08/07/2010 14:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ένας άνεργος 35 χρονών προτείνει

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 08/07/2010 14:14:38

    Φίλε 35χρονε,πολύ καλή η ιδέα σου και πρωτότυπη ταυτόχρονα. Ας το διαδώσουμε λοιπόν κι ας ελπίσουμε ότι η Ελληνική Κοινωνία διαθέτει ακόμα αντανακλαστικά.

  2. Simos avatar
    Simos 08/07/2010 14:19:50

    Εφικτή. Εφαρμόσιμη. Όρισε ημερομηνία. Θα γίνει αποδεκτή. Τι παραπάνω έχουμε να χάσουμε?

    • Έλεος πιά! avatar
      Έλεος πιά! @ Simos 08/07/2010 15:05:41

      ξαναδές το video simos, η ημερομηνία έχει οριστεί 02.08.2010 στις 9 00 πμ
      θα βρίσκομαι με την καρέκλα μου στην Λεωφ. Βουλιαγμένης

    • warum nicht? avatar
      warum nicht? @ Simos 08/07/2010 19:30:29

      την υπομονή μας.

  3. evangelos avatar
    evangelos 08/07/2010 14:31:37

    ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΠΙΣΤΕΥΩ..
    ΟΡΙΣΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΦΙΛΕ .

  4. anonymous avatar
    anonymous 08/07/2010 14:32:02

    Το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο. Έτσι λέει το youtube ίσως γιατί είμαι εκτός Ελλάδας.

    • Έλεος πιά! avatar
      Έλεος πιά! @ anonymous 08/07/2010 19:27:05

      το video αναφέρει 02.08.2010, στις 9 00 πμ ενημέρωσε τους δικούς σου στην Ελλάδα, αγαπημένε anonymous - άντε να κάνουμε κάτι και χωρίς τους πουλημένους εργατοπατέρες !!!!

    • zonitis avatar
      zonitis @ anonymous 09/07/2010 00:12:04

      Και εγω εξωτερικο ειμαι και το ειδα μια χαρα, ωρα Ελλαδος 0:10 9 Ιουλιου...
      Φιλε αν και δεν ζω στην Ελλαδα και δεν μπορω να παρω μερος στο πανηγυρι που προτεινεις, βρισκω την ιδεα σου καταπληκτικη!!! Δεσμευομαι να την κανω γνωστη την κινηση οταν ξεκινησει στη χωρα που ζω.

  5. Μisha avatar
    Μisha 08/07/2010 14:34:11

    Σε κάθε πρωτοβουλία αντίστασης και ανυπακοής, ΜΕΣΑ ΜΕ ΧΙΛΙΑ!

    δείτε κι αυτό, ίσως συμβαδίζει με την 24η Ιουλίου, μέρα της Δειμοκρατίας του ΔΝΤ

    http://bit.ly/cVrzAm

  6. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 08/07/2010 14:36:09

    Αυτό δεν θα πιάσει. Πολύ καλύτερη κίνηση θα ήταν αυτό που είχε γίνει με τα SMS με την πυρκαγιά της Παρνηθας το 2007, όταν κόσμος μαζεύτηκε αυθόρμητα στο Σύνταγμα και δεν άνοιξε ούτε πανώ ούτε ρουθούνι. Αλλά τώρα να μαζευτεί 1.000.000.

  7. tony avatar
    tony 08/07/2010 14:37:34

    Ξεκίνα. σπείρε το πρώτο σπόρο και ακολουθούμε, αυτό έχουμε ανάγκη κάτι διαφορετικό, πέρα από συνδικαλισμούς και παρωχημένους τρόπους διαμαρτυρίας.

    Αυτή είναι η νέα εποχή... αυτή είναι η φωνή της νέας εποχής... αυτά τα μέσα είναι η φωτιά και το τσεκούρι, που έλεγε και ο Παλαμάς, των σύγχρονων καιρών. Η Παγκοσμιοποίηση είναι εφικτή....ξεκινώντας με μια γιορτή από την Ελλάδα... Συγχαρητήρια για την εκπληκτική ιδέα!!!

  8. axinosp avatar
    axinosp 08/07/2010 14:39:10

    το κάνω ανάρτηση τώρα μου άρεσε πολύ

  9. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 08/07/2010 14:55:57

    Αν μαζευτεί στο σύνταγμα 1.000.000 με τα κυνηγετικά τους όπλα επ' ώμου κάτι μπορεί να γίνει, διαφορετικά μια από τα ίδια…

    • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
      ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ o βουνίσιος 08/07/2010 18:59:22

      Σωστός!!
      Μπορεί να γίνει παράλληλα με την ανάρτηση.

  10. Greg avatar
    Greg 08/07/2010 15:02:45

    Ρομαντική ιδέα. θα πρότεινα, αντί πορειών μέσα στην ζέστη στις οποίες ο κόσμος κουράζεται από την πολύωρη ορθοστασία και τον ποδαρόδρομο και φθάνοντας στον προορισμό να διαλύεται άδοξα, το ραντεβού να δίνεται από την αρχή για συγκέντρωση στο Σύνταγμα. Με συναυλίες, χάπενινγκ, ομπρέλες για σκιά, καντίνες κα, καθώς και νέους τρόπους διαμαρτυρίας που θα επινοηθούν επί τόπου. Συναυλία στο Σύνταγμα, όπως για τον Οτσαλάν, γιατί δεν έχει γίνει ακόμη; Δεν υπάρχει λόγος; Πώς ανιλαμβάνονται την σημερινή κατάσταση "καλλιτέχνες" και "διανοούμενοι"; Όλα καλά;

    • antonis avatar
      antonis @ Greg 08/07/2010 15:05:10

      συναυλια εκανε προχθες το ΠΑΜΕ στο Συνταγμα.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ antonis 08/07/2010 16:10:37

        Με "αγωνιστικά" λαϊκά (Λάκη Χαλκιά) και μετά ρεμπέτικα;
        Τον ύμνο της 3ης Διεθνούς τον άφησαν για το τέλος;
        Άσε, προτιμώ τον Σπύρο Ζαγοραίο.

