#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/12/2011 22:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έλεος πια με τα θεατρικά κόλπα του κονφερανσιέ κ. Καρατζαφέρη



Αν μείνει στην ιστορία ο κ. Παπανδρέου είναι γιατί κατάφερε να αναγάγει τον Γιώργο Καρτζαφέρη σε μεγάλο πολιτικό παράγοντα για τον οποίο παραμονές Χριστουγέννων αφήνουμε το γιορτινό τραπέζι για να γράψουμε για την αφεντιά του.

Ποιος το περίμενε ότι ο… dj θα πήγαινε στο Μέγαρο Μαξίμου και θα μιλούσε 1 ώρα και δέκα λεπτά με τον πρωθυπουργό, όποιος κι αν είναι αυτός.

Ο άνθρωπος είναι μεγάλος κωλοτούμπας, παίρνει το Όσκαρ χωρίς κανέναν ανταγωνιστή. Είναι μακράν η αποθέωση του ευτελισμού του πολιτικού βίου της χώρας.

Κανονικό δεκανίκι των επιλογών του Γ. Παπανδρέου επί δύο χρόνια, ψήφισε το Μνημόνιο και μετά το καταδίκασε, έβριζε τον Παπαδήμο και αργότερα τον στήριξε. Έτσι και στη συνάντηση που είχε σήμερα με τον πρωθυπουργό, επιβεβαίωσε το ρόλο του οσφυοκάμπτη μόνο και μόνο για να μπαίνει στα τηλεοπτικά παράθυρα ως μέγας πολιτικός άνδρας.

Πήγε λοιπόν στη συνάντηση αφού από το πρωί διέρρεε σε πρόθυμους δημοσιογράφους ότι είναι έτοιμος να αποσύρει τη στήριξή του στην κυβέρνηση Παπαδήμου.

Πήγε μία ημέρα αφότου το πρωτοπαλίκαρό του, ο ανεκδιήγητος Μάκης Βορίδης, έκανε το κομμάτι του στο υπουργικό συμβούλιο κατ’ εντολή του κ. Καρατζαφέρη. Σκοπίμως ο πρώην τσεκουροφόρος και σημερινός υπουργός υποδομών άνοιξε θέμα με το πολυνομοσχέδιο για τη Δικαιοσύνη. Κλίμα έντασης ήθελε να δημιουργήσει για να πάει ο Καρατζαφέρης και να πει ότι άλλοι (υπονοώντας τη ΝΔ) υποσκάπτουν την κυβέρνηση. «Ο Φεβρουάριος είναι καλός μήνας για μασκαράδες αλλά όχι για εκλογές» είπε σήμερα και κάλεσε εκείνους «που δεν ήθελαν πρωθυπουργό τον κ. Παπαδήμο, να τον αφήσουν να πρωθυπουργέψει».
Συμπλήρωσε ότι δεν μπορεί να χρησιμοποιείται η κυβέρνηση και το υπουργικό συμβούλιο ως εξώστης ενόψει των εκλογών και είπε επίσης ότι όλες οι ημερομηνίες είναι ανελαστικές εκτός από αυτή των εκλογών την οποία πρέπει να αποφασίσουν οι πολιτικοί αρχηγοί.

Το πήγε ακόμη παραπέρα ο κύριος… dj αφού σε δηλώσεις του στο «Βήμα» είπε ότι ζήτησε από τον Πρωθυπουργό να αλλάξει το κυβερνητικό σχήμα, να κάνει ανασχηματισμό και όπως είπε χαρακτηριστικά «έκανα έκκληση στον κ. Παπαδήμο να εντάξει στην κυβέρνηση και τους τρεις αρχηγούς. Πρέπει να είναι πιο προσεκτικοί οι πολιτικοί αρχηγοί». Ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ είπε ακόμη ότι αν οι εκλογές δεν πάνε πίσω, δεν θα περάσει το μνημόνιο, δεν θα περάσει το PSI και θα είναι καταστροφή: «Όποιος δεν το βλέπει αυτό, δεν ξέρει τι του γίνεται» είπε.

Τι να πει κανείς για το δεκανίκι. Ο ίδιος που υποσκάπτει την κυβέρνηση, τώρα φανερώνει το πραγματικό του πρόσωπο. Φυσικά και δε θέλει εκλογές ο κ. Καρατζαφέρης. Τον συμφέρει να παραμείνει σε μια κυβέρνηση σκορποχώρι που όποτε θέλει ο ίδιος θα βάζει τα πρωτοπαλίκαρά του να κάνουν φασαρία, θα ζητά τη συμμετοχή του στο σχήμα και θα το παίζει ρυθμιστής της πολιτικής ζωής του τόπου.

