#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/05/2011 21:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ένας ακόμα υπουργός δημόσιας τάξης αίρει τον σταυρό του μαρτυρίου του…



Τον ανασχηματισμό επιβάλλουν τα ανοικτά μέτωπα που υπάρχουν και πληθύνονται στο εσωτερικό της κυβέρνησης. Για παράδειγμα η «αναβάθμιση» της εσωτερικής διαμάχης ανάμεσα σε ομάδες της Αστυνομίας σε αντιπαράθεση της πολιτικής ηγεσίας με την ηγεσία της Αστυνομίας, τους συνδικαλιστές και τους ίδιους τους αστυνομικούς, η οποία χρεώνεται σχεδόν εξ ολοκλήρου στον Χρήστο Παπουτσή.

Ο πρωθυπουργός δεν γνώριζε την πρωτοβουλία του υπουργού να μιλήσει μπροστά στις κάμερες εναντίον των αστυνομικών που επιδεικνύουν συμπεριφορά που εκθέτει την Αστυνομία και αναρωτήθηκε γιατί το έκανε αυτό ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη. Οι άνθρωποι που ρώτησε ο πρωθυπουργός το απέδωσαν στην προσπάθεια του κ. Παπουτσή να διατηρήσει το προφίλ του…

Ο τελευταίος «τα πήρε στο κρανίο» όταν διαπίστωσε (όχι για πρώτη φορά…) ότι οι ίδιοι οι αστυνομικοί συγκαλύπτουν τους συναδέλφους τους και «κρύβουν» εκείνους που χτύπησαν βάναυσα τον διαδηλωτή στις 11 Μαΐου. Υπενθυμίζει δε σε συνομιλητές του ότι η χώρα και η Αστυνομία εκτίθενται από τις «δράσεις» αστυνομικών οργάνων και ότι διεθνείς οργανισμοί σχεδόν ανά δίμηνο κάνουν συστάσεις και παρατηρήσεις στην Ελλάδα για τα κρούσματα αυθαίρετης και αυξημένης αστυνομικής βίας.

Σημειώνεται ότι το τελευταίο διάστημα ο κ. Παπουτσής εμφανίζεται μάλλον απογοητευμένος από την κατάσταση στα σώματα ασφαλείας, επισημαίνοντας ότι πολλά από τα προβλήματα δεν τα δημιούργησε ο ίδιος: π.χ. οι μειώσεις μισθών στα σώματα ασφαλείας και η μείωση της χρηματοδότησης σε μία περίοδο που αυξάνονται ποσοτικά και ποιοτικά οι απαιτήσεις.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/05/2011 21:52:45

    ο Παπουτσης τ ακουσε στο ΜΕΓΚΑ αποψε !! του εβαλαν τις φωνες και στο τελος σχεδον του εκλεισαν και τη γραμμη !! χαχαχαχαααα
    Που να βρει το Πρασινο δικιο του??!! στην αγκαλια του ΓΑΠ?

    Στην Ελλαδα αν ειχαμε ( ευτυχως δεν!) ταυρομαχιες, θα κουνουσαμε Πρασινο Πανι !! χαχαα

    ΠΠ

    • ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
      ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/05/2011 21:56:05

      Στο τελος θα μου μεινει βιτσιο να βλεπω Μεγκα για κατι τετοιες στιγμες.!!! Απολαυση σκετη . Να βγαζει γλωσσα ακομη και ο Στραβελακης στον κυριο υπουργο!

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 14/05/2011 21:59:38

    Αγγαρεία κάνει... ποινήν εκτίει!
    Πλάκα πλάκα όμως, κατηγορεί τους αστυνομικούς ότι αλληλοκαλύπτονται.
    Το συνάφι του όμως που δεν προχωρά σε άρσεις ασυλίας καλύπτοντας κάθε παρασπονδία βο(υ)λευτών δεν το βλέπει; Που ζει;
    Από 28 χρονώ είναι ευρωβουλευτής και βουλευτής. Εμείς θα του τα μαθαίνουμε;
    Οι συνάδελφοί του δεν αυτοί είναι που δίνουν το (κακό) παράδειγμα;
    Θα μας τρελάνει ο μεσιέ Σάμινας;

  3. Πητ avatar
    Πητ 14/05/2011 22:04:26

    Σήμερα πήγε καλά το MEGA. Και τον Παπουτσή ξεφτίλισαν και στην πρόταση Σαμαρά σχετικά με την εισαγωγή στις στρατιωτικές σχολές, που υιοθέτησε ο Βενιζέλος, αναφέρθηκαν δύο φορές.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Πητ 14/05/2011 22:05:54

      The tide is turning.