      • aengus avatar
        aengus @ antonis 08/07/2010 19:56:35

        Αφού δεν πήγες (δικαίωμά σου) και δεν ξέρεις. Δεν σε πάει κανείς με το ζόρι αλλά μην υποτιμάς αυτούς που πήγαν και σηκώθηκε η τρίχα τους κάγκελο από τη συγκίνηση. (Αλήθεια τα ρεμπέτικα πού τα…..άκουσες;)

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ antonis 08/07/2010 20:08:54

        Eιπα για ρεμπέτικα επειδή σε όλα τα φεστιβάλ της ΚΝΕ-Οδηγητή έχει συναυλία με ρεμπέτικα (οποία πρωτοτυπία, αλλά γενικώς στο ΚΚΕ φημίζεστε για την πρωτοτυπία σας).
        Δεν ήρθα γιατί δεν μου αρέσουν τα Jurassic Parks, γενικώς.

  11. antonis avatar
    antonis 08/07/2010 15:04:33

    Μια κινηση σαν κι αυτη θα ειχε νοημα αν εβγαινε πολυς κοσμος σε κεντρικες οδους.
    Εγω πχ μενω σε μια μικρη περιοχη της Ανατολικης Αττικης. Αν βγω μπροστα απο το σπιτι μου με τραπεζακια και καρεκλες οπως λεει το βιντεακι, το πολυ πολυ να ερθει κανας γειτονας να πιουμε καμια μπυρα.

  12. Έλεος πιά! avatar
    Έλεος πιά! 08/07/2010 15:11:04

    ότι είναι ομαδικό κάνει καλό - γιατί και αυτοί που μας κλέβουν, ομαδικά λειτουργούν - αυτό φοβούνται την ομαδοποίησή μας. Εμπρος να το διαδώσουμε και να το εφαρμόσουμε. Πρέπει να αναρτηθεί παντού

  13. Greg avatar
    Greg 08/07/2010 15:11:12

    Αντώνη, δεν είμαι μέλος του ΚΚΕ και έτσι δεν το έμαθα. Εννοώ μεγάλη συναυλία μέσα στην απεργία, από το μεσημέρι, με την συμμετοχή ΟΛΩΝ εντός και εκτός κομμάτων, με ραντεβού από την αρχή στο Σύνταγμα, όπου θα πάμε για να μείνουμε όχι για να φύγουμε. Αλλά το ΚΚΕ, μαγαζί γωνία -κατά Αλέκα Παπαρήγα- δεν ενδιαφέρεται για τον λαό παρά μόνο για τους πελάτες του, όπως βέβαια κάθε μαζαγί.

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ Greg 08/07/2010 15:26:45

      Greg,
      Αφίσες για τη συναυλία υπήρχαν παντού. Τουλάχιστον με όποιον τρόπο μπορούσε το ΠΑΜΕ, το γνωστοποίησε.
      "Πελάτες" του ΚΚΕ είναι όλος ο λαός. Αφ'ης στιγμής έχει μαγαζί δεν μπορει να αρνηθεί να πουλήσει τα προϊόντα του σε οποιονδήποτε πελάτη του το ζητήσει!!
      Θα ήταν άλλωστε παράνομο!!

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Greg 08/07/2010 15:31:10

      Μα δεν χρειάζεται να είναι κάποιος μέλος του ΚΚΕ ή του ΠΑΜΕ για να μάθει ότι έγινε κάποια συναυλία κατά του ΔΝΤ ...

      Δεν ξέρω αν με εννοείς...

  14. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 08/07/2010 15:13:22

    The revolution will be televised...

    το snapshot της παγωμένης οθόνης του βίντεο από διαφημιστικό φυλλάδιο πολυεθνικής ή επενδυτικής τράπεζας είναι;
    τα καρέ με τα ευτυχισμένα στελέχη που μιλούν στα bluetooth;

    από τα κλαμπ της παραλιακής και της σαντορίνης να ξεκινήσεις να πάρεις την ελλάδα πίσω πάντως αποκλείεται

    αυτό τον τύπο διαμαρτυρίας θα ηθελε πολύ το στάτους ο χατζηλαλακης ο διαγκας και το συνάφι αυτό

    • Δημιουργός Βίντεο avatar
      Δημιουργός Βίντεο @ αλλενάκι 08/07/2010 16:02:49

      Οι εικόνες είναι Clipart (Deviantart). Δεν είμαι επαγγελματίας του μοντάζ. Εσύ μάλλον είσαι. Φτιάξε καλύτερο αφού μπορείς. Πως φαίνεται ότι είσαι παιδί του συστήματος. Ευτυχώς που υπάρχεις για να εξοργίζεις τον κόσμο.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Δημιουργός Βίντεο 08/07/2010 16:51:35

        θα μπορούσες να το παιδέψεις λίγο περισσότερο, χωρίς να έχω καμία ειδίκευση, επιτρέπεται να εκφράσω τη γνώμη μου ή όχι;

      • larkaxrm avatar
        larkaxrm @ Δημιουργός Βίντεο 08/07/2010 22:17:08

        Καλα σου λεει.Δειξε μας το δικο σου.Δε παει ο ανθρωπος να το πλασαρει στο μεγκα.Τα πηρε στο κρανιο και εβαλε τις πρωτες φωτο που βρηκε.STATHI παρε τη τζουλια και τον κωστοπουλο μπας και μαζεψεις τα κλαμπ της παραλιακης και της σαντορινης.Α και πουσαι περνα το και απο μια επιτροπη γιατι δεν ειναι αρτιστικο του λειπει το λαιφσταιλ.Τστστσ.Μη τσαντιζεσαι.ΕΓΚΑΘΕΤΟΣ

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Δημιουργός Βίντεο 08/07/2010 22:58:02

        εγκάθετος! από στερεότυπη αντίληψη σκίζεις μεγάλε, σου βγάζω το καπέλο.
        αφού το εγκρίνεις εσύ, περί ορέξεως κολοκυθόπιττα...

