#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/03/2010 13:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έλληνες αντιεξουσιαστές εκπαιδεύονται από «ισλαμιστές τρομοκράτες»;



Όπως έγραψε χθες το «Πρώτο Θέμα» δίκτυο ισλαμικών οργανώσεων φέρεται να έχει αναλάβει τους τελευταίους μήνες την εκπαίδευση … δεκάδων (!!!) αντιεξουσιαστών στην χρήση όπλων και εκρηκτικών σαν κι αυτά που χρησιμοποιούνται σε τρομοκρατικές επιθέσεις στην Αθήνα. Υπήρξε μάλιστα και … διαμαρτυρία της ελληνικής κυβέρνησης σε Συρία, Λίβανο και Παλαιστίνη

Γράφει μεταξύ άλλων η εφημερίδα: «Σύμφωνα με τα δεδομένα που έχουν στη διάθεσή τους οι ελληνικές αρχές ασφαλείας, οι υπηρεσίες πληροφοριών, αλλά και η κεντρική υπηρεσία του υπουργείου Εξωτερικών, περίπου 25-30 Έλληνες πολίτες, διατηρώντας στενές σχέσεις με οργανώσεις του αντιεξουσιαστικού χώρου, ταξίδεψαν τους τελευταίους μήνες σε χώρες της Μέσης Ανατολής, όπου το δίκτυο ορισμένων ισλαμικών οργανώσεων δεν θεωρείται ελεγχόμενο. Κατά τις ίδιες πηγές στις χώρες αυτές οι νεαροί, που εκτιμάται ότι κινούνται από τον χώρο των αριστερίστικων οργανώσεων μέχρι τις αντιεξουσιαστικές παρυφές έχουν λάβει εκπαίδευση στη χρήση όπλων, καθώς και στις μεθόδους που χρησιμοποιούν οι ισλαμικές ομάδες. Σε συνεργασία με μαχητές οργανώσεων όπως η «Χεζμπολάχ», οι οποίοι λειτουργούν ως εκπαιδευτές, οι Έλληνες αντιεξουσιαστές φέρονται να έχουν μυηθεί στις βασικές αρχές του αντάρτικου πόλεων. Επίσης, οι Αρχές θεωρούν ότι έχουν διδαχτεί τη χρήση φορητών όπλων όπως τα καλάσνικοφ, αλλά και ρουκετοβόλα τύπου RPG, των λεγόμενων και μπαζούκας των φτωχών. Με μια αντίστοιχη ρουκέτα από RPG είχε χτυπηθεί το κτίριο της αμερικανικής πρεσβείας στην Αθήνα τον Ιανουάριο του 2007 από μέλη της οργάνωσης «Επαναστατικός Αγώνας» επισημαίνεται αρμοδίως….»

Όπως καθιστά σαφές το ίδιο δημοσίευμα οι πληροφορίες αυτές προέρχονται κυρίως από αμερικανικές και ισραηλινές υπηρεσίες πληροφοριών οι οποίες παρείχαν «δεδομένα» που «διασταυρώθηκαν με στοιχεία που εντοπίστηκαν σε χώρους όπου σημειώθηκαν επιθέσεις οργανώσεων όπως η «Σέχτα Επαναστατών», οι «Συνωμοσίες Πυρήνων της Φωτιάς» και ο «Επαναστατικός Αγώνας».

Σύμφωνα με την εφημερίδα το ζήτημα τρομοκρατία συζητήθηκε επίσης και στην πρόσφατη συνάντηση Παπανδρέου – Χίλαρυ

Δεν μπορούμε φυσικά να επιβεβαιώσουμε τις συγκεκριμένες πληροφορίες. Είναι όμως προφανές ότι επανέρχονται στο προσκήνιο οι …ιστορικές διασυνδέσεις της ελληνικής τρομοκρατίας με την ισλαμική (Κάρλος – ΕΛΑ κλπ).

