Ένας ακόμη ανώτατος αξιωματικός του Ελληνικού Στρατού αποφάσισε να γίνει... Χρυσαυγόπουλο
29/04/2014 21:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ένας ακόμη ανώτατος αξιωματικός του Ελληνικού Στρατού αποφάσισε να γίνει... Χρυσαυγόπουλο

Φαίνεται ότι ακροδεξιοί θύλακες υπάρχουν αρκετοί μέσα στο στράτευμα και είναι απορίας άξιο τι έγινε εκείνη η έρευνα που υποτίθεται ότι διεξήγαγε το ΓΕΕΘΑ και το υπουργείο Άμυνας και έβγαλε τα πάντα «λάδι» στον στρατό

Ένας ακόμη ανώτατος αξιωματικός του Ελληνικού Στρατού αποφάσισε να γίνει... Χρυσαυγόπουλο και να προσκυνήσει τη σημαία του νεοναζισμού στην Ελλάδα. Πρόκειται για τον αντιστράτηγο Γεώργιο Επιτήδειο, τ. Διευθυντή Τμήματος Χειρισμού Κρίσεων του Ευρωστρατού, ο οποίος ανακοινώθηκε ότι εντάχθηκε στο ευρωψηφοδέλτιο της Χρυσής Αυγής.

Μετά τον Συναδινό και ο Επιτήδειος συστρατεύεται με τις αξίες της του φασισμού, του τραμπουκισμού και της ακροδεξιάς στην Ελλάδα η οποία πλέον μπορεί να υπερηφανεύεται ότι έχει ρίζες στον ελληνικό στρατό. Και είναι εξαιρετικά ανησυχητικό το γεγονός ότι ανώτατοι αξιωματικοί που υπηρέτησαν την πατρίδα και τίμησαν το εθνόσημο, αποφασίζουν να σταθούν πλάι στους φανερούς και αφανείς υποστηρικτές των πιο σκοτεινών περιόδων της σύγχρονης ελληνικής ιστορίας. Αλλά και να κοσμήσουν με το όνομά τους ένα ευρωψηφοδέλτιο «βουτηγμένο» στο αίμα.

Φαίνεται ότι ακροδεξιοί θύλακες υπάρχουν αρκετοί μέσα στο στράτευμα και είναι απορίας άξιο τι έγινε εκείνη η έρευνα που υποτίθεται ότι διεξήγαγε το ΓΕΕΘΑ και το υπουργείο Άμυνας και έβγαλε τα πάντα «λάδι» στον στρατό.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. dimitrios avatar
    dimitrios 29/04/2014 22:52:06

    δείκτη νοημοσύνης των εν λόγω έχουμε;

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ dimitrios 30/04/2014 11:34:50

      ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΣΥΓΧΡΟΝΟΙ "ΤΣΟΛΑΚΟΓΛΟΥ" . ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΗ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΟΥΣ.

      • Επισκέπτης avatar
        Επισκέπτης @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 30/04/2014 11:41:11

        Από πού βγαίνει αυτό; Πας μη στηρίζων Αντωνάκη, Τσολάκογλου;

        • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
          ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Επισκέπτης 30/04/2014 11:55:25

          ΝΑΙ,ΕΙΝΑΙ Η ΒΑΘΕΙΑ ΜΟΥ ΠΕΠΟΙΘΗΣΗ . ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΦΑΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ,ΟΠΟΙΟΣ ,ΠΑΡΑΣΥΡΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΤΟΥ ΕΜΜΟΝΕΣ ΚΑΙ ΑΓΝΟΩΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΣΥΣΧΕΤΙΣΜΟΥΣ ,ΔΕΝ ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ ΠΟΥ ΒΑΛΕΤΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ (ΚΑΙ ΑΠΟ ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΡΙΣΤΕΡΑ) , ΠΑΙΖΕΙ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ "ΑΝΤΙΕΘΝΙΚΟΥ".