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ αλλενάκι 09/07/2010 11:11:15

      Στην καρδιά του στόχου αλλενάκι. Be the change you want to see in the world...

    • Dimi avatar
      Dimi @ αλλενάκι 09/07/2010 11:15:41

      Aλλενάκι, το εν λόγω πασίγνωστο snapshot, προβάλλει την επιτυχία συμμετοχής στο σύστημα MLM (Multi-Level-Marketing) και συνήθως προσελκύει όσους είναι απολυμένοι/νες, άνεργοι/γες, ανεξαρτήτως γένους, ηλικίας, χώρας, φυλής, μορφωτικού επιπέδου κλπ., οι οποίοι/ες επιθυμούν να ελέγξουν την οικονομική τους ανεξαρτησία με το να γίνουν Διεθνείς Επιχειρηματίες του Διαδικτύου (Ηome-Based-Entrepreneurs-Online).

      Πιστεύω ακράδαντα ότι, η επιλογή του εν λόγω snapshot είναι ατυχεστάτη, καθώς σε καμμία των περιπτώσεων Δεν αποτυπώνει τον πελυεπίπεδο ψυχολογικό Θάνατο που υφιστάμεθα οι Ελληνες σήμερα και απαιτούμε την επιστροφή της Ελλάδα ΜΑΣ, σε Εμάς.

      • Dimi avatar
        Dimi @ Dimi 09/07/2010 15:48:30

        Aλλενάκι, όλες οι θέσεις και απόψεις είναι απολύτως σεβαστές.

        Απλά, γιά την Ελλάδα Μας, Δεν ισχύει 1 + 1 = 4
        όπως ισχύει στο MLM Matrix.

        Γι’ αυτό, η εν προκειμένω σύγκριση ανόμοιων μεγεθών
        κι ετερόκλητων καταστάσεων, είναι εξ αντικειμένου,
        ανεδαφική και άνέφικτη.

  15. Petros avatar
    Petros 08/07/2010 15:26:56

    Στο βίντεο λέει, για παράδειγμα η 2 Αυγούστου 2010.
    Θα πρότεινα τέλη Αυγούστου,αρχές Σεπτεμβίου 2010,όταν θα έχει επιστρέψει
    ο κόσμος από τις διακοπές ( όσοι κάνουν φέτος )
    και επανάληψη στη Θεσσαλονίκη με την ΔΕΘ,όταν θα μας έρθουν οι
    υπάλληλοι του ΔΝΤ ( giorgos, dora kai sia ).

    Πάντως, εάν δεν ξεσηκωθούν οι Κρητικοί γι' αυτό το άγος,
    εγώ δεν πρόκειται να πάω ποτέ στη ζωή μου διακοπές στη Κρήτη.
    Άσε που δεν θα μας έχει μείνει μια, από τις περικοπές...

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Petros 08/07/2010 15:34:59

      δεν ειδες προσεκτικά το βίντεο, το event το έχει τοποθετήσει μέσα στις διακοπές, γι αυτό γράφει 2 Αυγούστου

  16. aengus avatar
    aengus 08/07/2010 15:28:02

    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΔΕΧΤΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΘΑΨΟΥΝ ΖΩΝΤΑΝΟΥΣ… ..


    http://aliatas.blogspot.com/2010/07/blog-post.html#ixzz0t5pe8D9n

  17. undercover gpr avatar
    undercover gpr 08/07/2010 15:58:59

    Πόσο κομπλεξικοί γίνεστε μερικοί μωρέ ?

    1) Ο άνθρωπος πήρε 10 φωτογραφίες που βρήκε πρώτες πρώτες στο google

    2) Γράφει "π.χ 2 Αυγούστου" , δηλαδή δεν προτείνει ημερομηνία αλλά λέει μια στη τύχη για να συνεχίσει την πρότασή του.

    Έλεος!!

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ undercover gpr 08/07/2010 16:16:45

      ας το παίδευε λίγο περισσότερο τότε, τι λογική είναι αυτή τις πρώτες που βρήκε,
      και εσύ που το ξέρεις;

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ αλλενάκι 08/07/2010 16:42:13

        Σκέφτομαι ορθολογικά για έναν 35χρονο με 6 μηνών παιδάκι κι όχι εμμονικά.

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ αλλενάκι 08/07/2010 16:51:57

        χαχαχαχα
        Σου απάντησε καταλλήλως ο δημιουργός του βίντεο πιο πάνω.
        Εσύ πάρε το τουφέκι και τις δραχμές και βουρ για το βουνό.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 08/07/2010 16:58:21

        undercover ότι πεις μεγαλε...

      • Κοντη Λιζα avatar
        Κοντη Λιζα @ αλλενάκι 09/07/2010 11:14:45

        Δεν ξέρω γιατί μου θύμισε το αμερικανικοέργο που όλοι σβήνουν τα φώτα. Βέβαια εδώ είχε και μια πρωτοτυπη ιδέα αυτή με τις μπύρες.

        Η αποψή μου είναι αυτή του Καραϊσκάκη.

    • warum nicht? avatar
      warum nicht? @ undercover gpr 08/07/2010 19:08:40

      undercover gpr says:
      08/07/2010 at 15:58

      Πόσο κομπλεξικοί γίνεστε μερικοί μωρέ ?