Επειδή όμως όλα κινούνται προς το παρόν στο χώρο των υποθέσεων και επειδή αυτό το «σε συνεργασία με μαχητές οργανώσεων όπως η «Χεζμπολάχ» παραπέμπει αλλού ρωτάμε κι εμείς με την σειρά μας:  έχουν εντοπιστεί στην Ελλάδα και ίχνη κλιμακίου της Αλ ΚάΊντα;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Vrennus avatar
    Vrennus 22/03/2010 14:33:27

    Ήξερα ότι οι νέοι σήμερα παίζουν με RPG, αλλά κάτι WoW και τα συναφή είχα κατά νου.

  2. Underground avatar
    Underground 22/03/2010 14:58:30

    Να θυμόμαστε και τα του Δεκεμβρίου του 2008. Μόνο απλά παιδάκια δεν ήταν οι εγκέφαλοι. Ανέμεναν "όλοι" τα γεγονότα λόγω των ενδείξεων, εκτός από τους ανίκανους της κυβέρνησης. Κι ο ΓΑΠ με τον Παναγόπουλο χέρι-χέρι, με κεράκι στο χέρι, να χασκογελάνε.

    • adistaktos avatar
      adistaktos @ Underground 22/03/2010 18:05:15

      Ήταν κι ο Παπακωνσταντίνου με το κεράκι στο χέρι...

      Εφιάλτες είναι όλοι τους... ήξεραν ότι ήταν ένα ατυχές περιστατικό αλλά αυτοί σιγοντάριζαν τη βία και τα επισόδεια... για πέσει η κυβέρνηση ν' αρπάξουν την εξουσία...
      Κι ας χαθεί η χώρα...
      Ελεεινοί διχαστές...

  3. lamogio88 avatar
    lamogio88 22/03/2010 15:24:51

    Όσο και αν ανήκω στους ιδεολογικά (και όχι μόνο) αντιπάλους των αναρχικών/αντιεξουσιαστών,το συγκεκριμένο άρθρο το "σοδόμισε" και ψόφησε.
    Είναι υπέρ του δέοντος τραβηγμένο,περισσότερο αποτέλεσμα προπαγάνδας εκ μέρους των ΗΠΑ κλπ,παρά στην πραγματικότητα ανταποκρινόμενο στην πραγματικότητα....

    • Factorx avatar
      Factorx @ lamogio88 22/03/2010 15:26:01

      !!!

  4. lamogio88 avatar
    lamogio88 22/03/2010 16:05:05

    Δεν λέω για σένα ρε Φάκτορα,αλλά για τους φωστήρες του "Πρώτου Θέματος".Για τους έχοντες γνώσεις γεωπολιτικής,ξέρουν ότι η Χεζμπολάχ έχει ιδιαίτερα καλές σχέσεις με το Ιράν.Από την άλλη πλευρά η ελληνική αριστερά και ο α/α χώρος έχουν περισσότερες σχέσεις με την Χαμάς και τους Παλαιστίνιους,που είναι Σουνίτες.Θεωρώ πιθανή συνεργασία α/α και Σιιτών της Χεζμπολάχ ιδιαίτερα απίθανη.

  5. Orestios avatar
    Orestios 22/03/2010 17:41:34

    χοχο
    Μουσουλμανοτραφείς με χορηγίες από Saudia!
    Λέτε οι αντεξουσιαστές στην εξουσία να είναι κάτι ανάλογο?