  2. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 29/04/2014 23:28:55

    Και έχει και Πτυχίο Νομικής και επαγγελματική ευρυμάθεια και πολλαπλές θέσεις στο ΝΑΤΟ, στην Ευρώπη κλπ. Προφανώς, ή γέμισε η Ελλάδα Χιτλερικούς και διεστραμμένους, ακόμα και επιφανείς, ή πρέπει να επανεκτιμήσουμε τον ρόλο και την δυναμική της ΧΑ. Ή στραβός είναι ο γιαλός, ή στραβά αρμενίζουμε. Με δεδομένο όμως ότι ΚΑΙ η ΧΑ θα εκλέξει ευρωβουλευτές, δέσ'τε το και θετικά: Θα προτιμούσατε κάποιο "τυπικό" Χρυσαυγίτη στην Ευρωβουλή;

    • βαγγέλας avatar
      βαγγέλας @ ΠΗΛΕΑΣ 30/04/2014 18:20:43

      Και έχει και Πτυχίο Νομικής και επαγγελματική ευρυμάθεια και πολλαπλές θέσεις στο ΝΑΤΟ, στην Ευρώπη κλπ, συνεπώς θεωρεί ότι οφείλει υπακοή σε τιτάνες όπως ο Μιχαλολιάκος, ο Λαγός και Κασιδιάρης...

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ βαγγέλας 01/05/2014 00:52:55

        Δεν νομίζω ότι σκέπτεται να "υπακούει" στον Μιχαλολιάκο, ούτε ότι σέβεται τις ναζιστικές εξτραβαγκάντσες του. Αλλά η θέση είναι σίγουρη, ο μισθός μεγάλος και η δυνατότητα να διακριθεί, για τις καλές του υπηρεσίες προς την Ελλάδα, δεδομένη. Τι καλύτερος συνδυασμός για έναν στρατιωτικό; Από την άλλη, έστω και σαν "αχαλίνωτος" είναι εξαιρετικά χρήσιμος στην ΧΑ, γιατί της δίνει την σοβαρότητα που της λείπει. It's a deal, λοιπόν!

  3. Ο Λούμπεν avatar
    Ο Λούμπεν 29/04/2014 23:31:46

    Όσο πιο απαξιωτικοί οι χαρακτηρισμοί τους οποίους μας αποδίδεις, τόσο πιο δύσκολο να εξηγήσεις γιατί μας προτιμάνε από εσένα!...

    • Tassos avatar
      Tassos @ Ο Λούμπεν 30/04/2014 08:42:19

      Ερμε, πίστεψες και συ ότι οι ..."μυστικές δημοσκοπήσεις" σε δίνουν 60% :-)

      • Επισκέπτης avatar
        Επισκέπτης @ Tassos 30/04/2014 11:47:00

        Δεν απαντάς ευθέως, ...έρμε κι αυτό δείχνει αμηχανία, όπως και οι απανωτές δημοσιεύσεις του antinews για την ΧΑ, δείχνουν ότι η τελευταία απασχολεί σοβαρά την Συγγρού. Λάθος κάνω;

      • Ο Λούμπεν avatar
        Ο Λούμπεν @ Tassos 30/04/2014 19:46:39

        Εδώ πίστεψες εσύ ότι έχουμε ανάπτυξη...

  4. Λούκιος avatar
    Λούκιος 29/04/2014 23:41:19

    Στις ένοπλες δυνάμεις απαγορεύεται οποιαδήποτε κομματική δραστηριότητα και πολιτικολογία,δεν ελέγχεται όμως το φρόνημα.

