#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/02/2012 20:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έλεος! Όχι και να μας δουλεύει ο Παπανδρέου...

Ξέχασε ότι ο ίδιος μας έβαλε στο Μνημόνιο



Τον απολογισμό της θητείας του ως πρωθυπουργός έκανε ο Γ. Παπανδρέου μιλώντας στην Κ.Ο. του ΠΑΣΟΚ και βλέποντας ξεκάθαρα ότι δεν τον θέλουν ούτε οι σκύλοι έξω από την Ιπποκράτους. Αν και δε μίλησε καθόλου για τα εσωκομματικά και την κίνηση Λοβέρδου – Βενιζέλου, η ομιλία του είχε καθαρά χαρακτήρα απολογιστικό, αποχαιρετιστήριο και ήταν μια προσπάθεια να γλιτώσει στο μέλλον τα γιαούρτια όπου κι αν πηγαίνει στην Ελλάδα.

Περιγράφοντας μια μαγική εικόνα για την Ελλάδα και τα επιτεύγματά της τα προηγούμενα δύο χρόνια, ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ θέλησε να διατηρήσει κάτι από την υστεροφημία του.

Μη μπορώντας να διακρίνει την κατάσταση της κοινωνίας και το αδιέξοδο της χώρας, περιέγραψε μια Ελλάδα που πέτυχε μεγάλα κατορθώματα εξαιτίας της δικής του διακυβέρνησης. Επανέλαβε ότι έσωσε τη χώρα και τους πολίτες, ότι αυτός τόλμησε και οι άλλοι κρύφτηκαν και πως ούτε λίγο ούτε πολύ τον έχουμε αδικήσει διότι θα μείνουν στην ιστορία τα δύο αυτά χρόνια.

Κατηγόρησε τη ΝΔ για μηδενισμό του έργου που έκανε ενώ έριξε το φταίξιμο σε προηγούμενες κυβερνήσεις.

Επίσης, δεν παρέλειψε να τα βάλει και με τα... διαπλεκόμενα, τους μεγαλοεκδότες, τα κανάλια που έπαιρναν δάνεια καθώς και με τις τράπεζες για τις οποίες έκανε ιδιαίτερη αναφορά για το PSI.  Ενώ δηλαδή βρίσκεται στην ... πόρτα του κόμματος του τα έβαλε με τις τράπεζες τονίζοντας κατηγορηματικά ότι δεν πρόκειται να δεχθεί η ενίσχυσή τους να γίνει χωρίς την έκδοση κοινών μετοχών υπέρ του Δημοσίου, πράγμα που ουσιαστικά οδηγεί στην κρατικοποίησή τους, την οποία όμως έχει αποκηρύξει κατηγορηματικά η Τρόικα.

Φυσικά στο τέλος δεν παρέλειψε να εκβιάσει ψυχολογικά τους βουλευτές ώστε να ψηφίσουν τα νέα μέτρα που έρχονται και τα οποία θα πρέπει να περάσουν από τη Βουλή. Λειτουργώντας ως εκπρόσωπος της τρόικας και του Παπαδήμου μας ανέλυσε πόσο σημαντικό είναι να υπογραφεί το PSI και η νέα δανειακή σύμβαση μαζί με τα μέτρα φυσικά ενώ θέλει να μας κάνει να πιστέψουμε ότι είναι ο τελευταίος κάβος που θα περάσουμε. Δύο χρόνια κάβους περνάμε όμως, μπορεί να πιστέψει κανείς τους ψεύτες;

Είπε ότι θα συνεχίσει να υπερασπίζεται τα δίκαια της Ελλάδας στο εξωτερικό και μας έπιασε ρίγος γιατί αν πράγματι συνεχίσει τότε βουλιάξαμε αύτανδροι.

Σαν να μην βρισκόταν εδώ την τελευταία διετία αλλά να ήρθε από άλλο πλανήτη μας είπε πόσα πολλά πέτυχε και πως χρειάζεται να κερδίσει η χώρα την αίσθηση αυτοπεποίθησης. Λες και αυτή την αίσθηση δεν την έχασε από το 2009 και μετά.

«Κάναμε λάθη είπε αλλά κερδίσαμε και πολλές μάχες» αλλά δε μας διευκρίνισε ποιες είναι οι νίκες του, διότι τα λάθη του τα ξέραμε καλά.

