08/08/2008 01:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ένας ακόμα εκατομμυριούχος γαλάζιος σκανδαλιάρης

Σε μεγάλο μπελά εξελίσσεται για τη ΝΔ και τον Κώστα Καραμανλή η υπόθεση με τον πρώην υπουργό Αιγαίου Αριστοτέλη Παυλίδη, για τον οποίο, ο επιχειρηματίας Φώτης Μανούσης, δημιούργημα της ΝΔ την περίοδο της κυβέρνησης Μητσοτάκη, κατήγγειλε ότι δωροδόκησε στενό συνεργάτη του κ. Παυλίδη, με ένα εκατομμύριο Ευρώ, για λογαριασμό του ίδιου του, τότε, υπουργού. Μέχρι στιγμής ο Παυλίδης έχει αρνηθεί τα πάντα, έχει προσφύγει στη Δικαιοσύνη πριν από ένα χρόνο και έχει την κάλυψη της κυβέρνησης. Όμως, η άσκηση ποινικής δίωξης εναντίον του στενού συνεργάτη του, Παναγιώτη Ζαχαρίου, έχει αλλάξει τα δεδομένα. Πολύ περισσότερο που ο εισαγγελέας έχει ζητήσει να διερευνηθεί αν, τελικά, τα χρήματα κατέληξαν στο υπουργό. Κακή εξέλιξη για τον κ. Παυλίδη.

Στην κόντρα ενεπλάκη και η Ένωση Ελλήνων Ακτοπλόων Εφοπλιστών, από την οποία αποχώρησε η εταιρεία SAOS FERRIES συμφερόντων του εφοπλιστή Μανούση. Ο πρόεδρος της Ένωσης και μεγαλομέτοχος της εταιρείας ΝΕΛ κατηγορεί τον κ. Μανούση για αθέμιτες πρακτικές. Σε ανακοίνωσή του ο κ. Βεντούρης αναφέρει ότι «ο πρώην γ.γ. του ΥΠΕΧΩΔΕ και νυν πλοιοκτήτης Φώτης Μανούσης εξασφάλισε απ’ την κυβέρνηση της ΝΔ επιδότηση 68 εκατομμυρίων ευρώ για ένα μόνο πλοίο στην άγονη γραμμή. Παράλληλα, ο κ. Παυλίδης βοήθησε τους υπηρεσιακούς παράγοντες στην έκδοση προκήρυξης για τις άγονες γραμμές με φωτογραφικές διατάξεις». Αν η καταγγελία του κ. Βεντούρη επιβεβαιωθεί τότε βρισκόμαστε ενώπιον ενός ακόμα μεγάλου σκανδάλου, που εκδηλώνεται σε μια κρίσιμη περίοδο για την ελληνική ακτοπλοΐα, γεμάτη συγκρούσεις και ανακατατάξεις.

Ο «Αγούδημος της Νέας Δημοκρατίας»

Καθηγητής Μέσης Εκπαίδευσης από τη Νίκαια, ο 59χρονος κ. Μανούσης, παλαιό κομματικό στέλεχος της Νέας Δημοκρατίας, ξεκίνησε την πολιτική και επιχειρηματική σταδιοδρομία του στη Θεσσαλονίκη στο πλευρό του Σωτήρη Κούβελα, στα μέσα της δεκαετίας του '80. Επί κυβέρνησης Μητσοτάκη, ο κ. Κούβελας αναλαμβάνει υπουργός ΠΕΧΩΔΕ και ο κ. Μανούσης Γενικός Γραμματέας του υπουργείου Περιβάλλοντος. Στη συνέχεια χάρις στην κυβέρνηση Μητσοτάκη αποκτά τον τηλεοπτικό σταθμό New Channel τον οποίο πουλά το 1999 ο κ. Μανούσης στον εκδότη κ. Μιχάλη Ανδρουλιδάκη αντί 5,5 δις.

