06/02/2009 20:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έλληνες Golden Boys σε σκάνδαλο σε Citi και Wall Street!

Ένα νέο σκάνδαλο στο οποίο εμπλέκονται πολλοί Έλληνες του Citi του Λονδίνου και της Wall Street φαίνεται να ξεσκεπάζει η αμερικανική Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς (SEC). Σύμφωνα με ανακοίνωση, η SEC κατηγορεί τον Νίκο Α. Στεφάνου της UBS και τον Ramesh Chakrapani της Black Stone για χρήση και διαρροή προνομιακής πληροφόρησης σε διαχειριστές επενδυτικών κεφαλαίων, οι οποίοι απεκόμισαν μεγάλα κέρδη και οι περισσότεροι είναι Έλληνες.

Συγκεκριμένα, ο Νίκος Στεφάνου της UBS που ήταν σύμβουλος σε μία συμφωνία, έδωσε την πληροφορία για την εξαγορά της εταιρείας ABS Albertson's πριν από την επίσημη ανακοίνωσή της (Ιανουάριος 2006) στους Γιώργο Παραρίζο, Μιχ. Κουλουρoύδη και Ιωσήφ Κοντορίνη. Σύμφωνα με τη SEC, ο Κοντορίνης αγόρασε 2,6 εκατ. μετοχές της ABS αξίας 59 εκατ. δολ. τις οποίες πούλησε με κέρδος 7,7 εκατ. δολαρίων. Το ίδιο έκαναν και σε άλλες περιπτώσεις. Ο δε κ. Στεφάνου (Κύπριος στην καταγωγή) φέρεται, σύμφωνα με καλά ενημερωμένες πηγές, να παρείχε υπηρεσίες και σε ελληνικές τράπεζες.

Κατά τ' άλλα εδώ στην Ελλάδα, που σχεδόν πάντα οι τιμές των μετοχών ανεβαίνουν /υποχωρούν πριν από την επίσημη ανακοίνωση ενός deal ή άλλου συμβάντος, οι αρχές δεν μπορούν να συνδέσουν την άνοδο / πτώση με τέτοια περιστατικά γιατί οι οίκοι του εξωτερικού προσφέρουν εκτός των άλλων και ανωνυμία.

http://www.reporter.gr/default.asp?pid=16&la=1&art_aid=199563

ΣΧΟΛΙΑ

  1. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 06/02/2009 21:06:01

    μονο έτσι μπορεί να διαλυθεί ο καπιταλισμός και δεν το εχουν καταλάβει οι αριστεροι. να μπουν σε θέσεις-κλειδια στο παγκόσμιο χρηματοπιστωτικό σύστημα έλληνες.
    θα γίνουμε όλοι κομμουνιστες από την αγανακτηση λογω των λαμογιων τους

  2. Lakis avatar
    Lakis 06/02/2009 21:13:30

    Καλα, τωρα το πηραν χαμπαρι οι Αμερικανοι...???

    Εδω το 1999 δώσαμε οι Ελληνες (οχι ο λαος αλλα τα golden boys του Σημιτη) μαθηματα στο θεμα της χειραγωγησης μετοχων, επιλεκτικες διαρροες επερχομενων deal, επιλεκτικες διαρροες καταρρευσεων κτλ.

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/02/2009 21:33:13

    Lakis
    έχεις κανένα όνομα;
    ή μιλάς γενικά;

    δεν λέω ότι δεν έιναι έτσι, αλλά είμαι περίεργος.

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/02/2009 22:03:40

    δεν βλέπω απάντηση... Να σε βοηθήσω...

    Τότε δεν υπήρχαν golden boys. Ένας φτιαχτηκε από το μηδέν και σήμερα είναι στον Λάτση

    Αλλος ένας ψιλοήταν, μεγάλωσε και αυτός στο ίδο συγκρίτημα κατέληξε

    Μερικοί φουκαράδες ταχτοποιήθηκαν.

    Καννα δύο άρπαξαν και αγνοείται η τύχη τους.

    Τα λεφτά επί Σημίτη ήταν αφ ενός σοσιαλιστικά (έφαγε σχετικά πολύς λαός) και αφ' ετέρου εταιρικά (άντε και κανένα γραφειάκι). Τα μαύρα έμειναν μαύρα.

    Το Golden boy πρέπει να φαίνεται, να είναι από την αρχή golden και να πληρώνεται πολλά άσπρα λεφτά, ώστε να μην έχει πρόβλημα με το πόθεν έσχες. Προς τούτο, χαρακτηριστικό του golden boy είναι ένα γενναίο τραπεζικό δάνειο στην αρχή της καριέρας του.

    Επί Σημίτη, στην β τετραετία αποφάσισαν να φάνε μέλι. Επί ΚΚ, εξελέγησαν με μονταρισμένες τις δουλειές.

  5. Lakis avatar
    Lakis 06/02/2009 22:28:52

    @Αρχαιοπτερυγα μου,

    ονοματα ιδιωτων χρηματιστων εχω (λογω επαγγελματος τα γνωριζω) υποψη μου (ο ενας μαλιστα "κατεφυγε" στην Ισπανια φοβουμενος διεθνες ενταλμα).

    ΟΛΟΙ Πασοκοι μεχρι τα μπουνια!

    Αυτοι οι ιδιοι αυτοχαρακτηριζονται ως golden boys των Σημιτικων κυκλων (πως ειναι παραδειγμα ο Πρινιωτακης και ο Αγαπιος golden boys του Μητσοτακη) αν και ολοι αυτοι ειναι συνηθως "παντος καιρου"...

