#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/06/2011 23:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ένας Παπακωνσταντίνου... extra large

Βενικωνσταντίνου ή Παπαζέλος



"κ. Πρόεδρε" τον αποκάλεσε απόψε ο κ. Χατζηνικολάου κι εκείνος χαμογέλασε

Αφού προηγουμένως πραγματοποίησε δυο μεγαλειώδεις κυβιστήσεις.

Την μια με τις αποδείξεις και την άλλη με τις "180 ψήφους".

Πριν αναλάβει καθήκοντα "αντ΄ αυτού" μας έλεγε ότι χρειάζονται 180 ψήφοι για να ψηφισθεί το Μεσοπρόθεσμο. Σήμερα μας είπε ότι δεν καταλάβαμε καλά και ότι εννοούσε να ψηφισθεί με 180 το Μνημόνιο 2.

Έτσι κι αλλιώς όλοι αρχίζουν και καταλαβαίνουν ότι ο κ. Βενιζέλος δεν μπορεί να να μην κάνει  στρατηγικά λάθη. Την προηγούμενη φορά βιάστηκε να ηγηθεί του ΠΑΣΟΚ και τον άδειασε ο ...ΓΑΠ. Τώρα ανέλαβε να σώσει τον ΓΑΠ και το μόνο που θα καταφέρει είναι να ηγηθεί της πτώσης του ΠΑΣΟΚ. Η οποία μάλιστα λόγω του ...ειδικού βάρους του βλέπω να επιταχύνεται.

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. geopan avatar
    geopan 24/06/2011 23:08:09

    το δούλεμα πάει σύννεφο!θαυμάστε πρωθυπουργό!στην κοσμάρα του!
    ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Κύριε Πρόεδρε, ο Υπουργός Οικονομικών ανέφερε σήμερα σε συνέντευξή του στην Αθήνα, ότι δεν μπορεί να εγγυηθεί πως δεν θα υπάρξουν καινούργια και πιο σκληρά μέτρα.

    Ήθελα να ρωτήσω αν αυτό σημαίνει, και εφόσον υπάρξουν αστοχίες στα μέτρα του 2011, ότι θα πρέπει να περιμένουμε νέα σκληρότερα μέτρα ή αν αφορά στο μεσοπρόθεσμο και κάποιες ρήτρες ενδεχομένως που δεν έχουν γίνει γνωστές, μεταξύ των οποίων και...

    Γ. Α. ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ: Θα το βάλω λίγο διαφορετικά. Εάν είμαστε συνεπείς στο πρόγραμμα, εάν είμαστε ακόμα πιο γρήγοροι στις αλλαγές που πρέπει να υπάρξουν, όχι μόνο δεν θα χρειαστούν νέα μέτρα, αλλά θα έχουμε και ελάφρυνση των μέτρων. Και αυτό θα συμβάλλει οπωσδήποτε ακόμα περισσότερο στο να άρουμε βάρη που σήμερα κουβαλά ο Ελληνικός λαός, ένα πολύ μεγάλο μέρος του Ελληνικού λαού και, μάλιστα, ένα μεγάλο μέρος και αδίκως, από λάθη του παρελθόντος.

    Γι' αυτό ακριβώς τονίζω κι εγώ την ανάγκη να συμβάλουμε όλοι. Μην περιμένετε ότι οι 15 Υπουργοί θα κάνουν θαύματα, χωρίς να συμβάλει ολόκληρη η κοινωνία στις μεγάλες αλλαγές. Καλούμαστε ιστορικά να συμβάλουμε όλοι. Δεν είναι μια τρέχουσα συγκυρία, δεν είναι μια τρέχουσα πολιτική. Γιατί, πολλές φορές, ακούω τους διαλόγους και τις συγκρούσεις, είτε στην τηλεόραση, είτε και στη Βουλή ακόμα, σαν να πρόκειται για μια σύγκρουση, σαν να μην είμαστε σε αυτή την τεράστια κρίση που περνάει η χώρα μας. Ας κατανοήσουμε ότι είναι ιστορικής σημασίας αυτή η κρίση.