Το 2003 ο κ. Μανούσης εμφανίζεται στην ακτοπλοΐα ως ιδιοκτήτης της εταιρείας ΣΑΟΣ με έδρα τη Σαμοθράκη και αρχίζει να αγοράζει διάφορα πλοία, ποντάροντας στο χαρτί της ΝΔ που βρίσκεται προ των πυλών της εξουσίας. Έτσι επί κυβέρνησης Καραμανλή εντάσσεται στην μικρή ομάδα εκείνων που νέμονται τις κρατικές επιδοτήσεις για τις άγονες γραμμές του Αιγαίου. Με τις επιδοτήσεις αυτές ο κ. Μανούσης αγόραζε πλοία τα οποία δρομολογούσε στις άγονες γραμμές για να λάβει νέες επιδοτήσεις και να αγοράσει νέα πλοία. Έρχεται έτσι σε σύγκρουση με άλλους πρωταθλητές του κλάδου, όπως ο κ. Μάκης Αγούδημος. Την περίοδο εκείνη επιδοτήσεις άγονης γραμμής έδιναν το υπουργείο Εμπορικής Ναυτιλίας και το υπουργείο Αιγαίου. Ο κ. Μανούσης είχε καταφέρει να ελέγχει τη ροή των επιδοτήσεων από το ΥΕΝ, αλλά δεν μπορούσε να πετύχει το ίδιο και στο υπουργείο Αιγαίου, με τον τότε υπουργό Αιγαίου κ. Αριστοτέλη Παυλίδη να ακολουθεί μια άλλη πολιτική στη διανομή του κρατικού χρήματος, η οποία ως φαίνεται δεν του άρεσε.

Με λίγα λόγια και όπως έγραψε το ΒΗΜΑ, ο κ. Φώτης Μανούσης κάλλιστα θα μπορούσε να χαρακτηριστεί επομένως ο «Αγούδημος της Νέας Δημοκρατίας». Με τη μόνη διαφορά ότι ο κεφαλλονίτης εφοπλιστής, πέραν των όσων του καταμαρτυρούν, ξέρει πολύ καλύτερα τη δουλειά του αλλά και την ελληνική ακτοπλοΐα. Ο γαλάζιος κ. Μανούσης αποδείχθηκε απλώς ένας ακόμα αδέξιος δεξιός που έγινε εκατομμυριούχος χάρις στην κυβέρνηση Καραμανλή.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 08/08/2008 01:55:14

    Ένα σενάριο αλληγορικό αλλά κατάλληλο για νεολαίους σκηνοθέτες κινηματογράφου (για να βοηθάμε και τη νεολαία):
    Ο κ. Μανιούσης, βαρκάρης στην Καστέλα, μετά μια κοπιώδη ημέρα κοιμάται. Βλέπει ένα πολύ ευχάριστο όνειρο. Βουτάει συνεχώς το δάχτυλο του σε ένα βάζο μέλι και μετά το βάζει στο στόμα του. Κάποια στιγμή ξυπνάει με ένα χαστούκι που του δίνει η γυναίκα του λέγοντας: Τι θα γίνει τέλος πάντων; Εδώ και μια ώρα δεν με αφήνεις να κλείσω μάτι.
    Επιμύθιον της ταινίας: Είναι κρίμα στη θέση της συζύγου βρίσκεται ένας ολόκληρος λαός.

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/08/2008 08:30:37

    κοιτάω πίσω και λέω "τί τα ήθελα τα σχολεία? -- άχρηστα". Αυτή είναι η Ελλάδα και δυστυχώς αυτό το μοντέλο και αυτές οι αρχές περνάνε σαν "σωστά" και "αποδεκτά" (όπως λέμε σεμνά και ταπεινά, ή εργατικός τίμιος και πολύ άνδρας..."