Αμετακίνητος έμεινε στις θέσεις του για το πώς μπήκαμε στο Μνημόνιο λέγοντας ότι είναι μύθος πως υπήρχαν λεφτά από τη Ρωσία και πως μόνο η Κίνα αγόρασε ομόλογα 6 δισ ευρώ.

Για την υπόθεση της ΕΛΣΤΑΤ είπε ότι ο ίδιος θα ζητήσει εξεταστική επιτροπή αλλά πριν τις εκλογές γιατί μετά θα λέει ψέματα η ΝΔ. Παραδέχθηκε δηλαδή ότι η ΝΔ θα είναι κυβέρνηση και το ΠΑΣΟΚ μόνο με τους σημερινούς βουλευτές θα μπορέσει να γλιτώσει το Ειδικό Δικαστήριο.

Είπε κι άλλα πολλά που όμως δεν έχουν σημασία από έναν απερχόμενο πρόεδρο του οποίου τη θέση έχουν πετσοκόψει οι σύντροφοί του. Η ομιλία του έμοιαζε με επικήδειο από τον ίδιο το νεκρό (πολιτικά εννοούμε).

Οπως και να έχει, ανοίγει ο δρόμος για να φύγει ο Παπανδρέου πριν από το Μάρτιο, ίσως και μέσα στο Φεβρουάριο. Ο Βενιζέλος και η ομάδα του πιέζουν για διευρυμένο συνέδριο που θα εκλέξει το νέο πρόεδρο και ο Παπανδρέου θα είναι οριστικά παρελθόν.

Ο Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας, Γιάννης Μιχελάκης, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

 

«Ο κ. Παπανδρέου βρήκε το θράσος να απευθύνεται στους πολίτες που ο ίδιος και οι κυβερνήσεις του οδήγησαν στη φτώχεια, την ανέχεια, την κατάθλιψη.

Βρήκε το θράσος να μιλήσει για ΑΟΖ αυτός που απέκλειε ως πρωθυπουργός κάθε παρόμοια σκέψη.

Ο κ. Παπανδρέου προσπάθησε να εμφανιστεί σκληρός, αλλά ξέχασε ότι αυτός κυβερνούσε τον Τόπο έως πρόσφατα.

Ξέχασε ότι αυτός – μετά από μυστικές διαδρομές – οδήγησε τη χώρα στο ΔΝΤ.

Ότι όλοι οι οικονομικοί και κοινωνικοί δείκτες, εξαιτίας της πολιτικής του, είναι σήμερα χειρότεροι απ ό,τι το 2009.

Ότι οι πολιτικές του ήταν αιτία για να χάσουν οι Έλληνες, σε δύο χρόνια, όλα όσα κέρδισαν τις δύο προηγούμενες δεκαετίες.

Ότι επέβαλε άδικες θυσίες, περικοπές μισθών και συντάξεων και αλλεπάλληλες φορολογικές επιδρομές.

Ότι επί πρωθυπουργίας του τα λουκέτα, η ανεργία, η φτώχεια γνώρισαν πρωτόγνωρες διαστάσεις.

Όπως επίσης και το γεγονός ότι είναι μόνος πρώην πρωθυπουργός που πήρε ψήφο εμπιστοσύνης από τους βουλευτές του για να φύγει από τη θέση του.

Ο κ. Παπανδρέου για ακόμα μια φορά χωρίς ντροπή και φιλότιμο δεν ζήτησε συγνώμη από τους Έλληνες για τις δραματικές στιγμές που ζούνε αλλά και δεν απάντησε στην κρισιμότερη ερώτηση: Ποιος κατέστρεψε τη χώρα;

Αν δυσκολεύεται να βρει την απάντηση ας ρωτήσει το μόνιμο υπουργό στις κυβερνήσεις του κ. Χρυσοχοΐδη.

