#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/12/2009 22:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Έλληνες χανόμαστε, σφίξτε κι άλλο το ζωνάρι»

 

Την ίδια «πιπίλα» που χρησιμοποιούσε και πριν τις εκλογές, χρησιμοποιεί και τώρα, δύο μήνες μετά το ΠΑΣΟΚ. Οι αξιολογήσεις και οι υποβαθμίσεις από τους διεθνείς οίκους οφείλονται στην αναξιοπιστία της προηγούμενης κυβέρνησης, είπε ο Γ. Παπακωνσταντίνου. Ο δε Γ. Παπανδρέου χρησιμοποίησε πιο δραματικούς τόνους. Κινδυνεύει η εθνική κυριαρχία για πρώτη φορά από το 1974, δηλαδή από τη Μεταπολίτευση και ύστερα.

Ωραία, να συμφωνήσουμε κι εμείς ότι φταίει η προηγούμενη -απαράδεκτη- κυβέρνηση. Ότι ο υπουργός Οικονομικών έχει δίκιο, φταίει ο Αλογοσκούφης και ο Παπαθανασίου και οι υπόλοιποι ανίκανοι περί τα οικονομικά. Να δεχθούμε ότι έχει δίκιο και ο πρωθυπουργός και ότι η κατάσταση είναι τραγική.

Όμως, η κυβέρνηση εξελέγη επειδή όλοι πίστεψαν πως έχει σχέδιο, τόσο για την οικονομία όσο και για τα υπόλοιπα θέματα. Ότι γνώριζε για την κατάσταση της οικονομίας, άλλωστε ο Γ. Προβόπουλος τους είχε προειδοποιήσει για το έλλειμμα.

Δεν πάει άλλο λοιπόν με την αναποφασιστικότητα και αναβλητικότητα των μέτρων που έπρεπε να ληφθούν, χθες όχι σήμερα.

Τι κάνει η κυβέρνηση, τι περιμένει; Μήπως να μας ξετινάζουν καθημερινά οι εφημερίδες, οι αναλυτές και οι διεθνείς οίκοι;

Δύο είναι οι δυνατές εξηγήσεις:

Είτε η κυβέρνηση δεν είναι ικανή να πάρει μέτρα και έχει εγκλωβιστεί στις προεκλογικές της δεσμεύσεις.

Είτε περιμένουν να πιάσουμε πάτο, να χρεοκοπήσουμε και να κηρύξουμε στάση πληρωμών έτσι ώστε να έλθουν μετά τα επώδυνα μέτρα για εκατομμύρια πολίτες οπότε να τα «χωνέψουμε» όλοι πιο εύκολα.

Και μάλλον το δεύτερο συμβαίνει αν καταλαβαίνουμε και τον δραματικό τόνο που δίνει ο Γ. Παπανδρέου με τα περί απειλής της εθνικής κυριαρχίας.

«Έλληνες χανόμαστε, σφίξτε κι άλλο το ζωνάρι»  θα είναι το επόμενο διάγγελμά του και γαία πυρί μειχθήτω.  Άλλωστε, το “κοστούμι”  είναι έτοιμο και στην ούγια γράφει... Ιρλανδία. Δηλαδή πάγωμα μισθών για 3-4 χρόνια, περικοπές συντάξεων και άλλων δαπανών. Στην Ιρλανδία άλλωστε κάποιοι δίνουν ακόμη και άδειες άνευ αποδοχών προκειμένου να μην μειώσουν τους μισθούς.

Ας αφήσουν λοιπόν τα σοσιαλιστικά κόλπα και ας πουν την αλήθεια στον κόσμο για να ξέρει τι τον περιμένει.

Άλλωστε, είναι φανερό ότι ούτε ο κ. Παπανδρέου είναι ικανός να τα βάλει με τα μεγαλοσυμφέροντα και τους επιχειρηματίες και τραπεζίτες που θησαυρίζουν ακόμη κι εν μέσω της κρίσης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. polyfhmos avatar
    polyfhmos 09/12/2009 22:24:32

    Ναι αλλά μην ξεχνάτε τον ολέθριο ρόλο αυτού που τελειώνει σε ούκης. Ποιανού κοπέλια ειναι οι νέες διοικησεις των τραπεζών. Όσο για τον Παπακωνσταντίνου απο ανεπάγγελτα λαμόγια τι περιμένατε δηλαδή. ΚΑΤΩ ΟΛΟΙ ΤΩΡΑ.

    ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΩΝ ΤΩΡΑ ΜΕ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΤΟΝ Κ ΣΤΕΦΑΝΟΠΟΥΛΟ Κ Αναπληρωτή τον Παπαδήμο.

    Αυτό το λαμόγιο του Βήματος ο ΑΚ με το εμετικό του γλείψιμο για τους κλεπτοκράτες του Σημίτη τα γύρισε πάλι σήμερα η μου φαίνεται?

  2. ΚΩΣΤΑΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ 09/12/2009 22:33:34

    ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΠΛΑΚΑ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ. ΚΑΛΑ, ΤΟ ΑΡΙΣΤΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΡΕΣΤΟΙ ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΜΕ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΠΟΥ ΚΟΥΒΑΛΗΣΑΝ. ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΠΛΑΚΑ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΑΜΕΛΑ ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΠΕΡΙ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑΣ ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΕΙΣ ΚΑΙ ΧΡΩΣΤΑΣ, ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙΣ. ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΞΕΠΟΥΛΗΣΕΙ ΟΛΑ, ΜΕΝΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΕΔΑΦΟΣ. ΚΑΙ ΞΟΥ ΤΟ ΕΛΛΕΙΜΜΑ. ΤΙ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ ΕΚΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΑ ΤΣΟΥΤΣΕΚΙΑ ΣΑΣ ΣΤΙΣ ΦΥΛΛΑΔΕΣ ΤΩΝ ΝΤΕΡΜΠΕΝΤΕΡΗΔΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΚΑΨΕΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΚΑΡΦΙΩΝ.
    ΠΑΡΕΠΙΜΠΤΟΝΤΩΣ Ο ΚΑΚΑΟΥΝΑΚΗΣ, ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΑΡΧΙΛΑΜΟΓΙΟ, ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕ ΝΤΟΡΑ ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΗ ΜΕΣΟΛΑΒΗΣΕ ΝΑ ΠΟΥΛΗΘΕΙ Η ΣΚ***ΦΥΛΛΑΔΑ ΤΟΥ ΣΤΟΝ ΚΟΥΜΠΑΡΟ ΤΗΣ?