  3. kinezos avatar
    kinezos 08/08/2008 08:48:42

    το ζητουμενο ειναι αυτο που ειχε πει ο κλαδας σε ανυποπτο χρονο, οταν ηταν ακομα στο ΣΔΟΕ: η νομοτυπη επιχειρηματικη δραστηριοτητα στην ελλαδα κινδυνευει να καταληφθει στο συνολο της απο μαυρο χρημα (οτι κι αν σημαινει αυτο: πολιτικο χρημα, απο εγκληματικες δραστηριοτητες, κλπ). δηλαδη τις τελευταιες δεκαετιες (αρκετες), καποια λαμογια εχουν γινει πλουσιοι εκμεταλλευομενοι δημοσιο χρημα ή παρανομο χρημα, εχουν κανει επιχειρησεις της δεκαρας και κυριως βιτρινες, και μας προσφερουν κακοπληρωμενη και δουλικη εργασια...και ολα αυτα απο την ΤΣΕΠΗ ΜΑΣ. και αυτη η moda εχει δυστυχως συμπαρασυρει ενα μεγαλο ποσοστο της ιδιωτικης επιχειρηματικης δραστηριοτητας. κι υστερα σου μιλανε στα πανεπιστημια ή στο χωρο εργασιας για business ethics, για corporate loyalty και αλλες τετοιες παπαριες...οταν αποδεικνυεται οτι ανα πασα στιγμη μπορει να καταληξεις να προσπαθεις σαν υπαλληλος τα μεγιστα (σεβομενος και υπερασπιζομενος τα συμφεροντα του αφεντικου σου) για ενα αρχιλαμογιο που εκμεταλλευεται ουσιαστικα (εκτος απο σενα αμεσα) και τα λεφτα σου (εμμεσα). απο αυτα τα τυπακια αναζητουμε την επαγγελματικη αναγνωριση και επιτυχια???? απο αυτα τα τυπακια αναζητουμε την αξιοκρατια???? καλοοοο. αντε μετα να πεις στους πιτσιρικαδες που ξεκινανε τωρα τη σταδιοδρομια τους οτι πρεπει να σκυψεις το κεφαλι και να εισαι καλος υπαλληλος...ΠΡΟΣ ΟΦΕΛΟΣ ΠΟΙΩΝ???????????? καλα κρασια....ας το κλεισουμε το μαγαζι καλυτερα παιδες. δεν παει καλα. ή ας κανουν οτι κανουν, αλλα στην τελικη ας "σπρωξουν" κανενα φραγκο και προς ολους εμας τους υπαλληλους τους.ας τα κονομας ρε φιλε ετσι οπως τα κονομας, αλλα ας τα κονομησω κιεγω. οχι μισθοι της πλακας, ωραρια εξοντωτικα, εργασιακο περιβαλλον μεσαιωνα και ολα αυτα απο την τσεπη του κοσμακη.

  4. Thraphsorchis avatar
    Thraphsorchis 08/08/2008 10:00:44

    Καθηγητής μέσης εκπαίδευσης; Μηχανολόγος Μηχανικός σπούδασε ό άνθρωπος και συνεταιρίστηκε με τον Κούβελα στην κατασκευή οικοδομών.
    Στο ΥΠΕΧΩΔΕ ήταν ο εξ' απορρήτων του Κούβελα, κάτι δηλαδή σαν τον Ζαχαρίου που τώρα καταγγέλλει.

    Το σύνολο της περιουσίας του πρέπει να το έκανε από τηλεφώνου.

    Ενδιαφέρον θα είχε κάποιος να ξέθαβε τον Κούβελα και να τον ρωτούσε τη γνώμη του για τον Μανούση.

    (Θα ήταν πολύ τραβηγμένο να σκεφτεί κανείς πως ιδιοποιήθηκε τις μίζες που διαχειριζόταν για τον υπουργό του και έφτιαξε κανάλι και μετά στόλο, ενώ ο υπουργός εξαφανίστηκε από την πολιτική ζωή;)

  5. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 08/08/2008 10:02:08

    pantos o kakomiris o Pavlidis SIGURA den iksere tipota gia ta pehnidakia tou idieterou ,ke avtos ine o logos pou ehi katapii mehri tora tin glosa tou .