      1) Ο άνθρωπος πήρε 10 φωτογραφίες που βρήκε πρώτες πρώτες στο google

      2) Γράφει “π.χ 2 Αυγούστου” , δηλαδή δεν προτείνει ημερομηνία αλλά λέει μια στη τύχη για να συνεχίσει την πρότασή του.

      Έλεος!!

      Οχι μεγάλε!
      Πολύ χοντροκομμένο!
      Πρέπει να σπουδάσετε πως το κάνουν στο Media Matters για παράδειγμα! Εκτός κι αν εδω μεριά απασχολούν μόνον μαθητευόμενους.
      Το'πιάσατε το υπονοούμενο....?
      Αν οχι στέλνω και tutorial αν θέλουν κάποιοι.

  18. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 08/07/2010 16:02:53

    Με πάθος και προκατάληψη!
    Αξίζει να το δείτε.

    http://www.youtube.com/watch?v=mb4v1U62838&feature=player_embedded#!

    • Έλεος πιά! avatar
      Έλεος πιά! @ εναςάσχετος 08/07/2010 19:45:04

      πολύ καλό video πραγματικά αξίζει !!!!!

    • aengus avatar
      aengus @ εναςάσχετος 08/07/2010 20:14:02

      Συγκλονιστική η αλήθεια του βίντεο που προτείνεις.
      Από αυτά που γράφουν ιστορία.

  19. ΔΕΝπαςΚΑΛΑ avatar
    ΔΕΝπαςΚΑΛΑ 08/07/2010 16:11:26

    Και αμα φυγει το ΔΝΤ .....τι ? και μετα ?

    • Έλεος πιά! avatar
      Έλεος πιά! @ ΔΕΝπαςΚΑΛΑ 08/07/2010 19:49:15

      η οικονομολογία εκτός τον μονόδρομο που έδειξε το ΠΑΣΟΚ με στόχο την εφαρμογή της παγκοσμιοποιημένης οικονομίας, έχει άλλα 70 εργαλεία για να βγει μια χώρα από το "δήθεν" αδιέξοδο. Δεν βλέπεις άλλα κανάλια εκτός από το MEGA και τον χατζηπαπάρα που ακολουθούν και αυτοί την νεοταξική εντολή. Άνοιξε και κανένα άλλο κανάλι περιφερειακό να μάθεις και κάτι άλλο. Εκτός και αν βρίσκεσαι στην επαρχία. Εκεί πραγματικά ούτε το extra 3 δεν βλέπουν. Αν βρίσκεσαι Αθήνα δεν δικαιολογείσαι να μην ξέρεις τι σου γίνεται.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Έλεος πιά! 08/07/2010 20:12:07

        Εγώ βλέπω MEGA γιατί έχει τους μεγαλύτερους οικονομολόγους, διεθνώς (Τρέμη, Τσίμας, Καψής, κλπ). Κολοσσοί. Απορώ που βρήκαν τα λεφτά να πληρώνουν τόσες genius!

  20. theag avatar
    theag 08/07/2010 16:27:02

    ΔΝΤ και παλι ΔΝΤ

  21. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 08/07/2010 16:45:21

    ότι πεις μεγάλε...

  22. http://neotera.wordpress.com avatar
    http://neotera.wordpress.com 08/07/2010 16:45:28

    Πολύ καλή ιδέα και μπορεί να λειτουργήσει ακριβώς όπως το λέει ο φίλος. Βεβαίως υπάρχουν διάφοροι που θέλουν ΔΝΤ και ξερό ψωμί και τους φταίνε διάφορα στην πρόταση. Οπως φερειπείν το βίντεο. Είναι μιά χαρά το βίντεο και μιά χαρά αντιγράφεται και διαδίδεται και μη φοβάστε κανέναν και τίποτα !

  23. axristos avatar
    axristos 08/07/2010 17:34:18

    Θέλουμε την Ελλάδα μας πίσω. Αλλά Ελληνικά τραγούδια δεν ακούμε, ας βάλουμε ένα ξένο στο βίντεο.

    Εγώ θα προτιμούσα αποκλεισμό δρόμων(Εγνατία), λιμανιών(εμπορικών), τελωνίων, αεροδρομίων(για να μην το σκάσουν οι πολιτικοί έξω), εφοριών και τραπεζών. Αυτά ΠΟΝΑΝΕ.
    Ποιος ενδιαφέρεται αν ζεις έξω ή μέσα στο σπίτι σου;

    Αντίθετα αν κλείσουν τα τελωνεία, θα διαμαρτυρηθούν οι Αλβανοί-Σκοπιανοί-Βούλγαροι-Τούρκοι-Κινέζοι, θα πουν μας χαλάτε την ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ!

    Επίσης οι επιχειρήσεις θα αναγκαστούν να αγοράσουν ντόπια αγροτικά και κτηνοτροφικά προϊόντα. Αν εξασφαλίσουμε την τροφή μας και το χάρισμα των δανείων των πολιτών(63 δις έφαγαν οι τράπεζες), δεν μας νοιάζει αν φύγει το ΔΝΤ και χρεοκοπήσουμε.

  24. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 08/07/2010 17:57:51

    Πολύ κόκκινο ρε παιδιά !

  25. ΑΙΟΛΙΚΟΣ avatar
    ΑΙΟΛΙΚΟΣ 08/07/2010 18:02:22

    Φιλε μου, οπως το σκεφτηκες ειναι πολυ καλη ιδεα. 24 ΙΟΥΛΙΟΥ ημερα αποκαταστασης της "ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ" ειναι η ιδανικη μερα για να αρχισει το ξηλωμα της κατοχης. Δεν εχω τις γνωσεις πληροφορικης να το φτιαξω εγω. Φτιαχτο και περνα το εκτος απο το αντι και στο φεις και οπου αλλου.Εγω θα ειμαι ο πρωτος που θα κατεβασω το τραπεζακι στο δρομο.

