#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/11/2011 09:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έναν ψυχίατρο και γρήγορα!



Είναι πλέον σίγουρο. Είμαστε λαός για δέσιμο, και δεν υπάρχει καμιά τύχη όσα μας κυβερνούν απίστευτοι πολιτικοί. Μοιάζουμε περισσότερο με μια χώρα… κλινική περίπτωση που χρειάζεται επειγόντως ένα τεράστιο… Δαφνί.

Αν ισχύει η πληροφορία που κυκλοφορεί τελευταία, τότε  ούτε ο ψυχίατρος δε μας σώζει.

Πληροφορίες, λοιπόν από την αγορά αλλά και από κρατικούς αξιωματούχους, αναφέρουν ότι η κυβέρνηση σκέπτεται να προχωρήσει σε συμφωνία με τις τράπεζες ώστε αυτές να χορηγούν χαμηλότοκα δάνεια με εγγύηση του δημοσίου σε όσους φορολογούμενους δεν έχουν να πληρώσουν τους φόρους τους!!!

Τι λέει, λοιπόν αυτό το φοβερό μυαλό που έκανε την εισήγηση αυτή. Ότι όσοι δεν μπορούν να καταβάλουν τους φόρους που βάζει τον έναν πάνω στον άλλο η κυβέρνηση αυτή θα εγγυάται ώστε να πάρουν οι πολίτες δάνεια για να πληρώσουν τα χαράτσια.

Αν για παράδειγμα κάποιος δεν έχει να πληρώσει την έκτακτη εισφορά, το φόρο εισοδήματος, το χαράτσι στα ακίνητα, το ΕΤΑΚ του 2009, τον ΦΑΠ του 2010, τα πρόστιμα για τους ημιυπαίθριους και τα αυθαίρετα, τα τέλη κυκλοφορίας κι ότι άλλο σκαρφιστεί το υπουργείο Οικονομικών, ας μην ανησυχεί. Θα πάει στην τράπεζα και θα πάρει δάνειο.

Φοβερή ιδέα. Προκειμένου να μη χάσει το κράτος έσοδα θα στείλει τους πολίτες στα γκισέ να πληρώσουν και επιτόκιο δανεισμού ώστε να πληρώσουν τους φόρους.

Δεν υπάρχει αυτό που ζούμε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 17/11/2011 09:41:38

    Δεν είμαστε φοβεροί? Μετά τα "διακοποδάνεια" και τα "εορτοδάνεια" τώρα και "φοροδάνεια". Η χαρά του τοκογλύφου!!!

  2. Avanti avatar
    Avanti 17/11/2011 09:48:26

    Η Εμπορική Τράπεζα έχει αρχίσει ήδη διαφημιστική καμπάνια για δάνεια αποπληρωμής φόρων, τουλάχιστον εδώ και 3 βδομάδες....
    Zούμε την εποχή της απόλυτης παράνοιας.

  3. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 17/11/2011 09:53:49

    Μην απορείτε. Θυμάστε που είχαν δώσει μετοχοδάνεια επί Σημίτη για τους "μικροεπενδυτές" του Χρηματιστηρίου;

  4. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 17/11/2011 10:01:59

    Να πληρώσει δηλαδή το ίδιο το κράτος ένα μέρος απο τους φόρους των πολιτών του ! Ακόμα δέν τέλειωσαν τα κόκκαλα του Κέϋνς, που τα περιφέρει η ψευτοδεξιά και η λαχανιασμένη απ'τις σφαλιάρες της πραγματικότητας Αριστερά, σάν τίμια λείψανα ενός φιλέσπλαχνου Αγίου. Που θα ταϊσει με θαύματα το λαό - τύπωμα χρήματος, ανακύκλωση κεφαλαίων, προστατευτισμό κάθε είδους.