Έλεος πια με τα θεατρικά κόλπα του κονφερανσιέ κ. Καρατζαφέρη.

Και για να επεκτείνουμε τη δήλωσή του. Οι μασκαράδες δεν έχουν θέση στην πολιτική ζωή της Ελλάδας, όχι μόνο το Φεβρουάριο αλλά όλους τους μήνες του χρόνου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΑΛΟΝΙΚΑ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΑΛΟΝΙΚΑ 23/12/2011 22:23:00

    Πόσο μικρός είναι ο κόσμος, οι κωλοτούμπες σε πλήρη διάταξη. Αλήθεια αυτός γιατί φοβάται τις εκλογές;;;
    Δυστυχώς κυρίες και κύριοι όπως λέει και ο Νότης σ΄ ένα τραγούδι του¨¨¨
    ΟΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟΙ ΓΙΝΑΝΕ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΙ
    ΚΑΙ ΟΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟΙ.

  2. Tassos avatar
    Tassos 23/12/2011 22:28:15

    Εγώ είμαι κατά της συγκυβέρνησης της ΝΔ με τα υπολείμματα της Χούντας. Δεν νοείται πολιτικοί όπως ο Σαμαράς να συγκυβερνήσει με αυτούς τους αρλεκίνους. Δεν υπάρχει ούτε ένας σοβαρός πολιτικός στο Λαός. Είτε είναι αστείοι, είτε άχρηστοι, είτε λερώνεσαι που τους κάνεις χειραψία. Μόνη λύση για την Ελλάδα είναι η αυτοδυναμία της ΝΔ.

  3. hdgr avatar
    hdgr 23/12/2011 22:30:34

    Ο αρχιμασκαράς βρίσκει και τα κάνει.
    Όλοι γνωρίζουμε ότι μια καθαρή στάση της ΝΔ θα του κόψει τον βήχα.
    Την αναμένουμε...

  4. Zanetta avatar
    Zanetta 23/12/2011 22:46:37

    Ο εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας, κ. Γιάννης Μιχελάκης, έκανε την ακόλουθη δήλωση έπειτα από τη συνάντηση Παπαδήμου - Σαμαρά:
    «... Είναι σαφές ότι ισχύουν τα όσα συμφωνήθηκαν στο Συμβούλιο Πολιτικών Αρχηγών. Δηλαδή, η ολοκλήρωση του κυβερνητικού έργου και κυρίως του προγράμματος εθελοντικής ανταλλαγής των ομολόγων (PSI) και του νέου οικονομικού προγράμματος που θα εξασφαλίσει τη βιωσιμότητα του ελληνικού χρέους»
    ΔΙΑΣΦΑΛΙΖΟΝΤΑΣ ΕΤΣΙ ΤΗΝ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ Α-ΒΙΩΣΙΜΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΣ!

  5. Aris. A avatar
    Aris. A 23/12/2011 22:47:28

    To θέμα δεν είναι τι λέει ο Καρατζαφέρης ή οι συνεχείς κωλοτούμπες που κάνει.

    Το ερώτημα είναι γιατί δεν στριμώχνεται ποτέ από τους δημοσιογράφους που δίνει συνεντεύξεις;;;

    • φωνη avatar
      φωνη @ Aris. A 23/12/2011 23:02:37

      Έλα τώραααα...Λες και τον ρωτάνε για να τον στριμώξουν. Χαδάκια του κάνουν. Παιδί δικό τους είναι. Τον ρώτησε ποτέ κανείς αυτά που λέει μόνο αυτό το άρθρο; Τον ρώτησαν γιατί έβριζε τον Παπαδήμο και τώρα τον προσκυνάει;

      Και αν ποτέ τον ρωτήσουν κάτι λίγο πιο σοβαρό θα πει μια σαχλαμπούχλα, θα κρυφογελάει με αυτοϊκανοποίηση νομίζοντας ότι είπε την εξυπνάδα του αιώνα......τι να πει κανείς;Μάλλον αυτό που σωστά λεει η αναρτηση: "Είναι μακράν η αποθέωση του ευτελισμού του πολιτικού βίου της χώρας."