  3. Orestios avatar
    Orestios 09/12/2009 22:41:34

    Ρίψασπις ο Πρωθυπουργός. Αν ΣΧΕΔΙΟ είναι η φτώχια του έθνους τότε δεν υπάρχει μεγαλύτερη διαστροφή από αυτή. Πόσο μπορεί να μισεί τους Έλληνες ο Πρωθυπουργός?

  4. tiramola avatar
    tiramola 09/12/2009 23:16:56

    Πω πω τι γίνεται εδώ μέσα....

    • Mas avatar
      Mas @ tiramola 10/12/2009 12:04:59

      Μην τσιμπάς Τιραμόλα, πρόκειται για ένα άτυπο διαγωνισμό μακακίας. Ο νικητής θα κερδίσει θέση γ.γ. σε επόμενη (>10ετ) κυβέρνηση Σαμαρά.

      • ελεύθερος avatar
        ελεύθερος @ Mas 10/12/2009 16:13:56

        Mas, εμείς είμαστε συντηρητικοί και ισορροπημένοι άνθρωποι, τα ξέρουμε τα όριά μας.
        Δεν μπορούμε να σας συναγωνιστούμε στη μακακία, είσαστε ΚΑΙ μεγάλα ταλέντα ΚΑΙ έχετε και τεράστια προϋπηρεσία.
        Ο καθ' είς εφ' ώ ετάχθη.

  5. loretta avatar
    loretta 09/12/2009 23:22:33

    ειπαμε...μετραει μηνες αυτη η κυβερνηση αντε κανα 12 μηνο!!

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ loretta 09/12/2009 23:36:14

      Λωρέττα !!!! Συγκρατήσου!!!!

      • loretta avatar
        loretta @ ΠΕΤΡΟΣ 10/12/2009 00:04:08

        ΠΕΤΡΟ

        γιατι να κρατηθω....εβαλα πολλους μηνες??

        • ΠΕΤΡΟΣ avatar
          ΠΕΤΡΟΣ @ loretta 10/12/2009 00:11:14

          Υπομονή!!!! Μην βιάζεσαι!!! Πάρε παράδειγμα απο τον Παππού. Τόσα χρόνια περίμενε. Άσχετο άν δεν του βγήκε. Και μ' αυτά και μ' αυτά ξεγέλσε ακόμη και το Χάρο.
          Γι' αυτό σου λέω!!! Περίμενε!!!!

  6. OTHO avatar
    OTHO 09/12/2009 23:22:49

    Παιδιά,
    νομίζω ότι ΟΛΟΙ ελπίζω έχουν καταλάβεί τι σημαίνει Giorgo et.al. Μια από τα χειρότερα ίδια. Κυβέρνηση παρωδία. Τόσο γρήγορα και... τόσο απλά!!!

  7. Ο ΒΟΥΝΙΣΙΟΣ avatar
    Ο ΒΟΥΝΙΣΙΟΣ 09/12/2009 23:25:47

    πριν από 6-7 χρόνια όλοι έλεγαν ότι η υλοποίηση του προγράμματος αποκρατικοποιήσεων, καθώς και η απορρόφηση των πόρων απο τα ευρωπαϊκά προγράμματα θα συμβάλουν σημαντικά στην μείωση του δημόσιου χρέους.
    οι αποκρατικοποιήσεις έγιναν, η απορρόφηση από τα ευρωπαϊκά προγράμματα ήταν αρκετά υψηλή, μείωση όμως των ελλειμμάτων μέχρι στιγμής δεν επιτεύχθηκε !

    τι φταίει τελικά ;
    -η μη αποτελεσματική διαχείριση του χρέους ή η οικονομική κρίση;
    γιατί η ελληνική οικονομία υποβαθμίζεται; όταν τους τελευταίους μήνες στη ζώνη του ευρώ παρατηρείται οικονομική ανάκαμψη!


    μήπως ευθύνεται η αποβιομηχάνιση της χώρας;

    -μήπως οι ελληνικές επιχειρήσεις δεν είναι ανταγωνιστικές; επειδή έχουν συνηθίσει να είναι κρατικοδίαιτες ;

    -μήπως ευθύνεται η εγγύηση του Δημοσίου για τη χρηματοδότηση φορέων της
    οικονομίας ( τραπεζών κτλ);

    -μήπως ευθύνεται το πετρέλαιο που βρίσκεται στα $70.83 το βαρέλι με τη βενζίνη στο 1,10 ευρω όταν στις us κοστίζει 2,6 $ to γαλόνι.

    -μήπως ευθύνεται η μεγάλη αύξηση της ανεργίας;

    -μήπως ευθύνεται η μη αξιοποίηση της ακίνητης περιουσίας του Δημοσίου;

    -μήπως ευθύνεται η παραοικονομία, η διαφθορά και η φοροδιαφυγή;
    κ.α.
    ---------------------------------------------------------------------------
    μήπως τελικά ευθύνομαι εγώ!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Ο ΒΟΥΝΙΣΙΟΣ 09/12/2009 23:29:36

      Θα τα λύσει όλα η Γκερέκου, μπορεί και ο Τόλης.

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ Ο ΒΟΥΝΙΣΙΟΣ 09/12/2009 23:30:19

      Τελικά βουνίσιε μάλλουν εσύ φταίς για όλα!!!

    • πρώτα η ελλάδα avatar
      πρώτα η ελλάδα @ Ο ΒΟΥΝΙΣΙΟΣ 10/12/2009 10:09:37

      Φταίει ο τεράστιος δημόσιος τομέας.
      Τα τελευταία 30 χρόνια είναι το χαϊδεμένο παιδί όλων των κυβερνήσεων γιατί όποιος τους αγγίξει έχει άμεσο πολιτικό κόστος.
      Χρειάζεται άμεσα συγκυβέρνηση των δύο μεγάλων κομμάτων, αλλαγή συντάγματος περί μονιμότητας Δ.Υ., μείωση μισθών των Δ.Υ κατά τουλάχιστον 20%, κατάργηση επιδομάτωνμ και δεκαετές πρόγραμμα σταδιακών απολύσεων από τους 1.110 χιλιάδες στις 200.000.
      Όποιου δεν του αρέσει παραιτείται και πάει στον ιδιωτικό τομέα.
      Όλα τα άλλα είναι φληναφήματα.

      • ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ avatar
        ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ @ πρώτα η ελλάδα 10/12/2009 13:18:14

        Ειλικρινά πιστεύεις ότι αν μειωθεί ο μισθός τους αυτοί όλο χαρά θα δουλέψουν περισσότερο? Ή ακόμα καλύτερα θα καταναλώσουν περισσότερο?Προτείνω σε βοήθειά σου να αυξηθεί η φορολόγηση ελευθεροεπαγγελματιών,βιοτεχνών ,εμόρων ,βιομηχάνων κλπ κατά χίλια τα εκατό.Πως σου φαίνεται?

        • ελεύθερος avatar
          ελεύθερος @ ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 10/12/2009 16:20:02

          Η παραπάνω φορολόγηση των επαγγελματιών θα βοηθήσει βραχυπρόθεσμα αλλά δεν θα λύσει το πρόβλημα (κουρκουμπίνιο, αυτό το χίλια τοις εκατό τί τόθελες - μήπως είσαι κάτω των 20 και χάνω την ώρα μου;).
          Βραχυπρόθεσμα χρειάζονται και απολύσεις (να δείς μετά εάν δουλεύουν) και σίγουρα απόλυτη απαγόρευση νέων προσλήψεων.
          Όποιος καινούργιος μπαίνει θα μπαίνει με κανονική σύμβαση αορίστου χρόνου, όπως στον ιδιωτικό τομέα.
          Grow up κουρκουμπίνι, είσαι το κατεστημένο και το κακό είναι ότι δεν το ξέρεις κάν.

  8. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 10/12/2009 00:02:21

    «…Ελπίζω ότι όσοι εξ´ υμών συμμετάσχουν εις την Κυβέρνησιν θέλουν γνωρίσει μεθ´ εμού ότι εις τας παρούσας περιπτώσεις, όσοι ευρίσκονται εις δημόσια υπουργήματα δεν είναι δυνατόν να λαμβάνουν μισθούς αναλόγως με τον βαθμό του υψηλού υπουργήματός των και με τας εκδουλεύσεις των, αλλ´ ότι οι μισθοί ούτοι πρέπει να αναλογούν ακριβώς με τα χρηματικά μέσα, τα οποία έχει η Κυβέρνησις εις την εξουσίαν της…»



    «…εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν».



    Ιωάννης Καποδίστριας

    πρώτος Κυβερνήτης της Ελλάδος, προς την Δ´ Εθνοσυνέλευση

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ Μαυρη Αντιδραση 10/12/2009 00:08:07

      Πολύ καλό!!!
      Που το βρήκες;;;
      Στείλτο αμέσως για δημόσια διαβούλευση, ώς πρόταση Νόμου.

    • Ένας Τυχαίος avatar
      Ένας Τυχαίος @ Μαυρη Αντιδραση 10/12/2009 03:09:07

      ...O Ιωάννης Καποδίστριας ΔΟΛΟΦΟΝΗΘΗΚΕ....

  9. ss_sk avatar
    ss_sk 10/12/2009 00:14:39

    Επειδή κατά κόρον σε δηλώσεις περί παγώματος μισθών ακολουθούν πολλές αντιδράσεις επιτρέψτε μου μία ερώτηση: είστε δημόσιοι υπάλληλοι? Ή τους πονάτε αυτούς τους ανθρώπους τόσο?

    Διότι οι λοιποί που είμεθα ελεύθεροι επαγγελματίες (με μπλοκάκια ή άνευ) και ιδιωτικοί υπάλληλοι το θεωρούμε λογικό και φυσικό: γιατί πρέπει να τους πληρώνω περισσότερα όταν εγώ (ως φορολογούμενος) βγάζω τα ίδια ή λιγότερα? Ρητορικό? Θα δείξει...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ss_sk 10/12/2009 00:16:11

      Εφορία εσύ όμως πληρώνεις; Αποδείξεις κόβεις;

      • poisonous avatar
        poisonous @ Strange Attractor 10/12/2009 13:12:20

        Ωραία λογική...
        Μια και μπορεί να μη πληρώνει εφορία, πλάκωσέ τους στους φόρους...

        Α-Λα "προληπτικές Συλλήψεις"

        Όσο για τους ιδιωτικούς υπαλλήλους, χεσ'τους αυτούς είναι Golden Boys.

      • ss_sk avatar
        ss_sk @ Strange Attractor 10/12/2009 13:32:07

        Εφορία πληρώνω...αποδείξεις κόβω...βέβαια λόγια του αέρα είναι (πώς να το αποδείξω εδώ?) αλλά τουλάχιστον έχω την ευγένεια να απαντήσω.

  10. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 10/12/2009 00:35:26

    @ΠΕΤΡΟ
    Κι αν γινει διαβουλευση θα γινει προταση νομου? σα το τυπο που ελεγε πως αν δεν ανακοινωσει ο Γιωργος στο δικτυο οτι ερχονται Χριστουγεννα τα Χριστουγεννα δεν ισχυουν? χαχα απλα του ανθρωπου του εβγαιναν απο μεσα του αυτοι οι λογοι γιατι αγαπαγε αληθινα τουτο το ταλαιπωρο "ραγια..." Οι σημερινοι τον μισουν αυτον που θελουν να κανουν ραγια...

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ Μαυρη Αντιδραση 10/12/2009 00:38:09

      Απλά θα είχε ενδιαφέρον να δούμε ποιοί και πόσοι θα το ψήφιζαν ως Ν/Σ!!!

  11. EUROTSOPANHS avatar
    EUROTSOPANHS 10/12/2009 01:40:03

    ΑΝΤΙΓΡΑΦΩ ΑΠΟ ΤΟ http://www.epicurus2day.gr/ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ
    Σήμερα, ο νεόκοπος Έλλην Πρωθυπουργός, ανακάλυψε την Ελληνική οικονομία. Με ατέλειωτα ψεύδη, ανακρίβειες, συγκάλυψη ημετέρων και υμετέρων κλπ.

