#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/07/2010 21:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έλληνες στο Νησί του Πάσχα για την ολική έκλειψη Ηλίου



Τον πληθυσμό του να διπλασιάζεται θα δει το Νησί του Πάσχα αυτό το σαββατοκύριακο καθώς 4.000 τουρίστες καταφθάνουν για να θαυμάσουν την ολική έκλειψη Ηλίου. Το γεγονός χαροποιεί ιδιαίτερα τις τοπικές αρχές που ανυπομονούν να υποδεχθούν τον κόσμο, ωστόσο δεν κρύβουν τις επιφυλάξεις τους για τις συνέπειες που ενδέχεται να προκαλέσει η μαζική αυτή προσέλευση στο ευαίσθητο περιβάλλον της χιλιανής επαρχίας του Ειρηνικού.

Η έκλειψη θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 11 Ιουλίου, λίγο μετά τις 11 το βράδυ ώρα Ελλάδος και θα είναι η τελευταία ολική έκλειψη Ηλίου μέχρι το Νοέμβριο του 2012. Το θέαμα αναμένεται να ενθουσιάσει τον κόσμο που θα δει την σκιά του φεγγαριού να καλύπτει κατά την διάρκεια της ημέρας το Νησί και τα μυστηριώδη αγάλματα από πέτρα, Μοάι.

Το ίχνος της ολικότητας κατά την έκλειψη της 11ης Ιουλίου 2010 θα ξεκινήσει βορειοανατολικά της Νέας Ζηλανδίας, θα διέλθει κατ’αρχήν από μερικά μικρά νησάκια (με λιγότερους από 300 κατοίκους) στο σύμπλεγμα Κουκ, θα περάσει από το Νησί του Πάσχα (με πληθυσμό περίπου 3.500 κατοίκους) και θα καταλήξει στις ακτές της Παταγονίας.

Η έκλειψη είναι η πρώτη ολική έκλειψη που συμβαίνει μετά την αντιστροφή του μαγνητικού πεδίου του Ήλιου, πέρυσι το 2009, και αναμένεται με εξαιρετικό ενδιαφέρον από την επιστημονική κοινότητα καθώς εκτιμάται ότι έχει αυξηθεί ελαφρά η ένταση του μαγνητικού πεδίου του Ήλιου και η θερμοκρασία του ηλιακού στέμματος.

H ελληνική αποστολή, με επικεφαλής τον Καθηγητή του Τμήματος Φυσικής του Α.Π.Θ., Γιάννη Σειραδάκη, η οποία θα συμμετάσχει σε αστρονομικά πειράματα και παρατηρήσεις της ολικής έκλειψης, έχει ήδη εγκαταστήσει τις πειραματικές διατάξεις με τις οποίες θα πραγματοποιήσει φασματοσκοπικές μετρήσεις του ιονισμένου σιδήρου (FeX και FeXIV), του Μαγνησίου (Mg) και του Υδρογόνου στην ατμόσφαιρα του Ήλιου.

Στην αποστολή, εκτός από τον κ. Σειραδάκη, συμμετέχει ο Θεσσαλονικιός ερασιτέχνης αστρονόμος κ. Αριστείδης Βούλγαρης, ο οποίος έχει κατασκευάσει ένα πρωτοποριακό όργανο ικανό να ανιχνεύσει συγχρόνως διάφορα χημικά στοιχεία στην ατμόσφαιρα του Ήλιου. Πολύ σημαντική είναι και η συμμετοχή στην αποστολή του Γρεβενιώτη Καθηγητή του Πανεπιστημίου του Σικάγου, Θανάση Οικονόμου, ο οποίος έχει σχεδιάσει και κατασκευάσει διαστημικές συσκευές για πολλές απoστολές της NASA.

Εκτός από την ελληνική θα υπάρχει επίσης, μία αμερικανική και μία ινδική αποστολή.