    • Δημιουργός Βίντεο avatar
      Δημιουργός Βίντεο @ ΑΙΟΛΙΚΟΣ 08/07/2010 18:59:43

      Σε ευχαριστώ για τα καλά λόγια. Θα φτιάξω 2ο βιντεάκι (και ένα στα Αγγλικά). Περιμένω απάντηση από όλα τα blogs, εφημερίδες & κανάλια που το έστειλα. Μετά φτιάχνω μια ιστοσελίδα για να συντονιστούμε.

      • Δημιουργός Βίντεο avatar
        Δημιουργός Βίντεο @ Δημιουργός Βίντεο 08/07/2010 20:17:16

        Έφτιαξα ένα blog για το σκοπό αυτό. http://getgreeceback.blogspot.com/

      • Άγνωστος μεταξύ αγνώστων avatar
        Άγνωστος μεταξύ αγνώστων @ Δημιουργός Βίντεο 31/10/2010 13:59:51

        ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ?

        • (A)θανάσης avatar
          (A)θανάσης @ Άγνωστος μεταξύ αγνώστων 31/10/2010 14:09:40

          Τώρα, είναι λίγο αργά παλικάρι...

  26. warum nicht? avatar
    warum nicht? 08/07/2010 19:01:42

    Παιδιά εμένα αν δε μου φέρεται ΜΑΥΡΟΥΣ όπως έχει το βίντεο στη λεζάντα εγω δεν έρχομαι!
    Θέλω να διεκδικήσω με τους ΜΑΥΡΟΥΣ για την Ελλάδα! Πως να το κάνουμε!
    Εύγε 35 χρονών. Άνεργε. Με μικρό παιδί (6 μηνών). Αν είχες και δεύτερο θα έβαζες κι ερυθρόδερμους?

  27. Έλεος πιά! avatar
    Έλεος πιά! 08/07/2010 19:51:51

    ποτέ δεν είναι αργά αν ακόμα υπάρχει αξιοπρέπεια στον Έλληνα, Λευκάδιε.

  28. victoria avatar
    victoria 08/07/2010 20:20:54

    Εμένα μου άρεσε το βίντεο και η ιδέα. Σίγουρα υπάρχουν καλύτερες φωτογραφίες ή ελληνικές μουσικές αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας.

  29. Μisha avatar
    Μisha 08/07/2010 22:54:05

    Στο ακτιβιστικό πνεύμα της εγγραφής αυτής, προτείνω να πουμε μια καλή κουβέντα, ένα παρηγορητικό λόγο στον πρωθυπουργό του ΔΝΤ που πονά όταν μάς γδέρνει ζωντανούς, εφόσον μας δίνει αυτή την ευκαιρία μέσω της «ηλεκτρονικής διακυβέρνησης»

    http://www.papandreou.gr/papandreou/content/contact.aspx?l=2&citizen=1

  30. Δημιουργός Βίντεο avatar
    Δημιουργός Βίντεο 09/07/2010 01:08:42

    Το μυστικό στην κίνηση αυτή είναι η κρίσιμη μάζα. Αν είμαστε 100.000 στο δρόμο και πάρουμε τηλέφωνο 2-3 φιλαράκια θα γίνουμε 400.000! Η 24 Ιουλίου είναι συμβολικά πολύ καλή αλλά είναι Σάββατο. Πρέπει να είναι Δευτέρα. Οι πρώτοι που θα κατεβούν θα υποστούν απίστευτο πόλεμο. Θα κουραστούν. Έχω δεχτεί χιλιάδες email και έχει διαλύσει το κινητό μου από το πρωϊ. Είμαι 17 χρόνια στα τερματικά. Είμαι άνεργος 4 μήνες. Θα κάτσω άλλα 17 χρόνια αν χρειαστεί αφιλοκερδώς για να τους διώξω και θα το πετύχω. Κάποιοι τολμηροί Έλληνες θα με βοηθήσουν. Δεν θα πεινάσει μόνο το δικό μου παιδί. Έρχονται τραγικές μέρες. Τουλάχιστον θα δείχνω στην κόρη μου τα χιλιάδες email και τα βίντεο. Θα της πω ότι δεν καθόμουν να κλαίω τη μοίρα μου. Αξίζει ένα καλύτερο μέλλον και όσο περνά από το χέρι μου θα το έχει. Αύριο θα στείλω επιστολές σε όλα τα ειδησεογραφικά πρακτορεία του πλανήτη.

  31. Δημιουργός Βίντεο avatar
    Δημιουργός Βίντεο 09/07/2010 01:21:18

    Group στο Facebook: http://www.facebook.com/home.php?#!/group.php?gid=137546219598202

  32. Προφήτης avatar
    Προφήτης 09/07/2010 02:02:55

    Αυτό που έχει σημασία είναι η συντήρηση και η μετάδοση μαχητικού πνεύματος. Και ο δημιουργός είναι αξιέπαινος γι' αυτό.
    Δεν έχει νόημα να εκφράζονται αισθητικές αντιρρήσεις. Μέσο που υπηρετεί το σκοπό δικαιώνεται.

    Αν μπορείς, στο τέλος βάλε το ελικόπτερο που φεύγει απ΄ την πρεσβεία στη Σαϊγκόν με ανθρώπους να κρέμονται σαν τσαμπιά, και πάνω τους κόλλησε τις φωτό Γιώργου, Λοβέρδου, Πάγκαλου και ΣΙΑ. Θέλει μοντάζ, αν δεν ξέρεις επιστράτευσε φίλο γραφίστα ή μηντιά.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Προφήτης 09/07/2010 02:08:19

      Και η φωτογραφία με το ελικόπτερο που φυγαδεύει το ζεύγος Τσαουσέσκου από την ταράτσα του κτιρίου του ΚΚΡ, μια χαρά θα δουλέψει. Μη σου πω ότι, λόγω συμβολισμών, θα είναι πιο αποτελεσματική. Όλοι γνωρίζουν ποια ήταν η κατάληξη εκείνης της διαφυγής...