  5. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 17/11/2011 10:06:47

    Δεν ζητάνε τελικά χρήματα από τον πολίτη, διότι ήδη του τα πήραν όλα, ακόμη και το σώβρακο. Αυτό που ζητάνε είναι κυρίως τεμενά. Απαιτούν ο πολίτης να σκύψει. Όχι όμως σε πρόσθια στάση, αλλά σε οπίσθια.
    Ανέκαθεν απορούσα, πως μπορούν πέντε ευνούχοι των ξένων να αναπαράγουν την ονείρωξη, ότι μπορούν να μας πάρουν αυτό, που δεν μπόρεσε να μας πάρει ούτε ο Δράμαλης, ούτε ο Ιμπραήμ, ούτε ο Χίτλερ.

  6. Θ avatar
    Θ 17/11/2011 10:15:32

    Το Σουηδικό Β. Ναυτικό να βομβαρδίσει -κατά λάθος- τον North Stream. Η Δημοκρατία της Γεωργίας μην μείνει μόνη.

  7. Θ avatar
    Θ 17/11/2011 10:19:15

    Το βίντεο προέρχεται από τη σάρωση του εγκεφάλου μιας 54χρονης υποψήφιας διδάκτορος και σεξοθεραπεύτριας, η οποία υπεβλήθη σε μαγνητική τομογραφία την ώρα που αυνανίζονταν.

    «Πρόκειται για την διδακτορική μου διατριβή… στην οποία είμαι απόλυτα αφοσιωμένη», λέει η τολμηρή επιστήμων.

  8. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 17/11/2011 10:20:45

    Εχουμε διακτινιστει στην παραλληλη κατασταση της πραγματικοτητας οπου τα παντα ειναι οι τραπεζες το φαϊ,το σεχ,η δουλεια ,οι γνωστοι ,τα παντα και το "μεγαλο ματι"τα παντα κυβερνα.
    Σκουντηξτε με καποιος να ξυπνησω δεν μπορει εφιαλτης θα ειναι.

  9. Y. avatar
    Y. 17/11/2011 10:22:17

    Έχουμε ψυχίατρο, το Βαρτζόπουλο. Ας βάλουν οι πασόκοι το Στεφανή, και οι εξωκοινοβουλευτικοί το Γρίβα
    Άπαντες, να επιλυφθούν πάραυτα!

  10. Περιπτερας avatar
    Περιπτερας 17/11/2011 10:24:22

    Και με αυτό τον τρόπο θα κινήσουν και τα χαρτοφυλάκια τους οι τράπεζες …ωστόσο υπάρχουν ήδη τράπεζες που πληρώνεις φόρο αλληλεγγύης μέσο της πιστωτικής με άτοκες.

  11. Χανιώτης avatar
    Χανιώτης 17/11/2011 11:37:06

    Κάτι τέτοιο θα οδηγούσε έμμεσα σε μείωση του ελλείμματος (αυξάνοντας θεωρητικά τα έσοδα), αλλά παράλληλα θα οδηγούσε ΑΜΕΣΑ σε ισόποση αύξηση του χρέους, καθώς οι εγγυήσεις του δημοσίου προστίθενται στο δημόσιο χρέος. Ούτε η κυβέρνηση του ΓΑΠ δε θα έκανε τέτοια παλαβομάρα. Εκτός βέβαια αν κάτι άλλο παίζει : ο τζίρος των φοροδανείων θα είναι πολύ ελκυστικός για κάποιες τράπεζες, ειδικά για όσες δεν ανησυχούν για το αν και σε ποιό ποσοστό θα εισπράττουν στο μέλλον καταπτώσεις εγγυήσεων. Για αυτές δηλαδή που ξέρουν ότι δε θα υπάρχουν στο μέλλον.

  12. Μυρσινη avatar
    Μυρσινη 17/11/2011 14:18:35

    Oι τραπεζες θα χορηγουν τα δανεια χωρις διασφαλισεις? Δεν θα εγγραφουν υποθηκες?

  13. mx avatar
    mx 17/11/2011 19:22:57

    trapezikopoiisi tou kratous kai oxi kratikopoiisi trapezwn

    .......alithia ti leei o iz canonas tis synodou 325 AD tis niceas.....?

    • mx avatar
      mx @ mx 17/11/2011 19:24:40

      oxi alli moxleysi (oxi allo karbouno)