Και στο ίδιο το νησί πάντως επικρατεί έντονη κινητικότητα. Τέσσερις αεροπορικές πτήσεις θα μεταφέρουν 1.032 επιβάτες την Κυριακή σε ένα αεροδρόμιο που σε καθημερινή βάση εξυπηρετεί μόνο μία πτήση ενώ οι υπόλοιποι τουρίστες θα φθάσουν στην περιοχή με 12 πλοία.



Οι αρχές έχουν αυξήσει τα μέτρα ασφαλείας και προσπαθούν να ανταπεξέρθουν όσο το δυνατό καλύτερα στις απαιτήσεις του διημέρου. Αρκετοί ντόπιοι έχουν διαρυθμίσει τα σπίτια τους με σκοπό να φιλοξενήσουν όσο περισσότερο κόσμο μπορούν.

Κάθε χρόνο επισκέφθονται το νησί περίπου 50.000 τουρίστες προκειμένου να απολαύσουν τα ηφαιστειακά τοπία, τις εξωτικές παραλίες και φυσικά τα αγάλματα και το Εθνικό Πάρκο, το οποίο η Ουνέσκο χαρακτήρισε το 1995 ως «Μνημείο Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς».

Ωστόσο, τον περασμένο Δεκέμβρη η κυβέρνηση της Χιλής είχε φέρει ένα νομοσχέδιο στην Βουλή, για θέματα τουρισμού και μετανάστευσης.  Είχαν προηγηθεί οι πολύ έντονες διαμαρτυρίες των Πολυνήσιων οι οποίοι τρεις μήνες νωρίτερα είχαν αποκλείσει το αεροδρόμιο ζητώντας από την κυβέρνηση να τους προστατεύσει από την αλόγιστη είσοδο τουριστών και την μόνιμη εγκατάσταση κάποιων από αυτών στο νησί.

Αν και οι Ράπα Νούι αποτελούν το 60% του συνόλου των κατοίκων, το ποσοστό του μη αυτόχθονου πληθυσμού έχει ήδη αυξηθεί τα τελευταία έτη κατά 30%. Οι γηγενείς έχουν κάθε λόγο να ανησυχούν μιας και η Ιστορία έχει αποδείξει ότι η επαφή με ξένους πληθυσμούς μπορεί να ξυπνήσει άσχημες μνήμες αν δεν ληφθούν τα απαραίτητα μέτρα. Το νησί έχει δει την ομορφιά του να καταστρέφεται από την «επέλαση των βαρβάρων» η οποία επιδείνωσε ένα ήδη ταλαιπωρημένο από εμφύλιους πολέμους, σκλαβιά και εξεγέρσεις περιβάλλον.

Αυτή τη φορά πάντως, οι κάτοικοι ευελπιστούν πως η μαγεία της ολικής έκλειψης θα μπορέσει να αναθερμάνει σημαντικά την τοπική οικονομία και τον τουρισμό που είχαν σημειώσει πτώση μετά από τον καταστρεπτικό σεισμό 8,8 Ρίχτερ και το τσουνάμι της 27ης Φεβρουαρίου.

Ανυπομονούν να δείξουν πως παρά τον σεισμό είναι πάντα εδώ στην τουριστική περίοδο και για του λόγου του αληθές γεμίζουν τους δρόμους με μαγαζάκια που πουλάνε αναμνηστικά, εμπνευσμένα από την έκλειψη Ηλίου αλλά και από την παραδοσιακή και γεμάτη μυστήριο ομορφιά του νησιού.

(L’ Internaute, ΑΠΕ)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επικούρειος avatar
    Επικούρειος 11/07/2010 00:24:32

    Εκεί είναι που έστειλε ο Δίας εξορία τον πατέρα του Κρόνο με φύλακά του τον Ηρακλή Βριάρεως και τους άνδρες του. Αχ πανάρχαια, πολύ πανάρχαια, φυλή μου...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Επικούρειος 11/07/2010 01:09:42

      Πρόσεχε μη σε περιλάβουν οι ακραιφνείς θεοσεβούμενοι που πιάνουν βάρδια σε λίγο και τρέχεις. Εκτός κι αν το κλεισαν το λαπτοπ και πήγαν για λήψη οδηγιών απ την αρχιεπισκοπή.