Ο κ. Παπανδρέου, ψελλίζοντας, σήμερα, το κύκνειο άσμα του, έφτασε στο σημείο να περηφανεύεται για όσα διέπραξε ο ίδιος και οι κυβερνήσεις του σε βάρος της Πατρίδας, της οικονομίας και της κοινωνίας μας».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. βασίλης avatar
    βασίλης 02/02/2012 21:00:35

    Αυτά που είπε ο ΓΑΠ σήμερα τα λένε δυο τύποι ανθρώπων.
    α.Δεν τα λένε άνθρωποι γνωστικοί και λογικοί αλλά άνθρωποι αφελής -βλάκες
    και ανιστόριτοι.
    β.Δεν τα λένε άνθρωποι που πραγματικά αγαπάνε την πατρίδα τους αλλά
    αυτοί οι οποίοι φοράνε προσωπίο προβάτου αλλά κατ' ουσία είναι φίδια -σκυλιά
    που κριφοδακόνουν και μεταμφιεσμένοι λύκοι.
    Αξιότιμε Κ Παπνδρέου πότε θα μας πείτε άραγε ποιούς εκπροσωπείτε?

  2. Σταύρος avatar
    Σταύρος 02/02/2012 21:07:35

    Ρε Γιωργάκη, μιας και μιλάς για κάβους, έχει βορειοδυτικά της Ισπανίας στο τελείωμα του Μπέη τον κάβο του Φινιστέρο!
    Δεν πας μια βόλτα με το κανό!
    Σκέτη ρομαντζάδα είναι!!!
    Για άντε να δεις αν έρχομαι!

  3. k avatar
    k 02/02/2012 21:13:34

    ΙΧΝΟΣ ΝΤΡΟΠΗΣ. ΔΕΝ ΓΙΑΤΡΕΥΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.

  4. yianna avatar
    yianna 02/02/2012 21:20:47

    O άνθρωπος είναι αλλού γι' αλλού. Ας δεχτούμε ότι παρέλαβε ένα τεράστιο έλλειμμα από την ΝΔ. Τι έκανε για να βελτιώσει την κατάσταση? Το ζούμε κάθε μέρα όλοι μας. Του έχει πει κανείς ότι επί δύο χρόνια κυβερνά ο ίδιος και όχι η ε η ΝΔ? Υποθέτω ότι όταν πήρε την πλειοψηφία ο κόσμος τον ψήφισε για να διορθώσει την καταστροφή του Καραμανλή. Θα τον θυμούνται πολλοί τον Καραμανλή, όταν ζήταγε κάποια υποστήριξη και αυτοί έκαιγαν την Ελλάδα.
    Και τώρα, βγαίνουν οι γελοίοι και αποκηρύσσουν μνημόνια, αποφάσεις που υπέγραψαν με τα ίδια τους τα χέρια. Είμαι περήφανη που ψηφίζω αυτήν την παράταξη. Τουλάχιστον έχει αξιοπρέπεια.

    • Fotini avatar
      Fotini @ yianna 03/02/2012 01:08:40

      +10000

      Go to hell, Giorgaki!!!

  5. d.a.- avatar
    d.a.- 02/02/2012 21:21:26

    Δεν μπορεί, πρέπει να το έχει γυρίσει στα σκληρά.

    • yianna avatar
      yianna @ d.a.- 02/02/2012 21:27:29

      Δεν το είχα σκεφθεί, ΣΩΣΤΟΣ !!!!!

  6. ΜΠ avatar
    ΜΠ 02/02/2012 21:27:11

    Red Bull πίνει. Του δίνει φτεραααά !!!!!!

  7. siakkas avatar
    siakkas 02/02/2012 21:32:32

    Άντε αυτός δήλωσε του αρέσουν τα μαλακά, οι ασπάλακες που βαρούσαν παλαμάκια τι πίνουν!

  8. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 02/02/2012 21:35:22

    Δεν είναι βλαξ, δεν είναι προδότης, δεν είναι ξεδιάντροπος, δεν είναι ανθέλληνας,
    είναι αδίστακτος!...

    • juliet avatar
      juliet @ Χαρίλαος 02/02/2012 21:53:33

      είναι εκτελεστής ...άρα θα μάθουμε ποτέ πόσα πήρε;

  9. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 02/02/2012 21:37:31

    Το βλέμμα του είναι εντελώς άδειο..δεν είναι φυσιολογικό....

  10. Δημητρης avatar
    Δημητρης 02/02/2012 21:54:42

    Ποιος δινει σημασία σ αυτό το ufo πλέον?

