Έλεος με το δούλεμα του ΣΥΡΙΖΑ
26/11/2014 06:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έλεος με το δούλεμα του ΣΥΡΙΖΑ

Πόλεμος μεταξύ ΝΔ και ΣΥΡΙΖΑ ξέσπασε με αφορμή τα ραντεβού του Γ. Μηλιού και του Γ. Σταθάκη στο City του Λονδίνου και τις διαβεβαιώσεις τους ότι θα είναι... καλοί με τους τραπεζίτες όταν θα γίνουν κυβέρνηση.

Πόλεμος μεταξύ ΝΔ και ΣΥΡΙΖΑ ξέσπασε με αφορμή τα ραντεβού του Γ. Μηλιού και του Γ. Σταθάκη στο City του Λονδίνου και τις διαβεβαιώσεις τους ότι θα είναι... καλοί με τους τραπεζίτες όταν θα γίνουν κυβέρνηση. Τις πληροφορίες για τα όσα ελέχθησαν στο Λονδίνο αποκάλυψε το κανάλι Action24 το οποίο ανέφερε ότι σε κλειστή συνάντηση με στελέχη του Hellenic Bankers Association του Λονδίνου ο κ. Μηλιός είπε ότι το κόμμα του «δεν θα ακολουθήσει ακραίες συμπεριφορές, ούτε θα είναι τόσο επιθετικοί και τόσο ανατρεπτικοί όσο ακούγονται τώρα στην Ελλάδα». Οι ίδιες πηγές αναφέρουν ότι ο υπεύθυνος της οικονομικής πολιτικής του ΣΥΡΙΖΑ παραδέχτηκε ότι όσα λένε στο εσωτερικό της χώρας τα στελέχη του κόμματος, γνωρίζουν ότι δεν μπορούν να πραγματοποιηθούν και η ρητορική τους είναι καθαρά για να συγκεντρωθούν οι απαραίτητες ψήφοι στις εκλογές.

Σε ό,τι αφορά τις επαφές που επιθυμούν να έχουν με τα επενδυτικά funds στο Λονδίνο και με τεχνικούς επενδυτές αμοιβαίων κεφαλαίων και hedge funds, ο κ. Μηλιός είπε ότι στόχος του ιδίου και των στελεχών του ΣΥΡΙΖΑ είναι «να καθησυχάσουν τις αγορές» για την πολιτική που θα ακολουθήσει η Ελλάδα, αν ο ΣΥΡΙΖΑ έρθει στην εξουσία.

Τα επόμενα ραντεβού των στελεχών του ΣΥΡΙΖΑ θα είναι με στελέχη της Deutsche Bank και της Nomura.

Σε δήλωσή της η Εκπρόσωπος Τύπου της Νέας Δημοκρατίας, Βουλευτής Ιωαννίνων, Άννα Ασημακοπούλου είπε: «Ότι λένε συνεχώς ψέματα για να υποκλέψουν την ψήφο των Ελλήνων το ήξεραν όλοι. Τώρα αποκαλύπτεται πως λένε ψέματα στους Έλληνες και αλήθειες στο Σίτι του Λονδίνου» σχολίασε.

Η εκπρόσωπος της ΝΔ επεσήμανε επίσης πως «την ώρα που η κυβέρνηση διαπραγματεύεται για το μέλλον της χώρας με τους θεσμικούς εταίρους της, τα μεγαλοστελέχη του ΣΥΡΙΖΑ καθησυχάζουν αυτούς που στην Ελλάδα αποκαλούν… «μαντρόσκυλα του συστήματος», «διεθνείς ενώσεις απατεώνων», «σύγχρονους κερδοσκόπους» και όργανα της «δικτατορίας των αγορών».

Σε απάντησή του ο ΣΥΡΙΖΑ αρκείται να χαρακτηρίσει «προβοκατόρικες μπαρούφες» τα όσα υποστήριξε η κυρία Ασημακοπούλου.

«Επειδή η κυρία Ασημακοπούλου φαίνεται πως διαθέτει το θείο χάρισμα που της δίνει τη δυνατότητα να γνωρίζει και να προβλέπει πράγματα τα οποία εμείς αγνοούμε, δεν θα της κάνουμε τη χάρη να ασχοληθούμε με τις προβοκατόρικες μπαρούφες της» αναφέρει σε ανακοίνωσή του, το κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης».

