#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/04/2011 16:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έλληνες αφήνουν τα παιδιά τους στα Xωριά SOS λόγω φτώχειας!

[caption id="attachment_94801" align="alignnone" width="550" caption="Κατοχή, συσσίτιο"][/caption]

Περισσότερες από 700 αιτήσεις για βοήθεια και φιλοξενία παιδιών εκκρεμούν στα Παιδικά Χωριά SOS, ενώ μόλις 300 έχουν ήδη διευθετηθεί. Η ανέχεια και η οικονομική κρίση φέρνει όλο και περισσότερους γονείς μπροστά στην τρομερά δύσκολη απόφαση να αφήσουν τα παιδιά τους σε κάποια προνοιακή δομή ώστε τουλάχιστον να έχουν τα απολύτως απαραίτητα, όπως σπίτι, τρόφιμα και ρούχα.

Το 2010 κατεγράφη 35% αύξηση των αιτημάτων σε σχέση με το 2009, ενώ το εντυπωσιακό και συνάμα απογοητευτικό είναι πως το 50% των περιπτώσεων που απευθύνθηκαν στους υπεύθυνους των Παιδικών Χωριών SOS σε όλη την Ελλάδα αφορούσε σε γονείς που δεν είχαν κάποιο κοινωνικό πρόβλημα, όπως ψυχικής υγείας ή χρήσης ναρκωτικών, αλλά σε ανθρώπους που η απόφασή τους ήταν απόρροια της οικονομικής κρίσης και μόνο.

Τα Παιδικά Χωριά SOS στην Αθήνα, στη Θεσσαλονίκη, στην Αλεξανδρούπολη και την Καλαμάτα δέχτηκαν τον τελευταίο χρόνο 1.000 νέα αιτήματα για βοήθεια και φιλοξενία από μητέρες και ζευγάρια που πάνω στην απελπισία τους προτίμησαν να ζήσουν μακριά από τα παιδιά τους παρά να τα έχουν δίπλα τους να κρυώνουν, να πεινάνε και να ταλαιπωρούνται.

Από τις 1.000 νέες περιπτώσεις οι 700 αφορούν σε οικονομικό πρόβλημα ενώ μόνο τα 300 αιτήματα έγιναν δεκτά. Οπως αναφέρει στο «ΘΕΜΑ» ο διευθυντής Κοινωνικής Εργασίας και Ερευνας των Παιδικών Χωριών SOS Ελλάδας κ. Στέργιος Σιφνιός, «δυστυχώς δεν μπορούμε να ανταποκριθούμε σε όλα τα αιτήματα γιατί δεν διαθέτουμε τις απαραίτητες δομές. Στόχος μας, βέβαια, είναι σε πρώτη φάση να βρούμε τρόπους να υποστηρίξουμε οικονομικά και ψυχολογικά τις μητέρες και τα ζευγάρια και μόνο αν δεν γίνεται αλλιώς να αναλάβουμε αυτά τα παιδιά, με στόχο πάντα το παιδί να επιστρέψει κάποια στιγμή στην οικογένειά του. Είμαστε εναντίον της ιδρυματοποίησης. Οι αιτήσεις που δεχτήκαμε το 2010 ήταν πολύ αυξημένες. Από αυτές το 81% είναι Ελληνες και το 19% οικονομικοί μετανάστες, ενώ οι περισσότερες ανήκουν στην κατηγορία του οικονομικού προβλήματος. Τέτοιες περιπτώσεις, μάλιστα, ήταν απειροελάχιστες στο παρελθόν.

Σίγουρα οι εξελίξεις στην οικονομική κατάσταση της χώρας μας έπαιξαν σημαντικό ρόλο σε αυτή τη ραγδαία αύξηση». Σήμερα η βοήθεια που παρέχεται στις μητέρες και τα ζευγάρια αφορά στο υλικό κομμάτι, που είναι τα τρόφιμα, στο ενοίκιο της οικογένειας για να μπορεί να έχει στέγη, και στα ρούχα, ενώ ιδιαίτερη βαρύτητα δίνεται στη συμβουλευτική θεραπεία και αντιμετώπιση για να μπορέσουν να διατηρούν τη σωστή επαφή με τα παιδιά τους, να βρούνε νέα εργασία, να αντιμετωπίσουν τα οικονομικά τους προβλήματα. Παρ’ όλα αυτά, η κρατική φροντίδα για την παιδική προστασία υποβαθμίζεται διαρκώς.

Τα έσοδα των Χωριών προέρχονται από δωρεές, αλλά με τη δραματική αύξηση των αιτημάτων και μόνο η λειτουργία τους στο μέλλον θα καταστεί προβληματική.

