#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/07/2012 15:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έλεος με τα δωράκια αυτοϋπονόμευσης της κυβέρνησης!



Δεν είμαι της άποψης ό,τι ο κρατικός μηχανισμός πρέπει να στελεχώνεται με  κομματικούς διαδρομιστές, συγγενείς, κολλητούς ή  ..κουμπάρους

Αυτή τη νοοτροπία την πληρώσαμε με τη διάλυση του κράτους.

Από την άλλη,  ποτέ  μου δεν κατάλαβα  την  ανεξήγητη επιμονή της ΝΔ να αναζητά στελέχη σε άλλους ..χώρους!

Και αν μεν είναι  κάποιος που δεν προκάλεσε με τη συμπεριφορά του και είναι άξιος, το αντιλαμβάνομαι.

Οι άξιοι χωράνε παντού.

Όταν, όμως,πρόκειται για επαγγελματίες θεσιθήρες του δημοσίου ή χθεσινούς υβριστές της παράταξης, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω αυτή την εμμονή!

Τα γράφω αυτά γιατί ακούω ότι συνωστίζονται και προωθούν εαυτούς για υψηλές θέσεις  πρόσωπα του παρελθόντος.

Η μόνη επιτυχία των οποίων ήταν να εμφανίζουν τους εαυτούς τους ως ..επιτυχημένους!

Παράλληλα μαθαίνω ότι προτείνονται για θέσεις κλειδιά εκλεκτοί της διαπλοκής…

Τέλος, άνθρωποι που κατά την προεκλογική περίοδο χλεύαζαν τον Αντώνη Σαμαρά ορέγονται μεγάλες ΔΕΚΟ και τράπεζες!

Υπάρχει ένας ασφαλής τρόπος να κάνεις πολιτικό χαρακίρι: να διορίζεις σε θέσεις κλειδιά άτομα που δεν πιστεύουν στην πολιτική σου…

Και λυπάμαι που το γράφω, αλλά από ΝΔ μεριά μάλλον δεν έχουν καταλάβει ακόμα το ναρκοπέδιο στο οποίο βρίσκονται. Πράγμα που το έχουν καταλάβει όπως φαίνεται και στον ΣΥΡΙΖΑ και στους Ανεξάρτητους. Έτσι δεν κάνουν σκληρή αντιπολίτευση και αφήνουν την κυβέρνηση να υπονομεύεται μόνη της με τις λάθος επιλογές προσώπων και τακτικών.

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. theo1611 avatar
    theo1611 04/07/2012 16:12:05

    Οι αποκρατικοποιήσεις/ιδιωτικοποιήσεις/πωλήσεις/αξιοποιήσεις που πρόκειται να γίνουν είναι η μπίζνα του αιώνα (στην ελληνική επικράτεια).

    Όταν πουλάς χαμηλά, λόγω συνθηκών και ανάγκης, τα περιθώρια της ετεροδοσοληψίας αυξάνουν.

    Οι αγορές του αιώνα και οι αντίστοιχες προμήθειες του παρελθόντος, υπό κανονικές συνθήκες, θα ωχριούν (whiter shade of pale!!!)
    μπροστά στις επόμενες που θα γίνουν και σε συντομότερο χρόνο.

    Για το λόγο αυτό και η ασυνήθιστα μεγάλη ζήτηση!!!

  2. avanti avatar
    avanti 04/07/2012 16:13:01

    Δεν θα έπρεπε ένα κόμμα εξουσίας όπως η ΝΔ να έχει στους φακέλλους της εκείνα τα αξιόλογα και ικανά άτομα που μπορούν να στελεχώσουν τους διάφορους τομείς αλλά και συνάμα να έχει στενή επαφή μαζί τους για να ξέρει τι προσβεύουν και κατά πόσον είναι διατεθειμένοι να συμπορευτούν με το πρόγραμμά της και τις εξαγγελίες της? Ζητάμε πολλά? Οχι. Είναι τελικά ο τομέας που γενικά χάνουμε ως χώρα. Ο σπουδαίος τομέας που λέγεται οργάνωση.

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/07/2012 17:10:25

    Θα το επαναλάβω για χιλιοστή φορά. Το τι ονοματολογία πέφτει στην Θεσ/νίκη, και το πόσα τηλέφωνα έχουν πάρει φωτιά δεν λέγεται.
    Αν κρίνω από αυτούς όλους που ορέγονται θέσεις, τότε η ΝΔ έπρεπε αναλογικά να πάρει 45% με τόσους "αγωνιστές" της παράταξης.
    Και το λυπηρό είναι ότι οι περισσότεροι απ αυτούς, αφενός μεν είναι εκείνοι που την έστειλαν στα τάρταρα, κατέχοντας θέσεις κλειδιά στην περίοδο Καραμανλή, ενώ παράλληλα ήταν από απόντες ως και υβριστές του Σαμαρά τα τελευταία 2 1/2 δύσκολα πέτρινα χρόνια.
    Τόσο καλά.

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/07/2012 17:50:43

    Και πέραν των όψιμων σαμαρικών θεσιθήρων, να μη ξεχνάμε και τον άθλιο ρεβανσισμό που αρχίζει να εμφανίζεται στις διάφορες δημ. υπηρεσίες.
    Διάφορα ανεπαρκή άτομα, που όλη η παρουσία τους βασίζεται στην εύνοια κάποιου κομματικού, βουλευτή, υπουργού, κλπ. άρχισαν ήδη να συκοφαντούν, να απειλούν, και να ζητούν ρουσφέτια ως δήθεν κατατρεγμένοι και πολιτικά διωχθέντες!!!
    Ακόμη και σε περιπτώσεις που απλά θέλουν να αλλάξουν γραφείο ή καρέκλα!
    Ας ελπίσουμε πως οι μεγαλόσχημοι της ΝΔ δεν θα πέσουν σε αυτή τη λούμπα.
    Ειδικά όταν μιλάμε για άτομα που τα τελευταία χρόνια, όχι μόνο σαμαρικά δεν ήταν, αλλά ψήφισαν και ΣΥΡΙΖΑ προσβλέποντας στην νίκη του.
    Με το 30% της ΝΔ, ξαναθυμήθηκαν ότι κάποτε ήταν δεξιοί, και ξαναπήραν φωτιά τα τηλέφωνα!!!!!!

  5. IOANNIS avatar
    IOANNIS 04/07/2012 17:58:49

    ΕΧΕΙΣ ΦΑΓΩΘΕΙ Strange Attract0r ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΡΙΖΑ.Η ΝΔ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΝΙΣΤΩΣΕΣ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ

  6. Βούλα Ελευθεριάδου avatar