    Αντιλαμβάνομαι πλήρως την εισαγωγική του τοποθέτηση:

    «Ζητώ και από τα ελληνικά Μέσα Ενημέρωσης να συμβάλουν στη θετική εικόνα της πατρίδας μας στο εξωτερικό. Είναι και εθνικό μας καθήκον, μπροστά στην απαξίωση της εικόνας μας των τελευταίων ετών. Μια απαξίωση, που τραυματίζει όλους μας, τη Δημοκρατία μας και την οικονομία μας.»

    Ναι. ΕΙΝΑΙ εθνικό μας καθήκον. Τα ψέματα όμως αρχίζουν νωρίς. Λέει "μπροστά στην απαξίωση της εικόνας μας των τελευταίων ετών". Ποιων τελευταίων ετών κύριε Παπανδρέου; Την απαξίωση από το 1981, δεν λέτε καλύτερα. Των τελευταίων 30 ετών. Τότε ΔΕΝ ήταν εθνικό σας καθήκον;

    Το ρεπορτάζ συνεχίζει:

    "Αναφερόμενος στην κατάσταση της οικονομίας, ο κ. Παπανδρέου είπε ότι η κυβέρνηση εδώ και 60 μέρες καταβάλλει μια τεράστια προσπάθεια για αλλαγή της εικόνας, παρομοιάζοντας μάλιστα την κατάσταση με εκείνη που είχε παραλάβει η κυβέρνηση Παπανδρέου το 1993.

    Επανέλαβε μάλιστα τη φράση του πρώην πρωθυπουργού Ανδρέα Παπανδρέου «ή θα αφανίσουμε το χρέος ή το χρέος θα αφανίσει εμάς».

    Ο κ. Παπανδρέου άσκησε δριμύτατη κριτική στη ΝΔ λέγοντας ότι με την πολιτική της παρέδωσε την Ελλάδα με μειωμένη εθνική κυριαρχία.

    «Το δημοσιονομικό αδιέξοδο της χώρας απειλεί την εθνική μας κυριαρχία, για πρώτη φορά από το 1974» τόνισε.

    Στη συνέχεια ανέλυσε τα βήματα που έχουν γίνει από την κυβέρνηση, όπως την κατάθεση του προϋπολογισμού, το άνοιγμα της διαδικασίας για τομές στο φορολογικό, στη διαχείριση του δημόσιου χρήματος και το Ασφαλιστικό.

    Παράλληλα, επανέλαβε ότι τον Ιανουάριο θα κατατεθεί στις Βρυξέλλες το Πρόγραμμα Σταθερότητας και Ανάπτυξης: «Αυτό το πρόγραμμά μας αποτελεί και την αξιόπιστη πρότασή μας για την αντιμετώπιση των μεγάλων ζητημάτων της χώρας, όπως βέβαια και του τεράστιου βάρους του δημοσίου ελλείμματος και χρέους, που εκτινάχτηκε στα ύψη τα τελευταία χρόνια.»

    Λοιπόν, τα λόγια ευγενείας σωθήκαν. ΤΕΛΟΣ. Αν θεωρείτε ότι μιλάτε σε μαϊμούδες και σε κλακαδόρους, ώρα να ξυπνήσετε.

    Πρώτον. Η εικόνα, λέει, είναι ίδια με το 1993. Ερωτώ:

    Αυξήθηκε κατά 1000% το δημόσιο χρέος της Ελλάδας την δεκαετία του 1980 ναι ή όχι;

    Ποιος ήταν πρωθυπουργός της Ελλάδας τότε; Ποιος βούλιαξε τα δημόσια οικονομικά με όργιο προσλήψεων και τα ανερυθρίαστα "Τσοβόλα δώστα όλα"; Αυτός που αλλα έλεγε και άλλα έκανε, μήπως; Αυτός που είπε ότι πρέπει να αφανίσουμε το Δημόσιο Χρέος; Ο ίδιος; Ο πατέρας του σημερινού πρωθυπουργού; Ο οποίος Γιώργος Παπανδρέου, συμμετέχων από τότε στις κυβερνήσεις ΠΑΣΟΚ τι ακριβώς έκανε; Τι έκανες 30 χρόνια στην πολιτική κ. Παπανδρέου; Τι έκανες όντας δέκα και πλέον έτη από αυτά, υπουργός των ελληνικών κυβερνήσεων; Δεν ήξερες; Ιδού το curicilum του κυρίου Τζέφρι

    * Υφυπουργός Πολιτισμού (Ιούλιος 1985 - Φεβρουάριος 1987)
    * Υπουργός Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων (1988 - 1989)
    * Υφυπουργός Εξωτερικών (Οκτώβριος 1993 - Ιούλιος 1994)
    * Υπουργός Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων (Ιούλιος 1994 - Σεπτέμβριος 1996)
    * Αναπληρωτής Υπουργός Εξωτερικών (Σεπτέμβριος 1996 - Φεβρουάριος 1999)
    * Υπουργός Εξωτερικών (Φεβρουάριος 1999 - Φεβρουάριος 2004)

    Ακόμη: Σε άλλη χώρα ζω; Άλλαξε ΝΑΙ ή ΟΧΙ ο εκλογικός νόμος, παραμονές εκλογών του 1989 προκειμένου να μην μπορεί να σχηματιστεί αυτοδύναμη κυβέρνηση, με αποτέλεσμα την τριπλή εκλογική αναμέτρηση και την μέγιστη οικονομική ταλαιπωρία της χώρας (αφήνω εκτός τον εν γένει διασυρμό). Ποιος τον άλλαξε το νόμο; Γιατί; Για την προάσπιση της εθνικής μας κυριαρχίας;

    Δεύτερον. Παρέδωσε λέει, λοιπόν, η ΝΔ την Ελλάδα με μειωμένη εθνική κυριαρχία. Πριν 60 ημέρες δεν έλεγες λεφτά υπάρχουν; Πριν 60 ημέρες δεν πανηγύριζες στην μέση της Χαρ. Τρικούπη σε πόντιουμ, περιτριγυρισμένος από σημαιάκια και λέγοντας "Πάμε". Άντε ντε, για πάμε.