  5. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 29/04/2014 23:50:11

    Aπό τη δήλωσή του κ. Επιτήδειου: "Σε όλα αυτά τα φαινόμενα θεώρησα ότι δεν έπρεπε να παραμείνω απαθής αλλά, να αγωνισθώ, στον βαθμό που μπορώ ώστε να συνεχίσει να υπάρχει η χώρα μας. Σε όσους έχουν θέσει ως στόχο να την εξαφανίσουν, απαντώ με τα λόγια του ήρωα της Επαναστάσεως Στρατηγού Μακρυγιάννη. «Όταν πειράζουν την Πατρίδα μου και την θρησκεία μου θα μιλήσω, θα ενεργήσω και ότι θέλουν ας μου κάνουν»." Στο βιβλίο κάποιου ημίτρελου ονόματι Οδυσσέα Πατεράκη, με τίτλο "Το ασταφτερό σκοτάδι του Εωσφόρου", ο βομβιστής κινηματογράφων- αδερφός του υπερασπιστή των λαμογιών της μεταπολίτευσης( Μιχαλόλιας)- ιδιοκτήτης ξενοδοχείου ημιδιαμονής και εθνοπροδότης υμνητής του Χίτλερ Νίκος Μιχαλολιάκος γράφει προλογίζοντας: " Εκείνο όμως το οποίον προσωπικώς περισσότερο τιμώ εις το «Το αστραφτερό σκοτάδι του Εωσφόρου» είναι η Πνευματική Τόλμη και η Ιδεολογική Συνέπεια. Η Πνευματική Τόλμη ενός νέου ανθρώπου να μην υπολογίζη τον σκοταδισμόν είκοσι αιώνων και να τολμά αναφοράς εις τους παλαιούς απωλεσθέντας παραδείσους, οι οποίοι συγχρόνως είναι και οι μελλοντικοί κόσμοι των ονείρων μας, τα οποία με την Βούλησίν μας θα γίνουν πραγματικότης" υγ1: σημείωση για χρυσαυγίτες και κρυφοχρυσαυγίτες (τάχα μου αγανακτισμένους πούρους δεξιούς): με το "σκοταδισμό 20 αιώνων" ο πεθερός του Ματθαιόπουλου εννοεί τον Χριστιανισμό- για τον οποίο τάχα κόπτεσθε- , κορόιδα! Ή μάλλον υποκριτές! Συνεχίζει δε ο διορίσας την Ζαρούλια βουλευτή στον πρόλογο απευθυνόμενος στον Εωσφόρο: "Ο ερχομός σου θα σημάνει την αρχή ενός καινούριου κόσμου βγαλμένο απ' την παλιά σου διδαχή
    το μήλο πάλι δώσμου! " Καλά ο κ. Επιτήδειος τιμά πραγματικά τις διδαχές του Μακρυγιάννη...Όπως και οι "αγανακτισμένοι" ψευτοπατριώτες ψηφοφόροι των ναζί.

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ Κώστας ΜΠ 30/04/2014 01:23:26

      Σωστή η επισήμανσή σου για τη σχέση Μιχαλολιάκου-θρησκείας. Τώρα, να σου επισημάνω κι εγώ ότι το ["αγανακτισμένοι" ψευτοπατριώτες ψηφοφόροι των ναζί] και τα "κρυφοχρυσαυγίτες" κλπ παραπάνω σημαίνουν ότι υπονοείς πως 500000 Έλληνες ψηφοφόροι δεν είναι "αγανακτισμένοι" αλλά νηφάλιοι, και είναι όντως ψευτοπατριώτες και όντως φιλοναζιστές. Οπότε, ή "το αστραφτερό σκοτάδι του Εωσφόρου" έπεσε βαθύ στας φρένας σου, ή μας πήρε όλους μαζί ο διάολος!

      • Κώστας ΜΠ avatar
        Κώστας ΜΠ @ ΠΗΛΕΑΣ 30/04/2014 08:11:09

        Δεν είναι ναζί. Είναι ψευτοπατριώτες επειδή ψηφίζουν ναζί. Το δε επιχείρημα των 500.000 είναι άκυρο. Και τον ΓΑΠ τον ψήφισαν πολλαπλάσιοι, εκατομμύρια.Έπαψε να είναι ό,τι είναι λόγω της μαζικής επιδοκιμασίας που γνώρισε το 2009; Και 5 εκατομμύρια να ψηφίσουν τον Μιχαλολιάκο αυτο δεν τον "ξεκάνει" Ναζιστή. Επαναλαμβάνω: η ηγετική ομάδα είναι ναζί και οι ψηφοφόροι υποκριτές που τάχα το αγνοούν και ψευτοπατριώτες. Σε λίγα χρόνια δε, θα ντρέπονται για τις επιλογές τους στα χρόνια της Κρίσης, θα αρνούνται πως στήριξαν το μόρφωμα- συμμορία , δειλοί, κρυπτόμενοι όπως οι Μιχαλολιάκοι. Τυπικοί ψευτοπατριώτες...

