοικητής της 1ης Μ.Α.Λ στα Χανιά τώρα. Ένας μουστακαλής, ψηλός, αγέρωχος, ευθυτενής αξιωματικός ίδια η λεβεντιά της Κρήτης. Μάλλον πρέπει να είναι συγγενής του ΕΛΔΥΚάριου ήρωα...

  10. Κρης avatar
    Κρης 30/01/2010 21:11:04

    καπου που εγινε αναφορα ενας φιλος που υπηρετησε στα χανια το 97

    ανεφερε....
    Τον τυπο τον εχω δει 2 φορες στο μνημοσυνο των πεσοντων της Μοιρας.

    Ο αδερφος του ηταν υποδικας μας.

    Μιλαμε και τα 2 αδερφια ειναι 2 ανθρωποι που δεν μπορεις να τους κοιταξεις στα ματια....

    Γενικα οσοι ειναι απο Αση Γωνια,Ανωγεια,Μονοφατσι,Ζωνιανα γυαλιζει το ματι τους και δεν εχουν καμμια αναστολη για τιποτα,ειδικα αν εχουν δικιο....
    Σε πεδιο μαχης 2-3 τετοιους θα ηθελα να εχω στη διμοιρια μου...

    ...

    τοτε ο αδερφος του ηταν υποδιοικητης.

  11. Νιόνιος-διονύσης avatar
    Νιόνιος-διονύσης 30/01/2010 21:24:28

    ενας απλος ΕΛΛΗΝΑΣ!!!!!!μακαρι να ειμαι εκει αν χρειαστη!!μαζι με τετοιους ΕΛΛΗΝΕΣ!!!

  12. Επαγρυπνών avatar
    Επαγρυπνών 30/01/2010 23:23:35

    Ο Ελληνικος στρατος σε μερικα χρονια δεν θα ειναι ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΤΡΑΤΟΣ αλλα ΕΛΛΑΔΙΚΗ ΛΕΓΕΩΝΑ ΤΩΝ ΞΕΝΩΝ!Ολα τα παιδια των αλλοδαπων θα παρουν την ελληνικη ιθαγενεια (οπως θελει ο ΓΑΠ) και επομενως θα μπορουν ειτε να κατατασσονται ως εποπ ειτε να εισαγονται στις στρατιωτικες σχολες.Ειδικα για τους εποπ θα υπαρξει κοσμοσυρροη λογω ανεργιας και βολεματος στο δημοσιο!

    Οποτε σε 10-15 χρονια θα εχουμε Πακιστανους πιλοτους,Αφγανους πλοιαρχους,Αλβανους αξιωματικους στον στρατο ξηρας με πληθος αλλοδαπων εποπ και κληρωτων στρατιωτων ως προσωπικο!

    Με τόσους μουσουλμανους στις ένοπλες δυνάμεις ας είναι ο Αλλάχ μαζί μας ώστε να υπερασπιστούμε αποτελεσματικα την χώρα απο ενδεχόμενη επίθεση της τουρκιάς!!

    • man8os avatar
      man8os @ Επαγρυπνών 30/01/2010 23:39:49

      Η θα διαλυθουμε οπως η Γιουγκοσλαβια το 1941.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ Επαγρυπνών 30/01/2010 23:43:25

      οι λαοί της Γιουγκοσλαβίας είναι γηγενείς, κουβαλάνε καμμιά δεκαριά γενηές στις πλάτες τους, δε πρέπει να γίνουν κι ετούτοι τόσες;