    Η ΝΔ μας χρέωσε 75 περίπου δις Ευρώ επιπλέον. ΝΑΙ. Εϊναι υπόλογη η ΝΔ. Πού πήγαν τα χρήματα; Που πήγε αυτός ο πακτωλός; Γιατί μετά τις τελευταίες εκλογές, Καραμανλής, Αλογοσκούφης, Σουφλιάς έσπευσαν να αποχωρήσουν από θέσεις, πολιτική κλπ;

    Αφού λες ότι υπάρχουν υπεύθυνοι, ξεκίνα ΑΥΡΙΟ έλεγχο των δημόσιων οικονομικών της τελευταίας δεκαετίας και ξεσκόνισμα των δημόαιων βιβλίων, ακόμα και με παροχή εθελοντικής εργασίας από ορκωτούς, προκειμένου με διαδικασίες εξπρές να αποκαλυφθούν τα εγκλήματα και ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ να οδηγηθούν επιτέλους κάποιοι εκεί που ανήκουν: ΣΤΗΝ ΦΥΛΑΚΗ.

    Είναι αδιανόητο να θεωρείται κακούργημα αν ένας απλός, οποιοσδήποτε άνθρωπος σύμφωνα με τον Ποινικό Κώδικα "...διαπράττει απάτες κατ' επάγγελμα ή κατά συνήθεια και το συνολικό όφελος ή η συνολική ζημία υπερβαίνουν το ποσό των 14.500 ευρώ (5.000.000 δρχ.) ή β) αν το περιουσιακό όφελος ή η προξενηθείσα ζημία υπερβαίνει συνολικά το ποσό των 73.000 ευρώ (25.000.000 δρχ.)" και να τιμωρείται με 10ετή κάθειρξη και τα λαμόγια της εξουσίας των δις επί δις που έκαναν φτερά, οι επιτήδειοι των στημένων διαγωνισμών, των κρατικών προμηθειών, των ρουσφετιών και των ατέλειωτων διορισμών, των χαριστικών συμβάσεων και των απευθείας αναθέσεων, που αν τους πεις να περιγράψουν ένα αστικό λεωφορείο ή ένα τρόλεϊ θα σου ζωγραφίσουν ένα χρυσό μαχαιροπήρουνο, να είναι εκτός φυλακής.

    ΑΠΟΔΟΣΗ ΕΥΘΥΝΩΝ ΤΩΡΑ.Verba - verba και λόγια της πλώρης... Έργα τώρα.

    Τρίτον. Σύσταση ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΝ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΩΝ ΑΡΧΩΝ που θα αναλάβουν μέχρις κεραίας τον έλεγχο των δημόσιων οικονομικών εφεξής ΤΟΝ Ε-Λ-Ε-Γ-Χ-Ο. Την αξιολόγηση των Δημόσιων Υπαλλήλων. Τον έλεγχο των προμηθειών. Ο μόνος τρόπος να βγεις από την μίζερη θέση που είσαι σήμερα, είναι η ΠΕΡΙΚΟΠΗ δαπανών. Τελεία. Έχεις κ. Παπανδρέου συντάξει έναν προϋπολογισμό που προσθέτει ακόμα μεγαλύτερο χρέος στο ήδη υπάρχον. Πώς λες ότι νοικοκυρεύεις; Δανείζεααι. Εκτός αν απλά δανείζεσαι για να αποχωρήσεις το ταχύτερο, με ελαφρά και στεγνός.

    Ντροπή!

    Ξέρεις τι θα πει πολιτική σωτηρίας; Θα πει ρήξεις από χθες. Από την πρώτη μέρα που μπήκες στο Μαξίμου. Υπάρχει ή δεν υπάρχει πρόγραμμα; Σπάστε τα αποστήματα και τα κεκτημένα των κλακαδόρων σας. Σπάστε αβγά. Και ο Γιώργος του λαού και ο Γιώργος της Bildeberg ΔΕΝ γίνεται, φίλε πρωθυπουργέ. Κατέβα από το Καστρί και από το Καστελόριζο, άσε τις Παπανδρεϊκές μασκαράτες και την λεξιλαγνεία και πιάσε μαστίγιο και μαχαίρι.

    Αλλιώς το καρότο θα το κρατάτε εφεξής ΕΣΕΙΣ και θα τρέχετε. Δεν έχετε φαίνεται καταλάβει σε τι άγριες εποχές ζούμε για να κοροϊδεύετε ακόμα κατάμουτρα τον - όποιο - πολίτη. Δεν έχετε καταλάβει ότι σας εκλέγει η αηδιασμένη πλειοψηφία, επί της ουσίας η βολεμένη μειοψηφία. Δεν έχετε καταλάβει ότι η κοινωνία σε ποσοστό 70-30 είναι ΑΠΕΝΑΝΤΙ. Από τους 10.000.000 σχεδόν ψηφοφόρους, ΠΑΣΟΚ και ΝΔ στις τελευταίες εκλογές ψηφίστηκαν από τους μισούς περίπου τα 5.000.000. Όταν το 2004 ήταν 6,3 εκατ και το 2007 5,6 εκατ. (σε μικρότερα εκλογικά σώματα). Το μισό εκλογικό σώμα τους φτύνει. Επί του συνόλου του εκλογικού σώματος αυτή η κυβέρνηση έχει την επιδοκιμασία του 1/3. Τόσα χρόνια οι επαγγελματίες κυβερνήτες, βουλώνανε στόματα από τα δανεικά και αγύριστα. Βουλώνανε συνειδήσεις, δημοσιογραφικές πένες, ακαδημαϊκές έδρες, άσπρες μπλούζες και χαρτογιακάδες με γραβάτες με τριπλούς κόμπους.

    Ο κόμπος έφτασε στο χτένι. Και εδώ και, οσονούπω, εκτός. Τελεία.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ EUROTSOPANHS 10/12/2009 08:53:34

      Πολύ καλό άρθρο. Τα λέει όλα. Μια διόρθωση. Οι "ανεξάρτητες" αρχές είναι ένα σοβαρό ζήτημα, εν γένει. Πόσο ανεξάρτητες είναι οι κάθε είδους "ανεξάρτητες" αρχές; Αυτό που χρειάζεται δεν είναι νομική αλλά ηθική ανεξαρτησία και ηθική ανεξαρτησία σημαίνει ανεξαρτησία ακόμη και έναντι της εσωτερικής σου ανάγκης να εμφανιστείς, εσύ ο "καλός" ως τιμωρός των "κακών", που φυσικά είναι πάντοτε οι άλλοι. Υπάρχει αυτός ο παραμορφωτικός φακός και αυτός είναι που τείνει να συγκεντρώνει υπερεξουσία στα χέρια ολίγων "ανεξάρτητων".