  11. Σ.Ε avatar
    Σ.Ε 02/02/2012 22:02:04

    Μήπως επέβαινε στο Costa Concordia και δεν έχει συνέλθει ακόμα από το σοκ;

  12. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 02/02/2012 22:09:24

    Αισθάνομαι εθνικά υπερήφανος που την προβολή της Ελλάδας στο εξωτερικό την ανέλαβε κοτζάμ πρόεδρος της Σοσιαληστικής Διεθνούς.
    Όχι σαν τον προηγούμενο πρωθυπουργό που τεμπέληδες μας ανέβαζε,λαμόγια μας κατέβαζε!!!

  13. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 02/02/2012 23:13:00

    Αγαπητοί, αυτός είναι άκρως επικίνδυνος.
    Είναι σε κατάσταση αρρωστημένη. Ψυχαναλυτικά είναι στην κατάσταση του Χίτλερ τις ώρες πολιορκίας του Βερολίνου.
    Είναι αποφασισμένος να διαλύσει και το κόμμα του και την Ελλάδα.
    Αν μελετηθούν ψυχαναλυτικά η συμπεριφορά των ηγετικών στελεχών του πασόκ, θα διαγνωστεί ότι είναι σε κατάσταση απόγνωσης, τρόμου και πανικού, λόγω της συμπεριφοράς του ΓΑΠ.
    Τελικά, μήπως η λύση είναι να ξεσηκωθούμε και να τον διώξουμε;
    Εκτιμώ πως είναι η μόνη λύση.
    Οι χαρακτηρισμοί και οι σχολιασμοί περιττεύουν.

  14. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 02/02/2012 23:53:36

    ΤΟ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟ ΤΟ ΕΙΠΕ Η κ ΑΚΡΙΒΟΠΟΥΛΟΥ ΣΤΟΝ ΣΚΑΙ
    ΖΕΙ ΣΕ ΠΑΡΑΛΛΗΛΟ ΠΛΑΝΗΤΗ

    • Ανδρεας avatar
      Ανδρεας @ ΣΤΕΛΙΟΣ 03/02/2012 06:32:40

      Σε παραλληλο συμπαν,ρε φιλε!!

  15. η Dimi avatar
    η Dimi 03/02/2012 00:39:25

    ΕΞΑΝΤΑΣ: Yπέροχη Μακρο-οικονομία. Φτώχεια και υποσιτισμός.
    Μιά σιωπηλή γενοκτονία

    "ΤΟ ΔΝΤ βρίσκεται στη Γουατεμάλα από το 1984. Τα τελευταία 7 χρόνια η χώρα εμφανίζει εντυπωσιακή οικονομική ανάπτυξη που θα ζήλευαν πολλές ανεπτυγμένες χώρες. Ο μέσος όρος ανάπτυξης ξεπερνάει το 4% !

    Ωστόσο, την ίδια στιγμή, το 1 στα 2 παιδιά κάτω των 5 ετών πεθαίνουν από πείνα και υποσιτισμό. Ενα ντοκυμαντέρ συγκλονιστικών αντιφάσεων, όπου τα υπέροχα οικονομικά στοιχεία δεν έχουν καμία σχέση με τη πραγματική ζωή". http://bit.ly/yrnisG

    “Ο πλούτος μας πάντα δημιουργούσε την πείνα μας
    και έθρεφε την ευημερία των άλλων.
    Στην αποικιοκρατική και νεο-αποικιοκρατική αλχημεία,
    ο χρυσός μετατρέπεται για εμάς σε σκουριασμένη λαμαρίνα
    και η τροφή σε δηλητήριο”.
    ~Εduardo Galeano, Συγγραφέας και φιλόσοφος

    Για να καταλάβουμε τι είδους κοστούμια μάς ετοιμάζουν (αδεία του εικονιζομένου και των συνεργατών του), και γιατί είναι θέμα Ζωής για τους Ελληνες να είμαστε ενήμεροι και πανέτοιμοι ν’ακυρώσουμε τα γενοκτόνα σχέδιά τους.

  16. Fanis avatar
    Fanis 03/02/2012 01:14:52

    Βρηκε και τα κανει ( λεει) το μπραβογιοργο..

    Πιθανωτατα δεν καταλαβαινει τι λεει..
    Αλλα, αυτοι που του τα γραφουν ,(οι προπαγανδιστες δηλαδη) ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να μην καταλαβαινουν..