        • Επισκέπτης avatar
          Επισκέπτης @ Κώστας ΜΠ 30/04/2014 11:12:47

          Ακόμη να καταλάβεις ποιοι ψηφίζουν ΧΑ; Τόσες και τόσες συζητήσεις έχουν γίνει (κι) εδώ μέσα, αλλά εσύ φαίνεται ότι δεν πήρες χαμπάρι. Κατέβα λίγο στον κόσμο των απλών ανθρώπων.

        • ΠΗΛΕΑΣ avatar
          ΠΗΛΕΑΣ @ Κώστας ΜΠ 30/04/2014 17:51:47

          Λοιπόν, σήμερα διάβασα ότι ο Στουρνάρας λέει πως το να διαλύσει τα Επιμελητήρια κάνοντας προαιρετική την συνδρομή των επαγγελματιών δεν το θέλει ο ίδιος, αλλά η Τρόϊκα! Και δείχνει ειλικρινής! Είναι το χιλιοστό παράδειγμα Εθνικής Υποταγής στις μέρες μας. Υπάρχει περίπτωση να τον ψηφίσει πατριώτης; Όσο για τον Μιχαλολιάκο κανείς δεν τον ψηφίζει επειδή είναι ναζί ή και αγνοώντας ότι είναι ναζί, αλλά, έστω, παραβλέποντας τους ναζί, ελπίζοντας να δουν την τιμωρία, που ευαγγελίζεται η ΧΑ, των πραγματικών ενόχων για το χάλι μας -που με πανουργία προσπαθούν να διαχύσουν την ενοχή τους πάνω μας ("μαζί τα φάγαμε") και, αριστεροί και δεξιοί, "ζητούν την ψήφο μας" σε ένα μήνα, για "μια από τα ίδια"-. Χθές, αφέθηκαν "με περιοριστικούς όρους" άλλοι δύο μεγαλομιζαδόροι υπόδικοι. Πόσες ψήφους προσέθεσε στην ΧΑ αυτό, αναλογίζεσαι; Όταν βλέπει κανείς στον δρόμο τον Κοντομηνά, τον Τσουκάτο, τον Παπαντωνίου και τόσους άλλους, μήπως σκέφτεται και την επιλογή της ΧΑ αν δεν του φαίνονται σοβαρές οι αριστερές ιδεοληψίες; Η ΧΑ θα τελειώσει όταν οι Έλληνες βεβαιωθούν ότι δεν τους κυβερνούν μαριονέττες ή/και συνυπόλογοι. Και δεν αρκούν οι φορτισμένες ατάκες του Σαμαρά για να πεισθούν.

          • Κώστας ΜΠ avatar
            Κώστας ΜΠ @ ΠΗΛΕΑΣ 30/04/2014 19:30:19

            Ναι υπάρχει περίπτωση να τον ψηφίσει πατριώτης. Αν έχει πάει στο κτήριο του ΕΒΕΑ για παράδειγμα στην Ακαδημίας. Έχεις πάει; Να μου επιτρέψεις να σου προτείνω να πας. Θα δεις τους κολλητούς του Μίχαλου να πίνουν καφέ και να περνούν την ώρα τους και να επιδίδονται σε PR και να περνούν την ώρα τους. Κάθε μέρα!!! Στις "εκλογές" δε , συμμετέχουν μια παρέα ολίγων δεκάδων, ένας υποψήφιος πρόεδρος , μια κωμωδία... Καμία σχέση με τα επιμελητήρια των κανονικών χωρών. Και σε αυτήν την πλάκα οι επιχειρήσεις πληρώνουν υποχρεωτικά για πείνουν κάποιοι καφέδες! Όταν γίνει προαιρετική η συνδρομή και σφίξουν οι ποποί , τότε τα επιμελητήρια θα προσφέρουν υπηρεσίες στα μέλη τους. Μέχρι τότε είναι μια ακόμη επιβεβαίωση γιατί η χώρα είναι τσίρκο. Για τα υπόλοιπα τα είπες και τα είπα. Εντάξει κατάλαβα όχι Σαμαρά, καλύτερα Παπά και Μπαρμπαρούση. Είναι πιο πατριωτικό. υγ: μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί η ΧΑ είναι αντίθετη στα κέντρα κράτησης των λάθρο; Ή έχεις και εσύ πειστεί από το επιχείημα "μαζικές απελάσεις"; ( πιο αστείο και από το σκίσιμο του μνημονίου)