«Φορολογούνται τόσο οι δωρεές, που αποτελούν τη συντριπτική πλειονότητα των εσόδων μας, όσο και η ακίνητη περιουσία των Παιδικών Χωριών SOS. Φοβάμαι ότι αυτό στο τέλος θα μας γονατίσει», αναφέρει ο κ. Σιφνιός

Πρώτο Θέμα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 03/04/2011 17:43:16

    Μη το λέτε, σε λίγο θα σας φορολογούν και με το κεφάλι...
    Πολύ δύσκολες καταστάσεις...

  2. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 03/04/2011 17:59:20

    Η τουρκική οικονομική διείσδυση στην Ελλάδα μέσω της Ziraat

    Η τουρκική τράπεζα Ziraat που έχει διεισδύσει και ελέγχει τις καταθέσεις των μειονοτικών στην Θράκη και πολλών λαθρομεταναστών μουσουλμάνων στην Αθήνα, "Θα συνεχίσει να ανοίγει υποκαταστήματα στην Ελλάδα και να αναζητεί για να εξαγοράσει ελληνικές τράπεζες", δήλωσε ο γενικός διευθυντής της, Τζαν Ακίν Τσαγλάρ.«Δεν σκεφτόμαστε σε καμία περίπτωση να αποχωρήσουμε, διότι δεν υπάρχει κανένα σημείο στη δραστηριότητά μας, που να έρχεται σε αντίθεση προς την ελληνική νομοθεσία» σημείωσε, όταν ερωτήθηκε για την πορεία των εργασιών στην Ελλάδα.

    Η εν λόγω τράπεζα, η οποία διατηρεί και υποκαταστήματα στα κατεχόμενα, ξεκίνησε την επιχειρηματική της δραστηριότητα στην Ελλάδα το 2008. Τότε ίδρυσε υποκαταστημάτων στην Αθήνα, την Κομοτηνή και την Ξάνθη, αποκτώντας ταχέως πελάτες, στους οποίους προσφέρει, καταναλωτικά δάνεια με χαμηλό επιτόκιο, μόλις 3% ετησίως, τη στιγμή που οι ελληνικές τράπεζες απαιτούν επιτόκια 12%-16%!

    απο defencenet.

    Δηλαδή το ΠΑΣΟΚ καταρρέει αλλα η Ελλάδα καταρρέει πιο γρήγορα απο το ΠΑΣΟΚ!
    Ο λαθρομετανάστης μουσουλμάνος μπορει να εχει και καταθεσεις ακουσον ακουσον στην Ελλαδα και μπορεί να δανειστεί με 3% ενω ο Έλληνας ΔΕΝ μπορεί να δανειστεί γιατι οι τραπεζες που αποροφησαν ολο το δανειο της τροϊκας δεν του δανειζουν, κι αν το μπορεσει τοτε ειναι με 12% και 16%.

    Αυτο δεν ειναι μειζον ζητημα για την αντιπολιτευση? Απορω?

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ Greece Pleading 03/04/2011 18:00:57

      Η Εκκλησια επισης τι κανει? Μηπως πρεπει να αρχισουμε να γινωμαστε μουσουλμανοι απλα για να μπορεσουμε να επιβιωσουμε? Τα παιδια μας δεν τα λυπατει κανεις?

      • Dora avatar
        Dora @ Greece Pleading 03/04/2011 23:27:02

        Και την ιδια στιγμη δινουμε τρελλα λεφτα για την αναστηλωση τζαμιων!!!!!!!!!!!!
        Ε ρε ποτε θα κατεβω κατακει και θα κανω καμμια τρελλα....

    • The Saint avatar
      The Saint @ Greece Pleading 03/04/2011 18:04:35

      Eτσι, έτσι ακριβώς....
      Οπως εμείς μπήκαμε στα Σκόπια ιδρύοντας εταιρείες, και τράπεζες με στόχο τον οικονομικό έλεγχο, έτσι κάνουν και οι Τούρκοι με εμάς!
      Γιάτι μας κακοφαινεται?
      Το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρο...

