#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/10/2013 07:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έλεγχος των μισθών και επιδομάτων σε όλα τα υπουργεία



Εντολή σε όλα τα υπουργεία και τους δημόσιους φορείς για έλεγχο των μισθών και επιδομάτων που παίρνουν όλοι οι υπάλληλοι, έδωσε το υπουργείο Οικονομικών. Ο Χρ. Σταϊκούρας έχει ζητήσει να καταγραφούν οι υπηρεσίες που ακόμη και σήμερα δεν εναρμονίζονται με το ενιαίο μισθολόγιο και οι οποίες είναι τουλάχιστον 150. Από τους πρώτους ελέγχους που έχει κάνει το Γενικό Λογιστήριο του Κράτους διαπιστώθηκε πως όχι μόνο δεν εφαρμόζεται το ενιαίο μισθολόγιο, αλλά, αντιθέτως, υπάρχει καταβολή παράτυπων αναδρομικών αποδοχών, πλασματικών υπερωριών και επιδομάτων που θα έπρεπε να έχουν καταργηθεί. Μάλιστα, ένας φορέας, εποπτευόμενος από το υπουργείο Ανάπτυξης, έδωσε ακόμη και αυξήσεις.

Ο Χρήστος Σταϊκούρας στην επιστολή του προς τους υπουργούς επισημαίνει ότι :

1.Τα υπουργεία έχουν ξεφύγει από τα ανώτατα όρια δαπανών

2.Παραπλανούν το υπουργείο Οικονομικών δηλώνοντας επιχορηγήσεις προς τους φορείς που εποπτεύουν οι οποίες είναι χαμηλότερες από τις επιχορηγήσεις που δηλώνουν οι ίδιοι οι φορείς.

3.Οι λειτουργικές δαπάνες των υπουργείων έχουν υπερβεί τα ανώτατα όρια και αιτιολογούνται από μη ρεαλιστικές προβλέψεις εσόδων.

4.Πολλοί από τους εποπτευόμενους φορείς δεν εφαρμόζουν το ενιαίο μισθολόγιο η το εφαρμόζουν «κατά περίπτωση» κάτι που οδηγεί σε σημαντικές διαφοροποιήσεις από τους μέσους μισθούς

5.Εγκρίνεται από την αρχή κάθε έτους το ανώτατο όριο των επιτρεπόμενων υπερωριών (20 ώρες το μήνα) και για όλους ανεξαιρέτως τους υπαλλήλους, ενώ ο νόμος ορίζει σαφώς ότι θα πρέπει να καταβάλλονται κατ ' εξαίρεση και μόνο σε αυτούς που τις δικαιούνται.

Αντιπαρερχόμαστε το γεγονός ότι τώρα κατάλαβαν ότι κάποιοι υπάλληλοι είναι πιο… ίσοι από τους άλλους. Τώρα κατάλαβε η πολιτεία και οι υπουργοί την κατασπατάληση του δημοσίου χρήματος. Ενώ επί ένα χρόνο δηλαδή κάποιοι έπαιρναν περισσότερα και παράνομα, κάποιοι άλλοι έβραζαν στο ζουμί τους.

Έτσι, όμως, μπορεί να πάει μπροστά αυτή η χώρα; Μπορεί να πάει μπροστά με τους διοικητικούς υπαλλήλους των ΑΕΙ και ΤΕΙ που κάνουν 7 εβδομάδες απεργία αλλά πληρώνονται κανονικά; Μπορεί να πάει με προϊσταμένους που ανέχονται παράνομες υπερωρίες και επιδόματα;

Καλά οι υπάλληλοι τα έπαιρναν; Όλοι όσοι τα ενέκριναν και τελικά τα έδιναν δεν είναι υπόλογοι;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. George avatar
    George 27/10/2013 08:35:13

    Υπόλογοι μπορεί, ιδανικοί αυτόχειρες σίγουρα.