    • Βρασίδας avatar
      Βρασίδας @ Επαγρυπνών 30/01/2010 23:47:42

      Αλήθεια τίμησε αυτή η χώρα όσους ελάχιστους ΗΡΩΕΣ ΕΛΔΥΚΑΡΙΟΥΣ επέζησαν δίνοντας μαθήματα πατριωτισμού και αυταπάρνησης; Έναν τουλάχιστον ξέρει κάποιος;
      Αδερφάρες χρυσοπληρωμένες στην ξεφτιλισμένη TV, όλοι ξέρετε.
      Δεν έχουμε οικονομική κρίση λοιπόν, εδώ και πολλά χρόνια έχουμε ηθική και πολιτική κρίση.
      Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι εκ της τέφρας του αναγεννάται ο φοίνιξ.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Επαγρυπνών 31/01/2010 00:19:25

      1941 ή 1991;

    • man8os avatar
      man8os @ Επαγρυπνών 31/01/2010 00:26:44

      1941. Τοτε δεχτηκε εξωτερικη επιθεση.
      Το 1991 κατερευσε εκ των εσω. Αλλα και παλι εφταιγε ο πολυπολιτισμικος χαρακτητρας του κρατους.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ Επαγρυπνών 31/01/2010 00:31:35

      SA ο Μάνθος είναι παιδί-θαύμα!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Επαγρυπνών 31/01/2010 00:45:51

      Ξεχνάει ή αγνοεί πως και εμείς δεχθήκαμε εισβολή το 41 από τους Γερμανούς αλλά δεν διαλυθήκαμε, όπως βέβαια δεν διαλύθηκε ούτε η Γιουγκοσλαβία η οποία δημιούργησε μεγάλη αντίσταση (Τίτο) και στη συνέχεια με την απελευθέρωσή της έδιωξε βασιλιάδες κλπ. και έγινε αυτή που έγινε για όσο διάστημα κράτησε (1991).

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ Επαγρυπνών 31/01/2010 00:49:35

      ο Μάνθος τεχνιέντως και εντέχνως προσπαθεί να περάσει διάφορες ψιλοπροβοκατόρικες αναγνώσεις με την αθωότητα ενός δεκαεννιάχρονου, δεν είναι τυχαία η επιλογή της ηλικίας. (αλλά είναι καλό παιδί!)

    • man8os avatar
      man8os @ Επαγρυπνών 31/01/2010 01:07:21

      26-3-1941:Προσχωρει η Γιουγκοσλαβια στον Αξονα.
      27-3 Επανασταση στην Γιουγκοσλαβια, αποχωρει απο τον αξονα.
      28-3 Αναπροσαρμοζονται τα Γερμανικα σχεδια με στοχο την ταυτοχρονη εισβολη.
      6-4-1941 Γερμανικη εισβολη σε Ελλαδα και Γιουγκοσλαβια.
      10-4-1941 Οι Κροατια κυρησει την ανεξαρτησια της.
      12-4-1941 Οι Γερμανοι καταλαμβανουν το Βελιγραδι.
      Η εκστρατεια ως την προτευουσα διηρρκεσε 6 μολις μερες και αυτο εξαιτειας της μη ομοιογενειας του στρατου που ειχε συνεπειες στην πειθαρχεια και στην πολεμικη αποδοση.
      @ ΒΚΣ: Μελεταω με ιδιαιτερη ζεση την ιστορια.Ισως να μην εχω την σφαιρικοτητα των γνωσεων αλλων σχολιαστων(πχ Γιασμιν), αλλα απο εμενα μπορεις παντα να εχεις μια καλη ιστορικη αναλυση, ιδιαιτερα για την περιοδο 1860-1970.( κυριως την Ευρωπαικη ιστορια)
      @ΣΑ. Η στρατιοτικη συντριβη δεν εχει σχεση με το κινημα αντιστασης που μπορει κατοπιν να δημιουργηθει. Ο Ελληνικος στρατος δεν συνετριβη με τετιον ταπεινοτικο τροπο. Αντιθετα πολεμησε εξαιρετικα, και αν δεν ειχε ηδη 8 μηνες χειμερινου πολεμου , νομιζω θα ειχε ανταπεξελθει και θα σταματουσε την Γερμανικη ορμη.
      Ας οψετε το ρηγμα που παρατηρηθηκε στην Γιουγκοσλαβικη παραταξη και επετρεψε τους γερμανους να καταιβουν απο την κοιλαδα του Αξιου και να φτασουν στην Θεσσαλονικη.
      Αν θελετε περαιτερω αναλυση για την Γερμανικη εισβολη και τα αιτια της ηττας μας, ευχαριστως να στειλω πληρες κειμενο.
      Αλλα αυτο στο οποιο θελω να καταληξω ειναι οτι ο Ελληνικος στρατος καθηλωσε, σχεδον νηκησε τους Ιταλους, ενω στην καταμετωπο αντιπαραθεση σε τιποτα δεν υπολειπετο των Γερμανων. Η ηττα επηλθε λογο του ευρους του μετωπου και της ταχυτατης(περα απο καθε προσδοκια και των Γερμανων) καταρρευσης της Γιουγκοσλαβιας.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ Επαγρυπνών 31/01/2010 01:19:35