      • Greece Pleading avatar
        Greece Pleading @ The Saint 03/04/2011 18:15:28

        Σωστα κανεις δεν εχει αντιληφθει οτι υπαρχει ενας αγωνας για την καταρευση της Ελληνικης κοινωνιας ουτε παρατηρει το ποσο στημενη ειναι η κατασταση. Το ΠΑΣΟΚ καθισε στην εξουσια και καθυστερει τα παντα, δηλ. οποιαδηποτε αναπτυξη και η αντιπολιτευση με ψευτοδιληματα επειδη θελει να αποφυγει τη καυτη πατατα αν αναλαβουν τα ηνια της διακυβερνησης κανει το ιδιο σφυρωντας διαφορα. Την ιδια στιγμη οι καθε ειδους γειτονες, τεινουν μια υπουλη χειρα φιλιας που στην απελπισια του ο Ελληνικος λαος θα αναγκαστει να δεχτει γραφωντας στα παλια του παπουτσια ολο το πολιτικο και κοινωνικο καθεστως της χωρας. Ο λαος δεν μπορει να περιμενει να του κανουν την κηδεια. Εχουμε μια επαναληψη του 1453 για οσους δεν κατανοοουν που ακριβως βρισκωμαστε.

        • Greece Pleading avatar
          Greece Pleading @ Greece Pleading 03/04/2011 18:20:34

          Εγω διαβλεπω οχι απλα την αποχη απο καθε ειδους πολιτικη εκφραση των Ελληνων αλλα ακομη και θρησκευτικη διαμαχη καθως οι ταξεις των μουσουλμανων ακομη και απο ντοπιους γιγενεις θα αρχισουν να πληθαινουν. Τοτε θα δει για τα καλα το κατεστημενο, γιατροι, δικηγοροι, Δη. Υπαλληλοι το τσουναμι που ερχεται εναντιων τους απο την λαϊκη οργη που θα βρει σαν μονη διεξοδο απελπισιας να προσχωρησεις στις ταξεις των παλαι ποτε εχθρων και στην σφαιρα επιρροης της Τουρκιας. Ολα αυτα την ιδια στιγμη που δινουμε τη μεγαλυτερη χειρα βοηθειας στο ΝΑΤΟ να βομβαρδισει ανθρωπους με τους οποιους εμεις δεν εχουμε να χωρισουμε τιποτε.
          Δικαιη λοιπον η τιμωρια που θα λαβει το επι πολλες γενεες κοινωνικο κατεστημενο της χωρας.

        • Dora avatar
          Dora @ Greece Pleading 03/04/2011 23:28:25

          Ετσι ακριβως,Greece Pleading!

          • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
            Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Dora 04/04/2011 00:13:58

            Δώρα,καλησπέρα σε χάσαμε!

          • Dora avatar
            Dora @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 04/04/2011 00:40:02

            Μακεδονα, διαβασμα ειχα και λιγο τρεξιμο παραπανω.
            Αλλα μην νομιζεις,η πατριδα και ολοι εσεις,"εχθροι" και φιλοι,στην σκεψη μου και στι καθημερινες προσευχες μου ειστε.

  3. Orestios avatar
    Orestios 03/04/2011 18:53:16

    Ακόμα δεν έχετε δεί τίποτα.
    Περιμένετε να δείτε τί έχει να γίνει όταν ο Σοσιαλισμός εμβαθυνθεί με τον μεγάλο σοσιαλιστικό συνασπισμό ΠΑΣΟΚ+εξαπτέρυγα.

  4. kiki avatar
    kiki 03/04/2011 19:44:58

    Και μην ξεχναμε οτι η Ζιραατ, θελει να εξαγορασει την Αγροτικη, ηδη εχει παρει η θα παρει τα δυο εργοστασια ζαχαρης .
    Αν γινει με την αγροτικη το εχουμε πει χιλιαδες φορες τοτε , ολη η ελληνικη αγροτικη γη λογω δανειων θα περιελθει στα χερια τους.
    Και υμεις αδωμεν.

  5. Ερμηνεια! avatar
    Ερμηνεια! 04/04/2011 11:26:52

    στα 1960 1970 στη λαρισσα υπηρχε Παιδοπολη που φιλοξενουσε παιδια των οποιων οι γονεις δεν ειχαν την ικανοτητα να τα θρεψουν. Τοτε ενας πολεμος 10 ετων ειχε κανει την αναγκη τους πραγματικοτητα.
    Στις μερες μας η ψευδοευημερια και η "ισχυρα Ελλας" του Σημηταριου, η "αναγκη" των πολυτελων και η χρεωση των νοικοκυριων για την αγορα των ευτελων εφερε τη ιδια αναγκη με αλλο ονομα! και με το αλλοθι οτι δεν ιδρυσε τις στεγες φιλοξενειας η ...κατηραμενη Φρεικη!

  6. μετρό-στάση γουδί avatar
    μετρό-στάση γουδί 04/04/2011 12:58:05

    γυρναμε στη δεκαετία του '50. λείπει μόνο η φρειδερίκη να προικίζει τις κορασίδες