    • Jimmy Daras avatar
      Jimmy Daras @ EUROTSOPANHS 10/12/2009 16:59:57

      EXCELLENT ARTICLE, AND YOU ARE RIGHT ON ALL POINTS.
      I HOPE THAT THE MME WILL READ YOUR SUGGESTIONS.
      I HOPE THAT MESSRS. PRETENDERIS, POLITIS AND ALL THE REST OF THE SO CALLED ''PROFESSIONALS' WILL READ YOUR ARTICLE, BEFORE THEY AIR THEIR
      RIDICULOUS SHOWS WITH PEOPLE THEY CALL THEMSELVES '' WISE ''.
      AS FOR OUR NATIONAL PROBLEMS WITH EU, TURKEY AND KOSOVO, I BELIEVE THAT IF WE HAD IN OUR GOVERNMENTS PEOPLE LIKE THE TURKISH PM AND HIS EXTERNAL AFFAIRS MINISTER, WE WOULD HAVE BEEN BETTER OFF.

  12. firfirikos avatar
    firfirikos 10/12/2009 08:06:12

    Χθες δημοσιεύθηκαν τα ονόματα των νέων καταπράσινων περιφερειαρχών.
    Μα καλά, τους χρειάστηκαν 60 μέρες για να διορίσουν πρωην υφυπουργούς του ΠΑΣΟΚ και αποτυχημένους βουλευτές, αναβαπτισμένους στην πράσινη κολυμπήθρα του giorgakis ;
    Δείτε εδώ :
    http://taxalia.blogspot.com/2009/12/blog-post_3666.html
    κι εδώ :
    http://taxalia.blogspot.com/2009/09/blog-post_7833.html
    τα μπουμπουκάκια του GAP.
    Τελικά είμαστε πολύ γκαντέμηδες.

    • nicholas avatar
      nicholas @ firfirikos 10/12/2009 14:04:07

      Εντός των προσεχών 20 ημερών πρέπει να εκταμιευθούν το σύνολο των υποχρεώσεων για το 3ο Κοινοτικό Πλαίσιο Στήριξης .
      Σημαντικό μέρος αυτών των προγραμμάτων εχουν οι Περιφέρειες .
      Εξήντα ημέρες χάθηκαν για την εκταμίευση.
      Ακόμη όμως και άν υπήρχαν Γενικοί Γραμματείς στίς Περιφέρειες με τι Ταμείο θα πλήρωναν ;
      Πόσος επρεπε να είναι ο δανεισμός για να πληρώσουν ;
      Ποιοί μας δανείζουν από την Ευρώπη ; Μήπως αυτοί πού μετά την πληρωμή από το ΠΔΕ θα μας εστελναν και τα χρήματα ΑΦΟΥ δηλαδή μας τα είχαν δανείσει ;

  13. ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ avatar
    ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 10/12/2009 09:00:14

    Οι πραγματικοί τρομοκράτες είναι τα παπαγαλάκια στα μίντια,φοβηθείτε για να δεχθείτε αδιαμαρτύρητα την κοινωνική βαρβαρότητα που την παρουσιάζουν σαν φυσικό φαινόμενο,αυτό κάνουν και στρώνουν τον δρόμο στην κυβέρνηση, τον ΣΕΒ κλπ ..Υ.Γ 1 Τι έγινε ρε παιδιά το ιρλανδικό θαύμα με το οποίο μας
    έπρηζαν οι παπαγάλοι τόσο καιρό για να μας δείξουν τα ωφέλη του καπιταλισμού της νέας εποχής και διαχρονικής κοπής βεβαίως βεβαίως ?
    Υ.Γ 2 Να αλλάξει ο τρομονόμος και να μπούν μέσα οι παπαγάλοι ...

  14. Κεραυνός avatar
    Κεραυνός 10/12/2009 10:11:26

    Κοιτάξτε άν θέλατε να πεί την αλήθεια προεκλογικά ο Παπανδρέου οτι δέν υπάρχουν καθόλου λεφτά για να υπάρχει παιχνίδι με ίσους όρους θα έπρεπε να πεί και ο Καραμανλής την αλήθεια.
    Έπρεπε να πεί οτι παραμύθια τέλος, θα σας αλλάξω τα φώτα γιατί έχει φτάσει το έλλειμμα 20% και την σημαντικότερη ευθύνη γι'αυτό φέρνω εγώ με την κακή οικονομική πολιτική του Αλογοσκούφη, τις τεράστιες σπατάλες, και τους αστρονομικούς μισθούς στα golden-boys που θα εξακολουθήσουν να υπάρχουν.
    Τότε θα έλεγαν και οι δύο την αλήθεια.

  15. ΝΜ avatar
    ΝΜ 10/12/2009 10:33:33

    κύριοι, κυρίες,

    δε φταίνε οι κυβερνήσεις. οι πολίτες φταίνε:

    (α) δεν πληρώνουν φόρους και αποκρύπτουν εισοδήματα
    (β) ψηφίζουν αυτούς τους τυχάρπαστους που μας κυβερνούν
    (γ) δεν παραδέχονται ότι το (α) και το (β) ισχύουν.

  16. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 10/12/2009 10:39:20

    ΑΡΧΑΙΟΠΤΕΡΥΓΑ περιμένω αποψη

  17. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 10/12/2009 11:17:16

    Άλλα έλεγε προεκλογικά...

    Θα μου πουν δεν ήξερε...

    Θα τους πω αφήστε τα σάπια...

    Επιτέλους ξύπνησε το παιντί...

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ «Κασσάνδρα» 10/12/2009 11:19:11

      Και κάτι άλλο τους είχαν προειδοποιήσει να μην φουσκώσουν το έλλειμμα με διάφορα λογιστικά τερτίπια γιατί έχει συνέπειες...

      την συνέχεια την ξέρουμε όλοι.

  18. isnogood avatar
    isnogood 10/12/2009 13:15:13

    Ανασχηματισμός μετά τα Χριστούγεννα...
    Γιατί οι Βαλκυρίες δεν περιμένουν!
    Τα πτώματα και οι τραυματίες πρέπει να απομακρυνθούν απο το πεδίο της μάχης και να αναλάβουν νέοι πολεμιστές.
    Μετά έρχεται ο Αντώνης....

