#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/11/2011 11:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ένας λαός χρεοκοπημένος έχει να χάσει μόνο τις αλυσίδες του

 



(Γράμμα από την "βάση")

Όχι δε θέλω να είμαι για "μια μέρα πρωθυπουργός".

Θέλω να είμαι για μια ώρα "σύμβουλος του Σαμαρά."

O Αντώνης Σαμαράς εκλέχτηκε μέσα από κινηματική διαδικασία. Εκεί στον κόσμο έχει τις ρίζες του, εκεί έχει την κοινωνική αναφορά του, εκεί είναι όλο του το οπλοστάσιο.

Ο Α. Σαμαράς εκλέχτηκε όχι γιατί είχε τους μηχανισμούς και τα οφίκια. Εκλέχτηκε μέσα από μια πρωτόγνωρη κινηματική διαδικασία που έλαβε χαρακτηριστικά επανάστασης.

Ο Α. Σαμαράς επιβλήθηκε λοιπόν από τα "κάτω".

Ήταν μια επιλογή ελπίδας από τις μάζες που δεν καταλαβαίνουν τι σημαίνει δανειακή σύμβαση, εξειδίκευση μνημονίου, μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα.

Αυτές οι μάζες καταλαβαίνουν μόνο τρεις λέξεις: Πατρίδα, Αξιοπρέπεια, Ελπίδα.

Από τα δεξιά ως τα αριστερά του πολιτικού φάσματος, τρεις λέξεις που τις καθοδηγούν.

Το μέλλον και η επιβίωση του πολιτικού προσωπικού της χώρας δεν ενδιαφέρει κανέναν.

Με φθαρμένα υλικά δε χτίζεται τίποτα καινούργιο. Οι καθωσπρεπισμοί δεν αρμόζουν σε τέτοιες περιπτώσεις.

Η στήριξη στο πρόσωπο του είναι δεδομένη. Όπως και η εμπιστοσύνη.

Αλλά αυτό πρέπει να το καταλάβει και ο ίδιος. Το έχει ανάγκη. Πάλι με την ίδια συνταγή.

Για να γίνει ένα άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά...

Ένας λαός χρεοκοπημένος δεν έχει να χάσει τίποτα άλλο παρά μόνο τις αλυσίδες του.

Βανζέτι

Υ.Γ.:

Σε αυτή την Ευρώπη των «πολιτισμένων», των Συνόδων Κορυφής, των Βρυξελλών και των πολυεθνικών αποδεικνύεται μέχρι κεραίας αυτό που έλεγε ο Ντοστογιέφσκι:

"Ξέρω κάτι «πολιτισμένους» που μπροστά τους οι βάρβαροι δεν πιάνουν χαρτωσιά σε μισανθρωπισμό."

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Wolf avatar
    Wolf 09/11/2011 12:01:05

    Ας πάμε τότε μερικές χιλιάδες Έλληνες (νεοδημοκράτες και μη, αλλά Έλληνες) τώρα, σήμερα, κάτω από τα γραφεία της Λ. Συγγρού, να θυμίσουμε, να τον στηρίξουμε, να μη νιώθει τη μοναξιά του ηγέτη, να του πούμε προχώρα μπροστά και εκπροσώπησε μας.
    Εκπροσώπησε την αξιοπρέπεια και την περηφάνια αυτού του λαού.
    Να φωνάξουμε ότι με λιγότερα μπορούμε, αλλά σκυφτούληδες Όχι!!!
    Να μας δουν, οι άλλοι όλοι (Όλι), εδώ και έξω από εδώ και να σκιαχτούν!!!
    Πρόταση είναι, εγώ είμαι μέσα.

    • Factorx avatar
      Factorx @ Wolf 09/11/2011 12:10:36

      Αντε ξεκίνα, όλο λόγια είσαι

      • Wolf avatar
        Wolf @ Factorx 09/11/2011 12:25:20

        ...με μάλωσες τώρα?
        Για να ξέρω?
        χεχεχε...