    Εάν όλοι δεν βοηθήσουμε με τις αλλαγές, εάν όλοι κάνουμε λίγο πίσω διότι ξεβολευόμαστε - μικρές ή μεγάλες ολιγαρχίες, συμφέροντα, τα οποία πράγματι αντιστέκονται, πράγματι υπάρχουν αντιστάσεις - αν όλοι αντισταθούμε, αν όλοι πετροβολούμε τις προσπάθειες αυτής της εθνικής σωτηρίας δια των αλλαγών, τότε βεβαίως θα έρθουν τα χειρότερα. Και τότε, μπορεί να φτάσουμε στη χρεοκοπία. Αυτό είναι που θέλουμε να αποφύγουμε, την καταστροφή. Και μέχρι τώρα, το έχουμε καταφέρει.

    Γι' αυτό, όμως, χρειάζεται να υπάρξει αυτή η ευρύτατη προσπάθεια κοινωνικής στήριξης. Αυτό είναι που εγώ επιδιώκω, που εμείς επιδιώκουμε, όχι μόνο μεταξύ των κομμάτων, αλλά και ευρύτερα στα στρώματα της ελληνικής κοινωνίας. Αυτό είναι που θα μας επιτρέψει να φτιάξουμε μια διαφορετική Ελλάδα

  2. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 24/06/2011 23:26:21

    Έχοντας μεγάλες και φουσκωμένες ΚΟΙΛΙΕΣ,γυμνασμένα-αλαζονικά ΛΑΡΥΓΓΙΑ και πρωτοφανή πολιτικό ΤΥΧΟΔΙΩΚΤΙΣΜΟ,παρασταίνουν τους ''ειδήμονες''...Δεν είναι τίποτα άλλο παρά επαγγελματίες πολιτικοί ΤΑΧΥΔΑΚΤΥΛΟΥΡΓΟΙ και ΣΤΡΑΓΓΑΛΙΣΤΕΣ της αλήθειας....

    • estariad avatar
      estariad @ Komis Montechristo 24/06/2011 23:58:59

      Αυτό το.."γυμνασμένα αλαζονικά λαρύγγια " μου άρεσε ειλικρινά. Καιρό τώρα έψαχνα να βρώ μία έκφραση σάν και αυτή. Περιγράφει ακριβώς το κυριώτερο χαρακτηριστικό των ΠΑΣΟΚΤΖΗΔΩΝ. Σ' ευχαριστώ! Μου επιτρέπεις να το χρησιμοποιώ ?

      • Komis Montechristo avatar
        Komis Montechristo @ estariad 25/06/2011 01:43:25

        Estariad,δεν διεκδικώ τη πατρότητα καμίας φράσης.Όπως νομίζεις.

  3. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 24/06/2011 23:35:08

    Οσοι στις τελευταίες εκλογές είχαν ψηφίσει ΠΑΣΟΚ τι λένε τώρα,είναι ωραίο αυτό που ζούμε?Γιατί άμα ήταν η ΝΔ στα πράγματα θα ουρλιάζανε αλλά τώρα μούγκα και ένας ένας στο ταμείο για να πληρώσετε κοροϊδάρες.....

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ Dee Jay Stelios 25/06/2011 01:48:34

      Δυστυχώς θα πληρώσουμε κι όλοι οι άλλοι που ΔΕΝ ψηφισαμε ΘΑΣΟΚ! Αυτό είναι το γαμώτο της όλης ιστορίας...

  4. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 24/06/2011 23:49:53

    H Γενιά του Πολυτεχνείου καλά κρατεί και στίβει το λαό στη λεμονόκουπα. Βέβαια το τι ζουμί θα βγει το γνωρίζουμε όλοι ......

  5. δημης avatar
    δημης 24/06/2011 23:59:14

    "Βενικωνσταντίνου ή Παπαζέλος"
    Α....ΟΛΑ ΚΙ ΟΛΑ.....
    ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η....ΕΡΓΟΛΑΒΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ "ΥΠΟΥΡΓΟΥΣ " ΚΑΙ ΓΙΑ " ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΕΣ".
    ΣΤΟ...ΟΝΟΜΑ ΘΑ ΤΑ ΧΑΛΑΣΟΥΜΕ;;;;;

  6. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 25/06/2011 00:18:26

    ο βενιζελος αποδειχτηκε τελικα πως δεν εχει ιδεα απο πολιτικη ,τον παιζει στα δακτυλα ο γιωργακης τον κανει οτι θελει. τουδωσε το τυρακι του αντιπροεδρου και αυτος σα βλακας πολιτικα τσιμπησε. θα τον παρει μαζι του στον πολιτικο του ταφο ο παπανδρεου. εχει τελειωσει.