Αλλά δεν χρειάζεται να διαψεύδει η Κουμουνδούρου. Είναι γνωστή η διγλωσσία του αρχηγού, πόσο μάλλον των στελεχών. Ο Τσίπρας δεν ήταν αυτός που προσκύνησε το ΔΝΤ; Αυτός δεν έστειλε τον Δραγασάκη να συναντήσει τον στενό συνεργάτη της Μέρκελ, Γ. Ασμουσεν;

Τώρα τι βγαίνουν να μας πουν; Ότι δε λένε ψέματα στην Ελλάδα για τις προθέσεις τους άμα γίνουν κυβέρνηση;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. GJ avatar
    GJ 26/11/2014 10:37:15

    Μάλλον διαβεβαίωσαν το παγκόσμιο κεφάλαιο ότι η εθνικοποίηση των τραπεζών, όπως ευαγγελίζονται, ναι μεν θα γίνει, άλλα θα την κάνουν όπως μόνο οι αριστεροί ξέρουν (βλ. Δούρου) χωρίς να το νιώσει κανείς, στα "ευαίσθητα σημεία του σώματός του". Μου θυμίζει μια παλιά σαπουνόπερα "Τόλμη και Δυναστεία" που η πρωταγωνίστρια "εβιάσθη" στον ύπνο της, αλλά όπως ομολογούσε δεν κατάλαβε τίποτα. Και ο ποιητής καταλήγει, μας δουλεύουν τελικά...ή μας δουλεύουν...

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ GJ 26/11/2014 17:47:49

      ΕΒΓΑΛΑΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΞΕΦΤΙΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΡΙΖΑ Η CAPITAL,H BANK OF AMERIKA KAI H MERRYL LYNCH. ΜΑΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝΕ ΕΙΔΗΣΗ ΚΑΙ ΟΙ ΞΕΝΟΙ ΤΩΡΑ. ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΕΞΩ ΚΑΙ ΜΙΛΑΝΕ ? ΤΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝΕ ΟΤΙ ΟΙ ΑΓΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΙ ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΟΠΑΔΟΥΣ ΤΟΥΣ ?

    • MARIA avatar
      MARIA @ GJ 27/11/2014 09:18:36

      oi karagkiozides ...to paizoun........antartes ton poleon......prodotes ...as always ....aristero-la ernesto!

  2. George N avatar
    George N 26/11/2014 12:18:44

    Είμαστε μια ατμόσφαιρα σα να συζητάνε καψούρηδες και μπακούρηδες σε πιο μαγαζί θα βγάλουν το ουρί το Σαββατόβραδο. Μεταξύ μας θα τα πιούμε....

    • Γιάννης Κιαπέκος avatar
      Γιάννης Κιαπέκος @ George N 26/11/2014 13:36:43

      Επειδή είμαι λίγο αργόστροφος μπορείς να το κάνεις λιανά αυτό ;

      • George N avatar
        George N @ Γιάννης Κιαπέκος 26/11/2014 16:55:03

        Αν θέλει εξήγηση ένα αστείο Γιάννη δεν είναι αστείο :-) Το αποσύρω λοιπόν! Για να μην σου μείνει η απορία πάντως: Αυτοί που κάποτε "έβγαιναν" με τις Αγορές (ΝΔ) και αυτοί που θα ήθελαν να "βγουν" (ΣΥΡΙΖΑ) μαλώνουν για το πως θα γίνει η έξοδος αλλά η αλήθεια είναι ότι μας έχουν γυρίσει την πλάτη εδώ και πέντε χρόνια και χαΐρι δεν φαίνεται. Τελικά όλοι μένουμε μέσα και βράζουμε στο ζουμί μας.

  3. Hunter avatar
    Hunter 26/11/2014 13:45:03

    Τον ΣΥΡΙΖΑ τον ξέρουμε τι είναι αλλά το ανησυχητικό είναι ότι άρχισαν να συναντιούνται με το ΣΥΡΙΖΑ ενώσεις τραπεζιτών, μεγαλοεπιχειρηματίες κ.λ...

    • Eva avatar
      Eva @ Hunter 26/11/2014 14:37:57

      Ενώ εμείς ολοι πιστεύαμε οτι ο συριζα μα τους μεγαλοεπιχειρηματίες είναι εχθροί...

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ Eva 26/11/2014 15:12:43

        Κι επίσης νομίζαμε ότι οι συριζαίοι είναι εχθροί με τους τραπεζίτες και το μεγάλο κεφάλαιο.... αλλά μετά θυμηθήκαμε ότι οι στελεχάρες του σύριζα είναι και εκατομμυριούχοι, οπότε δεν γίνεται να είναι εχθροί του εαυτού τους ....

        • Eva avatar
          Eva @ roadrunner 26/11/2014 15:46:10

          Όλοι εδώ μέσα. κι εσυ κι εγώ τα ξερουμε. Στ αυτιά του κοσμάκη πρέπει να φτάσει το μηνυμα αλλα πως, οταν η μισή ΝΔ ροχαλίζει στα έδρανα???????

          • roadrunner avatar
            roadrunner @ Eva 26/11/2014 16:05:36

            Να υπάρξει ενεργοποίηση Eva από το κέντρο προς την περιφέρεια. Κάτι έγινε τελευταία με της εκδηλώσεις για τα γενέθλια της ΝΔ. Αλλά, πρέπει να έχει γενέθλια η ΝΔ για να εμφανιστούν στελέχη και να κάνουν ομιλίες, να συγκεντρώσουν κόσμο, να πουν πέντε αλήθειες ;

          • Eva avatar
            Eva @ roadrunner 26/11/2014 16:27:31

            Την περιφέρεια ξεχνα τη. Εκει συγκεντρώνονται για κανα ρουσφετακι η κανα τσιπουρο. Απο τα ΜΜΕ γίνεται η δουλειά. Αλλα πρέπει και να τοχεις για ΝΑ ΛΕΣ ΤΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΦΑΝΗ.