        • Factorx avatar
          Factorx @ Wolf 09/11/2011 13:15:15

          οχι, απλά δεν ξύπνησε ακόμα και δεν σκέφτεσαι τι θα πουν αν καλέσουμε εμείς τον κόσμο

      • katohos avatar
        katohos @ Factorx 09/11/2011 12:54:08

        γιατί δεν μας καλείται οργανωμένα να έρθουμε?

        • Factorx avatar
          Factorx @ katohos 09/11/2011 13:13:29

          Γιατι θα βγει η κ. Σπυράκη στο Μέγκα και θα λέει οτι η φραξια του antinews κατέβασε τον κόσμο στην Συγγρού

          • Wolf avatar
            Wolf @ Factorx 09/11/2011 20:39:02

            Ας πάμε τότε μερικές χιλιάδες Έλληνες (νεοδημοκράτες και μη, αλλά Έλληνες) τώρα, σήμερα, κάτω από τα γραφεία της Λ. Συγγρού, να θυμίσουμε, να τον στηρίξουμε, να μη νιώθει τη μοναξιά του ηγέτη, να του πούμε προχώρα μπροστά και εκπροσώπησε μας.

            Αυτό είπα, "ας πάμε" δεν είπα να το ξεκινήσει το Antinews! Δεν το έχω χάσει ακόμη, δόξα το Θεό!!!

      • Iokasti@gr avatar
        Iokasti@gr @ Factorx 09/11/2011 13:04:26

        και εγω συμφωνω!
        Να παμε και να τον στηριξουμε.
        ολοι εμεις που στηθηκαμε στις ουρες για να τον ψηφισουμε.
        κοντρα στους αρουληδες, στους Μιλτικους και τα ντορακια.
        και ολους οσους του τραβουν το χαλι καθε φορα που στηριζει την Πατριδα.

    • EΥΑ avatar
      EΥΑ @ Wolf 09/11/2011 12:45:05

      Μέσα κι εγώ!

      • Tom avatar
        Tom @ EΥΑ 09/11/2011 13:54:27

        κι εγώ!

    • Mara avatar
      Mara @ Wolf 09/11/2011 16:13:23

      Wolf,

      Άντε ντε.... ανακοίνωσε ημέρα και ώρα και φύγαμε!!!!
      Θέλετε και σήμερα το απόγευμα? Το βράδυ?
      Ότι πεί ο λαός!!!

      Υ.Γ.
      Άχ! Και να είναι εκεί οι "...παρά πέντε...", άχ....

  2. Αστραπόγιαννος avatar
    Αστραπόγιαννος 09/11/2011 12:09:38

    Δυστυχώς ένας λαός χρεοκοπημένος έχει να χάσει και άλλα πράγματα εκτός από τις αλυσίδες τους. Πράγματα μάλιστα τα οποία αν τα χάσει δεν θα τα ξαναπάρει ποτέ και θα τα θυμάται μόνο σε τραγούδια σαν αυτά που λέμε για τη Σμύρνη. Γι' αυτό πρέπει να προσέξουμε και να είμαστε διορατικοί και ψύχραιμοι.

    Τα τσιτάτα της αριστεράς είναι ωραία για να ρίχνεις γκόμενες στα αμφιθέατρα. Αλλά στη διεθνή σκακιέρα δεν προσφέρουν τίποτα παρά χλέυη. Με κάτι τέτοια τσιτάτα πήγε και ο ΓΑΠ στις Κάννες να τους πει περί "δημοψηφίσματος και λαικής επιθυμίας" και σήμερα ο Σαρκοζί τον λέει τρελό και καταθλιπτικό.