    Το ερωτημα ειναι γιατι του τα γραφουν και το υποχρεωνουν να τα διαβασει.
    Μαλλον πονταρουν στο οτι
    "αστο (το μπραβογιοργο) να τα διαβασει και οσοι τσιμπησουν"..

    Ομως το καιριο ,το αμειλικτο ερωτημα παραμενει το ιδιο:
    Θα εκανε (ελεγε) τα ιδια το μπραβογιοργο ,αν η θηλεια (ο βροχος) πλανατο πανω απο το κεφαλι του??

    Πιστευω πως ΟΧΙΙ..
    Αλλα τα λεει ( τα διαβαζει) γιατι εχει την ΑΤΙΜΩΡΗΣΙΑ στο τσεπακι του.
    Δεν τρεχει τιποτα σου λεει .
    ΤΙΠΟΤΑ δεν θα μου κανουν..
    Α!

    Υ.Γ
    "Κεφαλι" στην ανατομια λεγεται το μερος του σωματος που ειναι πανω απο το λαιμο..
    Αυτο δεν συνεπαγεται οτι ΠΑΝΤΑ περιεχει κατι χρησιμο ..
    Μερικες φορες περιεχει κατι σαν .."φαια ουσια" αλλα αλλοιωμενη ,πολυ αλλοιωμενη και πολυ φτωχη σε ποσοτητα αλλα και ..ποιοτητα.

  17. dimitris karditsa avatar
    dimitris karditsa 03/02/2012 01:28:13

    ολοι εξω απο το σπιτι του καραμανλη να διαδηλωσετε.
    ο ατιμος ειχε το περτελαιο 50 λεπτα. πολυ ακριβο. ειχε την αμολυβδη 70 λεπτα, πολυ ακριβη. και τουτο εδω ο γιωργακης το σπιρτο αναμενο τα ανεβασε ολα σε διπλασιο νουμερο και τα εσοδα του κρατους μειωθηκαν. τοσο βληματα ειναι.
    για πρωτη φορα στην ιστορια κλεινουν βενζιναδικα σε ολη τη χωρα. κλεινουν περιπτερα κλεινουν μαγαζια διαλυεται η οικονομια και αυτος το χαβα του.
    εσωσε τη χωρα λεει το ατομο. αλλα τι να κανουμε ? αντι να ειναι στο ειδικο δικαστηριο και να απολογειται για τα εγκληματα σε βαρος της χωρας, μας το παιζει και μαγγας απο πανω. και βριζει και την νου δου.
    και η νου δου τι κανει ? αντι να βγει ο ιδιος ο σαμαρας να τον απαντησει το ιδιο σκληρα βγαζει ανακοινωση με τον μιχελακη. ωραια πραγματα.

  18. anetos avatar
    anetos 03/02/2012 07:16:03

    ουτε ο ποιο διεφθαρμενος ελληνας πολιτικος της μεταπολιτευσης (ΑΓΠ) δεν ειπε τετοιες μαλ@@ιες που ειπε ο ΓΑΠ !

  19. Βαγγέλης, Πειραιάς avatar
    Βαγγέλης, Πειραιάς 03/02/2012 10:35:09

    Ο ΓΑΠ ήταν και είναι δυο πράγματα :
    1. Αδίστακτος
    2. Πνευματικά τεμπέλης.

    Και τα δυο είχαν φανεί στους πάντες γύρο του από τότε που ήταν νεαρός φοιτητής ακόμη. Βλέπετε τον αριβίστα δεν τον εκτιμάει κανένας…….

    Απλά με τα χρόνια ο Γεώργιος Α Παπανδρέου κατάφερε να κάνει το όνειρο του πραγματικότητα, δηλαδή να εκδικηθεί την χώρα του πατέρα του.

    Η επιστήμη της ιστορίας θα τοποθετήσει τον ΓΑΠ εκεί που του αξίζει. Αυτό που έχει μείνει να δούμε είναι ΕΑΝ η ΝΔ θα κάνει το καθήκον της ως πατριωτικό κόμμα και να τον οδηγήσει στο ειδικό δικαστήριο όπου είναι και η θέση του.

    Σε άλλη ευρωπαϊκή χώρα η δικαστική καταδίκη του θα ήταν δεδομένη. Καιρός να γίνει έστω και για λίγο η Ελλάδα Ευρωπαϊκή χώρα.