  2. Γιάννης Β. avatar
    Γιάννης Β. 27/10/2013 09:01:24

    Πριν 10 μέρες δεν απάντησαν κάποια υπουργεία, άλλα όχι, άλλα συνολικά σε ερώτηση βουλευτού της ΝΔ για τους μισθούς στο Δημόσιο, όπου απεδείχθει πανυγηρικά ότι το ενιαίο μισθολόγιο ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ.
    Και ας ξεκινήσει ο κ. Σταϊκούρας με τα του οίκου του.

  3. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 27/10/2013 09:02:59

    Μεγαλη κοροιδια. Ελεγχος μετα απο δυο χρονια?? Μαλλον δεν ηθελαν....ΝΑ ΠΕΙΡΑΞΟΥΝ τους παλατες τους που τωρα μετακομισαν.....Και μετα σας φταιει η ΤΡΟΙΚΑ που αυτα σας τα ελεγε απο το 2010 και το πολιτικο συστημα σφυριζε αδιαφορα....

  4. NEMESIS avatar
    NEMESIS 27/10/2013 09:04:34

    ΤΙ ΛΕΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ;
    Μας εχετε 3,5 χρόνια στην πρεσσα, εχουν απολυθει 1.000.000 σοβαροι εργαζόμενοι, έχουν αυτοκτονησει 5.000 ανθρωποι (οι γνωστοί γιατι υποθετω πως θα υπαρχουν και αλλοι πολλοι), εχουν δολοφονθει αγρια ενα σωρο γεροντες κατα τη διαρκεια ληστειων, εχουν καει ζωντανοι άνθρωποι και αυτοι δεν ξερουν ακομα τι πληρωνουν στο δημοσιο;
    Να του το πω εγω για να μην κουραζονται: Αν οι υπαλληλοι του ιδιωτικου παιρνουν 700 ευρω, κακως υπαρχει ΔΥ που παιρνει πανω απο 350. Αν οι ανωτεροι υπάλληλοι του ΙΤ παιρνουν 1500 (για να παραγουν τζιρους εκατομμυριων) κακως αναλογοι υπαλληλοι του ΔΤ παιρνουν πανω απο 750. Και τέλος αν η ανωτατη συνταξη του ΙΚΑ ειναι 1300 ευρω, κακως καταβαλεται συνταξη δημοσιου ανω των 650. Τοσο απλα. Αν υπαρχουν αποριες οι ενδιαφερομενοι να πανε στο Α΄νεκροταφειο. Εκει - κοντα στους αρχιεπισκοπους- βρισκεται ο υπαιτιος αυτης της καταστασης, μπορουν να τον ρωτησουν οτι θελουν. Ετσι και ετσι θα τους πει τα ιδια που θα τους ελεγε οταν ηταν εν ζωη

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ NEMESIS 27/10/2013 16:41:32

      Και πολλά λες φίλε, εγώ λέω να βάλουμε τους γιατρούς και τους αστυνομικούς να πληρώνουν και από πάνω, ακούς εκεί 350 ολόκληρα ευρώ για να έχει την τιμή να σου σώζει και να σου προστατεύει ο άλλος τη ζωή...