  4. μουρίνιο avatar
    μουρίνιο 14/05/2011 22:12:35

    Ωπα το Μέγκα!!!Τέτοιο κράξιμο ούτε στους υπουργούς του Βούδα δεν έκαναν! Το ευχαριστήθηκα!Παπουτσή πάρε τον Καστανίδη κι αδειάστε μας τη γωνιά!

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 14/05/2011 22:15:54

    Και τον Ρέπα... και τον Ρέπα!

    • Xmm avatar
      Xmm @ Strange Attractor 14/05/2011 22:21:17

      Εχθροπαθεις!

  6. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 14/05/2011 22:16:16

    Ο ΓΑΠ δεν είναι που απαξίωσε την ελληνική αστυνομία στις προγραμματικές δηλώσεις τις κυβέρνησης, υιοθετώντας τις κατηγορίες αριστερίστικων ΜΚΟ για ένα Πακιστανό που δήθεν πέθανε από κακοποίηση αστυνομικών στη Νίκαια;
    Ο τύπος ήταν βιαστής ανήλικου ομοεθνούς του.
    Εννοείται ότι οι Πακιστανοί, στα "κοινόβια" που ζουν, συνηθίζουν να εναλάσσονται κάθε μέρα στον ρόλο της γυναίκας. Δηλαδή κάποιος αναλαμβάνει κάθε μέρα την καθαριότητα (τρόπος του λέγειν...), το μαγείρεμα και όλα τα λοιπά γυναικεία...καθήκοντα...Αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση, υπήρξε κατηγορία για βιασμό ανηλίκου από τους δικούς του.

    • GEODETIS avatar
      GEODETIS @ ΒΙΣ 14/05/2011 23:41:16

      ¨το μαγείρεμα και όλα τα λοιπά γυναικεία…καθήκοντα… ¨
      αχ και σε πάρουν γραμμή οι κυρίες που συχνάζουν εδώ … έτσι που το έβαλες …. ποποοοοο…
      αυτό που αναφέρεις για τον κτηνοΠακιστανό παιδεραστή είναι γεγονός που δεν ακούστηκε στα μμε…

  7. Αντάμ Παπαντάμ avatar
    Αντάμ Παπαντάμ 14/05/2011 22:21:56

    Ο Παπουτσής δεν ηγείτε της αστυνομίας;
    Τελικά αυτοί οι αξιωματικοί της Αστυνομίας πρέπει να είναι ανθρωπάκια ,ο υπουργός τους κατάμουτρα τους είπε αντιδημοκρατικούς, εφόσον έχουν έλειμα Δημοκρατίας και κανένας τους δεν είχε την ευθυξία να παραιτηθεί.
    Παρεπιπτώντος πρίν λίγο διάβασα στο http://prezatv.blogspot.com/2011/05/blog-post_9390.html για τον άτυχο φοιτητή ΚΑΥΚΑ τα χτυπήματα που έχει στο κεφάλι του δεν προέρχονται από γκλομπ αστυνομικό σύμφωνα με τον Ιατροδικαστή που τον εξέτασε.

  8. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 14/05/2011 22:30:49

    Αυτά να βλέπει ο κ. Παπουτσής, με τα αφροασιατικά σκουπίδια που έχουν κουβαληθεί στην Ελλάδα:
    Ληστεία κοπέλας στην Κυψέλη στις 12 Μαϊου, από την κάμερα της πολυκατοικίας. Η κοπέλα είχε τον μισθό της, 700 ευρώ, και τον έχασε με όλα της τα χαρτιά (από σχόλιο ενοίκου της πολυκατοικίας στο μπλογκ "eglimatikotita").
    h+++://www.youtube.com/watch?v=uUn-G2BQ0vs&feature=player_embedded

    Παρακαλώ, διαδώστε το μήπως και εντοπισθούν οι δράστες (αν και το βλέπω χλωμό) και για να προσέχουν όσοι μπαίνουν σε πολυκατοικίες να κλείνουν τις πόρτες πίσω τους.