  6. anonymous avatar
    anonymous 08/08/2008 10:08:51

    Καλά κάνει και διαμαρτύρεται ο υπουργός. Μέσα στον ορυμαγδό των Λιάπηδων και Βουλγαράκηδων, αυτός θα πληρώσει τη νύφη? Αποθανέτω η ψυχή μου... κε υπουργέ...

  7. Keep Talking avatar
    Keep Talking 08/08/2008 12:49:11

    Χαζη ερωτηση, ξερω, αλλα δεν μπορω να μην την κανω...
    Πως ενας "Καθηγητής Μέσης Εκπαίδευσης", που αργοτερα γινεται απλος "Γενικός Γραμματέας Υπουργειου" εξελισσεται σε καναλαρχη; Που βρισκει τοσα λεφτα; Αντε και να πουμε οτι εγινε και εφοπλιστης επειδη πουλησε το καναλι... Αλλα....

    Ο ξαφνικος πλουτος την Ημετερων ολων των κομματικων αποχρωσεων αλλα και καποιων απλων δημοσιων υπαλληλων που σε μια 5-ετια βρισκονται με σπιταρωνες, μου φερνει στη μνημη καθε τοσο το περιφημο περιστατικο απο τον "Ροζ Πανθηρα", οταν ο επιθεωρητης Κλουζο βρισκεται στο δικαστηριο με την κατηγορια οτι ειναι ο διασημος ληστης κοσμηματων.

    Δημοσιος υπαλληλος ειναι, επιθεωρητης, με ενα μισθουλακι ενω η γυναικα του ,η ηθοποιος Καπισυν, κυκλοφορει με γουνες, με Σανελ κτλ. και εχει παρανομη σχεση με τον πραγματικο ληστη, Ντειβιντ Νιβεν, που την ντυνει και τη στολιζει.

    Τη ρωταει λοιπον ο δικαστης:
    - Καθε μηνα κανετε αγορες αξιας 10 χιλιαδων φραγκων, χρηματα που βγαζει ο ανδρας σας σε εναν ολοκληρο χρονο. Που βρισκετε τα λεφτα;
    Και η ατακα της Καπισυν:
    - Εκανα οικονομιες !
    ( η καπως ετσι...)

  8. διπλωμάτης avatar
    διπλωμάτης 08/08/2008 13:24:02

    ρε παιδιά τι γίνεται εδώ?0 Ζαχόπουλος καθηγητής Λυκείου ,ο Μανούσης καθηγητής Λυκείου αμφότεροι από Θεσσαλονίκη εκλογική περιφέρεια του Μπούλη,που είναι οι στελεχάρες της ΝΔ να μας επανιδρύσουν?

  9. Jiovani avatar
    Jiovani 08/08/2008 13:27:46

    Τελικά με μία "βρώμικη" 4ετεία, γίνεσαι ακτοπλόος;
    Είναι τόοοσο πολλά τα λεφτά;

  10. ολύμπιος avatar
    ολύμπιος 08/08/2008 13:29:22

    zwartboekde
    http://www.zwartboekdefilm.nl/

    to kazani me ta skata

  11. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 08/08/2008 14:33:38

    Γηράσκω αεί διδασκόμενος διότι, πρώτη μου φορά μαθαίνω ότι, στο λάδωμα δέν συμμετέχει το λαδωτήρι, αλλά μόνο οι τρύπες στα γρανάζια ! Το έκανε, όπως φαίνεται, ο Φώτης Μανούσης, ο καϊκτσής απο την Πίνδο, μόνο για την ψυχή της μάνας του απο την Κρήμνη στην Δυτική Μακεδονία στην Πίνδο !