  19. ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ avatar
    ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 10/12/2009 13:21:25

    Χαίρομαι με τις εξελίξεις! Αν αποδειχτούν αληθινές μου έλυσαν και το πρόβλημα του τι θα ψηφίσω στις επόμενες εκλογές.

  20. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10/12/2009 14:27:39

    Το ΓΑΠ μπορεί και ελέγχει τα τοπικά ΜΜΕ αλλά από τα ξένα τις τρώει τις σφαλιάρες μία μία.
    Εκεί δεν υπάρχουν πρασινα ερπέτα δημοσιογράφοι να κουκουλώνουν την ανικανότητα του,ούτε να βριζουν για όλα την προηγούμενη κυβέρνηση.
    Η ώρα της συγκυβέρνησης πλησιάζει γοργά και ευτυχώς θα λείπει η Θεοδώρα!!

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10/12/2009 14:44:51

      Θα είναι μεγάλο λάθος του Σαμαρά αν αποδεχθεί συγκυβέρνηση στην παρούσα φάση. Πρέπει να αφήσει το ΠΑΣΟΚ να φθαρεί, να καταψηφιστεί, να τελειώνουμε με τον ΓΑΠ, να έρθει τουλάχιστον ένας πιο αξιόπιστος επικεφαλής στο ΠΑΣΟΚ, ώστε να έχουμε σοβαρή κυβέρνηση Σαμαρά με σοβαρή αντιπολίτευση ΠΑΣΟΚ. Και ας ελπίσουμε στην επόμενη αλλαγή αρχηγού να μην επαναλάβει το ΠΑΣΟΚ το σφάλμα του 2007 που εξέλεξε τον ανεπαρκή ΓΑΠ.

      • ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
        ΔΗΜΗΤΡΗΣ @ Blimblomblim 10/12/2009 18:06:09

        Η κυβέρνηση θα αναζητήσει συνένοχο για να περάσει τα δυσάρεστα μέτρα.Ξέρουν ότι αυτό θα απότελεσει το πολιτικό τέλος του ΠΑΣΟΚ αν τα προωθήσουν μόνοι τους και δεν είναι διαθετιμένοι να το αναλάβουν.
        Άλλωστε με 10,5% μπρόστα τι φοβούνται και δεν προχωρούν τόσες μέρες και απλά κάνουν δηλώσεις;
        Ενώ από την άλλη σε ενδεχόμενες εκλογές πιστεύεις ότι ΝΔ και ΠΑΣΟΚ θα μπορέσουν να είναι αυτοδύναμοι;
        Όσο για τον Αντώνη κι αυτός θα κάνει ότι του πουν τα συμφέροντα στην Ελλάδα ,και μην απατάσαι.

  21. Νίκος avatar
    Νίκος 10/12/2009 14:38:10

    Ταδε εφη Παπανδρεου Γ Α.
    «Ζητώ και από τα ελληνικά Μέσα Ενημέρωσης να συμβάλουν στη θετική εικόνα της πατρίδας μας στο εξωτερικό. Είναι και εθνικό μας καθήκον, μπροστά στην απαξίωση της εικόνας μας των τελευταίων ετών. Μια απαξίωση, που τραυματίζει όλους μας, τη Δημοκρατία μας και την οικονομία μας.»

    Μα αυτος δεν ηταν που περυσι το Δεκεμβρη στην Ιταλια, σε ξενο εδαφος παρσακαλω!!!! εκτοξευε μυδρους και μιλουσε για ανικανη κυβενρηση της ΝΔ ή κανω λαθος;

    Αυτος δεν ηταν πριν απο λιγο οταν μιλουσε γαι εντατικες και αλλα κουραφεξαλα;

    Ποιος νομιζετε οτι τροφοδοτει τους Fitch και ΣΙΑ για να μας βαλλουν σε οικονομικο ζουρλομανδυα του ΔΝΤ;

    • ελεύθερος avatar
      ελεύθερος @ Νίκος 10/12/2009 16:29:54

      Μην τον παρεξηγείς το Γιωργάκη.
      Αυτά τα άσχετα που λέει δεν τα κάνει επίτηδες, του ξεφεύγουν!
      Τούφυγαν μεν τα σαρδάμ της γλώσσας αλλά του έχουν μείνει ακόμη τα σαρδάμ της σκέψης.
      Φαίνεται πχ ότι του άρεσε από παλιά η φράση "εθνική κυριαρχία" και σε μία στιγμή έπαρσης είπε να την κολλήσει στο "εθνική οικονομία".
      Μην τον παρεξηγείς, έτσι και αλλιώς δεν παίρνει και κανείς στα σοβαρά αυτά που λέει το άτομο αυτό.
      Άχ ρε μισέλληνα μπόμπολα με τα κανάλια και τις εφημερίδες σου τί φρούτο μας έφερες να μας κυβερνήσει.
      Χειρότερος από τον Φαλμεράϊερ είσαι τελικά.

      • Hase avatar
        Hase @ ελεύθερος 10/12/2009 18:36:57

        Φιλε, αυτα που λεει του τα γραφουν αλλοι. Αυτοι που τον εχουν στο χερι. Μονος του ειναι ανικανος να γραψει εναν λογο σε καλα Ελληνικα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Νίκος 10/12/2009 16:39:53

      Σαν δεν ντρέπεται. Πρέσβης δυσφήμισης της χώρας όφειλε να γίνει και όχι Πρωθυπουργός αν σκεφτούμε με ποιόν τρόπο εκφραζόταν για την Ελλάδα λίγους μήνες πριν. Την δημοκρατία να μην την επικαλείται γιατί δεν ταιριάζει με την αριστοκρατική κυβέρνηση που έστησε.

  22. Pyros avatar
    Pyros 10/12/2009 15:02:58

    Αγαπητοί φίλοι. θα πω για άλλη μια φορά ότι τα πράγματα στην οικονομία είναι πολύ χειρότερα από ότι φαίνεται. Είναι πολύ κοντά το 30% για την ανεργία. Τι φταίει; Η αλόγιστη διαχείριση των οικονομικών τη δεκαετία του 80 και η συνέχεια στο 90 και πιο πρόσφατα με τους Ολυμιακούς κλπ και τα υπερτιμολογημένα έργα εκτος των άλλων.

