19/10/2009 19:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Έμφραγμα» με τους γενικούς γραμματείς



Σε κενό εξουσίας βρίσκονται πολλά υπουργεία δύο εβδομάδες μετά την ανάληψη της εξουσίας από το ΠΑΣΟΚ, καθώς η διαδικασία με την προκήρυξη των θέσεων των γενικών γραμματέων προκαλεί δυσλειτουργίες στη λειτουργία της κυβέρνησης.

Σύμφωνα με πληροφορίες, ο μεγάλος αριθμός (περίπου 23.000) αιτήσεων που απεστάλησαν από ενδιαφερομένους στην ιστοσελίδα του πρωθυπουργού έχει οδηγήσει όλο το σύστημα του Μεγάρου Μαξίμου σε ασφυξία, αφού και η απλή ανάγνωσή τους, πολύ περισσότερο η ενδελεχής εξέτασή τους, που υποτίθεται πρέπει να γίνει, είναι εξαιρετικά χρονοβόρα διαδικασία και απαιτεί μεγάλο κόπο από τους συνεργάτες του Γιώργου Παπανδρέου.

Στο μεταξύ όμως οι διοικητικές ιεραρχίες των υπουργείων παραμένουν ακέφαλες, αφού η μη ύπαρξη γενικών γραμματέων κωλυσιεργεί τη λήψη αποφάσεων και καθυστερεί το χειρισμό κρίσιμων θεμάτων. Υπό την πίεση αυτή δεν είναι λίγοι εκείνοι οι υπουργοί που αρχίζουν να κάνουν από μόνοι τους μία πρώτη επιλογή για κάποιες θέσεις, προκειμένου να βγουν από το αδιέξοδο.

Τις αιτήσεις έχει αναλάβει να τις αξιολογεί ομάδα στελεχών υπό την καθοδήγηση του υπουργού παρά τω πρωθυπουργώ Χάρη Παμπούκη και του διευθυντή του πρωθυπουργικού γραφείου Νίκου Αθανασάκη. Αφού γίνει το πρώτο «ξεσκαρτάρισμα», στη συνέχεια θα καλούνται οι αρμόδιοι υπουργοί για να υπάρξει και η τελική επιλογή.

Κι όλα αυτά τα προβλήματα χωρίς να υπολογίζει κανείς τον κίνδυνο να υπάρξουν ενστάσεις από ενδιαφερομένους, οι οποίοι δεν θα επιλεγούν και θα αμφισβητήσουν νομικά την όλη διαδικασία.

http://www.protothema.gr/content.php?id=48126

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αχαβαχ avatar
    αχαβαχ 19/10/2009 19:31:27

    Πιθανολογώ ότι ειδικά οι γενικοί γραμματείς έχουν ήδη επιλεγεί και όλη η ιστορία με τις αιτήσεις είναι επικοινωνιακό στρατήγημα. Το άρθρο του πρώτου θέματος συμβάλλει στην πειστικότητα του πράγματος.

    • xenitemenos21 avatar
      xenitemenos21 @ αχαβαχ 19/10/2009 19:41:46

      Θα τους δουμε, δεν μπορουν να τους εχουν κρυμμενους, και θα καταλαβουμε αν παιχτηκε παιχνιδι σε βαρος των πολιτων. Ως τοτε υπομονη, χωρις φυσικα να εγκαταλειπουμε και τη φαρετρα μας.

  2. Pikaia Gracilens avatar
    Pikaia Gracilens 19/10/2009 19:41:27

    Προς ΑΧΒΑΧ
    Ισως, αλλά πιο πιθανό είναι να το έκανε ο ΓΑΠ για να έχει αυτός τον λόγο στην επιλογή και όχι το ΠΑΣΟΚ. Είναι και αυτός ένας τρόπος ελέγχου....

    • greekpoliticalreview avatar
      greekpoliticalreview @ Pikaia Gracilens 19/10/2009 22:09:09

      Αν λάβουμε δε υπόψιν πως τα 3/4 του Πασοκ ήταν,είναι και θα είναι εκτός περιβάλλοντος ΓΑΠ (τι εκτός δηλαδή μόνος του είναι ο τύπος με άλλα 15 άτομα από το στενό οικογενειακό περιβάλλον) τότε η ερμηνεία σου μπορεί να μην απέχει και πολύ από την πραγματικότητα.