    • maverick avatar
      maverick @ NEMESIS 27/10/2013 23:21:27

      Που είδες αγαπητέ την ανταγωνιστικότητα του ελληνικού Ιδιωτικού Τομέα, που μόλις μειώθηκαν οι δημόσιες επενδύσεις κατέρρευσε; Μίλα καλύτερα για οικονομία αλβανικού τύπου (κλειστή μέσω διοικητικών μέτρων κλπ), προς χάριν κάποιων αεριτζήδων κρατικοδίαιτων παρασιτικών «επιχειρηματιών» που θέλουν να επενδύουν σε ασφαλές περιβάλλον, λειτουργώντας σε βάρος ελαχίστων δυστυχώς, υγειών επιχειρηματιών. Τα συγκεκριμένα λαμόγια, είναι αυτοί οι υπεύθυνοι για τα σημερινά χάλια της ελληνικής οικονομίας (βλέπε σκάνδαλο Χρηματιστηρίου κλπ) και οι οποίοι επιβιώνουν μόνο με στημένους διαγωνισμούς και θαλασσοδάνεια τα οποία αποπληρώνει (κεφαλαιοποίηση τραπεζών – Λεόντειος Σύμβαση σε βάρος του φορολογούμενου) ως συνήθως το γνωστό φορολογικό υποζύγιο. Και μην αναφέρεσαι σε δήθεν παραγωγικότητα και λοιπά προσόντα, γιατί όλα κρίνονται εκ του αποτελέσματος. Αλήθεια τι έγινε με τις ιδιωτικές εταιρείες, με τα ικανότατα στελέχη τους που ανέλαβαν την είσπραξη των ληξιπρόθεσμων οφειλών του Υπ. Οικονομικών. Ένα απόλυτο μηδέν. Εδώ μια Διώρυγα της Κορίνθου δεν μπόρεσε να διαχειριστεί ο ιδιωτικός τομέας (που ήταν και μονοπώλιο). Για να μην μιλήσουμε για συγχωνεύσεις μεγάλων ιδιωτικών κολοσσών (brand names δεν αναφέρουμε) με ΝΠΙΔ του δημόσιου τομέα, προκειμένου να διασφαλίσουν τις επενδύσεις τους. Και έπεται και συνέχεια. Δυστυχώς για κάποιους, η χωρά είναι μικρή και γνωριζόμαστε, έτσι το παραμύθι δεν έχει λύκο. Και ο νοών νοείτω!!!

  5. παραμεθόριος avatar
    παραμεθόριος 27/10/2013 09:33:39

    Οι πρόεδροι, διευθυντές συνήθως διορίζονται με πολιτικά κριτήρια, οι υπουργοί εποπτευουν και αυτοί, τι διάολο παθαίνουν και στο χωρο ευθύνης τους γίνονται πιο συνδικαλιστές απο τους κομματικους συνδικαλιστές;

  6. daresome avatar
    daresome 27/10/2013 10:04:12

    Αυτό ακριβώς θα έλεγα κι εγώ ! Το υπουργείο Οικονομικών εντολή έδωσε στα άλλα υπουργεία, στο ίδιο το υπουργείο Οικονομικών έδωσε ?
    Που κανακεύονται μόνοι τους και κανακεύουν και τους υπαλλήλους της Βουλής, εξαιρούμενοι αντάμα με αδρές αμοιβές και προκλητικά προνόμια..

    • ΧΚΟ avatar
      ΧΚΟ @ daresome 27/10/2013 21:29:09

      Οταν ακόμα και σήμερα στο ΥΠΟΙΟ και στο ΥΠΟΙΑΝ με τις προσωπικές διαφορές...παίρνουν περισσότερα οι δακτυλογράφοι από τον πιλότο F16 ....κάνουν έλεγχο γιατί δεν απάντησαν οι υπόλοιποι.....?

      ΥΓ

      θα κάνουν και στα ΝΠ όπως στο Μέγαρο? τη Λυρική? στις ΑΕ? όπως το Χρηματηστήριο....?

      Καταλαβαίνω βαράει η γύφτος χορεύει η αρκούδα αλά μην μας δουλεύουν κιόλας...