      Μάνθε μου σου εύχομαι καλή προκοπή στα πρότυπα που έχεις επιλέξει. πάντα αντάξιός τους, παιδί μου!

    • man8os avatar
      man8os @ Επαγρυπνών 31/01/2010 01:21:34

      Ειλικρινα παντος, εαν υπαρχουν ενστασεις αναφορικα με το τελευταιο ποστ θα ηθελα να τις δω για να μπορεσω να απαντησω.
      Νομιζω εχει ενδιαφερον να συζητησουμε το γιατι τα εθνικα κρατη χρειαζονται εθνικους στρατους.

  13. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 31/01/2010 01:12:51

    Μάνθο, Θαύμα!!! Ξαφνικά έμαθες ορθογραφία! Τι έγινε; Έφυγε η δυσλεξία που επικαλούσουν;

  14. man8os avatar
    man8os 31/01/2010 01:16:20

    Παντα ο ιδιος, ανορθογραφος. Ισως να μην μου ξεφευγουν τοσα, αλλα αν ψαξεις θα τα βρεις τα λαθη.
    (Δεν το λεμε μεγαλοφωνα μην προσελκυσουμε ορθογραφικους ιεροεξεταστες)

  15. blue nile avatar
    blue nile 01/02/2010 12:41:46

    Το γεγονός ότι ο Μπικάκης αποστρτατεύτηκε και μετά εργάστηκε ως οικοδόμος αποτελεί όνειδος για το κράτος.
    Δεν θα μπορούσα να φανταστώ καταλληλότερο εκπαιδευτή λοκατζήδων ενώ η μονιμοποίηση του στο στράτευμα θα ήταν μια έμπρακτη χειρονομία ευγνωμοσύνης στον ήρωα.

    Τα πιο ειλικρινή συγχαρητήρια στο teachers-limnou.blogspot και στο antinews.

    Πολεμώντας τη λήθη συνεισφέρετε στην ελευθερία.

  16. truthingreece avatar
    truthingreece 10/04/2012 10:36:01

    εγινε jack....και μετα ξυπνησε......δεν τολμω να σκεφτω τι αλλες μουφες θα λεγαν αν κερδιζαμε και καμια μαχη εκει κατω :)

  17. ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ avatar
    ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ 17/11/2012 12:51:08

    ΣΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΗΡΩΕΣ
    ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ ΕΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
    ΠΟΥ ΣΩΣΑΝΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ
    ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΚΟ...........

    ΤΟ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ
    ΟΛΙ ΜΑΖΙ
    ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟ ΑΞΙΖΟΥΝ
    ΜΕ ΜΙΑ ΨΥΧΗ.........

    ΟΣΟΙ ΤΟΥΣ ΕΞΑΦΑΝΗΣΑΝ
    ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΧΑΣΤΟΥΝ
    ΜΑ ΣΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ ΚΑΡΔΙΕΣ
    ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΖΟΥΝ.....

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!