      Πράγμα βέβαια που αποδεικνύει και το τραγελαφικό και υποκριτικό της "ανοικτής" διαδικασίας.

    • xenitemenos21 avatar
      xenitemenos21 @ Pikaia Gracilens 19/10/2009 22:23:12

      Αν το εκανε για να εχει αυτος και οχι το ΠΑΣΟΚ την επιλογη των γενικων γραμματεων ειναι ακομη χειροτερα, διοτι με μια "μαιμου" παραπλανησε τους πολιτες, περι δηθεν επιλογης των καλυτερων. Θα δουμε, κοντος ψαλμος αλληλουια, 'η, οπως λενε συνηθως οι κουκουεδες, το ψεμα εχει κοντα ποδαρια...

  3. Anonymous avatar
    Anonymous 19/10/2009 19:53:21

    τα ονοματα των υποψηφιων και τα προσοντα τους 8α αναρτηθουν στο internet?

  4. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 19/10/2009 19:57:09

    Δεν μπορούν όμως να το αφήσουν, γιατί αν το εγκαταλείψουν θα χάσουν ό,τι πρώτες εντυπώσεις κέρδισαν αυτές τις ημέρες με την "ανοιχτή" επιλογή.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Επώνυμος 19/10/2009 22:28:22

      Είναι πρωταθλητές στις κυβιστήσεις.

  5. salmonellas avatar
    salmonellas 19/10/2009 20:58:40

    Φανταστειτε: 900 αιτησεις, ξεσκατραρονται οι 500, φωναζουν τον υπουργο να διαλεξει απο αυτες. Θελει μια εβδομαδα.

    Αλλο σεναριο, 900 αιτησεις, πετιουνται οι 897, ερχεται ο υπουργος να διαλεξει μεσα απο τρεις. Δεν διαλεγει κανενα γιατι δεν τον ξερει και δεν τον εμπιστευεται.

    Τριτο σεναριο, 900 αιτησεις, επιλεγονται τρεις, ερχεται ο υπουργος, διαλεγει τον ενα και διοριζεται αλλος απο το Μαξιμου.

    Και στα τρια σεναρια, ο απλος Ελληνας που τολμησε να πιστεψει οτι θα γινει ΓΓ σε υπουργειο απογοητευεται σε ποσστο που ξεπερνα το 99.99%.

    Τι απεδειξε η διαδικασια που χρειαζεται δυο βδομαδες για να ολοκληρωθει ενω τα υπουργεια ειναι σταματημενα?

    Περιμενω να ακουσω!

  6. χρηματιστης avatar
    χρηματιστης 19/10/2009 21:16:48

    O γ.γ.του υπουργειου Εξωτερικων εχει ηδη επιλεγει, εκτος βεβαιως της γελοιας αυτης διαδικασιας.Τον γνωριζω του ειπα και συγχαρητηρια

  7. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 19/10/2009 21:25:18

    Και καλά κοιτάνε τις αιτήσεις ακόμα δεν το πιάσατε;

  8. fantomas avatar
    fantomas 19/10/2009 21:49:45

    ''Κι όλα αυτά τα προβλήματα χωρίς να υπολογίζει κανείς τον κίνδυνο να υπάρξουν ενστάσεις από ενδιαφερομένους, οι οποίοι δεν θα επιλεγούν και θα αμφισβητήσουν νομικά την όλη διαδικασία.''

    Μου αρέσουν οι παρατηρήσεις!!!!

    Θα ήθελα να ξέρω?? εάν αυτές οι ενστάσεις ευοδωθούν κάποτε σε ένα δικαστήριο….. θα ανακληθούν και οι υπόγραφες που θα έχουν βάλει????
    Α… ρε…γλέντια!!!

    Χαχαχαχαχαχαχαχαχχαααα!!

  9. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 19/10/2009 22:08:36

    Human Resources Department απέναντι από τον εθνικό κήπο.