      • Επικούρειος avatar
        Επικούρειος @ Strange Attractor 11/07/2010 01:44:12

        Εάν μιλάς για τους μελανόψυχους μελανοχίτωνες κηφήνες, δούλους της κοιλιάς τους και του Γιαχβέ, αυτοί σήμερα έχουν αργία για να καθαρίσουν τα λαρύγγια του διότι αύριο Κυριακή θα τα ψάλλουν στο ποίμνιο (μπέεεεεεεεεεε) από τον μονολιθικό άμβωνά τους.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Επικούρειος 11/07/2010 07:37:53

      Επικούρειε, στο Νησί του Πάσχα έστειλε ο Δίας εξορία τον Κρόνο;

      Και μετά σου φταίνε οι Χριστιανοί;

      Άντε, άνθρωπέ μου, πάρε τα ψυχοφάρμακά σου να δεις μιαν άσπρη μέρα, και μην πιστεύεις αυτούς που σου λένε ότι προέρχεσαι από την Ανδρομέδα, γιατί είναι σαν να παραδέχεσαι ότι είσαι ούφο.

      • Επικούρειος avatar
        Επικούρειος @ Στέργιος 11/07/2010 13:19:18

        Ναί, ναί όπως τα λες είναι. Αφού τις προάλλες έγινα αυτόπτης μάρτυρ παρθενοτοκετού είπα να γυρίσω σπίτι μου όπου καθ' οδόν έπιασε το μάτι μου 5-6 νεκραναστάσεις, κι επειδή ήταν αργά πιά και το σπίτι μακρυά περπάτησα πάνω στης λίμνης το νερό για να κόψω δρόμο. Μόλις έφτασα σπίτι απ' έξω με περίμενε ο γαϊδαράκος τού Βαλαάμ ο οποίος μού μίλησε λεγοντάς μου: "μα τι είναι αυτά τα αλλόκοτα πράγματα που λες, ποιός θα πιστέψει πως ο Δίας μπορεί και να ήταν υπαρκτό προσωπο; Αυτοί που πήραν την μορφή του από το άγαλμα της Ολυμπίας και την έδωκαν στον Μεσσία τους; Αυτοί που λένε ότι "έχεις φύγει" για την Ανδρομέδα, ενώ οι ίδιοι "είναι φευγάτοι" στον πλανήτη Γη;"
        Αφού ήπιαμε μισή νταμιτζάνα κρασί, δεν προλάβαμε να την πιούμε όλην διότι το υπόλοιπο κρασί είχε γίνει πιά νερό, αφού καληνύχτισα τον γαϊδαράκο, τράβηξα σιγά - σιγά για το κρεββάτι μου και σκεπάστηκα καλά για να μη με βρουν τα "ούφο" της παράκρουσης και της παρακμής, ξέρετε αυτά που ζούν μόνιμα στην Γη και ταξιδεύουν ανάμεσά μας (αλλά στην Γη μόνον δεν είναι, διότι ετοιμάζουν διαρκώς τον Παράδεισό τους) και με κάνουν και εμένα ζόμπυ όπως τους εαυτούς τους.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Στέργιος 11/07/2010 20:47:22

        Εγώ πάντως σε προειδοποίησα...

  2. Maya avatar
    Maya 11/07/2010 03:41:11

    Κανονικά εκεί θα έπρεπε να είμαστε τώρα...

  3. Σαος avatar
    Σαος 11/07/2010 08:38:46

    Ωραία πράγματα!!! Η αστρονομία δεν είναι μόνο μια ωραία επιστήμη! Είναι και ένα ωραίο hobby, πολύ καλύτερο από το να κλείνεται κάποιος σε τέσσερις τοίχους.