  6. adistaktos avatar
    adistaktos 22/03/2010 17:58:51

    A! τώρα κατάλαβα γιατί δεν βλέπω ούτε σεξτα, ούτε ΕΑ, ουτε φωνή ούτε ακρόαση τρομοκράτη...
    Τώρα που σ' έχει ανάγκη ο Έλληνας ο κατατρεγμένος πούχει χάσει εθνική κυριαρχία, πούχει την ανάσα του Γερμανού στο σβέρκο του, πούχει παραδώσει την τύχη του στην "ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ίδιο συνδικάτο" με πρωθυπουργό γονυπετή να ζητάει πολιτική στήριξη και να λαμβάνει το μακρύτερο Γερμανικό Λουκάνικο...
    Πούσαι τρομοκράτη νάρθεις πάνω στο άτι;
    Πούσαι τρομοκράτη νάρθεις να με κάνεις επαναστάτη;
    Πούναι ο Βάγκνερ, πούν' ο Πουτσίνι; Πού έχουν πάει όλοι εκείνοι;
    Λες... νάν' στην Παλαιστίνη;

    ΥΓ Η ιλαρότητα της εν Ελλάδι τρομοκρατίας... που εμφανίζεται όποτε κάποιοι επιθυμούν...
    Αλήθεια, αφού οι Αμερικάνοι γνωρίζουν ότι πηγανε 50 αντιεξουσιαστές, γιατί δεν μας λένε ποιοί είναι και ποιός έκανε τα κονέ και του έστειλε;

  7. Στέργιος avatar
    Στέργιος 22/03/2010 18:03:09

    Έλληνες αντιεξουσιαστές εκπαιδεύονται από ισλαμιστές τρομοκράτες, και οι ισλαμιστές τρομοκράτες (βλέπε Αλ Κάιντα) εκπαιδεύονται από...;

    Η Χαμάς και η Χεζμπολλάχ δεν δρουν εκτός Παλαιστίνης και Λιβάνου. Μέσα στις χώρες τους έχουν χαρακτήρα εθνικοαπελευθερωτικού κινήματος. Επειδή το Ισραήλ τους αποκαλεί "τρομοκράτες", δεν σημαίνει ότι πρέπει να τους αποκαλούμε έτσι κι εμείς!

    Από την άλλη, η "Αλ Κάιντα" ελέγχεται από τον κολλητό τής οικογένειας Μπους, Μπιν Λάντεν, και χρηματοδοτείται από την εκλεκτή φίλη των ΗΠΑ τη Σαουδική Αραβία. Δρα, δε, στο Αφγανιστάν, στο Ιράκ και στο Πακιστάν, τρεις αμερικανοκρατούμενες χώρες.

    Άρα; Ποιος βρίσκεται πίσω από όλα αυτά;

  8. περαστικός avatar
    περαστικός 22/03/2010 19:04:17

    Όπως και να έχει το θέμα, το παρακράτος της ελληνικής αριστεράς πρέπει επιτέλους να παταχθεί. Αρκετά πια μας ταλαιπώρησε τόσα χρόνια με την ωμή βία και την τρομο-κρατία της κοινωνίας.

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ περαστικός 22/03/2010 19:20:42

      Είναι οι χρήσιμοι ηλίθιοι των ισλαμιστών.

  9. ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ avatar
    ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 22/03/2010 23:12:36

    Διάβασα και την προκήρυξη των πυρήνων...ενδιαφέρουσα η άποψή τους:θα σας βομβαρδίζουμε μέχρι να συμπαθήσετε τους λαθρομετανάστες! Τί πίνουν τελικά?

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 23/03/2010 11:47:31

      Πίνουν από το αφγανικό. Το καλύτερο και χωρίς χημικά, βιολογική καλλιέργεια.