          • Ο Λούμπεν avatar
            Ο Λούμπεν @ Κώστας ΜΠ 30/04/2014 20:40:14

            Εσύ μπορείς να μου πείς γιατί η Ν.Δ. επιμένει στα κέντρα κράτησης των λαθρομεταναστών; Για να λυθεί το πρόβλημα; Χαχαχαχα, έχεις χιούμορ δεν μπορώ να πώ...

          • Κώστας ΜΠ avatar
            Κώστας ΜΠ @ Ο Λούμπεν 01/05/2014 00:58:17

            Τυπική απάντηση ψηφοφόρου του Καιάδα...

          • ΠΗΛΕΑΣ avatar
            ΠΗΛΕΑΣ @ Κώστας ΜΠ 01/05/2014 01:08:12

            Για το ΕΒΕΑ διαφωνώ, επειδή, ακριβώς, ήμουν αναγκαστικά θαμώνας του, λόγω συνδικαλιστικής δράσεως στο εμπόριο. Όχι ότι ο κομματισμός δεν το έχει αλώσει κι'αυτό, οπότε η αξιοκρατία έχει πάει περίπατο, αλλά προσφέρουν, κι αυτό και το ΤΕΕ, που επίσης γνωρίζω, σημαντικές υπηρεσίες στους επαγγελματικούς κλάδους τους -το ΤΕΕ, μάλιστα, είναι και η θερμοκοιτίδα και ο κριτής πολλών νόμων του κράτους, ενώ τα ΕΒΕ δεν έχουν, όπως θα έπρεπε, αυτό το επίπεδο, λόγω επιπέδου μελών. Όσο για τον πατριωτισμό, ΟΧΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ. Δεν είναι ΚΑΝ θέμα πατριωτισμού, εξ όσων έχω ακούσει, αλλά και από αυτήν την παράμετρο δεν χάνει η ΧΑ στα μάτια των ψηφοφόρων της και, οπωσδήποτε, δεν κερδίζει η ΝΔ.

          • Κώστας ΜΠ avatar
            Κώστας ΜΠ @ ΠΗΛΕΑΣ 01/05/2014 01:58:19

            Καλά για τα μάτια των ψηφοφόρων της δεν αμφιβάλλω... Εδώ απηυδισμένοι από την οικογενειοκρατία της μεταπολίτευσης ψήφισαν Ελένη Ζαρούλια, Ματθαίοπουλο( τον τραγουδιστή του χιτ "αχ το Αόυσβιτς πόσο το αγαπάω") και βλέπουν στην διαδικτυακή ΤV της συμμορίας ....Ουρανία Μιχαλολιάκου.

        • FRESH (again) avatar
          FRESH (again) @ Κώστας ΜΠ 30/04/2014 21:24:44

          @Κώστας ΜΠ φίλε που ζεις?

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ Κώστας ΜΠ 30/04/2014 06:46:56

      Το εντυπωσιακότερο όλων, ότι ο σατανολάτρης Μιχαλολιάκος με το "μήλο" συνομολογεί την αλήθεια της Χριστιανικής πίστεως...

  6. Χρήστος avatar
    Χρήστος 29/04/2014 23:59:57

    Ελπίζω το πρωί της Δευτέρας μετά τις ευρωεκλογές να μην έχουν αντικατασταθεί οι ...γαλατάδες από Χρυσαυγόπουλους

  7. gr74 avatar
    gr74 30/04/2014 00:42:14

    ΚΑΙ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΠΑΔΟΙ ΤΟΥ ΧΙΛΙΑΡΙΚΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΓΓΡΟΥ.ΑΥΡΙΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΑ ΑΝ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

  8. Κώστας Ταλιμης avatar
    Κώστας Ταλιμης 30/04/2014 00:46:47

    μπήκα για να δω το λογοπαίγνιο με το όνομα του και απογοητεύτηκα

  9. Petronius avatar
    Petronius 30/04/2014 01:11:40

    Ο αρχιστράτηγος Μπαλτάκος γιατί αργεί; Όλη η χώρα περιμένει το διάγγελμά του.