  7. Αμφίβολη avatar
    Αμφίβολη 27/10/2013 10:07:24

    Θα πρέπει να επιβληθεί αδιακρίτως και ανεξαιρέτως το ενιαίο μισθολόγιο και όποιοι διοικητικοί παραβαίνουν το νόμο και αυθαιρετούν, να απομακρύνονται από τη θέση τους και να υφίστανται τις νόμιμες συνέπειες. Ας ξεκινήσουν οι αξιότιμοι Βολευτές από τους εαυτούς τους λοιπόν τις περικοπές, μειώνοντας τις παρανοϊκές για πτωχευμένο κράτος αποδοχές τους, καθώς και των συγγενών και κολλητών τους υψηλόβαθμων υπεπρονομιούχων Κοινοβουλιακών υπαλλήλων. Στο δημόσιο, υπάρχει το ανεκτίμητο (εκεί που φτάσαμε) προνόμιο της μόνιμης εξασφαλισμένης εργασίας. Κανείς μισθός δεν είναι λογικό να υπερβαίνει πια τα 1.200 Ευρώ το πολύ για τους υπαλλήλους και τα 2.000 Ευρώ για τους Διοικητές. Σε όποιον δεν αρέσει ας παραιτηθεί και ας αναζητήσει την τύχη του στον Ιδ.Τομέα, ανασφάλιστος, με 700, 400, 300 Ευρώ και αν τα εισπράξει ποτέ. Ισονομία και δικαιοσύνη. Το υποκριτικό ιδιοτελές επιχειρηματάκι όχι εξίσωση προς τα κάτω και καλά, είναι εκτός τόπου και χρόνου τώρα που ΟΛΟΙ δεινοπαθούμε. Όταν και αν ξανασταθούμε όρθιοι, τότε την συζητάμε και την ...προς τα επάνω εξίσωση. Αδιαπραγμάτευτα δικαιώματα, έχουνε μόνο οι βολεμένοι πελάτες των υπαιτίων της καταστροφής μας. Ας έρθουνε βιαίως όλοι στην πραγματικότητα που η συναλλαγή τους μας καταδίκασε να βιώνουμε σήμερα λοιπόν. Προνόμια, ΤΕΛΟΣ πια.

    • Νίκος Α avatar
      Νίκος Α @ Αμφίβολη 27/10/2013 12:04:38

      Αλήθειες

  8. CHRIS avatar
    CHRIS 27/10/2013 17:20:59

    Η Ενιαία Αρχή Πληρωμών δεν τους πληρώνει όλους αυτούς; Είστε σίγουροι ότι υπάρχει ανάγκη έρευνας στα κατά τόπους υπουργεία;

  9. ΑΡΙΣΤΟΔΗΜΟΣ. avatar
    ΑΡΙΣΤΟΔΗΜΟΣ. 27/10/2013 17:56:33

    Λεφτά ακομα υπάρχουν!

  10. ΕΛΛΗΝ avatar
    ΕΛΛΗΝ 27/10/2013 21:47:25

    Ζήτωωωωωωω

    Ξαναβρήκαμε το σάκο του μπόξ (που είχαμε χάσει)

    Βαράτε για να εκτονωθούμε.................

    Ποιός Μπένι , ποιό Πασόκ , ποιά ναυπηγεία , ποιά διαπραγμάτευση ...........

  11. ΛΥΚΟΡΝΙΟ avatar
    ΛΥΚΟΡΝΙΟ 27/10/2013 22:19:56

    @CHRIS μας δουλεύουν κανονικότατα. Το Ενιαίο μισθολόγιο είναι ΕΝΙΑΙΟ ; Απάντηση : Όχι ! Ας ξεκινήσουν λοιπόν από το αυτονόητο.

  12. maverick avatar
    maverick 27/10/2013 23:28:52

    Θα συμφωνήσω απόλυτα, αρκεί όλα αυτά να εφαρμοστούν κατ' αναλογία και στους βουλευτές που νομοθετούν. Όπως δλδ συμβαίνει και στην Κύπρο και όχι δύο μέτρα και δύο σταθμά. Ισονομία και ισοπολιτεία δεν λέμε. Ή μήπως αυτό είναι μόνο στα λόγια στο ελλαδιστάν!

  13. δημης avatar
    δημης 28/10/2013 01:27:44

    Ησυχάστε ...
    Δεν είπαμε ΕΛΕΓΧΟΣ για μισθούς συμβούλων -γραφείων τύπου κλπ...
    -Για τους μισθούς των Υπαλλήλων των 1000 ο ..λόγος...

  14. Ανδρεας45 avatar
    Ανδρεας45 28/10/2013 02:36:59

    Μαζι τα φαγαμε!!!!

  15. αραχνούλα avatar
    αραχνούλα 28/10/2013 08:06:50

    Είναι γεγονός πάντως, ότι σε μεγάλο αριθμό φορέων του ευρύτερου δημ. τομέα (διοικ. αρχές, οργανισμοί, νπιδ κ.λ.π.) τις μειώσεις μισθών τις αντικατέστησαν με υπερωρίες (αληθινές ή όχι ας ερευνηθεί).