    η μαργαριτα πριν απο λιγο καιρο ειπε το εξης. πριν κλεισω τα ματακια μου θελω να δω νικο μου αρχηγο του πασοκ. ο νοων νοειτο.

  7. "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" avatar
    "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" 25/06/2011 00:40:19

    Για όποιον επιμένει να είναι ρομαντικός και να πιστεύει ότι η εσωτερική αντιπολίτευση του ΠΑΣΟΚ έχει ιδεολογικές ρίζες και όχι καθαρά ταπεινά προσωπικά κίνητρα ας κάνει ένα πέρασμα από :
    antiparatheseis1.blogspot.com

  8. hotdog avatar
    hotdog 25/06/2011 00:49:44

    Χα χα χα χα! Πέτυχε στο "κόκκαλο" η φωτογραφία! Μόνο που με τρομάζει το νέο υβρίδιο. Υπάκκουος ψεύτης υποκριτής και προκλητικός πρώην τσάρος με γνώσεις συνταγματολόγου ρουσφετοταρίφα με τρομερή ικανότητα στο προφορικό λόγο και πολιτικοί συνδυασμοί λεξιλογίου/προτάσεων που σε αφήνει σύξυλο και αποβλακωμένο χωρίς να έχει πραγματικά πει ή απαντήσει ΤΙΠΟΤΕ ΑΠΟΛΥΤΩΣ!

    ...να φυλαγόμαστε πιότερο!

  9. chris kay avatar
    chris kay 25/06/2011 07:18:54

    Στην Ελλάδα δεν γνωρίζουμε πολλά για το τι έγινε στην Αργεντινή με το ΔΝΤ.

    "Νεαρέ μου, όταν δεις μάνα να εκλιπαρεί να κόψουν κομμάτι από τίς σάρκες της για να φάει το παιδί της, ίσως καταλάβεις αυτό που πάνε να σας κάνουν… Ντρέπομαι για τον εαυτό μου γιατί ήμουν ένα κομμάτι αυτών των αδίστακτων ανθρώπων. Να μην πέσετε στα νύχια τους."

    Είναι τα λόγια ενός τεχνοκράτη, που έζησε την καταστροφή μίας περήφανης χώρας. Ενός περήφανου λαού με μία προδοτική κυβέρνηση σαν την δική μας, που προετοίμασε καλά το κλίμα για να εκχωρήσει την Εθνική της κυριαρχία στη μεγαλύτερη μάστιγα του πλανήτη........ Το ΔΝΤ !!!
    Ας θυμηθούμε λοιπόν στην Αργεντινή, αφού αναλογιστούμε το ξημέρωμα της αυριανής μέρας που μας ετοιμάζει ο θίασος του ΠΑΣΟΚ.

  10. ορτικι ορτικαδ avatar
    ορτικι ορτικαδ 25/06/2011 10:22:51

    πιστευω πως ηταν αναμενομενη η θεση και η σταση του...εξυπηρετει τα ιδια συμφεροντα κ την ηδη αποτυχημενη πολιτικη...αλλιως δεν θα εκαναν ανασχηματισμο και θα εφευγαν...ειναι οδυνηρο το γεγονως οτι μενουν στην εξουσια για να μην αποχωριστουν τα προνομια τους ενω ειναι ανηκανοι...οταν δεν μπορεις να διαχειριστεις καταστασεις αφηνεις αυτουσ που μπορουν...κ περα απο αυτο το πασοκ δεν ξερει τι να κανει πλεον ειναι σε συγχυση κ αυτο φαινεται ξεκαθαρα απο το οτι την μια λενε το ενα κ απο την αλλη το αλλο δικαιολογωντας τον εαυτο τους λεγοντας οτι δεν εννουσαν κατι κ αλλιως το καταλαβαινουν οι δημοσιογραφοι...παιζουν με τις λεξεις...και αν η φορολογηση που ειχαν επιβαλει πριν απετυχε που ο κοσμος ειχε περισσοτερα εσοδα τωρα τι νομιζουν οτι με υψηλοτερους φορους και λιγοτερα εσοδα θα παρουν πιο πολλα...αυτο ειναι μαθηματικως ατοπο...ενα λαθος σχεδιο απο την αρχη που ειναι ανουσιο να εφαρμοστει....