    Δυστυχώς δεν έχουμε καμία επιλογή από πολύ σκληρά μέτρα. Μόνο ας ελπίσουμε αυτά να μην είναι ισοπεδωτικά. Τώρα είναι η ευκαιρία να διορθώσουμε τις στρεβλώσεις της οικονομίας για τις οποίς μίλησε ο Αντώνης Σαμαράς. Στην Ελλάδα δε λειτουργεί η ελεύθερη αγορά και ο ανταγωνισμός. Η οικονομία καταδυναστεύεται από καρτελ και συμμορίες< Το δημόσιο από συντεχνίες (πχ ΟΛΠ) και πάλι συμμορίες (πχ ΟΣΕ). Όλο το σύστημα δουλεύει για την καταλήστευση του δημόσιου κορβανά, δηλαδή των φορολογουμένων. Οι πολιτικοί και η κοινωνία τα αποδεχόντουσαν αυτά μέχρι τώρα. Απο τη στιγμή όμως που είμαστε στο χείλος της καταστροφής, με μαζικά κλεισίματα επιχειρήσεων και αθρόες απολύσεις τους λίγους μήνες που έρχονται, τώρα είναι η ευκαιρία να διορθώσουμε και τις στρεβλώσεις, τις αδικίες που δε θα τις ανεχτεί πια η κοινωνία μας. Το ΠΑΣΟΚ να αφήσει τις παλινωδίες τυπου #εχω σχέδιο για την οικονομία-χρεωκοπία-η οικονομία δεν διατρέχει κίνδυνο- απειλή για την εθνική κυριαρχία# και να ετοιμάσει το λαό για τις μαύρες μέρες που έρχονται. Και ο Αντώνης να συμφωνήσει με τα απαραίτητα όποια μέτρα, αλλά και να αναδείξει και να πιέσει έτσι ώστε να απαλλαγούμε από τις συμμορίες που λυμαίνονται τον τόπο, στην Υγεία, στα δημόσια έργα, στο χρηματικοπιστωτικό σύστημα κλπ κλπ. Ο ΓΑΠ προφανώς είναι χαμένος ο άνθρωπος. Ελπίζω να μην τρέχει πάλι στο εξωτερικό αυτές τις κρίσιμες ώρες (Κοπεγχάγη). Δε μπορεί όμως, κάποιοι δίπλα του πρέπει να αντιλαμβάνονται την κρισιμότητα των περιστάσεων και να τον συμβουλεύσουν πως να κινηθεί. Ο Θεός να βάλει το χέρι του.

  23. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 10/12/2009 15:10:24

    Παρακαλώ τους πολιτικούς, αν είναι πολιτικοί αυτής της χώρας και όχι κάποιας άλλης, να με ρωτάνε αν προτιμώ να σφίξω το ζωνάρι μου (α) με την Ελλάδα εντός ΕΕ ή (β) εκτός. Από σήμερα, χάρη και σε αυτή την ιστοσελίδα, και στους σχολιαστές της, και στον μποτίλια πως κάπως μου θύμισε ότι όσο μεγαλώνουμε τα βλέπουμε πιο καθαρά, προτιμώ εκτός (και έχω χαρακτηριστεί αιθεροβάμων από αρκετούς και δεν παρεξηγούμαι)

  24. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 10/12/2009 15:12:35

    φίλε, θα συμφωνήσω με τον greekploiticalreview και θα σου πώ ότι τις επιδοτήσεις και την εξάρτηση από αυτές τις καλλιέργησε μάλλον το πασόκ. Οπότε άσε τις κορώνες περί μειοδοσίας.

  25. nick avatar
    nick 10/12/2009 17:00:07

    Κάποιοι προεξοφλούσαν ότι η νίκη του ΠΑΣΟΚ με τόσο μεγάλη διαφορά στις εκλογές θα εξασφάλιζε μακροημέρευση και βάθος χρόνου για τη νέα κυνέρνηση. Κι όμως, πολύ πιο σύντομα απ' όσο νόμιζαν μερικοί και πολύ πιο σύντομα απ' όσο ελπίζαμε μερικοί είναι πιθανό να έχουμε και πάλι εκλογές. Το ΠΑΣΟΚ θα πληρώσει μέχρι τέλους τα προεκλογικά του ψέματα όση αβάντα και αν έχει από τα πλήρως ελεγχόμενα ΜΜΕ των γνωστών νταβάδων.
    Μέσα σε όλους τους οικονομικούς δείκτες που καταρρέουν θα πρέπει να προσθέσουμε και την κοινωνική έκρηξη που έρχεται (η ανεργία ήδη κινείται στο 20%, στα πρότυπα της σοσιαλιστικής Ισπανίας). Ποιος θα το περίμενε 65 μέρες μετά τις εκλογές βουλευτές του ΠΑΣΟΚ (π.χ. Ανδρουλάκης) να μιλούν για κυβέρνηση εθνικής ενότητας...
    Ο Καραμανλής γνώριζε την κατάσταση και απλώς δεν είπε ψέματα. Όπως επίσης γνώριζε ότι και να κερδίσει με αυτοδυναμία το ΠΑΣΟΚ, πάρα πολύ σύντομα θα ερχόταν αντιμέτωπο με μια κατάσταση μη διαχειρίσιμη. Όσο κι αν φαίνεται περίεργο η αρχή του τέλους για το ΠΑΣΟΚ έχει αρχίσει ήδη...
    Η κατάσταση είναι απλή: είτε θα χρεοκωπήσει η χώρα και το ΠΑΣΟΚ ως κυβέρνηση που υπόσχοταν μαγικές λύσεις θα καταρρεύσει, είτε θα λάβει τρομερά σκληρά μέτρα οπότε και πάλι θα καταρρεύσει υπό το βάρος της λαικής κατακραυγής.
    Ο Αντώνης Σαμαράς θα πρέπει να οργανώσει πολύ γρήγορα τη ΝΔ, είναι πολύ πιθανό η πρωθυπουργία να απέχει πολύ λιγότερο απ' όσο και ο ίδιος φανταζόταν. Ποιος να το πίστευε...

    • ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
      ΔΗΜΗΤΡΗΣ @ nick 10/12/2009 18:10:40

      Ορθά!!

  26. o aristos avatar
    o aristos 10/12/2009 19:22:28

    "Θα εξαφανίσουμε το χρέος, θα... θα... θα..."

    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2009/12/blog-post_3734.html

  27. Aggelos avatar
    Aggelos 11/12/2009 16:47:37

    Θα σας εξαφανισωμεν....!