  9. λαικη δεξια avatar
    λαικη δεξια 14/05/2011 23:30:40

    τελειωσαν τα λεφτα του πασοκ-τζεφρυ και δεν εχουν να δωσουν αλλα να φαει ο μπομπολας, οποτε αρχισαν το ''πεσιμο'' στην κυβερνηση.
    βεβαια ο μπομπολας εχει ελικοπτερο και ισως ξεφυγει.
    τα δημοσιοκαφρακια του ομως,οπως και τα υπολοιπα των αλλων καναλιων,που ενα χρονο τρωνε καθε εργαζομενο που διαφωνει και υποστηριζουν το μνημηνιο και τις αγορες, δεν πρεπει να ξεφυγουν απο τα χερια μας.
    να τους σφιξουμε πολυ πολυ σφιχτα στην αγκαλια μας...

  10. Orestios avatar
    Orestios 14/05/2011 23:47:06

    Oι αριστεροί σκοτώνουν συντρόφους τους προκειμένου να αποκομίσουν πολιτικά οφέλη ή να ξεπαστρέψουν όποιον φεύγει από το δόγμα.
    Στην προκειμένη περίπτωση οι βαριοπούλες που κουβαλούσαν στην πορεία ήταν το ιδανικό φονικό όπλο για να προκαλέσουν τον θάνατο συντρόφου τους.
    Δεν διαφέρουν από τρομοκρατικές ομάδες τύπου ταλιμπάν, και απορώ πως ακόμα δεν έχουν κυρηχθεί παράνομες από την Δικαιοσύνη.
    Αλλά τί λέω?
    Δικαιοσύνη?
    Υπάρχει αυτό το πράγμα στην Ελλάδα?

  11. askordoulakos avatar
    askordoulakos 15/05/2011 17:48:47

    Κανένα απ΄τα σχόλια δεν ασχολήθηκε με το ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ:
    ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΤΗΣ ΣΦΟΔΡΗΣ ΕΠΙΘΕΣΗΣ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΠΑΠΟΥΤΣΗ;
    Νομίζω ότι τα πράγματα είναι πλέον ΞΕΚΑΘΑΡΑ: Οι παραπάνω παπαγάλοι του ΜΠΟΜΠΟΛΑ προειδοποιούν-ως άλλες ΧΗΝΕΣ ΤΤΟΥ ΚΑΠΙΤΩΛΙΟΥ- ότι ο εχθρός είναι ante portas. Το σύστημα της δωσιλογικής κλίκας (πολιτικοί, μεγαλοεκδότες, εφοπλιστές και παπαγάλοι) κατέρρευσε και το μόνο όπλο, που του’χει απομείνει είναι πια η Αστυνομία.
    Η σφορδή επίθεση, λοιπόν, των παπαγάλων του MEGA κατά του Παπουτσή, έχει αιτία την ανησυχία των ΝΤΑΒΑΔΩΝ ΤΟΥΣ (και νταβάδων της κοινωνίας)! Του είπαν με άλλα λόγια: «Καταρρέουμε! Σταμάτα λοιπόν να πριονίζεις το κλαδί, πάνω στο οποίο καθόμαστε όλοι μας, ηλίθιε!»
    Ο Παπουτσής έχει ΣΑΦΗ ΓΝΩΣΗ και απόλυτη ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ της πολιτικής που υπαγορεύει την άνευ ορίων ΚΑΤΑΣΤΟΛΗ .
    Ο Παπουτσής δεν είναι Μαρκογιαννάκης, ήταν γραμματέας της μεταδικτατορικής ΕΦΕΕ, ξέρει από πολιτική , άρα έχει ΣΑΦΗ ΕΠΙΓΝΩΣΗ του ρόλου του, ως υπουργού της Αστυνομίας μιας -κατ' ουσίαν- ΔΩΣΙΛΟΓΙΚΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ.
    Τώρα, που προσπαθεί κατόπιν εορτής, να λάβει τα στοιχειώδη μέτρα για την πολιτική του αυτοπροστασία, είναι ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ.

  12. Γιώργος avatar
    Γιώργος 15/05/2011 21:39:22

    "...όταν διαπίστωσε (όχι για πρώτη φορά…) ότι οι ίδιοι οι αστυνομικοί συγκαλύπτουν τους συναδέλφους τους και «κρύβουν» εκείνους που χτύπησαν βάναυσα τον διαδηλωτή στις 11 Μαΐου."

    Αυτά τα πράγματα είναι για να γελάει ο κόσμος. Αν οι αξιωματικοί των ΜΑΤ, δεν δίνουν τα ονόματα των οργάνων που χτύπησαν τον διαδηλωτή, γιατί δεν τους στέλνει σπίτι τους;
    Ή μήπως έτσι θέλει να αποκρύψει το γεγονός ότι ο ίδιος έδωσε εντολή για βίαιη καταστολή και τώρα τα ρίχνει στους υφιστάμενους του;