    Πόσα θέλουν να μας τρελάνουν; Γίνεται αλισβερίσι χωρίς να συμμετέχουν αμφότεροι, ο χορηγός και ο αποδέκτης; Και μάλιστα όπως αποκάλυψαν οι επαϊοντες, όχι με τούβλα κάτω απο το τραπέζι, αλλά με επιταγές απο πάνω και πληρωτέες άμα την εμφανίσει.

    'Εντεχνος βρωμιάρης σαλτιμπάγκος απο τότε που έγινε "διάσημος", όχι μόνο απο την συνεργασία του με τους μεγάλους, αλλά και απο την εκάστοτε πανηγυρική της λήξη με την αποπομπή του λίγο πριν βγούν στην φόρα οι διάφορες βρωμιές και λοβιτούρες του.

    Χαρακτηριστική σταδιοδρομία 'Ελληνα κομπιναδόρου, που μέχρι σήμερα δέν έδινε λαβή καθώς ακροβατούσε στο όριο μεταξύ νομιμότητας και παρανομίας. Αλλά να που το σταμνί που πάει στην βρύση για νερό, κάποτε θα έσπαγε. Καλύτερα μάλιστα το "μιά του κλέφτη, δυό του κλέφτη κι'ήλθε κι'η σειρά του ...". Καιρός ήταν!

    ΠΕΛΙΑΣ

  12. ataktos avatar
    ataktos 08/08/2008 15:07:34

    kala avto egine palia (stin paleontologiki epohi) simera omos o Thakis tis DEHs PROSELAWE ME MISTHO 80-100 .000 kapia kolopeda tou (simboulous tous leme ) ke den katalabeni oute to hthesino ipomnima tou Stavrou Dima (epitropou tis E.E.,KONTOHORIANOU TOU ,omogalakto tou) sheti trela bouli !!!

  13. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 08/08/2008 15:26:56

    Συνήθως αυτοί οι άνθρωποι που εμφανίζονται στο προσκήνιο είναι αχυράνθρωποι. Δεν είναι δικά τους τα χρήματα. Εκπροσωπούν ομάδες άλλων είτε επιχειρηματιών είτε πολιτικών είτε κάποιες οργανώσεις είτε είτε. Για τον κόπο τους και τη σιωπή τους τους εξασφαλίζουν μια καλή ζωή και κάποιο χαρτζιλίκι. Με το θάνατό τους ή και πιο πριν τα περιουσιακά στοιχεία της ομάδας περνάνε σε άλλα χέρια ή αλλάζει απλά ο διαχειριστής και πάει λέγοντας. Θέλω να πω δηλ. ότι πριν αρχίσουμε να λέμε διάφορα θα πρέπει να δούμε ποιοι κρύβονται από πίσω.

  14. rs avatar
    rs 08/08/2008 16:37:28

    Τα "ύστερα του κόσμου" που έλεγε και ο Ν.Κ.
    Ο εφοπλιστής απο την.... Νίκαια,απο την γνωστή οικογένεια των "Μανουσαίων"με περιουσία απο αρχαιοτάτων χρόνων
    την ...πέφτει στα λαμόγια... που τον βοήθησαν να γίνει..... εφοπλιστής.
    Ε! πράγματι σ΄αυτή την χώρα δεν πλήττεις ποτέ!!!!!

  15. nor avatar
    nor 08/08/2008 18:08:07

    ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΕΚΠΛΗΚΤΟΥΣ, ΤΕΤΟΙΑ ΚΟΥΜΑΣΙΑ ΚΥΒΕΡΝΑΝ ΠΑΝΤΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΑΠΛΩΣ ...