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Προφήτης 09/07/2010 09:19:07

      Προφήτη, οι παρατηρήσεις και οι αντιρρήσεις δεν έχουν σχέση με την αισθητική Προφήτη, είναι ουσίας, και τις επεσήμαναν και άλλοι και πολύ συγκεκριμένα. Οι παρατηρήσεις εστίασαν κυρίως στην πρώτη εικόνα που δεν μοιάζει καθόλου ελληνική, είναι μια κλασική αμερικανιά, Έλληνες δεν είναι μόνο οι 10 άνθρωποι με κοστούμια της πρώτης εικόνας που εργάζονται σε γραφεία, φωτογραφίες.
      Μπορούσε να περιέχει πολλές καθημερινές και ρεαλιστικές εικόνες, γεμάτο είναι το google.
      Μπορούσε να έχει Έλληνες αγρότες, εργαζόμενους στα νοσοκομεία, γιατρούς, εργαζόμενους στην εστίαση, από όλα τα επαγγέλματα.
      Η μουσική δεν είναι ελληνική, έχουμε μια υπέροχη Μόνικα αν ήθελε κάτι εύληπτο ακουστικά από το διεθνές ακροατήριο και τέλος πάντων εδώ μας έχουν εκτελέσει, άνθρωποι αυτοκτονούν, κλείνονται κάθε μέρα στη φυλακή για 700 ευρώ στο ΤΕΒΕ, και εμείς απαντάμε με κεράσματα και τραπεζάκια έξω.

      Αυτοί ήρθαν με σφαίρες και εμείς τους τείνουμε τριαντάφυλλα για να δείξουμε τι; ότι είμαστε πολιτισμένοι; ότι είμαστε υπεράνω; ότι είμαστε έξω καρδιά;

      Ας είναι, μέσο που υπηρετεί το σκοπό και συντηρεί ένα πνεύμα αντίρρησης δικαιώνεται. Έχεις δίκιο σε αυτό.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 09/07/2010 09:21:39

        Και τα ελικόπτερα που τα έχουμε πληρώσει πανάκριβα καθιστούν τον εκδιωγμό τους ηρωϊκό.

        Αυτοί θέλουν μεθόδους Μέγα Αλέξανδρου.

        Να τους δέσεις πίσω από ένα ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΤΡΙΚΥΚΛΟ και να τους σέρνεις σε αγκάθια να μη μείνει σάρκα μέχρι το κόκαλο.

  33. stbrin avatar
    stbrin 09/07/2010 06:35:34

    Αν καταφέρουμε να μιλήσουμε την ίδια γλώσσα ίσος κάτι γίνει; και γιατί όλοι έχουμε άποψη κατά το δοκούν ; χωρίς άλλη σκέπση εγώ θα βγάλω το τραπεζάκι μου!!!! αλλά τι να περιμένουμε όταν ακόμα τους ψηφίζουν ;;; και υπεραμύνονται αυτών;;

  34. Προφήτης avatar
    Προφήτης 09/07/2010 10:13:03

    αλλενάκι, κάθε εποχή πολεμάς με τα μέσα και με τους πολεμιστές που η εποχή παρέχει.
    Αν θέλεις την προσωπική μου άποψη, και δημιουργέ μην την εκλάβεις σαν αρνητική κριτική, το βίντεο κινείται αισθητικά μεταξύ της χίπικης αφέλειας του Woodstock, του "People have the Power" της Patti Smith και των διαφημίσεων της Vodafone, με λίγο από εταιρικές παρουσιάσεις και Live your myth in Greece.

    Αλλά ένας σημερινός 35χρονος έχει διαμορφωθεί
    - από μια 20ετία ΣΚΛΗΡΗΣ διαφημιστικής τηλεοπτικής προπαγάνδας
    - από την ύπαρξη μηχανών αναζήτησης και την ευκολία που παρέχουν
    - από την εταιρική κουλτούρα
    - από την έλλειψη βασάνου, γενικά, της εποχής.

    Μην περιμένεις μπαρουτοκαπνισμένο ΕΛΑΣίτη, δεν υπάρχουν.

    Μην ξεχνάς ότι ο Δημιουργός είναι ερασιτέχνης.
    Όμως προσπάθησε να κάνει κάτι για την κατάσταση, για να εκφράσει την οργή του, για να μπορεί να αντικρίσει τη νέα ζωή που έφερε στον Κόσμο, για να συνειδητοποιηθούν και άλλοι.

    Αν θέλεις, εν κατακλείδι, αν ζυγίσουμε αποτελεσματικότητες, ο σαπιοκοιλιάς ο Παναγόπουλος με τις δοτές διαμαρτυρίες ΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ κατάφερε από τον Δημιουργό, εκτός από το ΝΑ ΕΚΤΟΝΩΣΕΙ το μαχητικό πνεύμα του κόσμου, αυτό που ήταν και ο ρόλος του δηλαδή.

    Και σε τελευταία ανάλυση, έθεσε μια ιδέα στο τραπέζι. Ας την πάρει άλλος/άλλοι να την βελτιώσουν, να την φινίρουν, να την επεξεργαστούν. Έτσι προχώρησε η ανθρωπότητα.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Προφήτης 09/07/2010 10:37:44

      Στο μυαλό μου είσαι Προφήτη, το ΟΠΤΙΚΟ μήνυμα είναι "πολιτικά ορθό" και επίπεδο, και ας επικοινωνείται από σύγχρονο μέσο η αντίληψη αυτή για μια μορφή διαμαρτυρίας.
      Ας είναι όμως.
      Συμφωνώ για το μέσο και το σκοπό, άλλωστε και οι συναυλίες που διοργανώνονται ειρηνικό και πολιτισμικό μέσο είναι.