  10. Διογένης avatar
    Διογένης 30/04/2014 06:57:41

    Δεν έχουν όλοι την ικανότητα, την διανοητική αν θέλετε ικανότητα, να διακρίνουν όλα αυτά που κάνουν τελικά την Χ.Α. ένα μη πατριωτικό κόμμα. Η ιδεολογική ηττα της Χ.Α. θα συντελεστεί όταν ο κόσμος αντιληφθεί αυτό που πράγματι συμβαίνει πίσω από τη βιτρίνα ενός ψευδοπατριωτισμού. - Όταν αρχίσει να αναρωτιέται ΓΙΑΤΙ βάζουν στοχευμένα και με σχέδιο τα νεοναζιστικά υπονοούμενα παντού στη δράση τους. Σήμερα, οι ψηφοφόροι της Χ.Α. θεωρούν τον νεοναζισμό της ηγεσίας της Χ.Α. μια άνευ συνεπειών εκδήλωση "γραφικότητας", στη χειρότερη περίπτωση. Δεν είναι όμως έτσι. Ο νεοναζισμός αυτός υπάρχει με πρόγραμμα και σχέδιο και όχι απαραίτητα επειδή τον πιστεύουν. - Όταν αρχίσουν να αναρωτιούνται ποιος χρηματοδοτούσε την Χ.Α. όλα αυτά τα χρόνια της αφάνειάς της. - Όταν αρχίσουν να αναρωτιούνται για ποιο λόγο το "σύστημα" (εντόπιο και διεθνές) τείνει να περιχαρακώσει τον πατριωτικό λόγο είτε σε γραφικά μορφώματα τύπου "Καρατζαφέρη", είτε σε απωθητικά μορφώματα τύπου Χρυσής Αυγής. - Όταν αρχίσουν να αναρωτιούνται για ποιο λόγο ο Κασιδιάρης επέλεξε τη στιγμή που η Ελλάδα πήγαινε να πάρει τα πάνω της για να δώσει το γνωστό βίνετο στη δημοσιότητα. Για όλα αυτά χρειάζεται ένας διαφορετικός πολιτικός λόγος έναντι της Χ.Α., που δεν είμαι βέβαιος ότι τα συστημικά κόμματα είναι σε θέση να αρθρώσουν. Διότι τότε θα πρέπει να αναρωτηθούν και τα ίδια, για ποιο λόγο ο πατριωτισμός περιχαρακώνεται από το σύστημα σε κόμματα τύπου Χ.Α. - άρα τα ίδια βγαίνουν εκτός. Κι αν ο Σαμαράς μπορεί και στέκεται διαφορετικά μέσα σε αυτή τη αντιπατριωτική λαίλαπα των καιρών μας, είμαι βέβαιος ότι το κάνει με μεγάλο κόστος και με μεγάλη προσπάθεια και επίμονη τήρηση ισορροπιών. Θέλει πολλή εμπειρία και γνώση του ναρκοπεδίου των ισορροπιών αυτών, για να μπορέσεις να κρατήσεις τον πατριωτισμό σου στους σημερινούς πολιτικούς καιρούς. Και να τον κρατήσεις όμως δεν μπορείς ούτε να τον επιδείξεις, ούτε να κάνεις εμφανή πολιτική με αυτόν. Όσοι λοιπόν αντιλαμβανόμαστε λίγο-πολύ τι συμβαίνει πίσω από τις κουρτίνες, στηρίζουμε Σαμαρά. Οι υπόλοιποι, ας στηρίξουν την Χ.Α. Ας ελπίσουμε κάποτε να αντιληφθούν περισσότερα για αυτό το άθλιο κόμμα - αθλιότερο των λοιπών διότι ο αντιπατριωτισμός του δεν είναι εμφανής, όπως των λοιπών, αλλά καλά κρυμμένος πίσω από τις εθνικιστικές κορώνες και το εθνικιστικό τους κιτς.