    Ο ενας με καταγωγη απο Σερρες/Κιλκις τσεπωσε 42.000.000 Ευρω θρασυτατα και σημερα ζει στο Zug εξω απο τη Ζυριχη φρουρουμενος απο σωματοφυλακες (δαγκωσε καμποσο κοσμο).

    Ο αλλος δεν εβγαλε καν τα χρηματα απο την Ελλαδα και μαλιστα τα ασπριζε στην Ελλαδα χωρις ντροπη με τη διαδικασια των Ν.Ε.Π.Α (Ναυτιλιακη Εταιρια Πλοιων Αναψυχης) με την εξης διαδικασια (την γνωριζω ακριβως γιατι την εκανε και με Ισπανους):

    Αγοραζε στην Ισπανια γιωτ και πληρωνε με μαυρα π.χ. 500.000.
    Στην Ελλαδα εκανε μια Ν.Ε.Π.Α (η οποια μαλιστα επιδοτειται και απο το Κρατος!!!) η οποια ως μοναδικο περιουσιακο στοιχειο ειχε αυτο το σκαφος (ανευ ποθεν εσχες).
    Αυτη η Ν.Ε.Π.Α λοιπον δεν το ναυλωνε το σκαφος σε κανεναν.
    Μετα ο λογιστης (παντα ο ιδιος) εβγαζε την εταιρια ως ζημιογονα και την πουλουσε σε αλλη εταιρια (της συζυγου) μαζι με το σκαφος στην τιμη του ενος (1) Ευρω!!!
    Δηλαδη, μπορει το σκαφος να ειναι μεγαλης αξιας αλλα απο την στιγμη που ανηκει στην εταιρια και η εταιρια ειναι ζημιογονα μπορει να πουλησει την εταιρια προκειμενου να μη ζημιωθει περισσοτερο.
    Ο νεος Ιδιοκτητης (η συζυγος με κυπριακη εταιρια) ειχε δηλαδη αγορασει βασει χαρτιων το σκαφος μαζι με την εταιρια στην τιμη του ενος Ευρω.
    Ξαφνικα αυτη η εταιρια εκτινασσοτανε στα υψη!
    Ο ιδιος παντα λογιστης εκοβε τιμολογια αβερτα και καλα οτι το σκαφος το ναυλωνουν αβερτα για δεκαπενθημερα πλουσιοι τουριστες (το σκαφος δεν κουνιοτανε καθολου)!
    Μετα πουλιοτανε η "ανθιζουσα" εταιρια (στην ουσια πουλιοτανε μονο το σκαφος) στην τιμη π.χ. 450.000 Ευρω και τα χρηματα αυτα ητανε ασπρα.!!!

    Ο λογιστης (με μεγαλο λογιστικο γραφειο στα Ναυτιλιακα) που προανεφερα ηταν μαλιστα ή γενικος Γραμματεας Υπουργειου επι ΠΑΣΟΚ ή προϊσταμενος σε υπουργειο (αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος για το πρωτο)!!!

    Ασε τωρα τον Tiramola κ.λ. να σκιζουν τα ιματια τους για το ΠΑΣΟΚ, τη Β. Παπανδρεου, τον Τσοχατζοπουλο κ.λ.

  6. Lakis avatar
    Lakis 06/02/2009 22:31:02

    Διορθωση:

    πουλιοτανε ΕΙΚΟΝΙΚΑ η ανθιζουσα εταιρια

  7. Factorx avatar
    Factorx 06/02/2009 22:46:28

    @Lakis: Υπάρχουν άλλες πληροφορίες να το κάνουμε θέμα;

  8. Lakis avatar
    Lakis 06/02/2009 22:55:54

    Φακτορα

    θα συγκεντρωσω καποια πραγματα με ονοματα και θα στα στειλω με εμαιλ.

    Δωσε μου δυο μερες.

    Δευτερα το εχεις

  9. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 06/02/2009 23:32:07

    Ellinas apekalipse ton Madoff,Ellinas kanei kai tis kombines...

    Eimaste pia,Protathlites,....zoume se alles epoches...

  10. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 06/02/2009 23:41:17

    Προς Λακη και Αρχαιοπτερυξ

    Πριν το 1999,γνωστο και ως Παπαντωνειο ετος (αν και ο ιδιος ελαβε τα δωρα με την υποτιμηση της δραχμης)ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΛΑΜΟΓΙΑ στο ακομα πιο ρηχο τοτε Χ.Α.Α εγινε το 1987 οταν το Greece fund που διαχειριζοταν η Schroeders με τον Μ.De Dietrich
    και κυριο τσιρακι του εδω τον Δεβλετογλου ειχε 1000% αποδοση!!!! Μαλιστα χιλια τοις εκατο...
    Αντε μην ξεκινησουμε βραδιατικα...

  11. Aλογοσκουφιτσα avatar
    Aλογοσκουφιτσα 07/02/2009 17:51:48

    λακης
    δωσε μας το ονομα αυτου απο το Zug γιατι θα πρεπει να γνωριζουμε τα καινουρια φρουτα, που η διεφθαρμενη Ελληνικη πολιτικη μας εστειλε στην Ελβετια για να μας ρεζιλεψει.
    Ενα πριν λιγα χρονια προκοιλιο ανθρωπαριο που καθισε για 2 χρονια φυλακη και εστειλε πολιτικο για μια γουνα γυναικεια Καστοριας στη γυναικα του δωρο, στο σπιτι μας ειναι γνωστο.
    Hände weg von solchen Leute