  16. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 08/08/2008 18:09:31

    Πολύ σωστός ο εντοπισμός του Εξάκτινου, σχετικά με τους αχυρανθρώπους. Η "λούμπεν μεγαλοαστική τάξη" είναι είτε αχυράνθρωποι των ξένων, είτε κοκαλογλύφτες των κοκάλων που αυτοί τους πετάνε, με στόχο να στρέφεται η "οικονομία" προς τον παρασιτισμό και τη σήψη.
    Το ερώτημα που τίθεται, αφορά βασικά τους στόχους του κ. Μανούση, που βρίσκονται πίσω από τις καταγγελίες του. Εάν επιδιώκει την κάθαρση και τη διαφάνεια, τότε περιττεύουμε όλοι εμείς, ξεκινώντας από τον διαχειριστή της σελίδας, συν όλους τους σχολιογράφους, μια και η πρόσβαση μας στα μίντια είναι ασήμαντη, σε σύγκριση με αυτή του κ. Μανούση. Εάν όμως προσθέτη και αυτός το λιθάρι του στην κλιμακούμενη σκανδαλολογία που δρομολογείται από δυσδιάκριτα κυκλώματα, οφείλουμε να διαπιστώσουμε ότι το ξεσκέπασμα της κυβέρνησης είναι ηθελημένο και χειραγωγούμενο και δεν μπορεί να ανάγεται κύρια στα επιτεύγματα των λαϊκών δυνάμεων.
    Δεν εννοώ ότι πρέπει να καταστείλουμε την προσπάθεια αφύπνισης, ή ότι αυτή η πρωτοπόρα σελίδα πρέπει στο μέλλον να ασχολείται με ποδόσφαιρο και θέματα μόδας. Απλά είμαστε υποχρεωμένοι να στρέψουμε τη σκέψη μας διεισδυτικά, πέρα από τα πεπραγμένα της κυβέρνησης και προς αυτούς που εκπονούν τα σχέδια της επόμενης μέρας. Να ελέγχουμε τα κακώς κείμενα είναι ευκολότερο από το να βγάζουμε συμπεράσματα και να επιχειρούμε προβλέψεις, ή να κάνουμε προτάσεις. Ο σκεπτικισμός πολλών επισκεπτών εκδηλώθηκε έντονα με αρνητικά σχόλια, αλλά και προσωπικούς χαρακτηρισμούς, όποτε επιχείρησε ο FaktorX να προτείνη κάτι, έξω από τα όρια της κριτικής. Αντί να κρατάμε μεζούρα και διαβήτη, νομίζω ότι είναι υποχρέωση μας, να συμβάλουμε όλοι στο μέτρο του δυνατού παραγωγικά και στα θέματα που ξεπερνούν τις καταγγελίες, όσοι δεν αρκούμαστε στη μοιρολατρία.
    Όσο αφορά το τρόπο της συμμετοχής των Σκοπίων στην τελετή έναρξης, δεν έχω κανένα ενδοιασμό να επικροτήσω την κ. Μπακογιάννη, εάν πράγματι ο ρόλος της υπήρξε καθοριστικός. Οφείλω όμως να θέσω το ερώτημα, κατά πόσο υπάρχουν κάποιοι υποστηρικτές της (Μπους) που έκριναν σκόπιμο να την πριμοδοτήσουν πολιτικά με αυτό τον τρόπο στη σημερινή φάση. Όλοι γνωρίζουμε τη σχέση αφέντη και δούλου, που υπάρχει μεταξύ κ. Μπους και κ. Γκρουέφσκι. Δεδομένου, ότι όλες τις ευνοϊκές συνέπειες από το βέτο καρπώθηκε ο κ. Καραμανλής, τέτοια επικοινωνιακά τεχνάσματα που μπορούν να εξυφαίνονται στα παρασκήνια και να προβάλλονται κατόπιν έντεχνα στα μαζικά μέσα, αποτελούν τον καλύτερο τρόπο ενίσχυσης της κ. "Αντίπαλλο Δέος". Δεδομένου ότι ένας Τατούλης δεν επαρκεί για να μας φέρη την άνοιξη μέσα στο καλοκαίρι.

  17. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 08/08/2008 18:39:04

    1 Μποτιλια στο Πελαγος

    Αυτος ο Μανιουσης, θηριο βρε παιδι μου! Καλα η γυναικα του, ΟΛΟΥΣ μας το θηριο???