  3. letta avatar
    letta 09/11/2011 12:10:53

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΣΟΥ. ΜΠΡΑΒΟ. ΠΑΤΡΙΔΑ , ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ, ΕΛΠΙΔΑ, ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΙΣ ΛΕΞΕΙΣ ΒΑΘΙΑ ΧΑΡΑΓΜΕΝΕΣ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ. ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΑΓΩΝΙΖΟΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΑΠΛΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ. ΜΟΝΟ Η ΔΙΑΠΛΟΚΗ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ. ΕΜΕΙΣ ΤΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΟ ΕΙΚΟΝΙΣΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΣΤΟ ΧΑΡΤΙ ΤΗΣ ΤΟΥΑΛΕΤΤΑΣ. ΓΙ ΑΥΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΣ ΔΙΑΠΛΟΚΗΣ. Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ!!!!!!!!

  4. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 09/11/2011 12:15:11

    Και να θυμόμαστε πάντα αυτό που είχε πει ο Ηλίας Ηλιού το 1959 στη Βουλή , με αφορμή των μειοδοτικών ¨Συμφωνιών της Ζυρίχης ¨ , ΔΟΥΛΟΙ - ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ Ν΄ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΟΥΝ ΣΚΛΑΒΟΥΣ !

  5. letta avatar
    letta 09/11/2011 12:22:44

    ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΛΗΣΙΑΣΕΙ ΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ ΑΣ ΤΟΝ ΕΜΨΥΧΩΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΠΙΣΩ, ΑΛΛΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΠΟΙΟ ΝΟΜΙΖΕΙ ΑΥΤΟΣ ΣΩΣΤΟ. ΕΜΑ ΕΧΩ ΕΓΩ ΝΑ ΠΩ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ. Ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΟΣΟ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟΥ ΣΑΜΑΡΑ. ΠΑΝΤΑ ΤΟΝ ΔΙΑΚΑΤΕΧΕΙ Ο ΦΟΒΟΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΦΡΕΝΑΡΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΡΧΗΓΟ. Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΟΥΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΑΛΙΜΠΑΝ (Π.Χ ΦΑΗΛΟΣ) ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙΑ ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΔΥΣΚΟΛΗ ΣΤΙΓΜΗ. ΜΕΣΟΒΕΖΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. ΠΡΟΧΩΡΑ ΑΝΤΩΝΗ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΜΕ ΟΔΗΓΟ ΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.

  6. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 09/11/2011 12:34:21

    Αγαπητέ φίλε, ούτε "μάζα" είμαστε, ούτε και μας λείπει στοιχειώδες μυαλό για να καταλάβουμε τί σημαίνουν τα "δανειακή σύμβαση, εξειδίκευση μνημονίου, μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα". Και την αξιοπρέπεια την κερδίζεις, όχι μόνο αντιδρώντας με περηφάνεια στις απαιτήσεις των δυνατών αλλά και φροντίζοντας να μή χρεώνεις τα παιδιά σου και τα εγγόνια σου με δυσβάστακτο χρέος για να περνάς εσύ καλά !

    Αυτή η γενιά που τά'κανε μούσκεμα, ψάχνει ότι ευκαιρία και ότι δικαιολογία της βρίσκεται μπροστά της για να μήν πληρώσει τα σπασμένα - με σκληρή δουλειά και πόνο και ειλικρινή συγνώμη. Και νομίζει οτι θα της χαριστούν για ακόμα μιά φορά οι αμαρτίες του παρελθόντος, και θα φορτώσει στον κόκκορα, στη Μέρκελ, στον ιμπεριαλισμό, στον Σόρος ή ξανά στα παιδιά της τον τρόπο ζωής που διάλεξε. Όχι φίλε μου, δέν θα γίνουμε ποτέ οπαδοί και θαυμαστές του Τσίπρα !

