11/08/2008 23:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ένας ..ακράτητος πρόεδρος

 

___________________________________________________ 

Είναι απορίας άξιον, πως οι Αμερικανοί επέλεξαν έναν τόσο αφερέγγυο και σκανδαλοποιό πολιτικό σαν τον Σαακασβίλι, που όλη η Γεωργία γελάει με τα σεξουαλικά του σκάνδαλα, για να υλοποιήσουν τα γεωπολιτικά σχέδιά τους στον Καύκασο. Γιος ενός πρώην σοβιετικού διπλωμάτη στον ΟΗΕ, αμερικανοσπουδαγμένος, κλασσικός εκπρόσωπος της «χρυσής γενιάς» της Γεωργίας, αποδείχθηκε εξαιρετικά μικρού βεληνεκούς για μια τόσο νευραλγική θέση, όπως αυτή του προέδρου της Γεωργίας. Οι αμερικανοί τον τοποθέτησαν εκεί το 2003, μετά την «επανάσταση» των ρόδων, από την οποία ανετράπη ο Έντουαρντ Σεβαρντνάτζε, επίσης άνθρωπός τους.

Ο διάδοχός του, ο Σαακασβίλι, εκτός των άλλων, έχει τη φήμη του μεγάλου «ερωτύλου», αφού δεν έχει αφήσει ούτε θηλυκή γάτα που να μην της την έχει πέσει. Και τι δεν λέγεται στην Γεωργία γι’ αυτόν. Ότι όταν κάνει επίσημες επισκέψεις στο εξωτερικό ή πηγαίνει για διακοπές σε κυριλάτα μέρη του πλανήτη γεμίζει τα αεροπλάνα με τοπ-μοντέλα. Ότι την έχει «πέσει» στην επικεφαλής του κυβερνώντος κόμματος, Μάγιο Νατιράτζε και την πρώην εκπρόσωπο Τύπου της κυβέρνησης, Μαρίκα Βερουλασβίλι. Είναι εξάλλου κοινό μυστικό στα γεωργιανά ΜΜΕ ότι ο Σαακασβίλι διαθέτει σειρά «μυστικών» διαμερισμάτων στη χώρα για να συνευρίσκεται με το ωραίο φύλλο. Σε ένα από αυτά μάλιστα, βρέθηκε νεκρός (καμένος) ένας πρώην υπουργός.
Το 2004, όταν επισκέφθηκε την Αγγλία, λέγεται ότι πήρε «δυναμωτικά» χάπια για να τα βγάλει πέρα με μια γυναίκα, αλλά φαίνεται πως πήρε μεγάλη ποσότητα, και έτσι κατέληξε στο νοσοκομείο.

Όταν προ ετών επισκέφθηκε το Κίεβο, τον συνόδευε ολόκληρη ομάδα μοντέλων από την Ουκρανία. Τελικά, μετέβη στην Ουκρανία η ίδια η γυναίκα του για να τον …πάρει πίσω. Τη σύζυγό του, Σάντρα Ρούλοβ, από την Ολλανδία, «άλλαξε» με μια εικοσάρα, την Αλάνα Γκαγκλόεβα, την οποία μάλιστα έχρισε επικεφαλής του γραφείου Τύπου του. Αυτή τον συνόδευε σε όλες τις επίσημες επισκέψεις του στο εξωτερικό, ακόμα και σε εκείνες που γίνονταν σε ημέρες αργιών (άρα, δεν γίνονταν συναντήσεις), όπως μια στο Μονακό. Σάλος ξέσπασε επίσης σε βάρος του όταν η τηλεοπτική σταρ της γεωργιανής τηλεόρασης, Νίνα Γκριγκόλια, κατήγγειλε ότι επιχείρησε να την βιάσει.
Τέλος, παραλίγο να ξεσπάσει πόλεμος, όταν κατά τη διάρκεια επίσκεψής του στο γειτονικό Αζερμπαϊτζάν (μουσουλμανική χώρα), «άρπαξε» και έσφιξε επάνω του την πανέμορφη σύζυγο του Αζέρου προέδρου, Αλίεφ.

Φωτογραφίες:
Πάνω: Στο μέσον η σύζυγος του Σαακασβίλι. Δεξιά και αριστερά, γυναίκες που φέρεται να τους την "έπεσε".
Κάτω: Η σύζυγος του Αζέρου προέδρου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 11/08/2008 23:53:03

    Ο Σαασκαβιλι διαφθορα?Και μη χειροτερα!
    Απο τον ΟΠΕΚ Κυπρου θα πληρωνοταν κι αυτος...