      Προτάσεις άκουσε, αν νομίζει ότι χωρούν στο δημιούργημά του ας τις ενσωματώσει, ειδάλλως ας το αφήσει όπως είναι.

  35. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 09/07/2010 12:12:21

    Κοντή Λίζα, Dimi: πολύ χρήσιμες πληροφορίες και τροφή για συνθετότερη σκέψη για τα μυαλά σε blender που θέλουν να μας αλέσουν.

    Ας μείνουμε όμως σε αυτά που έγραψε ο Προφήτης.
    Δεν πρέπει να απορρίπτουμε καμία μορφή διαμαρτυρίας.
    Άν ΘΕΛΕΙ ο δημιουργός μπορεί να ενσωματώσει αλλαγές.

  36. Δημιουργός Βίντεο avatar
    Δημιουργός Βίντεο 09/07/2010 12:19:41

    Στήνουμε την ομάδα (σχεδιαστές, μιντιάδες, προγραμματιστές), άνθρωποι διατεθιμένοι να κοιμηθούν πάνω στο πληκτρολόγιο. Θέλεις να βοηθήσεις? Στείλε ένα email: getgreeceback@gmail.com (σημείωσε σε ποιόν τομέα θέλεις να βοηθήσεις). Ψάχνω για εταιρία φιλοξενίας να μου χορηγήσει ένα όνομα που θέλω και περίπου 1GB χώρο. Εκεί θα μαζέψουμε 1.000.000 υπογραφές (το σύστημα το στήνω εγώ). Ας βάλουν και τη διαφήμισή τους κάπου αν θέλουν.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Δημιουργός Βίντεο 09/07/2010 12:40:20

      Τις δικές μου προτάασεις τις άκουσες: Ελληνικές εικόνες γνήσιες και ρεαλιστικές, όχι αμερικανιές του marketing και αμερικανοί διεθνείς πολίτες φάτσα κάρτα...

      Και ΟΧΙ ΜΩΡΑ ΜΕ ΚΙΝΗΤΑ ΣΤΟ ΑΥΤΙ, φάουλ αρχηγέ, μεγάλο φάουλ ...

      Μόνικα για μουσική επένδυση, πακέτο Ελληνικό όλα σε ένα.

      Και σκέψου πως θα υποστηρίξεις οπτικά την ιστορική φράση: "οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες" που τη χρησιμοποιείς δύο και τρεις φορές στο βίντεο, διότι αυτή τη στιγμή δεν υποστηρίζεται.

      • Δημιουργός Βίντεο avatar
        Δημιουργός Βίντεο @ αλλενάκι 09/07/2010 13:05:21

        Τις άκουσα με προσοχή. Σε περιμένω (στείλε email). Σε θέλω στην ιστορική ομάδα που στήνουμε. Έχει δουλειά για όλους. Ψάχνω ανθρώπους που ξέρουν: Αγγλικά, Γερμανικά, Ισπανικά, Ιταλικά, Ολλανδικά κτλ για να μεταφράσουν τα κείμενα του νέου βίντεο (και την ανακοίνωση της ημερομηνίας).

        Από χτές μπαίνουν στο παιχνίδι άνθρωποι με τεράστια εμπειρία στο μοντάζ.

      • Δημιουργός Βίντεο avatar
        Δημιουργός Βίντεο @ αλλενάκι 09/07/2010 13:07:22

        wikipedia:
        Στα πλαίσια του διακαούς πόθου για αποτίναξη του τουρκικού ζυγού, συναντιούνται το 1814 στην Οδησσό τρεις Έλληνες και αποφασίζουν τη σύσταση μιας αυστηρά συνωμοτικής οργάνωσης, η οποία θα προετοίμαζε τον ξεσηκωμό όλων των Ελλήνων. Πρόκειται για τον Νικόλαο Σκουφά, 35 χρόνων, από το Κομπότι της Άρτας, τον Εμμανουήλ Ξάνθο, 42 χρόνων, από την Πάτμο και τον Αθανάσιο Τσακάλωφ, 26 χρόνων, από τα Γιάννενα .

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 09/07/2010 13:20:05

        Θα επικοινωνήσω.Ευχαριστώ.

  37. lakis avatar
    lakis 09/07/2010 13:25:59

    Μπράβο φίλε μου! Πολύ καλή ιδέα, πολύ συγκινητικό βίντεο...
    Είμαι μέσα και όταν οριστεί ημερομηνία θα το διαδώσω κι εγώ!

  38. Δημιουργός Βίντεο avatar
    Δημιουργός Βίντεο 11/07/2010 02:12:52

    Καθορίσαμε ημερομηνία: 6 Σεπτεμβρίου 2010. Είναι η Δευτέρα πρίν την ΔΕΘ. Είναι 30+ μέρες μακρυά (να προλάβουμε να το διαδώσουμε). Έχουν γυρίσει όλοι από τις διακοπές.

    Ολοκληρώνουμε τα γραφικά & τον κώδικα για την κεντρική κεφαλίδα. Δείτε την εδώ:
    http://2.bp.blogspot.com/_1RxX1AFZSAE/TDj9Coo1bDI/AAAAAAAAAAU/lrWwB2wqm8g/s1600/Mega-Header2_temp.jpg

    Δουλεύουμε μοντάζ και σπηκάζ για τα σποτάκια.