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ τσώφλι πασατέμπου 09/11/2011 14:26:06

      Σου έχει περάσει ποτέ από το μυαλό ότι, όπως εσύ "δεν θα γίνεις θαυμαστής του Τσίπρα", έτσι και κάποιοι άλλοι δεν θα καθίσουν στωικά να εξαθλιωθούν, όπως θα καθίσεις εσύ;

  7. Βρούτος avatar
    Βρούτος 09/11/2011 12:51:16

    Περιμένω από τον Σαμαρά, αν εκπροσωπεί ιστορικά αυτό που οι υποστηρικτές του διατείνονται ότι εκπροσωπεί να τηρήσει στάση ανάλογη με αυτήν του Μεταξά ή του Τάσου Παπαδόπουλου. Πλέον όλοι οι σχολιαστές καταλήγουν στο συμπέρασμα ότι το Ευρώ και ίσως και η ιδέα της Ενωμένης Ευρώπης πνέουν τα λοίσθια. Ας διασωθεί τουλάχιστον η αξιοπρέπεια της Ελλάδας. Είναι πιθανόν η Ευρώπη να μας έχει ανάγκη περισσότερο από όσο την έχουμε εμείς και εν πάσει περιπτώσει το διακύβευμα σε αυτήν την ιστορική συγκυρία δεν αφορά επικείμενη στρατιωτική εισβολή ή απειλή όπως ήταν στις περιπτώσεις Μεταξά / Παπαδόπουλου αλλά κάποια αμφιλεγόμενα (στην καλύτερη περίπτωση) οικονομικά ανταλλάγματα. Αν συρθεί ο Σαμαράς στην αποδοχή τέτοιων ιταμών τελεσιγράφων όπως αυτά που διατυπώνονται τις τελευταίες μέρες προκειμένου να εξασφαλίσουμε όχι την επιβίωσή μας ως έθνος αλλά την παραμονή μας για λίγους μήνες ή το πολύ έτη παραπάνω σε ένα club που ούτως ή άλλως θα βάλει λουκέτο ωσονούπω, τότε είναι πολύ "λίγος" σε σχέση με τον τρόπο που μας τον έχουν παρουσιάσει. Για να μην πω ότι και μόνο η έλλειψη εκρηκτικής αντίδρασης μπροστά σε τέτοιες δημόσιες προκλήσεις και μάλιστα εκπορευόμενες από απλούς παραγοντίσκους των Βρυξελλών, επιτρέπει την εξαγωγή συμπερασμάτων.

  8. Petruchio avatar
    Petruchio 09/11/2011 12:53:28

    Ο Λαός δεν είναι χρεοκοπημένος όπως πιστεύετε. Ζοριζόμαστε όλοι πολύ αλλα η πίεση δεν συγκρίνεται με το τι θα συμβεί με μία άτακτη χρεωκοπία και επιστροφή στη δραχμή. Αυτό δεν το λέω εγώ, το λέει η απλή λογική και δέχομαι να επιχειρηματολογήσω με όποιον έχει άλλη άποψη που να μπορεί να την υποστηρίξει με αριθμούς.
    Το βασικότερο όμως είναι ότι τυχόν εγκατάληψη του ευρώ θα μας οδηγήσει σε απομόνωση από τους συμμαχους μας - αυτούς που ορθώς εμείς οι ίδιοι επιλέξαμε εδώ και πολλές δεκαετίες και οι οποίοι είναι καλύτεροι από την όποια άλλη εναλλακτική (πρόσδεση σε Τούρκους, Ρώσους ή Κινέζους, που δεν ενδιαφέρονται κιολας)
    Συμμαχίες πέραν της Ευρωπαικής Ένωσης είναι - σε πρακτικό επίπεδο - αέρας κοπανιστός και το κόστος για την Χώρα θα είναι δυσβάστακτο.

    Συνεπώς τα δύο μεγάλα κόμματα καλά θα κάνουν να συνεργαστούν για το καλό της Χώρας ώστε να περάσουμε τον "κάβο" που με δικές τους ευθύνες (και των δύο) έχουμε περιέλθει.
    Εδώ παίζουμε με το μέλλον μας και το μέλλον των παιδιών μας... το αν θα εκπληρώσει τα παιδικά του όνειρα ο Γιώργος, ο Αντώνης, ο Βαγγέλης ή δεν ξέρω ποιος άλλος με αφήνει παγερά αδιάφορο.
    Καλά θα κάνουν να σοβαρευτούν και τα δύο κόμματα γιατί πέραν των φανατικών των δύο πλευρών υπάρχει και η σιωπηλή πλειοψηφία που θέλει τη Χωρα να είναι ΣΟΒΑΡΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ.

    • ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
      ΝΤΑΝΤΟΝ @ Petruchio 09/11/2011 13:32:07

      Μπορείς να μου αναφέρεις σε παρακαλώ ένα ¨σοβαρό Ευρωπαϊκό κράτος¨; Καλλίτερα ξεκίνα να περιγράφεις πως θα έπρεπε να είναι ένα σοβαρό Ευρωπαϊκό κράτος . Ξεκίνα να το ψάχνεις , διότι δεν υπάρχει.

      • Λιζα Αλεξίου avatar
        Λιζα Αλεξίου @ ΝΤΑΝΤΟΝ 09/11/2011 14:05:14

        Η σιωπηλή πλειοψηφία όπως λες, θέλει ένα "Ελληνικό κράτος", ισχυρό, ανθρώπινο και δίκαιο, και όχι Ευρωπαϊκό, ή τουλάχιστον όχι με αυτήν την μορφή και σχέση που έχουν σήμερα τα κράτη της ΕΕ.

      • Petruchio avatar
        Petruchio @ ΝΤΑΝΤΟΝ 09/11/2011 14:13:24

        Έχεις να προτείνεις οποιοδήποτε άλλο πρότυπο πλην των Ευρωπαικών κρατών, που να υπάρχει σε αυτό τον κόσμο, και να είναι καλύτερο κράτος για τους πολίτες του?

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ Petruchio 09/11/2011 15:16:39

      Στο ΠΑΣΟΚ απευθύνεσαι για σοβαρότητα, που ζεις?

  9. Nικόλας avatar
    Nικόλας 09/11/2011 14:21:16

    Χθες για πρώτη φορά στην ζωή μου πήγα στον ΟΑΕΔ και έβγαλα κάρτα ανεργίας χωρία να έχω το δικαίωμα να μπω και στο ταμείο ανεργίας.
    Μέχρι τώρα εργαζόμουν με συμβάσεις ορισμένου χρόνου ή έργου σε διάφορες εταιρείες.
    Έπαθα την πλάκα μου με το πόσο κόσμος έκανε ανανέωση κάρτας ή έβγαζαν καινούργιες και με την γκάμα ηλικιών και κουλτούρας!
    Δεν θέλω να φύγω και να επιστρέψω στην χώρα που γεννήθηκα στην χώρα της μητέρας μου τον Καναδά...

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ Nικόλας 09/11/2011 15:21:41

      Μία από τα ίδια, πόσες φορές έχω ακυρώσει αυτό το γ....... one way εισητήριο.

  10. Γιώργος msn avatar
    Γιώργος msn 09/11/2011 14:53:43

    Ίσως από τις πιο ωραίες αναρτήσεις και σίγουρα εύστοχα δομημένη.
    Το περιτύλιγμα κουράζει, η ουσία δυστυχώς παραλείπεται.
    Φυσικά με "τούμπαρε" συγκινισιακά και η αναφορά στον Ντοστογιέφσκι.
    Για μια ακόμη φορά, πρέπει να γίνει συνείδηση ότι η πολιτική αφορά την κοινωνική ευημερία (όχι ασυδοσία), είναι επιστήμη της κοινωνίας και όχι "Χασάπικα" κατώτερα μαθηματικά.
    Όσο πιο νωρίς το διεκδικήσουμε ως αυτονόητο οι άνθρωποι οργανωμένα και απαιτητικά, τόσο καλύτερα!
    Έτσι και αλλιώς αυτοί οι κομψοί χασάπηδες δεν αργούν να μας πείσουν ότι η ευημερία των κρατικών οντοτήτων δεν αφορά ανθρώπινα μεγέθη αλλά τραπεζικά δεδομένα.
    Αν δεν το έχουν κάνει ήδη...

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ Γιώργος msn 09/11/2011 15:30:59

      "κομψοί χασάπηδες"
      ΕΓΡΑΨΕΣ

  11. ad kan avatar