  10. paratiritis2000 avatar
    paratiritis2000 22/03/2010 23:22:47

    ΤΕΛΕΙΑ!
    Ψηφισαμε κυβερνηση που μας ανεβασε το ΦΠΑ στο 21% και δε βγαλαμε ΚΙΧ!
    Ειδαμε τη Προεδραρα του ΛΑΟΣ να στηριζει το ΠΑΣΟΚ και δε βγαλαμε ΚΙΧ!
    Ειδαμε να μας κοβουν τους μισθους και να ανεβαινουν τα παντα, την ιδια στιγμη που οι μεγαλοεπιχειρηματιες εκβιαζουν και διωχνουν κοσμο και δε βγαλαμε ΚΙΧ!
    ΤΩΡΑ θα δουμε και το ΙΣΡΑΗΛ που για να προωθησει την πολιτική του στη Μεσόγειο θα χρησιμοποιει αυτους τους εγχώριους κλόουν-κομπάρσους που αυτοαποκαλούνται τρομοκράτες ενω ολοι οι σόφρωνες θα τους αποκαλούσαν πράκτορες. Ενα μόνο πράγμα μου έκανε εντύπωση. Η φάτσα αυτού του Φούντα. Αλβανόφατσα. Για την ακρίβεια ΑλβανοΑσφαλειτόφατσα.
    Έχουν τόσο μεγάλο εύρος επιλογών τα εβραιοαμερικανάκια στην Ελλάδα που στην κυριολεξία μπορούν και διαλέγουν το προφίλ αυτών που θα στείλουν για ξεκλήρισμα, μεσα αποτ πολλα διαφορετικα προφίλ?
    Είμαστε τελικά ο λαός που παραμυθιάζεται και χωρίς καθόλου προσπάθεια αλλιώς δεν θα είχαμε καθολου Φούντες και συναφή φαινό0μενα.
    Αλλα τι περιμένεις οταν βλακείες του τυπου Ομαδα Ε εως πρότεινος, αρκετοι τις επαιρναν και στα σοβαρα. Μερικοι μαλλον τις περνουν ακομη.
    Μάλλον έχουμε να κάνουμε με παραμυθι που εμπεριεχει πολλα παραμυθιασμενα ατομα, μιλω για την εγχωρια τρομοκρατια. Καθε φορα που αυτη η υπογεια εξουCIA οργανωνει κατι θα έπρεπε λογικα να μην μπορει να εργαστει απο τα γελια, σκεπτωμενοι σε ποσο μ@λ@κες. απευθυνεται οταν βλεπουν οτι τα χαφτουμε ολα αμασητι και χωρις διερευνιση.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ paratiritis2000 23/03/2010 09:53:26

      Θυμάσαι τον Βαβύλη;

      Τον καταζητούσε η Ίντερπολ κι αυτός μπαινόβγαινε στο Ισραήλ σαν να ήταν στο σαλόνι τού σπιτιού του.

      Που οι Ισραηλινοί σου ψήνουν το ψάρι στα χείλη για να σε αφήσουν να μπεις στην χώρα τους: και που θα πας, και γιατί θα πας εκεί, και ποιον θα συναντήσεις εκεί, και αν τον πάρω τηλέφωνο θα μου επιβεβαιώσει τα όσα λες, κλπ...

      Κατά τα άλλα ο Βαβύλης ήταν σκάνδαλο τής Εκκλησίας...

  11. paratiritis2000 avatar
    paratiritis2000 23/03/2010 08:58:05

    Την ιδια στιγμη στη Καμπουλ οι φιλοι τους οι Ταλιμπαν..
    Aπο το defencenet:

    Tέσσερις ρουκέτες από τους Ταλιμπάν για το "καλωσόρισμα" των Ελλήνων στο αεροδρόμιο της Καμπούλ Εκτύπωση E-mail
    22-03-2010 20:19:44

    ImageΜε τέσσερις ρουκέτες στη νότια περίμετρο του αεροδρομίου της Καμπούλ, υποδέχθηκαν χθες το βράδυ οι αντάρτες Ταλιμπάν την ελληνική δύναμη των 48 πρώτων στελεχών της Π.Α. που αφίχθηκε στο αεροδρόμιο για να αναλάβει τον λειτουργικό έλεγχό του!