  10. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 19/10/2009 22:52:49

    Εδώ και 10 ημέρες είναι γνωστό στους κύκλους των ερευνητικών κέντρων το όνομα του νέου Γενικού Γραμματέα Έρευνας και τεχνολογίας (ΓΓΕΤ). Επιπλέον το γεγονός ότι η ΓΓΕΤ περνάει στο Υπουργείο Παιδείας έγινε γνωστό από την προκύρηξη για τους γενικούς γραμματείς. Ούτε η Διαμαντοπούλου δεν το γνώριζε. Έτσι μαζί με τον Αθλητισμό και η Έρευνα είναι γράμμα κενό για την παρούσα κυβέρνηση. Άκουσα μόνο στις προγραμματικές ότι η χρηματοδότηση στην Έρευνα θα ανέλθει στο 2%. Έτσι έλεγε από το 1981 το ΠΑΣΟΚ!

  11. Lathros avatar
    Lathros 19/10/2009 22:55:00

    Ας τοποθετητθούν όπως θέλουν (θέλει ΓΑΠ), μακρυά από ταράτσες μόνον....

  12. Σπύρος avatar
    Σπύρος 19/10/2009 23:30:13

    Πάντως ως πρός το Υπουργείο Υγείας η μή τοποθέτηση Γ.Γραμματέα έχει ήδη ΄παγώσει΄τίς πληρωμές στούς Ξενώνες Αποασυλοποίησης γιά Ψυχικά Πάσχοντες.
    Η Ανύπαρκτη πολιτική Αβραμόπουλου είχε ηδη δημιουργήσει τεράστια προβλήματα με αποτέλεσμα να μενουν οι εργαζόμενοι απλήρωτοι γιά 4-5 μήνες.
    Προεκλογικά ,για ευνόητους λόγους ήρθαν κάποια χρήματα,αλλά τώρα ΄πάγωσαν΄πάλι οι διαδικασίες.
    Σαφώς και ειναι πολύ νωρίς γιά αξιολόγηση τής νέας ηγεσίας τού Υπουργείου,αλλά πέραν τών Γ.Γραμματέων δέν εχουν οριστεί ακόμα και οι υπεύθυνοι στούς διάφορους Τομείς τής Υγείας.
    Και αυτό ,προς το παρόν ειναι δυσλειτουργικό.

  13. αβγδεζ avatar
    αβγδεζ 20/10/2009 05:56:17

    Μας κοροϊδεύουνε βρεεεεεεεεεε
    Το ίδιο με την συνέντευξη είναι.
    Τα αποτελέσματα από τον πρώτο μέχρι τον τελευταίο, τα προσόντα κτλ, θα τα βγάλουνε στο διαδύκτιο να δεί και το πόπολο την αξιοκρατία τους;

  14. Πάνος avatar
    Πάνος 21/10/2009 23:11:54

    Γράψτε ένα όνομα για περιφερειάρχη Θεσσαλίας : Ουζουνίδης.
    Είναι προφανές αν τελικά είναι αυτό που διαρρέουν οι ΠΑΣΟΚΟΙ στην περιοχή , η διαδικασία των βιογραφικών χωρίς καμία άλλη απόδειξη ΕΙΝΑΙ ΠΕΤΣΙΝΗ.

  15. sakis avatar
    sakis 22/10/2009 01:05:22

    Ρε παιδια,ξέρει κανείς τι δουλεια κανει ο γενικος γραμματεας?
    Και επισης αυτοι που θα επιλεγουν και που θα ειναι ασχετοι με το αντικειμενο,θα πανε πρώτα για εκπαιδευση?

  16. ΠΕΤΡΟΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ 23/10/2009 15:47:55

    Μέχρι να οριστούν οι καινούργιοι Γενικοί Γραμματείς έμεις οι υπάλληλοι που μοχθούμε κάθε ημέρα μένουμε απλήρωτοι.Επιτέλους ας τελειώνουν να διορίσουν τους δικού τους γιατί πλέον κουτόχορτο δεν μασάμε.Εχουμε οικογένειες και δεν θα πρέπει να επιτρέψουμε σε κανένα να μας φτάσει στα όρια της τρέλλας και της ανέχειας.Ενωθείτε όλοι γιατί χανόμαστε

  17. ΠΕΤΡΟΣ avatar