    • αραχνούλα avatar
      αραχνούλα @ Διογένης 30/04/2014 08:05:57

      Εγώ αναρωτιέμαι γιατί η νδ έχει αφήσει τον πατριωτικό λόγο - αλλά περισσότερο - και το πατριωτικό έργο εκτός των "ενδιαφερόντων" της. Όταν το απαντήσει κάποιος , δίχως να αραδιάσει όρους όπως "σταθερότητα" (δηλ. στασιμότητα) κ.λ.π., τότε ίσως καταλάβω κι εγώ ο "αγράμματος", σύμφωνα με τους ελιτιστές κεντρο"δεξιούς"(;).

      • h.p. avatar
        h.p. @ αραχνούλα 30/04/2014 20:07:48

        οταν πριν ενα μηνα περιπου ψηφισε μαζι με ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΣΥΡΙΖΑ τον νεο μεταναστευτικο κωδικα ποιον πατριωτικο λογο να προτασσει; για να τον ψηφισει και ο ΣΥΡΙΖΑ σκεψου ποσο καλα τον θεωρησε,σκετη ταφοπλακα ομως για το εθνος μας.

  11. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 30/04/2014 09:12:20

    Μία "παραστρατιωτική" ή μάλλον στρατιωτικού τύπου οργάνωση, όπως η ΧΑ, έχει περισσότερες πιθανότητες να αλιεύσει οπαδούς από το στρατό παρά από την ...κομμωτική. Εδώ οι ήρωες της Πίνδου στρατηγοί Κατσιμήτρος και Τσολάκογλους πήραν κυβερνητικές θέσεις επί ναζιστικής κατοχής. Ο δε ήρωας της Γαλλίας Πεταίν ...

  12. George N avatar
    George N 30/04/2014 10:50:02

    Υπάρχει ένα τραγικό λάθος της μεταπολίτευσης που ίσως εξηγεί πολλά. Αυτοί οι άνθρωποι είχαν για πολιτική ηγεσία συχνά....Ακηδες. Αν είσαι και πατριώτης όπως κατά κανόνα είναι αξιωματικοί Ενόπλων Δυνάμεων δεν είναι δύσκολο να αηδιάσεις, να γενικεύσεις, να βγάλεις τα συμπεράσματά σου και να πας στην αντίπερα όχθη. Αν δεν είσαι και του πυροβολικού ίσως και να στοχεύσεις λάθος....αλλά θα ρίξεις.

  13. Aegean times avatar
    Aegean times 30/04/2014 11:40:20

    Ιδού τα αποτελέσματα του νεοφιλελευθερισμού, της παγκοσμιοποίησης αλλά και της μη απόδοσης δικαιοσύνης στην Ελλάδα για τα όσα συνέβησαν τα τελευταία χρόνια και είναι πλέον ευρέως γνωστά. Ο κόσμος από όλα τα κοινωνικά στρώματα ψάχνει να βρει αποκούμπι διαισθανόμενος ότι πέραν από την ζωή του και τα κεκτημένα που έχασε σε λίγο χάνει και την χώρα του ενώ οι υπεύθυνοι της καταστροφής χαριεντίζονται ελεύθεροι όχι βέβαια υπεράνω πάσης υποψίας. Αν δεν γίνει αυτό κατανοητό και δεν αλλάξει η ρότα πολύ φοβάμαι ότι το σύστημα που μας διακυβέρνησε τα τελευταία 40 χρόνια θα βρεθεί εκτός των πολιτικών εξελίξεων αλλά παρ΄όλα αυτά περί άλλων θα τιρβάζει.

  14. Jimakos avatar
    Jimakos 30/04/2014 14:44:30

    Τσάμπα μάγκας κι αυτός. Τώρα που βγήκε στη σύνταξη θυμήθηκε το Μακρυγιάννη. Όλος ο θυμός είναι λόγω της μειωμένης σύνταξης. Πολύ σημασία τους δίνετε.

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ Jimakos 30/04/2014 18:01:00

      Μα, ένας εν ενεργεία στρατιωτικός δεν συμμετέχει στα πολιτικά δρώμενα ΔΙΑ ΝΟΜΟΥ! Εννοείτε ότι έπρεπε να οργανώσει Χούντα;

  15. Marcelos avatar