    • φωνη avatar
      φωνη @ Aris. A 23/12/2011 23:02:37

      Έλα τώραααα...Λες και τον ρωτάνε για να τον στριμώξουν. Χαδάκια του κάνουν. Παιδί δικό τους είναι. Τον ρώτησε ποτέ κανείς αυτά που λέει μόνο αυτό το άρθρο; Τον ρώτησαν γιατί έβριζε τον Παπαδήμο και τώρα τον προσκυνάει;

      Και αν ποτέ τον ρωτήσουν κάτι λίγο πιο σοβαρό θα πει μια σαχλαμπούχλα, θα κρυφογελάει με αυτοϊκανοποίηση νομίζοντας ότι είπε την εξυπνάδα του αιώνα......τι να πει κανείς;Μάλλον αυτό που σωστά λεει η αναρτηση: "Είναι μακράν η αποθέωση του ευτελισμού του πολιτικού βίου της χώρας."

  6. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 23/12/2011 23:38:55

    Ανεκδιήγητος ο Βορίδης; Μάλλον ο συντάκτης του παρόντος φληναφήματος. Έχει πολλούς σαν τον Βορίδη η ΝΔ; Αντέδρασε στην προτεινόμενη μαζική απόλυση εγκληματιών από τις ελληνικές φυλακές, όπως προβλέπεται στο γελοίο νομοσχέδιο Παπαιωάννου. Και πολύ καλά έκανε. Ρωτήστε κανέναν έξω στο δρόμο τι γνώμη έχει για τον Βορίδη κι αφήστε τη συριζαίικη ρητορεία για τα τσεκούρια.

    • Κώστας ΜΠ avatar
      Κώστας ΜΠ @ μεταρρυθμιστής 23/12/2011 23:56:26

      Aνεκδιήγητος και λαικιστής και πατριδέμπορας και λαοπλάνος και κωλοτούμπας:

      "Τελειώνω, κύριε Πρόεδρε, λέγοντας το εξής: Οι γονείς μου είναι συνταξιούχοι του ΤΕΒΕ, και η μητέρα μου και ο πατέρας μου. Γυρνώντας στο σπίτι θα με ρωτήσουν: «Τι ψήφισες; Ψήφισε να μειωθεί η σύνταξή μας; Τα 800 και τα 650 ευρώ μας; Αυτό ψηφίζεις;» Έχω μία απάντηση, που δινόταν ιστορικά: Μητρός τε και πατρός τε απάντων τε τιμιώτερον και αγιώτερον εστίν η πατρίς."
      http://www.voridis.gr/?q=node/643

      Και δεκανίκι θλιβερό:
      "Τη θέση του ΛΑΟΣ για επιμήκυνση του βίου της κυβέρνησης και ανασχηματισμό επανέλαβε ο υπουργός Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων Μάκης Βορίδης. «Η θέση του ΛΑΟΣ είναι ότι θα πρέπει να υπάρξει επιμήκυνση του βίου της κυβερνήσεως, προκειμένου να υπάρχει δυνατότητα και να παραχθεί ένα συγκεκριμένο έργο, αλλά και να αποτιμηθεί στο σύνολό του το έργο και να μην κρίνεται αποσπασματικά από τους πολίτες», ανέφερε χαρακτηριστικά, μιλώντας στο ραδιόφωνο της ΝΕΤ."
      http://www.thebest.gr/news/index/viewStory/104864

  7. Aris. A avatar
    Aris. A 24/12/2011 00:29:31

    To λουστράκι της διαπλοκής

  8. Aris. A avatar
    Aris. A 24/12/2011 00:34:33

    μεταρρυθμιστή

    Πες μας ποιος είναι ο Βορίδης γιατί δεν ξέρουμε.

    Τι μπορεί να είναι ένας άνθρωπος που στηρίζεται πίσω από τον Καραζαφέρη τον αγράμματο.


    Tουλάχιστον ο Σπυράδωνις έχει την πλάκα κορδωμένος όπως βγαίνει ο Μάκης όλο σοβαρότητα ιδεολογική συγκρότηση και ακούει τον Καρατζαφέρη.

  9. karenin avatar
    karenin 24/12/2011 01:27:31

    Ο βορίδης είναι ακριβως το φίδι του αυγού, οι άλλοι είναι γραφικοί και ανεπαρκείς. Αλλά με τα οικονομικά τους τα πάνε πρίμα, την στιγμή που οι άλλοι χρεοκοπούν. Αν μάθουμε τους τροφοδότες θα αποκαλυφθούν οι σκοποί.

    • Agni avatar
      Agni @ karenin 24/12/2011 03:11:48

      Το αυγό του φιδιού..μίλησες και μύρισε δημοκρατία!Επιτέλους όλοι σιγα σιγά παραδέχονται οτι η δημόσια σφαίρα στην ελλάδα βρίσκεται σε τελική παρακμή..Και πλέον είναι απίστευτα γραφικό να αποκαλουν Σύριζα οτι δεν φασιστοφέρνει και δεν γεροντοφέρνει,και είναι ανθρωποκεντρικό,αλλιώς θα έπαιρνε 80%,μωρε το μέσο Έλληνα πολίτη εκφραζει ο Σύριζα?