  2. Nick avatar
    Nick 12/08/2008 00:13:10

    Και να φανταστέιτε ότι η Ολλανδέζα σύζυγός του έμαθε πολύ καλά Γεωργιανά (μια διάλεκτο τέλος πάντων) για να είναι περισσότερο αρεσ΄τη στη Γεωργία.

  3. Suhoi avatar
    Suhoi 12/08/2008 01:43:12

    Για τη γυναίκα του Αλίεφ, ειπώθηκε ότι της έβαλε χέρι!

  4. προό avatar
    προό 12/08/2008 01:59:26

    Καμία από τις εικονιζόμενες δεν είναι και καμία θεά, ούτε και του Αλίεφ (de gustibus... κλπ κλπ). Απογοητευτικός σε όλα του ο Μιχαλάκης

  5. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 12/08/2008 05:23:16

    Ούτε πρώτος ,ούτε τελευταίος ....

  6. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 12/08/2008 11:20:56

    Εμπρος Ανδρεα για μια Γεωργια νεα...

  7. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 12/08/2008 11:55:39

    Εάν είσαι απλός υπουργός και ζητήσεις μία οικιακή συσκευή σου φέρνουν ένα ψυγείο, όμως εάν είσαι Πρόεδρος ο όρος " οικιακή συσκευή " αποκτά άλλη έννοια...

  8. F avatar
    F 12/08/2008 13:18:02

    ἄλλο τὸ φύλο (ἀνήρ/γυνή) καὶ ἄλλο τὸ φύλλο (συκῆς)...

  9. nas avatar
    nas 12/08/2008 16:57:12

    Σορι, αλλά ένα σοβαρό (ακόμη και στα χαλαρά ζητήματα) site όπως αυτό εδώ, είναι δυνατόν να ασχολείται δίνοντας τόσο χώρο με το τι έγινε στην πρώην Σοβιετία, όταν το ποιόν των κυβερνώντων των χωρών που δημιουργήθηκαν απο την διάσπαση είναι αυτό που περιγράφεται στο σχόλιο;
    Δηλαδή τι παραπάνω έκανε ο Ρασπούτιν στην βάρβαρη Ρωσία του 1916, που οι πράξεις της άρχουσας τάξης ήταν η απαρχή της δημιουργίας της ΕΣΣΔ για να επιστρέψουν οι λαοί αυτοί μετά απο ένα αιώνα, ξανά στη μιζέρια και την διαφθορά της εποχής των Ρομανώφ;
    Όσο για τις εξισώσεις τύπου... "χαζών του χωριού ή της πόλης", θα λέγαμε πως στην δεκαετία του '80 όποιος άντεχε πήδαγε κιόλας, είτε ήταν Ανδρέας, είτε ήταν Κωστίκας... Εξάλλου ο Ανδρέας δεν περίμενε να γίνει πρωθυπουργός για να ξενοπηδήσει... ούτε τον επέβαλλαν κυβερνήτη οι αμερικάνοι όπως κάτι Σαακασβίλιδες, Αλιεφ, Γκρουέφσκιδες και άλλους πεινασμένους για σεξ και χρήμα... τέλος για τον συσχετισμό σε άλλο σχόλιο του Αλεξ Ρόντος και των υπόλοιπων στελεχών που πήγαν εκεί πέρα, γιατί τους μέμφεσθε αγαπητοί; Οι άνθρωποι ίσως έμαθαν πως εκεί πέρα το πήδημα είναι πιό εύκολο... κακό είναι;

  10. σασκα avatar
    σασκα 12/08/2008 16:58:01

    Δεξί χέρι του Σαασκαβιλι, κολλητός του Γιωργάκη ;
    Κάπου το διάβασα, Αλεξ ......!!!!

  11. Africa avatar
    Africa 12/08/2008 19:02:14

    Ο "ΠΡΟΕΔΡΟΣ" ΣΑΑΣΚΑΒΙΛΙ ΜΠΕΡΔΕΨΕ ΤΗΝ ΒΟΥΡΤΣΑ ΜΕ ΤΗΝ Π....." ΑΥΤΑ ΤΟΥ ΕΜΑΘΑΝ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΟΥ! ΑΛΕΞ, ΚΑΝΕ ΤΟΥ ΚΑΝΕΝΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΟΤΑΝ ΗΣΟΥΝ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΣΤΟ ΥΠΕΞ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΡΑΣ!

  12. sk avatar
    sk 13/08/2008 09:44:37

    Το ότι γαμεί δεν είναι κακό. Αλλά το ότι ενώ γαμεί, κάνει και μαλακίς, αυτό είναι απαράδεκτο!

  13. Factorx avatar
    Factorx 13/08/2008 09:50:21

    12, μ΄εφτιαξες πρωί πρωί. Καλό

  14. puta(in) avatar