  4. Eastrader avatar
    Eastrader 11/07/2010 11:56:12

    Το ακουσα σημερα το πρωι στην ΝΕΤ,και ακολουθησε συνομιλια με εναν απο τους κυριους που εχουν παει εκει.Ηταν μαλιστα και υπερηφανος που η δικη μας αποστολη ηταν πιο πλουσια απο των ΗΠΑ.Στο συνολο εχουν παει 3 αποστολες απο Ελλαδα,ΗΠΑ,Ινδια.Μπορει καποιος να μου πει σε τι ακριβως θα ωφελησει την χωρα,ιδιαιτερα αυτην την δεδομενη στιγμη,μια τετοια αποστολη? Ποσο στοιχησε?Ποιοι συμμετεχουν?

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Eastrader 11/07/2010 21:22:38

      Δεν μπορώ να απαντήσω στα συγκεκριμένα σου ερωτήματα, όμως είμαι σε θέση να σου πω πως, για μια χώρα που δε φημίζεται ιδιαίτερα για την επιστημονική της έρευνα, η παρουσία της ανάμεσα στους ελάχιστους που θα παρακολουθήσουν για εξαγωγή συμπερασμάτων το πολύ ενδιαφέρον φαινόμενο της ηλιακής ακτινοβολίας στη συγκεκριμένη χρονική στιγμή είναι εξαιρετικά τιμητική, κι αν επαληθευθούν κάποιες επιστημονικές προβλέψεις, σύντομα θα μάθεις γιατί αυτό μπορεί νάχει και σχέση με την επιβίωση των ανθρώπων...

      • Eastrader avatar
        Eastrader @ δρόμος 11/07/2010 21:34:06

        Μα τοτε τι καθομαστε?Γιατι δεν παμε και αλλου?Γιατι αφου ειναι ετσι η ερευνα στην χωρα εχει πατωσει?Και γιατι η αποστολη των ΗΠΑ πηγε απλη εκδρομη εκει αφου θα βγουν συμπερασματα που θα σωσουν τον κοσμο?Και ολες οι αλλες Ευρωπαικες χωρες γιατι δεν πατησαν εκει?Και πες μου σε παρακαλω και για αυτες τις κρυφες επιστημονικες προβλεψεις να μαθω και εγω και οι αλλοι.Και εδω που τα λεμε πριν σωσουμε τον κοσμο δεν κυτταμε να σωσουμε τον εαυτο μας πρωτα,και κανα πανεπιστημιακο εργαστηριο που υπολειτουργουν ολα.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ δρόμος 11/07/2010 21:48:38

        δεν είπα ότι θα σώσουμε τον κόσμο - ό,τι θέλεις διαβάζεις μου φαίνεται. Οι μεταβολές της ηλιακής ακτινοβολίας έχουν σχέση με την ανθρώπινη επιβίωση, και δεν θα σου κάνω φροντιστήριο, ψάξε να μάθεις μόνος σου. Όσο για τα πανεπιστημιακά εργαστήρια που υπολειτουργούνε, ε, αν απευθύνονται σε φοιτητές με επιστημονικά ενδιαφέροντα του επιπέδου του δικού σου, γιατί να κουράζονται άσκοπα!!!

  5. Eastrader avatar
    Eastrader 12/07/2010 15:10:40

    Τι εγινε φακτορα?Οταν μας προσβαλει ο δρομος βαζουμε την απαντηση του και οταν απανταω εγω στην προσβολη το σχολιο το τρωμε?

    • Factorx avatar
      Factorx @ Eastrader 12/07/2010 15:14:00

      @Eastrader: να απαντάς κόσμια και ουδεν προβλημα

    • Eastrader avatar
      Eastrader @ Eastrader 12/07/2010 16:51:49

      Α δηλαδη ο δρομος απαντησε κοσμια?Μαλιστα.Τι να σου πω δικο σου ειναι το μαγαζι οτι θελεις κανεις.Τα περι κοσμιοτητας στον φιλο σου τον δρομο.