  10. Bob ο μάστορας avatar
    Bob ο μάστορας 24/12/2011 05:13:12

    χα χα χα
    Αυτό το σύνθημα γραφόταν στους τοίχους της Αθ'ηνας, πριν 2 δεκαετίες:
    «Φασίστα κουραμπιέ, έρχονται Χριστούγεννα!»

  11. xbab avatar
    xbab 24/12/2011 11:37:12

    Για την "ανάδειξη" του κωλοτούμπα δεν φταίει μόνο ο ΓΑΠ.
    Κυρίως φταίει η ΝΔ και ο κ.Σαμαράς που τον αφήνουν και αλωνίζει και συμπεριφέρεται ως μέγας σουλτάνος.Έστω και αργά ας φροντίσουν να του κατεβάσουν τ' αυτιά...
    Είναι επικίνδυνος πολιτικός, ικανός για όλα.

  12. Psycho avatar
    Psycho 24/12/2011 11:52:21

    Να προτείνω μια κίνηση που μπορεί να αποδειχθεί ματ ;
    Είναι γνωστό τοις πάσι, πως τα ΑΝΤΙΝΈΑ αποτελούν την διαδικτυακή ναυαρχίδα της σαμαρικής ΝΔ.
    Αν οι δημιουργοί και συντελεστές του αποφασίσουν να άρουν δημοσίως και με μια ξεκάθαρη τοποθέτηση-διάγγελμα την υποστήριξη τους στη φιλομνημονιακή στροφή Σαμαρά , η οποία εξελίσσεται κυρίώς από τις 11/11/2011 και έπειτα, απαιτώντας εκλογές εδώ και τώρα , νομίζω πως διαθέτουν την επικοινωνιακή ισχύ να επιβάλλουν δημοκρατικές εξελίξεις.
    Σκεφτείτε το λίγο.

    • φωνη avatar
      φωνη @ Psycho 24/12/2011 12:22:52

      @Psycho
      Το ξέρεις ότι καταβάθος είσαι φιλοσαμαρικός; Μην προσπαθείς να αντισταθείς στα συναισθήματά σου, μη φοβάσαι δεν είναι αμαρτία.....χαχχαχαχ :)

      • Psycho avatar
        Psycho @ φωνη 24/12/2011 18:15:13

        Φιλοσαμαρικός είμαι παιδιόθεν.

        Στον κυρ Μέντιο που είχε ο μπαρμπα Γιώργης στο χωριό , δεν μπορούσα να ανέβω χωρίς να του φορέσουν σαμάρι, μού πιάνονταν τα πισινά.

  13. Tassos avatar
    Tassos 24/12/2011 12:41:04

    Ελα μωρέ με τον υπερφυσικό μπεμπέ. Κι όσο για τα τσεκούρια: Κάποτε σε μια αφισσοκόληση της (Αβερωφικής ΟΝΝΕΔ) πέσαμε πάνω στους Ενεκίτες, ενεπίτες πώς διάολο λέγαν τα υπολείμματα της χούντας. Κάποιοι από αυτούς είχαν πιστόλια. Τους κοιτάζαμε αμίλητοι, μας κοίταζαν αμίλητοι και προσπεράσαμε. Ηταν κάτι άλλο, ξένο, κάτι που δεν ήθελες την παραμικρή επαφή. Με τους πασόκους, κνίτες κλπ, μπορεί να μιλούσες, να τους έδερνες, να βριζόσασταν. Αυτοί όμως, οι χουντικοί, το ένιωθες ότι ήταν μίασμα. Ετσι και τώρα δεν πρέπει να λερωθούμε από το λαός. Οι ίδιοι και οι επίγονοί τους είναι.

    • Tassos avatar
      Tassos @ Tassos 24/12/2011 12:42:03

      Απάντηση στον "μεταρρυθμιστή" ήταν το αποπάνω.

  14. nickname@taleftaiparhoun.gap avatar
    nickname@taleftaiparhoun.gap 24/12/2011 19:15:55

    ...Ε!!! όπα όπα όπα ! ε ρε γλέντια !! γειά σου μπαμπάκο!! θα φάμε θα ποιούμε και νηστικοί θα κοιμηθούμε!!
    Κ Α Ρ Α Γ Κ Ι Ο Ζ Η Σ ο τύπος και ας με συγχωρέσει ο..Σπαθάρης!!που του υποβιβάζω τον ήρωά του!!