          • roadrunner avatar
            roadrunner @ Eva 26/11/2014 16:40:36

            Δηλαδή, αυτοί που το έχουν δεν μιλάνε... Γιατί; φοβούνται να μην γίνουν δυσάρεστοι ;

          • Eva avatar
            Eva @ roadrunner 26/11/2014 16:46:13

            Οταν λεω να το εχουν εννοώ την ικανότητα. Οι περισσότεροι ψελλίζουν. Καποιοι που έχουν την ικανότητα μιλάνε. Αλλα δεν φτάνουν. Δεν είναι πολλοί αυτοί.

          • Eva avatar
            Eva @ roadrunner 26/11/2014 16:50:39

            Αλλα τωρα που το λες...ναι φοβούνται μην γίνουν δυσάρεστοι. Μπορεί να τους κόψει τα προξενιά ο συριζα. Αμ,... με το σεις και με το σας δεν αντιμετωπίζεται ο λαικισμος.

          • roadrunner avatar
            roadrunner @ Eva 26/11/2014 17:25:19

            και τα δυο Eva. Λίγο θέμα ικανότητας, λίγο θέμα προξενιών. Για τη μεν ανικανότητα, όποιος ψάχνει, βρίσκει. Για τα δε προξενιά, η λύση θα έρθει μελλοντικά. Με την αλλαγή του συνταγματικού πλαισίου για το δικαίωμα του εκλέγεσθαι των αιρετών, αν αυτό περιοριστεί σε λίγα μόνο χρόνια.

  4. Eva avatar
    Eva 26/11/2014 14:55:24

    Μετρημενοι στα δάχτυλα τα στελεχη της ΝΔ που αυτά τα λένε χυμα και τσουβαλάτα. Οι υπόλοιποι ΜΟΥΓΚΑ.

  5. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 26/11/2014 15:37:25

    http://www.protothema.gr/economy/article/429706/capital-oloi-osoi-vgikan-apo-ti-sunadisi-me-stathaki-milio-theloun-na-poulisoun-ta-pada-stin-ellada/

  6. karenin avatar
    karenin 26/11/2014 15:47:29

    κρίνοντας από τα παραπάνω σχόλια βλέπω ότι υπάρχει μεγάλη απογοήτευση που ο Συριζα τελικά δεν θα εφαρμόσει τον επιστημονικό σοσιαλισμό αλλά θα κυβερνήσει στα πλαίσια του συστήματος...

    • Άλυτη Εξίσωση avatar
      Άλυτη Εξίσωση @ karenin 26/11/2014 16:02:10

      Ναι. Γιατί τι θέλει κατά βάθος ο άνθρωπος; Να πιστέψει σε μιάν έγχρωμη Χίμαιρα, ας είναι και δαιμονική! Ας παριστάνει τάχα πως την ...αντιμάχεται..... Διψάει γι απογοήτευση και φρέσκιες δικαιολογίες ώστε ''δικαίως'' να παραπονιέται μετά και να γκρινιάζει :-).

    • Eva avatar
      Eva @ karenin 26/11/2014 16:06:42

      Μεγάλη απογοήτευση βεβαίως. Γιατι δε γουστάρω άλλη κοροιδία απο τους ΙΔΙΟΥΣ που με έφτασαν εδώ. Δε γουστάρω δούλεμα τυπου 80. Εγω τα εζησα και τα ξερω. Να πληρώσω εκλογες γιατι? Να κυβερνήσει ποιος? Οι εκατομμυριούχοι εργατοπατερες και συνδικάλες?? Για να μη μιλήσω για τα υπολοιπα.

      • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
        ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Eva 26/11/2014 23:58:31

        ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΘΥΜΗΘΗΚΕΣ ,ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΟΠΟΥΛΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΚΡΥΨΕΙ Ο ΣΥΡΙΖΑ ?

    • Eva avatar
      Eva @ karenin 26/11/2014 16:15:27

      Να δώσω την εξουσία στο χειρότερο κομμάτι του παπανδρεικου πασοκ? Η στους υπερασπιστες της FYROM????

    • Μεγάλες στιγμές. avatar
      Μεγάλες στιγμές. @ karenin 26/11/2014 16:50:24

      Πεσ"τα επιτέλους...Αυτή ήταν και η βλάβη των υποβρυχίων.Απο επιστημονικό σοσιαλισμό έγερναν

  7. η Dimi avatar
    η Dimi 26/11/2014 17:13:37

    "... ότι θα είναι... καλοί με τους τραπεζίτες όταν θα γίνουν κυβέρνηση." ΑΝ γίνουν ποτέ κυβέρνηση.