    Από εκείνη την στιγμή όλα τα μέλη της ελληνικής αποστολής έχουν καταφύγει σε οχυρωμένα σημεία του αεροδρομίου. Από τα 56 άτομα που έστειλε η Π.Α. μόνο οι 39 διέθεταν σήμερα αλεξίσφαιρα γιλέκα (άγνωστο γιατί…) και όλοι είναι…άοπλοι! Οι Ισπανοί που έχουν αναλάβει την προστασία του αεροδρομίου, αδιαφόρησαν για την άφιξη των Ελλήνων στρατιωτικών.

    Από το ΓΕΕΘΑ δηλώθηκε στο defencenet.gr ότι "Όλα βαίνουν ομαλά. Τα όπλα δεν μπορούσαν να πάνε γιατί τα 48 από τα 56 άτομα της δύναμης μεταφέρθηκαν με πολιτικό αεροσκάφος. Αύριο με στρατιωτικό αεροσκάφος μεταφέρονται και τα υπόλοιπα άτομα μαζί με όλο τον οπλισμό και τα υπόλοιπα αλεξίσφαιρα γιλέκα. Όλοι είναι καλά και κατάλληλα εκπαιδευμένοι για να αντιμετωπίζουν τέτοιες καταστάσεις. Υπάρχει και το ΤΕΣΑΦ για να προσφέρει αν χρειαστεί επιπλέον βοήθεια."

    Οποιος καταλαβε καταλαβε.
    Το Ταλιμπαν στημενο στη γωνια να περιμενει κι ο αλλος χωρις οπλο και θωρακιση. ΕΛΕΟΣ!
    Το μονο που λειπει απο το σκηνικο ειναι καμια μεγαλη κλοπη απο τον Ε.Σ. οπως τα παλια καλα χρονια του ΠαΣοκ προ 7ετιας ΝΔ, ετσι για να εδραιωθει καλα το "κινημα" των "τρομοκρατων".
    Ολα σε "ελεγχομενη διαλυση", αλλα ΠαΣοκ.
    Αραγε η θεση του μπενι θα τριξει καποια στιγμη?
    Προφανως μεχρι να κανουν τις απραιτητες αγορες να φανε τις μιζες που εχουν συμφωνησει και μετα θα αφησει τον εαυτο του να "κοπει" μονος του. Γι αυτο λυσιαξανε στις προμηθειες μονο 5,5 μηνες στην εξουσια θαρεις και δεν υπαρχει αυριο ενω ΛΕΦΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!
    Το ΠαΣοκ μαλλον θα χρησιμοποιησει τον παραγωντα τρομοκρατις ως χαρτί που να δειχνει οτι το κακομοιρο θελει να προχωρησει αλλα δεν το αφηνουν.

  12. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 23/03/2010 12:06:01

    Χτες νωρίς το απόγευμα, ένας μεσήλικας με αλογοουρά, εξαρχειώτικη φάτσα, που τον συνόδευε ένας με μηχανή, κολλούσε αφίσες στη διασταύρωση Θηβών και Πέτρου Ράλλη, στη Νίκαια. Οι αφίσες ήταν της γνωστής αισθητικής, καλό χαρτί, μαύρο φόντο, κίτρινα ή πράσινα γράμματα, μεγάλο κείμενο πυκνογραμμένο. Ο τίτλος "ποιοι είχαν χρεωκοπήσει το 92-93;" ή κάπως έτσι. Να μην πολυλογώ, το κείμενο ήταν κατά των κακών εθνικιστών Ελλήνων, που είχαν συμμαχήσει με τους κακούς εθνικιστές Σέρβους τότε και έσφαξαν τα Βαλκάνια.

    Αυτός ο αντιεξουσιαστικός χώρος, τελικά, είναι ο απόλυτος νεοταξισμός, το καλύτερο φυτώριο πρακτόρων. Ήθελα να ρωτούσα τον γκριζομάλλη με την αλογοουρά τι δουλειά κάνει και ποιος τον πληρώνει για να γυρνάει τους δρόμους μέσα στην ημέρα και να κολλάει αφίσες.