  39. Δημιουργός Βίντεο avatar
    Δημιουργός Βίντεο 12/07/2010 13:19:12

    Νέο βιντεάκι! Βελτιώσαμε το παλιό και προσθέσαμε ημερομηνία: http://www.youtube.com/watch?v=nIneLVJYYdQ

  40. Δημιουργός Βίντεο avatar
    Δημιουργός Βίντεο 12/07/2010 19:42:32

    Τρίτη έκδοση: http://www.youtube.com/watch?v=_nGPW-Vu7eQ

  41. Δημιουργός Βίντεο avatar
    Δημιουργός Βίντεο 14/07/2010 02:56:10

    Η σελίδα είναι online! http://www.getgreeceback.com/ Γίνεται πανικός από την ώρα που τη στήναμε!

  42. ΘΑΛΑΜΟΦΥΛΑΚΑΣ avatar
    ΘΑΛΑΜΟΦΥΛΑΚΑΣ 14/07/2010 21:16:38

    Δεν είμαι άνεργος, και ανέβασα μια πρόταση στον συντονιστή στις 15/06, που μπορείτε να δείτε εδώ: http://sindonistis.blogspot.com Η 5/07 είναι η δεύτερη έκδοση της προκήρυξης.

    Παρ' ότι προσπάθησα να επικοινωνήσω με την σελίδα getgreeceback.com (η οποία υπάρχει δύο μέρες τώρα) δεν τα κατάφερα.

    Ο μόνος τρόπος να πολεμηθεί η πολιτική ανυπακοή όπως περιγράφεται στο συντονιστή είναι το μπέρδεμα.

    Η ημερομηνία του getgreeceback ήταν 2 Αυγούστου, μετά έγινε 6 Σεπτεμβρίου, οτιδήποτε εκτός από 11/09.

    Να σημειωθεί ότι έχουν μοιραστεί χιλιάδες προκηρύξεις με ημερομηνία 11/09, και κάθε άλλη ημερομηνία μόνο να μπερδέψει τον κόσμο μπορεί για να μην συμμετέχει.

    Η ταχύτητα και ο επαγγελματισμός με τον οποίο στήθηκε το getgreeceback από έναν άνεργο είναι εντυπωσιακή. Το ίδιο εντυπωσιακός είναι και ο αριθμός υπογραφών ο οποίος δεν συνάδει με τις προβολές του βίντεο. Να σημειωθεί ότι οι υπογραφές δεν είναι από το gopetition ή άλλο site, αλλά δικό τους. Συνεπώς το νούμερο δεν μπορεί να επιβεβαιωθεί.

    Αυτά προς προβληματισμό.

    Να σημειωθεί ότι είμαι διατεθειμένος να αλλάξω την ημερομηνία του συντονιστή, αν η ομάδα getgreeceback επικοινωνήσει μαζί μου.

    Μέχρι τώρα δεν έχει γίνει τέτοια κίνηση.

    Για την πολιτική ανυπακοή μιλάω από τον Μάιο στον Θαλαμοφύλακα.

    Ευχαριστώ.

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΘΑΛΑΜΟΦΥΛΑΚΑΣ 14/07/2010 21:31:35

      ανεβασε το στην καινουργια αναρτηση για το ιδιο θεμα και δεν αφορα τοσο την οικειοποιηση της ιδεας αλλα ιδιως το μπερδεμα με τις ημερομηνιες...

      • ΘΑΛΑΜΟΦΥΛΑΚΑΣ avatar
        ΘΑΛΑΜΟΦΥΛΑΚΑΣ @ anonymous 14/07/2010 21:46:04

        Συμφωνώ.

        Εχουν ήδη μοιραστεί χιλιάδες προκηρύξεις με 11/09 και η αλλαγή ημερομηνίας μόνο μπέρδεμα μπορεί να προκαλέσει.

        Το getgreeceback μόνο έχει αλλάξει τρεις φορες ημερομηνία.

      • anonymous avatar
        anonymous @ anonymous 14/07/2010 21:59:05

        στειλε λοιπον το σχολιο στη σημερινη κεντρικη αναρτηση για το ιδιο θεμα τι περιμενεις,πρεπει να απαντησουν

  43. Orestios avatar
    Orestios 14/07/2010 21:39:27

    Γιατί όλοι διαλέγεται την απολιτίκ στάση διαμαρτυρίας?
    Έτσι γίνεστε εύκολα θύματα για πατερναλιστές που μπορούν να πατρονάρουν όπως θέλουν την βούλισή σας. Πολιτικοποιηθείτε, μην είστε ζώα.
    Άκου φαγητό σε τραπεζάκια! Σανό τρώτε?

  44. ΘΑΛΑΜΟΦΥΛΑΚΑΣ avatar
    ΘΑΛΑΜΟΦΥΛΑΚΑΣ 14/07/2010 21:44:40

    Στο συντονιστή δε μιλάμε για τραπεζάκια.

    Δεν ξέρω γιατί η στάση αυτή είναι απολιτικ. Δεν ξέρω τι εννοείς απολιτικ.

    Το να μη φωνάζουμε; Να μην κρατάμε πανώ; Να μην σπάμε;

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΘΑΛΑΜΟΦΥΛΑΚΑΣ 14/07/2010 21:51:18

      Βρήκες αντικείμενο να ασχοληθείς λοιπόν. Κάνε μια έρευνα περί του τί είναι απολιτίκ.

      Όσο δεν πολιτικοποιήστε θα είστε σκέτα ζώα και θα τρώτε σανό.
      Και θα βελάζετε όπως τα πρόβατα που πηγαίνουν για σφαγή.

      Τί πάει να πεί απλά φωνάζω? Τί πάει να πεί σπάω?
      Δεν θα διαφέρετε από τους μπαμπουΐνους.

  45. ΘΑΛΑΜΟΦΥΛΑΚΑΣ avatar
    ΘΑΛΑΜΟΦΥΛΑΚΑΣ 14/07/2010 22:28:29

    Ποιος σου είπε ότι δεν είμαι πολιτικοποιημένος;

    Διάβασες τον συντονιστή, ή κρίνεις χωρίς να δεις;